Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sezen aksu sizce ne demek, sezen aksu size neyi çağrıştırıyor?

sezen aksu terimi Zekeriya Yağmur tarafından tarihinde eklendi

 • Fizikci Ahmet
  Fizikci Ahmet

  Sezen Aksu anlatılmaz, yaşanır. Yaşayanı bulursanız oturun dinleyin.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan


  Nam-ı diğer Minik Serçe..

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan 17.03.2018 - 14:57

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  aman amman yandım amman kurşun gibi izler son bakıştaki izler aldı aklımızda

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  bir an duruşu gibi,
  ömrün yitişi gibi,
  bir yaz güneşi gibi eritir de o
  ter iç çekşler.

 • Hicran Hep Hicran
  Hicran Hep Hicran

  "Zulmetle ayrılık bestesi yapan
  Beni düşünceye salan geceler "
  Harika okumuş tiiiii 1970 li yıllarda..

 • Kumdan Kale
  Kumdan Kale

  her konserinde yarım yarım yardığı savunulan,
  komedyen veya şarkıcı veya siyasi..bir türlü çözülemeyen kadın.

 • Doğukan Karadeniz
  Doğukan Karadeniz

  Sezen AKSU Belalım...

 • Doğukan Karadeniz
  Doğukan Karadeniz

  Sorma ne haldeyim
  Sorma kederdeyim
  Sorma yangınlardayım zaman zaman
  Sorma utanırım
  Sorma söyleyemem
  Sorma nöbetlerdeyim başım duman

  Kelimelerin anlatmaya yetersiz olduğu minik bir serçe..

 • Zeynep Keleş
  Zeynep Keleş

  Sezen Aksu, benim için,zorluklardan yılmayan güçlü bir kadını ifade ediyor öncelikle...Bir kitapta okumuştum zamanında unkapanındaki müzik yapım şirketleri onun bu sesle şarkıcı olamayacağını söylemişler.Yılmamış,pes etmemiş şarkı söylemeye devam etmiş.45lik plağını çıkarmış.İki kere eurovision şarkı yarışmasına girip ikisindede netice alamamış.Ama genede pes etmeyip istikrarlı bir şekilde yoluna devam etmiş.Her ne kadar insanlar onun umut kanatlarını kırmaya çalışsada pes etmemiş daima çalışmış çalışmış çalışmış.
  Şimdi ise konserlerinde bazı şarkılarında müzisyenleri eşlik etmediğinde bile çıplak sesiyle yeri göğü inletebilen bir 'MİNİK SERÇE' o. O yüzden o güçlü bir kadın o yüzden o bir duayen benim için! ! ! ! ! !

 • Sessiz Sedasız
  Sessiz Sedasız

  sezenim seni anlatmaya ne bu Türkçe yeter ne de bu yürek... sen bu dünyanın gelmiş geçmiş en mükemmel insanı.....
  aşığım sesine,sarkılarına,yorumuna,duruşuna,bakışına... iyiki varsın

 • Mavi Kalp
  Mavi Kalp

  işinin duayeni. muhteşem yetenek, muhteşem yürek. üstüne sanatçı tanımıyorum.

 • Kemali Sadiklar
  Kemali Sadiklar

  Geçen bir televizyon programında, konserinden görüntüler vardı ve seyircileriyle şakalaşıyordu. Yüzünde mimik denen kavramın kalmadığını gördüm. Hatta kahkaha atarken efekte ihtiyaç duyar gibi başını arkaya atıyordu ki ağzından çıkanın kahkaha olduğu anlaşılsın. Çok üzüldüm çokkk.

 • Metin Demirkaya
  Metin Demirkaya

  Onurlu duru$u,Tam da kendisine layiktir,hem de çok yaki$mi$.!

 • Engin Uçan
  Engin Uçan

  Sezenin ya güçlü bir kalem olsam dahi (nacizane kendi görüşümdür) onun hakkında bişey yazamam.yabancı bir belgesel de duymuştum sezen aksu için şu sözler söyleniyordu
  Sezen AKSU türkiyede tanrıça kadar saygı ve sevgi görüyor.
  en azından benim için öyle
  aşkım sezenim bizi sakın kendinden mahrum bırakma seni en çok seven hayranından sana dünya dolusu sevgiler cnm benim :)

 • Vedat Yazar
  Vedat Yazar

  seni dile dökmeye sözler yetmezz..... sözlerin eserdir bilki tüken mezz... bir sezen daha bu alem göremez.... seni tartışmak kim seye düşmez minik serce...

 • Gül Poyraz
  Gül Poyraz

  her yonuyle mkemmel bir ses.ve ulasailmasi asilmasi zor bir yerde...herzemen zevkle dinlerim...seviyorum acayip...huzur buluyorum morale birebir..

