Kültür Sanat Edebiyat Şiir

adnan menderes sizce ne demek, adnan menderes size neyi çağrıştırıyor?

adnan menderes terimi Cay Keyfi tarafından 27.12.2003 tarihinde eklendi

 • Özlem Uslu
  Özlem Uslu10.12.2013 - 09:19

  Memleketimin ve memleketlimin en büyük acılarından, utançlarından biridir.Ruhu şadolsun

 • Selim Toprak
  Selim Toprak03.05.2012 - 02:39

  Ben Hayatdayken Ogluna Ticaretle Ugraşmayacaksin Diyecek Kadar İnce düşünen Deyerli Bir Devlet Adamıydı Tek sucu Halkın Taleplerini Yerine Getirmeye Calişmakdi Gecmişimizle Barişalim arkadaşlar Artik Yeter

 • Ner Giz
  Ner Giz08.06.2011 - 14:04

  Her görüş ayrı bir düşüncede,eğer o devirde yaşasaydım hakkında yazardım.Bence Allah bilir kimin ne olduğunu

 • Muhammet Hekim
  Muhammet Hekim06.06.2011 - 00:49

  O bu milletin zeybeğidir.

  Zeybeğim zeybeğim ne oldu sana
  Allah deyip şöyle bir doğrulsana

 • Mevlüthan Göktaş
  Mevlüthan Göktaş29.05.2011 - 20:03

  kendini milletine adamış bir kişilik.allah rahmet eylesin...

 • Ali Epik
  Ali Epik09.08.2010 - 21:55

  Merhum Başbakanımız Adnan Menderes'i büyük bir devlet adamı ve siyasetçi olduğunu zaten 7den 70'e herkes biliyor, Adnan Menderes'in tarih sayfalarında yerini almış onur ve şeref dolu bir özelliği daha var, O bir MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI gençlik yıllarında düşmanla savaşmış VATAN KAHRAMANI ruhu şad kabri Cennet olsun

 • Lââ Lemân
  Lââ Lemân10.01.2010 - 01:24

  Milleti için elinden geleni yapmış büyük bir siyasetçi Allah rahmet eylesin...

 • Bir Fincan Kayhve
  Bir Fincan Kayhve06.10.2009 - 18:31

  Haksızlığın diğer adı:(

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan14.09.2009 - 10:44

  Bugün kü (14.09.2009) internet haber'den alıntıdır.

  Başbakan Adnan Menderes'in avukatı Talat Asal, 17 Eylül 1961'de idam edilen Menderes'i ve ona son anlarında yapılan psikolojik işkenceleri anlattı. Menderes'in avukatından son isteği de önemli...
  Bugün gazetesinden Seda Şimşek'in röportajından satırbaşları şöyle;

  UYUTMAMAK İÇİN İŞ MAKİNASI

  Başbakan Menderes'in avukatı Talat Asal, o günleri anlatırken “Yassıada’daki 12 metrekarelik odasının üstünde sürekli çalıştırılan bir makine vardı. Uyuması, dinlenmesi imkansız hale getirilmişti. Bu bir işkenceydi” dedi...

  MENDERES'İN KALDIĞI ODA

  Küçücük bir oda. Odada bir siyah karyola, iki tane tahta iskemle, bir tahta masa... İkinci iskemle kendisini 24 saat bekleyen subaylara aitti. Bu şartlar altında, hiçbir şey konuşmadan bir insanın dünyadan habersiz yaşadığı takdirde ne hale gelebileceğini tahmin ederseniz o haldeydi. Bir manevi işkencenin tesirleri ayan beyan görünüyordu. Kaldı ki, bu işkencenin daha şiddetli tarafları da vardı.

  SON GÖRÜŞMEDE SÖYLEDİĞİ SÖZ

  Son görüşmemizi ağustos ayında yaptık. Son görüşmemizde birbirimizden ayrılırken, bir elimi eliyle tuttu ve sağ kolunu yukarı kaldırarak, 'Milletime ve Allah'a hesap veriyorum' dedi.

  SON İSTEĞİ

  'Benim diktatör olmadığımı, dikta rejimine gitmek istemediğimi savunun' demişti. Bu suretle savunmamın esaslarını tespit etmiş oluyordu. Ben de onu yaptım. Gerek iddia makamı gerekse mahkeme dedikleri heyet, o kadar teferruat ve komik hadiselerle meşgul olmuştur ki, şaşırmamak elde değildir. Bunların üç örneği.

  Bebek Davası, Örtülü Ödenek Davası, Köpek Davası'dır. Bu davaların komik tarafları da dahil olmak üzere özelliklerini 'Don Davası, Cımbız Davası, Köpek Davası' adlı kitabımda yayınladım. Orada adaletin ne hale getirildiği ortadadır.

  ADALET KULÜPTE DANS EDİYORDU

  O mahkemede adalet yoktur. Adalet gece kulübünde dans eden oryantalistin ta kendisidir.

  CENAZESİ NASIL TESLİM EDİLDİ

  Güneşli bir sonbahar günü, 17 Eylül 1961'de 13.05'de kendi devletinin darağacına çıkıp, kendi devletinin cellâdı tarafından asılarak öldürüldü. Naaşı alınmadı. İmralı'da gömüldü. Avukat olarak benim infazda bulunmam gerekiyordu, ama bulundurmadılar.

  AİLEDEN İDAM PARASI İSTENDİ

  İdamın ertesi günü, neden idam edildiğine dair belge, Aydın Beyefendi'nin ifade ettiği darağacının ve celladın parasını talep eden belge ile birlikte Tahran Caddesi Arman Apartmanı'nda oturdukları dairenin kapısına asılmıştır.

  Örtülü Ödenek Davası'ndan 4 milyon 877 bin 719 lira civarı bir meblağ, cellada verilen para da 150 liradır.

  AİLESİNİ GÖREMEDEN ÖLDÜ

  Beyefendi, her görüşmemizde ailesini görmek için gayret sarf etmemiz direktifinde bulunuyordu. Ama, çabalarımız sonuç vermedi. 10 Ağustos 1961 tarihli mektuplarının sonunda da aynı isteği tekrarlamıştı, ama görüşemedi. Bunun hiçbir kanuni ve insani dayanağı yoktur. Beyefendi'ye bu dünyaya, sevgili eşinin ve sevgili evlatlarının özlemi içinde terk ettirilmiştir.

  AVUKATI DİYE İŞKENCE GÖRDÜM

  İstanbul'da ilk baskı otel meselesinde çıktı. Çünkü, oteller beni ve Cindoruk'u kabul etmiyorlardı. Ondan sonra hep baskı altında bulunduk. 'Mezar' denilen hücreye konuldum. Balmumcu Hapishanesi'ne tıkıldım, dövüldüm, sövüldüm, baskıların içerisinde görev yapmaya çalıştım.

 • Mustafa Gür
  Mustafa Gür14.09.2009 - 02:29

  Üstad Necip Fazıl'ın tabiriyle...: Ülkenin ufkunu açıp,yenilikler ve yollar yapan fakat kendine yol bulamamış bir insan dır....Allah rahmet eylesin....