Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ateizm sizce ne demek, ateizm size neyi çağrıştırıyor?

ateizm terimi Ozan Öztürk tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kutsal kitapları inananlar anlar, Ateistler anlar.

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  AyhanAytaç Yazarefendi....dinsel teist ve bilimsel ateist olarak derneğinizden yetkili kişiler ile bir televizyon programında yada derneğinizde tartışmak sohbet etmek isterim ama medeni bir şekilde.baştan söyliyim ben alevi bektaşi kızılbaş devrimciyim.küfriçinde iman vardır seçebilirsen gel beri diyen pir sultanın müridiyim :)))
  14 dk. · Beğen

  AyhanAytaç Yazarefendi...ateizm şizofren gibi bir hastalıktır diyebilir miyim? ve ateizme karşı anti-ateizmi savuna bilirm miyim? ateizm din mezhep tarikat tanımadığı için herşeyi baştan kestirip attığı için nasıl hoşgörülebilmeliki her yüz kişiden biri mutlaka ya din ya mezhep ya tarikat ile alakaldır.benim görüşümdür? ? ?
  11 dk. · Beğen

  AyhanAytaç Yazarefendi...ayhan ile tanışmanızda yarar vardır? agnostik ateist gümanist sendromlardan geçmiş en nihayetinde turan dursun ile ilhan arselin cenderesinden kurtulmuş alevi bektaşi kızılbaş devrimciliği seçmiş bir kişiyim.yani ben sizin akibetinizi temsil ediyorum.aklınızın ve ruhunuzun manevi avukatuyım.sakin olun.şeytan labirent bir vesvese ile sizi örümcek ağı gibi kuşatmıştır sizi bu durumdan kurtaracağıma inanıyorum? ? ?
  10 dk. · Beğen

  AyhanAytaç Yazarefendi...size ilmen yardım etmek isterim bu ateizm hastalığından sizi kurtarmak isterim.sakin olun şimdi beni dinleyin.o aldatıcı şeytan sizi önce allah ile sonra allahsızlık ile aldatmıştır.ve böylece siz aslında tanrıyı değil şeytanı inkar etmektesiniz.mevlana derki:felsefeci şeytanı inkar etti aynı anda onun oyuncağı oldu..................._dinsel-teist/bilimsel-ateist?

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  DİNSEL TEİST BİLİMSEL ATEİSTİM:
  ...atom ve netron esasına göre tanrı yoktur.tanrı kutsal kitaplara göre zaman ve mekandan münezzehtir.enelhak diyen hallacımansur bile tanrı ile beraber yoktur.fenafillah makamı ilahta yok olmaktır.tanrı bir ressam evrende bir resimse biz ne hakla tanrıyı o evran resminin içinde arayabiliriz.akıl ve empati özürlülüğüdür? ! ? 

  AKLIN ÇIKMAZ SOKAĞI ATEİZM VE LABİRENT VESVESE:
  ...akıl allaha kulluk ve cennete girmek için yaratılmıştır.elbette mutlak gerçek buysa illaki inançsızlığı ile cehenneme gidecek kişinin aklından şüphe etmek akılsızlıkla suçlamak lazımdır.şeytan aklın en büyük taklidçisidir.aklın çıkmaz sokağı labirent vesvesedir vesselam? ! ? 

