Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ateizm sizce ne demek, ateizm size neyi çağrıştırıyor?

ateizm terimi Ozan Öztürk tarafından 12.09.2002 tarihinde eklendi

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud22.04.2015 - 13:15

  AyhanAytaç Yazarefendi....dinsel teist ve bilimsel ateist olarak derneğinizden yetkili kişiler ile bir televizyon programında yada derneğinizde tartışmak sohbet etmek isterim ama medeni bir şekilde.baştan söyliyim ben alevi bektaşi kızılbaş devrimciyim.küfriçinde iman vardır seçebilirsen gel beri diyen pir sultanın müridiyim :)))
  14 dk. · Beğen

  AyhanAytaç Yazarefendi...ateizm şizofren gibi bir hastalıktır diyebilir miyim? ve ateizme karşı anti-ateizmi savuna bilirm miyim? ateizm din mezhep tarikat tanımadığı için herşeyi baştan kestirip attığı için nasıl hoşgörülebilmeliki her yüz kişiden biri mutlaka ya din ya mezhep ya tarikat ile alakaldır.benim görüşümdür? ? ?
  11 dk. · Beğen

  AyhanAytaç Yazarefendi...ayhan ile tanışmanızda yarar vardır? agnostik ateist gümanist sendromlardan geçmiş en nihayetinde turan dursun ile ilhan arselin cenderesinden kurtulmuş alevi bektaşi kızılbaş devrimciliği seçmiş bir kişiyim.yani ben sizin akibetinizi temsil ediyorum.aklınızın ve ruhunuzun manevi avukatuyım.sakin olun.şeytan labirent bir vesvese ile sizi örümcek ağı gibi kuşatmıştır sizi bu durumdan kurtaracağıma inanıyorum? ? ?
  10 dk. · Beğen

  AyhanAytaç Yazarefendi...size ilmen yardım etmek isterim bu ateizm hastalığından sizi kurtarmak isterim.sakin olun şimdi beni dinleyin.o aldatıcı şeytan sizi önce allah ile sonra allahsızlık ile aldatmıştır.ve böylece siz aslında tanrıyı değil şeytanı inkar etmektesiniz.mevlana derki:felsefeci şeytanı inkar etti aynı anda onun oyuncağı oldu..................._dinsel-teist/bilimsel-ateist?

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud21.04.2015 - 11:18

  DİNSEL TEİST BİLİMSEL ATEİSTİM:
  ...atom ve netron esasına göre tanrı yoktur.tanrı kutsal kitaplara göre zaman ve mekandan münezzehtir.enelhak diyen hallacımansur bile tanrı ile beraber yoktur.fenafillah makamı ilahta yok olmaktır.tanrı bir ressam evrende bir resimse biz ne hakla tanrıyı o evran resminin içinde arayabiliriz.akıl ve empati özürlülüğüdür? ! ? 

  AKLIN ÇIKMAZ SOKAĞI ATEİZM VE LABİRENT VESVESE:
  ...akıl allaha kulluk ve cennete girmek için yaratılmıştır.elbette mutlak gerçek buysa illaki inançsızlığı ile cehenneme gidecek kişinin aklından şüphe etmek akılsızlıkla suçlamak lazımdır.şeytan aklın en büyük taklidçisidir.aklın çıkmaz sokağı labirent vesvesedir vesselam? ! ? 

