Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
Oktay Avşin
Oktay Avşin

HADİ İŞİNE? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

 • ateist20.02.2011 - 00:43

  Şimdi kalkıp Demokritos'tan girip tekrardan atomları parçalamanın bir anlamı yok... Ateizim öyle sizin sandığınız gibi kolay değildir... bir kişi ateist oluncaya kadar bir çok merhaleden geçer ve işin en zor tarafı ondan sonra başlar. Çünkü ateist olan bir insan bir çok problemi artık göğüslemeye başlamıştır. Tüm sorulara mantılı cevaplar bulmak zorundadır şekli şemali bilinmeyen, bin yıl önce yapılan saçma sapan betimlerle hareket etmez, son olarak dünyayı değiştiren insanlara bakın yarısından fazlası tanrı tanımazdır... Daha söylemek istediğim çok şey var, ama anlayan için bunlar yeterlidir.

 • Domuz Gribi28.01.2010 - 14:40

  Domuz giribi falan yok...Hepsi yalan. Geçenlerde facebookta bir video izledim orda herşey çok güzel açık açık soyleniyor bunu söyleyende finlandya eski sağlık bakanı. Daha sonra videoyu tekra izlemek istedim ama çoktan silinmişti. Derinlemsine düşünün her duyulana inanmayın insanlar ölüyormuş zaten hergün doğal yollardan o kadar insan ölüyor domuz gribiyle falan alakası yok. Aşıda olmayın aşı firmasının başında kim var bir araştırın karşınıza sürpriz bir isim çıkacak başbakan-ımız haksız değil, çaktırmadan milleti uyardı aşı yaptırmayın. Yani bilerek soyledi. Anlayan anlar, anlamyanda gider grip olmadığı halde aşı olur, bu sefer aşıdan ölür.

 • kürt açılımı15.12.2009 - 03:15

  Biri, açılımı dedi yoksa banamı öyle geliyor? ? ? bu ülkede ne zaman bireyler ve halk adına bişiy yapılmışki? şimdi yapılsın. Yapılanlarda hep yıkım ve talanları beraberinde getirmiştir. Hatırlayın, on iki eylülde güya halk adın adına ordu yönetime el koydu yine hafızaları yoklayın sonrasında ne oldu pkk çıktı(tabi bazıları bunu kabul etmez dış oyun diyip geçiştirirler ama malesef bu byle) hapishanelerde lağım sularının içinde yüzdürülen ve ve köpek salınan insanlar artık içinde yaşadıkları devletle barışmıyorlar. tabi on iki eylüle herşey başlayıp bittimi, HAYIR...sonrasında da faili meçhullerle devam etti olaylar(aslında faili belli) peki bunlardan sadece devletmi zara gördü? sanmıyorum ülkede yaşayan kim varsa bunu acısını çekti ve çekmeyede devam ediyor. Şimdi bu günü düşünecek olursak gerek devlet içinde ve dışında bazıları artık daha fazla canın yanmaması için devreye girdiler ama ne yazıkki yine bir takım insanlar sırf kendi çıkarları uğruna çomak sokuyorlar (bunları kimisi açık,kimileride perdelerin arkasından kuklalarıyla düzeni bozuyorlar) son günlerde yaşananlarda bunun en açık ısaptı örneğin Dtp'nin kapatılması gibi. yedi askerin ölmesi gibi. bir başka sebepte iktidarın sağlam argümanlarla halkın karşısına çıkmamasından dolayı bu işe inanlarda da atık güvensizliğin nüksetmesinden (bende bu gruptayım) dolayı artık iktidar bir an önce acele edip bu işi sonlandırmalı. Eğer ellerinde patlarsa onlarda bu patlamayala tarihe karışır. Halkın acıları dahada beter bir hale gelir daha fazla acı çekeriz.

  Son olarak Dtp'nin kapatılmasına gelince tamamiyle 'siyasi bir karardır eğer gerçekten söylenelri yaptığı için kapatıldıysa Chp ninde,Mhp ninde kapatılması gerekiyor. Benim aklımda soru işaretlerinin oluşmasına sebep olan bi başka şeyde Ahmet Türk ve Aysel tuğluk gibi hep barıştan söz eden insanların yasaklanması. Emine aynayla,Hasip kaplan gibi sert insanların yasaklanmaması(yasakları savunduğumdan değil sadece bazı şeylerin anlaşılması için) aılımda yukarda dediğim gibi artık bir önce ne yapılacaksa yapılmamalı giderek inandırıcılığını kaybetmekte...

