Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

bilinç sizce ne demek, bilinç size neyi çağrıştırıyor?

bilinç terimi Selime Kutanis tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Yoksa, uydurursun, daha verimli olur, normali de bu zaten.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Anlam verme ise, anlam veren bir şeyi, önkoşul olarak gerektirir. Bu anlam veren şey, saf bilinçtir. Bu şekilde, saf bilinç, mutlak ve birinci olandır. Başka şeyler ancak saf bilinç sayesinde var olabilirler. Bütün deneyime bağlı birlikler, aynı şekilde psişik yaşantılar, bu en yüksek öz şeklinin mutlak yaşantı bağlılıkları için birer işarettirler. Bu öz şeklinin yanında, başka öz şekilleri düşünülebilirse de, bunların hepsi aynı anlamda aşkın, göreceli ve rastlantıya bağlıdırlar. O dünyaya ve doğaya bağlı olmayan, kendisiniden başka bir varlığa dayanmayan bir varlık alanıdır. Doğa varlığı , bilinç varlığını sınırlandıramaz, Çünkü doğa bilincin bir bağlılığı olarak ortaya çıktı. Bilinç kendi başına bir varlık olarak ilk olandır ve bizim için de ilktir. O bir şey varlığıdır, yapısı gereği de eğilimseldir, yani bilinç tarafından görülebilen bir varlıktır. Saf bilinç, doğa ile hiçbir bağ kurmadan da düşünülebilir.

  Edmund HUSSERL, 1938

  Onun için tarihin mistiklerine, saf bilinç¹i deneyimeleyenler olarak da bakılır.

 • Güliz Ardilli
  Güliz Ardilli

  Barış Özcan yine anlatmak istediklerini zengin kelime hazinesini ve yüksek ifade gücünü kullanarak akıcı, ilgi çekici, etkileyici bir biçimde anlatmış. Bilinç transferinden, zihinsel olarak zaman yolculuğunun yapılmasından, sanal gerçeklik gözlükleriyle içinde yer alınabilecek bir dünyanın gelecekte ulaşabileceği noktadan, yeni yayınlanmaya başlanan bir bilim kurgu dizisi olan The Peripheral'i merkeze alarak bahsetmiş. Bu dizi ilgi çekici, sürükleyici, izlemeye değer bir dizi gibi duruyor.

 • Özgür Gündüz
  Özgür Gündüz

  Bilinç dışa doğru değil,içe doğru yapılan bir yolculuktur.Piramit değil labirenttir.Her seçim seni merkeze yaklaştırabileceği gibi,daireler çizerek uçlara , deliliğede yönlendirebilir

  Merkezin artık neyi temsil ettiğini anlıyor musun?

  Duymaya çalıştığın kimin sesi?

 • Metin Bedir
  Metin Bedir

  .. tüm bilinç tek bir bilinçtir.
  Edgar Cayce okuyor 136-59

 • Sükûn Ve İnşirah
  Sükûn Ve İnşirah

  bilinç bi(r) linçtir idrak basamağına adım atmayıp aklın kalabalığında kalanlar için..

  idrak ve irfan..cinnetin def'i cennetin keşfi..

  @..

 • Eylem Eylem
  Eylem Eylem

  kısıtlanamayan, bölünemeyen ve ayraca alınamayan şey. kuran ve yıkan ve yeniden kuran bir kendinde varlıktır.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  İnsanın dimağı,düşünme yeteneği, anlama ve kavraa durumu, belek gibi.. Zihin ile eş anlamlı kullanılır.

 • Sebahattin Zorlu
  Sebahattin Zorlu

  Bilincin kaynağı bilinç içindeki bir nesne olamaz. Kaynağı bilmek,
  kaynak olmak demektir.

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Bilinçsizlik: Dünyanın artık iki kutuplu olmadığının bilincinde olamayıp, Düşünce sistemlerini kapitalizm ve Komünizm olarak ikiyle sınırlandırmak........

