Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Kürtçenin ikinci resmi dil olması sizce ne demek, Kürtçenin ikinci resmi dil olması size neyi çağrıştırıyor?

Kürtçenin ikinci resmi dil olması terimi Mathilda Loren tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Mutlu
  Gökhan Mutlu

  kürtçe diye bir dil yoktur kı ıkıncı dıl olması neden tartısılıyorr anlamıs değılım:S

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  hani şimdi dicem ki neden 2. oluyormuş ki? bir halkın anadili bu da.. 2. veya başka bir şey olmasına gerek yok.. ha anadil olarak kabul edilirse ne ala! ben de 2. anadil olmasını istemiyorum vesselam :)

 • Oktay Avşin
  Oktay Avşin

  kürtlerle ilgili nerde bir konu açılsa (internet için) sağolsun bazı arkadaşlarımız hemen görüşlerini belitiyorlar kendilerine teşekür ediyoruz yolumuzu aydınlatığınız için. zaten artık devletler varlığımızı kabul etmişkin bi kaç tane fosilin söylediklediği bizi bağlamaz.

 • Deniz İskender
  Deniz İskender

  okuman kitmi zaten arapca ermenice farsca yazilmis.ekliceksen ingilizce fransizca rusca yi ekle onlar sizin efendilerinizdir sizde onlarin kuklalari.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  yanında ayrıca Ermenice, Lazca, Farsça, Arapça...vb ekleyelim mi? onlar eksik kalmasın...?

 • Deniz İskender
  Deniz İskender

  kürtce farisi bir dildir tamamına yakını farsca,arapca,ermenice,ve türkceden oluşur,Kürtce yazılı herhangi bir devlet fermanı,kanunname,basılı para,veya mezopotamya halklarının kullandıgı alfabe ile oluşturulmuşbir eser yoktur.cünkü alfabesi yoktur.Kürtce yazılmış ilk eser arap alfabesiyle 11 yy da yazılmıştır. SONUC OLORAK KÜRTCE TARİHTE HİC BİR ZAMAN RESMİ DİL OLMAMIŞ OLAMAZDA

 • Mine Can
  Mine Can

  yok daha neler! ! !

 • Berk Aslan
  Berk Aslan

  Bu memleket tarihte TÜRK'tü bundan sonrada TÜRK olarak kalacaktır.

 • Mahsum Kaplan
  Mahsum Kaplan

  Yaw Bırakın HEle Bunlar Daha Kurtlerin Varlıgını Kabullenmıyorlar Kaldiki İkinci Resmi Dili Kürtçemi Yapacaklar...
  Benim Ana Dilim Kürtçe.Neden Ana Dilimizde Kürtçe Eğitim Göremiyoruz.Onu Bile Çok Görüyorlar.Ama Mücadelemiz Sonuna Kadar Sürecek Yılmak Yok..
  Ne Mutlu Kürd'üm Diyene...
  Biji GeLLe Kürd.

 • Masal Perisi
  Masal Perisi

  Konuyu açan da bir kürt olduğuna göre,ortalığı karıştırıp bölücülük yapmak istiyor.

 • Esra Bayrak
  Esra Bayrak

  Bu ülke Türkler'in Ülkesi'dir. Başka bir ortağı yoktur. Doğal olarak da başka bir resmi dile ihtiyacı yoktur.

  Bu memleket tarihte TÜRK'tü,
  Halde TÜRK'tür,
  Ve ebediyen TÜRK olarak yaşayacaktır.

  M.Kemal ATATÜRK (1923)

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet

  bir kürt olarak olmasını istemem bu şekil basit düşünen TEK RESMİ DİL TÜRKÇE dir mantalitesinde yaşayan insanların kürtçe bilmesini istemem..bilmesinler öğrenmesinler onlar barlarda pavyonlarda ellenip elletsinler ben çatımın altındada konuşurum düşünmemeye devam edip kardeş naraları atın sonrada sokakta burada heryerde insan ve insanlık sevgisinden bahsedin....... zavallılar! ! ! ! bu dili konuşmak senin resmi belgelerine ihityacım olmadı hatta hiç olmayacak

 • Esra Bayrak
  Esra Bayrak

  böyle birşey sözkonusu bile olamaz. en azından bu ülkede. bunun rüyasını bile görmesinler.

