Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sabetayist sizce ne demek, sabetayist size neyi çağrıştırıyor?

sabetayist terimi İsmail Haydar Aksoy tarafından tarihinde eklendi

 • Emek Ekin
  Emek Ekin

  Beşiktaşın İsrail takımlarından biriyle maçının olduğunu hatırlıyorum.
  Maç deplasmandaydı, İsrail'e Beşiktaşlı taraftarlar gitmemişti, malum siyasi kriz zamanlarıydı.
  Ama tribünde bir sürü Beşiktaş taraftarı vardı ellerin Beşiktaş flamaları ve Türk bayrakları vardı,
  Emperyalist, Siyonist İsrail ayrı bu toprakların çocukları olan Yahudiler heleki seferad Yahudileri apayrı severler bu ülkeyi. Aralarından illaki farklı düşünenler vardır ama ben sizlere Dario MORENO'yu araştırmanızı öneriyorum.
  Sizin bu komplo teorileriniz beni benden aldı,
  Ya arkadaş bu ülkeye Üzeyir Garih gibi hizmet etmiş binlerce yahudi var

 • melisa Rana yılmaz
  melisa Rana yılmaz

  yahudliler işte

 • Kenan Aydın
  Kenan Aydın

  bu ülke gerçeklerine mercek tutmak hergün yediğimiz basit bir elmayı insanlara antatmak kadar zor ve müşkül durum haline geldiyse insanları anlamaya çalışmayı deneme tavsiyem direk psikiyatri tedavisi için başvur gamsız ol yada olabilirsen.

 • Kenan Aydın
  Kenan Aydın

  gerçekler insanın içini acıtıyorsa ki acıttığı belli ülke adına din adına birşeylerden bahsetmenin teferruat ancak laylaylom vurdumduymaz bananeci bir yaklaşım çaresiz olur.üzgünüm:((

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  sabetayistler hiç bir zaman hedeflerinden sapmamıslardır. ve hiç bir zaman vazgeçmemişlerdir. sadece beklemesini bilirler. bu gün masonik yapılanmanın arka planında sabetayistler vardır. ve ülkemizde o kadar çok sabetayist var ki.

 • Ahmet Alp Kozan
  Ahmet Alp Kozan

  yahudilire göre dönmedir onlar ama onlara göre sebatay sevi mesihtir ve onun dinine iman etmişlerdir

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  her zaman için aslını gizleyenlerden korkmuşumdur. gizli bir ajandaları olduğunu hisettirirler insana. ki öyledir de her zaman. neden gizliyorsun demek ki o kimlikle yapamadıklarını gizli bir kimliğe bürünerek giderli bir kimlikle yapmak istiyorsun.

 • Ahmet Alp Kozan
  Ahmet Alp Kozan

  sabatayist tanıdığı olan varmı

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  bir yahudi dininden dönmez arkadaşlar. sabetayistler osmanlı topraklarında yaşayıp aslen yahudi olmasına rağmen müslümanmış gibi görünmeyi tecih eden yahudi bir adamın peşinden gidenlerdir. ve hepsi sapına kadar yahudidir. ancak kamusal alanlarda müslüman postuna girerler. meselenin özü budur.

 • Ahmet Alp Kozan
  Ahmet Alp Kozan

  yahudi dönmeleri ama onlarda yahudi...

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  sabetay sevi diye bir şahsın başlattığı bilinen bir akım..

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  bişey diyecem ama gülmeyin lütfen. ben bunu sab-atayist olarak algılayıp alttan ateyist olarak biliyordum gençliğimde. subaiteist diyorum yani.:D

 • İlksen Bahşi
  İlksen Bahşi

  İzmir 'i mesken edinen Yahudi olup, Müslümanlığa da sıcak bakan insan topluluğu diye biliyorum.

 • Eflatun Müslim
  Eflatun Müslim

  Sabetay Sevi'nin öğretisi.yahudi dönmeciliği olarak da bilinir.İzmirden yayılmış Selanikte gelişmiştir.Hatta Sabetay Sevi mehdilik iddasında bile bulunmuştur.Mistisizme dayanan kabalayı kabul eden Sabetay Sevinin mehdi olduğu kabul eden görüş.yahudi hahamlar bu adam için çok ciddi tartışmalara girmişlerdir.