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  SÜNNİ-SÜFYANİ ATEİST-POTANSİYEL:
  ((...euzu-bismillahil-hamd:'ebu süfyan,3.halife osman'ın halife olması ile emevilerin şamdan sonra hilafetide ele geçirmesi heyecanıyla kendisini tutamamış ve şöyle demiştir:'bütün kutsallarım üzerine yemin ederimki,cennet ve cehennem yoktur? ' ve bu adamın yıllar sonra bir torunuda (yezit bin muaviye ibn-i ebu süfyan) hz.hüseyinin şehadet-i şerifinden sonra gizli kapılar ardında şunu demiştir:'ben bir melake (hz.hüseyin) öldürdüm? gökten ne gelen var nede giden var? ' ve yine bu yezit içki içerdi (maide:90,91:içki şeytan işidir.) ve ona dedilerki,ey yezit sen müslüman oldun neden hala içki içersin? yezitin cevabı:'muhammedin dinine göre içki haramsa bende isanın dinine göre içerim? ' alevi dedesinin birine sormuşlar? dede namaz kılarmısın? cevap:yezitin kıldığı gibi namaz ne kıldım nede kılmak isterim? peki dede içki içermisin sen? cevab: içerim evvel @llah? ve demişlerki:yani yezit gibi namaz kılmazssın ama içki içersin öylemi(ayet:içki şeytan(yezit-i lain) işidir?) konumuza dönersek ebu süfyan ve torunu yezitten ateist potansiyel zuhur etmektedir.biz bunu daha iyi turan dursun ve ilhan arsel ile anlatmaya çalışacağız.bu iki yazar aslında sünni-süfyani ateist potansiyelin sırrı hakikatinin veya hikmetinin bilerek veya bilmeyerek sırlarını faş etmişlerdir.yani aslında kuran ve ehlibeytten uzak olan ehlinabite olan sünni-süfyaniliğin ateist potansiyel olduğunu bizlere kitaplarıyla anlatmıştır.tesadüf olmaksızın bu gerçek hep sünni kökenli seküler aydınlarca ortaya konmuştur.ve bizim bir tesbtimiz vede teşhisimiz odurki,alevi aydın sekülerleştikçe korkaklaşıyor? sünni aydında sekülerleştikçe cesur oluyor.psikempatikanalist bir teşhistir bu? neden? bendeniz bizzat bir alevi dedesiyle bunu ispat etmişimdir.yani olay şudur:' turan dursunu kendi çevresi atesitleştirmiştir.duygu ve düşünce cahili yobaz ve bağnaz kimseler sürekli ona akıl ve mantık dışı telkinlerle tepesini attırmış ve zoraki şartlarda aslına rücu etmesine veya deşifre olmasına sebebiyet vermiştir.nedir o? sünni-süfyani ateist potansiye ortaya çıkmıştır.ilhan arseldede,erdoğan şahindede,doğu perinçektede bu görülmektedir.bunların kök hücrelerinde dnasında bu gerçek vardır ve zuhur etmektedir.yani siz islam ile cahiliye dönemine gidecek olsanız ve bugünle bağlantı kuracak olsanız ebu süfyan ebu cehilklle,turan dursun ve ilhan arselin aynı kişi olduğunu o sahne birleşiminde tayyi zaman ve mekan çerçevesinde görürsünüz.biz bu sırrrı faş etmenin yıllardır zamanını bekliyorduk.belki biliyorduk ama toplumun buna hazır olmadığını görüyorduk ve aynı zaman da kıyametin küçük ve büyük alametlerinin tesbih tanesi gibi çıkmasını bekledik.mehdinin çıkış alametlerinin bir bir ortaya çıkmasını bekledik acelemizde yoktu.çünki rabbimiz derki:'bekleyin bizlerde sizinle beraber bekleyenlerdeniz' ve bunu birçok ayette resul-u rahman aracılığıyla tekraREN BİLDİRMİŞTİR....))

 • Burak Mert Oldaç
  Burak Mert Oldaç

  Var mı yok mu diye tartışma varsa bir ortamda -ki sık sık karşılaşırız- işte bu tartışmada 'yok' diyen, hele okuyarak ve bilinçlenerek bunları söylüyorsa, yani ergen beyinli değilse, tadından yenilmeyen şahısın bağlı olduğu düşünce sistemi...

