Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bediüzzaman said nursi sizce ne demek, bediüzzaman said nursi size neyi çağrıştırıyor?

bediüzzaman said nursi terimi K E tarafından tarihinde eklendi

 • Elif Bilen
  Elif Bilen

  iman derdinde ve baskalarinida kurtarmak niyetinde olan büyük bir alim.cok açılar ve işkenceler görmüş zat

 • Said Zeybek
  Said Zeybek

  II. Abdülhamid'in "Kürtlere özerklik ve anadilde eğitim istediği" gerekçesiyle tımarhaneye kapattırdığı bir zat. Cumhuriyet döneminde de tarikat ve cemaat gibi yapılanmaların tehlikesinin farkındalığından ötürü sürgün edilmiş birisi.

 • Erdem Çelikdağ
  Erdem Çelikdağ

  Tepeden tırnağa kafayı sıyırmış canlı türlerinden biri olup günümüzde benzerlerine çok rastlanmaktadır.

 • Çetin Metin
  Çetin Metin

  Said nursiye göre Cemel savaşında her iki tarafta haklıymış,ümmetin ihtilafında rahmet varmış. Muhtemelen her iki tarafı haklı çıkarmak için uydurulmuş bu hadisi savunan biridir Said Nursi.

 • Çetin Metin
  Çetin Metin

  Musa peygamber vurunca canını almaya gelen Azrailin gözünü çıkarmış...ona göre Musa Allah'ın hükmüne itiraz etmiş,hemde Azrail'in gözünü çıkararak.
  Dua etmek varken Niye böyle bir şey yapsın ki ..Musa ki kutsal vadide Allah ile konuştu.
  Eskiden böyle masallara inanırdık,kulağa pek hoş gelirdi,Musa peygamber öyle büyükki Azrail'e bile kafa tutmuş,vay be derdik..sonra oturup düşününce bunun hem Allah'a,hem Musa'ya hemde Azrail'e hakaret olduğunu anladık...

 • Aşk Olsun
  Aşk Olsun

  said nursi
  kendi yazdığı kitapları kuranla eş değer tutan, hatta bu kitaplara kurandan damlalar diyecek kadar kendinden geçmiş kendine hayran bir zat. biz müslümanız diyenler bu aymazlıkla gittiğimiz sürece bizi daha çok güderler.

 • Erkam Tarhan
  Erkam Tarhan

  Toplumun iman selameti için çalışmış, imandan başka, kur'andan başka referansı olmayan bir şahsiyettir. Öyle söylenildiği gibi kendine makam vermek falan için meydana atılmamıştır. Meydana atıldıktan sonra, zoru görüp sıvışmamıştır. Yiğit gibi bütün dünyaya meydan okumuş. Küfür ideolojilerini temelinden çürütecek risaleler yazmış, bunların yayılması için de gayret etmiş. Ne yazık ki, devlet onu bir cani gibi sürgünden sürgüne göndermiş. O yine hiçbir talebesini devletin aleyhine kışkırtıp da, anarşistlik yaptırmamış.

  Satın alınamayan bir hoca, fikirleri, eserleri ortada, derdi islam/iman olan bir kahraman. Bir mücahittir Bediüzzaman. Bu ismi de ona kendisi değil, zamanın uleması takmıştır.

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Çok büyük alim...

 • Aşk Olsun
  Aşk Olsun

  hep merak etmişimdir
  said nursi acaba abdülhamidle karşılaştı mı gerçekten, ya da karşılaşamadılar ve anlatılan bir rivayet uyarınca abdülhamidin fedaileri tarafından hırpani kılığı nedeniyle huzura çıkarılmayıp ta kovulmuş mudur yıldızdan ve abdülhamid bu olaydan hep bi haber kalmıştır. ben gerçeklerin bu rivayette ki gibi olduğuna ihtimal vermiyorum. abdülhamid gibi ilim sahibi ve velii mertebesinde bir şahsiyetin kapısındaki fedailerin onun hırpani kılığından dolayı onu huzura almamış olmalarına. üstelik abdülhamid ki istihbarat ağı bu kadar güçlü bir insanın topraklarında yaşayıp din adına bu kadar örgütlenen ve tam bir alim kabul edilen bu adamın ünü ve varlığından bi haber olsun olacak şey değil.