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  insanın kendisine
  (fikrine, zikrine, duygularına her şeyine bir bütün olarak)
  'objektif'
  (ikilemlerinde, ikilemleri yaşatan hassalarına tarafsız)
  bakabilme (her yönden aşağısı yukarısı sağ sol ön arka çapraz uzak yakın)
  bilinci..

 • Zeki Yücel
  Zeki Yücel

  insan akli iki bölümden oluşur bence (fiziksel olarak degil) tabiki. Bilgisayarcilar varsa şöyle örnek verecem. 1 harddiskte iki partition gibi. yani bu bölümler bence:
  -Zeka
  -Bilinç
  Niye? zeka ve bilinç ayrı derseniz: zeka bir bilgisayar gibidir bir soru sorarsiniz size direk cevap verir. Çok hizli çalişir zeka. 2 kere 2 kaç eder derseniz kesinlikle size 4 cevap verir. 1000kez sorsanizda. bilinç öyle degildir.
  size degişik cevaplar verebilir ve Sanane de diyebiliyir. Bilinçte sürekli koşullar vardir. aslinda bilinçte çok hizli çalışır ama zekanin işleyebildiği işlemden daha fazla karşılaştırma çalişir. bildiginiz kelime sayisi 10000 olsun. akliniza gelen bir kelimeyi söyleyin. mesela ağaç diyelim. bunu bilinç 10000*10000 karşılaştırma ve bu karşılaştırmalarin sonucuna görede işleme dönüştürebiliyor. devami merak eden olursa email yazsin...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Milletvekili Oral, 'Annenize, Denizli'ye küfrediliyor. Siz sinirlenmez misiniz? Pişman değilim.'

  Demekki, kanunla falan boşyere uğraşıyor bu sokak magandası. Elinin altında kanunlar varken, yanındakileri şahit yapıp neden gereken yaptırım uygulamıyor.

  Ben olsam yanımdakilere, küfürü duydunuz değilmi şikayet etsem şahit olur musunuz derdim. Onlarda bana 'boşver be abi kim uğraşacak şimdi mahkemeyle falan' dediğinde elimdeki pet şişeyi yanımdakilerin kafasına kafasına geçirirdim..

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  Farkında olma hali..

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  'Ne korkunç bir trafik her gün yollarda onlarca kişi ölüyor' dedikten sonra krallarla gezerken 'Türkiyede kurallar çiğnenmek içindir' dememektir.
  Ya da Rudyard Kippling'in IF şiiri.

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  Bilinç, korkunç bir lanettir. Düsünürsün, hissedersin, acı çekersin...

 • Bir Olalım
  Bir Olalım

  BİLİNÇ

  Allah, bölünmez-parçalanmaz-cüzlere ayrılmaz bir sonsuzdur; bir kuvvet ve kudret! .

  Bunun gibi; cüzlere ayrılmaz-parçalanmaz-sonsuz bir ilim, bilinç! ..

  Dolayısıyla bu varlıkta, bu kâinatta, bu dünyada bütün bu insanlarda, bütün mahlùkat içinde yaygın olan orijinal Allah’ın ilmi mevcut!

  Allah’ın ilmi bir varlıkta açığa çıktığı zaman biz ona “BİLİNÇ” diyoruz.

  “Bilinç”; genetik veriler, astrolojik veriler tabanında gelişen çevresel algılamalar sentezinin oluşturduğu 'ben' adını verdiğimiz şeydir.


  Ahmed Hulûsi

 • Hüseyin Deniz
  Hüseyin Deniz

  Bilinç, insanın tam anlamıyıla doğasını yansıtamadığı yeryüzüne bağlı kaldığı zamanlarda kullandığı sadece tanımayı ve öğrenmeyi seçerek yol alan gelişimi amaç edinmiş oluşumdur.Sadece maddesel yapıları esas edinir.Ruhun diğer ihtiyaçları ise bilinç tarafından elde edilmiş bilgileri, bilinçaltı diye tabir edilen, duygusal metodların ve önceliklerin esas olduğu kısım tarafından karşılanır. BİLİÇALTI BİLİNÇ TARAFINDAN DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE YÖNLENDİRİLDİĞİ ZAMAN OLGUNLUĞA ERİŞİR.

