Kültür Sanat Edebiyat Şiir

eğitim sizce ne demek, eğitim size neyi çağrıştırıyor?

eğitim terimi İbrahim Özkan tarafından tarihinde eklendi

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Mukayeseli eğitim şart, mesela Kuranda evrenin genişlediğine dair ayeti, 1963 de dindar bir İngiliz Fizikçi bilim insanı kanıtlamıştır, yani bilimsel kesinlik çok uzun süreler gerektirir, ama, 6. yüzyılda vizyoner şiir bunu biliyordu, ondan Hölderlin Tanrı sonsuz bir şiirdir der, ve Dağlarca örneğin, ilk döneminde ki verimleriyle, tarihte çok ender raslanan gerçek anlamda şiiri yazmıştır, yoksa şiir yazan çoktur, ama, gerçek şiirde sana ait bir şey yoktur.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Eğitim, büyük bir perdedir, insanlar batmıştır, kuyudadır, çukurdasın, çık diyor. - Şemsi TEBRİZİ.

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu

  Şüphesiz, önce yetişmesi, sonra yetiştirmesi.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Türkiye"nin en büyük2 sorunu:
  1-Yanlış eğitim verildiği ve gelişime yararı olmayan birer eğitim sistemi uygulanması
  (Büyük oranda Din Eksenli, Sorgusuz, Araştırmasız, Ezberci ve Dayatmacı eğitim…).
  2- Ne olursa okurum"cu öğrencilerden,üniversiteye neden gittiğini bilen öğrenciler geçmeden;
  nakletmeyi değil,tartışmayı öne çıkaracak hocalar çoğalmadan ;her ile hatta ilçeye üniversite açmayı marifet sanan zihniyet değişmeden Türkiye"de üniversite olmayacaktır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  "Eğitimi asla zeka ile karıştırmayın, doktora yapabilir ve yine de aptal olabilirsiniz."

  -Richard Feynman

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "Bazı şeyler olmazsa olur.Ancak eğitim olmazsa olmaz".

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "İnsanlar aptal değil bilgisiz doğar, eğitilerek aptal olurlar...”
  Bertrand Russel

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "Eğitim Şart,derler.Bunun da zaten kitabı yazılmış,onu da Atatürk yazmış.Açıp okuyabilirsiniz."
  Cihan Ünal / Tiyatro Sanatçısı

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  1. Eleştirel düşünme.
  2. İşbirliği.
  3. Zihinsel çeviklik ve esneklik.
  4. İnisiyatif alma.
  5. Sözlü ve yazılı iletişim
  6. Veri analizi.
  7. Hayal kurma.
  (Eğitimde küresel beceri kazandırmanın 7 yolu)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Eğitimde Yahudiler neden başarılı Cevap: (Sorgulayıcı, Araştırıcı, Yaratıcı) Müslümanlar"da neden başarısız? Cevap: (Sorgulayıcı, Araştırıcı, Yaratıcı)bir eğitim sistemimizin olmaması

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  "Eğitim üniversitede değil,okul öncesi eğitimle başlar"
  Bir "eğitim" düsturu.

 • İrem Başar
  İrem Başar

  Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız,cehaletin bedelini hesaplayınız..
  Sokrates

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  'Çocuğuna nasıl davranıyorsun söyle, sana geleceğini söyleyeyim'
  Yonca Tokbaş / Hürriyet

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  'Eğitim gerçeklerin öğretilmesi değildir,aklın eğitilmesidir.'
  (Albert Einstein)

 • Mehmet Yıldırım
  Mehmet Yıldırım

  Eğitim, kişiye var olan her şeyin değerli olduğunun ve bu her şeye karşı saygılı olması gerektiği bilincinin yerleştirilmesidir.

  Öğretim ise, kişiye bu saygılı davranma yollarının gösterilmesi ve bu yolların benimsenmesini sağlamaktır.

