Kültür Sanat Edebiyat Şiir

adnan menderes sizce ne demek, adnan menderes size neyi çağrıştırıyor?

adnan menderes terimi Cay Keyfi tarafından tarihinde eklendi

 • Özlem Uslu
  Özlem Uslu

  Memleketimin ve memleketlimin en büyük acılarından, utançlarından biridir.Ruhu şadolsun

 • Selim Toprak
  Selim Toprak

  Ben Hayatdayken Ogluna Ticaretle Ugraşmayacaksin Diyecek Kadar İnce düşünen Deyerli Bir Devlet Adamıydı Tek sucu Halkın Taleplerini Yerine Getirmeye Calişmakdi Gecmişimizle Barişalim arkadaşlar Artik Yeter

 • Muhammet Hekim
  Muhammet Hekim

  O bu milletin zeybeğidir.

  Zeybeğim zeybeğim ne oldu sana
  Allah deyip şöyle bir doğrulsana

 • Mevlüthan Göktaş
  Mevlüthan Göktaş

  kendini milletine adamış bir kişilik.allah rahmet eylesin...

 • Ali Epik
  Ali Epik

  Merhum Başbakanımız Adnan Menderes'i büyük bir devlet adamı ve siyasetçi olduğunu zaten 7den 70'e herkes biliyor, Adnan Menderes'in tarih sayfalarında yerini almış onur ve şeref dolu bir özelliği daha var, O bir MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI gençlik yıllarında düşmanla savaşmış VATAN KAHRAMANI ruhu şad kabri Cennet olsun

 • Lââ Lemân
  Lââ Lemân

  Milleti için elinden geleni yapmış büyük bir siyasetçi Allah rahmet eylesin...

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve

  Haksızlığın diğer adı:(

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Bugün kü (14.09.2009) internet haber'den alıntıdır.

  Başbakan Adnan Menderes'in avukatı Talat Asal, 17 Eylül 1961'de idam edilen Menderes'i ve ona son anlarında yapılan psikolojik işkenceleri anlattı. Menderes'in avukatından son isteği de önemli...
  Bugün gazetesinden Seda Şimşek'in röportajından satırbaşları şöyle;

  UYUTMAMAK İÇİN İŞ MAKİNASI

  Başbakan Menderes'in avukatı Talat Asal, o günleri anlatırken “Yassıada’daki 12 metrekarelik odasının üstünde sürekli çalıştırılan bir makine vardı. Uyuması, dinlenmesi imkansız hale getirilmişti. Bu bir işkenceydi” dedi...

  MENDERES'İN KALDIĞI ODA

  Küçücük bir oda. Odada bir siyah karyola, iki tane tahta iskemle, bir tahta masa... İkinci iskemle kendisini 24 saat bekleyen subaylara aitti. Bu şartlar altında, hiçbir şey konuşmadan bir insanın dünyadan habersiz yaşadığı takdirde ne hale gelebileceğini tahmin ederseniz o haldeydi. Bir manevi işkencenin tesirleri ayan beyan görünüyordu. Kaldı ki, bu işkencenin daha şiddetli tarafları da vardı.

  SON GÖRÜŞMEDE SÖYLEDİĞİ SÖZ

  Son görüşmemizi ağustos ayında yaptık. Son görüşmemizde birbirimizden ayrılırken, bir elimi eliyle tuttu ve sağ kolunu yukarı kaldırarak, 'Milletime ve Allah'a hesap veriyorum' dedi.

  SON İSTEĞİ

  'Benim diktatör olmadığımı, dikta rejimine gitmek istemediğimi savunun' demişti. Bu suretle savunmamın esaslarını tespit etmiş oluyordu. Ben de onu yaptım. Gerek iddia makamı gerekse mahkeme dedikleri heyet, o kadar teferruat ve komik hadiselerle meşgul olmuştur ki, şaşırmamak elde değildir. Bunların üç örneği.

  Bebek Davası, Örtülü Ödenek Davası, Köpek Davası'dır. Bu davaların komik tarafları da dahil olmak üzere özelliklerini 'Don Davası, Cımbız Davası, Köpek Davası' adlı kitabımda yayınladım. Orada adaletin ne hale getirildiği ortadadır.

