Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Nepal sizce ne demek, Nepal size neyi çağrıştırıyor?

Nepal terimi Sezgin Yeşiltaş tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Dağcıların uğrak yeri..

 • Hasan Dirik
  Hasan Dirik

  yaşasın nepal devrimci savaşı bu savaş devrimcilerinin dünyanın hiç bir yerinde iradesinin kırılmayacağının ispatıdır bu nedenle nepa halkı ile her alanda ve anlamda dayanışma içinde olmalıyız....

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  21 NİSAN 2008 İTİBARİYLE NEPAL SEÇİM SONUÇLARI

  Monday, 21 April 2008
  Parti
  Sandalye

  Parti
  Sandalye


  CPN-Maoist (Nepal Komünist Partisi-Maoist)
  120
  NWPP (Nepal İşçi Köylü Partisi)
  2

  NC (Nepal Kongre Partisi)
  37
  NSP-M
  4

  CPN(UML) [Nepal Komünist Partisi (Birleşik Marksist Leninist) ]
  33
  PFN
  2

  MPRF (Madesi Halkın Hakları Forumu)
  29
  Diğer
  3


  TMLP (Tarai-Madesi Loktantrik Parti)
  9
  [Kaynak: Ekantipur]  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  NEPAL KURUCU NECLİS SEÇİMLERDE MAOİSTLER 27 KOLTUK ÖNDE GİDİYOR

  gidiyor
  Sunday, 13 April 2008
  Maoistler 27 koltukla önde; NC 7, UML 6, NWPP 2, MPRF 1
  (8:00)

  Kantipur Raporu

  Katmandu, 12 Nisan [2008] – CPN-M [Nepal Komünist Patisi – Maoist] şimdiye kadar aldığı 24 koltukla zafere imza atarak Kurucu Meclis seçim sonuçlarında önde gitmeye devam ediyor.

  Şimdiye kadar açıklanan seçim sonuçlarına göre, Maoist adaylardan Jhakku Prasad Subedi (Katmandu-2) , Hitman Shakya (Katmandu-6) , Hisila Yami (Katmandu-7) , Maoist Başkan Prachanda (Katmandu-10) , Barsaman Pun (Lalitpur-1) , Raj Kaji Maharjan (Lalitpur-2) , Pumpha Bhusal (Lalitpur-3) , Dil Bahadur Ghising (Makwanpur-1) , Prem Bahadur Pulami (Makwanpur-2) , Pralad Lamichhane (Makwanpur-3) , Durga Kumari Bika (Kaski-4) , Dev Gurung (Manang'daki tek seçmen) , Sarla Regmi (Bardiya -1) , Bishnu Chaudari (Bardiya-2) , Ram Charan Chaudhary (Bardiya-4) , Indra Jit Tharu (Dang-1) , Dama Kumari Sharma (Dang-2) , Krishna Bahadur Mahara (Dang-3) , Shiva Raj Gautam (Dang-4) , Lila Kumari Bagale Somai (Palpa-2) , Hem Raj Bhandari (Dhankuta-1) , Hari Raj Limu (Dhankuta-2) , Prem Bahadur Tamang (Rasuwa'daki tek seçmen) , Naresh Bhandari (Jumla'nın tek seçmeni) , Sudarsan Baral (Gulmi-1) ve Chandra Bahadur Thapa ‘Sagar’ (Gulmi-3) seçimi kazandı.

  Maoist başkan Prachanda KTM-10'dan önemli bir farkla önde gidiyor ve hemen hemen kazanması kaçınılmaz.  Aynı şekilde NC (Nepal Kongresi) adayları Suprabha Ghemire (Katmandu-4) , Prakash Man Singh (Katmandu-1) , Nabindra Joshi (Katmandu-8) , Narahari Acharya (Katmandu-5) , Chankra Bahadur Thakuri (KTM-3) , Gopal Man Shrestha (Syanja-2) ve Bal Krishna Khand (Rupandehi-3) seçilmiş durumdalar.  UML adayları Dal Bahadur Rana (Palpa-1) , Kul Prasad Nepal (Palpa-3) , Chandra Bahadur Gurung (Mustang-1) , Bishnu Prasad Poudel (Rupendehi-4) , Rabindra Prasad Adhikari (Kaski-3) ve Ram Nath Dhakal da(Rupandehi-5) seçildiler.  Nepal İşçileri ve Köylüleri Partisi (NWPP-Nepal Workers and Peasants Party) adayları Narayanman Bijukchhe (Bhaktapur-1) ve Sunil Prajapati (Bhaktapur-2) seçimi kazandılar.  Nepal İşçileri ve Köylüleri Partisi (NWPP-Nepal Workers and Peasants Party) adayları Narayanman Bijukchhe (Bhaktpur-1) ve Sunil Prajapati (Bhaktapur-2) Bhaktapaur mevkisine ait 1 ve 2 numaralı seçim bölgelerini kazandılar.  Madhesi İnsan Hakları Forumu (MPFR) adayı Sarb Dev Prasad Oja da kazandı (Banke-3) .  Maoist aday Hari Raj Limbu Dhaknuta bölgesi 2 numaralı seçim bölgesini Rastirya Janashakti Partisi başkanı Surya Bahadur Thapa'yı yenerek kazandı.  Maoist aday Prem Bahadur Tamang, Rasuwa alanının tek seçim bölgesinden Kurucu Meclis’e seçildi.

