Kültür Sanat Edebiyat Şiir

deniz baykal sizce ne demek, deniz baykal size neyi çağrıştırıyor?

deniz baykal terimi Ahmet Özercan tarafından 19.08.2002 tarihinde eklendi

 • Şinasi Akay
  Şinasi Akay 16.02.2016 - 10:23

  'Demokrasi öyle bir gökdelen ki,bataklığın üzerine kuramazsın.'
  (Deniz Baykal)

 • Yunus Efe Posofalı
  Yunus Efe Posofalı 16.03.2012 - 11:21

  Ünlü oyunculardan, içeriğini söylersem geçmez heralde nedire ;)

 • Uğur Tapban
  Uğur Tapban 04.02.2012 - 11:36

  Bir kaset komplosuyla CHP genel başkanlığından düşürülen kişi...

 • Pejmürde Dilim
  Pejmürde Dilim 12.05.2010 - 16:58

  Politik illluzyonu halkın. Siyasetin politik erozyonu..

 • Hülya Ak
  Hülya Ak 04.02.2010 - 07:13

  :)
  cem yılmazdan sonra en sevdiğim komedyendir kendileri:D

 • Limonî Erz
  Limonî Erz 12.05.2009 - 16:35

  CHP 'nin katili.

 • Talha Sağlam
  Talha Sağlam 06.11.2008 - 04:34

  akplilerin her daim sevgilisi....
  Kendisiyle bile muhalif olabilen, dünyanın gelmiş geçmiş en kötü siyasetçilerinden biri olduğunu düşündüğüm, verdiği sözü yerine getirip tutup rhodos'a yüzdüğü zaman mutluluktan uçacağım, meclis kürsüsünden dini ders veren insan..

 • Yunus Çetinkaya
  Yunus Çetinkaya 22.08.2008 - 15:58

  Deniz Baykalın Deniz Gezmişle Arkadaşlıkları vardır bunlar eylemleri bazen beraber yaparmış yürüyüşleri filan. O zaman deniz baykalında öğrencilik yıllarıdır. Bir gün bir yerde o dönemin Başbakanı olan Turgut Özal ile bir araya gelir. Turgut Özal sorar gençlere çocuklar bir isteğiniz varmıdır diye oda deniz baykalda bir fırsatını bulup Turgut Özalın yakasına yapışır 'Özgürlük istiyoruz' der Turgut Özalda 'Bundan Büyük özgürlükmü olur' der.
  Bu adam zerre kadar ülkeyi Türk insanını düşünmüyor yönetmiyor. Yıllardır senelerder solun bir tane dikili ağacı yoktur memlekette projeside. Aksini kimse iddia edemez. Gelin vazgeçin hortumcu yolsuzcu insanlardan.

 • Bora Aslan
  Bora Aslan 16.07.2008 - 14:23

  siyasal başarı için ak parti'nin kapatılmasından medet uman birisi olduğunu gazete küpüründen müteşekkil iddianame için 'ortada ciddi bir iddianame var' demesi ile belli etmişti ki, bugünkü gözaltılar ile ilgili olarak ülkenin demokratik bir hukuk devleti olduğundan duyduğu şüpheyi dile getirmesi ile beni resmen ters köşeye yatırdı.

  bugün türkiye'de recep tayyip erdoğan'ın, ak parti yöneticilerinin demokrasiye inanmadığını, bunu bir araç olarak kullanacaklarını düşünen insanlar mevcut. bunların (erdoğan vs.) bu konudaki samimiyetlerini sorgulayacak değilim. ben kendim şahsım adına demokrasiye inanan ve ondan medet uman birisi de değilim. dolayısı ile demokrasi adına tayyip erdoğan ile deniz baykal'ın verdikleri karşılıklı mücadele beni bu yönü ile çok da ilgilendirmiyor.

  fakat, deniz baykal gibi, karşısındakinin demokrasi inancını sorgulayan, samimi olmadığını iddia eden birinin, kürsüde tayyip erdoğan'a idam sehpası imasında bulunması, akabinde dava açılınca başta belirttiğim gibi bu kapatmadan medet umar gibi bir tavır takınması, ne bileyim, bana enteresan geliyor. yani şeriat tehlikesine karşı halkı demokrasi elden gidecek diye korkutuyor ama, görüntüye göre aslında kendisi de demokrat değil, demokrasi umurunda bile değil.