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  efenim mehdinin yazısını beğenmiş bir kaç yıldız vermek istemiş fekat yıldız butonunun çalışmadığını hüzün ilen tecrübe etmişim idir.Hz.moda haber ilen ;)
  efenim mehdiye bazı hususlarda katılmış fekat bazı hususları hususiyyet ilen gözden geçirmesini tavsiyesi ederim ulen...
  ahiren efenim Allah bilimsel olarak da vardır.misal ilen:suyun kaldırma kuvvetini bulan mübarek suda kalkan hamam tasının hafifliğine mukabilen sudaki hamam tasını kaldırma kuwesini görememiş fekat idrak etmiş idir.akabinde “suyun kaldırma kuvvesi var“ demiş idir.
  efenim tıbbi kişiliğim ilen de bir misal vermeden ölür isem gözüm arkada gideceğimden sebep izahat ilen;
  açık bir kalp ameliyyatında kalbin kendi kendine attığını görmüş tecrübe etmişim idir.akabinde kalbi attıran bir kuwet vardır demiş.buna halk arasında 'kalbin attırma gücü'laf-ı güzafı uzun olacağı içün Allah yarattı denmiş kolayına kaçılmış idir.teessüf ilen…
  efenim şahsımın vükelalığına nispet ilen bilim kullarının avamı küçümsemesini de evvel-i ahir makul bulamamış, şiddet ilen yermiş,bakışım ilen horlamışım idir.avamdan ala muallim bilimden ala tekellim yok idir biline.
  ihtiyat vü ciddiyyet ilen...

 • Dabbetül-arz-ı Mevud
  Dabbetül-arz-ı Mevud

  BİLİMSEL ATEİZME GÖRE EVET TANRI YOKTUR:  ...çünki o tanrı zamansız ve mekansız olduğu için bu zahiri alemimize göre yoktur.o atomlara göre anlatılamaz.tanrı yarattığı yerdemi yaratmadığı yerdemi diye saçma bir soruda sorulamaz.bir kişi gerçekten ateist ise ne tanrıya küfreder nede tanrıyı alaya alır.çünki ona göre tanrı yoktur öyleyse onun felsefesinede gerek yoktur.ama sen çıkıpta sadistçe yobazca inanan insanlarla alay edercesine galiz bir ateizm felsefesi yaparsan bu olmaz.mesela kuranda rabbimiz derki:onların tanrısına küfretme onlarda bilmeden senin rabbine küfrederler.gerçi bu yorum müşrükler içindir.peki ateistin tanrısı yokki ben küfredeyimde oda benim tanrıma küfretsin olur mu? ben bir tasavvufçu olarak ve şeksiz şüphesiz inanan bir kişi olarak diyorum ki:ben bilimsel ateistim? evet bilimsel olarak tanrı yoktur.o atom değildir.ama evrenin başlangıcında o vardır dersek.yaratılışın atomu tanrıdır diyebiliriz.en doğrusunu @llah bilir.  imza:  ayhanaytaç

 • İmelda Cisil
  İmelda Cisil

  tanri'nin varligini kabul etmeyen dusunce tarzidir, teizme tepki olarak ortaya cikmistir.

 • Mehmet Metin Ataolur
  Mehmet Metin Ataolur

  Tam bir teslimiyet içersinde Allaha inanıyoruz..herne kadar sıkıntılarımız olsada müsterihiz..yaşadığımız dünyanın imtihan dünyası olduğunun üzüntülerin ve sevinçlerin geçici olduğunu biliyoruz..öldükten sonra dirileceğimize inanıyoruz....şimdi ateis kardeşlermize soralım sizde bu müsterihliği hissediyormusunuz..tekrar diriltilmek imkansız sizce değilmi..peki nasıl varoldunuz..başlangıca doğru bir yolculuk yapın..hergün değişen faraziyeler..nasıl inandırıcı olurki..sanal saçmalıklar..kainatta bir sineğin kanadını oynatması bile ilahi gücün izniyle değilmi..alemlerin sahipsiz olduğunu düşünmek nasıl bir hezeyan mantık dışılık..hiçkimse toprak olup gitmeyecek..

 • Mehmet Metin Ataolur
  Mehmet Metin Ataolur

  düşündüğümüz zaman insanlar farklı farklı kimi bir lokmaya hasret..kimi israf ve lüks bir yaşam içinde..kimisi var sağlıklı..kimisi engelli.(.bu arada bizde engelli bir oğlu olan aileyiz..ve nasıl sıkıntılar yaşıyoruz ancak yaşayan bilir...) birbirimize toplumsal ve sosyal anlamda hep ihtiyacımız var..İlahi bir gücün yaratıcının olmadığını herşeyin tesadüfü olduğunu iddia etmek..mantık dışı..varsayımlar..tesadüfler..meselalar..nereye kadar gidebilirki..şu kainatın sahibi olmadığını düşünmek hangi mantıkla izah edilebilir..ancak bir imtihan deneme içersindeyiz..hesap günü herşey ortaya çıktığında anlaşılacak..haa birde şu var...hamdolsun biz inanıyoruz..teslimiyet içersindeyiz..ateis arkadaşlarla birlikte diriltildiğimizde kazanan kim olur kaybeden kim olur..olası değilya onlar haklı çıktı faraza ne kaybımız varki düşünelim lütfen..herkesin inancı kendisine..

