Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mason sizce ne demek, mason size neyi çağrıştırıyor?

mason terimi Kara Kapı tarafından 18.08.2003 tarihinde eklendi

 • İbrahim Külünk
  İbrahim Külünk12.05.2011 - 02:00

  tersinden okunduğunda felsefesi de ters yüz olan global hareket.. NO-SAM

 • Gizem Aktaş
  Gizem Aktaş07.05.2011 - 15:28

  Aslında her kesimden insana açık olduklarını söylemelerine rağmen sadece elit kesime açıktır.türlü şeylere doymuş insanlara yeni inançlar katmaktadırlar.p2 locası çok ünlüdür. çıkış noktası tapınak şövalyeleridir.bir mağarada eşcinsel yaşam ve türlü şeytana tapma ayinlei nedeniyle yakılarak öldürülmelerine rağmen tekrar oluşumunu sürdürmüş ve dünyada büyük liderleri çatısı altına toplamıştır.din erozyonu yapmak suretiyle siyonizmi amaçlarlar.büyük orta doğu projesi,ılımlı islam projesi bazı projelerin ön ayağıdır.büyük üstat,33 derece masonluk gibi hiyerarşik sıralamaları vardır.türkçesi duvarcıdır.pergel,gönye,güneş,göz,atın üstünde arka arkaya binmiş iki süvari gibi çeşitli simgeleri vardır. çeşitli selamlama yöntemleri ve aralarında özel iletişim yöntemleri kullanırlar.türkiye de de birçok locaları vardır.localrının içi beyaz siyah mozaiklerden oluşmuştur.zıtlık en önemli simelerindendir. da vinci de bir masondur ve mona lisa tablosunun cinsiyeti hem erkektir hem kadındır.yani oyun içinde oyun.belki bizde bilmeden onlara yardım ediyoruz....

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil18.09.2010 - 09:54

  2. dunya savasi sonrasi ortaya cikan ust duzey meslek gruplarindan ve muazzam sermayedar yahudilerin bir araya gelerek siyonizm anlayisiyla orgutlenmesidir.

 • Free Ever
  Free Ever02.08.2010 - 18:21

  p2 mason locası

  1981 yılında İtalya'da bütün dünyayı sarsan P2 skandalı patlak verdi. P2 adlı locanın, ülke içindeki inanılmaz kontrolü ve kirli işleri ortaya çıktı. Bu skandal masonluğun bir ülke içinde neler yapabileceğini ortaya koymakta ve yalnızca İtalya'ya değil, masonluk faaliyetleri su yüzüne çıkmamış çoğu ülaaae de ışık tutmaktadır. İşte bu locanın öyküsü:


  P2 Locası şefi Licio Gelli. 'Gelli'nin, emirleri ABD'nin eski Dış İşleri Bakanı Henry Kissinger'den aldığı söyleniyor' (Tanksız Topsuz Harekat, Fatih Güllapoğlu, sf.39)
  'P2 Mason Locası, Yahudi lobileriyle, Mossad'la ve İsrail'le doğrudan bağlantı halindeydi.' (The Middle East International, Temmuz 1981)

  'Gizli servislerde görevli P2 üyesi Albay Viezzer, Albay Antonio La Bruno ve General Gianadelio Maletti İtalya'daki İsrail Lobisi'nin çekirdeğini oluşturuyorlar. Latin Amerika Cuntaları ve CIA ile bağlantılı olduğu bilinen P2 Locası başkanı Gelli'nin 7 Kızkardeşler olarak bilinen Yahudi petrol şirketleriyle ilişkisi olduğu bilinmektedir. İtalya'nın İsrail taraftarı lobileri ve Mossad arasındaki bağlantı, İsrail'in doğrudan P2'yle bağlantısını ortaya koyuyor.' (The Middle East International, Temmuz 1981)

  P2 olayının içinde değişmez isim Kissinger da vardı:

  'Bir Amerikan araştırma dergisi olan EIR, P2 Locası tarafından örgütlenen Monte Carlo Locası'nın bütün dünyaya yayıldığını, bu locaya ABD eski Dış İşleri bakanlarından Henry Kissinger'ın da üye olduğunu söylemişti.' (Papa Mafya Ağca, Uğur Mumcu, sf.246)