 • Elçin Börü
  Elçin Börü

  Tanrı'nın bize yolladığı armağan.öyle bir armağan ki; hayatı dibine kadar yaşatan.sesiyle ve kimsede bulunmayan şarkı aralarındaki o içi ürperten çığlığıyla en tutkulu anlarımıza,en yaralı anlarımıza,bütün çıkmazlarımıza ve aymazlarımıza şahit olan dev kadın...

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  Aşık oluncak kadın...
  Hem güzel,hem zeki, hem komik...
  ve en önemlisi hem de
  o güzel şarkıların sahibi....

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  şarkılarının sözleri derinlerde mâkes bulur...

  ''Pişman mıyım? asla....

  Güzelleştim yasla...''


  fazla söze hâcet yok...

 • Havin
  Havin

  herzaman derdimize bir kol kanat
  kederimize merhem
  sonunda herseyimizle yalniziz
  kederimiz bize dosttur kucak veren....
  bununda degeridir kim bilen....

  iyiki varsin

 • Hamza
  Hamza

  daimiyem her can ermez bu sırra
  eyüp sabır ile gitti misira
  koyun oldum ağladım ardi sıra
  buda gelir buda geçer ağlama...

  senden dinlemek bir başka oluyor minik kuş..

 • Can Akın
  Can Akın

  BARIŞ MANCO, CEM KARACA, SEZEN AKSU VE BEN CAN AKIN

  .
  Balıkesir'de beyaz bir kamyonet üzerinde hoparlörden çıkan ses şehre yayılıyordu: 'SAYIN BALIKESİRLİLER CUMARTESİ GÜNÜ ŞAN SİNEMASINDA BÜYÜK KONSER; BARIŞ MANÇO, CEM KARACA VE KÜÇÜK SERÇEMİZ SEZEN AKSU'NUN KONSERİ VARDIR. LÜTFEN SİZİ DE KONSERE BEKLİYORUZ.'

  Konser çağrısını duyar duymaz, elimi cebime attım ve büyük bir hayal kırıklığıyla konsere gidecek durumda olmadığımı fark ettim. Üzgün bir şekilde yürürken Orman Müdürü Necati bey 'Oğlum bu ne hal. On dört yaşında çakı gibi delikanlısın. Neden üzgünsün' dedi. 'Konsere gidecek paramın olmadığını ve yaz tatilinde kazandığım bütün paramı da lisedeki okul giderlerime ayırmak zorunda olduğumu belirttim. Karşıdaki kamyonu göstererek, lojmana gelen bir kamyon kömürü yerine taşıyabilirsem konsere gidebilecek parayı da kazanabileceğimi söyledi.

  Kamyon dev gibiydi. Bir kürek iki teneke bana bakıyordu. Kalbimde derin ilk aşk yarası belki bu konserde kapanabilirdi. Kamyon birden gözümde küçüldü. Ve bütün gece boyunca dev gibi bir kamyon kömürü, gözlerimde konserin hayali ve kulaklarımda Sezen Aksu'nun şarkılarıyla beraber taşıdım. Bitirdiğimde kömür taşımaktan parça parça olmuş ellerimden kan damlarken, kalbim sevinçten deli gibiydi. Konsere gidebilecektim.

  Konser günü geldi çattı. Giyecek doğru düzgün şık bir elbisem de yoktu. Sahnenin en ön sırasındaydım. Cem Karaca çıktı sahneye. Orkestrayla birlikte benim şarkımı, 'Tamirci Çırağı'nı' okudu. O söyledi ben üzüldüm. Kalbimde derin aşk yarası kanamaya başladı. Kederle dolmuştum. Cem Karaca'nın muhteşem şarkılarını bütün salonla birlikte tek ağızdan var gücümüzle söyledik. Sanırım herkes kendinden bir parça bulmuştu şarkılarda.

  Arkasından Barış Manço, rengarenk sislerin ve esrarengiz ışıkların arasından, sultanlara yaraşır kaftanı ve parmaklarında 'manalı' yüzükleriyle beraber sahneye güneş gibi doğduğu anda, salonda çılgınca alkış sesi koptu. Görüntünün heyecanıyla alkışlar dakikalarca dinmedi. Hep beraber, kah ağlayarak, kah coşarak şarkıları birlikte söyledik. 'Balıkesirliler arada bir susun da ben de söyleyeyim' diyerek, nazik esprisini de yapmayı unutmadı.