 • Muhammed Ali Bir
  Muhammed Ali Bir

  Bazı ülkede birden fazla resmi dil var. Ama zamanında Kürtçeyi kanunla ve anayasayla yasaklamış bir devletin Kürtçeye böyle bir itibar bahşedeceğini zannetmiyorum. Hala Kürtçenin de bir dil olduğunu kabul etmeyen kişiler var.

  Kürtler için en iyisi ve en gerçekçi olanı anadilleriyle eğitim görebilme haklarıdır. Bunun için mücadele etmeleri onların en doğal insani hakkıdır.

 • Milliyetçi Türk
  Milliyetçi Türk

  türkiyenin tek resmi dili var o da türkçedir ne başka bir dile ihtitaç var ne de başka bir dil kullanmaya türkÇE dilimiz türkiye anayurdumuz

 • Tuğçe Kaya
  Tuğçe Kaya

  Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili TÜRKÇE'dir ve ikinci bir resmi dile asla gerek yok bence..çünkü dil bir ülkenin bütünlüğünü temsil eden unsurlardan biri..zaten özellikle son günlerde ülkemizde bölücülük had safhada birde kürtçenin veya herhangi bir dilin 2. resmi dil olması bölücülere yardım etmekten başka bir işe yaramaz.. kürtler, arnavutlar,boşnaklar vs Türkiye'de bizimle yaşayan bu insanların hepsi kardeşimizdir ama burası Türkiye.. Türklerin vatanında resmi dil elbette yanlızca Türkçe olmalıdır...

 • Duygu
  Duygu

  isteyen istedigini konuşur ama türkiye cumhuriyeti devletinde resmi olarak ikinci bir dile yer yokk.hem olsa bile.denildiği gibi,kim konuşucak..
  olmaz olamaz imkansız....

 • Murat Demir
  Murat Demir

  bakın herkes halk arasında istedigi dili konusur kimse karısmaz. ama burası dedigimiz gibi t.c burda resmi bir dil var. bakın amerikada kaç milyon italyan asıllı amerikalı var. yine daha cok ornekleri var. ama kimse biz ayrı dil istiyoruz demiyor. yani bu resmi dil isteme isi boluculuk yapmaktan baska birsey degildir.

 • Kaan Türk
  Kaan Türk

  dikkatimi çekti... bir cok insan tek dil birliğinde hem fikir cok güzel... ve yine tek dil birliğinde hem fikir olan bu insanlar kendilerini kürt olarak tanımlayan insanların da ülkemizin bir parcası olduğun belirtmiş... kardeş olduğumuzu söylemiş... lakin arada kürtcenin dil olduğunu savunanlar (dikkatinizi cekerim 2. dil olması gafletinden dahi bahsetmem...) ve özellikle bir tanesi isim vermicem isteyen yazılanları okuyup görsün savaştan bahsediyor terörist siyasilerinden bahsediyor ve TÜRK mileltine şehit verdirmekten bahsediyor... utanmadan teröristlerede şehit diyor...burdan yazanlar kardeşlerimiz derken TÜRK MİLLETİNE şehit verdirmekten bahsediyor...5 ülkeye yayıldığını söylüyor kanımca hic tarih bilgisi yok... yada amerika ve avrupayla ortak calışarak bölücülük yapmaya o denli alışmışlar ve bunu okadar benimsemişler ki kendilerine tarih yazmakla meşguldürler eminim...Irak ta yaptılarını gördük amerika ve avrupa ile ortaklaşa calışıp Irak ı nasıl böldüklerini... Türkmen bölgesindeki gerçek kayıtları nasıl yok edip durumu alehlerine cevirmeye calıştıklarnı.... şimdi de sıra Türkiye de midir..! ! ! UNUTTUKLARI NOKTA TÜRKLERİN TARİH SAHNESİNE İLK CIKAN ULUSLARDAN BİRİ OLDUĞUDUR.... Türkler sabırlıdır kardeş dediklerine karşı kolay kolay art niyet duymazlar kardeşlerinin hatalarını da affetmeyi bilirler YETERKİ KARDEŞLERİ HAYİNLİK YAPMASIN...yoksa deil eskiden olduğu gibi 7 düvel, ALEM-İ CİHAN OLSA TUTAMAZ TÜRK'Ü... haklı olan TÜRK 'tür insan hakları ihlal edilen bir ırk varsa o da TÜRKLER DİR...GÜNÜMÜZDE SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE DÜNYADKİ TÜRKLER ASİMLE EDİLMEYE CALIŞILMAKTA VE KATLEDİLMEKTEDİR...AMA SÖZDE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI ÖLEN BÖLÜNEN ÖLDÜRÜLEN TÜRK İSE gözlerini kapatmaktadır...

