Kültür Sanat Edebiyat Şiir

deniz baykal sizce ne demek, deniz baykal size neyi çağrıştırıyor?

deniz baykal terimi Ahmet Özercan tarafından tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay

  'Demokrasi öyle bir gökdelen ki,bataklığın üzerine kuramazsın.'
  (Deniz Baykal)

 • Yunus Efe Posofalı
  Yunus Efe Posofalı

  Ünlü oyunculardan, içeriğini söylersem geçmez heralde nedire ;)

 • Uğur Tapban
  Uğur Tapban

  Bir kaset komplosuyla CHP genel başkanlığından düşürülen kişi...

 • Pejmürde Dilim
  Pejmürde Dilim

  Politik illluzyonu halkın. Siyasetin politik erozyonu..

 • Hülya Ak
  Hülya Ak

  :)
  cem yılmazdan sonra en sevdiğim komedyendir kendileri:D

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  CHP 'nin katili.

 • Talha Sağlam
  Talha Sağlam

  akplilerin her daim sevgilisi....
  Kendisiyle bile muhalif olabilen, dünyanın gelmiş geçmiş en kötü siyasetçilerinden biri olduğunu düşündüğüm, verdiği sözü yerine getirip tutup rhodos'a yüzdüğü zaman mutluluktan uçacağım, meclis kürsüsünden dini ders veren insan..

 • Yunus Çetinkaya
  Yunus Çetinkaya

  Deniz Baykalın Deniz Gezmişle Arkadaşlıkları vardır bunlar eylemleri bazen beraber yaparmış yürüyüşleri filan. O zaman deniz baykalında öğrencilik yıllarıdır. Bir gün bir yerde o dönemin Başbakanı olan Turgut Özal ile bir araya gelir. Turgut Özal sorar gençlere çocuklar bir isteğiniz varmıdır diye oda deniz baykalda bir fırsatını bulup Turgut Özalın yakasına yapışır 'Özgürlük istiyoruz' der Turgut Özalda 'Bundan Büyük özgürlükmü olur' der.
  Bu adam zerre kadar ülkeyi Türk insanını düşünmüyor yönetmiyor. Yıllardır senelerder solun bir tane dikili ağacı yoktur memlekette projeside. Aksini kimse iddia edemez. Gelin vazgeçin hortumcu yolsuzcu insanlardan.

 • Bora Aslan
  Bora Aslan

  siyasal başarı için ak parti'nin kapatılmasından medet uman birisi olduğunu gazete küpüründen müteşekkil iddianame için 'ortada ciddi bir iddianame var' demesi ile belli etmişti ki, bugünkü gözaltılar ile ilgili olarak ülkenin demokratik bir hukuk devleti olduğundan duyduğu şüpheyi dile getirmesi ile beni resmen ters köşeye yatırdı.

  bugün türkiye'de recep tayyip erdoğan'ın, ak parti yöneticilerinin demokrasiye inanmadığını, bunu bir araç olarak kullanacaklarını düşünen insanlar mevcut. bunların (erdoğan vs.) bu konudaki samimiyetlerini sorgulayacak değilim. ben kendim şahsım adına demokrasiye inanan ve ondan medet uman birisi de değilim. dolayısı ile demokrasi adına tayyip erdoğan ile deniz baykal'ın verdikleri karşılıklı mücadele beni bu yönü ile çok da ilgilendirmiyor.

  fakat, deniz baykal gibi, karşısındakinin demokrasi inancını sorgulayan, samimi olmadığını iddia eden birinin, kürsüde tayyip erdoğan'a idam sehpası imasında bulunması, akabinde dava açılınca başta belirttiğim gibi bu kapatmadan medet umar gibi bir tavır takınması, ne bileyim, bana enteresan geliyor. yani şeriat tehlikesine karşı halkı demokrasi elden gidecek diye korkutuyor ama, görüntüye göre aslında kendisi de demokrat değil, demokrasi umurunda bile değil.

 • Fatih Öztürk
  Fatih Öztürk

  halk düşmanı ergenekon avukatı chp genel başkanı....

 • Gülizar Güven
  Gülizar Güven

  halkın kanını emdirtmek istemediği kene tülerinden biri.
  bu kene şimdilik sadece chp ye yapıştı kaldı. şükür ki başbakan olamadı, yoksa chp de yaptığı gibi her türlü hile ile ömür billah başımızdan savamazdık allah muhafaza.