 • Ruhi Bebe
  Ruhi Bebe

  ah sebataylar yokmu su sebataylar :))))

 • Deve Kulaq
  Deve Kulaq

  Sabatayistler gunumuzun kemalist, laik kesimleri degiller mi? Ulkede etkin kesim onlardi hep, yogurdun kaymagini yiyenler de hep. Sabatayistler bana bunlari animsatiyor daha cok.

 • Ruhi Bebe
  Ruhi Bebe

  Konuya bak ;)

 • Gizem Aktaş
  Gizem Aktaş

  osmanlı tarafından idam edilmemek için müslüman olmuş yahudi sabetay sevi. bu dönemde de takiye yaparak içimizde dolaşırlar hatta başımızda bile olabilirler. dikkat etmek lazımdır

 • Zeynep Mete
  Zeynep Mete

  1.sabetay sevi'ye inananlara verilen isim. bunlar gizli gizli yahudiliği yaşamaktadırlar müslüman görünmelerine rağmen. türkiye'de oldukça fazla sayıda sabetayist vardır.

 • Karamsar Hayat
  Karamsar Hayat

  Sanırım Sabetay Sevi' den gelen bir isim, ama bilmediğimden soruyorum Soner Yalçın, Efendi'de anlattığı bu kadar deaylı bilgileri,(hatta o insanların evlerinin içindeki durumlarını bilecek kadar) nerden ve nasıl biliyor?

 • Kubilay Atbaş
  Kubilay Atbaş

  Hz musanın 10 emrine muhalif olarak 12 emir le museviliye yeni bir anlayış getiren sabetay sevi tarafından kurulmuş bir topluluk kendi arasında 4 e ayrılıyor.Onlarda kendi aralarında bazıları aşırı mufazakara bazıları daha ılımlı.Sabetay sevi yanlış bilmiyorsam abdulhamit tarafından sıkıştırılınca müslüman olmuş ve sonrası bilindik şeyler.Soner yalçın Efendi kitabında gayet iyi açıklamış.Aslında butür şeyleri böyle çok sıradışı gizemli mistik birşeymiş gibi lanse etmek yanlış bence.Dünyada her milletin kendine has bazı özellikleri vardır,çeçenler sadece savaşır mesala,ingilizler çok iyi siyaset yapar,amerikalılar çalışır,almanlar sistem kurar vs..yahudilerde sayılarının az olmasında dolayı bulundukları cografyada 2 şeyi çok iyi öğrenmişler ticareti ve örgütlenmeyi.dikkat ederseniz nüfuzu az olan bir milletin iyi bilmek zorunda olduğu 2 şey.Bence körü körüne yahudi düşmalığı yapmak yanlış, hatta bence örnek alınması gereken çok şeyleri var,hiçbir yahudiyle %100 dost olunmaz,zaten onlarda binmeyecekleri ata arpa vermezler, ama %100 düşman olmanın da bir manası yok

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Yalçın Küçük hocanın en büyük takıntısı

 • Aynur Güler
  Aynur Güler

  çocuklarına iki ayrı isim koyarlar.Bu isimler seçilirken, verilen ismin birisiyle çocuğun toplum içinde gizlenebilmesine, verilen diğer isimle de Musevi inanca bağlılığın çocuğa hatırlatılmasına dikkat edilir. Birinci isim Türk- Müslüman isimlerinden seçilir. İkinci isim ise, Musevi inancına uygun,ancak dikkat çekmeyecek şekilde Türkçeleştirilmiş isimler arasından konulur.Sabetay tarikatının isim koyma usullerinden birisi de, 'anne veya babasının soyadı'nın,çocuğa ikinci isim olarak verilmesidir.' Yani, anne veya babanın soyadı çocuğun ikinci ismi olur.bknz büyükanıt

 • Günay Alatlı
  Günay Alatlı

  Onlar bu ülkenin kaymak tabakası.Onaların dedeleri Sorbonne'da okurken bizim dedelerimiz dağda çobanlık yapıyordu....