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  nedir in günlerdir ilerlemediğini fark ederek...
  sıkılmak...
  sinirinin gerilmesi...
  boşverememek...

  kötü birşey bu bilinç....

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  hayatın en acı farkındalığı....

  dediğim gibi...

  ne ka çok bilinç
  o ka çok acı....

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  uzunları yakıp yola çıkmak bazan...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  Biliçsizliği çağrıştırıyor....

  Şöyle ^^Beyin Ölümü^^ halinde yatarsın...

  Oh ne güzel....kalbin zaten adrenalin ve atropin yardımıyla çalışır....
  ventilatör seni düzenli ekspiryum ve inspiryumla solutur....üstelik larinksindeki sert borunun acısını da duymazsın.....

  Electroensefalografi'n çekilir....düz çizgi çizmektedir....
  Ailene etik tartışmaların ana maddesi olarak sorulur....

  ^^Organlarını bağışlamayı düşünür müsünüz? ..diye..^^

  Ailenin kararını da bilmezsin çünkü yaşayan bir ölüsündür ^^Bitkisel Hayatta..^^..zaten fark da etmez....

  Bilinçsizlik çok daha güzel....
  Ne kadar az bilinç....o kadar az acı....

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  bilinç vardır bir de bilinç-altı. Bilinç bir dünyasa, bilinç-altı uzay gibidir çünkü bilinç-altı gözün gördüğü, kulağın duyduğu, dilin tattığı ve nice duyumlarla tüm detayları kaydeder. Lakin insan bilinç-altını fazla kontrol edemez ancak şok, rüya gibi belli şartlarda bilinç-altından mesaj alır. Mesela göz]nüzü beş saniye dolaştırdığınız bölgedeki her şeyi kaydeder bu yüzden insanın bazen 'burada bulunmuştum' gibi hislere kapılması çok normaldir çünkü bilinç-altı devreye girerek görüntü benzerliklerini bir araya getirmiştir. Bilinç ise kısıtlıdır, bilinç bilinç-altını değil daha çok bilinç-altı bilinci yönlendirir. Bilinç uyur ama bilinç altı uyumaz.

  Peki bu durumda bilinç ne işe yarar. Bilinç-altında o kadar çok gereksiz bilgilerle doludur ki insanın bunların hepsini bilmesi gerek yoktur. O yüzden beyin bilinç-altında olan önemli bilgileri bilinçte tutar, tabi insan belli zeka idmanlarıyla bilinç düzeyini yükseltilebilir mesela zeka oyunları, akılda tutma, dil öğrenme, işlem-çözüm, okuma-araştırma-düşünmek, hatırlanması gereken şeyleri kelimelerle özdeşleştirme, hatta eve dönerken değişik yollardan dönmek gibi.

  Bilinç ve bilinç-altı o kadar ilginç ve komplike bir makinizmadır ki hala keşfedilmesi gereken evren gibidir. Basitçe karşılaştırma yapmak gerekirse bilinç bilgisayarın hafızasını (hard disk) , bilinç-altı ise sanal veri bankası (internet database) gibidir. Hipnozla kontrol (hack) edilebilinir, hafıza kaybı bilenleri unuturabilir (corruption) , tümor ve değişik hastalıklarla (virus-bug) zarar görebilir, gereksiz bilgiler tutmasına gerek yoktur (recycle) , düşünür-hatırlar-tarama yapar (scan) , uyur (shut down) , uyanır (start) ve daha saymakla bitmez yönüyle bilinç bilgisayara çok benzer....