Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

kanuni sultan süleyman sizce ne demek, kanuni sultan süleyman size neyi çağrıştırıyor?

kanuni sultan süleyman terimi Mustafa Nihat Malkoç tarafından tarihinde eklendi

 • Nazlı Menşur
  Nazlı Menşur

  Her seferinde Cumhuriyet'e şükrettiren devlet yönetiminin adamlarından biri..

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  İğrenç diziye kızalım tamam da onu anlatan bir film çekilsin artık... sadece kızarak olmuyor..

 • Lââ Lemân
  Lââ Lemân

  'Bir devlet adamı düşünün ki, 46 yıl boyunca ülkesini dünyanın daima zirvede ülkesi olarak idare etmeyi başarmış olsun bir padişah düşünün ki, yarım asra yaklaşan idaresi süresince ülkesinde günümüze ışık tutacak hürriyet ve eşitlik prensiplerine uygun bir idare tatbik etsin.İşte bütün idaresi boyunca seferler, zaferler, adalet, eşitlik ve huzur dolu ülkesini uzun süre zirvede tutmayı başarmış bir devlet adamı:
  KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN.'Son zamanlarda asılsız iftiralar atılsada büyük Hükümdarı lekelediklerini mi sanıyorlar zavalllılar!

  Birgün Kânûnî Sultan Süleyman, sarayın bahçesinde armut ağaçlarını kurutan karıncaların öldürülebilmesi için Şeyhulislâm Ebussuûd Efendi’den aşağıdaki beyitle fetvâ istedi:

  Dırahta ger ziyân etse karınca

  Zararı var mıdır ânı kırınca?

  Pâdişâh’ın bu fetvâ talebi üzerine, Ebussuûd Efendi de, bir beyitle şöyle cevap verdi:

  Yarın Hakk’ın dîvânına varınca;

  Süleyman’dan hakkın alur karınca! .

  Bir karıncayı bile incitmekten çekinecek kadar mükemmel bir mânevî terbiyeden geçmiş bulunan Kânûnî Sultan Süleymân Han, hem dirâyetli bir kumandan, çok zekî, teşkilatçı bir devlet adamı ve hem de âlim ve edip bir şahsiyetti.

 • Alperen Bozkurt
  Alperen Bozkurt

  en büyük sultanimiz. allah rahmet eylesin

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Mimar Sinan gibi bir mimara, Barbaros Hayreddin gibi bir denizciye sahipti.

  Kanunî Sultan Süleyman'ın bir özelliği de iyi bir şair olmasıydı. Şiirlerinde kullandığı mahlas, 'Muhibbî' idi.

  Şu sözleri unutulmamıştır:

  'Halk içinde muteber nesne yok devlet gibi,

  Olmaya bir devlet, cihanda bir nefes sıhhat gibi.'

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kanuni döneminde,o ihtişamın kaynağı Belçka,Hollanda ve Danimarka'yla yapılan imtiyaz sözleşmeleridir.Osmanlı'nı çöküşü aslında Lale Devriyle başlamıştır.Batılılar boşuna ona muhteşem Süleyman dememişlerdir.(!)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Kanuni Sultan Süleyman 16'ncı yüzyılın seçkin hükümdarları arasında kabul ediliyordu; başlıca rakipleri arasında V.Karl Kutsal Roma İmparatoru (1519-56) , I. François (Fransa,1515-47) , VIII. Henry (İngiltere,1509-47) , II. Zygmunt (Polonya,1548- 1572) ve IV. İvan'ın (Rusya, 1530-84) isimleri sayılabilir.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Osmanlı İmparatorluğunu altın çağı'na ulaştıran ve dünya gücü haline getiren padişahtır..

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  aşk...kimleri esir almadı ki!

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Kanunî Sultan Süleyman devri, hem devletin sınırlarının genişlemesi yani siyâsi ve coğrafi açıdan ve hem de ilim, kültür, hukuk ve maliye gibi konular açısından, Osmanlı Devleti’nin zirvelere yükseldiği bir dönemin adıdır.
  Çünkü Kanunî Sultân Süleyman, hem büyük bir asker, hem kudretli bir idareci ve hem de eşine ender rastlanır bir devlet adamı idi.
  Bu günkü sıkıntılarımızın belkide ilk sırada geleni,
  böyle devlet adamlarına artık sahip olmayışımız,
  tek tük çıkan adam gibi adamlarıda hemen ortadan kaldırmış olmamız gelir.