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  birlik bütünlük tek resmi dille olur kimse anadilini konnuşmasın diye bir kanun yok
  bu ülkede sadece kürtler mi var çerkezler var abhazalara var zazalar arnavutlar var yugoslavlar var bir sürü millet var onların dili de mi resmi dil olsun bunlar sadece ülkede ki birlik bütünlüğünü bozmak isteyenlerin art niyetleridir

 • Aylin
  Aylin

  isteyen istediği gibi konuşmasında özgürdür kimse buna yasak getiremez

 • Aygün Hasanoğlu
  Aygün Hasanoğlu

  Bunu kim attı ortaya? Her halde iyi bir niyyet görmedim bu konuda.

 • Yunus Çetinkaya
  Yunus Çetinkaya

  Kürtçe diye isimlendirilen sözde 'DİL' denilen bu ağız aslında Türkçenin bozulmuş bir ağızıdır.Sözcük yapısına bakıldığında içinde bol bol Türkçe,arapça,farsça kelime bulunmaktadır.Türkçe ile Kürtçe karşılaştırıldığında öğe dizilişi aynıdır.Sonra kürtçe denilen ağız yöreden yöreye farklılık göstermektedir ve iki farklı kürtçe bilen insanlar anlaşamamaktadır.Ve Türkiyede Türk olamayan %10 luk bir kısım insan vardır.bunların içinde kürtlerde dahildir.Şimdi kalkıpda ikinci bir resmi dilin çıkarılması abest olur.kim kullanacak :)) sabit bir değilki çeşit çeşit kürtçe ağızları vardır bu insanlar nasıl anlaşacak? ?

 • Serap Kul
  Serap Kul

  'saçmalığın daniskası..! ' 1. BÖLÜM

  hadi buyrun burdan yakın..! bu ülkede sadece kürt azınlık mı var ya 1000 düşünüp 1 yazın..ne resmi dili..! !

  konu başlığını açan arkadasa tebrikler çok mu düşündün bu başlık için..! ! ! ! ! ! ? ? ? ? ? ? ?

 • Mehtap Aksan
  Mehtap Aksan

  Neden olmasın..

 • Duygu
  Duygu

  en iyi yorumlardan biri de benkendim in olmuş..TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN RESMİ DİLİ 'TÜRKÇE'DİR...üstüne söylenecek başka birşey yok herhalde

 • Mehmet Güneri
  Mehmet Güneri

  Bağra bağra azınlık olmak istediler, şimdide bumu hayalleri. Resmi dil daha neler, bu fikirler komedyenlerden çıkıyor olmalı. Eğlendim ama valla. Şey bende 'parparca' biliyorum, oda resmi dil olsun!

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  muhahahha :))) diyerekten güldüren terim :)

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  Resmi dil boyutunu bileme ama bir şekilde koruma altına alınması çok kötü bir uygulama olmasa gerek.Sonuç itibariyle Kürtçe de Anadolu kültürünün bir parçasıdır.Cumhuriyetin ilk yılarından başlayarak bu uygulamalara yer verilmiş olsaydı,belki şimdi vuku bulan huzursuzluk tahammulsüuzlük meydana gelmeyecek, hep bir arada yaşayan Anadolu insanı bir birine kırılmayacak, yek vucüt olma yolundaki çabalar daha kuvvetli olacaktı.Temennim bu tür gelişmelere insanlarımızın kendilerini kasmadan, önyarılı olmadan karşılık vermeleridir.

 • Gani Kapicigil
  Gani Kapicigil

  hadi bu ülkeyi parselleyelim o zaman...bir kısmını kürtler, bir kısmını ermeniler,birazını aleviler hatta ve hatta biraz da lazlara verelim....nasıl iyi olur mu? ? ?