  Nabindra Joshi, daha önceki parlamento seçimlerinde o yerden kazanan en yakın rakibi Astalaxmi Shakya'yı geçerek Kurucu Meclis’te bir koltuğu garantiledi,

  Maoist aday Jhakku Prasad Subedi, CPN-UML genel sekreteri Madhav Kumar Nepal'i yenerek Katmandu 1 numaralı seçim bölgesine ait seçmen meclisinde bir koltuk garantiledi.

  NWPP adayı Narayanman Bijukchhe,Bhaktpur 2 numaralı bölgede, en yakın rakibi Maoist aday Devendra Shrestha'yı elerken, NWPP adayı Sunil Prajapati, Bhaktpur 2 numaralı bölgede rakipleri Nepali Congres ve UML'yi eledi.

  Aynı sırada, UML adayı Rabindra Prasad Adhikari Kaski 3 numaralı bölgeyi 13,338 oy ile kazandı.

  Cumartesi akşamı (8:00) hesaplanan son sonuçlara göre, Maoist adaylar 60 seçim bölgesinde, NC adayları 24, UML 22, Madhesi İnsan Hakları Forumu 9 ve Terai Madhes Demokrat Partisi ise 3 seçim bölgesinde önde gidiyorlar.

  [Kaynak: Ekantipur –www.kantipuronline.com

  Çeviri: Solun Doğusu]  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  DR.BAURAM İLE RÖPÖRTAJ.....


  Baburam Bhattarai ile Yeni Dönem Üzerine
  Saturday, 12 January 2008
  Baburam Bhattarai*: “Nepal, Hindistan’la Çok Samimi Bir İlişki İçinde Olacaktır”

  Sarat C Das, Maoistlerin seçimlere yönelik hazırlıklarını, barış sürecine katkılarını ve devletin gelecekteki yapılanmasında Hindistan’ı ortak olarak değerlendirme noktasındaki istekliliklerini anlamak amacıyla, Katmandu’da Bhattarai ile görüştü.  Nepal Komünist Partisi (Maoist) ’ten Baburam Bhattarai ile Röportaj  Nepal şu anda, Nepal Komünist Partisi (BML) ’nin Maoistlerin nispi seçim sistemi önerisini kabul etmesi üzerine Baburam Bhattarai’ın geçici hükümette başbakan yardımcısı olarak atanması spekülasyonuyla çalkalanıyor.
  Mao Zedung’a güçlü bir şekilde inanıyorsunuz ve “Devrimci Enternasyonal Hareket”ten ve Peru’daki solcu uç gerilla hareketinden esinleniyorsunuz. Gerçek ideolojinizi anlatır mısınız?

  Marksizm-Leninizm-Maoizm-Prachanda yolu bizim ideolojimizin rehber gücüdür. Bununla birlikte, Peru’daki hareket gibi diğer komünist hareketlerle karşılaştırdığınız zaman, Prachanda yoluna bağlılığımız nedeniyle kendimizi farklı bir konuma oturtuyoruz. Prachanda yolunu bilmeniz, hareketimizin tarihsel önemini anlamanızı kolaylaştıracaktır.

  NKP (Nepal Komünist Partisi) kısaltmasını isimlerinde ortak olarak kullanan, aktif ya da feshedilmiş) pek çok grup var. Sizce bu durum, seçimlerde NKP (Maoist) ’in kimliğine yönelik bir karmaşaya neden olur mu?

  Tarihin farklı noktalarında komünist hareket içine sokulan çeşitli ideolojiler mevcuttur, bu yüzden hizipler ve karşı hizipler bu kadar çok partinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, yalnızca iki büyük güç mevcut; birisi, demokrasinin parlamenter biçimine inanan ve NKP (Birleşik Marksist-Leninist) olarak bilinen reformist komünist parti; diğeri de toplumun gelişmesinde devrimci yolu benimseyen ve NKP (Maoist) olarak bilinen devrimci komünist partidir. Nepal’de yeterince bilgi sahibi olmayan kimseler dahi bu iki partiyi de biliyor; bu nedenle herhangi bir karışıklık doğmayacaktır.


  Sizce NKP (Maoist) ’in Devrimci Enternasyonal Hareket ve Güney Asya Maoist Partiler ve Örgütler Koordinasyon Komitesi üyeliği, onun uluslararası alanda daha çok kabul görmesinde yardımcı oldu mu?
  Marksist ideoloji, uluslararası bir ideolojidir. Dünyadaki bütün devrimci hareketler bizimle dayanışma içinde olduklarını açıkladılar. Bununa birlikte, Nepal’deki mevcut siyasi hareket üzerinde bir etkiye sahip değiller. Biz kendi stratejilerimizi kendimiz belirliyoruz.

  Her fırsatta, Maoist Halk Savaşı’nın feodalizm** ve emperyalizme karşı tarihsel bir ayaklanma olduğunu, bu yolla Nepal’de “yeni demokrasi” kurmayı amaçladığını iddia ediyorsunuz. O halde demokrasiye daha erken ulaşmamızı sağlayabilecek bir barış sürecine neden yeterince katkı sunmuyorsunuz?