 • Fatih Öztürk
  Fatih Öztürk 16.07.2008 - 14:20

  halk düşmanı ergenekon avukatı chp genel başkanı....

 • Gülizar Güven
  Gülizar Güven 27.06.2008 - 02:14

  halkın kanını emdirtmek istemediği kene tülerinden biri.
  bu kene şimdilik sadece chp ye yapıştı kaldı. şükür ki başbakan olamadı, yoksa chp de yaptığı gibi her türlü hile ile ömür billah başımızdan savamazdık allah muhafaza.

 • Esra Kaya
  Esra Kaya 19.05.2008 - 01:07

  adam kaybetme uzerine uzmanlastı ama hala oy alıyor..
  yanı baska adam mı yok ya? ?
  bı degısıklık yapın artık chp lıler! ! ! ! ! bırakın bu statukoculugu....

 • Özkan Nebioğlu
  Özkan Nebioğlu 08.10.2007 - 21:58

  sayn baykal'a bi sorun acaba atatürk ilkelerini gerçekten biliyormu ve kavrayıp anlayabiliyormu? ben aslında kendim ona şunu sormak isterim! acaba demokrasi nedir? ve türkiye'de demokrasi varmıdır?

 • Abdülhey
  Abdülhey 24.09.2007 - 17:07

  Biz Akpli olarak seninle gurur duyuyorum. Durmak yoq orada kalmaya devam..:D:D

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri `` 17.08.2007 - 12:15

  Hakan Peker ile birlikte yavaş-yavaş 'yaşlanmayacağına' inandığım kişi. 69 yaşındaymış. Ben kendimi bildim bileli (20 yaşındayım) Baykal, aynı Baykal.

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl 17.08.2007 - 11:57

  'akp seninle gurur duyuyor' pankartlı insanlar görmüştüm tv'de...

 • Garbi Yeli
  Garbi Yeli 17.08.2007 - 11:19

  Akp nin başa gelmesine sebep zat...

 • Kehribar Gümüştaş
  Kehribar Gümüştaş 11.08.2007 - 22:43

  ne milleti okuyabiliyor ne dünyayı.
  sanki bambaşka bir gezegende yaşıyor.herşeye marslı kalmış biri.toplumun verdiği mesajları görmek,okumak,onları hal ve tavırlarından çözmek de siyasetçide olması gereken vasıflardandır.siyaset davranış biliminde doçentliğini nasıl verdin baykal? şaşıyorum...

 • Gökhan Yanıkoğlu
  Gökhan Yanıkoğlu 06.08.2007 - 08:30

  kemal unakitanin kacak villalarini yikmak icin elinden geleni yapmis ancak sunu unutmustur ki kendisi ankara da angora evlerinde yasamaktadir ve bu evlerin ruhsati yoktur: :))

 • Murat Demir
  Murat Demir 29.07.2007 - 00:30

  ya simdi chp yede haksızlık yapmayalım. nede olsa can kurtaran gibi kukla bir parti. ilerde birgünde mhp ye lazım olur o kullanır ve oyları yukseltir. yararlı parti yani.. sosyete partisi bence yeni ismi bu olmalı.. veya alo 155 falan....

 • Murat Demir
  Murat Demir 27.07.2007 - 01:54

  ya simdi chp yede haksızlık yapmayalım. nede olsa can kurtaran gibi kukla bir parti. ilerde birgünde mhp ye lazım olur o kullanır ve oyları yukseltir. yararlı parti yani.. sosyete partisi bence yeni ismi bu olmalı.. veya alo 155 falan....

 • Yaz Gülü
  Yaz Gülü 24.07.2007 - 17:04

  haksızlık yapmayım diyorum ama dayanamıyorum... çok haklıyım dennis gitmelisin,chpnin üzerine serdiğin ölü toprağı tüm ülkeye yaydın,resmen denize döktün oylarını,mustafa sarıgül gerçeğini görmen dileğiyle...kalen bile sarsılmak üzere izmirden chp %35 oy alırken akp de %29 oy aldı hangi yüzle hala izmirde başarılıyız diyeceksin ki,her şeye rağmen chp meslisin olmazsa olması

 • Murat Demir
  Murat Demir 23.07.2007 - 14:58

  deniz bey rodos a degil okyanuslara acılmanız lazım ve tabi ki senin yalakcıların hani o meydanlarda bagıranlar varya...

