Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ergenekon sizce ne demek, Ergenekon size neyi çağrıştırıyor?

Ergenekon terimi Bekir Kurt tarafından tarihinde eklendi

 • Perihan Çetin
  Perihan Çetin

  Sonunu merakla bekledigimiz iyi kurgulanmış bir tiyatro oyunuydu.Sonda hayal kırıklığına mı uğradık?tabi ki hayır..Bir pardon ve yanıldık ile hesap kapatıldı.

 • Korkmaz Şükürlü
  Korkmaz Şükürlü

  Ergenokon ilk Turk yurdudur

 • Şafak Akat
  Şafak Akat

  Ergenekon denilince önceden aklıma çok çok muhteşem bir destan gelirdi ama artık 'Ergenekon' denilince aklıma direk cezaevi geliyor ne hikmetse...

 • Canan Güleşin
  Canan Güleşin

  pireler deve oldu,develer pire.. ulemaya sorduk,hepsi mahpus oldu,başını kuma gömdü ahmak,görünmez oldu.çadır ufak geldi deveye,sahibini kovdu..

 • Kurtaran Sözen
  Kurtaran Sözen

  Ergenekon Türklerin Orta Asya'daki efsanevi anayurdu. Rus tarihçi Gumilev’in tarifine göre dik yamaç anlamını taşır. Bu destan eski Türk destanıdır.

  Türklerin demir bir dağı eriterek, düşmanın onu kafese almaya çalışan, sömürücü ve zalim çemberinden kurtuluşunu ve var olma mücadelesini anlatır.

 • Veysel Turgut
  Veysel Turgut

  Soy özürlülerinin Türk Vatanseverlerini yok etme çabasıdır.

 • Mehmetcan Demir
  Mehmetcan Demir

  şimdiye kadar yazılmış en iyi senaryo

 • Sühel İhtiyar
  Sühel İhtiyar

  sanırım Ergenlikte gençlere konan sinek olabilir.. :)) Ergene kon..

 • Akın Aydın
  Akın Aydın

  Ergenekon devenin Tellal pireninde berber olduğu bir SÜREÇTİR

 • Akın Aydın
  Akın Aydın

  Ergenekon devenin Tellal pireninde berber olduğu bir SÜREÇTİR

 • Mehmet Selim Polat
  Mehmet Selim Polat

  Ergenekon,PKK'nin teyzesinin oğludur.
  PKK yi ört-bas etmek için Hükümet tarafından ortaya çıkartıldı.
  PKK ne suç işlemişse,sorumluluğy,Ergenekon'a devredildi.
  PKK ne ise Ergenekonda O'dur.
  Amca çocuğudurlar.Yakında kardeş olurlar,Belkide Evlenireler.
  Olan bize olur.
  Dağda ölürüz.Vatan sağolsun derler,Kürt,Açılımına devam ederler,
  Bizi yönetenelrin,Umurlarında değildir.
  Askerlik yapanlar Fakir,Türk ve Müslüman olanlardır.
  Yahudi,Hıristiyan ve Zendin Çocuklarının,Vatan savunmasında, öldüğünü duydunuzmu? .
  İşte Ergenekon Budur.

  Ergenekon'un atası PKK dir.
  Pkk ve Ergenekonu,Özal icat etti,
  Mesut+Bahçeli+Ecevit Geliştirdi.
  Erdoğan,Ahmet Türk Birleştirdi.
  kürt açılımını Ortaya Çıkardılar.

  Helal olsun İyi Buluştu.Buna Türkdı derler.

  ABD ve AB Kanun ve yasalarımızı beğenmiyorlar,Beğenmezler,zaten bizi sevmiyorlar ki.
  ERmeni ile Yahudiyi Kullanarak İç huzurumuzu bozuyorlar.
  Bizim hainlerde,kişisel makam ve menfaatleri uğruna,
  ABD,İngiltere ve Ab sefoni orkestrasını çalıyorlar,gece gündüz oynuyorlar,Kemençeye,saza gerek yoktur.
  İşte Ergenekon budur.

  Kısacası İslam ve Türk Düşmanlığıdır.

 • Mehmet Faruk Habiboglu
  Mehmet Faruk Habiboglu

  Valla iyi bir film senaryosu bana göre. iyi de yutturdular halka. Ama sonuç fos bir balon olacak. Daha şimdiden.. Tutuklular her duruşmadan sonra birer,üçer salınıyorlar. Yanisi ABD bizi cambaza baktırırken artık neyi götürdüyse bu arada...