  Biz sürmekte olan barış sürecine fazlasıyla katkı sunmakta olduğumuzu düşünüyoruz; bunun aksini düşünen her kimse çok büyük bir yanılgı içindedir. Bizim nihai hedefimiz sosyalizm ve komünizmdir; bunun da demokrasi gelişiminin çeşitli aşamalarından geçerek gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz. Toplumun acil ihtiyacı olarak gördüğümüz federal demokratik bir cumhuriyet kurmaya uğraşıyoruz. Bu nedenle önce silahlı halk savaşını örgütledik ve daha sonra bunu barışçıl bir harekete yönlendirdik.

  Maoistlerin 4 Şubat 1996’da zamanın başbakanı Sher Bahadur Deuba’ya yolladıkları muhtırada su ve elektrik dağıtımı konusunda Hindistan’la imzalanan Mahakali Anlaşması’nın feshedilmesi talep ediliyordu. Bu tavrınızı sürdürüyor musunuz?

  Uluslararası düzeydeki ilişkimizi yeniden tanımlamak istiyoruz. Nepal’in Hindistan’la mevcut diplomatik ilişkisi Hindistan’daki güçlü İngiliz kalıntısına dayanmaktadır. İngiliz-Nepal savaşının ardından bize dayatılan 1816 tarihli bu eşitsiz anlaşma varlığını hala sürdürmektedir. Bu nedenle, bu kalıntılardan kurtulmak ve böylelikle iki taraf için de kabul edilebilir ve yararlı bir ilişki geliştirmek istiyoruz. Temel kaynaklarımızdan biri olan suyun dağıtımı konusundaki anlaşma da aralarında olmak üzere bazı anlaşmaların feshedilmesini istiyoruz. Fakat, bu demek değildir ki Hindistan ile uzlaşmaz bir ilişki olacağız; biliyoruz ki Hindistan bizim en önemli komşumuzdur ve onun desteği olmadan ilerleyebilmek zordur.

  Mahakali anlaşmasının feshedilmesi talebi 40 maddelik bir talepti. Bunların hepsinin yerine getirilmesini mi istiyorsunuz?

  Oturup konuşarak bir çözüm yolu bulmak istiyoruz.

  Seçim sonrasında Nepal’in Hindistan’la ilişkisini nasıl öngörüyorsunuz?

  Biz her zaman iyi bir ilişki içinde olduk. Maalesef her iki ülkenin halkı da yönetici sınıfların bencil çıkarları için bu sınıflar tarafından sömürülmekteler. Çok samimi bir ilişki kuracağımıza inanıyorum.

  Hindistan, daha iyi bir siyasi ilişki için Nepal Maoistlerinin Hindistan’daki Naksalitlerle bağlantısını koparması gerektiği konusunda ısrar ediyor!

  Bizim onlarla yalnızca ideolojik ve siyasi bağlantılarımız vardır; herhangi bir askeri ilişkimiz yok. Ve hiçbir zaman da askeri bir ilişki kurmayacağız. Dünyadaki çeşitli komünist partileri arasında da benzer siyasi bağlantılar mevcut. Bunda sorun olan yön nedir?

  Fakat ULFA [Assam Birleşik Kurtuluş Cephesi, Assam: Hindistan’da bir bölgenin adı – ç.n.] gibi bazı radikal naksalit gruplarla gizli bir askeri anlaşma içinde olduğunuz iddia ediliyor!

  ULFA ile birlik içinde oluğumuzu iddia eden bazı temelsiz haberlerle karşılaşıyoruz. Onlarla herhangi bir birlik içinde değiliz ve Maoizm’e inanmadıkları için de asla bir birlik kurmayacağız. Kendi hakları için mücadele eden çeşitli milliyetçi hareketler var ve bizim bu hareketlerle hiçbir ilişkimiz yok.

  Şimdi Kral için nasıl bir rol çiziyorsunuz?

  Biz, kralın törensel [sembolik] bir lider olarak dahi hiçbir role sahip olmadığı bir demokratik cumhuriyeti savunuyoruz. Bununla birlikte, onun ülkedeki varlığı yeni siyasi sistemle nasıl bir işbirliği içinde olacağına bağlı. Eğer sıradan bir yurttaş gibi yaşamayı tercih ederse her zaman için kendisine yer bulacaktır; aksi halde ise kendini belaya sürüklemiş olacaktır.

  Siz, komünizmin bir kalesi olan Hindistan Jawaharlal Nehru Üniversitesi (JNÜ) mezunusunuz. Kurulu düzene karşı isyanınızda ne kadar etkili oldu JNÜ?

  JNÜ’nün benim üzerimde çok büyük bir etkisi oldu. Marksizm’i orada sadece teorik olarak değil pratik olarak da öğrendim.

  Gelin Nisan’daki seçim sonrası senaryoyu gözümüzde canlandıralım. Siyasi başarı anlamında kendinizi nerede görüyorsunuz?

  Ülkedeki dalitler, kadınlar ve janjatiler gibi değişik hareketleri destekliyoruz; seçimde büyük çoğunluğu kazanacağımızı düşünüyoruz. Ve bu da gerçek bir değerlendirmeye dayanıyor.