 • Murdu
  Murdu 23.07.2007 - 08:17

  Şokta...! ! !

  Ve bu yazım, 23 Temmuz Sabahı akp dehşetle uyanacak demesi üzerine bu tarihte kaleme alınmıştır.. :)

 • Murat Demir
  Murat Demir 22.07.2007 - 03:33

  surgunlukten nacar kız sayın arkadsım ne yazıkkı kendini avutuyor duruyor. ama gercekten acıdım yani.. bak arkadasım sunu kafana kazı. zaten bu secimlerde 1. akp olucak kendini avutma. istersen secim sonrası buraya gel goruselim yine. hem ayrıca bir akp modası var millette. he ama deniz baykal ında hakkını yemeyelim erdogan ve akp ye cok emegi gecmisitr. onun gibi muhalefet oldukca akp hep basta kalır siz rahat olun. bakın baykal da birseye yarıyor iste turkiyenin basunda erdoganın durmasını saglıyor. ne güzel dimi..

 • Hejar Şew
  Hejar Şew 19.07.2007 - 23:06

  Ey duygusal sol seçmen… -Sen Deniz Baykal’ı sevme! Anneni sev, babanı sev, eşini sev… -Kimi sevip, kime oy vereceğini karıştırma artık. -Deniz Baykal’a oy ver.
  Bu yeni moda. Etrafımda çok duyuyorum: ‘Oyumu CHP’ye mecburen vereceğim, yoksa Deniz Baykal’ı hiç sevmiyorum.’ ‘Deniz Baykal olmasa, CHP tek başına iktidar olur.’ Neden, diye sorduğum zaman, doyurucu hiçbir yanıt alamadığımı ifade etmek zorundayım. Deniz Baykal antipatisi, büyük ölçüde muhalifleri tarafından beslenen kişisel bir mitoloji. Ama ilginç olan, insanların oy verme motivasyonlarını etkileyen ’sevgi-nefret’ ilişkisi. Türk Grup Psikolojisi’nin temel unsurlarından biri siyasi liderlerle, tarihi şahsiyetlerle, teknik adamlarla ’sevgi-nefret’ ilişkisi kurma hevesi. ‘Deniz Baykal’ı hiç sevmiyorum,’ diyenlerde, sanki onunla bir Mavi Yolculuk tatiline çıkacakmış, flört edecekmiş, hatta neredeyse evlenecekmiş gibi bir zihniyet yapısı tezahür ediyor. Oysa, oy verme motivasyonunda kişisel sempati/antipati ilişkisinden daha çok fikriyat ve bu fikriyatın tatbikatı ön palanda olmamalı mı? Örneğin, hasta olduğunuzda doktorunuzu mesleğindeki uzmanlık ve başarısına göre mi seçiyorsunuz, yoksa kişisel sempatinize göre mi? Siyasi mekanizmanın sevgi/sempati üzerine çalışması eğer doğru olsaydı, alıp Cem Yılmaz’ı Merkez Bankası Başkanı yapmamız gerekmez miydi? Ama biz Türkler böyleyiz işte… ‘Deniz Baykal’ı sevmiyorum…’ Yahu senden sevgi bekleyen yok ki, akıl bekleyen var. Deniz Baykal’ı sevmesi gereken; eşi, çocukları, torunları, dostları, arkadaşları… Senin fikirlerini ve projelereni değerlendirmen gerekiyor… Diyen yok… Bu zihniyet dizgesi kırılmadığı sürece de, Türkiye’de siyasetin ‘televole’ düzeyinden ‘içerik’ düzeyine sıçrayabilmesinin imkanı yok. E, güzel kardeşim, sen Deniz Baykal’ı sevmiyorsun da… AKP iktidarına karşı direnç alanının merkezini o inşa ediyor… Bu direnç merkezini, dış kaynaklı, doğan görünümlü şahin misali sol maskeli truva atlarına karşı onun inisiyatifi koruyor. Senin sevip sevmemen ne ifade ediyor? Artık hisli dünyaların sol seçmeni, liderle veya kadroyla ’samimiyet buhranı’na girme arzusundan kurtulup siyasi değerlendirme yapmaya başlasa memleket hakkında hayırlı olmaz mı, ne dersiniz? Ey duygusal sol seçmen… Sen Deniz Baykal’ı sevme! Anneni sev, babanı sev, eşini sev… Kimi sevip, kime oy vereceğini karıştırma artık. Deniz Baykal’a oy ver.