 • demokrasi16.10.2009 - 16:21

  devlet tahakümünün olduğu hiç bir yerde demokrasi yoktur. demokrasi ülkede birilerinin şişirdiği birilerininde çığırtkanlığını yaptığı tam olarak ne olduğu bilinmeyen.kavramlardan bitanesi.

 • milliyetçilik07.10.2009 - 21:13

  malesef ülkede herkes aynı hatayı yapıyor Milliyetçilikle, Irkçılığı birbirine karıştırıyor,Milliyetçilik nedir milletini,dilini,dinini,toprağını sevmektir.Irkçılık nedir sadece kendi ırkını göklere çıkarıp diğer ırkları aşağılamaktır.kastenmi yapılıyor yoksa aşırı kitap okumaktan millet kafayı bulup saçmalıyormu bilmiyorum.bişiyi eleştirecekseniz iyice araştırıp öyle eleştirin.hele hele bunlar tartışma yaratacak kavramlar olunca.

 • Türkiye'de Kürt olmak29.08.2009 - 16:05

  olamamak.

 • Kürtçenin ikinci resmi dil olması21.08.2009 - 16:51

  kürtlerle ilgili nerde bir konu açılsa (internet için) sağolsun bazı arkadaşlarımız hemen görüşlerini belitiyorlar kendilerine teşekür ediyoruz yolumuzu aydınlatığınız için. zaten artık devletler varlığımızı kabul etmişkin bi kaç tane fosilin söylediklediği bizi bağlamaz.

 • Münevver Karabulut14.08.2009 - 17:15

  Münever karabulut kim muhafazakar bir ailenin ve aynı zamanda bir memur çoçuğu cem garipoğlu kim... türkiyenin sayılı zenginlerinden olan garipoğolu ailesinin şımarık çocuğu... Biz bu tür zengin çocuklarını her zaman çeevremizde görürüz günlerini gün ederler yani bu dünyada yapabilecekleri herşeyi yaparlar. Dünya bir yana onlar bir tana. Münever karabulut kim kendi halinde yaşayıp giden orta sınıf bir ailenin kızı.söylemek istediğim var cemle ne işi var belliki cem gönül eğlendirip başından salacaktı. olayın bir başka yönü cemin, amcası, münevveri tanımadığını söylüyor. münevverin baba'sıda cami tanımadığını söylüyor ben şahsen kızımı tanımadığım bir erkekle olmasını istemem... bir başka şeyde türkiyede daha beter olayalar oldu ama nedense bu olay üzerinde çok duruluyor? ? ?

  Ben ne cem garipoğlu'nu nede münvver karabulut'u savunuyorum,

 • Kürtçe14.08.2009 - 16:52

  Kürtçe'nin Farsça yada türkçe olduğunu kanıtlayacaksanız sözlükten kelime aramayın.

 • Kürtçe31.07.2009 - 14:00

  Filioji mezunuyum ancak artik dilbilimciyim diyemiyorum, cunku 1984 mezunyum ve meslegimi yapmadim, yani dilbilim hocaligi yapmadim.

  Kurtce herkesin bildigi gibi Hind Avrupa dila ailesine aittir ve dil bilimciler Kurtce icin Hind Avrupa dil ailesinin anasi derler.

  Rus Kurd Enstitusunun hazirladigi bir sozluk 75 kelime ihtiva eder.

  Turkce ile mukayrse bile edilemez, oldukca cok zengindir.

  Turkce 3 bin kok kelimeden ibarettir. 6 bin kelime ise kok'e ek eklenerek turemistir. Yani orjial Turkce 9 bin kelimedir.

  Turkce disaridan 12 bin kelime almistir. Bu hesap ile Turkcenin tamami 21 bin kelimedir.

  Kurtcede kok kelimeden ek ekleyerek kelime uretme ozelligi olmadigindan Kurtce kelimelerin hepsi baslibasina birer kelimedirler.

  Daha fazla bir sey anlatamam ancak bu yazdiklarim kesin dogrudur.

  Biz Turkler, Kurtler ve Kurtce hakinda bu gune kadar yanlis bilgilendirilmisiz. Malesef bu boyledir.

  evet arkadaşlar sağduyulu türk arkadaşlarımızda var. bu yazıda başka bir sitede yine bir arkaşın kürtçe için yapmış olduğu yorum, buraya almakta yarar gördüm.