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud29.09.2011 - 15:23

  SÜNNİ-SÜFYANİ ATEİST-POTANSİYEL:
  ((...euzu-bismillahil-hamd:'ebu süfyan,3.halife osman'ın halife olması ile emevilerin şamdan sonra hilafetide ele geçirmesi heyecanıyla kendisini tutamamış ve şöyle demiştir:'bütün kutsallarım üzerine yemin ederimki,cennet ve cehennem yoktur? ' ve bu adamın yıllar sonra bir torunuda (yezit bin muaviye ibn-i ebu süfyan) hz.hüseyinin şehadet-i şerifinden sonra gizli kapılar ardında şunu demiştir:'ben bir melake (hz.hüseyin) öldürdüm? gökten ne gelen var nede giden var? ' ve yine bu yezit içki içerdi (maide:90,91:içki şeytan işidir.) ve ona dedilerki,ey yezit sen müslüman oldun neden hala içki içersin? yezitin cevabı:'muhammedin dinine göre içki haramsa bende isanın dinine göre içerim? ' alevi dedesinin birine sormuşlar? dede namaz kılarmısın? cevap:yezitin kıldığı gibi namaz ne kıldım nede kılmak isterim? peki dede içki içermisin sen? cevab: içerim evvel @llah? ve demişlerki:yani yezit gibi namaz kılmazssın ama içki içersin öylemi(ayet:içki şeytan(yezit-i lain) işidir?) konumuza dönersek ebu süfyan ve torunu yezitten ateist potansiyel zuhur etmektedir.biz bunu daha iyi turan dursun ve ilhan arsel ile anlatmaya çalışacağız.bu iki yazar aslında sünni-süfyani ateist potansiyelin sırrı hakikatinin veya hikmetinin bilerek veya bilmeyerek sırlarını faş etmişlerdir.yani aslında kuran ve ehlibeytten uzak olan ehlinabite olan sünni-süfyaniliğin ateist potansiyel olduğunu bizlere kitaplarıyla anlatmıştır.tesadüf olmaksızın bu gerçek hep sünni kökenli seküler aydınlarca ortaya konmuştur.ve bizim bir tesbtimiz vede teşhisimiz odurki,alevi aydın sekülerleştikçe korkaklaşıyor? sünni aydında sekülerleştikçe cesur oluyor.psikempatikanalist bir teşhistir bu? neden? bendeniz bizzat bir alevi dedesiyle bunu ispat etmişimdir.yani olay şudur:' turan dursunu kendi çevresi atesitleştirmiştir.duygu ve düşünce cahili yobaz ve bağnaz kimseler sürekli ona akıl ve mantık dışı telkinlerle tepesini attırmış ve zoraki şartlarda aslına rücu etmesine veya deşifre olmasına sebebiyet vermiştir.nedir o? sünni-süfyani ateist potansiye ortaya çıkmıştır.ilhan arseldede,erdoğan şahindede,doğu perinçektede bu görülmektedir.bunların kök hücrelerinde dnasında bu gerçek vardır ve zuhur etmektedir.yani siz islam ile cahiliye dönemine gidecek olsanız ve bugünle bağlantı kuracak olsanız ebu süfyan ebu cehilklle,turan dursun ve ilhan arselin aynı kişi olduğunu o sahne birleşiminde tayyi zaman ve mekan çerçevesinde görürsünüz.biz bu sırrrı faş etmenin yıllardır zamanını bekliyorduk.belki biliyorduk ama toplumun buna hazır olmadığını görüyorduk ve aynı zaman da kıyametin küçük ve büyük alametlerinin tesbih tanesi gibi çıkmasını bekledik.mehdinin çıkış alametlerinin bir bir ortaya çıkmasını bekledik acelemizde yoktu.çünki rabbimiz derki:'bekleyin bizlerde sizinle beraber bekleyenlerdeniz' ve bunu birçok ayette resul-u rahman aracılığıyla tekraREN BİLDİRMİŞTİR....))

 • Burak Mert Oldaç
  Burak Mert Oldaç20.09.2011 - 20:36

  Var mı yok mu diye tartışma varsa bir ortamda -ki sık sık karşılaşırız- işte bu tartışmada 'yok' diyen, hele okuyarak ve bilinçlenerek bunları söylüyorsa, yani ergen beyinli değilse, tadından yenilmeyen şahısın bağlı olduğu düşünce sistemi...

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı20.09.2011 - 19:19

  efenim mehdinin yazısını beğenmiş bir kaç yıldız vermek istemiş fekat yıldız butonunun çalışmadığını hüzün ilen tecrübe etmişim idir.Hz.moda haber ilen ;)
  efenim mehdiye bazı hususlarda katılmış fekat bazı hususları hususiyyet ilen gözden geçirmesini tavsiyesi ederim ulen...
  ahiren efenim Allah bilimsel olarak da vardır.misal ilen:suyun kaldırma kuvvetini bulan mübarek suda kalkan hamam tasının hafifliğine mukabilen sudaki hamam tasını kaldırma kuwesini görememiş fekat idrak etmiş idir.akabinde “suyun kaldırma kuvvesi var“ demiş idir.
  efenim tıbbi kişiliğim ilen de bir misal vermeden ölür isem gözüm arkada gideceğimden sebep izahat ilen;
  açık bir kalp ameliyyatında kalbin kendi kendine attığını görmüş tecrübe etmişim idir.akabinde kalbi attıran bir kuwet vardır demiş.buna halk arasında 'kalbin attırma gücü'laf-ı güzafı uzun olacağı içün Allah yarattı denmiş kolayına kaçılmış idir.teessüf ilen…
  efenim şahsımın vükelalığına nispet ilen bilim kullarının avamı küçümsemesini de evvel-i ahir makul bulamamış, şiddet ilen yermiş,bakışım ilen horlamışım idir.avamdan ala muallim bilimden ala tekellim yok idir biline.
  ihtiyat vü ciddiyyet ilen...