  /Atılgan BAYAR/

 • Sb Rt
  Sb Rt 07.07.2007 - 16:28  seçim otobüslerini yönetemeyen memleketi nasıl yönetecek acaba.

 • Sb Rt
  Sb Rt 01.07.2007 - 23:09

  deniz baykal diyor ki,dokunulmazlıklar kaldırılsın.... merak etmeyin o anayasa mahkemesindekiler bi değişsin o da olacak... yavaş yavaş....

 • Hamza
  Hamza 01.07.2007 - 22:45

  tüm bu gerginliğin sebebini biliyoruz sayın baykal ülkede ne rejim tehlikede nede cumhuriyet senin cumhur başkanı olamama tehlikesi var onun içindir ki tüm bu yargaranın sebebi 70 küsür yaşında olan birisin sen..11. cumhurbaşkanı seçilmiş olsaydı artık ebediyen bu ülkenin başı olmıyacaktın umudunu zorlamalarla ülkeyi kaosa sürükleyerek başka bir bahara erteletmeyi başardın ama avucunu yalarsın ..mhp umudun ama kendi kazdığın kuyuya düşeceksin asla 367 yi bulup bu ülkenin başına bela olamıyacaksin:::! !

 • Sb Rt
  Sb Rt 29.06.2007 - 02:13

  %23 ile yine sadece muhalefet...

 • Hamza
  Hamza 12.06.2007 - 23:23

  bir atasözü derki 'Bir yerde küçük adamların gölgesi uzun oluyorsa orada güneş batıyordur.'

  dolayısıyla güneşin doğuşu yakındır... gerçek ölçüler 23 temmuz sabahı ortaya çıkacaktır görelim bakalım gölgen kaç cm baykal? ? :)

 • Ziya Çoban
  Ziya Çoban 10.06.2007 - 01:52

  solcu olduğunu varsayıp,solcuları sevmeyen ve tasfiye eden,
  sol kelimesini kullanmaktan imtina eden,
  sol kavramların anlamlarını değiştiren,
  CHP'nin değişilmez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemez başkanı(belkide diktatörlüğün Cumhuriyete uyarlanmış veya uydurulmuş hali)
  O'na nedemeli:Tekel,burjuvazi,oportinist,egoist,iktidarsız kral vs....

 • Birindar
  Birindar 16.05.2007 - 11:03

  ahkam kesmekte üzerine yok.insan solcu olabilir ama düşünen solcu arkadaşlar başım gözüm üstüne. bu adamda solcuların yüzkarası kardeşim.bu adama kaos yarat deyin anında. ortalığı karıştır deyin anında görüntü alırsınız. ama icraat? ? ? ? hangi taşı taşın üstüne koydu ki bu memlekette? ? tık yok :)) gören gözler,işiten kulaklar,düşünen beyinler bu adama puanı verir zaten.

 • Biricik Tek
  Biricik Tek 16.05.2007 - 09:05

  Chp'yi iyice yok etmeye çalışan biri.
  Akpli olsa bu kadar zarar verebilirdi Chpye.

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut 15.05.2007 - 23:05

  Deniz Baykuş Atatürkçüler, Laikliğe bağlı olanlar, Cumhuriyetçiler CHP'ye oy verirler diyor,
  Peki ya bu halk bu seçimlerde CHP'yi sandığa gömerse Atatürk'ü mü sandığa gömmüş olacak?
  Ne iğrenç bir oy isteme yöntemi... Hepimiz Atatürkçüyüz ve Atatürk'ün siyasi bir malzeme olarak kullanılmasını içime sindiremiyorum.
  Atatürk'ü seçim malzemesi olarak kullanmaktan vazgeç Deniz Baykal.