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Mezar taşınız sizi ele veriyor! ! mezar taşlarında sabataist arayanYalçın hocanın kitabını okuyunca,kendimden bile şüphelendim. Hocaya göre Türkiyenin büyük bir kısmı sabetayist. Dincisi,dinsizi,sağcısı,solcusu.sarkıcısı,politikacısı,sporcusu vs. Kitapta,ölüm ilanları otuz sayfa kadar tutuyor. Ne var ki, bir ilan ututulmuş yazar olarak onun ölüm ilanı!

 • Seda Aslan
  Seda Aslan

  büyük atalarımızdan bir söz`; yahudiden yumurta alan içinde sarısını bulamaz'.bu yahudinin hilekarlığını açıga vuran büyük bir hikmettir

 • Münevver Kır
  Münevver Kır

  bu arada öğrendiğim kadarıyla ülkede bir çok ünlü isim sabetayistmiş

 • Münevver Kır
  Münevver Kır

  ben ülkemize bir zararları olduğunu sanmıyorum sonuçta bizim islamiyette zorlama yoktur bırakalımda kendi hallerinde yaşasınlar.

 • Atatür Sener
  Atatür Sener

  selamlar aslinda neyi ifade ettgi önemli degil,icerigi yani sabatayist olduklari idda edilen insanlarin hakkinda birseyler yazmak gerek,mesela cüneyt tanmani herkez sever,tarafli tarafsiz! ! ama gecen ramazan ayinda galatasaray tv,de bir programda insanlarin gözlerinin icine bakarak ictigi kahveyi unutamiyorum,iftar zamani,tutmayabilir oruc,ama is konusmaya geldinmi laikligin arkasina siginip müslümanligin herseyini elestiriyorlar,bende diyorumki dinime söven bari müslüman olsa=)) ama sunu unutuyorlar onlarin dedelri,bizim dedelerimizi kandirmislar,ama artik internet caginda yasiyoruz=)) bizi nasil kandiracak su SABATAYIST,cünyet tanman,levent tüzemen,candan ercetin,özge özberk,ali kirac,güneri civaoglu,rütkay aziz.v,s,v,s yazik diyorum,yahudiliginizi yasayinda,müslümanliga dil uzatmayin bari

 • Delal Amed
  Delal Amed

  Atatürk de sabetaycıların okulundan mezun(hani mahalle mektebinden sonra modern eğitim yapan dedikleri okul)

 • Kenan Beral
  Kenan Beral

  İttihattan bugüne ülkemizin içini dışın mahveden bu guruh, bu ülkeden henüz temizlenmişdeğil..........dahay detaylı bilgi için ergenenkoncu aponun arkadaşı yalçın küçük e başvurulabilir..

 • Ncp Cşkn
  Ncp Cşkn

  BİRİLERİ TARİHİ BU GÜNE GÖRE DEĞERLENDİRİP SAYGIN KİŞİLERİ SAVUNMA YAPMA HAKKI TANIMADAN YARGILIYOR. İZMİRLİ OLMAK YADA SELANİK GÖÇMENİ OLMAK YETERLİ MİDİR? BİZ BİR İNSAN GERÇEKTEN MÜSLÜMAN MI DEĞİL Mİ VEYA TÜRK MÜ DEĞİL Mİ HANGİ KISTASA GÖRE DEĞERLENDİRECEĞİZ? BAHSE KONU ŞAHSİYETLER OLDUĞU SÖYLENEN BU ÜLKENİN EN TEPESİNDEKİ İNSANLAR DENİLDİĞİ GİBİ İSELER NEDEN HALA VARIZ HER TÜRLÜ HAYATİ ÖNEM ARZEDEN BİLGİ VE BELGELER GÜÇ ELLERİNDE İKEN DÜŞMANLARINI NEDEN YOKETMİYOR AMAÇLARI NEDİR Kİ? BU KONUDA İSİM SAYAN İNSANLAR HAYALPEREST VE KOMPLODAN İBARET OLAN HAYATLARINI BAŞKALARININKİ İLE Mİ KARIŞTIRIYORLAR. YOKSA CAMBAZI GÖSTERİP BİZE ZARAR VERİP KENARA ÇEKİLİP GÜLÜYOR OLMASINLAR...