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  'Bir ülkenin eğitim bütçesi, savunma bütçesinden daha fazla olduğunda o ülke görevini yapmış olur”
  (Aziz Sancar)

 • Kırmızı Kum Saati
  Kırmızı Kum Saati

  eğitimin amacı etki altında kalmadan
  düşünebilen,degişmeye acık olan,sorgulayıcı insanlar yetistirmektir.
  ama herseyden önce bireye 'insan olmayı' öğretmek temel amac olmalıdır.

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  eğitim şart. gençler bilinçsizler. ama merak etmemek lazım. bilinçlenmeleri için dua etmek lazım..

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  'Eğitim okulda öğrendiklerimizi unuttuktan sonra aklımızda kalanlardır'.(Albert Einstein)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ancak Akılcı ve Hümanist bir eğitim sistemi, insanın aklını kullanmasını sağlayabilir. Böylece ön şartlandırılmalardan arındırılmış bireyler, düşünmeye başladıklarında insan olmanın bilincine varırlar..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ancak kaliteli eğitimle, kaliteli bireylere kavuşabilir..Akıllcı ve Hümanist bir eğitim, insanın aklını kullanmasını sağlayabilir; inanç dünyasını sorguya çekince de, yer yerinden oynar. Aklını kullanmadan, körü körüne sanal kökenli bir inanca kul köle edilen insan, ne zaman düşünmeye başlarsa o zaman insan olduğunun bilincine varır.

 • Rabia Kobal
  Rabia Kobal

  'Vatan savunmasının en etkili ve ucuz yolu,eğitimdir.'
  Buchner

 • Gul Simsir
  Gul Simsir

  HAYATTA OKUDUĞUN, GÖRDÜĞÜN, DUYDUĞUN, BİLDİĞİN, YAŞADIĞIN HER ORTAM, EDİNDİĞİN TECRÜBE, YAPILAN HATALAR BİLE EĞİTİMİN PARÇASIDIR. DOĞMA, BÜYÜME, GELİŞME, YAŞLANMA, VE ÖLME GİBİ İNSAN EVRESİNDE EVDEN, OKULDAN, NORMAL YAŞAMDAN ALINAN BİRİKİMDİR.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  cümlelerde eğitime ihtiyaç duyar ;)

 • Hasan Kalemköy
  Hasan Kalemköy

  MERHABA BEN İLLÜZYONİST HASBORA EĞİTİMİ ÇOK SEVENLERDENİM. EĞİTİMSİZLİĞİN İNSANLARI ÇÖKERTTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM BENDE İLLÜZYON GÖSTERİLERİMDE EĞİTİM VERİYORUM PEKİ NASIL MERAK EDİYORSANIZ VE ZAMANINIZ VARSA SİZ ANTOLOJİ.COM SEVERLERE KISACA YAZMAK İSTİYORUM BEN İLLÜZYON GÖSTERİSİNE GİTTİĞİMDE YAŞGURUPLARINA GÖRE EĞİTİM VERİYORUM EĞER YAŞ GURUPLARI KÜÇÜKSE BENİM ANNE BEBEK ÖYKÜM VAR BİRDE İLLÜZYON YAPARKEN RENKLER SAYILAR ŞEKİLLER ANNE BABA MESLEKLERİ BİREYSEL TEMİZLİK TUTUMLULUK ÇEVRE İLE UYUM GİBİ OLGU VE OLUŞUMLARI OYUNLARIMLA BİRLİKTE SUNUYORUM ÖRNEĞİN BAKIN BEN YALNIZ GELDİM HALBUKİ İKİ ASİSTANIM DAHA GELECEKTİ GELEMEDİLER PEKİ NEDEN GELMEDİKLERİNİ MERAK EDİYORMUSUNUZ.

  BİRİSİ ÖZ BAKIMINI YAPMAYI İHMAL ETMİŞ DİŞLERİNİ FIRÇALAMAMIŞ O YÜZDEN ANNESİ İZİN VERMEDİ ANCAK BİR DAHAKİ SEFERE SÖZ VERDİ ÖZ BAKIMINI YAPACAK

  PEKİ İKİNCİSİ YOLDA ANNESİYLE GİDERKEN ANNESİNİN ELİNİ BURAKMIŞ ÜSTELİKTE OYUNCAKLARINI VE ODASINI DÜZELTMEMİŞ ANNESİ ONUDA BU GÜZEL GEÇEÇEK GÖSTERİYE GÖNDERMEDİ. ÖBÜR GÖSTERİYE ODA GELECEK ÇÜNKİ BİR DAHA YOLDA YÜRÜRKEN ANNESİNİN ELİNİ BURAKMAYACAK.