 • Çirkin Ördek Yavrusu
  Çirkin Ördek Yavrusu

  boşlukta sürünmeyi tercih eden sürüngenlerin uydurması

 • Esra Gök
  Esra Gök

  Asırlardır insanlara sözde 'akıl ve bilimin yolu' gibi gösterilmek istenen ateizmin büyük bir akılsızlık ve cehalet olduğu bugün açıkça ortaya çıkmıştır. Ateizme destek olan Darwinizm ise şeytani bir aldatmaca olarak tarihteki yerini çoktan almıştır. Bilimi kendisine araç edinmek isteyen materyalist felsefe, bizzat bilimin kendisi tarafından çürütülmekte, bu sayede, Darwinizm ve ateizmden kurtulan dünya, Allah'a ve din ahlakına yönelmektedir. Dünyada son yıllarda gelişen olaylara dikkatlice bakan her insan, böyle bir yönelişin baş
  ladığını hemen fark edecektir. Allah'tan habersiz yaşayan pek çok cahil insanın imanla şerefleneceği 'ateizm sonrası' dönem, Allah'ın izniyle hızla yaklaşmaktadır.

 • Gürkan Erdağı
  Gürkan Erdağı

  Tanrı aramaya gerek duymayan gücünün ve zayıflığının farkındalığındaki ışıkta yürüyen zaddır! İnsan yokolmaktan korktuğu için tanrıyı yaratmıştır! Ve yarınları olması ıcın de bunun devamı olarak yeni bir hayali dünya yaratmıştır.

 • Gürkan Erdağı
  Gürkan Erdağı

  Tanrıyı arıyorsan birseyleri yoketmekten vazgec..
  Aramaktan ziyade aynanın karsısına gec veya aklı ıle davrananların gozlerınde gor kendını!

 • ´¯` Lavinya ´¯`
  ´¯` Lavinya ´¯`

  Politeizm (çok tanrıcılık) , zamanı gelince tanrılarını azaltarak tek bir tanrı bırakmıştır ki; buna Monoteizm (tek tanrıcılık) denir.

  Politeizm'den Monoteizm'e geçişin kanıta gerek duyulmaksızın ilerici bir gelişme olarak kabul edilmesi yaygın bir görüştür.

  Monoteizm, sırası geldiğinde bir tanrı daha eksiltmeye mahkûm olmuş ve Ateizm hâlini almıştır.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Ateizmi savunan İstanbullu Budhaa'nın yazdıklarına bakın:

  'Tanrının olmadığını ve evrenin büyük patlama ile meydana geldiğini siz bile kendinize kanıtlayabilirsiniz.
  Nasıl mı?
  Televizyonunuzu açın...
  Hani televizyonda kanallar çekmediğinde beyaz bir arkaplanda parazitler oluşur ya. Kısacası karlanma olur ya.
  İşte o karlanmanın nedenini bilim adamları araştırmışlar. Onun nedeni; büyük patlamadan sonra boşluğa yayılan büyük patlamanın radyo dalgaları. Ve bunu da matematiksel deneylerle kanıtlamışlar.
  Sizce hangisine inanmak daha kolay. Kesinlikle bilimsellikten uzak ve 600'lü yıllara hitap eden ve o zamana göre diğerlerinden daha zeki olan (nitekim tüccardı ve zeki olması gerekiyordu) bir adamın yazdığı kitap mı? Yoksa tamamen bilimsel olan ve kanıtlanan, yukarıda bahsettiğim şey mi? Bence ikincisi :) (22.06.2004 11:43) '
  .
  .
  Arkadaş, evrenin büyük patlama ile oluşması, Allah'ın var olmadığını göstermez ki,
  delil gibi yazmışsın.
  Bilakis büyük patlamayı yaratan yani tek nokotadan evreni oluşturan güç, yaratıcının kendisidir.