 • İrfan Erkmen
  İrfan Erkmen

  kürtcenin deil resmi dil,bir dil ailesi grubuna mensupmuş gibi itibar görmesi bile bnce yanlış..Türkiye sınırlıları içerisinde birçok etnik kökenli insan topluluunu barındırmakta herkes konustuu lehce yada şiweyi ön planı cıkarıp resmi dil olmalı die dayatma yapmaya calışsa kargaşa kaçınılmaz olur..insanlar artık gercekleri görmeli we watanımızın bütünlüüne hizmet etmeli..bu doğrultuda calışmalar yapmalı..TÜRKİYE'DE mewcut olan bir tek resmi dil wardır o da TÜRKÇE'dir..tartışmasız...

 • Yunus Çetinkaya
  Yunus Çetinkaya

  hangi ülkede iki dil resmi dil varda bizim ülkemizde olsun..
  %90 Türk olan ülkede ikinci bir Resmi Dile Ne gerek vardır..

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Bu ülkenn,in adı türkiye Türk-iye yani Türkistanla eş anlamlı yani Türk diyarı demek...Bu yüzden resmi dilide Türkçedir...kürtr asıllı vatandaşlarımız sadece bizim yanımızdadırlar...biz onları ortak tarih dil kültür gelenek ve vatanlar kardeş bildik ama biz onları kardeş bildik onlar bizi değil....yani ülkenin resmi dili türkçedir...beğenmeyen barzani amcasının kollarına gidebilir...gidene dur demeyiz...

 • Altay Ağan
  Altay Ağan

  abest, saçma ve bir o kadar da imkansız bir fikir..

 • Yunus Çetinkaya
  Yunus Çetinkaya

  Kürtçe Bir dil değildir..ayrıca Hangi Ülkede 2 tane resmi dil vardır?
  Önce Kürtçenin bir dil olması gerekir..Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan Herkesin Resmi Dili TÜRKÇEDİR..

 • Kaan Türk
  Kaan Türk

  kürtce diye bir dil olamaz... cünkü kendini kürt olarak adlandıran bir cok grup var ve bunlar kendi aralarında dahi tek bir dil ile anlaşamıyorlar...dolayısıyla bu o gruplar icin bile ortak bir değildir ve aynı şekilde ortak bir dil birliği olmayan bir grup millet özelliği taşıyamaz...günümüzde sözde kürtce edebiyat ve şiir sempozyumları düzenleyenler toplantıları yapanlar dahi kendi aralarında anlaşamamakta ve birbirleri ile Türkçe konuşmaktadırlar...1990 lardan sonra amerika ve avrupa ülkelerinin örgütlemesi ile kürtce dil olarak gösterilmeye calışılmıştır... ha zazca yada kırmani ce konuşulmaktadır bu insanlarda mevcuttur kimsenin bu vatandaşlarımızı yok saydığı yada görmezden geldiği yoktur başımızın taclarıdırlar kardeşlerimizdirler...canları yandığında bizimde canımız acımaktadır kaderlerimiz birdir kanlarımız birdir...

 • Özge Budak
  Özge Budak

  bunu isteyen biri huzur isteyen biri değildir
  biz kardeşlik diyoruz huzur diyoruz
  bölücülük değil ortak yaşam istiyoruz
  insan gibi yaşamak ve arkasından ileri geri konuşulan olmak istemiyoruz
  benim resmi dilim Türkçe dir! ! !

 • Leyla Şenkal
  Leyla Şenkal

  buyur gurban bişi mi dedin....yok be 2 resmi dil kesmez bu ülkeyi...azınlıkların dilleri de resmi olsun....2 tane değil 10 tane olsun...ne farkeder canım..ha 1 ha 5....

  geçiniz ya bu kadarı da saçmalık....herkes dilini konuşsun ama bi ülkenin 1 resmi dili olur...

 • gayet yerınde bı karar olur bu

 • Vildan Yavuz
  Vildan Yavuz

  Tek devlette tek resmi dil olur Türkiye Cumhuriyetinin resmi dili Türkçe dir.Başka türlüsü kabul edilemez.

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  İsteyen istediğini konuşur.

  Fakat Türkiye’de tek resmi dil vardır: Türkçe!

 • Selin
  Selin

  Türkiye'de iki resmi dil olmalı.Türkler kendi dilinden vazgeçmiyorsa, niye Kürtler de kendi dilinin resmi dil olmasını istemesin? Her milletin kendi devleti,kendi resmi dili varsa, bu Kürtlerin de özlemidir.kürtçe de Türkçe gibi geçerli bir dil olmalı.