  ADALET KULÜPTE DANS EDİYORDU

  O mahkemede adalet yoktur. Adalet gece kulübünde dans eden oryantalistin ta kendisidir.

  CENAZESİ NASIL TESLİM EDİLDİ

  Güneşli bir sonbahar günü, 17 Eylül 1961'de 13.05'de kendi devletinin darağacına çıkıp, kendi devletinin cellâdı tarafından asılarak öldürüldü. Naaşı alınmadı. İmralı'da gömüldü. Avukat olarak benim infazda bulunmam gerekiyordu, ama bulundurmadılar.

  AİLEDEN İDAM PARASI İSTENDİ

  İdamın ertesi günü, neden idam edildiğine dair belge, Aydın Beyefendi'nin ifade ettiği darağacının ve celladın parasını talep eden belge ile birlikte Tahran Caddesi Arman Apartmanı'nda oturdukları dairenin kapısına asılmıştır.

  Örtülü Ödenek Davası'ndan 4 milyon 877 bin 719 lira civarı bir meblağ, cellada verilen para da 150 liradır.

  AİLESİNİ GÖREMEDEN ÖLDÜ

  Beyefendi, her görüşmemizde ailesini görmek için gayret sarf etmemiz direktifinde bulunuyordu. Ama, çabalarımız sonuç vermedi. 10 Ağustos 1961 tarihli mektuplarının sonunda da aynı isteği tekrarlamıştı, ama görüşemedi. Bunun hiçbir kanuni ve insani dayanağı yoktur. Beyefendi'ye bu dünyaya, sevgili eşinin ve sevgili evlatlarının özlemi içinde terk ettirilmiştir.

  AVUKATI DİYE İŞKENCE GÖRDÜM

  İstanbul'da ilk baskı otel meselesinde çıktı. Çünkü, oteller beni ve Cindoruk'u kabul etmiyorlardı. Ondan sonra hep baskı altında bulunduk. 'Mezar' denilen hücreye konuldum. Balmumcu Hapishanesi'ne tıkıldım, dövüldüm, sövüldüm, baskıların içerisinde görev yapmaya çalıştım.

 • Mustafa Gür
  Mustafa Gür

  Üstad Necip Fazıl'ın tabiriyle...: Ülkenin ufkunu açıp,yenilikler ve yollar yapan fakat kendine yol bulamamış bir insan dır....Allah rahmet eylesin....

 • Şahin Yıkılmaz
  Şahin Yıkılmaz

  ismini duyunca hep bir düşünce sarar..hala ona yapılanların nedenini tam olarak idrak edebilmiş değilim..allah rahmet eylesin..

 • Gülcan Karabıyık
  Gülcan Karabıyık

  BU ADAMIN HASTASIYIM BEN

 • İsmail Öztürk
  İsmail Öztürk

  Adnan Menderes belki tarihte ilk değil ama Türkiye'de ilk demokrasi kurbanıdır. Türkiye, demokratik hayata onunla birlikte geçmiştir. Maalesef anti demokratik darbeci güçler, kendilerini demokrasinin, milletin üstünde görerek milletin iradesini al aşağı etmişlerdir. Bugün cumhuriyetçiler olur olmaz her şeyi irtica ile bağdaştırıyor. Hiç bir delikanlı insan da çıkıp söylemiyor: - Halkın seçtiği bir lideri usülsüzce yerinden indirmenin adı nedir diye? Türkiye'de bazı şeyler çoktan yıkıldı. Hala neyi ayakta tutmaya çalışıyorsunuz?

 • Onur Tuncay
  Onur Tuncay

  bunu yapanlar ahirette hesap verebilecekmi? ? ?

 • Nokta Nokta
  Nokta Nokta

  hakkını çok zor ödeyecekler....

 • Melikşah Sonumut
  Melikşah Sonumut

  çıkar, ihtiras, entrika dişlilerinin yok saydığı, kabullenemediği ve kolayca harcadığı koca bir yürek.. kısa sürdü hayatı ama O'nu harcayıp uzun hayat sürenlerden onuruyla daha çok yaşamıştır benim gözümde..nede olsa
  'Yaşamın uzunluğu değil, nasıl yaşanıldığı önemlidir.'(M.L.KING)
  ne diyeyimki hepsi içimde...