 • Yasemin Acar
  Yasemin Acar

  önemli bir Göktürk destanı

 • Serkan Arslan
  Serkan Arslan

  ergenekon nedir? iraki isgal etmek icin saddam diktator bahanesi afkanistana girmek icin husame bin ladim abd yi ucakla vurdu bahnesi turkiyeyi savasla isgal edemezler iste ergenekon bahanesi 100 yilin savasi fasizm ve sosyalizm savasi rant 2

 • Erol Gökmen
  Erol Gökmen

  Varlığına hiç bir zaman inanmadığım.Tarihi değerimize zarar vercek,hayali tanıklarla uydurulan ve insanlara eziyet etmekten başka bir faydası olmayan,ne zaman sonuçlanacağı meçhul bir duruşma trajedisi.Tabiki suçlular cezalandırılmalı amma ysalar ve deliller hiç'e sayılarak değil.Ömrüm yeterse sonuçlarını göreceğim.Bakalım çok girmeye çabaladıkları AB.ve AİHM.ne tazminat 'lar ödenmesini isteyecek? .

 • Kemal Toklu
  Kemal Toklu

  Ergenekon=Türkiyedeki virüsler

 • Empati Kurarak Yaşamalıyız Yıldız
  Empati Kurarak Yaşamalıyız Yıldız

  ergenekon sebotoist ve masonların kendi çıkarları uğruna verdikleri emparyalizm savaşıdır.bunun için kullanılan insanlar ne yazıkki kullanıldığının farkında değil ınsan kendi topraklarını satarmı

 • Hasan Kocamanoğlu
  Hasan Kocamanoğlu

  Ergen Anakonda

  İçimizde yetişip, dışarıda-batıda aşılanan, cia-mossad’la irtibatlandırılan ve bu milletin başına bela olarak salınan ve ilahi dinlerle işleri olmayan ulusalcı-kuvayı milliyetçi- sosyalist vatan-perverlerle dolu… Yıllardır batı kamçısıyla döverek bu milleti arzu ettikleri kıvama getiremeyenleri hiç de hoş günler beklemiyor.

  Yıllardır Müslümanlığı bastırılmaya çalışılan, akıl almaz oyun, hile ve desiselerle kronik travma yaşatılan bu toplumun sessiz direnişi ve yıkılmayışı karşısında paniklemeleri ve çözülmeleri devam etmektedir.

  Doksan yıl önce biçilen ve iğreti olarak dikilen gömlek Türkiye’ye dar geliyor… Hatta lime lime dökülüyor… Gömlek her dikiş atmasında ve tellenmesinde dipçik ve süngüyle zorla kabul ettirilmeye çalışıldı. Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devrimcilik adı altında tepeden inme ideolojilerle Türk halkına yapılan dayatmalar tutmamıştır, tutmayacaktır da… Anti demokratik hüküm ve yasalarla devrimcilik denilen bu iğreti yapı yaşatılmaya çalışılmıştır. Laiklikle din devletin tekeline alınmak istenmiştir.

  “Gönülsüz avrat anadan doğma kısırdır” “Zorla güzellik olmaz” olmamıştır da, olamayacaktır da… “Halka rağmen halk için” olmaz, olmamıştır da… Doksan yıldır bu toplum aşağılanmış, horlanmış, dışlanmış ve tepeden bakılarak parya yerine konmuştur.

  Devlet hem siyaseten hem de iktisaden yürütülmüş, kendine münhasır devletle beslenen asalak zenginler üretilmiştir. Her ne kadar batıda para iktidar getirse de, bu Orta Doğu ve Asya ülkelerinde iktidarlar para getirmiştir… Doksan yılda devletin bünyesinde bu milletin kanıyla beslenen “Ergen Anakonda” ların yaşamasına müsaade edilmiştir. Bu ülkenin kaba taşlarını yerinden oynatacak yiğitleri bu millet bu gün anlaşılmasa da ileride rahmetle anacaktır. Çünkü bu devletin temel yapı taşlarının her birinin altında irili ufaklı yüzlerce “Ergen ve yavru Anakonda” vardır.

  “O yalan bu yalan, deveyi yuttu bir yılan…” Var içeride birazda sen oylan! Hak ve adaletin tuzla buz olduğu bir yerde huzur, güven ve başarı gider, yerine anarşi, terör ve zulüm gelir. Zülüm ise asit gibidir, bir gün bulunduğu kabı da eritir, zarar verir. Temeli hak ve adalete dayanmayan yargı da kendi tesis ettiği düzen içinde zulme ve gadre uğramaya mahkûmdur. Zenginin fakire, beyazın siyaha üstünlüğü yoktur. Ancak bir insanın diğer insana olan üstünlüğü, Allah’ın tesis ettiği nizam ve intizama imanla olur.

