Kültür Sanat Edebiyat Şiir

buda sizce ne demek, buda size neyi çağrıştırıyor?

buda terimi Dogu tarafından tarihinde eklendi

 • Fatmanur Can
  Fatmanur Can

  Öfkeyi sevgiyle,
  Kötülüğü iyilikle yen...
  Açgözlülüğü cömertlikle,
  Yalanı gerçekle yen...
  .
  (Buddha)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Hintli bilge (M.Ö. 6'ıncı yüzyıl ortaları - M.Ö 470 civarı), Budizmin kurucusu. Buda (Uyanmış) olmadan önce Sakyamuni (Sakyalar'ın bilgesi) veya Siddartha olarak da anılırdı. Acıyla baş etmek ve Nirvana'ya ulaşmak için yeni bir yol önerdi.

 • Yasin Vasat
  Yasin Vasat

  -Şakiké Belhi,İbrahim Ethem'e sorar;
  -Şükür konusunda ne yaparsınız?
  -Bulunca şükrederiz,bulmayınca sabrederiz,der.
  -Horasanın köpekleride öyle yapar.Biz bulunca dağıtırız,bulmayınca şükrederiz,der Şakiki Belhi.
  Şakiki Belhi'nin bu davranışına Kurmanci de 'Buda' denir.Yani, 'olunca dağıtan,meyvesel beklentileri aşmış olan,aç gözlü olmayan' anlamına gelir(Bu da) .Bu kelime aynı zamanda Hz:Muhammed'in(sav) de sıfatıdır.Hint Buda'sının en çok yaptığı iş çarmérgi(bağdaş) kurarak,tefekkür etmektir.

  Nirvana,Mokşa(kurtuluş) budhi(Uyanış) değildir.(Ewé jı bo ditıné=Budi veya bodi)

 • Selamettin Keleş
  Selamettin Keleş

  gerçekten çok temiz, iyi niyetli, nazik, dürüst insanları yetiştiren öğreti

 • Hikmet Elp
  Hikmet Elp

  Sanırım, 'bu da' yazılmak istenildi,gramer hatasıyla bitişik yazıldı.'Bu':adıldır,'Da'ise bağlaç olarak kullanılmıştır.'Bu dahi satılık' anlamında kullanılmıştır.

 • Esra Yıldız
  Esra Yıldız

  bence bu din bana çok saçma geliyor gerçek din İSLAM dır.Bu dini ne kadar yok etmek isteselerde başaramayacaklar...

 • Hakan Öz
  Hakan Öz

  Kötüden uzaklaş, iyi olanı yap ve aklını temizle.Budaların öğrettiği şey...

 • Yasin Yildiz
  Yasin Yildiz

  seni korusun

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Ben de çağrıştırdığı birşey varsa, yaptırımı karanlık kararlar üzerine olan hiçbir dinin, gezegenin bu tarafına gönderilmesine gerek bırakmamış olmasıdır.

 • Mahmut Tanrisever
  Mahmut Tanrisever

  Buda hayatinda putlara karsi olan bir insandi.
  O öldükden sonra insanlar ona put olarak tapmaya basladilar.
  ALLAH islah etsin.
  Cümlemiz diyelim 'AMIN'! ! !

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  'Önce kendin gideceğin yolu öğren, sonra öğretmeye kalk.'
  BUDA

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Mescid Kresek

  Fatâni topraklarıi... Yani, tarihte adına Siyam denilen, Tayland'ın kuzey kesimi. Potani, Yala, Narotewak ve Sentol isimli dört vilayetten mütesekkil.
  Günümüzde beş milyonu bulan Tayland Müslümanlarının yüzde seksen beşi burada bulunuyor. Halkı Maleyu ve Taice konuşuyor.

  Bundan dört yüz yiı kadar önce, Limto Kiem adinda Çinli bir Budist rahip ve kız kardeşi, misyonerlik için buralara geliyor. Ve geceli gündüzlü yorgunluk bilmeden çalışıyorlar. Ama ne hikmetse çalısmalari bekledikleri neticeyi vermiyor.