  Seçimler için bir tarih öngörüyor musunuz?

  Her zaman için seçimlerin mümkün olan en yakın tarihte yapılmasını istiyoruz. Şu an için Nisan’da olacak gibi görünüyor.

  Uluslararası bağımsız gözlemcilerin seçimlerde gözlemcilik yapmasını istiyor musunuz?

  Serbest ve adil bir seçim sağlamak üzere Birleşmiş Milletler ve benzeri örgütlerden bağımsız gözlemciler talep eden bizdik

  Hindistan’ın seçimler sırasında uluslararası gözlemciler arasında yer almasını ister miydiniz?

  Hindistan’daki sivil topluluklardan ve insan hakları gruplarından insanları bağımsız gözlemcilerin bir parçası olarak her zaman için memnuniyetle ağırlayacağız.

  Ülke seçime giderken eşiniz Yoldaş Parvati için daha büyük bir siyasi rol tasarlıyor musunuz?

  Ben onun için herhangi bir plan tasarlamıyorum. Kendisi Nepal’deki komünist harekete kendi bağımsız katkısını sunmaktadır. Aslında biz onunla mücadele sırasında karşılaştık. Kendi kariyerini planlayabilecek kapasiteye sahip ve Nepal’deki kadınların özgürleşme hareketine pek çok katkı sunmakta.

  Seçimlerde yer almayı düşünüyor musunuz?

  Kesinlikle evet. Başkanımız partinin üst düzey yöneticilerinin seçim koşusunda yer alacağını zaten belirtmişti.

  Maoist savaşçıların, milislerin, kadroların, kararlı takipçilerin ve sempatizanların yaklaşık bir sayısını verebilir misiniz?

  30.000 savaşçı var ve çok yakında onaylanmanın ardından 20.000 – 22.000 savaşçı daha katılacak bu listeye. 50.000 – 70.000 kadromuz var ve kararlı takipçilerimiz ile sempatizanlarımızın sayısı ise milyonları buluyor. Katmandu’daki sendikalardan yaklaşık olarak 200.000 takipçimiz var.

  Bu büyük sayılar seçimlere yansıyacak mı?

  Seçimden büyük çoğunluğu kazanan parti olarak çıkacağımız noktasında kendimize güveniyoruz. Fakat kesin oy rakamlarını öngörmek için henüz biraz erken.

  BM (Birleşmiş Milletler) raporuna göre Maoistler monarşiye karşı verdikleri mücadele sırasında silahlarının yaklaşık yüzde 85’ini Polis kuvvetlerinden ve Nepal Krallık Ordusu’ndan (NKO) ele geçirdi. Bu durumun [Maoistlerin güvenlik güçlerinden silah gaspetmesi durumunun] halen sürdüğüne dair raporlar var. Bu gerçek mi?

  Ateşkes yapıldığından bu yana silahlı mücadele vermiyoruz.


  3 Ocak 2008

  [Kaynak: Hindustan Times,

  Çeviri: Solun Doğusu]  *Baburam Bhattarai, NKP(M) Siyasi Büro üyesi ve partinin en önde gelen liderlerindendir.

  ** Röportajın orjinalindeki “federalizm” ifadesi, teknik bir hata olarak yazıldığı öngörüsü ile “feodalizm”olarak tarafımızca değiştirilmiştir. – S.D.

  Not: Ülke solu içinde farklı değerlendirmelerle anılsa da, Nepal'deki gelişmeler özellikle sosyalist çevrelerden bir çok grubun ilgisini çekiyor. Özellikle son dönemde Nepal'de yaşanan gelişmeler hatırı sayılacak kadar popülerleşmiş olsa da, konuyu görünür kılacak çevirilerin azlığı bu ilgi ile çelişiyor. Bu eksende, Baburam Bhattari ile yapılan bu röportajın, yine geçtiğimiz günlerde Red Star'dan çevirdiğimiz NKP(M) MK Sekreterya Üyesi Netrabikram Chand röportajının (http://www.solundogusu.net/index.php? option=com_content&task=view&id=89&Itemid=1) ve 'İşçi Köylü' gazetesinin 28 Aralık-10 Ocak tarihli sayısında yayınlanan -yine Red Star'dan çevrilen- Krishna Bahadur Mahara röportajının birlikte okunmasının Nepal devriminin yeni dönemini kavramak adına faydalı olacağı inancındayız. - S.D


  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  NEPAL'DE TARİHİ SEÇİM

  Sunday, 13 April 2008
  12 Nisan 2008, saat 20:00 itibariyle Nepal’deki Seçim Sonuçları (Sayımlar Devam Ediyor)

  NC: Nepal Kongresi (Sosyal Demokratlar)

