Kültür Sanat Edebiyat Şiir

emek sizce ne demek, emek size neyi çağrıştırıyor?

emek terimi Sermet Sait tarafından 08.05.2003 tarihinde eklendi

 • Modus Operandi
  Modus Operandi29.09.2017 - 06:11

  " Az önce o adama ne dedin ?
  – Daha hızlı çalışmasını söyledim !

  – Ona ne kadar ücret veriyorsun ?
  – Günde 10 dolar !

  – Ona vereceğin parayı nereden buluyorsun ?
  – Malları satıyorum !

  – Bu malları kim üretiyor ?
  – O yapıyor !

  – Bir günde kaç tane mal üretiyor ?
  – 50 dolarlık .

  – O halde, bırak ona ödeme yapmayı, kendisine daha hızlı çalış demen için
  O sana günde 40 dolar ödüyor !
  – Ha?

  – Ama … Makineler bana ait !

  – Peki bu makineleri nasıl elde ettin ?
  – Malları satıp aldım !

  – İyi de o malları kim yaptı ?

  – Kapa çeneni … Seni duyabilir ! "

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu10.07.2017 - 13:36

  çaba

 • Ali Perisa
  Ali Perisa06.02.2017 - 15:21

  burası her nsıl bir yerdir ki için de tek bir sesli müzik eseri yok

 • Sude Kaya
  Sude Kaya24.04.2015 - 15:29

  uğraş çaba demektir

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız28.02.2015 - 15:31

  emek sineması vardı bir de değil mi?

 • Gökhan Oflazoğlu
  Gökhan Oflazoğlu27.11.2014 - 13:38

  Dünyadaki en yüce değerdir, insanın insana, insanın kendine verdiği - maddi, manevi - bütün bir ahlakın yapı, temel taşıdır.

 • Hüseyin Başaoğlu
  Hüseyin Başaoğlu29.09.2012 - 15:11

  Madem emek kutaldır; Kutsal olduğuna göre etrafında tavaf yapılabilirmi. kaç turda kaç sevap veya para alabilirsiniz. Kutsal bir şeyi ziyarete gidene hacı diyorlar emeği ziyaret edene ne demek gerekir cacık olabilirmi.Gün de kaç defa tesbihle emek kutsaldır çekersek uçabiliriz. Uçamazsak bile sırtımızda kanat çıkıntıları belirirmi. Belirirse bu kafada çıkan çıkıntılarla aynı şekildemi yorumlanmalıdır yoksa daha güzel bir yorum yapılabilirmi. Emek kutsal olduğuna göre emeği naylon poşetlerde veya bidonlarda uçakla getirmek mümkünmüdür. Getirebilirsek evde hangi yöne bakacak şekilde ve hangi yüksekliğe asmamız gerekir veya içmeye kalkarsak ayaktamı, oturarak mı içmelidir ki daha sevap olsun. Ayakta başka, oturarak başka içersek aynı dualarla mı içmeliyiz. Kutsal olan emek hindistana götürülürse ineklerle geçinebilirmi.Eğer üstüne inek pislerse nasıl bir işlem yapılmalıdır, otomatik makinede 40 derecedemi yıkanır yoksa illede elde ve çitilemedenmi yıkamalıdır. Bu konuda tecrübeli olan varsa yardımlarını rica ediyorum..

 • Hüseyin Başaoğlu
  Hüseyin Başaoğlu25.08.2012 - 15:25

  Bakın yedi sayfa yazılmış bana cevap veren kimse yok.Yazımı tekrar koyayım da tekrar okuyup bunada bir cevap veriverin lütfen eğer varsa.
  -------
  Emek nedir emek sağ olabilirmi. Sağ ise sağlık sorunları yaşıyabiliyor mudur. Değilse ölmüş demektir, ölüyse ölüye sağlık dilenir mi? Sağlık sorunu yaşıyorsa tedavi edilebilirmi, yani emek hastaneye kaldırılabilirmi, doktora götürülebilirmi? Götürülürse hangi bölümde tedavi görür,göz mü KBB mi cerrahiyemi hangisine başvurmak lazımdır. Emek ile sağlık arasında ne gibi bir bağlantı vardır? Varsa nasıl izah edebilirsiniz? Emek bir canlı mıdır? Canlıysa kaç ayaklıdır, gözü, kulağı, yada pulu,anteni bacağı varmıdır. Canlı değlse emeğe sağlık dilenebilirmi? Canlı ise nerede yaşar ne yer ne içer? Emek ölü doğabilirmi? Bunlara cevap vermeye kalktığınızda (emeğin tanımının insan ile tanımlı olabileceği şekliyle) insandan bağımsız ayrı bir mahluk değil olduğu kabul edilirse yani insanın elinin, ayağının, gözünün, dilinin, beyninin üretimi olan ve harcanmış zaman ve enerji bütününü fikir düzeyinde tanımlayan şey olduğunu kabul edersek sizce emek sağ olabilecek bir varlık mıdır? Yani emeğe sağlık dilenebilirmi? Dilenemez se bu ne menem bir Türkçe kullanımıdır ki bazı ağızlar sırf farklı olduklarını zannettirsinler diye insanların ellerine, ayaklarına, gözlerine, beynine veya bütününe sağlık dilemezler de emeğinize sağlık derler. Bu insanlar hangi okullarda hangi Türkçe derslerini görmüşler ve hangi edebiyat dersinde edebi sanat ustası olmuşlardır da emeğinize sağlık diye teşbih yapmaktadırlar? Demirci ustasının yaralanmış eline bakarak, eline sağlık diyeceğine yaptığı ferforjeye bakarak, emeğine sağlık demek, nasıl bir angutluk örneğidir ve usta üstünde nasıl bir etki bırakır acaba; aaaa ne kültürlü adam mı der bunu diyene, yoksa sagol beyim deyip anlamadığı bir şeye kafa mı sallamış olur. Bir insana EMEĞİNİZE SAĞLIK demek nasıl bir TÜRKÇE'dir. Emeğinize sağlık diyene Embesil desem hakaret etmiş olurmuyum? ? .Bilen üstadlardan evirip çevirmeden kıvırıp büzmeden dosdoğru bir cevap ve nedenini istiyorum..Saygıyla..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün28.12.2009 - 22:56

  En kutsal değer.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün01.11.2009 - 18:51

  “Emek yaşayan biçimlendirici ateştir”. Karın altında tohum,meyveye duran ağaç.,karanlığı aydınlatan ışık,örste dövülen demirdir.Özgürlük örülü barışı taşıyan,ak kanatlı güvercindir.Emek insana özgüdür.Beni ben yapan,emekten yana olmak,özgürlükten ve insandan yana olmaktır.

  Alıntı.M.Sait Üçlü