Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

lale devri sizce ne demek, lale devri size neyi çağrıştırıyor?

lale devri terimi 3rd3m tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Lale devrinin ihtişamı,Osmanlı'da sonun başangıcıdır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Batının, Osmanlı ülkesine akbabalar gibi üşüştükleri dönem.Egemen sınıfın alafranga yaşame özenip lüks ve sefahat içinde yaşadıkları dönem. İlk tepki Patrona Halil İsyanıyla geldi.Aslında ısyanı başlatanlar yeniçerililer de olsa da,isayanın bir yeniçeri isyanı olduğunu söylemek bir resmi tahih kategorisıdir.

 • Balamir Ercan
  Balamir Ercan

  İçinde yaşamak istediğim (tabii bir saray eşrafı olarak) sanatın ve edebiyatın zirve yaptığı tarih kesidi. Keşke o lale bahçeleri o mesireler tahrip edilmeseydi de günümüze kadar gelseydi. Lale devri denildiyse adını anmamak olmaz Nedim in ruhu şad olsun. Bu şehri Stanbul ki...

 • Tuba Metinsoy
  Tuba Metinsoy

  cok gec kalmışız canım
  vakit bu vakit değil
  eski radyolar gibi
  catıya saklanmış aşk
  öyle sanmışız canım artık ölümsüz değil
  leylayla mecnun gibi coktan masal olmuş aşk

  ben derim utznma iftar et
  sevmeyenler utansın
  aşksızlığa mahkum edilmişsek
  bu dünya yansın...............)

  işte böle lale devri en güzel devirmiş aşkında muhabbetinde dostluğunda en güzel ve gercek zamanıymış,ama ben inanıyorum aşk herzaman aynı aşktır daha nice yürekleri kül etmeye devam ediyor ve sonuna kadar editmeye devam edicektir,yeterki insan katkısız sevsin mertce....

 • Ozan Ekin
  Ozan Ekin

  Kenan Evren geliyor aklima! ! !

 • Alper Yalcin
  Alper Yalcin

  Osmanli icinde burjuvazinin olusmaya basladigi dönemde dersek yanlis olmaz...

 • Elif Güneş
  Elif Güneş

  1718-pasarofça antlaşmas ile 1730 patrona halil isyanı arası osmanlı padişahlarının halktan koptuğu,avrupanın da bunu fırsat bilip bütün avrupailikleri ülkeye boşalttığı,ülkenin umudunun bir hamam delleğine kaldığı(patrona halil) bir dönem...istanbulun çehresi güzelleşti,matbaa geldi,vs...ufak tefek illüzyonlarla osmanlının uyutulmaya başladığı dönem...

 • Recep Aydın
  Recep Aydın

  osmanlı devletinin bir dönemine verilen addır

 • Deniz Yavuz
  Deniz Yavuz

  hey gidi nedim,kablumbağaların üzerine mumları koyup gölgeler yaratırdın kendine..