  GİBİ ÇOCUKLARI SIKMAYACAK ANEKDOTLARIM VAR. BAZI YUVA SAHİPLERİ HASBORA BU KURGUNUZA ŞUNLARIDA EKLEYEBİLİRMİSİNİZ DİYORLAR BİZ ÜSTATLAR HEMEN O EĞİTİMİDE EKLİYORUZ.

  SAYI SAYMAYI SEVDİRİCİ OYUNLARIMDA VAR AYRICA PAPUÇLARINI KENDİLERİ BAĞLAMAYI ÖĞRENSİNLER DİYE İP OYUNLARIM ÇOĞUNLUKTADIR. BİR KAÇ OYUNUMUDA ZATEN ÇOCUKLARIN YARDIMIYLA YAPIYORUM. BENİM İLLÜZYON İÇERİKLİ YAYINLANMIŞ KİTAPLARIMDA VARDIR. HASBORA İLLÜZYON SHOW ADLI TV PROĞRAMIM VAR BANA GELEN MESAJLARDA ANNE BABALARIN ÇOCUKLARININ KENDİ İŞLERİNİ KENDİSİ YAPMAYA BAŞLADIĞINI YAZIYORLAR VE İLLÜZYONA ÖVGÜLER YAĞDIRIYORLAR. İŞTE EĞİTİM DİYORUM.

  www.hasbora.com 0212.2947124-0532.5438863

 • Korel Yılmaz
  Korel Yılmaz

  Eğitimin en iyi merkezi evdir.

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  EĞİTİM VE DEMOKRASİ PANELİ–2

  M.NİHAT MALKOÇ

  Geçen hafta sonu(16 Aralık 2006 Cumartesi) Eğitim Bir-Sen tarafından organize edilen, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Eğitim ve Demokrasi Paneli’nde tuttuğumun notların ilk bölümünü daha evvel yayınlamıştım. Şimdi ikinci ve son bölümü yayınlıyoruz. İlk bölümün sonunda ABD Nevada Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Yunus Çengel’in görüşlerini aktarıyorduk. Değerli akademisyenimizin sözlerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Prof. Dr. Yunus Çengel eğitim konusunda ABD ile Türkiye’yi kıyaslamaya devam ediyor; iki ülkenin eğitim anlayışlarını sorguluyor. Bu iki ülke arasındaki anlayış farklarını bakın nasıl dile getiriyor:

  “Bizim eğitimimizde saltanatın izleri var. Emirler her zaman Ankara’dan geliyor. Ankara’nın talimatı olmadan hiçbir şey yapılamıyor. Bu da işleri yavaşlatıyor. Eğitimde yerelliğe önem verilmiyor… ABD’de öğretmeni müfettişler değil; öğrenci, veli ve müdürler değerlendiriyor, notunu onlar veriyor. Orada üniversite giriş sınavlarında bizdeki gibi sadece test soruları sorulmaz. Öğrencilere çok değişik alanlarda sorular sorulur, kompozisyon bile yazdırılır. Oysa bizde liseyi bitiren bir öğrenci doğru dürüst bir dilekçe bile yazamaz.

  ABD’de eğitimde önyargılar yoktur; akıl ve ilim işbaşındadır. Orada bir iş yapılırken ‘Biz bu işi niçin yapıyoruz? ’ sorusu sorulur. Dersin gayesi dersten evvel verilir. Türkiye’de ise eğitimde belli bir misyon yoktur. Bizde liseyi bitiren ancak iyi test çözer. Oysa hiçbir işte iyi test sorusu çözme şartı aranmaz. YÖK, ÖSS ile lise eğitimini felç etmiştir. Türkiye’de 8-10 milyar dolar dershanelere gidiyor. Bu parayla Koç ve Sabancı Üniversiteleri ayarında 17 tane üniversite açılır. Bizdeki ÖSS’nin bir kısmında da beceri soruları sorulmalıdır.