  UML: Birleşik Marksist-Leninistler

  NSP: Nepal Sadhvawana Partisi

  MPRF: Madhesi Halkın Hakları Forumu

  NWPP: Nepal İşçi Köylü Partisi

  KATHMANDU- 1

  NC adayı Prakash Man Singh 14,318 oyla kazandı

  KATHMANDU - 2

  Maoistlerin adayı Jhakku Prasad Subedi kazandı

  KATHMANDU- 3

  NC adayı Chakra Bahadur Thakuri kazandı

  KATHMANDU- 4

  NC adayı Suprabha Ghimire kazandı

  KATHMANDU- 5

  NC adayı Narahari Acharya kazandı

  KATHMANDU- 6

  Maoistlerin adayı Hitman Shakya kazandı

  KATHMANDU- 7

  Maoistlerin adayı Hisila Yami kazandı

  KATHMANDU- 8

  NC adayı Nabindra Raj Joshi kazandı

  KATHMANDU- 9

  Maoistler - 10489 oy

  UML - 7694 oy

  NC - 6393 oy

  KATHMANDU -10

  Maoistlerin adayı Prachanda kazandı

  LALITPUR- 1

  Maoistlerin adayı Barshaman Pun (Ananta) kazandı

  LALITPUR-2

  Maoistlerin adayı Raj Kaji Maharjan kazandı

  LALITPUR- 3

  Maoistlerin adayı Pampha Bhusal 18,930 oyla kazandı

  BHAKTAPUR- 1

  NWPP adayı Narayanman Bijukchhe kazandı

  BHAKTAPUR- 2

  NWPP adayı Sunil Prajapati kazandı

  DHANKUTA-1

  Maoistlerin adayı Hem Raj Bhandari kazandı

  DHANKUTA- 2

  Maoistlerin adayı Hari Raj Limbu kazandı

  MUSTANG (tek bölge)

  UML adayı Chandra Bahadur Gurung 2456 oyla kazandı

  MANANG (tek bölge)

  Maoistlerin adayı Dev Gurung 1652 oyla kazandı

  RASUWA (tek bölge)
  Maoistlerin adayı Prem Bahadur Tamang kazandı

  JUMLA (tek bölge)

  Maoistlerin adayı Naresh Bhandari kazandı

  BAJURA (tek bölge)