  'P2'nin 33. dereceye yükselmiş masonlardan oluşan üst konseyi Monte Carlo Komitesi adı ile tanınmaktadır.' (Les secrets de L'Empire Nietzscheen, Aron Monus, sf.440)

  P2 Skandalı'na karışan İtalya'nın en büyük bankalarından Banca Nationale Del Lavaro'nun üyeleri İsrail lobisinin en önde gelen isimleri Rotschild, Kissinger ve Rockefeller'dır:

  'Trilateral üyesi Raymond Barre da Banca Nationale Del Lavaro'nun uluslararası politika konseyine üye olmuştu. Bu bankada pek çok Trilateral üyesi vardı: Edmond de Rothschild, onun kuzeni Leon Lambert, Henry Kissinger ve David Rockefeller...' (Les Financiers qui menent le monde, Henry Coston, sf.406)

  'Banca Nationale Del Lavaro, İtalya'nın en büyük bankalarından. Adı P2 Locası skandalına da karıştı. Trilateral'le ise yakın ilişkisi olduğu kesin. Karar komitesinin üyelerinin hepsi Trilateral Komisyonunun üyesi: Raymond Barre, Edmond de Rothschild, Henry Kissinger, Leon Lambert ve David Rockefeller...' (Les Financiers qui menent le monde, Henry Coston, sf.450)

  P2 (Propaganda 2) , 1966 senesinde İtalya Büyük Şark Locasının o zamanki üstad-ı azamı Giordino Gamberini'nin emriyle kurulmuştu. Locayı kurmakta ise üstad Licio Gelli görevlendirildi.

  'Licio Gelli, İtalyan Askeri Gizli İstihbarat Örgütü ile sıkı ilişkiler içindeydi. Hatta o zamanlar örgütün başkanı olan General Giuseppe Santovito, P2 mason locasına kayıtlıydı. Ayrıca İtalyan Gizli Servisi'nin eski Başkanı Albay Antonia Viezzer de locanın üyeleri arasındaydı.' (Tercüman, 27 Mayıs 1981)

  'P2 mason locasının üyeleri arasında devrin gizli servis sorumluları, polis müdürleri, hakimler, yargıçlar, savcılar, avukatlar, Adli Tıp görevlileri gibi önde gelen insanlar vardı... Licio Gelli, emrinde 142 milletvekili ve senatörün olduğunu söyledi.' (Günaydın, 19 Aralık 1981)

  'İtalya'nın Agnelli'den sonra en büyük sanayicisi Yahudi asıllı Carlo De Benedetti de P2 davasında yargılandı ve suçlu bulundu.' (Newsweek, 27 Nisan 1992)


  İtalya'daki P2 Mason Locası pek çok mason locasında olduğu gibi, teröristleri eylemleri için kullanmıştı. Ve 1992 yılında, karışmış olduğu birçok skandala rağmen hala faaliyetini sürdürüyordu. Locanın üyeleri arasında bütün partilerden politikacılar, gazeteciler, istihbarat servisi üyeleri, Adli Tıp görevlileri, askerler, polis müdürleri bulunmaktaydı. P2 Locası, istemediği bir rejimin başa gelmesi durumunda hükümet darbesi yapmayı bile planlıyordu. Birçok kişi locayla ilgili soruşturmanın gizli kalması için çeşitli mekanizmaların çalıştırıldığını belirtmişti. (Gündem, 14 Kasım 1992)

  Gelli'nin geçmişi de oldukça ilginçti. SS'lere katılmış, Nazi saflarında savaşmış, KGB'ye, CIA'e çalışmış, faşist, komünist ve kapitalist biriydi!

