Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • osmanlı23.05.2010 - 16:31

  Osmanlı artılarıyla eksileriyle tarihte yer almış bir devlettir. Ne yerin dibine batırmak nede göklere çıkartmak gerekir.

  Artıları çokdu, evde bardak kıran hizmetçilerin zararlarını karşılayan vakıflar, kuşlara yuva yapan, dağdaki aç kurtlara bile yiyecek götüren vakıfları vardı.

  Ancak eksilerini de görmezlikten gelmek olmaz. Devşirme usulüyle küçük yaşta çocukları annelerinden ayırmak, kardeş katli gibi uygulamalar... bunlarda karizmayı sarsacak yanlışlıklar.

  Bir gerçekde varki emperyalist değildi çünkü gittiği yerlerin kültürüne dokunmuyordu. Hatta Osmanlı gelsede bizi kurtarsa diyecek kadar Osmanlıyı isteyen bölgelerde vardı.

  Sonuç olarak tarihimizde kalan güçlü bir imparatorluktu. Hayırla anarız. Ancak halen Osmanlı olsaydı demekde hayal kurmaktır. Zamanımızda saltanat zamanı olamaz. Cumhuriyet en iyi yönetim biçimidir.

 • agnostik16.05.2010 - 21:12

  Bilinemezciler.

  Aslında direk olarak Tanrıyı reddedip sonra Tanrının huzurunda 'şüpheliydik' 'kesin yoksun demedik' 'varda olabileceğin ihtimali verdik' deyip yırtmayıda düşünüyor olabilirler. Ama orada artık dünyada olmayan
  olgunlaşmanın mecburen olacağı bir yerde ve zamanda olacaklar. Yani geç olmuş olacak o şüphelendikleri varlığa tam olarak inanmaları için.

  Deistler Agnostiklerden daha mantıklıdır. En azından şu kainatın olağanüstü bir güç olmadan varolamayacağını bilmekteler ve bu güce inanmaktalar. Bir agnostik bari deist olsa daha kârlı çıkar.

 • komünist15.05.2010 - 23:34

  Çökmüş bir ideolojiyi savunan kişi demektir.