  Şu suçlu, bu suçsuz demek bana düşmez. Bu gün birileri tutuklanır, yarın başka birileri… Bu gün tutuklu birileri serbest bırakılır, yarın bir başkaları.. Önemli olan Yargının adil olması… İmansız bir yargının ise, adil olma imkânı yoktur. Rahmetli babam ve onun da rahmetli babası öyle diyooo…

  Korumacı ve dayatmacı zihniyetle, değişimci düşüncenin kıyasıya bir mücadelesidir bu… Son operasyonlar bir son değil, bir başlangıçtır… Devlet içerisinde yapılanan ve sarmal bir ağa dönüşen yapının ucu “Susurlukla” yakalandı olarak görülmüştü. Ancak siyasi varlıklarına ve iradelerine güvenmeyenlerin veya vesayet altında olduklarından savsaklamalarına sebep oldu. Gerçi Türkiye’de serbest ve hür siyasi irade olmamıştır. Yapılan seçimler ve seçilmişlerin çoğunluğu, siyasal alanı elinde tutanların vesayeti altında gerçekleşmiştir. Bu alanı seçilmişlere asla bırakmak istememektedir. Türkiye bu ilişkiler ağına dokunup tasfiye etmedikçe, hukuk devleti olma imkânı yoktur.

  Tüm darbeler de gizemini suç organizasyonun gizliliğini taşır. Kirli ve karanlık ilişkileri ortaya dökülmedikçe gizemlerini devam ettirirler. Devlet içinde yuvalanan mikropların temizlenmesi Hukukun ve demokrasinin ayağa kalkmasıdır aksi yatalak yaşamaya mahkûm olmak demektir. Türkiye içine düşürüldüğü bu kaos ortamında oyalanırken, büyük balıklar ortamı kendilerine göre dizayn etmeye devam ediyorlar. Çünkü Türkiye kendi kendiyle epey bir süre didişip duracak ve etrafına bakmaya, bakınmaya zamanı olmayacaktır.

  Dün “Susurluk Mızrağı çuvala girmez” diyenler, pekâlâ sessiz sedasız mızrağı çuvala koymuşlardı bu milletin gözlerini içine baka baka... Bu gün Ergen Anakondalardan şikâyet etmeleri yanlış ve büyük abes olur. Çünkü o mızrak Ergen Anakondalara aitti… Şunların ellerindeki laiklik ve Atatürk maskesini birileri alıverse, pislikleri açığa çıkıverse de bu millet ibretle temaşa etse olmaz mı? Gerçi bu millet kimin geçer akçe, kimin geçmez akçe olduğunu herkesten çok daha iyi bilmekte ya!

  “Şeriatın kestiği parmak acımaz” çok doğru, eğer kesen “Şeriat” ise… Eğer o parmağı hıyarın biri kesiyorsa o parmağın ne kadar çok acıyacağın herkes bilir…

  Km-020708

  http://www.hikayeler.net/yazilar/75483/ergen-anakonda/

 • Ali Güler
  Ali Güler

  ERGENEKON kimine göre ülkemize kök salmış bizi derinden yıpratan DERİN çete kimine göre AKP nin karşıtlarını cezalandırdığı bir oyun.Bence bir an önce neticelendirilmesi gereken bir dava

 • Bengüzar Kopuk
  Bengüzar Kopuk

  Bu milletin 150 yıldır ayağa kalkmasını engelleyen, dindar insanlara dünyayı yaşanmaz hale getiren, ne sağcı, ne solcu, ne dindar, ne milliyetci,amaçları sadece Türkiye'yi öldürmeden hasta tutmaya çalışan bir zümrenin organizasyonudur ergenekon. Ergenekonu anlamak için Tutuklananların listesine bakarsanır daha iyi anlarsınız. kimisi milliyetci bir çizgide, kimisi ulasalcı bir çizgide, kimisi sol çizgide, kimisi dinci çizgide, kimisi laik çizgide gözüküyor. Aslında bunların hiçbirinin çizgisi yok. O görüntüler sadece maskeleri. Maskenin altındaki yüz hepsinde aynı...