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Osmanlı Devleti'nde, 1718 yılında Avusturya ile imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayıp, 1730 yılındaki Patrona Halil İsyanı ile sona eren dönemdir. Bu dönemin padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. Zevk ve sefâ devri olarak bilinir. Adını, o dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alır.
  Osmanlı Devleti ilk defa bu devirde batıdan bazı yenilikleri almaya başladı.
  Nedim, Lâle Devri'nin günlük hayatını ve İstanbul'un tasvirini aşağıdaki unutulmaz mısralarla yapmıştır:
  Bu sehri Stanbul kî, bî müslü bahâdir;
  Bir sengine yekpare Acem mülkî fedadir.
  Bazari hüner madeni ilmü ulemadir.
  Devrin Özellikleri
  Bu dönemde Avrupa ile savaş yaşanmamış, barış içinde yaşamak fikri ortaya çıkmıştır. Osmanlı Devleti Avrupa'yı daha iyi tanıyabilmek için Paris, Londra gibi şehirlere elçiler göndermiştir. Bu devirdeki diğer yenilikler ve ıslahatlar şunlardır:
  • Sait Efendi ve İbrahim Müteferrika tarafından 1727'de İstanbul'da ilk matbaa kuruldu.
  • Yeniçerilerden bir itfaiye bölüğü oluşturuldu.
  • Yalova'da kâğıt, İstanbul'da kumaş ve çini fabrikaları kuruldu.
  • Yeni kütüphaneler açıldı; Doğu ve Batı eserleri tercüme edildi.
  • Çiçek aşısı yaygınlık kazandı.
  • Lağımcı ve Humbaracı ocaklarında ıslahatlar yapıldı.
  • Mimarlık, resim ve minyatür sanatları gelişti.
  Mimarî
  İnce ve hassas bir ruha sahip olan Sultan III. Ahmet, sadrazam Damat İbrahim Paşa ile uyum içerisinde çalışmış, bu sırada yaşanan Lâle Devri'nde sanata, edebiyata ve toplumsal hayata özgün bir anlayış getirilmişti. Sultan III. Ahmet, Topkapı Sarayı ile Yeni Câmii'de birer kütüphane, Ayasofya'da Bâb-ı Humâyun'un karşısında Türk sanat şaheserlerinden sayılan Sultan Üçüncü Ahmet Çeşmesi ve İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak amacıyla da Deryayi Sim adlı bir su bendi inşa ettirmiştir.
  Bunlardan başka Üsküdar Yeni Vâlide Câmii, Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi, İstanbul'da Yeni Postane arkasında Daarül Hadis ve Sebil, Ortaköy Camii önündeki çeşme, Üsküdar Şemsi Paşa'da Hüsrev Ağa Camii önündeki çeşme ve Çubuklu Camii yanındaki Mesire Çeşmesi gibi eserler yine bu dönemde yapılmıştır.
  Dönemin belki de en gözde eseri olan Sâdâbâd, maalesef günümüze kadar gelememiş, bize yıkıntıdan fazla bir şey kalmamıştır.
  Patrona Halil İsyanı
  Halkın büyük bir kısmı zor durumdayken İstanbul'da bazı devlet büyüklerinin rahat bir yaşam sürdürmeleri, eğlenceye düşkünlükleri huzursuzluklara sebep oluyordu. Patrona Halil isimli bir yeniçeri bu durumdan memnun olmayanları yanına alarak isyan çıkardı. İsyan sonucu Nevşehirli Damat İbrahim Paşa idam edildi ve yakınları öldürüldü. Padişah III. Ahmet tahttan indirildi, yerine I. Mahmut getirildi.

 • Murat Çelik
  Murat Çelik

  Türkiye'nin logosu! ! !

 • Tamara
  Tamara

  sonrası çöküş...

 • Tükenmez Kelam
  Tükenmez Kelam

  kaplumbağa sırtlarında mumların yakılıp dört bir yana salındığı,sazların çalınıp şarkıların söylendiği,ve istanbul dışındaki bütün şehirlerin.iktir edildiği bi dönem,,(en çok kafamı kurcalayan o dönemde neden kaplumbağaların sırtındaki mumlar büyük yangınlar çıkarmamış..ya da gerçekten kaplımbağa eğitimi diye bişey mi vardı..çünkü hayvanın yanlışlıkla bi samanlığa girdiğini düşününce..neyse fazla derine indim sanırım..)

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace

  Sultan 3.Ahmet,laleler,çöküşün ilk sinyalleri
  lale devri şarkısı sezen aksu

 • Sonma Takılır
  Sonma Takılır

  TAŞDEVRİ ile DEVİRDEĞİŞTİ nin arasında kalan devir.

 • Ceren Ceren
  Ceren Ceren

  çöküşün başlangıcı

 • Işık Dal
  Işık Dal

  leman dergisindeki laleyi hatırlatır.... devirler ne çokta birbirine benziyor, birileri sefahat ve rahatlıktan birbirinin kıçını lale sanıp methiyeler düzerken aynı dönem çoğunluk sefaletten kırılmıştır....

 • Ezgi Dündar
  Ezgi Dündar

  PATRONA HALİL İSYANIYLA SON BULAN DEVİR.

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  1718-1730 yıllarını arasındaki kısa ihtişamlı dönemdir.Devrin padişahı III. Ahmet, en önemli şairi Nedim'dir

 • Suna Sarılale
  Suna Sarılale

  bilmiyom

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  nitekim o devri bitmesinin tek nedeni bolluk içinde yaşayan saray efradı halkı unutmuş ilgilenmemiş,aç kalan halk ve yeniçeriler ayaklanarak bu devrin bitmesine neden olmuştur..