  UML - 9273 oy

  Maoistler - 8618 oy

  NC - 8283 oy

  BARA- 1

  NC - 489 oy

  MPRF - 477 oy

  Maoistler - 371 oy

  BARA- 2

  Maoistler - 751 oy

  NC - 699 oy

  MPRF - oy

  BANKE-1

  Maoistler - 771 oy

  NC - 264 oy

  UML - 239 oy

  BANKE- 2

  MPRF - 423 oy

  Maoistler - 189 oy

  Anandidevi önderliğinde NSP - 146 oy

  BANKE-3

  MPRF adayı Sarba-Dev Prasad Ojha kazandı

  BANKE- 4

  Maoistlerin adayı Purna Subedi - 772 oy

  Mahato önderliğinde NSP - 468 oy

  NC - 395 oy

  BARDIYA- 1

  Maoistlerin adayı Sarla Regmi kazandı

  BARDIYA – 2

  Maoistlerin adayı Bishnu Chaudhary kazandı

  BARDIYA- 3

  Maoistlerin adayı Chandra Bahadur Thapa (Sagar) kazandı

  BARDIYA- 4

  Maoists adayı Ramcharan Chaudhary kazandı

  CHITWAN- 1

  UML - 10,011 oy

  Maoistler - 7615 oy

  NC - 4851 oy

  CHITWAN- 2

  Maoistler - 16,735 oy

  UML - 9714 oy

  NC - 9119 oy

  CHITWAN- 3

  Maoistler - 7775 oy

  NC - 5893 oy

  UML - 3760 oy

  CHITWAN- 4

  Maoistler - 15,912 oy

  NC - 14,317 oy

  UML - 3580 oy

  DANG-1

  Maoistlerin adayı Indrajit Tharu kazandı

  DANG- 2

  Maoistlerin adayı Dama Kumari Sharma kazandı

  DANG- 3

  Maoistlerin adayı Krishna Bahadur Mahara kazandı

  DANG- 4

  Maoistlerin adayı Shivaraj Gautam kazandı

  DANG- 5

  Maoistler - 8726 oy

  NC - 6787 oy

  UML - 2424 oy

  DADELDHURA- 1

  NC - 3550 oy

  Maoistler - 2213 oy

  UML - 940 oy

  DHADING- 2

  UML - 4732 oy

  Maoistler - 4296 oy

  NC - 2970 oy

  DHADING- 3

  Maoistler - 9154 oy

  UML - 5681 oy

  NC - 2603 oy

  DHANUSHA-1

  Maoistler - 741 oy

  UML - 613 oy

  NC - 268 oy

  DHANUSHA- 2

  NC - 1307 oy

  Maoistler - 1011 oy

  UML - 742 oy

  DHANUSHA-3

  UML - 443 oy

  NC - 329 oy

  Maoistler - 200 oy

  DHANUSHA- 4

  MPRF - 1104 oy

  UML - 324 oy

  TMDP - 176 oy

  DHANUSHA- 5

  NC - 464 oy

  TMDP - 445 oy

  UML - 86 oy

  DHANUSHA- 6

  Maoistler - 2207 oy

  UML - 1999 oy

  NC - 1716 oy

  DHANUSHA- 7

  UML - 1938 oy

  NC - 1438 oy

  Maoistler - 1041 oy

  DOTI- 1

  UML - 2598 oy

  NC - 2473 oy

  Maoistler - 1942 oy

  Doti- 2

  NC - 147 oy

  Janamorcha “A” - 141 oy

  Maoistler - 106 oy

  JANAKPUR- 7

  UML - 276 oy

  NC - 70 oy

  Maoistler - 49 oy

  JHAPA-1

  Maoistler - 7095 oy

  UML - 6620 oy

  NC - 6164 oy

  JHAPA-2

  Maoistler - 7315 oy

  NC adayı Krishna Prasad Sitaula- 5448 oy

  UML adayı Pushpa Prasad Pokhrel- 3147 oy

  JHAPA- 3

  NC- 3110 oy

  Maoistler - 2728 oy

  UML - 1543 oy

  JHAPA- 4

  UML - 5307 oy

  NC - 5235 oy

  Maoistler - 4771 oy

  JHAPA- 5

  NC - 8001 oy

  Maoistler - 7401 oy

  UML - 7339 oy

  JHAPA-6

  UML - 10,357 oy

  NC - 7145 oy

  Maoistler - 7070 oy

  JHAPA- 7

  Maoistler - 11, 142 oy

  UML - 10,523 oy

  NC - 8495 oy  KAILALI- 1

  Maoistler - 4757 oy

  NC - 1938 oy

  UML - 1724 oy

  KAILALI- 2

  Maoistler - 5757 oy

  NC - 2313

  UML - 2162

  KAILALI- 3

  Maoistler - 2462 oy

  RPP - 978 oy

  NC - 752 oy

  KANCHANPUR-1

  Maoistler - 4791 oy

  NC - 4082 oy

  UML - 2683 oy

  KANCHANPUR- 2

  Maoistler - 8994 oy

  NC - 3968 oy

  UML - 2667 oy

  KANCHANPUR- 3

  Maoistlerin adayı Tejendra Prasad Bhatta - 4019 oy

  NC adayı Bir Bahadur Singh Thapa - 2586 oy

  UML adayı Gobinda Prasad Kalengi - 1417 oy

  KANCHANPUR- 4

  NC - 5157 oy

  Maoistler - 3939 oy

  UML - 2073 oy  KASKI-1

  Maoistler - 882 oy

  UML - 880 oy

  NC - 712 oy

  KASKI- 2

  Maoistler - 338 oy

  UML - 307 oy

  NC -242 oy

  KASKI- 3

  UML adayı Rabindra Adhikari kazandı

  KASKI- 4

  Maoistlerin adayı Durga Kumari BK kazandı

  KAVRE- 3

  Maoistler - 6653 oy

  UML - 6291 oy

  NC - 4366 oy

  MAKWANPUR-1

  Maoistler Dil Bahadur Ghishing kazandı

  MAKWANPUR-2

  Maoistler Prem Bahadur Gulami kazandı

  MAKWANPUR-3

  Maoistler Prahlad Lamichhane kazandı

  MAKWANPUR-4

  Maoistler Kumari Moktan -530

  UML Rameshwar Rana Magar -211

  Nepali Congress Nirmala Devi Uprety -100

  MAHENDRANAGAR

  NC - 573 oy

  Maoistler - 190 oy

  UML - 123 oy

  MORANG- 1

  NC - 3235 oy

  UML - 2958 oy

  MPRF - 2016 oy

  MORANG- 2

  Maoistler - 7525 oy

  UML ¬¬¬- 4000 oy

  NC - 3307

  MORANG- 3

  NC - 3692 oy

  Maoistler - 2396 oy

  UML - 1976 oy

  MORANG- 4

  Maoistler - 2655 oy

  NC - 2544 oy

  MPRF - 2451 oy

  MORANG- 5

  MPRF - 11,628 oy

  NC - 3827 oy

  Maoistler - 1189 oy

  MORANG- 6

  MPRF - 5048 oy

  NC - 1974 oy

  UML - 1745 oy

  MORANG- 7

  MPRF - 8374 oy

  NC - 6333 oy

  Maoistler - 2598 oy

  MORANG- 8

  UML - 6328 oy

  Maoistler - 6057 oy

  NC - 4219 oy

  MORANG- 9

  Maoistler - 4719 oy

  UML - 3691 oy

  NC - 2869 oy

  MYAGDI (tek bölge)

  Maoistler - 4131 oy

  UML - 2188 oy

  NC - 883 oy

  NAWALPARASI- 4

  Maoistler - 314 oy

  UML - 236 oy

  RPP - 139 oy

  NAWALPARASI- 5

  NC - 135 oy

  Maoistler - 106 oy

  UML - 35 oy

  NAWALPARASI- 6

  TMDP - 110 oy

  NC - 107 oy

  Maoistler - 60 oy

  NUWAKOT- 3

  Maoistler - 1051 oy

  NC - 1003 oy

  RJP - 765 oy

  PALPA- 1

  UML adayı Dal Bahadur Rana kazandı

  PALPA- 2

  Maoistlerin adayı Lila Kumari Somai kazandı.