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  elbet onun da zaafları vardı imparatorluğunu sona hazırlayan...
  Tüm dünyaya neredeyse O hakimdi...
  Ah bi de Hürrem'e zaafı olmasaydı!

 • The Anchovy
  The Anchovy

  kanuni sultan süleyman trabzonda doğdu büyüdü, yavuzsultan selim trabzonda valilik yaptı, fatih sultan mehmet trabzonu fethetti, atatürk trabzon halkına hayranlık içinde trabzonda kaldı ve orada son vasiyetini yazdı. padişahların en büyüğü kanuni sultan süleymandır bence.

 • Osmanlim Osmanlim
  Osmanlim Osmanlim

  Biz onlardan raziyiz Allah'ta onlardan razi olsun insaallah...

 • Elif Nur Bal
  Elif Nur Bal

  halkının kölesi olduğunu küpesiyle dile getiren osmanlı aşığı padişahın oğlu olup,halkı için kurallar koyan en az onun kadar devleti için uğraşan büyük padişahtır.koyduğu kurallar yüzünden osmanlı içinde'KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN' diye anılırekn osmanlı dışındada büyük ve kudretli davranışlarından dolayı'muhteşem ve büyük' diye anılmaktadır.
  mohaç savaşıylada başarısını en güzel şekilde de göstermektedir denizlerde güzel başarılar elde etmiştir fakat eşi hürrem sultanın iftiralarıyla 'Anna dan olan oğlu' mustafayı öldürtmüştür zavallı mustafa hürrem sultanın kendi çoçukları için oynadığı oyuna kurban gitmiştir.bunun dışında kanuninin bütün yaptıkları ve babasının yavuz olması ona olan aşkımı artırmıştır...birde osmanlı padişahlarından birkaçı hariç hepsi evliya...

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Frenklerin “muhteşem” sıfatını yakıştırdığı Kanuni Sultan Süleyman, hem yükselme devrimizin sonu hem de alçalma çığırımızın başını temsil eder. Din ilminde Ebussuud Efendi, devlet idaresinde Sokullu, askerlikte Barbaros (hayranım!) , şiirde Baki ve mimaride Sinan…

  Vay anam vay… :)

 • Hakan Mirza
  Hakan Mirza

  kanuni sultan sülayman kadar yaşayabilseydi yavuz sultan selim, fatih sultan mehmet osmanlı bi osmanlı kadar daha yaşardı kanuninin sultanlığını tartışamam ama osmanlı 3 padişah var FATİH istanbulu fetih etti. yavuz peygamberimizin emanetlerine sahip çıktı abdulhamit yıkılan bir devleti ayakata tuttu.yavuz viyana kapısını aşsaydı osmanlı belkide böyle yıkılmıyacaktı

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Batıda Kanije, Erdel,Temeşvar,Budin,Zigetvar Doğuda Revan,Tebriz,Karabağ,Nahçivan,bağdat,Azerbaycan Güneyde Cezayir Trablusgarp Korsika Sumatra Rodos Cerbe Yemen Habeş onun döneminde fethedildi.
  Mohaç gibi dünyanın en kısa savaşı(2 saat) ve en kesin zaferi onun döneminde alındı.Portekizliler,Safeviler,Almanlar,Avusturyalılar ondan köşe bucak kaçtılar.Denizcilik tarihinin en büyük zaferlerinden Preveze ve Cerbe deniz savaşları onun döneminde oldu.
  Başka söze gerek varmı herhalde bunlar kendi kendine olmadı.