  'II. Dünya Savaşı'nın başlangıç safhasında Gelli Arnavutluk'ta savaştı. Daha sonra SS'e katıldı. Orada üst düzey baskın önderi konumuna geldi ve Naziler için bağlantı memuru olarak çalıştı. Görevlerinin arasında İtalyan partizanları keşfetmek ve onları emir sahiplerine gammazlatmak vardı. Erken elde ettiği servetini, savaş zamanında Yugoslav Devlet Hazinesi'nin saklı bulunduğu, İtalyan şehri Cattaro'da olmasına borçluydu. Bu hazinenin önemli bir kısmı bir daha Yugoslavya'ya dönmedi, çünkü Gelli onu çalıp, ortadan kaldırmıştı.' (Im Namen Gottes? , David A. Yallop, sf.159)

  'Gelli bir taraftan CIA için hizmet verirken diğer taraftan 1956'ya kadar KGB için casusluk yaptı.' (Im Namen Gottes? , David A. Yallop, sf.160)

  'P2'nin üyeleri o kadar gizliydi ki, isimlerini sadece Gelli biliyordu.' (Im Namen Gottes? , David A. Yallop, sf.163)

  18 Haziran 1982, Roberto Calvi masonik ritüellere uygun olarak öldürüldü.
  'Pecorelli (gazeteci) , Gelli'nin eski Nazi, eski faşist ve bazen de komünist olduğunu ve CIA ile çok iyi ilişkiler gözettiğini açıkladı.' (Im Namen Gottes? , David A. Yallop, sf.375)

  Gelli, Latin Amerika diktatörlerini de destekliyordu:

  'Gelli, Nikaragua diktatörü Anastasio Somoza'nın lehinde konuşarak onun yolunu açmış oldu. Diktatör, birkaç milyon dolar karşılığı, Calvi'nin, diktatörünün ülkesinde bir kardeş firma kurması fikirini göz kamaştırıcı bulduğunu açıkladı. Calvi'nin bu organizasyondan elde ettiği bir diğer menfaat de, o andan itibaren ömrünün sonuna kadar kullanacağı bir Nikaragua diplomat pasaportuna sahip olmasıydı.' (Im Namen Gottes? , David A. Yallop, sf.388)

  P2'nin 962 üyesi kendi aralarında, hepsinin ayrı bir başkanı olan 17 gruba, daha doğrusu hücreye ayrılmışlardı. P2 üyeleri bile diğer üyelerin kimler olduğunu bilmiyorlardı. Nispeten daha fazla bilgi sahibi olan hücre başkanları bile ancak kendi hücrelerini tanıyorlardı. İtalya'nın Büyük Şark Locası'nın o zamanki büyük sekreteri Spartaco Mennini bile, P2'nin tüm üyelerini bilmiyordu. Bir tek Licio Gelli sahipti bu listeye. Locanın ortaya çıkmasıyla, üstad Gelli'nin gücü de belli oldu:

  '17 Mart 1981'de polisler Gelli'nin Arezz'daki müthiş villasında ve Giole tekstil fabrikasında 962 kişilik P2 üye listesini buldular. Ayrıca yönetimle alakalı dokümanlar ve dosyaları ele geçirdiler. P2 üyelerinin listesi 'İtalyan Kim Kimdir? ' deki gibi harf sırasına göreydi. İtilaf kuvvetleri ellinin üstünde general ve amiralle kuvvetlendirilmiş, yönetim iki bakanla temsil ediliyordu; ayrıca buna sanayiciler, gazeteciler (bunların arasında Corriera della Sera'nın şefi ve diğer redaktörler vardı) , 36 parlamento görevlisi, pop yıldızları, iş adamları ve yüksek seviyeli polisler ekleniyordu. Bu devlet içinde devletti. Gelli'nin İtalya'yı kendi kontrolüne sokmak istediği söyleniyordu. Bu pek doğru değildi: O İtalya'yı zaten kontrolüne almıştı.' (Im Namen Gottes? , David A. Yallop, sf. 401)

  'Akdeniz'in güney kanadının gücünü sarsmak, amaçlarını güden büyük bir programdı. Bu programın birinci amacı gerçekleştirildi, ikincisi ise büyük ölçüde sağlandı. P2 mason locası 1978'de Aldo Moro'nun kaçırılıp öldürülmesi ve 1980'de 85 kişinin ölümüne yol açan Bologna İstasyonu'nun bombalanması gibi terör olaylarına karışmıştı.' (Bulvar, 19 Temmuz 1983)

