Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kaset sizce ne demek, kaset size neyi çağrıştırıyor?

kaset terimi Sayfaların Gölgesinde tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan

  Şuraya Demokratik Hakkımı Kullanıyorum Tercihimi Yazıyorum Demokrasi Ülkesiyiz Ya Hani Bana Muhalifler Saldırıyor. Size Şu Foto İle Cevap Veriyorum..

  https://www.linkedin.com/posts/zahide-sar%C4%B1-60a235226_%C5%9Furaya-demokratik-hakk%C4%B1m%C4%B1-kullan%C4%B1yorum-tercihimi-activity-7062869985559289856-8RXJ?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

 • Hacer Bek
  Hacer Bek

  küçükken bizim için ses çekmek bir eğlenceydi kasetlerin üstüne hep sesimizi çekerdik rew/play sonra da kendi sesimizi dinler dinler gülerdik :)

 • Nilüfer Aydemir
  Nilüfer Aydemir

  hımmmmmmm çocukluğummmmmmmm (:

 • Hayat Bir Tiyatro Sahnesi
  Hayat Bir Tiyatro Sahnesi

  Geçmişte çilesini çok çektiğim bir olgu..
  Bir de sardımı kaseti kurtarmak için çektiğim eziyet...

 • Fırat Ergüven
  Fırat Ergüven

  kaset müziğe bir emek katmaktaydı
  yapılan müzikleri uğraşla kasetlere aktarıp reyonlarda ki yerini almasını sağlamak bir emek işiydi şimdi ise müzik alanında emek azaldı 1dk da cd lere aktarma başladı ve uğraş azaldı.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Hiç kaset doldurttunuz mu?
  Kendi istediğiniz sanatçıları, istediğiniz sırada kasete doldurup keyifle dinlediniz mi?
  Bozulduğunda, kasetçalar sardığında, itinayla kasedi çıkarıp, bantlarla yapıştırıp onarıp, tekrar dinlemenin zevkine erdiniz mi?

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Kaset kelimesine yorum yapan olmadığına göre;
  demek ki burada takılanlar hep CD ci :)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Bir zamanlar diye başlamak gerekir yine.
  Bir zamanlar Cd yokken kasetçalarlarda şarkı dinlediğimiz o günlerde, kasetlerden dinlerdik sanatçıları.
  Bozulan kasetleri söker onarır yeniden dinlerdik.

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  İletişim teknolojilerinin gelişmesinde en önemli ilk adımlardan biri, havanın titreşmesinden ibaret olan sesin elektrik sinyaline dönüştürülmesi, diğeri de sesin (resim ya da datanın) kaydedilebilmesidir.

  Sesin havadaki yayılımı durgun suya atılmış bir taşın oluşturduğu dalgalar gibidir (tabi ki havada yayılım üç boyutlu, yani küreseldir) . Havada oluşan basınç değişimleri (titreşimler) basınç/zaman cetvelinde sinüzoidal bir eğri olarak gözükür (Şekil-1/a) . Mikrofon, hava titreşimlerinin etkisi ile ileri-geri titreşebilecek nitelikte ince bir diyafram, diyaframla birlikte hareket eden sabit bir mıknatıs ve bu mıknatısı kuşatan bir bobinden oluşur. Sesin titreştirdiği diyaframla birlikte titreşen mıknatıs, bobinde elektrik akımı oluşmasına sebep olur. Artık ses, bobinin uçlarında elektrik akımı olarak tecelli etmiştir ve bu elektrik akımındaki değişim de sinüzoidal bir eğriye sahiptir.

  Mikrofondan gelen elektrik akımı başka bir bobin (kaset çalıcının kafası) yardımıyla mıknatıslanabilir kaset üzerindeki şerit (demir, krom, kobalt gibi maddelerle kaplı olan teyp şeridi) üzerindeki parçacıkların mıknatıslanmalarını sağlar. Artık ses manyetik ortamda depolanmıştır.

  Kaydedilen sesin dinlenebilmesi için kayıtta yapılan işlemler ters yöne doğru tekrarlanırlar. Aynı hızda hareket ettirilen şeridin üzerindeki mıknatıslı parçacıklar kaset alıcının kafası içerisindeki bobin üzerinde elektrik akımı oluştururlar. Bu elektrik akımı, güçlendirilerek hoparlöre gönderilir. Mikrofon gibi hoparlör de, bir bobin, sabit bir mıknatıs ve diyaframdan oluşmuştur. Hoparlörün bobinine gelen elektrik akımı sabit mıknatısla birlikte ona bağlı olan diyaframı titreştirir. Bu titreşim sesin orijinal kaynağından çıkışı gibi artık kulakla algılanabilen bir hava titreşimidir.

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz

  üstüne başka şeyler çekme riski yüksek..:(((

 • Ayca Şen
  Ayca Şen

  *ııhh bu müzik setini almam
  **yaa niye? bak nefis bir alet
  *çıks:(istemiyorum
  **neden?
  *kasetçaları yok bunun:(
  **? ? ! ! ! teknoloji düşmanı :)))
  *hıh! ! kasetin içindeki şeritleri parmağımla yerine sarıyorum ben.cd de böyle bişey yapabiliyor musun ha,yapabiliyor musun? ? banane kasetlerimi dinleyeceğim ben:(

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  evet.............
  bazen teknolojinin ilerlemesi ürünlerin hassaslaşmasına neden olur............

  bakınız.......... merdaneli çamalır makinesi..hiç bozulana rastladınız mı ama şimdikiler.......

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  Ben kopup kopup yapıştırıp yıllarca dinlediklerimi biliyom... :))

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel

  CD' ye göre daha sağlam bir düzenek valla.. 3-5 çalınca su koyveriyo bu CD ler.... :)) Oysa ne kadar eski kasetlerim var hala sapasağlam... :))