Kültür Sanat Edebiyat Şiir

incir sizce ne demek, incir size neyi çağrıştırıyor?

incir terimi Ali Muzaffer tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas

  bağrı dağlanmış al kırmızı gül;
  içine kapanık bütün yapraklarıyla
  ve mürefte rüzgarlarından mahrum,
  nefessiz ve bir kenarda sessizce,
  uçurum gözlerinden bakar kan çanağı
  mühür nazarlarla zeytin çağlasına,
  kanatları hüzün taşıyan, yazgısına
  deniz kabukları ve kalbi kırık çakıllar
  toplayan bir ana kuzusu düşer incir dalından
  ve babasının ciğerparesi bir melek ağlar
  mülke dökülen göz yaşlarıyla,

  köpüklerin ufaladığı her gün,
  biraz daha, biraz daha, biraz daha
  hayat kumbarasına yılları atar,
  sen ve ben darda kalmış
  iki fukara yoksulsak yoksuluz,
  ama unutma;
  her uçurum bir ovaya sevdalıdır,

 • Ters Tepki
  Ters Tepki

  Çocukluğum incir ağacı tepesinde geçti.. şimdilerde ne o kadar büyük incir ağacı var ne de o kadar lezzetli incir...

 • Buğu Duyusu
  Buğu Duyusu

  enfes bal kesesi...

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Mükemmel meyve

 • Nilgün Akarsu
  Nilgün Akarsu

  'Cennete bir meyve ağacı götürecek olsaydım, bu kesinlikle incir olurdu.' Hz. Muhammed

 • Nade Schnitt
  Nade Schnitt

  kimin inciri acilirsa onu yicez

  incir tokusturmada birinci kural

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  ne alâka demeyin,
  farsça okunuşu 'encîr' olan incir,
  'delik, oyuk' anlamına geliyor...
  aynı zamanda malum meyvenin adı 'incir'..
  eğer sâmi dilinde
  bir nesnenin başka bir anlamı daha varsa kesin
  ikisi arasında bir bağlantı vardır..
  olmadığı durumlarda vardır fakat 'incir kuşu' nu duymuşuzdur..
  bu kuş incir mevsimi incir ağacından çıkmazlar..
  habire incirlere oyuk açıp dururlar..
  'incir kuşu' ismini incirden değil
  'incir' ismini incir kuşundan alır efendim..
  incir kuşu = delici kuş...

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  'İncire ve zeytine andolsun' (Tin Suresi, 1)

  Tin Suresi'nin birinci ayetinde Allah'ın incire 'andolsun' şeklinde bildirmesi, bu meyvenin faydaları açısından son derece hikmetlidir.

  İncirin İnsan Sağlığına Faydaları:

  İncir herhangi bir meyve ya da sebzeye göre en yüksek lif içeriğine sahiptir. Sadece 1 adet kuru incir 2 gram lif sağlamaktadır, ki bu tavsiye edilen günlük ihtiyacın %20'si'dir. Son 10-15 yılda yapılan araştırmalar, bitkisel gıdalarda bulunan liflerin sindirim sisteminin düzgün olarak çalışması açısından çok önemli olduklarını ortaya koymuştur. Besin olarak alınan lifin sindirime yardımcı olduğu ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmada etkili olduğu bilinmektedir. Beslenme uzmanları lif alımını artırmanın ideal bir yolu olarak, lif açısından zengin olan incir tüketimini tavsiye etmektedirler.

  Lifli yiyecekler çözünür ve çözünmez olarak ikiye ayrılırlar. Çözünmez lif açısından zengin gıdalar, vücuttan atılacak maddelere su kazandırarak bağırsaklardan geçişi kolaylaştırlar. Böylece sindirim sistemini hızlandırırarak, düzenli çalışmasını sağlarlar. Ayrıca çözünmez lifli besinlerin kolon kanserine karşı koruyucu olduğu da tespit edilmiştir. Çözünür lif açısından zengin besinlerin ise kandaki kolesterol seviyesini %20'den fazla düşürdükleri ortaya konmuştur. Bu nedenle kalp hastalıklarının riskini azaltmak açısından büyük önem taşırlar. Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa, bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına yol açar. Kolesterol, hangi organın damarında birikirse o organa ait hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin, kalbi besleyen atardamarlarda kolesterol birikimi olursa, göğüs ağrısı, kalp krizi gibi sorunlar oluşur. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi ise, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Ayrıca çözünür liflerin alımı mideyi boşaltarak, kan şekerini düzenlemesi açısından da önem taşır, çünkü kan şekerindeki ani değişiklikler hayati riskler taşıyan rahatsızlıklarla sonuçlanabilir. Nitekim beslenmeleri lif açısından zengin olan toplumların kanser ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara daha az oranda yakalandıkları tespit edilmiştir.
  Çözünür ve çözünmez liflerin her ikisinin birarada bulunması ise sağlık açısından ayrı bir avantajdır: Her iki lif türünün birarada bulunmasının, kanseri engellemede, tek başına olduklarından daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. İncirde her iki lif türünün -hem çözünür hem de çözünmez liflerin- birarada bulunması bu bakımdan inciri son derece önemli bir besin maddesi kılmaktadır.

  George Washington Üniversitesi Tıp Merkezi'nde Hastalıklara Karşı Korunma Enstitüsü'nün başkanı Dr. Oliver Alabaster, incirden şu ifadelerle bahsetmektedir:

  ... burada gerçek anlamda sağlıklı ve yüksek lif oranına sahip bir besini ekleme imkanı bulunmaktadır. İncirleri ve diğer yüksek lif oranına sahip besinleri sıklıkla tercih etmek... ömür boyu sağlığınız açısından önem taşımaktadır.