 • Mannaz Dagaz
  Mannaz Dagaz

  Tanrici dinlere inanmamaya dayanir

 • Richart Dawkins
  Richart Dawkins

  Ateist madde yoktan var olmaz prenbsibiyle tanrının red Didir, Yani Bir Ateist Tanrıyı Red eder madde yoktan var olmayacağı Gibi eğer Bir tanrı varsa onu yaradanda bir güç vardır yani tanrı durduk yere olmayacağından onu da yaradan bir madde vardır bu süreç böğle uzar gider milyonlarca tanrı vardır gibisinden bir anlam çıkarmayın ortaya madde yoktan var olmaz tanrı yoktur Ateizm buna inanır Tanrının Red didir, bir önceki arkadaş Deizm le veya agnostik düşünceyle karıştırdı kanımca, (16.01.2009 17:10)

 • Büşra Dalgıç
  Büşra Dalgıç

  BURADAKİ YAZILARI OKUDUMDA ATAİSTLERE OLAN GÖRÜŞLERİNİZ VE TAVRINIZ ÇOK ÜZDÜ BENİ ONLARA BÖYLE DİNİ ANLATAMAZSINIZ...DİN HOŞGÖRÜYÜ GEREKTİRİR.
  LÜTFEN

 • Nigar Alkan
  Nigar Alkan

  ateizm coğu kez oldugu gibi her zaman yanlıs tanımlanıyor ateizm tanrıtanımazlık değil din tanımazlık anlamına gelir. atesit olan kimse hiçbir dine cennete ve cehenneme inanmaz fakat evrendeki bu dengenin birtek tanrı tarafından sağlanabileceğini kabul eder.onların kabul etmediği sey tanrının varlığı değildir.Bir kitabı okuyarak oradaki kurallara uyarak tanrıya inanmayı reddederler.Ateistlik bu durumda bireysel bir düşüncedir ateist olan kişi tanrıya nasıl inanmayı kabul ederse öyle inanır

 • Richart Dawkins
  Richart Dawkins

  Ateistler, cehennem odunlarını teşkil etmekten başka hiç bir çağrışım uyandırmıyor bende...

  O odunları Peygamberin hazeretleri muhammed 1400 yıl önce sizler gibilerini cehennemle korkutmak için yaktı dostum dünya nufusunun 2 milyarı ateist, İnsanları olmayan birşeyle, tanrıyla, cehennemle aldatmak 1400 yıl öncede kaldı, Millet uyanıyor Ateizm inadına karanlığı red etmektir,

 • Erol Topay
  Erol Topay

  ataistlere tavsiyem bediüzzman hz kitaplarından okusun. Allahın varlığına dahil içlerinde hiçbir şüphe kalmayacak... çünkü hiçbir insan yatanını tanıyamayack kadar akılsız değildir.. düşünsene ağaç çamur yiyor ve bize elma armut muz portakal vb. veriyor. basit bir odundan bizleri besliyor. koskocaman ağacı mimicik çekirdekte terbiye ediyor.. bunlar gb binlerce örnekler var. eğer bunlara tesadüfü olduğunu iddaa ediyosanız o aklınızı alın çöpe atın. durmuş saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. sizin bu durumda kendinize bile faydanız yok hep zarardasınız hep zarardasınız. Allah kendisini tanımamız için bize akıl verdi.. onun verdikleriyle onu tanımayaıp onu inkar edersek haşaa yüzbin defa haşaa... cezası çook ağır olurr ve kurandada belirtilmiştir. Allah o kadar merhametliki her asırda bize bir uyarıcı gönderdi. işte BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ bu asrın insanına çok güzel ders veriyo. onun kitaplarını okuyanın hiçbir şüphesi kalmıyor. bütün insanlara tavsiye ederim

 • Kadir Aga
  Kadir Aga

  kusursuz evren inin içindeki kusursuz canlı sistemindeki kusursuz canlıların rastgele olduğunu iddia eden bir görüştür...

  rastgele...neden hiçlik yerine varlık oldu dendiğinde? rast geldi diyen görüş...

  her görüşe duyulduğu gibi buna da gerektiği kadar saygı gösterilmesi gerekir...