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Keşke onların kesip attıığı tırnak kadar olabilsek heybetinden insanlar yanında konuşmaya cesaret edemezlermiş, ama genede onlar allah korkusundan mütevazi ve halkın yanında olurlarmış ya peki şimdikilere bakıyoruz ne var hiç bir şey tamamen sanal...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Avrupa nın en önemli kalesi Belgrad ın fethi ona nasip oldu.
  Güzelliği ile dillere destan şehirin,Bağdat ın fethi ona nasip oldu.
  O Rodos u fethederek şimdiki mason teşkilatınının bir benzerini ortadan kaldırdı.
  O Avrupa ya yürüyünce Alman ve Avusturya imparatorları kaçacak delik arıyorlardı.
  Sokullu Mehmet Paşa Turgut Reis Barbaros Hayrettin Paşa Piri Mehmet Paşa Kılıç Ali Paşa Mimar Sinan ve Piyale paşa gibileri onun döneminde yaşadı.
  Fransa da dansı yasaklatan oydu.
  hazine onun döneminde ağzına kadar doldu.

 • Kanuni Sultan Süleyman' ın, bir meseleden dolayı dönemin şairi Baki'yi,

  ``Baki bed - Nef-yi ebed Bursa ya red' diyerek Bursa'ya sürgüne gönderdiğini ve Baki'nin de buna karşılık:

  'Öldünse ey Baki Değildir cihan mülkü Süleyman'a baki Buna çarkı felek derler Ne sen baki, ne ben baki' diyerek şairane bir şekilde cevap verdiğini

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Yavuz Sultan Selim e dünyada herkese nasip olmayan birşey nasip oldu.O da gözünün açık gitmemesiydi.Çünkü oğlu Süleyman en az kendisi kadar yiğit, dahi, cihangir ve büyük bir devlet adamıydı.. Ne yazık ki aynı onur Kanuni ye nasip olmadı
  Rus asıllı Hürrem Sultanın entrikaları sonucu iftiraya uğrayan oğlunu öldürmek zorunda kalması da gerçekten çok yazıktı...

 • Akguness
  Akguness

  Bir fermanıyla dünyayı titreten Allah dostu mübarek zat.Dans ilk olarak fransada ortaya cıkmıs haşmetli padişah hemen bir ferman hazırlatarak buyurmuşlar ki:'Sizin ülkenizde adı dans olan kadın ve erkek arasında münasebetsizce oynanan bir oyun ortaya çıkmıs.ya siz bu oyunu hemen yasaklarsınız yada ben gelir ülkenizi başınıza yıkarım' buyurmuslar. o günden sonra tüm avrupa ülkelerinde 100 yıl dans edilememiş İşte Osmanlı Devleti İşte Aziz padişahları Osmanlının en parlak dönemi Rabbim derecenizi yükseltsin bizleride şefaatinize mazhar eylesin

 • Ayşin Altınel
  Ayşin Altınel

  Kanuni Sultan Süleyman dönemi her büyük devletin çöküşe geçtiği dönem gibi en parlak dönem olarak görülmektedir.Tıpkı Büyük Selçuklularda Melikşah Devri gibi.
  Ancak Kanuni dönemi aslında çöküşün başlangıcıdır. Devlet hazinesinin ağzına kadar dolu olduğu, çok ihtişamlı bir dönemde padişah olmuştur ancak kendisinden sonraki padişahın cülusu için Sokullu Mehmet Paşa'dan borç alınmak zorunda kalmıştır.Yani devlet hazinesini sıfıra indirmiştir. Yerine geçebilecek oğullarının 3'ünü boğduruyor (ki bunlardan Mustafa, ordunun çok sevdiği, savaşçı ruhlu, tıpkı Yavuz Sultan Selim gibiydi) ve 2. Selim (ayyaş selim) tahta geçiyor ondan sonra. Osmanlı tamamen gerileme devrine giriyor. Kanuni döneminde ayrıca Fransa'ya verilen kapitülasyonlar ve 1. Viyana kuşatması da büyük hatalar arasında. 1. Viyana kuşatması tamamen gereksiz, hazırlık yapılmadan ve ordunun eli boş döndüğü bir kuşatma olarak tarihte yer almıştır.

 • Mustafa Aykurt
  Mustafa Aykurt

  Babasının bıraktığı eşsiz devleti yeterince kullanamayan ve başarılarının yanında birçok hatalı kararlar veren...kendisine verilen muhteşem lakabının asıl sahibi babasıdır...