  California İncir Danışma Kurulu'na (California Fig Advisory Board) göre, meyvelerde ve sebzelerde bulunan antioksidanların insanları birçok hastalıktan koruduğuna inanılmaktadır. Antioksidanlar, vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışardan alınan zararlı maddeleri (serbest radikalleri) etkisiz hale getirirler ve hücrenin tahrip edilmesini engellemiş olurlar. Scranton Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, kuru incirin, antioksidan bakımından zengin fenol bileşimine diğer meyvelere göre çok daha fazla sahip olduğu belirlenmiştir. Fenol, mikroorganizmaları öldürücü -antiseptik- bir madde olarak kullanılmaktadır. Scranton Üniversitesi’nde yapılan değerlendirmelere göre, İncirdeki fenol miktarı, diğer meyvelerle kıyaslandığında çok daha fazladır. 125

  New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada ise, kuru incirin içerdiği omega-3, omega-6 yağ asitleri (EFA: Essential fatty acids: vücut için zaruri yağlar) ile fitosterol (bitkilerde bulunan yağımsı madde) sayesinde kolesterolü düşürücü olarak da önem taşıdığı anlaşılmıştır.126 Bilindiği gibi omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vücutta üretilemezler ve gıdalarla alınmaları gereklidir. Ayrıca bu yağlar özellikle kalp, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı şekilde işlev görmesi açısından vazgeçilmez öneme sahiptirler. Fitosterol ise, hayvansal gıdalardaki kalp ve damar sağlığı açısından tehlikeli olan kolesterolün yolunu tıkayarak kana karışmadan vücuttan atılmasını sağlar.

  California İncir Danışma Kurulu tarafından 'adeta doğanın en mükemmel meyvesi'127 olarak bahsedilen incir, insanoğlunun bildiği en eski meyvelerden biri olmasına rağmen, gıda üreticileri tarafından yeniden keşfedilmektedir. Çünkü besin değerinin yüksek olması, sağlık için faydaları, bu meyveye ayrı bir önem kazandırmaktadır.

  İncir hemen hemen her özel diyetin parçası olabilir: İncir doğal olarak yağ, sodyum ve kolesterol içermediği ve yüksek lif oranına sahip olduğu için, kilo vermeye çalışan kişiler için de uygun bir besindir. Aynı zamanda incir, bilinen tüm meyvelere göre en yüksek mineral içeriğine sahiptir. 40 gram incir, 244 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 7'si) , 53 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %6'sı) ve 1.2 mg demir (günlük ihtiyacın %6'sı) içermektedir.128 İncirde kalsiyum oranı çok yüksektir; meyveler arasında kalsiyum içeriği açısından portakaldan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bir kase kuru incir, bir kase süt ile aynı miktarda kalsiyum sağlamaktadır.

  İncir, uzun süreli hastalıklardan sonra hızlı şekilde iyileşmeye yardımcı olan, güç ve kuvvet veren bir ilaç olarak da düşünülmektedir. Fiziksel ve zihinsel zorlanmayı ortadan kaldırır ve vücuda enerji ve güç sağlar. İncirin en önemli besin öğesi, tüm meyvenin % 51-74'ünü oluşturan şekerdir ve tüm meyveler arasında en yüksek şeker oranını içermektedir. Ayrıca incir, astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda da tedavi amaçlı tavsiye edilmektedir.

  Burada çok sınırlı olarak yer verdiğimiz incirin faydaları, Allah'ın insanlar üzerindeki rahmetinin bir göstergesidir. Rabbimiz zevkle yenen bu meyve içerisinde, insanın ihtiyacı olan maddeleri, onun sağlığına uygun bir denge ile, adeta paketlenmiş şekilde yararına vermektedir. Allah'ın bu özel nimetinin Kuran'da zikredilmesi de, incirin insanlar için önemine bir işaret olabilir. (En doğrusunu Allah bilir.) İncirin besin değerinin, insan sağlığı açısından öneminin, ancak gelişen tıp ve teknolojik imkanlarla tespit edilebilmesi, kuşkusuz Kuran'ın, herşeyin bilgisine sahip Allah'ın sözü olduğunun göstergelerinden biridir.

 • Nerminözdemir
  Nerminözdemir

  meyvelerin kraliçesi.Allah,'incire ve zeytine andolsun.' diye yemin ediyor Kur'an'da.demek ki nelere nelere şifa.nitekim,zeytinyağının faydaları malum.

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  şöyle bir deyimimiz vardır incir çakirdeğini doldurmayan mesele yüzünden kavga ettiler ve benim kafa buna çalışmaz incir çakirdeğinde ne kadar boş alan vardır ve neler onun içini doldurabilir anlamış değilim

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  geceleri incirin dibine boşaltma yapan iflah olmazmış
  duyuru sahibi
  adını vermek istemeyen bir cin

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  yüzyılın tartışması...incir kabuğuylamı yenir kabuksuz mu(haa üyelere sormuyom tartışmanın konusu bu) koskoca bi yaz bunu tartışmakla geçti :)) işin kötüsü her yıl aynı konu:(

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  yemiş

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  çekirdeğini doldurmayacak olaylar derler ama bunun çekirdeği hakkaten küçük bi bakın ona göre söleyinnn...