  Ve sahneye Dev Sesli, Minik bir Serçe geldi. Ve bütün ihtişamı ve kalbiyle şakımaya başladı. Sanki bizden biri gibi kalbimizdeki nağmeleri söylüyordu. Gönlümüzün en ücra köşelerine girmiş ve bütün acılarımızı bestelerine söz yapmıştı. En ön sırada olduğum halde Minik Serçe'nin ne söylediğini hatırlamıyorum. O gece konserde Sezen Aksu'nun bütün şarkıları yüreğimde çaldı durdu. Kulaklarım heyecandan duymadı ama kalbimin her şarkı ile beraber ağladığını biliyorum.
  Ve konser bitti.

  Hemen kulise, sevdiğim sanatçıların imzasını almak için koştum. Üç devin imzasını almak istiyordum. Ancak kapıda bana kötü kötü bakan ve aşmam gereken dev gibi bir adam vardı. İçeri girmek istediğimde, dev adamın en son bana doğru yumruğunu salladığını gördüm. Arkasından göğsümde büyük bir acıyla kendimi kaybetmişim. Kendime gelmeye çalışırken gözlerimi yarı kapalı bir şekilde açtığımda, gördüğüme inanamadım.

  Sol yanımda sol elimi tutan Cem Karaca, diğer eliyle yüzüme kolonya dökerken, bir eliyle de başımı okşuyor ve beni ayıltmaya çalışıyordu.
  Sağ tarafımda sağ elimi ise Barış Manço tutuyordu ve dökülen kolonyayı eliyle yüzüme sürerken bir yandan da dev adama kızgınlıkla bağırıyordu.
  Ve karşımda bana yapılan insanlık dışı davranışın üzüntüsünden ağlamaklı gözleriyle Minik Serçe Sezen Aksu bir bardak suyu içirmeye çalışıyordu.

  Üç dev sanatçının imzasını taşıyan hatıralık bir şeye sahip olamadım ama onlarla paylaştığım özel bir anım ve kalplerinde sevgiyle karşılık bulduğum bir yerim olmuştu.


  Mr Can Akın

 • Cmk
  Cmk

  Gerçek adı Fatma Sezen Yıldırım olan türk popunun kraliçesi

 • Aslı Aslı
  Aslı Aslı

  Sezen Aksu nun dokununmazlığı tartışılıp duruyo günlerdir.Kendisini gazeteci zanneden bir çoçuk reklamını daha iyi yapabilmek için Sezen Aksu ya kimsenin söyleyemediklerini ben söylüyorum havalarına girdi.Acaba düşündümü Sezen Aksu bugüne kadar sadece işiyle kalbimizi öyle dokdurduki onun şarkılarıyla ağladık,onun şarkılarıyla güldük,aşkımızı,nefretimizi,sevdamızı onla yaşadık adeta.Türkiye onunla öyle gurur duyuyorki hakkında bir karalama yapmıyor yapamıyor çünkü yapılcak birşey yok.Reklamla gündeme gelmedi,soyunup reklam da yapmadı.O sanatına olan bağlılığı yüreğinde okuyupta hisettirdği şarkıları sayesinde kalbimizde bir idol olmuş durumda.Kalkıpta kimse iki laf söyleyemediya o çoçuğa.Bence Sezen Aksu canlı yayına bağlandığı için pişman bile olmuştur.Günlerdir o konuşuluyor.Şöhret budalası olmadığı için bu durum hoşuna gitmez bence.Ayrıca yayına bağlanmakla en iyisini yaptı.Hakkını savunamayacak onun için çok değerli bir insanı paşa paşa savundu.Helal olsun.

 • Abdullah Teymur
  Abdullah Teymur

  kimse sezen aksu olmaya çalışmasın çünkü o bir tanedir eğer sezen aksu gerçek sanatçı olmasaydı bundan yıllar önce çıkardığı kaybolan yıllar ikinci bahar firuze yalnızca sitem va daha sayamadığım bir çok şarkısı radyolarda çalınmazdı hemde türkiyenin en çok dinlenen devlet ve özel radyolarında bence sezen aksu hala dinleniliyorsa sezen aksuyu tartışmanın alemi yok çünkü her zaman bu ülkenin minik serçesidir iyiki varsın minik serçe

 • Ra
  Ra

  türkcesi de iyi deil bence hicbi sey anlamiyom sölediklerinden :)))

 • Pelin Karatas
  Pelin Karatas

  sarkilarini begenmiyorum güzelde söylemiyo ve sesi coooook kaba efendim saygilar.....

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin

  her duyguyu mükemmel bir şekilde anlatan kadın :))

 • Eylül Işık
  Eylül Işık

  Tam bi yetenek abidesi pop müziğin kraliçesi onun veliahtını bulmak bu zamanda zor olsa gerek......

 • Büşra Güray
  Büşra Güray

  ya ona minik serçe denmesi varya beni manyak güldürüyor neresi minik serçe abartıyolar ama sesine diyeceğim yok sesiçok güzel takdire şayan gerek besteleriyle gerek yaptığı şarkılarıyla hiç gündemden düşmeyen bir sanatçı

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Bazı şarkıları benimde hoşuma gidiyor, ama malesef demedende edemeyeceğim, Diğer Popstarlar gibi fazla abartılıyor gibime geliyor...

