Kültür Sanat Edebiyat Şiir

rama sizce ne demek, rama size neyi çağrıştırıyor?

rama terimi Wolf tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  'Al beni, al götür beni ovaya Rama, Rama..' sözleriyle reklamı başlayan bir zamanların bitkisel margarin markası..

 • Tanya Kayra
  Tanya Kayra

  RAMA

  Gökyüzü babamdır,dünyaya gelmemi o sağladı.Ailem,beni beni çevreleyen tüm göksel mevcudattır.Anam,yüce topraktır.Yüzeyinin en yüksek yeri onun döl yatağıdır..Baba,kendi karısı ve kızı olanın rahmini orada döller..

  Bundan yüzyıllar önce,kuru otların yandığı bir ateşin alazladığı toprak sunağın önündeki veda şairi işte böyle söylüyormuş.

  Derin bir ileri görüşlülüğün,yüce bir şuurun yansıdığı bu garip sözler,insanlığın ikili kökenini de içermekte adeta..İnsanın ilahi simgesi,yeryüzünden önce ve de ondan üstün yaratılmıştır…

  Ruhunun kökeni semavidir.İnsanın bedeni ise kozmik bir öz tarafından döllenen dünyasal öğretilerin ürünü olduğunu sembolize etmiştir.Gizli sırlar lisanında,Uranüs ve yüce ana’nın kucaklaşmaları,dünyasal tohumları döllemekle görevli ruh ya da ruhsal monat yağmurlarını simgelemiş…

  Onları maddeyi dağınık ve cansız bir kütle olmaktan çıkaran düzenleyici ilkelerdir.Dünya yüzeyinin,veda şairince toprağın rahmi olarak isimlendirilen en yüksek kısmı,insan ırklarının beşiği olan kıtaları ve dağları işaret etmektedir.

  Gökyüzüne gelince,yunanlıların uranüs’ü varuna görünmeyen fizik ötesi,ölümsüz ve zihinsel düzeni simgeler..uzayın ve zamanın tüm sonsuzluğunu kucaklar…

  (Varuna terimini nedir’e ekledim ve fakat bir türlü kabul görmüyor) (Varuna: başlıca veda tanrılarından biriymiş.kökeni,taa hint’in ahura mazdasına kadar bağlıymış.kozmik düzenin koruyucusu olarak kabul edilirmiş…yalancıları cezalandırdığına ancak içtenlikle pişmanlık duyan kimseleri bağışladığına inanılan bir tanrıymış…)

  Devam edecek...

 • Gülcan Göçer
  Gülcan Göçer

  rama hinduların taptığı bir tanrıça olabilir cahiller hiç mi yabancı film izlemiyorsunuz! ! ! (inşallah editörler tarafından kabul edilir)

 • Çiğdem Bozkurt
  Çiğdem Bozkurt

  bitkisel katı yağ

 • Bilge Sem
  Bilge Sem

  Al beni,al götür beni doğaya...