  Türkiye demokrasi konusunda 167 ülke arsında 88. sırada yer alıyor. Bu bizim için büyük bir utançtır. Demokrasiden korkmamak lazım. Demokrasi aslında bir nimettir. Demokrasi olan yerlerde bölünme olmaz. Bölünme ve dağılmanın olduğu yerler demokrasinin olmadığı yerlerdir. Durum bu iken bizim devletimiz sanki düşünenlerden ve demokrasiden korkuyor. Nerde yasakçılık varsa orda geri kalmışlık, nerde serbestlik varsa orda gelişmişlik vardır. Bunu dünyanın modern devletlerinde açıkça görebiliyoruz.

  Fikir hürriyeti içerisinde iyi fikirler daima yükselir. ABD’de tehlikeli fikir yoktur. Çünkü bir fikrin tehlikeli olup olmadığını görmeden bilemezsiniz, kimseyi potansiyel suçlu sayamazsınız. ABD’de devlet fikirlere aynı yakınlıkta durur, bu hususta önyargıları yoktur kimsenin… Orada eğitim ve bilim alanında faaliyet gösterenlerin yarısı yabancıdır. Fakat orada insanlara hangi dinden, hangi milliyetten, hangi inançtan olduğu gözüyle bakılmaz; ne yaptıklarına, işlerinin üstesinden gelip gelmediklerine bakılır. İşini doğru yapanları daima yükseltirler, ödüllendirirler, baş tacı ederler. Onların yollarını açarlar.

  ABD’de değişim hayatın özünde var. Orada merkezi eğitim yok, yerel eğitim var. Eyaletler kendi eğitim sistemlerini kendileri belirler. Eyaletler arasında adeta bir eğitim yarışı vardır. Onlar her görüş ve anlayıştan yararlanmanın yollarını ararlar. Oysa biz çok vehimli bir milletiz. Bizde kimse kimseye güvenmez. Fertlere güçlülerin doğruları empoze edilir. ABD ile Türkiye arasındaki temel ayrılık şudur: Türkiye’de düşünce âlemi mayınlanıyor. Bu da yürüyüşümüzü yavaşlatarak hareket kabiliyetimizi zorlaştırıyor. Oysa ABD’de düşünce yolundaki mayınlar temizleniyor. Hareket alanı genişletiliyor.

  ABD’de tevhid-i tedrisat yoktur. Bu anlayışı doğru bulmazlar. Orada ‘evde eğitim modeli’ diye bir sistem de vardır. Bazı kesimler eğitimi eve taşırlar. İstedikleri ortamda eğitim görürler. Orada isteyen herkes okul açabilir. Eğitime yatırım yapanlara her türlü kolaylık sağlanır. Eğitime yatırım yapanlar açtıkları okullarda diledikleri müfredatı uygulayabilirler. Onlara kimse şüpheyle, vehimle ve yan gözle bakmaz. İsteyen dini eğitim veren okullar açabilir. Bunun önünde hiçbir kanuni engel yoktur. Bu ülkenin eğitimden sorumlu idarecileri okul açan kişilere bir öğrenciyi yetiştirmeleri karşılığında 4500 dolar para veriyorlar. Bu hususta yerli yabancı ayrımı yapmıyorlar. Okulları ihaleye açıyorlar. Son zamanlarda Türkler burada da eğitime yatırım yapıyorlar. Çok da başarılı oluyorlar. ABD her milliyetten insanın fikirlerinden yararlanıyor, onların tutarlı ve mantıklı düşüncelerini ülke menfaatleri doğrultusunda kullanıyorlar. ABD faydacılığında birleşiyorlar.”