  Bilderberg ve Trilateral üyesi, aynı zamanda mason olan Fiat Başkanı Agnelli, İtalya'daki olayların perde arkasındaki isimdir. Agnelli Yahudi banker Rothschild ile de ortaktır.
  'P2 mason locasının İtalya'da aşırı sağcı teröristlerin giriştiği pek çok suikastin sorumlusu olduğu saptandı.' (Hürriyet, 4 Şubat 1989)

  'P2 Locası üyesi, İtalya'daki Yahudi lobisinin önde gelen ismi Albay Viezzar 1960'ların sonunda Bologna'daki tren istasyonunda yüzlerce kişinin katledilmesi olayına yardımlarıyla tanınıyor. Ayrıca suçlanan faillerin çoğunun Lübnan'da İsrail kontrolündeki kamplarda eğitildiği söyleniyor.' (The Middle East International, Temmuz 1981)

  'P2 mason locasının mafyanın uluslararası kaçakçılık trafiğinde önemli bir görev üstlendiği konusunda, İtalyan adli makamları somut deliller elde etti. Papa suikastine de karışan Sindona adındaki İtalyan banker, gerek P2 locasının, gerekse mafyanın elemanıdır. Dr. Joseph Crimi Michele, Sicilya asıllı Amerikan doktor, P2 ile Cosa Nostra arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Mafya, P2 mason locasına bağlı kişiler aracılığıyla kirli paralarını İtalya'da kullanmayı düşünmüş. Bu nedenle Viannini İnşaat şirketinin en büyük hissesini almayı, Rizzoli Editore'nin kardeş şirketi Cineriz'in tesis ve mallarının büyük bir bölümünü ele geçirmeyi istemiştir. Mafya P2'nin vücudundan her fırsatta yararlanmış, bunun için de Gelli ve Crimi aracılıyla, gazeteci, savcı, polis hatta generalleri bile kullanmamazlık etmemiştir.' (Milliyet Aktüalite, 12 Temmuz 1981)

  'P2 Locası'nın 962 üyesinin adları arasında İtalyan gizli güvenlik örgütü SISMI'nin başta başkanı olmak üzere birçok görevlisi, çeşitli partilerden parlamenterler, elliyi aşkın general ve amiral de bulunmaktaydı.' (Papa Mafya Ağca, Uğur Mumcu, sf.247)

  'Ortoloni, bu örgütün Güney Amerika'ya açılan kapısıydı, Pazienza bu örgütün çok uluslu odak noktası, Carboni mafya bağlantısı, Gelli mason dünyasına uzanan köprü, Marcinkus ise bu dünyayı Papa'ya bağlayan gizli yoldu. İtalyan haber alma örgütleri ile Vatikan arasındaki dehliz işte bu dünyanın altından geçmekteydi.' (Papa Mafya Ağca, Uğur Mumcu, sf.38)

  Locanın bir başka ismi ise Vatikan-Mafya-P2 bağlantısının kilit ismi Calvi idi:

  'Fakat herhalde kesin olan, Vatikan ile Calvi'nin, Calvi ile mafyanın, mafya ile mason locası ve Güney Afrika'daki karanlık çevrelerin birbirleriyle olan yakın ilişkileridir. Uluslararası bankacılığın İsviçre'deki beyinleri, bu ilişki yumağının en can alıcı noktalarıydı.' (Papa Mafya Ağca, Uğur Mumcu, sf.246)

  'Calvi'nin olgunlaştırdığı Vatikan ilişkileri, mason localarından Vatikan'a kadar uzanan bir zinciri, halka halka birbirine bağlamaktaydı. İtalyan mali oligarşisi, mafya ile mafya, mason locaları ile mason locaları, istihbarat örgütleri ile istihbarat örgütleri ve radikal sağcı terör örgütleri ile birbirine bağlanmıştı. Calvi, böylesine bir dünyada jet hızıyla yükselmekteydi.' (Papa Mafya Ağca, Uğur Mumcu, sf.237)

  P2 soruşturmasını yönetenler ise fail-i meçhul cinayetlere maruz kaldılar:

  'Gelli ile ilgili soruşturmayı yürüten Albay Rozzi, 1981 yılı Haziranı'nda kimler tarafından öldürülmüştü? Guardia di Finanza'nın daire başkanlarından Florio'nun otomobil kazasında ölmesi neyi anlatıyordu? Bu kazada, P2 Locası ile ilgili bir çantanın çalınmasına ne anlam veriliyordu? Calvi'nin dosyasını ele alan yargıcın öldürülmesi, bu cinayet salgını içinde, ne gibi anlam taşıyordu? Calvi'nin sekreteri niçin intihar ediyordu? ' (Papa Mafya Ağca, Uğur Mumcu, sf.253)

  Mussolini'nin, İspanya İç Savaşı'nda cumhuriyetçilere karşı dövüşmek için gönderdiği

  gönüllüler arasında yer alan P2 şefi Gelli, özellikle Güney Amerika ülkeleri ile yakın ilişkiler kurmuştu. Gelli'nin Güney Amerika'dan Avrupa'ya kadar uzanan geniş bir ilişkiler zinciri içinde CIA, KGB ve İtalyan istihbarat servisleri ile yakın dostlukları vardı:

  'Amerikan politikasının yıldızlarının yakın dostu olan mason şefi Gelli, niçin kaçırılmıştı? Gelli, Calvi'nin Londra'daki son yolculuğunu düzenleyen İsviçreli banker Albert Kunz tarafından nasıl kaçırılmıştı? Kimdi bu Kunz? Neydi Calvi ve Gelli ile yakınlığı? Niçin Gelli Uruguay'a götürülmüştü? Monte Carlo mason locasının Amerikalı, İngiliz, İtalyan ve Fransız üyeleri kimlerdi? ' (Papa Mafya Ağca, Uğur Mumcu, sf.253)

  'Roma'da Via Veneto'daki Excelcior Oteli'nde haftada üç gün P2 locasına başkanlık eden Gelli'nin İtalya'da yaygın şiddet eylemleri düzenleyerek otoriter bir rejim kurmak amacıyla örgütlenen askeri-sivil kadrolara öncülük ettiği de bilinmekteydi. 1980 yılı Ağustos ayında, İtalyan komünist partisinin en güçlü kalelerinden Bologna'da Gar'da patlatılan bombanın, P2 mason locasına bağlı darbecilerce konduğu ileri sürülmektedir. Gelli'nin sağ teröristlerle yakın ilişkisi bulunan Florio Carboni ile çok yakın dost oldukları biliniyordu. Carboni'nin Francesca Pazienza ile yakın dostluğunu İtalya'da bilmeyen yoktu. Pazienza'nın İtalyan istihbarat örgütleri ve CIA ile ilişkisi olduğu, ünlü İngiliz gazetesi Financial Times'ın Roma büro şefi tarafından yazılan 'God's Banker' adlı kitapta yer alıyordu.' (Papa Mafya Ağca, Uğur Mumcu, sf.234)

  Bu arada, P2'nin Vatikan üzerinden kazandığı paraları kendi hesabına geçiren Calvi, masonik bir şekilde katledildi:

  'Londra'da 1981 yılında bir köprüde asılmış olarak bulunan banker Calvi'yi masonlar törenle öldürmüşlerdi. Boynuna geçirilen halattaki mason düğümü, ceplerinin mason sembolleriyle doldurulmuş olması, hatta cinayet mahallinin bile sembolik özelliklerinden dolayı seçilmiş olduğu söyleniyordu. İtalya'da biraderliğin simgesi olarak bir siyah keşiş figürü kullanılmıştı. Calvi'nin cesedi bulunduğu köprünün adı Blackfirairs, İngilizce'de siyah keşiş ya da siyah cübbeli keşiş manasına gelmekteydi. Calvi'nin bağlı bulunduğu İngiliz locasının adının da Blackfirairs olması masonik cinayetin başka bir ilginç yönüydü.' (Political Terrorism and Energy, Yonah Alexander & Charles K. Ebinger, sf.286)


