Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Hasan Arif
Hasan Arif

ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN SABIRLI OLMAK, İBADET KADAR ÖNEMLİDİR!

 • oruç19.06.2015 - 00:37

  'Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Çünkü Allahu Teala (c.c) 'Sizin üzerinize oruç farz kılındı' diye buyurur. Ayrıca farziyyeti hususunda kat'i icma teşekkül etmiştir. Bundan dolayı, Ramazan orucunun farziyyetini inkâr eden kimse kâfir olur' (Merginanî, el-Hidâye, I, 118) diyerek, meselenin hassasiyetine işaret etmiştir.

  Oruç ibadetinin nedenine gelince; Usûl ûleması, ibadetlerde asıl olanın Allahu Teâlâ (c.c) 'ya ihlâsla kulluk olduğunu, sebeplerinin tesbit edilip edilememesinin önemli olmadığını; hikmetlerinden bazılarını kavramanın ve açıklamanın mümkün, ancak teabbüdî olan bu hususlarda illeti tesbit etmenin güç olduğunu söylemişler ve ihlâsla Allah'a kulluğun esas alınmasını tavsiye etmişlerdir.

  Resul-u Ekrem (s.a.s) 'in: 'Oruç insanı Cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır. Tıpkı sizi harpte ölüme karşı muhafaza eden bir kalkan gibi' (Nesâî, Savm, IV, 167) buyurduğu bilinmektedir. Oruç, mükellefi her türlü şehvetten alıkoyan ve ihlâsı artıran bir ibadettir. Açlığa, susuzluğa ve nefsin diğer arzularına karşı direnmek oldukça önemlidir. Allahu Teâlâ (c.c) 'ya iman eden ve O'nun dini uğruna cihada karar veren müminler; oruç ibadeti ile kuvvetli bir iradeye sahip olurlar. Hicrî takvim ayın hareketlerine göre değiştiği için, her yıl diğerine nisbetle on veya on bir gün önce gelir. Dolayısıyle insan bazen kışın (20) derecede, bazen yazın (+ 40) derecede oruç tutar. Bu bir anlamda mükellefin 'Dondurucu bir soğukta ve kavurucu bir sıcakta dahi; Allahu Teâlâ'nın emirlerini eda etmeye hazırım' taahhüdünde bulunmasıdır. Ayrıca bir ay süre ile Allah Teâlâ (c.c) 'nın rızasını kazanmak için, nefsinin bütün şehvetlerini terk etmesi oldukça önemli bir hadisedir. cümlemize hayırlı ramazanlar olsun efendim! ! !

 • berat kandili01.06.2015 - 21:24

  berat kurtulmak ise kötülüklerden ve günahlardan; muhtaç olduğumuz iyiliklere,sevablara ve hayırlara icraatlarımızla kavuştursun yaradan. herkesin Mübarek BERAT kandilini tebrik diyorum.

 • filistin27.01.2009 - 13:19

  Bu vahşet sadece Lanetli millet yahudilerin,İslam dünyasına karşı her zaman yaptığı alçakca hareketlerin son demleridir. Evvel Allah(cc) bu cefakar Filistin halkı ile bu lanetli toplum cezasını çekecektir. Çünkü bunlar son bir asırdır İslam dünyasının zaafından çok iyi faydalandılar, ama artık sona gelindi, ben inanıyorum ki siyonist israilin kendini güçlü sandığı şu günlerde bu teknoloji ile kahru perişan olacak Allah(cc) 'ın izniyle inşaALLAH....

 • sabetayist09.01.2009 - 13:15

  Sabetayist, bana göre riya yapan demektir. Bu da Dinimiz İslama göre en büyük günahlardandır. Allah(cc) devletimizi ve milletimizi bunlardan kurtarsın.. inşAllah. Çünkü ne olduğunu bilmediğimiz insanlar bize her türlü oyunu oynayabilir. Bir de tarihe iyi bakmalı Osmanlının çöküş nedenlerinden biri onların hareketleridir. Acizane benim diyeceğim bu.

 • üç şey18.12.2008 - 08:37

  Saygı,güven,sevgi sırasıyla gelen hasletler

 • ...yahudi...03.09.2008 - 16:11

  herkesin hayat hakkı vardır,onların da vardır vs vs vs. Fakaaat; Allah(cc) elçilerini öldüren onlar, firavun gibi bencil olan onlar, dünya malı bizimdir diyen onlar, Osmanlı Atalarımızın sonunu hazırlayan onlar(1495 tarihi ve sonrası) , Karl Marx denen adamı üreten onlar, Enver Sedat'ı yok eden onlar, Filistini ve Filiistiinliyi yok etmek isteyen onlar, peki bunlar niye sn-limon.iii..

 • ...yahudi...03.09.2008 - 15:34

  Bana göre; Yahudi,şeytanın ikiz kardeşi gibidir. Kendi çıkarı için her şey mübah, başka din ve milletler için günah anlayışlı bir topluluktur. Ayrıca kendi işlerini yaptırmaya iyi ortakçı arar ve kullanır. İşte buna diyoruz ki Şeytan ve ortakçıları. Allah(cc) bizleri onların gazabından muhafaza eylesin. AMİN...