Kültür Sanat Edebiyat Şiir

seçim sizce ne demek, seçim size neyi çağrıştırıyor?

seçim terimi İrfan Cebeci tarafından tarihinde eklendi

 • Ridsar
  Ridsar

  İki han belirdi yolumun menzilinde.
  Ve ben, yol geçen hanı olanı değil, hiç konaklanmamış olanı seçtim...

 • Rabia Gündüz
  Rabia Gündüz

  Seçim nedir:Seçim, halk egemenliğine dayanan bir yönetim şekli

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Kervan ters dönünce, topal eşek baş olur...

  ...

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  beklenilen sonuç geldi. kadıköy gene CHP nin :)

 • Serkan Şengül
  Serkan Şengül

  aldatmacadır..

 • Yılmaz Garip
  Yılmaz Garip

  GEÇMİŞ OLSUN!

  Yılmaz Garip
  yilmaz.garip@ipa.com.tr

  Dünya nimetleri gelip geçicidir. Servetler, makamlar zamanla yer değiştirebilir. Bugünün zengini yarın fakir, yoksulu da yarın zengin olabilir. Makamlar da geçicidir. Kısacası dünya hayalden ibarettir. Keyif ve lezzetleri hep geçicidir. Nice zenginler, nice şöhret sahipleri, nice sultanlar bütün varlıklarını terk edip gittiler. Geride bir yığın iyi veya kötü eserler bıraktılar. Şüphe yok ki, iyi eser bırakanlar iyilikleri ile hatırlanır ve hep hayırla yad edilir. Dünyanın aldatıcı ve geçici keyif ve lezzetlerine aldananların hayır işlemesi çok güçtür. Mevki ve makam sahibi, ya da servet sahibi olan böyle kimselerin etrafında bir sürü dalkavuk ve şakşakçıları hiç eksik olmaz. Onların dümen suyu, kişinin hakikatleri görmesine perde olur. Bu perdenin aradan kalkması ve o kişinin hakikatleri görebilmesi için sahip olduğu makam ya da serveti elinden çıkması lazım. Ancak, o zaman da çok geç kalmış, iş işten geçmiş olur ki, etrafında ne bir seveni, ne de düştüğü yerden kaldıracak bir dost eli kalmamıştır artık. En ihtiyaçlı olduğu bir durumda yalnız kalmıştır.
  Politikada da durum farklı değildir.
  Milletvekilliğine veya belediye başkanlığına aday olursunuz. Seçilebilmek için türlü dil dökersiniz. El, etek öpersiniz. Çalışır, koşturur, çırpınırsınız. Seçim günü gelir, akşam olur, sandıklar açılır, sayımlar yapılır. İçiniz içinize sığmıyor, telefonlar, tebrikler başınızı döndürüyor. Seçilmişsiniz artık. Sizi gerçek sevenlerin makamınızda ziyaret veya telefonla arayarak tebrik ettikleri ve sevindikleri gibi, dalkavuklar da herkesten önce bizzat ziyaretinize gelerek ve telefonla arayarak sizi tebrik edeceklerdir. Hatta, etrafınızda bir sevgi yumağı (!) oluşturacaklardır. Bu yumağın içerisinde gerçek dostlarınız da bulunmak istese bile bulunamayacaktır, bulundurulmayacaktır. Çünkü bu dalkavuk kesim, iştah kabartan pastayı (!) kimseyle paylaşmaya tahammül etmemektedir. Etrafınızda pervane gibi dönerler. Sizi bir an olsun yalnız bırakmamak için ellerinden gelen bütün gayreti gösterirler. Artık gerçek dostlarınızın yerini çoktan almışlardır.
  Ve siz!
  Artık siz olmaktan yavaş yavaş sıyrılıp, onların dümen suyuna girmişsiniz. Sevenleriniz size her yaklaşmak istediğinde bu dalkavuklar duvarına çarpar ve geri döner. Birkaç başarısız denemeden sonra da, sizin onlardan koptuğunuz gibi, onlar da sizden koparlar. Artık yalnızsınız. Fakat, etrafınızdaki pervanelerin dalkavuklukları, şakşakları bu acı hakikati görmenizi engeller ve size yalnız kaldığınızı hissettirmezler. Bu sarhoşluk içerisinde günler, aylar ve yıllar su gibi akar gider.
  Süre dolmuş ve yolun sonuna gelinmiştir. Acı hakikatle yüzleşmekten başka çare kalmamıştır. Çünkü, size verilen altından daha kıymetli olan süre içerisindeki eksiklerinizi, hata ve kusurlarınızı söyleyecek ve görmenize yardımcı olacak, belki de bir daha seçilmenize zemin oluşturacak gerçek dostlarınızdan uzak kaldınız. Bu çok kıymetli zaman sermayenizi, çevrenizdeki dalkavuklar arasında hor kullandınız. Belki, zaman zaman şu veya bu sebeple, hasbelkader karşılaştığınız dostlarınıza görünmedikleri için ayak üstü sitem bile etmişsinizdir. Ancak, onların samimi cevaplarını alabilecek imkanı, onlara tanımadığınızın farkında bile olamamışsınız. Gün gelmiş, o şaşaalı günler geçmiş ve artık yalnız kalmışsınız. Etrafınızda pervane olan insanlar da yok artık. Pişmanlık bütün benliğinizi sarmıştır.
  Keşke yeniden başlayabilsem dediğinizi duyar gibi oluyorum.
  Geçmiş olsun!
  Ha, onlar mı?
  Yeni seçilecek kişinin etrafını sarmak için hazırlık yapmakla meşguller.