 • Hüsnü Kırabalı
  Hüsnü Kırabalı

  O asrın alimi BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ

 • Hüsnü Kırabalı
  Hüsnü Kırabalı

  O na talebe olmak için Allah'a yalvardığım bedi.

 • Hüseyin Eroğlu
  Hüseyin Eroğlu

  Asrın en büyük vebası olan İMANSIZLIK (Materyalizm, Ateizm v.b.) Hastalığına en etkili reçeteyi sunan Hekim.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  kendisi kürttür ve adi said-i kürdi dir.f. gülen'in nurculuğu ile karıştırmayın.f.gülen'in kürtleri,kürtlerin de onu sevmediğini de unutmayın.internet ortamında sürekli kürtler için beddua eden bir kişiyi kürtlerin sevmemesi de doğaldır.zaten

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  Küçüklüğümde tanımıştım ipekböceğini. Dut ağacının yapraklarından toplayıp getirir, yemelerini seyrederdik. İpekböcekleri, zamanı geldiğinde çalı tabir edilen küçük dallar veya bir araya getirilmiş ot parçalarına çıkarlar, kozalarını örerlerdi. O yaşlarda sadece pazara kadar gelişlerini bilirdim. Ötesi hakkında herhangi bir bilgim yoktu.
  Sonradan öğrendik ki, o kudret mucizesi elsiz küçük böcekçikler, insanlar tarafından kıymet atfedilen ipeği alınabilmek için kazana atılırlarmış. Bazıları ise, kozayı deler, kelebek olurmuş...

  ***

  Bir zaman bir bilge kozada bir delik görür; fakat küçük bir delik. İçindeki kelebek olmuş ipekböceği çıkmak için büyük gayret gösteriyormuş. Şefkati tahrik etmiş, deliği büyütmüş. İsteği ona yardım etmekmiş. Kelebek kozadan kolay çıkmış, fakat fazla yaşamamış, ölmüş. Bu durum bilgeyi hüzünlendirmekle beraber, merakını da çekmiş. Meğer o böceğin hayatının sağlıklı devam edebilmesi, o dar delikten geçmekteymiş.

  ***

  Bedîüzzaman Said Nursi Hazretleri (ra) . Hayatının ilk yarısı kozaya girmek, ikinci yarısı ise kozadan çıkmaya adanmıştı adeta. Kaderin takdir ettiği bir süreci yaşıyordu. Bir cihetten baksanız ipek örüyor, diğer cihetten baksanız kendini kazana hazırlıyordu.
  Ne var ki o zat kozasını delmiş, o dar deliklerden geçmiş, kıymetini takdir etmekten aciz olduğumuz değerleri bizlere hediye edip huzur-u Rahmana gitmiştir.

  ***

  Yarım asır geçti âhirete gideli Üstadım. Kazanların kaynadığı, kar kışın savrulduğu zamanlardı onun sergüzeşt-i hayatının aynası olan zaman-ı dünya. Çile, cefa, sıkıntı, ölüm, dehşet, kan kol geziyordu sokaklarında asrın. Sanki bütün dünya başına çökmüştü. Herkesin sığdığı dünya sanki onunla fazlalaşmıştı. Herkesin bir yer tuttuğu şu fani dünyada, hapishaneler, dağlar ve gurbetler onun adına yazılmıştı...

 • Hêbûn Mêrxas
  Hêbûn Mêrxas

  BEDÎ' (El-Bedî') Nedir?
  Allahü teâlânın esmâ-i hüsnâsından (güzel isimlerinden) Daha önce benzeri olmayan, görülmemiş, işitilmemiş, bilinmeyen şeyleri yoktan var eden, yaratan
  Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki Nedir?
  (Allah) göklerin ve yerin Bedî'idir O, bir şeyin olmasını irâde edince (dileyince) , ona 'ol' der, o da olur (Bekara sûresi Nedir? 117)

  Bu yüzden kendinizce ve insanların çoğunluğuna aldanarak Allah a isimde ve sıfatta ortak koşmuş oldunuz...Bu apaçık Meydanda Bedi olan ALLAH tır...Hem de her zaman Bedi olan Allah tır...Bu gibi konular için buyrun şiir sayfamda ki makalelere bakın...İsterseniz çoğunluğa uyarsınız kendinizi kandırırsınız isterseniz Kuran a bakarsınız uyanırsınız...

  'Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allah'ın yolundan şaşırtıp saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak 'zan ve tahminle yalan söylerler.''(Enam 116)

 • Tuba Tuba
  Tuba Tuba

  'BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ' zamanın bedisi

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Üstad hazretleri, Latin harflerini bidat olarak değerlendiriyor.
  Harf inkılâbının yapılış gayesi, İslam ve Osmanlı medeniyeti ile yeni kurulan
  rejimin bağlarının koparılmasıdır.

  Yani yeni rejim, halkı planlı bir şekilde geçmişinden uzaklaştırıp, batı
  medeniyetine yanaştırmaya çalışmıştır.

  Harf inkılâbı da bu planın bir parçasıdır.


  ....


  (Neyi neden nasıl savunduğunu anlamak istemeyenlere...!)

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  pozitif bilimlerle dini bütünleştirmeyi amaçlamış,Kürt bölgesine üniversite kurulması için bir ömür harcamış olsa da bu amacına ulaşamamıştır.. savaşlara katılarak vatanını müdafaa etmiş, her zaman barıştan yana olmuştur..

 • Nur Ul Envâr
  Nur Ul Envâr

  'Benim peşimden gelen pişman olmaz. Pişman olursa benim sırtımın yükü olsun. An şartla ki davaya olan samimiyetinden ve ihlasından taviz vermiye...'


  Bediüzzaman Said Nursi

 • Mustafa Çelebi
  Mustafa Çelebi

  Kendi görüslerini, kendi mantiklarini Islama yamalamaya calismis, bunun icin bir kitap yazip önceleri 114 bölüme ayirip ve 23 senede tamamlandigini söylemisdir (Maksat kurana benzetmek) Ileride tepkiler alinca, 114 bölümü biraz daha cogaltmislardir..
  Yazdigi kitabinda kendisinin vahy aldigini yazar..Bu konuda diyanetin calismalari, ve bircok birbirinden degerli arasdiricilarin kitaplari olmusdur..

  Risaleyi Nur bunun icindirki, modern bir türkceye cevirilmeyip, sadece eski türkcede yayinlanmakdadir...Nurcu abilerin yüzde sekseni icindeki celiskileri bilir ama söylemezler..

  Isin gercegi ne ise lütfen onu söyleyin arasdirin, konusun...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kürt halkının, cehalet, fakirlik,ve aşiretçlikten kurtulması için Said-i Kürdi büyük çaba gösterdi.Bir ara saraya gidip Kürdistan'a üniversite istiyorum değince kendisini tımarhanede buldu.Hiç bir zaman şiddete baş vurmadı.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Dua öğrenmekse niyetin aç Kuran-ı Kerim'i...
  onda aslı var süslenmiş halden fazla gerçeği...
  anlamıyorsan İslamiyetin niyetini...
  Aç birebir çevirisini...
  Oku tekrar tekrar mealleri...
  Birebir yaşamak istiyorum dersen Müslümanlığı, İslamı...
  Öğren arapçayı okumasını yazmasını...
  Yetmez mi bunlar sana ah be nurcu...

  (Talebe diyorlar kitaplarını okuyan, ve cemaatine katılanlara, öğretmen mi, eğitmen mi...)

 • Ruveyda Alak
  Ruveyda Alak

  onun talebeleri ve o
  tanıdığım en büyük alimlerden biri
  Rabbim mekanını cennet eylesin
  bizide onunla..

 • Hümeyra Parlak
  Hümeyra Parlak

  allah ona talebe olmayı nasip etsin inşallah.