 • Gizem Ülgener
  Gizem Ülgener

  herkezin inanç özgürlüğü wardır.fakat ben ateistler için üzülürüm.bu kadar zavallı olamazlar.nasıl yaradanı kabul etmezler? aklım almıyor.evrendeki bu düzenin nasıl olurda tesadüf olduğunu veya bir yaratıcı tarafından yaratılmadığını düşünebilirler.böyle düşünenler en basidi kafalarını kaldırıp bir gök yüzüne baksınlar.o eşsiz uyumu ahengi görsünler.insanlar doğar ve ölürler diye saçma bişi olamaz.asıl sonsuz hayat öldükten sonra başlar.eger öldükten sonra dirilecegimize inanmasayıdık hayata gelmenin ne gibi bir anlamı olurduki.o zaman bunca insan oğlu için yaradılmıs şey bosuna mı? dünyaya gelmemizin ne gibi bir anlamı kalır o zaman?
  bence ateistler hakikatı biliyorlar fakat seytan öyle içlerine işlemişki,seytana öyle uyuyorlarki inkar ediyorlar.aslında biz inananlardan daha çok biliyorlar allahı.yoksa gerçekten allahı tanımacak kadar gerizekalı ahmak bir varlık olmaz.allah herkeze akıl vermiş.

 • Hakan Ateistim
  Hakan Ateistim

  ateizm ve din grubumuzun arşivini incelerseniz gerçekten ateizm nedir öğrenirsiniz. Dolayısı ile böyle saçmalamazsınız.

  Hakan

 • Engin Tevetoglu
  Engin Tevetoglu

  Ateizm: Ateistim, dinsizim diyenlerin inandıkları dindir.

 • Fatih Gizli
  Fatih Gizli

  ATEİZM KARSILIGI EŞİTTİR.: KAFİRİZİM. AŞAĞILIK PUTPERESTLER SİZİ. ALLAH C.C HZLERINE HAMD OLSUN CEHENNEMİ SİZ GİBİ İNANÇSIZLARLA DOLDURACAKTIR. AH SİZLERİN SON NEFESTEKİ O ACINIZI O GERIYE DONMEYİ İSTEYISINIZI MEVLA ANLATIYOR KELAMINDA. SIZLER KAFIRSINIZ. TEKFIR EDIYORUM.

  SİZLER AŞAĞILIK ALLAH C.C HZLERININ BUYURDUĞU GİBİ HAYVANLARDANDA AŞAĞI VARLIKLARSINIZ.. ASLINDA SİZDE GERCEKLERİ BILIYOSUNUZ AMA DEDIK YA HAYVANDAN AŞAĞI OLANDA NE AKIL NEDE FİKİR OLUR. KAYA MİSALİ DURUR YERINDE.

  ALLAH C.C HZLERİNİN AZABİ GADABİ SİZLERE OLSUN

 • Murat Demir
  Murat Demir

  aresmoris arkadas. ateistlik tamamen mantıga aykırıdır. nasıl yani bilimsel calısmayla allah ın varlıgını inkar ediyolar. butun bilimsel kanıtlar var oldugunu kanıtlıyor. ya allahını seviyosan kur anda hersey yazıyo al oku. sen 20 yıl once su sıkıntısı cıkacagını tahmin eder inanırnıydın. hırıstiyanlar bile musluman olurken sen muslumanken nasıl inkar edersin bunda bile yine mantık var. ateistlik tamamen cok mantıksızdır. bana mantıklı yonunu acıklasana

 • Görkem Dürmüş
  Görkem Dürmüş

  Doğa üstü varlıkların ve dolayısıyla da tanrının varlığını, mantık, akıl, ve bilim yoluyla değerlendiren/ neden sonuç ilişkisi içerisinde doğa üst güçlerin olamayacağını ispat eden görüş... Ateizm, ruh, ölümden sonra yaşam vb. her türlü metafizik inançların akıl ve mantıkl yoluyla yadsınmasını kapsar. Ateizm, Tanrıyı ve tinsel (ruhsal) varlıkları kabul eden teizmin karşıtıdır.