 • Mehmet Tamer Altıparmak
  Mehmet Tamer Altıparmak

  kim ne derse desin türkçü olmam dolayısıla benim için çok önemli ve özel isimdir.Yaşım geçti bir çocuğum olsa Nadide Ülkü,Tamtürk den sonra bu ismi nüfusa kaydettirmek gurur verirdi.Yeni çocuğu olanlara olacaklara önemle duyururum.

 • Cemal Aydın
  Cemal Aydın

  Bu Ergenekon'a damgasını vuran son iddia Albay Dursun Çiçek imzalı (olduğu ileri sürülen) belge idi.

  Bu belgenin aslına ulaşılmadı. Elde sadece bir fotokopi var ve hukukculardan duyduğumuza göre ceza muhakemeleri mevzuatına göre 'yaş imza' olmayan evrak, delilden sayılmıyor.

  Genelkurmayımız bu belgeyi 'kâğıt parçası' olarak nitelendirdi ve Albay Çiçek hakkında hiç bir işlemde bulunmadı, sadece YAŞ'da görev mühletini bir yıl daha uzatmak hariç. Oysa Çiçek'in, Ergenekon Davası'nda sanık statüsü devam ediyor. Belki de bu belge ortaya çıkmasaydı amiralliğe terfi ettireceklerdi. Şimdi terfi ettirilirse, hükümetden veya cumhurbaşkanından veto yiyebilirdi.

  Acaba kamuoyunun aklına hiç gelmiyor mu? Genelkurmay, bu zamana kadar, sorgusuz sualsiz yüzlerce subayı ordudan atarken, Albay Çiçek'e neden dokunmadı. En azından, neden dava sonucuna kadar açığa almadı?

  Birileri çıkıp diyecekdir: masuniyet karinesi vardır, suçu sabit olana kadar herkes masum sayılır. Oysa YAŞ kararları ile ordudan atılan subayların çoğuna bizim hukuk ehli, toplum mühendisleri ve kanaat önderleri 'bugün masumsun ama yarın tehlikeli olabilirsin! ' demiyorlar mıydı?

  Galatasaray Üniversitesi'nden Kabasakal isimli bir sözde hukukcu tv.de şöyle diyordu: yasak fiil eyleme geçmedi ise, düşünce babında kaldı ise cezaya tabi değildir!

  Gelin bu Aciz'le eyleme nasıl geçildiğini irdeleyelim: Genelkurmay'ın 'kâğıt parçası' dediği belge, Albay Çiçek'in koynunda değil, avukatının bilgisayarında bulunmuşdur ve o avukat halihazırda Ergenekon'un (zannederim tutuklu) sanığıdır. Şimdi onu da, Çiçek'i de başka avukatlar savunmakdalar.

  Belgenin altında imza neden vardır? - Eğer Albay Çiçek, bu senaryoyu vakit öldürmek için yazmış olsa idi, imza atmasına gerek olmazdı. Muhtemelen rapor halinde 'büyüklerine' sunması gerekdiğinden imzaladı. Beni burda müfteri durumuna düşecek tek nokta, belgedeki imzanın misansen yoluyla oraya yerleştirilmiş olmasıydı. Bir vatandaş olarak beklerdim ki, Genelkurmay araştırma emri vere!

  Albay Çiçek, nöbetci mahkeme tarafından tutklandıkdan sonra üç saat içerisinde nasıl tahliye ettirildi? - Anlaşılan, kolu kanadı bağlı olan saygıdeğer albayımızdan korkanlar var. Bu korkanlar Ergenekon savcıları mı? - Yanıldınız, ondan sadece 'ya mahkemede bizim adımızı verirse' diye düşünenler korkuyor.

  İnşaallah yazdıklarım yanlış çıkar da, ben de Genelkurmay'dan ve Albay Çiçek'den özür dilemeye mecbur kalırım.