  Limto Kiem'in, o çok sevdigi köpegi bir gün ölüyor. Gözyaşı döküyor kaybettiği ve bir daha göremeyeceğine inandığı köpeği için. Halbuki bu arada çevre halkının ölülerini metânetle tesyî ettigini müsahede ediyor.

  'Neden? ' diyor, bir doğru olmalı sadece. Ve 'Bu insanlar nasıl bu kadar metin
  davraniyorlar belâ ve musibetlere? ' diye sorguluyor kendini.

  'Öldükten sonra köpeğimle, eşim, dostum, akrabam ve canımdan sevdiğim ablamla buluşamayacak mıyım bir daha! ' diyor kendi kendine.

  Ablasına dönüyor; çare bulamıyor. Inancınıi sorguluyor; çözüm olmuyor. Sebebini sorguluyor ve bir daha dönmemek üzere yok olmak mânâsiz geliyor ona da. Ve her gün misyonerlik gâyesiyle kapılarını aşındırdıği evlere bu sefer, arayışına cevap bulmak için gidiyor.

  Ve de aradiği cevabı buluyor Limto Kiem.

  Hemen ablasina koşuyor; hak dine davet ediyor. Beklemediğgi ters bir tavırla karşılıyor ablasi kendisini; oralara geliş maksatlarını hatırlatıyor ve ecdadından utanması gerektiğini söylüyor. Vazgeçirmeye çalısiyor kardeşini.

  Ama yılmıyor Limto Kiem. Budist tapınağı yapmak için satın aldıkları arazide bir mescit inşa ediyor, sırtında taşıdığı taşlarla.

  Ablasi da vazgeçmiyor inadından. Önce konuşmama karari alıyor kardeşi ile. Fayda vermiyor. Sonra ölüm orucuna giriyor kardesini protesto için, eskilerin yaptigi gibi! Yine fayda vermiyor. Sonunda, açlık ve üzüntüden ölüyor ablası.

  ***

  O bölgedeki ilk mâbed olarak tarihe düşüyor, dört duvardan ibaret ve üstü açık olan bu mescit. Adına Mescit Kresek deniyor. Günümüze kadar da beş vakit namaz kılınıyor içinde.

  Çin hükümeti de ablasınin hâtirasina bu caminin karşı bitişiğindeki arsayı satın alıp bir Budist tapınağı yapıyor. Şimdi buralari ziyarete gelenler, her iki mabet arasinda iki kardeşin mezarlarını görebiliyor.

  Ama bir farkla: Mescit Kresek dolu dolu vazifesini ifâ ederken, Budist tapinagi ise sadece müze durumunda.

  Cüneyt EREN
  Kaynak: Sızıntı

 • İso Altas
  İso Altas

  bir de bildiğimiz Buda var tabii
  Herkes adamı Hintli zannediyo ama diil
  Aslen Nepallidir gerçek adı da Siddharta Gautama

 • İso Altas
  İso Altas

  Macaristan'ın başkentini oluşturan Tuna kıyısındaki iki kentten biri.Tunanın öbür kıyısındaki diğer kent Peşte'dir.Macar bi kızın isteği üzerine icq'da nicki Buda yapınca herkes Budist zannetmişti.

 • Dogukan Erset
  Dogukan Erset

  Buda’nın öğretisinin başlıca özelliği; Buda’nın aydınlanma sonucu bulmuş olduğu gerçekleri birer dogma olarak sunacak yerde aydınlanma yöntemini öğretmeyi ve böylelikle yöntemi öğrenen kimselerin kendi çabalarıyla bu gerçekleri kendilerinin bulup yaşantısal deneyimle doğrulamalarını öngörmesi, Budalık yolunu herkese açık tutmasıdır. Buda’nın yaşadığı dönemde Budizm bir din, Buda da bir peygamber değildi.