 • Erol Topay
  Erol Topay

  son yüzyılın en büyük alimlerinden birisi. eserlerinde müthiş bir ders veriyor. bu asrın insanının özellikle gençlerin kesinlikle faydalanması gereken konulara değinmiştir. Allaha her asırda olduğu gb bu asırdada bize uyarıcı olarak bediüzzmana hocamızı gönderdi. Allahın merhametini göremeyen insanlar var halaaa... zannetmeyinki günah işşleye Allah merhamet eder. bediüzzaman hz. kitapların kesinlikle herkesin faydalanması gerekiyor.. hepiniz a.e.o

 • Meryem Seker
  Meryem Seker

  Onun kaygısı,sevdası,derdı,davası hep ALLAH
  'I kuularına tanıtmak ve sevdırmektı.
  Butun engellere,açılara,hapıslere,surgunlere,zehırlenmelere ragmen KUR'AN'A,ımana,Islama hızmet duygusundan hıç ayrılmadı.
  En zor şartlarda bıle hıç umıtsız olmadı.En olumsuz şartlardan,daıma olumlu sonuçlar çıkardı.
  Kendısını batırmaya,bıtırmeye çalısanları da huzura ve mutluluga,yanı kulluga çagırdı.çunku ona gore,kul olmak'KURTULMAK'demektı.
  Kendısıne en açımasız hakaretı ve dayanılmaz ıskençeyı layık gorenlerı bıle ıman hakıkatkerıyle tanıstırmak ve kurtarmak telasındaydı.
  Gule oynaya gunah bataklıklarına batanlara da merhametle baktı.
  Gunahına aglamayanların gunahına agladı.Çunku o sefkatten ıbarettı.
  Sevgıyle sarıp sarmaladı yaralı yureklerı.Manevı kırı,pası,yarayı açısız amelıyatlarla teadvı ettı.
  Gonullerı çelen,ruhları çeken bır muhabbet merkezıydı.
  Benım sevdalandıgım yurek,bu yurektı.
  Benım ve neslımın kendıne gelısıydı.
  Uyanmamızdı heyeçanla ve gafletten sılkınmemızdı.
  Uyanalım dıye uyanıktı.
  Ebedıyen gulelım dıye aglıyordu.

 • Nalan Dikmetaş
  Nalan Dikmetaş

  Allah dualarını bize de nasip etsin inşallah..

 • Muhammed Hakkani
  Muhammed Hakkani

  ...Sonra o zâlim, dünyaca büyük makamlarda bulunan bedbahtlar dediler: 'Sen, yirmi senedir bir tek defa takkemizi (yani şapkamızı) başına koymadın. Eski ve yeni mahkemelerin huzurunda başını açmadın, eski kıyafetinle bulundun. Halbuki on yedi milyon bu kıyafete girdi.'

  Ben de dedim: On yedi milyon değil, belki yedi milyon da değil, belki rızasıyla ve kalben kabulüyle ancak yedi bin Avrupa-perest sarhoşların kıyafetlerine ruhsat-ı şer'iye ve cebr-i kanunî cihetiyle girmektense, azîmet-i şer'iye ve takva cihetiyle, yedi milyar zatların kıyafetlerine girmeyi tercih ederim. (12.şua)

  Üstadın yolundan giden talebelere bir anıtımsı olsun için...

 • Elif Sirac
  Elif Sirac

  Yazdığım hakaik-ı imaniyeyi doğrudan doğruya nefsime hitab etmişim.
  Herkesi davet etmiyorum. Belki ruhları muhtaç ve kalbleri yaralı olanlar,
  o edviye-i kur’aniyeyi arayıp buluyorlar..
  (Üstad Bediüzzaman)

 • Selim Atal
  Selim Atal

  Kur'an penceresinden Allah'ın yeryüzündeki ayetlerini, şimdiye dek emsali görülmemiş bir şekilde misaller göstererek, Allah' a giden yolların başındaki gönül kapılarında bulunan kilitleri açan asrın müceddidi dir. (Yine de en doğrusunu Allah (c.c.) bilir)