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  osmanlı nın rönesansı...matbaanın gelmesi için yoğun çaba harcanmış, şiir ve edebiyat gelişmiş, müzisyen ve ressamlar ortaya çıktığı dönem..yine faşist tarihçiler bu dönemi osmanlıyı yıkan gerileten dönemde deseler ülke bu dönem içinde tüm ülkelerle barış yapıp tamamen sanata ve edebiyata ilgi duymuş ve maatbaa adına büyük çalışmalra yapılmıştır..ayrıca avrupa ülkelerine ilk kez elçiler gönderip elçiler alarak yani günümüzün büyük elçileri göreviyle ülkeler birbirlerini daha iyi anlamaya ve yaşam tarzlarını öğrenip tanımaya çalışmış ve bi ölçüde başarılı olmuştur...kötü olan kelle kesmemekse evet...odönemdeki homoseksüel ilişkilerse eğer bahane olan bu gün kaç padişahın lale devrinden bile önce biseksüel olduğunu zaten biliyoruz..

  döneme yetiştirilen lale çiçekleri adını vermiş, daha sonra bugünkü hollanda büyük elçileri bu çiçekleri çok beğenerek kendi kralına götürmüş ve çiçekler bu andan itibaren hollandalılara özgü bir çiçek olarak bilinmiş ve halada öyle bilinmektedir...ancak hollanda bir fedakarlık yaparak en güzel lale çiçeği olan siyah renkli laleye atatürk çiçeği adını vererek bir jest yapmıştır...

 • Nur Yağar
  Nur Yağar

  o dewirde olmayı isterdim....

 • Ali Aydın
  Ali Aydın

  Türkiye nin şu anki hali hala geçmişini tanımıyanlara duyurulur.

 • Nazan Karabey
  Nazan Karabey

  Osmanlı imparatorluğu döneminde batılılaşma ve batıyı örnek alma adına yapılmış bazı olumlu faaliyetlerin yapıldığı dönemdir.Osmanlının rönesansı diyebilirz. Ekonomik olarak pahalı lalerinin getirilmesi vs bir yana her dönemin kazandırdıkları ve kaybettirdikleri vardır.HEr bitiş bir başlangıca gebedir.Tarihimizi bölemeyiz.

 • Metin Alan
  Metin Alan

  1718-1730 yılları arasında zewk ve sefahatın kol gezdiği dönem... yalılar kasırlar saraylar hanlar ve tabi ki hamamlar:D hamamsız da olmuyor nedense :)) neyse şairin ifadesine dikkat kesilelim: ' yiyelim içelim kam alalım dünyadan.' (nedim) bu devri özetleyen kısacık bir cümle... ki bunu yazan şahıs da saray baskınında damdan dama atlarken ölmüş... ölümünü adına yakıştıramadıgım... osmanlının idare olarak evet atı alan üsküdarı geçmiş dediği dönem burada atı alan avrupa oluyor :) bir dizi yenilik yapmıs ama samimi olmadıgı için içinden gelmediği için tıpkı günümüzdeki ben dahıl biçogumuzun samimiyetsiz oldugumuz gibi bazı durumlarda devlette samımı deildi işe de yaramadı zaten... avrupanın örnek alınası yonlerini almadılar avrupalılaşmak istediler yandılar... tıpkı sobadan daha cok faydalanmak için elini sobanın içine sokmak gibi... ısınmasını istedikleri elleri şimdi sargı içinde bir çorbayı bile içmeden yoksun koca devlet-i aliye... 100 çeşit lale yetiştirildiğinden bu donemede lale devri denmiş :) bi de şaban ın tarifiyle nerde o eski Lale'ler :))) üzülmeyin yine yazarım :))))

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  lale devrinde laladen geçilmez...şarkısı bile vardır
  lalaler lalaler lalaleeerr...

 • Atakan Kartaltepe
  Atakan Kartaltepe

  Ha Lâle...Ha Hülya...devir yine var..UYANIN! ..

 • İlker Kurt
  İlker Kurt

  1718-1730 yılları arasında istanbul'un zengin sınıfı tarafından zevk-ü sefa içerisinde geçen dönem.halk fakirlikten kırılırken bu insanların böyle fütursuzca hayat sürmesi halktan büyük tepki görmüştür.patrona halil ayaklanması çıkmış,çok da kanlı olmuştur.isyanın niteliği açısından fransız ihtilaline benzer.şair nedim'de ayaklanma sırasında ölmüştür.

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  Levni'nin minyatürlerini de anımsatır..siyaset değil ama sanat zirvedeydi..