  Yıllarını ABD’de eğitime vermiş bir akademisyen olan Yunus Çengel’in bu zengin içerikli konuşmasından sonra Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdoğan eğitime dair düşüncelerini dile getirdi. Erdoğan özetle şöyle dedi:

  “Bizde nedense bir özgürlük korkusu var. Bir otoriteye teslim olma temayülündeyiz. Özgürlük risk almayı gerektirdiği için bazen onu bile kendimizden uzak tutuyoruz. Yıllardan beri Türkiye’nin hürriyetçi bir anlayışa sahip olmaması, verilen ideolojik eğitimle ilgilidir. Bizde belli bir görüşü esas alan eğitim veriliyor. Oysa bizler sadece doğruları göstermeliyiz.

  Aslında bundan 200 sene evvel devlet okulu yoktu. Okullar devletin olunca eğitim ideolojik bir araç olarak kullanılıyor. Bu da bazı düşüncelerin devre dışı kalmasına neden oluyor. Bizdeki eğitim, dağılan SSCB’dekine çok benziyor. Verilen eğitim zihni melekelerimizi dumura uğratıyor. Öğretmenlerimiz de şartlandırılıyor… Özgürlüklerden korkmamak lazımdır. Eğitimde ideolojilerden arınmış, standart doğruların olmadığı bir sistem getirilmelidir. Böylelikle değişik anlayışlar devre dışı kalmaz, onlardan da istifade edilir.”

  Eğitim Bir-Sen tarafından organize edilen ve saygın akademisyenler tarafından onurlandırılan “Eğitim ve Demokrasi” panelinde sadece bunlar söylenmedi. Daha çok şey dile getirildi. Bunlar benim aldığım kırık dökük notlardı. Bu panel bizi pek çok konuda aydınlattı, ufkumuzun genişlemesine vesile oldu. Panelin düzenlenmesine vesile olan Eğitim Bir-Sen Trabzon şubesine Trabzonlu aydınlar olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç

  EĞİTİM VE DEMOKRASI PANELİ–1

  M.NİHAT MALKOÇ

  Geçen hafta sonu (16 Aralık 2006 Cumartesi) Trabzon’da Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde Eğitim Bir-Sen Trabzon merkez şubesi tarafından “Eğitim ve Demokrasi” konulu bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Çakmak ve Amerika Nevada Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yunus Çengel katıldı. Panelin yöneticiliğini KTÜ İİBF öğretim üyelerinden Yahya Deryal yaptı. Kalabalık bir dinleyici topluluğunun katıldığı panel çok büyük bir ilgiyle takip edildi. Konuşmacılar ilk bakışta soğuk ve resmi görünen bir konuyu ilginç hale getirmesini bildiler. Konuşmacılar sırayla söz alıp konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdiler. Panelistler en sonda da dinleyicilerden gelen sorulara cevap verdiler.

  Konuşmacılardan biri olan Prof. Dr. Osman Çakmak eğitimde zihinsel özgürlük konusuna değinerek mevzuya enteresan açılımlar getirdi. Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde Kimya profesörü olan Osman Çakmak bu konuda özetle şu görüşlere yer verdi:

  “ Farklı düşünmek insan fıtratının gereğidir. Herkes aynı düşünmek zorunda değildir. Eğitim yapımızın temelinde bilgili insan yetiştirmek ve öğrencileri sınavlara hazırlamak amacı yatıyor. Eğitimde reflekslere dayanan şartlı öğrenme sistemini uyguluyoruz. Sorgulamadan, sebep sonuç ilişkisi kurmadan öğrenme şartlı öğrenmedir. Şartlı öğrenmede eleştirel bakış yok olmaktadır… Ezbercilik beynin fonksiyonlarını köreltiyor. ‘Kitabın yazdığı ve öğretmenin dediği doğrudur’ anlayışı eğitim sistemimizin bir parçası haline gelmiş. Bizde sormayan, sorgulamayan çocuk makbul görülüyor... Eğitim insana saygıyla başlar. Öğrenmek özgün bir faaliyettir. Hemen herkes farklı bir yaklaşımla öğrenir. Öğrenemeyen insan yoktur. Öğrenci merkezli bir eğitimde etkili bir öğrenme ortamı oluşturmak esastır.