 • Cebbar Korkmaz
  Cebbar Korkmaz

  Ergenekon nedir
  Ergenekon emperyalizimin kurduğu natoya bağlı anti sol bir cinyet örgütüdür
  Emperyalistler adına aydınları devrimcileri katleden sosyal uyanışı engelleyen
  Irkçı faşistleri cezaevlerinden çıkarp ellerine silah verip devrimcileri yurtseverleri öldürten emperyalist uşagı emperyalizmime bağlı tüm ülkelerde var olan emperyalist uşağı bir kurumlaşmadır
  Bizdeki Ergenekon emperyalizmin direktiflerinden çıkarak fuhuş çeteleri kurmuş kara para aklama silah kaçakçılığı insan kaçakçılığı esrar eroin mafyası sivil halkın bulunduğu alanları bombalayarak masum insanları öldürerek kaos ortamı yaratıp sistemi eline geçirerek ülkenin tamamına egemen olmaya kalkışmıştır bu nedenle yine kurucusu emperyalistlerce tasfiyesine karar verilmiş halk düşmanı bir örgütlenmedir
  Bazı Ergenekon kalemşörleri bu katilleri yurtsever devrimci gibi göstermeye çalışmaktadırlar bu tamamen kafa bulandırma oyunudur
  Yukarıda yazdıklarımı hiçbir devrimci aydın yurtsever yapmaz yapamaz
  Emperyalizme göbekten bağlı bu halk düşmanları bu sıfatlarla masum gösterilmeye çalışılmaktadır
  Aynı zamanda İslamcılar empeylist uşağı göterilmektedir bu ülke kuruluşundan kıssa bir süre sonra emperyalizmin müttefiki olmuş hitlerle iş birliyi yapmıştır bu işbirliyide yine bu Ergenekoncu halk düşmanlarınca sağlanmıştır
  İkinci konuysa dinle ilgilidir yine bu ergenekon kalemşörleri devrimcileri aydınları din düşmanıymış gibi göstermektedirler oysa halkın inançlarına saygı göstermeyenler asla devrimci aydın olamazlar
  Umutulmamalıdır ki dünya düzenindeki toplumsal sosyal halkların özgürlükleri eşit paylaşım insan haklarına saygı dinlerin toplumlara kazandırdıkları yasalardır bu nedenle aydınların devrimcilerin din düşmanı gibi gösterilmesi yine emperyalizmin kendine bağlı gladyo yolula devrimciler aleyhine yaptığı propağandadan ibarettir bu gibi konuları işleyenler emperyalist uşağı sahte solculardır
  Bu konuda lenine sorulmuştur bir devrimcinin dini anlayışı ne olmalıdır Lenin bir devrimci hangi toplumda yaşıyorsa o toplum hagi dine inanıyorsa o olmalıdır bu nedenle devrimciler adına din düşmanlığı yapanlar gladyonun uşaklarıdır asla devrimci deyilerdir asıl amaçları devrimci görüntü verip halkın inançlarına saldırıp devrimcilerle halkın arasını açmaktır
  Yorumu okuyucuya bırakıyorum saygılarımla Cebbar korkmaz

 • Yusuf Ziya Demirel
  Yusuf Ziya Demirel

  Ergenekon, şanlı bir destanken, günümüzde AKP'nin darbe paranoyasına dönüşmüş halidir.

 • Osman Sökmen
  Osman Sökmen

  Türk'ün varoluş destanıdır,,her milletin bir destanı veya ona benzer efsaneleri vardır,bizim de ergenokonumuz vardır,,ama bugünlerde olurolmaz alakasız yerlerde kullanılmaktadır bence yazık,o bir kahramanlık ve varoluş efsanesidir,,ne yapmaya çalışırlar anlamadım,,ama böyle giderse efsane geri gelicek,bu millet Türk'ün gücünü yine dünyaya hissettirecek,çünki Türk onuruna asabiyetine haysiyetine düşkün bir millettir,onun öfkesi korkunç olur,tarih bunun örnekleri ile doludur,

 • Murat Çelik
  Murat Çelik

  destana göre yok edilen bir halkın bi ferdinin bir dağa sığınması ve yıllar sonra çoğalı tekrar gün yüzüne çıkıp büyük imparatorluklar kurarak dünyaya hükmetmesidir.osmnlıdan sonra aynı durum geçerli olmamıştır bu defada komşu halkları inkar imha veşiddetle asimile etmye çalışa bir terör çetesi olarak deşifre olmuştur

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Türk milliyetçi kimlik vurgusunun her zaman bir Ergenekon(Moğol'ca sırp dağ beli) destanı vardır.Benzer bir durum Kürt milliyetçiliğinin öreğin Demirci Kawa destanını yorumlayış biçimimde karşımıza çıkabiliyor.

 • Aslı Artı
  Aslı Artı

  göktürklerin türeyişini anlatan bir türk destanıdır........

 • Nur Talebesi
  Nur Talebesi

  türklerin demiri kömürle eritip hürriyete kavuştukları destanın adıdır

 • Cemal Aydın
  Cemal Aydın

  Ergenekon, Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Sanırım yakında bitiririz ve Malazgirt'e geliriz.