Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sünnet sizce ne demek, sünnet size neyi çağrıştırıyor?

sünnet terimi 3rd3m tarafından tarihinde eklendi

 • Ayhan Aktan
  Ayhan Aktan

  sünnet zararlıdır biran evvel terk edilmesi gerekmektedir. reşit olmayan bir insanın kendi şahsi rızasına danışılmadan bir başkası tarafından vücudundan geriye dönüşü mümkün olmayan tek bir parça dahi koparılma kararı verilmesi yanlıştır. buna ana babanın dahi hakkı yoktur. anayasada insan haklarına aykırı tutum ve davranış biçimidir ve acilen yasaklanmalıdır. buna uymayanlar hakkında en ağır cezalar verilmelidir. sünnetin din ile veya herhangi bir sebeple hiçbir şekilde uzaktan yakından bağlantısı yoktur bulunamamıştırda. hepsi rivayetten öte değildir. zaten bu bir tabudur ve barbar toplumlarda kabileler arasında görülür.medeni toplumların sözünü dahi telafi etmediği karanlık bir safsatadır.fakat toplumumuzda bu safsata her er kişiye eziyet şeklinde yaşatılmaktadır. her faninin ölümü tatması gibi her er kişinin sünnet acısını tatmasını sağlamak politik ve rant çıkarlı olmasından başka birşey değildir. buda aydın kesim tarafından anlaşılamamış ve anlaşılamayacaktırda.

 • Ali Tanzer
  Ali Tanzer

  peygamber efendimizin kuranı anlayıp yaşama biçimi.daha sonraları bakmayın birilerinin şalvara,çarşafa,sakala,indirmesine

 • Ferruh Safak
  Ferruh Safak

  Islam'da inanisa gore, peygamberin yaptigi hayirli islerin tumu...

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ayrıca kültürümüzde erkeklik ispatı olarak da görülmektedir..

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Sünnetin yararları ve gerekliliği son yıllarda yoğun olarak tartışılmaktadır. Bu tartışmalar neticesinde yayınlanan bilimsel çalışmalarda bugün net olarak elde edilen en kesin sonuçlar sünnet yapılacaksa erken dönemde yapılması gerektiğidir. Çocuğun erken sünnet edilmesi durumunda; idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski yarı yarıya azalmaktadır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Tüm dünyadaki erkeklerin ortalama % 25′ i dinsel, kültürel ya da tıbbi nedenlerle sünnet edilmektedir.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Tarihçesi yaklaşık 15 bin yıl öncesine kadar uzanan sünnet, farklı kültürlerce ve tüm dünyada birbirinden bağımsız olarak uygulanmaktadır.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  BU KAMPANYA KAÇIRILMAZ
  NEDENİ BELLİ 2,5 ÇAPULCUYA KARŞI OY KAMPANYASI 300.000.000 TÜRK'TEN GELMELİ Kİ DÜNYA TİTRESİN YERİNDEN VE OYLA DA OLSA SİNEK GİBİ EZELİM ONLARI!
  Msnbc de ermeni tasarısı için oylama var; 'yes' şıkkında 1,5 milyon ermeniyi Türklerin yok ettiği iddia ediliyor. Bu durumu değiştirmek için 'no' şıkkına basmanız gerekiyor. Ülkemize destek olmak için aşağıdaki linke tıklayıp 'no' ile başlayan şıkkı işaretleyiniz. Ankete sizde katılın. Dünyanın en çok tıklanan sitelerinden olan msnbc de yapılan bu karalama kampayasında ülkemize destek olunuz...
  Tüm tanıdıklarımıza bu maili gönderelim.
  http://www.msnbc.msn.com/id/21253084

 • Sen Ve Ben
  Sen Ve Ben

  ESKİDEN ARTAN PARÇAYI PİLAVA KARIŞTIRIYORLARDI

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  arkaik gelenekçilik

 • Serap Dal
  Serap Dal

  [...]Göz kapakları gözleri nasıl korursa, üst-deri de glansı korur ve onu nemli, yumuşak ve duyarlı tutar. Aynı zamanda ortalama ısıyı, pH dengesini ve temizliği sağlar. Glansın kendisi (penis başı) sebaceous bezlerini (derimizi nemlendiren sebum veya yağ maddesini üreten bezler) bulundurmaz. Glansın yüzeyini sağlıklı tutan sebumu üstderi üretir.