 • Hasan Arif
  Hasan Arif

  Sabetayist, bana göre riya yapan demektir. Bu da Dinimiz İslama göre en büyük günahlardandır. Allah(cc) devletimizi ve milletimizi bunlardan kurtarsın.. inşAllah. Çünkü ne olduğunu bilmediğimiz insanlar bize her türlü oyunu oynayabilir. Bir de tarihe iyi bakmalı Osmanlının çöküş nedenlerinden biri onların hareketleridir. Acizane benim diyeceğim bu.

 • Bayram Altay
  Bayram Altay

  sabetayist sabetay sevi nin mehdi olduğuna inanan 15. yüzyılda ispanyadan kovulup osamnlının kucak açtığı bir kısım yahudi ler, ülkemizde sabetay uzamnı iki kişi var biri soner yalçın biride yalçın küçük bu adamlara isminizi soyisminizi gönderin, kendilerince tahlil yapıp size sabetay veya yahudi asıllı olup olmadığınızı söylerler :)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Anlaşıldığı üzere, Sabetayistler müslüman gibi görünmeye çalışsalar da,
  islamla uzaktan yakından ilgileri olmadığı gibi aslında islamın baş düşmanıdırlar.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  (Alıntı)
  Sabetaycılık, 17. yüzyılda İzmir ve çevresinde ortaya çıkan Sabatay Sevi'nin kurucusu olduğu, onu mesih kabul eden, Yahudi Mistisizmine ve Kabbala'ya dayanan inanç. Diyanet İşleri Başkanlığına göre Sabetaycılık bir İslam mezhebi ya da tarikatı değildir ve İslam düşüncesi içinde yer almaz.
  Gizliliğin sürdürülmesi amacıyla bu inanca inananlar bulundukları ülkenin yaygın dininde görünmeyi tercih ederler Sabetaycılar, belli kurallar dahilinde tamamen müslüman ismi almakta ve kendilerini her bakımdan 'şüphe edilmeyecek ölçüde' müslüman göstermektedirler.
  (Alıntı)

 • Hasan Soydemir
  Hasan Soydemir

  Korku geleneği olan bir toplumuz. Çünkü evrenin işleyişini ve kurallarını çözemeyen bedevileriz. Eskiden kötü ruhlardan falan korkardık. Şimdi de iç ve dış odaklar dediğimiz vehimlere inanıyoruz.
  oysa bütün bu güçler, yetersizliğimizden kaynaklanıyor.
  Korkuları yensek, insanları seveceğiz ve korkulacak birşeyler olmadığını göreceğiz.
  bu korkular helak ediyor bizi.

 • Hasan Soydemir
  Hasan Soydemir

  Korku geleneği olan bir toplumuz. Çünkü evrenin işleyişini ve kurallarını çözemeyen bedevileriz. Eskiden kötü ruhlardan falan korkardık. Şimdi de iç ve dış odaklar dediğimiz vehimlere inanıyoruz.
  oysa bütün bu güçler, yetersizliğimizden kaynaklanıyor.
  Korkuları yensek, insanları seveceğiz ve korkulacak birşeyler olmadığını göreceğiz.
  bu korkular helak ediyor bizi.

 • İlhan Aydın
  İlhan Aydın

  Kısaca:Göründüğü gibi olmayan ya da olduğu gibi görünmeyen(İnanç anlamında) manasına gelir.En ünlü sabetay'lardan biri eski dışişleri bakanı İsmail Cem'dir.Bir kaç kişi daha eklemek gerekirse modacı Cemil İpekçi,Rahşan Ecevit ve pek çok ünlü siyasetçi,iş adamı ve sanatçı.
  İnanmayanlar arama motoru vasıtasıyla istedikleri bilgilere ulaşabilirler

 • Efe Beyli
  Efe Beyli

  ......bu gün dahi icimizde bulunan cok tehlikeli virüs,,,,

 • Nurdan Oktay
  Nurdan Oktay

  sabateyist diye aydın cumhuriyetçi insanların adları kullanılıyor buda yetmiyor ahlakende aşağılanıyor sizlerde buna alet oluyorsunuz sizleri esefle kınıyorum aşağıda adı yazılı olan birçok insan müslüman,aydın,cumhuriyetçi ve kemalisttir ve hatta onlar olmasaydı bu gün sizlerin aileleri belli olmayacaktı silkinip kendinize gelin.