 • Tuğba Dal
  Tuğba Dal

  ona yapılan büyük haksızlık...kendi malından devlete toprak bağışlayan tek devlet adamı...ruhu şad olsun.

 • Şükrü Aktaş
  Şükrü Aktaş

  Bize fazla geldiği için aramazıda olmayan adam.Rahmetle anıyorum...

 • Yıldırım Yıldız
  Yıldırım Yıldız

  en büyük devlet adamlarından biri.. yaşaması gereken ve türkiyede olması gereken biriydi

 • Yüksel İnci
  Yüksel İnci

  TÜRKİYENİNİ bugünkü durumundan sorumlu olan adam.
  YİNE DE asılmamalıydı.
  İleriye götüreceğim diye dışarı bağımlı olmamalıydı.O günün açıkları hala devam ediyor.

 • Emrah Tasasız
  Emrah Tasasız

  Adnan Menderes tam adı:Ali Adnan Ertekin Menderes doğum 1899 Aydın, ölüm 1961 İmralı Adası, siyasetçi, Türk tarihinde demokratik seçimle işbaşına gelen ilk lider,1950-1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti başbakanı.1899'da, Aydınlı toprak ağası varlıklı bir çiftçinin oğlu olarak doğdu. Büyük babası Hacı Ali Paşa Kırım Tatarları'ndan olup Eskişehir çevresinden Tire taraflarına göç etmiştir. İbrahim Ethem Bey'le, Tevfika Hanım'ın oğludur. Kızkardeşi Melike küçük yaşta ölmüştür. 1. Dünya Savaşı öncesinde önce Karşıyaka'da forvet, daha sonra Altay'da kalecilik olmak üzere futbol oynadı. İzmir'in ünlü ailelerinden, Yemişçibaşı Fatma Berin Hanım'la evlenmiş, ondan Yüksel, Mutlu, Aydın olmak üzere üç oğlu olmuştur. İlkokuldan sonra, İzmir Amerikan Koleji'nden mezun oldu. 1.Dünya Savaşı'nda yedeksubay eğitimi gördü, fakat hastalandığı için cepheye gidemedi. Kurtuluş Savaşı'nda savaştı ve İstiklal Madalyası aldı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1935 yılında mezun oldu...
  Milli Birlik Komitesi tarafından kurulan Yassıada mahkemesi, Celal Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'yu Anayasa'yı ihlal suçundan(146/1) suçlu bularak idama mahkum etti. Celal Bayar'ın cezası yaş haddi nedeniyle ömür boyu hapse çevrildi.Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan 16 Eylül 1961, Adnan Menderes ise 17 Eylül 1961'de İmralı Adası'nda öğlen 13:21'de idam edildi.

  Adnan Menderes'in idamından önce bir aracı tarafından Gıyaseddin Emre'ye ulaştırılan mektubunda ise şu sözler bulunmaktaydı:

  Sizlere dargın değilim, sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafindan idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki, Adnan Menderes, hürriyet uğruna koyduğu kellesini 17 sene evvel alamadığınız için sizlere müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme karar-i metanetle gittiğimi, silahlarin gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendilerinizi yine de 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek, Adnan Menderes'in ruhu sizi ebediyete kadar takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Ama buna rağmen dualarım (bu cümlenin üzeri çizilerek merhametim yapılmıştır) sizlerle beraberdir..

  17 Eylül 1961'de infazdan hemen de önce de şunları söyledi;

  Kimseye dargın değilim. Kırgınlığım yok. Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum...

  7 Kasım 1964’de, Celal Bayar’ın hapis cezası Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in affı ile kaldırıldı.
  İdam edilmesinden iki hafta sonra yapılan 1961 seçimlerinde Demokrat Parti'nin %50'ye çıkan oyları Adalet Partisi ile Yeni Türkiye Partisi arasında dağıldığından, en çok oyu %34 ile CHP alarak koalisyon hükümetleri kurdu. Ölümünden sonra 1965 yılında yapılan 2. serbest seçimlerde ise Demokrat Parti'nin devamı olduğunu söyleyen Adalet Partisi %52 oy alarak iktidara tek başına geldi.