  PALPA- 3

  UML Kul Prasad Nepal kazandı

  PARSA- 1

  NC ¬¬- 5744 oy

  TMDP ¬¬- 3965 oy

  UML ¬¬- 3236 oy

  PARSA- 2

  MPRF - 5744 oy

  NC - 3965 oy

  RPP - 3236 oy

  PARSA- 3

  NC - 1517 oy

  TMDP - 704 oy

  UML - 648 oy

  PARSA- 4

  NC - 3449 oy

  UML - 2375 oy

  TMDP - 1524 oy

  RAUTAHAT- 1

  MPRF - 1788 oy

  Maoistler - 1734 oy

  NC - 1681 oy

  RAUTAHAT- 6

  UML adayı Madhav Kumar Nepal - 712 oy

  TMDP - 598 oy

  Maoistler - 528 oy

  ROLPA-1

  Maoistler - 7439 oy

  NC - 1091 oy

  UML - 770 oy

  ROLPA-2

  Maoistler - 6744 oy

  UML - 1563 oy

  NC - 1399 oy

  RUPANDEHI-1

  UML adayı Baburam Chaudhary - 2297 oy

  Maoistlerin adayı Ghanashyam Yadav - 1808 oy

  NC adayı Abdul Rajaal - 1255 oy

  RUPANDEHI-2

  MPRF - 6738 oy

  UML adayı Devi Prasad Chaudhary - 6371 oy

  Maoistlerin adayı Binod Kumar Upadhaya - 5816 oy

  RUPANDEHI- 3

  NC adayı Bal Krishna Khand kazandı

  RUPANDEHI- 4

  UML adayı Bishnu Prasad Poudel kazandı

  RUPANDEHI- 5

  UML adayı Ramnath Dhakal kazandı

  RUPANDEHI- 6

  MPRF - 7396 oy

  TMDP - 6233 oy

  UML - 3377 oy

  RUPANDEHI- 7

  MPRF - 7396 oy

  Mahato önderliğinde NSP - 3180 oy

  TMDP- 3062 oy

  SALYAN- 1

  Maoistler - 4363 oy

  UML - 1118 oy

  NC - 897 oy

  SALYAN- 2

  Maoistler - 3690 oy

  UML - 1271 oy

  NC - 997 oy  SINDHUPALCHOWK- 1

  UML - 961 oy

  Maoistler - 827 oy

  NC - 170 oy

  SUNSARI- 1

  Maoistler - 7308 oy

  UML - 4118 oy

  NC - 2210 oy

  SUNSARI-2

  Maoistler - 7191 oy

  UML - 7023 oy

  RPP - 5891 oy

  SUNSARI- 3

  MPRF - 3655 oy

  NC - 3433 oy

  Maoistler - 800 oy

  SUNSARI-4

  MPRF - 5447 oy

  NC - 2278 oy

  UML - 1515 oy

  SUNSARI- 5

  MPRF adayı Upendra Yadav - 11,052 oy

  UML - 5181 oy

  NC adayı Sujata Koirala- 4400 oy

  SUNSARI- 6

  UML - 4010 oy

  Maoistler - 2573 oy

  NC - 2101 oy

  SUNSARI- 7

  MPRF - 7131 oy

  UML - 4187 oy

  NC - 3147 oy

  TANAHUN-1

  Maoistler - 10,987 oy

  NC - 6940 oy

  UML - 4697 oy

  TANAHUN-2

  NC adayı Ram Chandra Poudel- 12,494 oy

  Maoistler - 7822 oy

  UML - 6244 oy

  TANAHUN-3

  UML - 13,469 oy

  NC - oy

  Maoistler - 9934 oy  [Kaynak: Ekantipur]

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  NKP(M) 'NİN EL KOYDUĞU TOPRAKLARA VE YCL'NİN SEÇİM BEYANI


  NKP(M) 'nin El Koyduğu Topraklar ve YCL'nin Seçim Beyanı
  Saturday, 26 January 2008
  Maoistler El Koydukları Toprak Ve Mülkleri Geri Vermiyor

  Katmandu, 26 Ocak 08 - KR

  Maoistler savaş sırasında büyük toprak sahiplerinden alarak el koydukları toprak ve mülkiyetleri halen elinde tutuyor. Genç Komünist Ligi ise seçimler için 4 milyon 176 bin faaliyetçisini görevlendireceğini açıkladı.

  Nepal Kongre Partisi Genel Konsey Üyesi Padam Bahadur Niraula, Maoistlerin el koyduğu gayri mülkler konusunu gündeme getirerek Maoistlere suçlamalar yöneltti.

  Niraula, Maoistlerin çatışma sırasında elde ettikleri toprak ve mülkün yüzde 25’ini elinde tuttuğunu ve bu sorunun batı Nepal’de büyük bir problem olduğunu ifade etti.