 • Gülşen Saygılı
  Gülşen Saygılı

  herkesin icindeki cocuksu bir yanı,bitmiş aşk sancısı.....ve bunu en ii anlatan popun kralicesi:sezen aksu! ! ! ! ! ! !

 • Edaa
  Edaa

  LÜTFENNNN
  Görmeyeyim seni Bir yerlerde
  karsıma çıkma
  Konuşmayalım,
  bakışmayalım
  Ne olursun
  Daha fazla tükenmeye takatim yok

 • Miray Küçükşengör
  Miray Küçükşengör

  Bebekken ninni diye annem açarmış O'nu..sesim kesilir uyurmuşum hemen.çocukluğum O'nu dinleyip harf harf içime sindirmekle geçti. tanıştığımda henüz 15yaşımdaydım dizlerim titremişti yanaklarımdan öptüğünde.. ikiz villalardaki havuzunun önünde bambu koltuklara oturmuş ertesi gün Tarkan Tevetoğlu için vereceği davetin listesini okuyordu.o günün güzelliğini ömrümce unutamam.Sonraları yine karşılaşıp sohbet ettiğimiz oldu ne kadar ilaheyse okadar da mütavazi ve sevecen bir kadın..Neresi Minik Serçe diyenlere hatırlatmak isterim bu bir lakap olmasının yanında,O'nun güzel şarkılarından birinin adıdır cahillik işte ne diyim..Şarkılarını sevmek değil,şarkıları olmadan yaşayamamaktır benim için SEZEN AKSU! ! Her şarkısıyla Aşklarımızı,Heyecanlarımızı,hayatımızın bir kenarını sesiyle, yüreğiyle tutmuş, beste makinası, üretken,anaç yegane varlıktır...Sezen demek Sevmek demektir! !

 • Hulusialtuntas
  Hulusialtuntas

  muzsyen,türk müzügünde cok ileri atilim yapan cok tutulan.üstünyetenek...türk müzügünde birinci.

 • Betul Gez
  Betul Gez

  Leyla yeniden can buldu bak sayende SEZEN...

 • Nilüfer Gül
  Nilüfer Gül

  bir söz bitişi gibi son buldu sevişler
  bir yaz güneşi gibi eritir hep bu terkedilişler
  bir yaz güneşi gibi eritir hep bu terkedilişler

  bir an duruşu gibi, ömrün gidişi gibi
  veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler
  veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler

  aman aman yandım aman
  kurşun gibi izler
  son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda

  aman aman acı yüzler
  kurşun gibi izler
  son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda

  aman aman yandım aman
  kurşun gibi izler
  son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda

  aman aman acı yüzler
  kurşun gibi izler
  son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda

 • Özlem Odabaşı
  Özlem Odabaşı

  yüzünü,sesini, şarkılarını, herşeyini sevdiğim hatundur.

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  ben bu yüzden hiç kimseden
  gidemem
  gitmem....

 • Harun Çat
  Harun Çat

  insanı şanslı hissetiren kişilik.....
  zira biz onun şarkılarıyla büyüdük...
  şimdikiler ise maleseflerle büyüyor.....

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  tartışmasız yaşayan en büyük müzisyen.....

 • Aslı Aslı
  Aslı Aslı

  Aşkın her halini şarkılarında bulabileceğimiz,o içten söyleyişi yüreklerimze dokunan yegane sanatçılarımızdan.O bir Kraliçe.

  Seviyorum kahretsin
  Seviyorum elimde değil
  Çok seviyorum ah neden
  Yaşadığım en derin aşksın sen

 • Aslı Alagöz
  Aslı Alagöz

  çok zeki kadın...

 • Tutku İlkcan
  Tutku İlkcan

  seni pamuklara sarmalar sararım ne bedel isterim ne hesap sorarım
  ne sitemle güzel kalbini yorarım
  sakınma tatlı dillerini...

 • Harun Çat
  Harun Çat

  tek

 • Ela Yılmaz
  Ela Yılmaz

  o kadar çok anlamı varki hepimizin hayatımızda sezen aksu; sezen aksudur........

 • Halil Köksal
  Halil Köksal

  bence harika birisi yani pacalarıda ole encok sevdıgım parcaları 'adı bende saklı,istanbul olalı'yani bu ıkısı cok mukemmel bı parca.........

 • Derya Derya
  Derya Derya

  yeri dolmayacak müthiş bir kadın...

 • Ahmet Yüksel Çolak
  Ahmet Yüksel Çolak

  kalite.kalite kalite