Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kilis sizce ne demek, kilis size neyi çağrıştırıyor?

kilis terimi İrfan Topçu tarafından tarihinde eklendi

 • Fatih Karasu
  Fatih Karasu

  Kilis tavası, gün pekmezi ve çekirdekli siyah üzümü, her türlü çeyizlik eşyanın satıldığı pasajları ile ünlü ilimiz. Gelişmemiş ve kalkınmamış bir il olmasına rağmen, kalkınmada öncelikli iller listesine alınmayan illerimizden biridir aynı zamanda.

 • Veli Bilici
  Veli Bilici

  Kilis denince; insanlara saygı ve hürmet etme yarışında olan berrak, temiz duygulu insanlar gelir aklıma.Onları ömrüm boyunca untacağımı sanmıyorum.Bu vesileyle her birine ayrı ayrı selamlarımı sunuyorum.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Abi bu durumu anlamıyorum neden 81 tane irili ufaklı şehir olacağına 20 tane büyük şehirlerimiz olsun.
  Yani bir Aksaraya Kilise Osmaniyeye Yalovaya Kırşehire Bartına Çankırıya Karabüke negerek var (kendim Çankırılı olmama rağmen)

 • Fatih Esenlik
  Fatih Esenlik

  Kilis'ten bahsedince akla ilk gelen şey kaçakçılıktır.esrar eroin,altın elmas ne ararsanız.Adamlar birinden bahsederken 'Ooooo o adam bööyük gaçahçıdır ' diye övünerek söylerler,çoğu kaçakçılıkla büyümüş ve büyük şehirlerde yaşayan,paravan ve büyük şirketleri olanlarda vardıııııır, namusuyla fıstığının,üzümünün, zeytininin yani ekmeğinin peşinde koşanda...

 • Adnan Kızıltoprak
  Adnan Kızıltoprak

  Kilis bence can demek. kan demek benim yaşadığım büyüdüğüm vatanım demek. Herkes ne derse desin Kilis gelince aklıma içim güler. Onun içindir ki Kilis Benim kanıma kan katan damar yolu demek.
  Adnan Kızıltoprak/Mersin

 • Mustafa Alpaydın
  Mustafa Alpaydın

  Kilis Türkiye'mizinGüneydoğu bölgesi ile Akdeniz bölgesinin kesiştiği alanda bulunan ve bu konumu itibariyle daha çok Akdeniz ikliminin hakim olduğu Suriye sınırına 6 kilometre mesafede 85.000 nüfuslu Gaziantep'ten ayrılarak il olmuş şirin bir kentimizdir. Ekonomisi sınır ticareti ve tarıma dayalıdır. Bölgesinde Üzüm bağları ve zeytini ile tanınmaktadır. Günpekmezi olarak isimlendirilen üzüm pekmezi bölgede çok meşhurdur. Zeytinyağı ve üzüm üretimi hergün daha gelişmekte isede pazarlama yok denecek kadar azdır.

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  gaziantepten ayrılıp il oldu
  türkiyenin en küçük ili bartındır kilis değildir

 • Bora Bozkurt
  Bora Bozkurt

  Türkiye'nin en küçük ili.

 • Eray İnman
  Eray İnman

  tavası çok leziz.

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz

  yaf gaziantepte bir yer sanırım...oralı arkadaşlar turşuyu ve acıyı çok severdi....turşu suyunun içildiğini ben onlarda gördüm ilk...çok şaşırmıştım...

 • Oğuzhan Keskin
  Oğuzhan Keskin

  Karayılan der ki harbe oturak,
  Kilis yollarından kelle getirek,
  Nerde düşman varsa orda bitirek
  Vurun ha yiğitler namus günüdür.....
  Nazım Hikmet; Kuvay-ı Milliye Destanı