  P2 Locasından Andreotti Aynı Zamanda İtalya Başbakanı

  'Roberto Calvi'nin dul eşi Clara kocasının sağlığında, locadaki olayları kendisine anlattığını ve 'Gelli ile Ortoloni'den daha önemli iki kişi var. Bunlar P2'yi yönetiyor. Bunlardan biri Consentino, diğeri de Gulio Andreotti'dir' dediğini aktardı. Calvi'nin P2 mason locası ile ilgili sırları açıklayacağı kuşkusuyla öldürülmüş olabileceği söyleniyordu. İtalya Dış İşleri Bakanı Gulio Andreotti ülkede pek çok cinayet ve yolsuzluklara karışan P2 mason locasının önemli bir ismiydi.' (Hürriyet, 4 Şubat 1989)

  'Mafya ile de ilişkisi ortaya çıkan Andreotti, Kızıl Tugaylar'ın Aldo Moro'yu öldürmesine de göz yummuştu. Andreotti, Michele Sindona (P2 üyesi) için de 'İtalyan Liretini kurtaran adam' demişti. Andreotti ismi İtalya tarihinin karanlık gizli işleriyle bütünleşmişti.' (Sabah, 13 Nisan 1993)

  İtalyan Mafyası'nın önde gelen ismi Flono Carboni de, banker Calvi'nin en yakın dostuydu. Carboni ise karanlık ilişkileri bilinen Francesco Pazienza ile her an beraberdi. Kısaca P2 locasında pek çok karanlık ismin hepsi yan yanaydı.

  alıntı

 • Free Ever
  Free Ever02.08.2010 - 18:20

  gündemi takip edenler hatırlayacaktır,
  yakın bir geçmişte italya'da savcılar p2 locasına yönelik soruşturma yürütüyorlardı
  bu bağlamda p2 locası başkanı licio gelli nin evinde yapılan aramada
  100 kişilik tepedeki mason listesi bulunmuş,
  buna göre italya nın en önde gelen işadamları
  siyasetçileri (başta başbakan berlusconi olmak üzere)
  medyadaki uzantıları, yargıdaki uzantıları
  tek tek isim isim varmış...

 • Bahar Bhr
  Bahar Bhr21.04.2010 - 12:42

  merhabalar benim okuduğum bir genel kültür bilgisinde osmanlı padişahlarından 5. murad ın 3 ayla tahtta en kısa kalan padişah olduğu yazıyordu.ayrıca bu padişahın mason olduğu söylenyrdu ve bu padişah durup dururken havuza atlıyor ata ters biniyormuş diye bu yzden tahttan indirildiği yazıyordu...mason ne demek işime yarayacak masonu tam anlayabileceğim bir bilgi bulamadım rica etsem açıklayabilir misiniz? (mason,ajan gibi birşey olabilir bir takım bilgilere ulaşmak için ülke içine girmiş kişi...)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün18.12.2009 - 13:26

  Mason:Duvarcı(Fr) demektir.Ve her milletten devlet adamlarının,sanatçıların,din adamlarının içinde faaliyet alanı bulduğu, elit zümrelerin kurduğu zaman zaman kapatılan' Cumhuriyetin ilk dönemlerinde' bir yapılanmadır.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan16.09.2009 - 16:24

  Türkiye'de sayıları binleri bulan mason vardır.
  Bunlar zaman zaman polomik konusu yapılır.
  erak ediyorsanız google amcaya sorun,türkiye2deki masonlar kimler diye.
  O cevaplasın, ben yazarsam şaşırırsınız, hatta inanmazsınız, çamur attığımı sanırsınız.
  En iyisimi siz kendiniz bulun.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan16.09.2009 - 16:23

  Türkiye'de sayıları binleri bulan mason vardır.
  Bunlar zaman zaman polomik konusu yapılır.
  erak ediyorsanız google amcaya sorun,türkiye2deki masonlar kimler diye.
  O cevaplasın,
  ben yazarsam şaşırırsınız, hatta inanmazsınız, çamur attığımı sanırsınız.
  En iyisimi siz kendiniz bulun.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan16.09.2009 - 16:21

  Masonlar,
  Her ülkeden kalburüstü adamları, siyasetçi,bürokrat, asker, polis,
  her meslekten, her mevkiden işlerine yarayacak kişileri seçerek
  localarına kabulederler.
  Çok gizli toplantılarda ne kararlar alırlar.
  Gizli emelleri vardır.
  Tam bir yeraltı örgütü gizliliğinde çalışırlar.
  Öyle girmeside kolay değildir.