 • Ayşe Sarı
  Ayşe Sarı

  birileri türkiyede ki ünlü sabetayistleri yazar mı

 • Seda Uyulgan
  Seda Uyulgan

  Bilmemeniz şaşırtıcı..Günümüzde Mustafa Kemal Atatürk'ün bile sabetay olduğunu iddia eden kendini bilmezler var..Adları üstünde kendini bilmez..

 • Yakup İcik
  Yakup İcik

  1626 da İzmir de yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.
  din adamı olarak yetiştirilen sabetay sevi, 39 uncu yaşının eşiğinde yoğun bir mistisizme saplandı.
  toplumu kurtarabilecek ilâhi bir güce sahip olduğunu söylemeye başladı ve 31 mayıs 1665 tarihinde mesih olduğunu ilân etti.
  taraftarlarıyla birlikte osmanlı devleti'nin başşehri istanbul'a doğru yürüyüşe geçti. bu olay üzerine sevi tutuklandı ve yargılandı.

  sultan dördüncü mehmet, çok uzun süren yargılamayı perde arkasından takip etti.
  yargılama sonunda sabetay sevi'nin önüne iki seçenek kondu: İddialarından vazgeçmezse öldürülecek, müslümanlığı kabul ederse, hayatı bağışlanacaktır.
  sevi: 'bu can bu bedende olduğu sürece müslüman'ım.' der, aziz mehmet efendi adını alır.

  taraftarlarının bazıları bu ihaneti kabullenmez ve intihar ederler. Çoğunluk ise müslümanlığı kabul eder.
  mesih, yâni kurtarıcı, kendisini kurtarabilmek için dinini değiştirmiştir.
  bir müddet sonra da taraftarları arısındaki intiharları durdurabilmek ve insanları kendisine çekebilmek için bir çıkış yapar:

  cübbesinin içine bir kuş yerleştirerek topluluğunun huzuruna çıkar. burada cübbesinin önünü açarak sakladığı kuşu uçurur. 'can bedenden çıktı.' diyerek, eski dinine döndüğünü îma eder.

  sabetay sevi ve yandaşlarına, dinlerinden döndükleri için, 'dönme' veya 'avdeti' denilir.
  fakat onlar, İslâmiyet'i kabul ettiklerini söylemelerine, görünüşte müslüman gibi hareket etmelerine rağmen, gerçekte musevîliğe inanmaktadırlar.
  bu durum, yetkililerin gözünden kaçmaz. 1676 yılında arnavutluk'a sürgüne gönderilirler ve sabetay sevi, aynı yıl arnavutluk'ta ölür...

 • Bizbiziz_tnhn
  Bizbiziz_tnhn

  ___bu ne demek bilmiyorum sabetayist___eger okuyan biri varsa cevaplar mı? ? ____

 • Mustafa Emre Özgen
  Mustafa Emre Özgen

  Yalçın Küçük'ün programlarından sonra fikira sahibi olduğum, araştırdımğım, sonrasında ise paranoyakl olmama sebep olabilcek bir inanç sistemi.

 • Mst Ay
  Mst Ay

  Herkesin birşeyler bilmek istediği ve bu istek doğrultusunda bazı bilgiler edinmeye çalıştığı ve sonunda birşeyler öğrendiği bir efsane....

 • Adı Lazım Değil
  Adı Lazım Değil

  sabetay sevi isimli bir yahudinin kendisinin yahudiliği tekrar hakim kılacak olan mesih olduğunu iddia etmesi ile başlayan ve gelişen zincirleme olaylar neticesinde oluşmuş; müslümanları aldatabilmek maksadıyla müslüman görünüp yahudiliklerini gizleyen bir yahudi grubuna verilen isim.

 • Mehmet Ersoy
  Mehmet Ersoy

  Osmanlı Devletinin batma nedenlerinden belki de en önemlisi.

 • Rahime Yavuz
  Rahime Yavuz

  sebatayist: yahudi dönmesi bulundukları toplum içinde özellikle müslümanların içinde kimliklerini gizleyerek yani müslüman gibi yaşayarak oruç,namaz ve hac görevlerini yerine getirerek yasayan ve mesih gelene kadar öyle yasayacak olan kişilerdir.