  Ayrıca ateizm, Tanrının var olup olmadığı sorusunu karşılıksız bırakan, bu sorunun yanıtsız ya da yanıtlanamaz olduğunu savunan agnostizimden ayrılır. Ateistlere göre, tanrının var olmadığı kesin bir doğrudur. Ateizmin felsefesel temeli, özdekçiliktir.

  Ateizm i inkarcılıkla birbirine karıştırmamak gerekir. Ateizm tanrıyı inkar etmez; tanrının olmayacağına bilimsel yaklaşım sunarlar...

  Ateizm, bazılarımızın sandığı gibi nefret ve kinden yani duygusallıktan doğan düşünce akımı değildir; mantıksal ve akılcı yaklaşımla tanrının varolup olamayacağını sorgulayan ve sonuca ulaşan düşüncedir.

  Kara değik teorisini ortaya atan ünlü bilim adamı Stephen Hawking'ı ateist bilim adamlarına örnek olarak verebiliriz.

 • Sultan Sayla
  Sultan Sayla

  Ateizm, bir tanrının varlığına inanmamaktır.

  Kelime anlamı olarak; teizm dinsel inancı ve tanrısallığı temsil ederler. Tanrıları ve fizik ötesi inançları reddeden bu görüş, bunun başına bir 'a' eki alarak 'A-teizm' şeklinde ortaya çıkmıştır. Ateizme göre tanrıların varolmadığı kesin bir doğrudur.

  Ateizm, 'teizm karşıtı' olabileceği gibi 'teizm dışı' anlamında da kullanılır. Yani 'teistik olmayan' şeylere 'ateistiktir' denebilir.
  din, tam da ateizmin karşı olduğu şeydir. Ateizm bir din değil, dinsizliktir. Dinle ateizm en uzak iki noktadadır. 'Dinsizlik bir dinse, sağlıklı olmak bir hastalıktır'

  Ateizm din olmadığı gibi inanç da değildir. Çünkü ateizmin özü, bir fikir öne sürmek değil, öne sürülmüş bir fikri reddetmektir. Bunu kelimelerin yapısından da anlayabilirsiniz:'Teizm' ve 'A-Teizm'. Yani ateizm teizme bağlıdır ve teizmin olmadığı yerde ateizm de olmayacaktır. Bu bakımdan 'ateistler de tanrının olmadığına İNANIYOR' demek yanlış olur. Bir inanan bir inanmayan taraf vardır, ateistler inanmayan taraftır.

  Çok eski bir devir düşünün ki hiçkimse tanrı vardır yada yoktur demiyor. Tanrı diye bir kelime, bir kavram henüz yok. Daha sonra birileri böyle bir kavram icad ediyor ve buna inandıklarını söylüyorlar (teizm ortaya çıkıyor) ... Bu durumda (birileri böyle birşey icad etti diye) bütün insanlar bir anda 'inançlı' mı olacak? ? Yani tanrı hakkında, -bu önceden olmayan ve yeni türetilen kavram hakkında- neden herkesin öyle yada böyle bir 'inancı' olması gereksin?

  Ateizm inanç değildir. Çünkü 'tanrı' diye bir kavram yaratılması işinde ateistlerin parmağı yoktur.

  Sonuç olarak ateizm:

  -Din değildir
  -İnanç değildir
  -Ve hatta bir 'iddia' da değildir!

  İddia değildir, çünkü kendisi bir iddianın reddidir.

  Örneğin bir adam önümüzdeki ay tutulması sırasında intihar edilirse, çok güzel bir dünyaya gidileceğini söylüyor olsun. (Bu adamınki bir iddiadır, inançtır.) Şimdi siz bu adama inanmadığınız zaman, sizinki de bir 'iddia' ve 'inanç' olur mu? ? ... Elbette olmaz. Ama bu adam 1 tane değilse ve çevredeki insanların çoğunluğu böyle düşünüyorsa, sizin bunu reddetmeniz -yanlış olarak- bir iddia ve inançmış gibi değerlendirilecektir... İşte aynı yanlışlık, teizmin çok yaygın olduğu ortamlarda da ateizm için yapılacaktır