Kültür Sanat Edebiyat Şiir

aydın sizce ne demek, aydın size neyi çağrıştırıyor?

aydın terimi Abdulkadir Kahraman tarafından 13.09.2003 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay27.01.2014 - 14:16

  'Aydın,karşısında dil yanlışı yapmaya çekindiğimiz insandır'(Dilbilimci Kemal Ateş)

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay25.11.2013 - 21:42

  'Bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer'.(Tarihçi Heredot'un efeler diyarı Aydın için söylediği söz)

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay17.11.2013 - 12:07

  Aydın,'herkes gibi herkesin baktığı yere değil,bakılan yerin arkasına da bakandır'.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün15.11.2013 - 22:17

  türkiyede aydın geçinenler doğu'yadoğru seyreden bir geminin güvertesinde batı yönüne koşuturarak batıaştıklarını sanırlar.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün15.11.2013 - 22:15

  türkiyede aydın geçinenler doğu'yadoğru seyreden bir geminin güvertesinde batı yönüne koşuturarak batıaştıklarını sanırlar.(sakallı celal)

 • Sanalizasyon Faresi
  Sanalizasyon Faresi07.09.2010 - 10:12

  ey zavallı milletim dinle! şu anda, hepimiz burada seni kurtarmak için toplanmış bulunuyoruz. çünkü ey milletim, senin hakkında, az gelişmiştir, geri kalmistir gibi soylentiler dolasiyor. ey sevgili milletim! neden boyle yapiyorsun? neden az gelişiyorsun? niçin bizden geri kalıyorsun. bizler bu kadar çok gelisirken geri kaldığın için...hiç utanmıyor musun? hiç düşünmüyor musun ki, sen neden geri kalıyorsun diye durmadan düşünmek yüzünden, biz de istedigimiz kadar ilerleyemiyoruz. bu milletin hali ne olacak diye hayatı kendimize zehir ediyoruz. fakir fukaranın hayatını anlatan zengin yazarlarımıza gece kuluplerinde içtikleri viskileri zehir oluyor. zengin takimının hayatını gozlerimizin önüne sermeye çalışan meteliksiz yazarlarımız da aslında şu fakir milleti düşündukleri için, küçük meyhanelerinde ağız tadıyla içemiyorlar. ey şu fakir milletim! aslında seni anlatmıyoruz. sefil ruhlarımizın korkak karanliğını anlatıyoruz. işte onun için sana yanaşamıyoruz. senin yanında bir sığıntı gibi yaşıyoruz. peki hiç utanmıyor muyuz? hiç utanmıyoruz.

  oğuz atay

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün03.03.2010 - 21:11

  İKİ AYDIN:
  1.1897 yılında Fransız ordusundaYahudi olması nedeniyle askeri mahkemede mahkum edilen Yüzbaşı Dreyfus'u bütün baskılara rağmen savunan ve Fransa devlet başkanına karşı 'İtham ediyorum' makalesini yayınlayan,çabaları sonucunda Dreyfus Davası'nın yeniden görülüp adaletin yerini bulmasını sağlayan EMİL ZOLA

  2.Yine,düşüncelerinden vazgeçmesi ve sonsuz evren görüşünün din sapkınlığı olduğunu kabul etmesi durumunda kilise tarafından affedileceği söylenen,gördüğü bütünn işkencelere rağmen,görüşlerinden taviz vermeyen ve ölüme mahkum edilerek diri diri yakılan GİORDONO BRUNO

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün17.12.2009 - 22:00

  Aydın mısın?

  “Kaldır başını kan uykulardan
  Böyle yürek böyle atardamar
  Atmaz olsun
  Tam çağı ise başlamanın doğan günle
  Bul içine tükürdüğün kitapları yeniden
  Yollar kesilmiş alanlar sarılmış
  Fırıl fırıl alıcı kuşlar tepende
  Benden geçti mi demek istiyorsun
  Aç iki kolunu iki yana
  Korkuluk ol”
  Rıfat Ilgaz.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün20.09.2009 - 11:38

  Yaşadığı ülkenin insanlarını hor görmeyen,onlara ışık götürmek için,onlarla bütünleşmeye çaba harcayan aydın(entelektüel) kesim ile kendilerine sadece seçimden,seçime oy kullanma keyfiyeti verilen geniş halk yığınları arasındaki kopukluğu aydınların aymazlığı olarak değerlendirmek haksızlıktır,yanıltıcıdır,doğru değildir.Çoğu insanın şuuraltına nüfuz etmiş alaycı bir tabirle dillendirilen entel-dantel teriminin sorumlusu bu ülkeyi darbeler ülkesi haline getirenlerdir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün28.08.2009 - 21:26

  Gerçek aydın,peşinen her türlü bedeli ödemeye hazır,dünyanın neresinde olursa olsun,insanın olduğu her yerde haksızlıklara karşı muhalif tavrını koyan kişidir.