 • Yağmur Bulut
  Yağmur Bulut 15.05.2007 - 22:58

  Ürettiği seviyeli, tutarlı, akılcı, kalkınma politikası olmayan, muhalefette olupta güç kazanmak yerine güç kaybeden bir kişi. Hatta tez konusu olabilecek türden ender rastlanan türden biri.

  Şimdilerde ^^Cumhuriyet elden gidiyor^^ yalanlarıyla halkı kandırarak oy toplamaya çalışıyor.

  Ahh Atam ahh kurduğun partinin başına Bayk(uş) al tünedi.

 • Sait Alemdar
  Sait Alemdar 03.05.2007 - 12:55

  deiz baykal mavi sularda gezen köpek balığı gibi yüzmesi gerekirken yüzemeyen bir balık gibi her defasında saldırgan tavrı sürdürmüş ve kendi denizinde boğulmuş sandığa gömülmüş aciz bir insan aklıma geliyo ama yabancı güçler başka kimseyi yetiştiremeşki o hala devam ediyor

 • Ayhan Yaşar
  Ayhan Yaşar 02.05.2007 - 00:40

  şahsi hırsı uğruna milleti birbirine kırdırmak isteyen zavallı.
  ne kadar debelensede değil cumhurbaşkanı, başbakan bile olamayacak zat. siyasetin yüz karası.

 • Hamza
  Hamza 06.04.2007 - 22:30

  insan yüzlü iblislerden biri

 • Duffy Duck
  Duffy Duck 04.04.2007 - 14:02

  Sakın ha!
  Sakın ha O Cumhurbaşkanlığı koltuğuna adaylığını koyma!
  diyen zat-ı muhteşem.

 • Hamza
  Hamza 29.03.2007 - 02:56

  sen kimsin uleynnnn... :)

 • Zilan
  Zilan 27.03.2007 - 11:27

  Metin Uca' nın tek râkibi.....

  Biri yalan konuşarak işini götürür, biriside şaklabanlık yaparak...:P

 • Nakore
  Nakore 24.03.2007 - 19:53

  bi ata sözümüz var bir çoğunuz bilirsinz

  boş fıçı dolu fıçıdan daha çok ses çıkarır

  işte baykalda tam bi ata sözünü doğruluyor lak lak etmekten başka bir icraatı yok var diyen buyursun göstersin

 • Hamza
  Hamza 23.03.2007 - 02:09

  ha bide beyin fıttığından kurtulsa tam süper olacak kanımca :)

 • Hamza
  Hamza 22.03.2007 - 21:29

  istersen seni cumhurbaşkanı yapalım ha nedersin....? üç kağıtçı hazımsızlıktan patlayacaksin yavaş ol....

  postal bakterisi seni.....

 • Ham Sofu
  Ham Sofu 20.02.2007 - 16:12

  Bu yüzyılın dehalarından biri. En azından ne konuştuğunu bilen bir adam. Başkaları gibi kendi sözünün içinde kaybolmuyor. Atatürkçü, aydın, demokrat, vatan sever bir insan. Ecevit'ten sonra son yılların en büyük devlet adamı. Allah ondan razı olsun.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir 18.01.2007 - 20:25

  Derhal, gitmesi gereken şahsiyetlerden...

 • Cem Sagol
  Cem Sagol 18.01.2007 - 20:13

  Chp nin bu acizliğinin nedeni.......tek yapabildiği konuşmak......

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz 31.12.2006 - 00:54

  ayrıca Önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün partisinin başında olmamalı onun yüzünden partimize oy veremiyoruz

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz 31.12.2006 - 00:51

  siyasetci vatanın ve milletinin cıkarları ve ülkesinin bölünmez bütünlüğünü koruyabilmek için her türlü yalan söyleyebilir ama sayın baykal kendi ve yakınlarının cıkarları için yalan söylüyor deniz ismini hak etmiyor deniz ne kadar temizse oda o kadar içi pislik deniz ne kadar parlaksa o okadar karanlık deniz ne kadar büyükse o da o kadar dengesiz kimse üzlmesin siyaseti herkes yapabilir ama kimse ATATÜRK Özal Erdoğan olamaz tşk