  [...]Doğal penis hiçbir bakım gerektirmez: Bir çocuğun üstderisi, tıpkı göz kapakları gibi kendi kendini temizleyici özelliktedir. Gözkapaklarını kaldırıp gözleri yıkamak nasıl önerilmezse, aynı nedenle, üstderiyi kaldırıp glansı yıkamak da önerilmez. Sağlam bir penisi temiz tutmak için gerekli tek şey, genel vücut temizliği sırasında suyla iyi bir şekilde temasını sağlamaktır.

  [...]Bir çocuğun üstderisi altındaki beyaz emolyant, smegma diye adlandırılır. Smegma belki de, doğadaki en yanlış anlaşılan, en kötü değerlendirilen maddedir. Smegma temizdir, kirli değildir, faydalıdır ve gereklidir. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri penisi temiz ve sağlıklı tutar. Bütün memeliler smegma üretirler. Thomas J. Ritter, MD, bunun önemini şu yorumu yaparak belirtmiştir: 'Hayvanlar dünyası smegma olmadan herhalde varolamazdı.' Araştırmalar, üstderinin içerisinde sabun kullanmamanın en iyi yol olduğunu göstermiştir. Bir bebeğin üstderisini zorla çekmek ve yıkamaya çalışmak, onu doğal olarak enfeksiyona karşı koruyan bakteri florasını yok edebilir. Ergenlikten sonra, erkekler glanslarını ve üst-derilerini ılık suyla nazik bir şekilde yıkayabilirler.

  [...]Sünnet Köreltir: Kesilen deri miktarına bağlı olarak, sünnet, erkeği penis derisinin %80 veya daha fazlasından mahrum bırakır. Sünnet derisinin uzunluğuna bağlı olarak, kesmek, penisi %25 veya daha fazla kısa yapar. Özenli anatomik araştırmalar göstermiştir ki, sünnet bir metreden fazla damar, arter, ve kılcal damarları, 80 metreye yakın sinir uzunluğunu, ve 20,000'den fazla sinir ucunu yok eder. Üstderinin kasları, bezleri, mukoz tabakası, ve epitelyal dokusu da bunların yanında tabii ki yok olmuştur.

  [...]Sünnet Dolaşıma Zarar Verir: Sünnet, penis derisindeki ve penis başındaki normal kan dolaşımını bozar. Ana penis arterlerine akmak isteyen kan, yarma noktasındaki yara dokusu ile engellenir, bu da kanın daha ilerdeki diğer kılcal damarları beslemek yerine geri doğru akmasına neden olur. Kandan yoksun olan olan meatus büzülüp yara oluşturabilir, bu da idrar akışını engeller. Meatal Stenosis denen bu durum, genellikle düzeltici cerrahi müdahale gerektirir. Bu hastalık neredeyse tamamen sünnetli çocuklara özeldir.

  [...]Sünnet, aynı zamanda lenf kanallarını da keser, lenfin dolaşımı bozulur ve bazen lymphedema denen, penisin geri kalan derisinin, sıkışıp kalan lenf ile dolup şiştiği, acı verici ve şekil bozucu rahatsızlık ortaya çıkar.

  [...]Sünnet Gelişen Beyne Zarar Verir: Önde gelen tıbbi dergilerde yayınlanan yeni yapılan çalışmalar, sünnetin beyin üzerinde, gelişen beyin merkezlerini olumsuz yönde etkileyerek, uzun süreli zararlı etkileri olduğunu söylemektedir. Sünnetli erkeklerin sünnetsiz erkekler ya da kızlara göre daha düşük bir acıya dayanma eşikleri vardır. Gelişim nörofizyolojisti Dr. James Prescott, sünnetin daha derin ve daha ciddi nörolojik zararlara yol açmış olabileceğini de söylemektedir.