 • Yağmur Su Nokta
  Yağmur Su Nokta

  Hangi partiden yada görüşten olursanız olun;


  Bügün oy kullandıysanız, bir yerlere kadar aynı yoldayız ve beraberiz demektir.!

  Bizimle, -nereye kadar olursa olsun -en azından bir yerlere kadar- beraber olan herkese

  naçizane -yürekten- -selam-lar ve saygı-lar-ımızı sunarız...

  Yalnız değililiz..! !

 • Yağmur Su Nokta
  Yağmur Su Nokta

  Bir vatandaş olarak ülke yönetiminde tek bir hakkımız var; birkaç yılda bir de olsa 'OY KULLANMAK' ! !

  Ama küçük ama büyük.. isterse minicik olsun; bu bizim ülke yönetiminde sahip olduğumuz tek hak..

  Haklar hediye edilmez.. var olan herhangi bir hak bizden öncekilerin mücadelesi; hukuk-demokrasi alanındaki savaşı ve zaferi demek. emeği demek.

  Bunu anlamak(unutmamak-önemsemek) bu savaşı biz vermediğimiz için mi bu kadar zor..

  Bu hakkı bize kazandırabilmek için başta Mustafa Kemal'imiz olmak üzere dedelerimizin,ninelerimizin verdiği mücadeleyi, çekilen acıları çok çabuk unutuyoruz. Herkezden önce bizler kendimizi edilgenleştiriyoruz, kendimizi hiçe sayıyoruz.

  Hangi partiden yada görüşten olursanız olun;

  Bügün oy kullandıysanız bir yerlere kadar aynı yoldayız ve beraberiz demektir.
  Bizimle nereye kadar olursa olsun en azından biryerlere kadar beraber olan herkese
  naçizane ama yürekten selamlar ve saygılarımızı sunarız...
  Yalnız değilsiniz..

 • Yağmur Su Nokta
  Yağmur Su Nokta

  sabırsızlıkla sonucu bekliyoruz.. sevinmek yada üzülmek için erken..

  Ayrıca bir seçim için (4 yıl için) sevinçten davul zurna çalma yada yüzünü yerlere indirme ağlama.. ancak kısa vadeli düşünen insanların işidir.. (tabi bir de hiç düşünmeyenler var..! ! !)

  Bizler hala burdayız.. seçim sonuçlarından ne çıkarsa çıksın.. geleceğimiz için dinimiz, cumhuriyetimiz, laikliğimiz, özgürlüğümüz ve de kendimiz olmaktan korkmamak adına pes etmemek için..