 • Abdülbaki Kavlakoğlu
  Abdülbaki Kavlakoğlu

  Ulu Türk hakanı. devrin dehası.

 • Alperen Musa
  Alperen Musa

  sehzade mustafa yı katletmesı bence gercekten cok buyuk bır hata ıdı sayet yapmasa ıdı osmanlı devem edebılırdı.

  Osmanli Devleti'nin onuncu pâdisahi olup, Yavuz Sultan Selim'in ogludur. Osmanli hânedanindaki resmî ve mesrû silsileye göre onuncu hükümdar ve bu isimdeki pâdisahlarin ilki sayilmaktadir. Osmanli kaynaklari ve umumî efkâri onu, kanun koyucu (vâzii) vasfidan dolayi genellikle 'Kanunî Sultan Süleyman' diye isimlendirirken, bati kaynaklari ile batililar, büyük ve kudretli vasfindan dolayi kendisini 'Muhtesem ve Büyük' (Magnificent, Magnifique, Der Practige, çogu zaman da sadece Grand Turc) gibi isimlerle anmislardir.

  Batili bir tarihçi, onun dönemi ve sahsiyetinin büyüklügü hakkinda bilgi verirken su ifadeleri kullanir: 'Kanunî, 'Muhtesem' ve 'Büyük' gibi ünvanlarla anilan Süleyman'in sultanlik çagi, Osmanli tarihinin en önemli devresidir. Devlet, kudret, yeni fetihler, medeniyetinin, kanun ve mimarlik anitlarinin en güzel varligini bu pâdisaha borçludur. Osmanlilarin sadece 'Kanunî' ünvanini verdikleri, fakat Avrupa tarihçilerinin 'Büyük' sifati ile adlandirdiklari Osmanli Pâdisahi sadece Sultan Süleyman'dir. Sultan Süleyman devri, bütün dünyada gelisen büyük olaylar dolayisiyle Yeni Çag tarihinin en dikkate deger safhalarindan birini teskil eder. XVI. yüzyilin baslarinda, Amerika'nin kesfinden sonra, Avrupa politikasinin denge sistemi kurulmus ve kuvvetlenmis; Hiristiyanlikta ortaya çikan Reform, insan esprisine bir yeni yol açmistir. Bundan daha hasmetli çalisma ve büyük sonuçlu zaman, insan tarihinde güç bulunur. Fransa'da I. François ve Ingiltere'de VIII. Henri'nin kurduklari hükümetler; Papa X. Leo'nun kültür, bilim ve sanayinin gelismesine ön ayak olmasi, Sarlken'nin yeni mezhebe karsi bas kaldirisi, Andreas Gritti'nin Venedik Doçu makamini isgal etmesi gibi tarihin önemli olaylarini bünyesinde toplayan bir asra az rastlanir. Iste Kanunî, söhret sahibi bütün bu hükümdarlarla hakkiyle rekabet edebilecek bir hükümdardir. Kanunî, Osmanli Pâdisahlari'nin onuncusudur. Bu rakam, ugurlu telakki edilmistir. Ayrica, Padisahin onuncu hicret asrinin basinda (H. 900 / M.l495) dogmus olmasi da mânali sayilmistir.'

 • Ali Yuva
  Ali Yuva

  tüm dünyada SÜLEYMAN denilince korkulan kişi manasına gelen..tüm dünyanın kin duydugu...3 kıtaya hukmeden...nerdeyse tum dunyayı TÜRK topraklarına katan MUHTEŞEM SÜLEYMAN...O BİR EFSANEYDİ...SÜLEYMANIN TORUNLARI OLMAK GURUR VERICI

 • Gamze Kırlangıç
  Gamze Kırlangıç

  Dünyanin yarisini alan adam.

 • Ayse Mutlu
  Ayse Mutlu

  'öldünse ey Baki
  değildir cihan mülkü Süleyman'a baki
  buna çark-ı felek derler
  ne sen baki ne ben baki'

  Kanuni'nin Şairler Sultanı Baki'ye yazdığı sürgün fermanı üzerine Baki'nin cevabı..

 • Ömer Özcan
  Ömer Özcan

  Muhteşem Süleyman...