 • Esra Kaya
  Esra Kaya

  adam kaybetme uzerine uzmanlastı ama hala oy alıyor..
  yanı baska adam mı yok ya? ?
  bı degısıklık yapın artık chp lıler! ! ! ! ! bırakın bu statukoculugu....

 • Özkan Nebioğlu
  Özkan Nebioğlu

  sayn baykal'a bi sorun acaba atatürk ilkelerini gerçekten biliyormu ve kavrayıp anlayabiliyormu? ben aslında kendim ona şunu sormak isterim! acaba demokrasi nedir? ve türkiye'de demokrasi varmıdır?

 • Abdülhey
  Abdülhey

  Biz Akpli olarak seninle gurur duyuyorum. Durmak yoq orada kalmaya devam..:D:D

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  Hakan Peker ile birlikte yavaş-yavaş 'yaşlanmayacağına' inandığım kişi. 69 yaşındaymış. Ben kendimi bildim bileli (20 yaşındayım) Baykal, aynı Baykal.

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  'akp seninle gurur duyuyor' pankartlı insanlar görmüştüm tv'de...

 • Garbi Yeli
  Garbi Yeli

  Akp nin başa gelmesine sebep zat...

 • Kehribar Gümüştaş
  Kehribar Gümüştaş

  ne milleti okuyabiliyor ne dünyayı.
  sanki bambaşka bir gezegende yaşıyor.herşeye marslı kalmış biri.toplumun verdiği mesajları görmek,okumak,onları hal ve tavırlarından çözmek de siyasetçide olması gereken vasıflardandır.siyaset davranış biliminde doçentliğini nasıl verdin baykal? şaşıyorum...

 • Gökhan Yanıkoğlu
  Gökhan Yanıkoğlu

  kemal unakitanin kacak villalarini yikmak icin elinden geleni yapmis ancak sunu unutmustur ki kendisi ankara da angora evlerinde yasamaktadir ve bu evlerin ruhsati yoktur: :))

 • Murat Demir
  Murat Demir

  ya simdi chp yede haksızlık yapmayalım. nede olsa can kurtaran gibi kukla bir parti. ilerde birgünde mhp ye lazım olur o kullanır ve oyları yukseltir. yararlı parti yani.. sosyete partisi bence yeni ismi bu olmalı.. veya alo 155 falan....

 • Murat Demir
  Murat Demir

  ya simdi chp yede haksızlık yapmayalım. nede olsa can kurtaran gibi kukla bir parti. ilerde birgünde mhp ye lazım olur o kullanır ve oyları yukseltir. yararlı parti yani.. sosyete partisi bence yeni ismi bu olmalı.. veya alo 155 falan....

 • Yaz Gülü
  Yaz Gülü

  haksızlık yapmayım diyorum ama dayanamıyorum... çok haklıyım dennis gitmelisin,chpnin üzerine serdiğin ölü toprağı tüm ülkeye yaydın,resmen denize döktün oylarını,mustafa sarıgül gerçeğini görmen dileğiyle...kalen bile sarsılmak üzere izmirden chp %35 oy alırken akp de %29 oy aldı hangi yüzle hala izmirde başarılıyız diyeceksin ki,her şeye rağmen chp meslisin olmazsa olması

 • Murat Demir
  Murat Demir

  deniz bey rodos a degil okyanuslara acılmanız lazım ve tabi ki senin yalakcıların hani o meydanlarda bagıranlar varya...

 • Murdu
  Murdu

  Şokta...! ! !

  Ve bu yazım, 23 Temmuz Sabahı akp dehşetle uyanacak demesi üzerine bu tarihte kaleme alınmıştır.. :)

 • Murat Demir
  Murat Demir

  surgunlukten nacar kız sayın arkadsım ne yazıkkı kendini avutuyor duruyor. ama gercekten acıdım yani.. bak arkadasım sunu kafana kazı. zaten bu secimlerde 1. akp olucak kendini avutma. istersen secim sonrası buraya gel goruselim yine. hem ayrıca bir akp modası var millette. he ama deniz baykal ında hakkını yemeyelim erdogan ve akp ye cok emegi gecmisitr. onun gibi muhalefet oldukca akp hep basta kalır siz rahat olun. bakın baykal da birseye yarıyor iste turkiyenin basunda erdoganın durmasını saglıyor. ne güzel dimi..