  ...

 • Nevzat Dağlı
  Nevzat Dağlı

  Seçim, birden fazla seçenek arasından birini yeğlemektir. Eş seçimi ve iş seçimi çok önemlidir. Bir de siyasal sistem içinde yapılan seçimler önemlidir. Bu seçimlerde tercihler oyla belirlenir. Yanlış bir seçim yaparsan, sonra oyun senden hesap sorar. Halk Ozanı Karamanlı Nevzat, bu konuda şu uyarıları yapıyor:

  Oyumuz bizden hesap sorar

  Demokrasi oysa sandığa giden
  Tuttun ise oyun davacı olur
  Yalan söylemişse oy talep eden
  Yuttun ise oyun davacı olur

  Tehlike anında kokla havayı
  Düşünme sakın sen tası, tavayı
  Küçük çıkar için boş bir davayı
  Güttün ise oyun davacı olur

  Soyguna dur demek için hukukla
  Özgürce seçim yap, olma sen kukla
  Tarikat şeyhinden gelen buyrukla
  Attın ise oyun davacı olur

  Namus verilirse ucuz pahaya
  Sen nasıl bakarsın güneşe, aya
  İki kilo şeker, bir paket çaya
  Sattın ise oyun davacı olur

  Yurttaş olan insan olmasın teba
  Özgür olmak için bütün bu çaba
  İnatla davranıp oyunu heba
  Ettin ise oyun davacı olur

  Sorumluysan çocuğundan, eşinden
  Uyan artık kabus gibi düşünden
  Eğer tutup baronların peşinden
  Gittin ise oyun davacı olur

  Ahmet, Rıza, Oktay, Melahat, Raif
  Doğru seçmez isen, olmazsın naif*
  Sandığa gitmeyip evinde keyif
  Çattın ise oyun davacı olur

  Nevzat aday değil, halktan bir kişi
  Sakın başka yöne çekmeyin işi
  Yanlış prizlere oy denen fişi
  İttin ise oyun davacı olur

  Halk Ozanı Karamanlı Nevzat
  * Naif: Saf, temiz, huzurlu

 • Murat Ateş
  Murat Ateş

  Hayata dair yapılan tercihler. Ya tutturur mutlu olursun ya da ömür boyu pişman olursun. Allah doğru seçimlerde bulunmayı bize nasip eder inşallah.

 • Tuğçe Kaya
  Tuğçe Kaya

  seçim sonuçları belli olmaya başladı ve chpli arkadaşlara geçmiş olsun diyorum deniz baykala iyi yüzmeler.. bu millet ne dinine saygısızlık yapar ne de yaptırır bunu herkes ii anlar bu seçimden sonra sanırım...

 • Murat Demir
  Murat Demir

  valla ne olarak gorurseniz gorun. ya kardesim bakın bende odp liyim ama.. ya bu halk halk diyosunuz surekli genelde sozde solcu chp liler. e bu yuzde 34 oyu akp ye uzaylılarmı vrdi. niye alamadınız. simdi bizim ufuk uras var asıl solcu o simdi bagımsız oyumuz tabiki ona. ama CHP Lİ ARKADASLARA VE SUREKLİ AKP Yİ ELESTİRENLERE SORUYORUM HALK HALK DİYOSUNUZ BU OYLARI AKP YE UZAYLILARMI VERİYO?