  11 Nisan 1990'da kabul edilen 3623 sayılı kanunla Adnan Menderes ve onunla birlikte idam edilen arkadaşlarının itibarları iade edildi.[9] Aynı kanun uyarınca naaşı 17 Eylül 1990'da İmralı'dan alınarak devlet töreniyle İstanbul'da tarafınca yaptırılan ve adı sonradan Adnan Menderes Bulvarı olarak değiştirilen Vatan Caddesi'nde kendisi için yapılan bir anıtmezara taşındı.

  Menderes'in adı, Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde İzmir'deki uluslararası hava limanına (Adnan Menderes Hava Limanı) , Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde de adı Aydın'da kurulan üniversiteye (Adnan Menderes Üniversitesi) verildi. Ayrıca Türkiye'nin hemen tüm il ve ilçelerinde, demokratik seçimlerle işbaşına gelen belediye meclisleri tarafından Adnan Menderes'in adının verildiği yol, cadde, bulvar ve mahalleler vardır.

 • Fatih Öztürk
  Fatih Öztürk

  demokrasi şehidi... inönü ve chp hakimiyetini kıran yiğit adam...

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  Adnan Menderes Fatin rüştü zorlu ve Hasan Polatkanla idam edilmiştir.

 • Serkan Özgücü
  Serkan Özgücü

  Celal Bayar'la birlikte demokrat parti'yi kuran adam. Refik Koraltan ve Hüseyin Nazif Zorlu ile birlikte idam edilmişlerdir. Türkiye cumhuriyet tarihinin görmüş olduğu en liberal siyasetçilerden biridir. Demokrat Parti zamanında birçok halk karşıtı uygulamalrı vardır. Köy Enstitüleri ve Halkevleri Demokrat Parti zamanında kapatılmıştır. Özellikle ikinci iktidar döneminde (1957-1960 arası) medya ve CHP üzerinde önemli derecede baskı oluşturmuşlardır. ABD'nin vazgeçilmez adamlarından biridir. Toprak ağasıdır, zaten DP'nin başındakilerin çoğu toprak ağasıydı. Toprak Reformu'nun (çiftçiye toprak dağtımının) on yıldan fazla süre ertelenmesine neden olmuşlardır. Dindar kesimleri desteklemiştir. Siyasi görüş olarak tanımalamak istersek 'sağ liberal' tanımı yerinde olur. Günümüzün büyük holdinglerinin çoğunun temelleri DP iktidarında atılmıştır.
  Özetlemek gerekirse; liberallerin ve liberal politikaların bu ülkede nelere sebep olabileceğini görmemiz için uygun bir dönemdir DP dönemi.

 • Tuğçe Kaya
  Tuğçe Kaya

  adnan menderes için dışarıya el pençe divan durmuş, dışa bağımlı fln diyenler beni hayrete düşürüyo.. ya biraz düşünün de öyle konuşun bu insanın idamını en başta neden dış ülkeler istemiş neden ABD sürekli bu insanın idam gününü beklemiş ve belgelerle kanıtlı olduğu bilinen 'bu adamı asmak için hala ne bekliyorsunuz' sorusunu neden sormuş o zamanki tabir-i caizse kankası olan CHPlilere? ? çünkü ADNAN MENDERES asla dış güçlere boyun eğmemiştir milleti ve ümmeti için bütün imkanları seferber etmiştir bu ülkenin kalkınması için elinden geleni yapmıştır ABDye tamam sizin dediğiniz olsun siz isteyin ben yapayım demediği için başta CHP ve daha sonra dış ülkeler ona düşman olmuş ve sonunda onu idam ederek kinlerini kusmuşlardır.. dış ülkelere asıl yalakalık yapan CHPdir bu hep böyle olmuştur.. CHP'nin o zaman başıbozuk karakalabalık olarak değerlendirdiği Türk Halkı-ki bu günde bidon kafalılar ve göbeğini kaşıyanlar şeklinde nitelendiriliyoruz CHP taraftarları tarafından- Menderese büyük bir sevgi duymuştur Mendereste her zaman bu millet için elinden geleni yapmıştır.. CHPnin asla anlayamadığı bir gerçek var bu millet dinine geleneklerine düşkün bir millet.. o koltuk, iktidar asla onlara kalmayacak.. bir Menderes feda oldu bu ülke için ama onun gibiler her zaman bu millet tarafından hakettikleri mevkilerde olacaklar bugün olduğu gibi..ADNAN MENDERES mükemmel bir insandı..Allah rahmet eylesin.. RUHU ŞAD OLSUN...