  Gelişmenin temelinde bilim, bilimin temelinde merak vardır. Bizim eğitim sistemimiz şartlandırıcı esaslara dayandığı için merak hissi vermemektedir. ÖSS ve OKS şartlandırmanın en bariz örneğidir. İlkokulda sınav gözetmenliği öğrencilere ‘güvenilmez insanlar’ damgası vurduruyor. O yaşlarda sınav gözetmensiz yapılmalıdır. Hâl lisanımız konuşmaktan daha etkilidir. Bizde derslerde anlatılanlar sınavlarda aynen geri isteniyor. Bu hocaya bağımlılığı beraberinde getiriyor. Bizde şeylerin kendi değil, adı öğretiliyor. Bizim eğitimimiz sorgulamadan uzak, malumat düzeyindedir. Oysa önemli olan bilginin kendisinin öğretilmesi değil, nasıl kullanılacağının öğretilmesidir. Bilgiyi ilişkilendirerek öğretiyoruz... Merak ilmin hocasıdır. Öncelikle öğrencilerde merak hissini uyandırmalıyız ki öğrenme hızlı, etkili ve kalıcı olsun. Türkiye’de mesleki eğitimi geliştirmeli ve yaygınlaştırmalıyız. Dünya mesleki eğitime yöneliyor. Bugünkü kafada test çözmekle hiçbir yere varamayız.”

  Osman Çakmak’ın konuşmasının ardından ABD’de Nevada Üniversitesi’nde uzun yıllardan beri öğretim üyeliği yapan, dünya üzerinde termodinamik ve ısı geçişi konularını en iyi bilen Türk olarak tanınan Prof. Dr. Yunus Çengel konuşmasını ve sunumunu yaptı. Avrupa Birliği sürecinde eğitim konusuna değindi. Konuşmasında ağırlıklı olarak Amerika’da uygulanan eğitim sistemiyle Türkiye’deki eğitim sistemini karşılaştırdı. Çok ilginç anekdotlara yer vererek dinleyiciden alkış aldı. Özetle şunları söyledi:

  “Bir yerde eğitimin iyi olması için orada demokrasinin iyi olması gerekir. İyi eğitime giden yol demokrasiden geçer. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözü bütün okullarımızın duvarlarında asılıdır. Fakat bu zihinlere kazınamamıştır. Duvarlarda asılı kalmıştır. Hayata tatbik edilmemiştir. ABD’de okul duvarlarında böyle bir söz yoktur. Fakat onlar yaptıkları her işte bu sözü rehber edinmişlerdir. Eğitim bir istişaredir. Eğitim bilgi yüklemek değil, bilinenleri hayata geçirmektir. ABD’de mühim olan bilginin hayata geçirilmesidir. Oysa Türkiye’de eğitimin gayesi sınavlara hazırlanmaktır. Bence eğitim hammaddeye katma değer ilavesidir. Kimde bilgi varsa asıl zengin odur. Güney Korelilerle Kuzey Koreliler benzer coğrafyalarda yaşamalarına rağmen onları birbirinden ayıran ve birini ötekine fersah fersah üstün kılan bilgidir, bilginin hayata tatbikidir.

  ABD her şeyi sorguluyor. Onların da bazı konularda eksiklikleri var şüphesiz... Onlar çocuklarına maneviyatı ve insaniyeti veremiyorlar. Akıl ve bilim menfaatin hizmetine sunulmuş orada. Böyle olunca faziletle menfaat çatışıyor. Türkiye’de gerçek hayatta işe yarayacak bilgiler verilmiyor. Sınav merkezli eğitim uygulanıyor. ABD’de normal liselerde bile asgari düzeyde meslek bilgileri veriliyor. OECD Raporuna göre şayet Türkiye mevcut eğitim sistemini değiştirmezse gelecekte AB’nin düşük kaliteli işlerini yapacak.

 • Şener Ak
  Şener Ak

  Öğretiyoruzda Eğitemiyoruz bana kalırsa

 • Şener Ak
  Şener Ak

  Önemi her geçen gün artan alan