 • Merve Aslan
  Merve Aslan

  hiç bir fikrim yok ama ben de bu bülüm seçim nedir onu arıyorum fikrim: seçim halkın kendi isteğiyle birisini seçmesi

 • Hamza
  Hamza

  ÜÇÜNCÜ KEZ HÜRRiYET

  23 Temmuz, 22 Temmuz seçimlerinin de ertesi gününe denk geliyor!

  Tanrının göz kırpması gibi! Anayasanın yeniden ilan edilmesi ve parlamentonun açılması talebiyle Selanik’ten Erzurum’a halk ayaklanmaları oluyor o tarihte. Bu halk devriminin içinde Mehmet Akif de, Said-i Nursi de, Tevfik Fikret de, tarikat şeyhleri de, Ermeniler de vardı. Ve 23 Temmuz günü hürriyet ilan ediliyor, 1935’e dek resmi bayram olarak kutlanıyor bu tarih. Tarihimizde üzeri kapatılan bir demokrasi deneyimidir bu dönem. Partiler kuruluyor, sansür kaldırılıyor, grevler, sendikal çalışmalar başlıyor. Pek çok feminist dergi çıkıyor. O yüzden 23 Temmuz 2007’yi Türkiye’deki üçüncü ‘23 Temmuz vakası’ olarak görüyoruz. İkincisi 1946. Halka ‘muhtıra sürecini mi onaylıyorsunuz yoksa demokrasiyi mi’ diye sorulacak çünkü. Ve bu halk tanıdığım halksa, her darbeden sonra susmuş olsa da seçimlerde bu süreci cezalandıracak. Sivil siyasete sahip çıkamayan, muhtıra karşısında dik duramayanlar demokrasi çöplüğündeki yerlerini alacaktır.


  genç siviller

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  Arkadaşlar 22 Temmuz seçimlerinde herkesin kendi bulunduğu yerde oy atması çok önemli...
  Son günlerde 9-21 Mayıs tarihleri arasında muhtarlıktan ikametgahını alıp oy atacağın yazlık adresine götürmeniz söyleniyor...
  Örneğin Bodrum'a götürdünüz... Bodrum da yazlığı olan yüzbinler de götürdü... (Daha,Marmaris, Datça, Fethiye gibi birçok yer var) ...
  Muğla ilinin çıkaracağı milletvekili sayısı sadece 3 adet! ...
  Böylece Muğla ilinde milyonlarca oy sadece 3 milletvekili için atılmış olacak...
  Halbuki İstanbul 70, Ankara 29 milletvekili çıkarıyor...
  Yazın boşalan İstanbul ve Ankara'da milletvekillerinin büyük çoğunluğunu kim alacak bilin bakalım? ! ! ! ...
  BU TUZAĞA DÜŞMEYİN VE OYUNUZU MUTLAKA VE MUTLAKA SÜREKLİ OTURDUĞUNUZ YERDE KULLANIN...

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  ÖNEMLİDİR...
  Seçmenliği dondurulan 3 milyon kayıt, listeler halinde ilçe seçim kurulu başkanliklarına bildirildi...Bunların önemli bir bölümü 'mükerrer', yani birden fazla yerde oy kullanabilir görünen seçmenler... Yine hatırı sayılır bir bölümü de T.C. Kimlik Numaraları'nı seçmen kütüklerine işletmeyen vatandaşlar...Üçüncü grup ise, seçmen kütükleriyle nüfus kayıtlarındaki ad, soyadı, anne-baba adı, doğum yeri gibi bilgilerde 'bir harf farklılığı' bile bulunan kişiler... Onları da sandık başına gittiklerinde 'Oy kullanamazınız' surprizi bekliyor! ... Diyelim ki nüfus cüzdanınızda adınız 'Mehmet...' Ama seçim kütüğünde 'Memet' yazılı...Nüfus cüzdanınızla birlikte ilçe seçim kurullarına başvurup, kaydınızı yenilememeniz durumunda siz de artık bir 'seçmenliği dondurulmuş vatandaş'sınız...
  NE YAPACAKSINIZ? ...
  Milletvekilliği Genel Seçimleri'nde eğer bir son dakika şoku yaşamak istemiyorsanız, yapacağınız şey basit:Yüksek Seçim Kurulu'nun internetteki
  http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp
  adresine gireceksiniz ve sayfanın en sol alt koşesindeki 'Nerede oy kullanacagim' bölümüne tıklayarak çıkan tabloya T.C. kimlik numaranızı, seçmen numaranızı ya da kimlik bilgilerinizi yazıp, kayıtlı olup olmadığınızı kontrol edeceksiniz... Eğer bir kayıt bulamıyorsanız da hemen ilçe seçim kurullarına gidip 'kayıtları dondurulan seçmen listesi'nde adınızı gösterecek ve yanlışlığı gidereceksiniz... http://www.ysk.gov.tr/ysk/seçmenBilgi.jsp