  [...]Sünnet Hijyen ve Sağlık Dışıdır: Sünnet hakkında en yaygın olan efsanelerden biri, sünnetin penisi daha temiz ve bakımı daha kolay yaptığıdır. Bu doğru değildir. Gözkapakları olmadan gözler daha temiz olmaz, penis de üstderi olmadan daha temiz olmaz. Yapay olarak dış organ haline getirilen glans (penis başı) ve meatus, kire ve aşınmaya sürekli açık haldedir, bu da sünnetli penisi daha kirli yapar. Koruyucu üstderinin kaybolması, üriner yolu bakteri ve viral patojenlere karşı korumasız bırakır.

  (alıntıdır)

 • Reyhan Çelik
  Reyhan Çelik

  küçük bir kesim biçim işlemi(abi kızler neden sünnet olmuyor? ? ?)

 • Edaa
  Edaa

  peygamberimiz Dunyaya sünnetLi GELdi..

 • Mehmet Bilik
  Mehmet Bilik

  Ya kafayı yiyecem ya kızlar nasıl sünnet oluyor biri anlatsın ya

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  müslüman ülkelerde dinlenilen hoş bir türkü... ;))

  '' ham meyveyi kopardılar dalından ''..Pp

 • Ali Aydın
  Ali Aydın

  Sünnet Peygamber Efendimiz (S.a.v) Yaptığı İşlerdir.

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Dedim ki hanıma...- Bir gün bu oğlan neden beni sünnet ettirdiniz? ..kime sordunuz? ..derse şaşırma..ve de bir iki yıl önce demez mi ki bir yeri gelip de..- Bu sünnet olayı iş değil..herkes kendi karar vermeli...Eveet! haklı...bana sormadılar babama da onun babasına da...Nedir ya bu...neyin sünneti? ..Erkekliğe adım mı? ..yok ya Hristiyanlar, Budistler ve diğerleri erkek değil mi? ..yok sıhhat sağlık falan..eee o zaman kişi kendi karar verir..yaşı yok bu işin başı yok...Ana babanın koyduğu ad'ı bile değiştirebileceken insan...bu sünnet de ne? ..
  Bir de üstelik davul zurna ile...Bilen varsa bir anlatsın bakiiim gerekçesini...tabii anlatabilirse...(sakın İslâmı'ı karıştırmayın anlatacaksanız...Musevî'ler de sünnet oluyor...bilesiniz haaa!)

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Haberin olsun diye söyliyim Afrikada bazı kabilelerde kadınlarında sünnet ediliyor...ucundan accııık :)))

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  peygamberimizin de Hakka visalinden öncesinde söylediği vasiyeti vardır ki bu bizzat kendisinin yaparak öğrettiği sünnetlerindendir..

  sonradan okuduğumuz,hayatlarını örnek aldığımız sahabe,asfiyâ vesair alim ulema da vasiyet bırakmıştır...

 • Nevzat Yücel
  Nevzat Yücel

  yaradanın bir işlev yükleyerek yarattığı bir parçayı hangi akla hizmet ve ne cüretle insanoğlu kesip atmaya cesaret edebilir anlaşılır şey değil.
  zatren adı üstünde sünnet, farz değil. o zaman nedir bu israrla ve de büyük bir haz duyarak kesip doğrama işlemi. blerce erkek çocuğun bu olay öncesi ve esnasında yaşadıkları travma ve şok yüzünden geri kalan hayatlarında yaşadıkları psikolojik ve hatta bir kısmının fizyolojik problemlerşine ne demeli.
  bir kısım da tututrmuş çok sağlıklı imiş. ne alaka. temizlik ve hijyene dikkat ederse, her gün tuvalete fgittiğinde ya da banyo esnasında gerekli 10-15 saniyelik temizlıik ve bakımını yaparsa hiç bir hijyenik sorun olmayacağı kesinken, bu ' çok sağlıklı bir şey canım bu sünnet' lafı da kandırmacanın bir parçası olmalı.
  sağlıklı ve ya değil, herkes kendi vücudundan bir parçanın kesilip atılmasına kendi karar vermeli, 5-10 yaşında ana babası değil.

 • Cabir Özdemir
  Cabir Özdemir

  bu peygamberler de herseyi biliyor

  cenabi hakkin yarattiği insanın, organlarından biri büyük diye ucundan azıcık alalım demisler..
  peygamberimizden önce varsa bölgenin adedi töresi bize din diye yutturmuslar tıpkı kara çarşaf vs gibi
  yok islamiyetle birlikte uygulanmaya konmuşsa yani peygamberimiz yaratıcının yarattığına şekil vermede de mahir
  olan bizlere oluyor..