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud14.09.2011 - 15:48

  BİLİMSEL ATEİZME GÖRE EVET TANRI YOKTUR:  ...çünki o tanrı zamansız ve mekansız olduğu için bu zahiri alemimize göre yoktur.o atomlara göre anlatılamaz.tanrı yarattığı yerdemi yaratmadığı yerdemi diye saçma bir soruda sorulamaz.bir kişi gerçekten ateist ise ne tanrıya küfreder nede tanrıyı alaya alır.çünki ona göre tanrı yoktur öyleyse onun felsefesinede gerek yoktur.ama sen çıkıpta sadistçe yobazca inanan insanlarla alay edercesine galiz bir ateizm felsefesi yaparsan bu olmaz.mesela kuranda rabbimiz derki:onların tanrısına küfretme onlarda bilmeden senin rabbine küfrederler.gerçi bu yorum müşrükler içindir.peki ateistin tanrısı yokki ben küfredeyimde oda benim tanrıma küfretsin olur mu? ben bir tasavvufçu olarak ve şeksiz şüphesiz inanan bir kişi olarak diyorum ki:ben bilimsel ateistim? evet bilimsel olarak tanrı yoktur.o atom değildir.ama evrenin başlangıcında o vardır dersek.yaratılışın atomu tanrıdır diyebiliriz.en doğrusunu @llah bilir.  imza:  ayhanaytaç

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil20.09.2010 - 21:14

  tanri'nin varligini kabul etmeyen dusunce tarzidir, teizme tepki olarak ortaya cikmistir.

 • Mehmet Metin Ataolur
  Mehmet Metin Ataolur25.12.2009 - 22:20

  Tam bir teslimiyet içersinde Allaha inanıyoruz..herne kadar sıkıntılarımız olsada müsterihiz..yaşadığımız dünyanın imtihan dünyası olduğunun üzüntülerin ve sevinçlerin geçici olduğunu biliyoruz..öldükten sonra dirileceğimize inanıyoruz....şimdi ateis kardeşlermize soralım sizde bu müsterihliği hissediyormusunuz..tekrar diriltilmek imkansız sizce değilmi..peki nasıl varoldunuz..başlangıca doğru bir yolculuk yapın..hergün değişen faraziyeler..nasıl inandırıcı olurki..sanal saçmalıklar..kainatta bir sineğin kanadını oynatması bile ilahi gücün izniyle değilmi..alemlerin sahipsiz olduğunu düşünmek nasıl bir hezeyan mantık dışılık..hiçkimse toprak olup gitmeyecek..

 • Mehmet Metin Ataolur
  Mehmet Metin Ataolur23.12.2009 - 00:24

  düşündüğümüz zaman insanlar farklı farklı kimi bir lokmaya hasret..kimi israf ve lüks bir yaşam içinde..kimisi var sağlıklı..kimisi engelli.(.bu arada bizde engelli bir oğlu olan aileyiz..ve nasıl sıkıntılar yaşıyoruz ancak yaşayan bilir...) birbirimize toplumsal ve sosyal anlamda hep ihtiyacımız var..İlahi bir gücün yaratıcının olmadığını herşeyin tesadüfü olduğunu iddia etmek..mantık dışı..varsayımlar..tesadüfler..meselalar..nereye kadar gidebilirki..şu kainatın sahibi olmadığını düşünmek hangi mantıkla izah edilebilir..ancak bir imtihan deneme içersindeyiz..hesap günü herşey ortaya çıktığında anlaşılacak..haa birde şu var...hamdolsun biz inanıyoruz..teslimiyet içersindeyiz..ateis arkadaşlarla birlikte diriltildiğimizde kazanan kim olur kaybeden kim olur..olası değilya onlar haklı çıktı faraza ne kaybımız varki düşünelim lütfen..herkesin inancı kendisine..

 • Çirkin Ördek Yavrusu
  Çirkin Ördek Yavrusu19.12.2009 - 20:11

  boşlukta sürünmeyi tercih eden sürüngenlerin uydurması