 • Hejar Şew
  Hejar Şew

  Ey duygusal sol seçmen… -Sen Deniz Baykal’ı sevme! Anneni sev, babanı sev, eşini sev… -Kimi sevip, kime oy vereceğini karıştırma artık. -Deniz Baykal’a oy ver.
  Bu yeni moda. Etrafımda çok duyuyorum: ‘Oyumu CHP’ye mecburen vereceğim, yoksa Deniz Baykal’ı hiç sevmiyorum.’ ‘Deniz Baykal olmasa, CHP tek başına iktidar olur.’ Neden, diye sorduğum zaman, doyurucu hiçbir yanıt alamadığımı ifade etmek zorundayım. Deniz Baykal antipatisi, büyük ölçüde muhalifleri tarafından beslenen kişisel bir mitoloji. Ama ilginç olan, insanların oy verme motivasyonlarını etkileyen ’sevgi-nefret’ ilişkisi. Türk Grup Psikolojisi’nin temel unsurlarından biri siyasi liderlerle, tarihi şahsiyetlerle, teknik adamlarla ’sevgi-nefret’ ilişkisi kurma hevesi. ‘Deniz Baykal’ı hiç sevmiyorum,’ diyenlerde, sanki onunla bir Mavi Yolculuk tatiline çıkacakmış, flört edecekmiş, hatta neredeyse evlenecekmiş gibi bir zihniyet yapısı tezahür ediyor. Oysa, oy verme motivasyonunda kişisel sempati/antipati ilişkisinden daha çok fikriyat ve bu fikriyatın tatbikatı ön palanda olmamalı mı? Örneğin, hasta olduğunuzda doktorunuzu mesleğindeki uzmanlık ve başarısına göre mi seçiyorsunuz, yoksa kişisel sempatinize göre mi? Siyasi mekanizmanın sevgi/sempati üzerine çalışması eğer doğru olsaydı, alıp Cem Yılmaz’ı Merkez Bankası Başkanı yapmamız gerekmez miydi? Ama biz Türkler böyleyiz işte… ‘Deniz Baykal’ı sevmiyorum…’ Yahu senden sevgi bekleyen yok ki, akıl bekleyen var. Deniz Baykal’ı sevmesi gereken; eşi, çocukları, torunları, dostları, arkadaşları… Senin fikirlerini ve projelereni değerlendirmen gerekiyor… Diyen yok… Bu zihniyet dizgesi kırılmadığı sürece de, Türkiye’de siyasetin ‘televole’ düzeyinden ‘içerik’ düzeyine sıçrayabilmesinin imkanı yok. E, güzel kardeşim, sen Deniz Baykal’ı sevmiyorsun da… AKP iktidarına karşı direnç alanının merkezini o inşa ediyor… Bu direnç merkezini, dış kaynaklı, doğan görünümlü şahin misali sol maskeli truva atlarına karşı onun inisiyatifi koruyor. Senin sevip sevmemen ne ifade ediyor? Artık hisli dünyaların sol seçmeni, liderle veya kadroyla ’samimiyet buhranı’na girme arzusundan kurtulup siyasi değerlendirme yapmaya başlasa memleket hakkında hayırlı olmaz mı, ne dersiniz? Ey duygusal sol seçmen… Sen Deniz Baykal’ı sevme! Anneni sev, babanı sev, eşini sev… Kimi sevip, kime oy vereceğini karıştırma artık. Deniz Baykal’a oy ver.

  /Atılgan BAYAR/

 • Sb Rt
  Sb Rt  seçim otobüslerini yönetemeyen memleketi nasıl yönetecek acaba.

 • Sb Rt
  Sb Rt

  deniz baykal diyor ki,dokunulmazlıklar kaldırılsın.... merak etmeyin o anayasa mahkemesindekiler bi değişsin o da olacak... yavaş yavaş....

 • Hamza
  Hamza

  tüm bu gerginliğin sebebini biliyoruz sayın baykal ülkede ne rejim tehlikede nede cumhuriyet senin cumhur başkanı olamama tehlikesi var onun içindir ki tüm bu yargaranın sebebi 70 küsür yaşında olan birisin sen..11. cumhurbaşkanı seçilmiş olsaydı artık ebediyen bu ülkenin başı olmıyacaktın umudunu zorlamalarla ülkeyi kaosa sürükleyerek başka bir bahara erteletmeyi başardın ama avucunu yalarsın ..mhp umudun ama kendi kazdığın kuyuya düşeceksin asla 367 yi bulup bu ülkenin başına bela olamıyacaksin:::! !

 • Sb Rt
  Sb Rt

  %23 ile yine sadece muhalefet...