 • Nilay Aytek
  Nilay Aytek

  karşıyım! gençlerin önü kesilmemeli daha aydınlık bir Türkiye için...

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  uzmanlık alanım değil ;)

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  ne şükür ki allahıma o anı hatırlamıyorum...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  * İslamiyete göre peygamberlerinin davranış ve yaşam biçiminin taklit edilmesi.

  * Hz. İbrahim'den sonra gelenek halini almış erkek cinsel organın ucundaki kapsul koruması yapan derinin kesilmesi.

  Not: Benim bunları böyle yazmama solcular ve ateistler öyle gıcık oluyor ki :))
  Bana bilincli insan lazım. Saplantılı taraftar değil. Bilinci yerinde insan burda zaten bilgi verdiğimi herhangi birşeyi savunmadığımı görür.

  Yoksa ateist biri bunu nasıl yazar diyenler tekrar okusun.. Nasıl yazılırmış görsün.

 • Gülçin Yilmaz
  Gülçin Yilmaz

  toplu sünnet törenleri var bi de...mezbaha gibi, sırayla kesiyolar bebeleri. 14ünde sünnet olup da utanmadan at sırtında gezenleri de gördü bu gözler ;)

 • Feyza Yüksel
  Feyza Yüksel

  Hz.Muhammed (s.a.v.) 'nin hayatı uygulayış biçimi..

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  toplu katliam yaaaaaa... erkek çocuklarının kaderi olmamalı bu.hayır; o dönemde bilmiyolarda ne için etinden et koparıldığını...ya 8-10 yaşında bi çocuk öretilmediyse ne bilcek kutsal bir yolda ilk kayıbını verdiğini...aana ya sahi bu erkekler gazi bile sayılabilir o zaman,yani ille biriyle savaş etmek gerekmiyosa.)

 • Naile Duman
  Naile Duman

  Genç kızlar için regl partisi düzenlenirse, sünnet de o derece anlamlı olacaktır. Erkekler erkekliğe adım atıyorsa, kızlarda genç kızlığa...Sünnet olayı çok mühim bir olay olmaktan toplum olarak çıkarabilirse, genç kızları anlama ve erkek çocuklarla eşit tutma konusunda da adım atılacaktır. Netice de kimsenin bir erkeğin erkek olmasına çokta meraklı olduğu genele bakılarak düşünülmemelidir. Fiziksel bir işlemdir ve böyle tutucu bir toplum yine aynı çelişkiye düşerek 'yiğidin malı meydanda olur' söylemleriyle matah birşey haline getirmektedir. Bu dönemde erkek çocuklar cesaretlendirilmeye başlanırken, aynı dönemlerde genç kızlarımız için sakınma, korunma, utanma gibi duygular ve kafa yormacalar başlamaktadır. Neyse...Bildiğiniz gibi...Öyle konuştum işte...Tersse bana ters tek başıma neyi değiştirebilirim ki! ! ! Ha şu olur, oğlumun sünnetini ve kızımın regl başlangıcını aile içinde küçük bir parti ile kutlarım olur biter :))

  ***************
  *Bir de şu var tabi...Sünnet, beraberinde düğün olgusunu da getirir. Bu bir silsiledir. Çocuk doğdu görmeye gidildi, altınlar takılır vs...., sonra bunların iadesi yapılır, sonra çocuk sünnet olur, tekrar iade edilir, sonra bunların karşı tarafa iadesi, sonra evlenir yine kazanımlar olur, sonra yine iadesi...Toplumsal bir dayanışma olarak algılansada aslında değildir. Aksi halde sünnet ya da diğer düğünlerin akabinde ' Bak biz onlara bilezik taktık, adam zarfın içine koymuş yirmimilyon...', 'boş zarflara bak yaa! ', 'hep küçük altın':::: :) eğlenceli bir toplumuz yaa...

 • Hasanozay
  Hasanozay

  Erkekliğe ilk adım.Ve arkası gelir. :))