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Şimdiki kamuoyu şimdilik (en önemli zaman diliminde) affediyorsa bu tepeden inme emirdir. Kısaca, kamuoyunun reklam ve bilinçaltı dünyası etkileşiminde seçme ve seçilme hakkı yoktur. Medya ve paraya hükmedenler vardır.

 • Lanet Herif
  Lanet Herif

  tercih etmektir. birden çok seçilesi şey mevcutken ve bunlardan birini ya da bir kaçını tercih etmemiz gerekirken kullanırız.

  modern toplumlar da yönetişim işlemlerini yapacakları belirlemek amacıyla - yine de tepeden dayatılan seçeneklerle- seçimler yapar. buna siyasi seçimler denir. genellikle kamuoyu nereye ve kime yönlendirilmişse o şahıs veya cemiyet sandıktan nedense çıkar. bu yüzden kamuoyu vicdanı diye bir şey yoktur yargısı gelişmiştir bende. ki gerek nietzche gerek aristo ve gerekse dostoyevski bu tezi sürekli savunagelmişlerdir. aristonun seçkinlerin egemenliği tezi kısmi de olsa doğru olmakla birlikte klanlaşmayı beraberinde getirdiğinden ve klanlar arası geçişlerin zor olmasından dolayı geçersiz bir tezdir.
  nietzche'nin üstisnan seçkinciliği de yunan filolojisine ve antropolojisine dayandığı bir gerçek olmakla birlikte, sorgulayan düşünen ve yeniden yaşamı olumlayanın oluşturduğu üst sınıf seçkinciliği olması hasebiyle kaydadeğerdir.

  dostoyevski'nin suç ve cezasında da temel önerme, güdüsel sınıf halk ve yönetsel sınıf düşünenler akledenler olarak verilmiştir.

  tüm bunların ötesinde tanrı da bize seçme hakkı tanıyarak seçimi teolojikleştirmiştir. amma ki kader inancı ve tanrının zamana hükmü konuları gözönünde tutulduğunda seçim hakkının olmadığı gerçeği de soru işareti olarak belirginleşir. zira zamanı bir doğrusal şerit olarak elinde bulunduran tanrı gelmişi ve geçmişi bilmesi bakımından sorgulanır felsefeciler tarafından. felsefecilere göre bilmek bir eylemi doğrulamak ile eşdeğerdir. bilen biri kadere hükmeden biridir. o halde seçim yoktur...

  sözün özü seçmek her ne kadar kolay görünse de; aslında derin bir mefhumdur...

  not: özellikle kader inancında doğruya ulaşmaya çalışanlara önerim, iman edişle çıkış yolu bulmaktır.

 • Asli Bilgin
  Asli Bilgin

  Özgür irade ile inşallah...

 • Hamza
  Hamza

  sandıklarım sandıklarım açılsın sandıklarım
  hayvandan beter çıktı insandır sandıklarım...

 • Bay Grey
  Bay Grey

  4 Kasım 2007, dananın kuyruğunun kopacağı ya tamam ya devam tarihi...

 • Med Cezir
  Med Cezir

  herkes kendi seçiminden sorumlu... bana ne kim neyi boşverirse versin ;)

 • Ömer Yavuzcan
  Ömer Yavuzcan

  seçmek vazgeçmektir.. birini seçersin.. diğerlerinden vazgeçersin..

 • Sibel Keten
  Sibel Keten

  Her seçim, bir kaybediştir!

 • Nilay Aytek
  Nilay Aytek

  ben seçilmem! seçerim:P

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  win or lose, this is what I choose...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  şunu mu? bunu mu? hmm acaba hangisini diye karar verme yani seçme işi

  intihap yani bildiğimiz kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde oy ile aday belirleme yani seçme