  Maoistlerce mülkiyetine el konulan Rudra Bahadur KC, medyaya ve yöneticilere başvurdu. Eski rejimin Rajparishad Daimi Komisyonu üyesi olan Bahadur KC, bir yıl önce, seçimler aleyhinde ve monarşi lehinde siyasi çalışma yaptığı gerekçesiyle Maoistlerce bölgeden kovulmuştu.  Genç Komünist Ligi’nden Seçim Beyanı

  Öte Yandan Genç Komünist Ligi (YCL) basına yaptığı açıklama ile her seçim bölgesinde 200 YCL üyesinin görev yapacağını duyurdu. YCL başkanı Ganesh Man Pun, ülke çapında 4 milyon 176 bin gencin seçimler için görevlendirileceğini duyurdu. Bu açıklama, Seçim Komisyonu’nun ülke genelinde 20,883 seçim noktası olacağını duyurmasından kısa bir süre sonra geldi. Man Pun, YCL’nin her seçim noktasına 200 üyesini yerleştirecek kapasitede olduğunu, bu sayıyı YCL bünyesinde faaliyet yürüten militan sayısını ve seçim noktası sayısını hesap ederek belirlediklerini belirtti.  [Kaynak: Kantipur Report

  Çeviri: Solun Doğusu  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  NEPAL'DE MONARŞİ SON BULUYOR


  Nepal'de Monarşinin Kalkmasına Karar Verildi
  Saturday, 29 December 2007
  Nepal Parlementosu Monarşinin Kalkması Yönünde Karar Verdi

  (Katmandu, 28 Aralık 2007) Nepal parlementosu, yaptığı oylama ile Maoistlerle barış yapmanın bir parçası olarak monarşiyi kaldırma yönünde karar aldı. Maoistler, geçtiğimiz yıl, 10 yılı aşkın süredir sürdürdükleri silahlı isyanı sonlandırarak kabineye girmiş, geçtiğimiz Ekim ayında ise bir daha asla monarşi kırıntılarına dönmeyeceklerini beyan ederek hükümetten çekilmişlerdi  Nepal, gelecek Nisan ayında gerçekleşecek seçimlerden sonra cumhuriyet ilan edecek.


  1769’dan bu yana hanedanlığını sürdüren Kral Gyanendra, 2005 yılında hükümeti lağvetmesi ve tüm gücü elinde toplaması ile tepki toplamış, popülaritesini yitirmişti. Bugün (28 Aralık) yapılan parlemento oturumunda Nepal meclisi ezici bir çoğunlukla monarşinin kalkması ve “Federal Cumhuriyet Devleti” kurulması yönünde oy kullandı. Parlamento üyelerinin yalnızca üçü monarşi lehinde tutum aldı. Bu karar, Nisan ayındaki seçimler sonrasında Nepal’de cumhuriyet ilan edilip edilmeyeceğine dair soruların bir tarafa bırakılması anlamına geliyor.  Maoistler, bu kararın tek seferde ve aciliyetle alınması için baskı yapmışlardı. Çünkü daha önce koşut koydukları üzere bu şekilde yeniden kabineye dahil oldular.  NKP(M) lideri Prachanda oylama sonrası parlementodan çıkarken

  Böylelikle yeni meclis, Kral Gyanendra’nın kral sıfatının son kez telafuz edileceği parlemento olacak. Bununla birlikte, kral, halen, mevcut sistemin kendisine tanıdığı imtiyazlar ve sağladığı gücü kullanarak süreci yarmaya çalışıyor. İç İşleri Bakanı Krishna Prasad Situala ise, “Bugünkü seçimler ile kralın seçimlerden sonra ivedilikle yerinden edileceği netlik kazanmıştır” şeklinde konuştu.

  Düşüş ve İsyan

  Kral Gyanendra’nın siyasi düşüşü 2005’in Şubat’ında parlementoyu feshetmesi ve tüm idari gücü kendi üzerinde toplaması ile başladı. Kral bunun, Maoist isyana son vermek ve bozulan düzeni yeniden tesis etmek adına tek yol olduğunu savunmuştu. Fakat, bu ağır eylem, muhalefetin kendisine karşı birleşmesi, şiddetin tırmanması ve sonunda Nisan ayında parlementoyu yeniden tanımak zorunda kalması sonuçlarına yol açtı.


  Yeni sivil yetki ise Kral’ın yetkilerini elinden aldı, hukuki dokunulmazlığına ve ordu üzerindeki yönetim gücüne son verdi. Şimdi ise sahip olduğu sıfata son veriyor.


  [Kaynak: BBC Çev: Solun Doğusu]
  WWW.SOLUNDOGUSU.NET

 • Duygu Çiçek
  Duygu Çiçek

  katmandu başkenti.pashupatinath ölülerin yakıldığı yer ganj nehri burdan geciyor ve yaşlı insanların ölümü bekleme odaları var burda zamanı gelince kendileride kül olup gidiyorlar dünyadan.ve bu dünyadaki konumlarına göre yakıldıkları yer farklılık gösteriyor.sadhu dedikleri din adamları var ve bunlar kendilerini dünya nimetlerinden çekmişler sözde tabi gelen turistlerden fotoğraf çekmelerinin üzerine bahşiş istiyorlar burasını anlamış değilim.birde daha 6 -7 yaslarında kumari adını verdikleri tanrıçaları var.hinduizm ve budizm başta olmak üzere inançlara çok saygı duyuluyor bu ülkede..ve bu ülke oldukça fakir ve 60 yaş üzeri insan görmek çok zorburda.himalayalara ev sahipliği yapıyor.zeynep oralın katmandudan meksikaya adlı kitabında nepali oldukça güzel anlatmıştır ilgililer için tavsiye...yaşayan tanrıçaların mistik ülkesi denmişti bir dergideki yazıda.nepal için! !

 • İlker Kurt
  İlker Kurt

  asya'da mistik bir ülke..

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam

  çok dağ var