 • Hakan Gedek
  Hakan Gedek

  Atatürk ten sonra gelen sürecin durduğu ve yeni bir sürecin mimarı olan başbakan.Diğer ifade ile ilerici bir devrime karşı dinci temellere dayalı gerici devrimi başlatan kişi.Ülkeyi kimilerinin deyimi ile sovyet işgalinden kurtaran fatihimiz aynı gün abd nin kucağına atmıştır.o günden beri olagelen süreç düşünen bir beyin tarafından hayra yorulamaz.gelişen sermaye ve sanayi tamamen bağımlılaşmış,eğitim sağlık sistemi iflas etmiş,islam siyasallaşmış,ülke bağımlı olduğu ekonomisi yüzünden dışarıda el-divan duran sömürge derebeyliklerine dönmüş,dışarıdakiler içerdekilerden daha çok söz sahibi olmuştur.Bize plan değil pilav diyerek işe başlayanlar,komünist işi diye demiryoluna sahip çıkan akıllar bu ülkede demokrasi mucitleri sayılmış ve sayılmaktadır.Asılmasına katiyen üzülmediğim kişi.Çünkü bu ülke hiç suçu olmayan nice insanları harcamışken benim geleceğimi karartan bu insana acımak için sıra gelmez.

 • Aslıhan Duygu Alptekin
  Aslıhan Duygu Alptekin

  'demokrasi olmasa siz başbakanla böyle konuşabilirmisiniz? ? '

  demokrasi olan bir ülkede tahkikat komisyonlarının ne işi vardı peki? ? ? bu komisyonların raporları doğrultusunda, sorgusuz sualsiz tutuklamalar demokrasi için mi yapılıyordu? ? ?

 • Gülsüm Nalbant
  Gülsüm Nalbant

  ADNAN MENDERES balkanlarda yaşayan TÜRK ve MÜSLÜMANLARA umut olmuştur.sırp zulmüne uğrayan onca vatandaşımıza sahip çıkmıştır.

 • Murat Demir
  Murat Demir

  ersagün bey kardes.. bak onlar için kardeslik cok onemlidir tamammı? ama baskalarına bir savasa asker gonderdinmi olmaz. ama sen o ulkeleride sevmezsen olmaz cunku fasistlik olur ya.. ama bilmiyoki sen simdi oralara gidince sana hemen saygı gosterirler nereye gidersen git afrika ulkelerinede cunku osmanlı sayesinde sana saygı duyarlar .. ama bir ingilize bir fransıza degil.. ama onlar bunu anlamaz cunku onların kafa bir kaç kitapta birlesir o kadar

 • Mburak Delibaş
  Mburak Delibaş

  korhan 241; bu iftiralarına, çok büyüttüğünüz öğrenci olaylarında sadece 1 öğrencinin öldüğünü eklesem acaba rengin değişir mi? Ya da 'o söylediklerini somutlaştırabilir misin? ' desem bir daha yazı yazabilir misin? 'bir hiç uğruna' dediğin Kore'ye asker gönderme mevzuunda o 'askerleri göndermesek NATO'ya kabul edilmiyorduk ve o çok sevdiğiniz Sovyetler şimdi bizim ülkemizin anasını ağlatıyordu(tabi bu senin gibilerin hoşuna giderdi ama benim gitmez!)

 • Ugur Kabak
  Ugur Kabak

  oyle ya da boyle turkiye cumhuriyeti tarihi'ne damga vurmus bir liderdir adnan menderes. turkiye'nin ufkunu acan ve dis dunyayla baglari kuran bir cok yeniliklerin oncusudur. ulkemiz menderes doneminde deyim yerindeyse cag atladigi icin ne yazik ki idam edildi. ulkemizin yetistirecegi atilimci ve dinamik yeni liderlere en azindan halkimizin sahip cikmasi gerekiyor..