Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ergenekon sizce ne demek, Ergenekon size neyi çağrıştırıyor?

Ergenekon terimi Bekir Kurt tarafından 01.07.2008 tarihinde eklendi

 • Korkmaz Şükürlü
  Korkmaz Şükürlü 12.03.2010 - 23:28

  Ergenokon ilk Turk yurdudur

 • Şafak Akat
  Şafak Akat 17.10.2009 - 03:48

  Ergenekon denilince önceden aklıma çok çok muhteşem bir destan gelirdi ama artık 'Ergenekon' denilince aklıma direk cezaevi geliyor ne hikmetse...

 • Canan Güleşin
  Canan Güleşin 13.10.2009 - 14:14

  pireler deve oldu,develer pire.. ulemaya sorduk,hepsi mahpus oldu,başını kuma gömdü ahmak,görünmez oldu.çadır ufak geldi deveye,sahibini kovdu..

 • Kurtaran Sözen
  Kurtaran Sözen 02.10.2009 - 22:20

  Ergenekon Türklerin Orta Asya'daki efsanevi anayurdu. Rus tarihçi Gumilev’in tarifine göre dik yamaç anlamını taşır. Bu destan eski Türk destanıdır.

  Türklerin demir bir dağı eriterek, düşmanın onu kafese almaya çalışan, sömürücü ve zalim çemberinden kurtuluşunu ve var olma mücadelesini anlatır.

 • Veysel Turgut
  Veysel Turgut 30.09.2009 - 22:26

  Soy özürlülerinin Türk Vatanseverlerini yok etme çabasıdır.

 • Mehmetcan Demir
  Mehmetcan Demir 25.09.2009 - 01:06

  şimdiye kadar yazılmış en iyi senaryo

 • Sühel İhtiyar
  Sühel İhtiyar 23.09.2009 - 17:45

  sanırım Ergenlikte gençlere konan sinek olabilir.. :)) Ergene kon..

 • Akın Aydın
  Akın Aydın 21.09.2009 - 19:01

  Ergenekon devenin Tellal pireninde berber olduğu bir SÜREÇTİR

 • Akın Aydın
  Akın Aydın 21.09.2009 - 19:00

  Ergenekon devenin Tellal pireninde berber olduğu bir SÜREÇTİR

 • Ali Kemal Turan
  Ali Kemal Turan 14.09.2009 - 22:38

  Her ne kadar Atatürkçü ve Laik bir insan olsamda; Ergenekon soruşturmasını destekliyorum.biliyorumki bu ülkede çok karanlık işler yaptı bu kişiler.Yönetmek adına...Demokratik bir ülkeye hiç yakışmayacak işler..İstiyorum ki herkes yarınlarından emin olarak yaşasın bu ülkede..Toplum mühendisliği dediler bunun adına..Toplumu yönetmek için Gerçek ve özgür demokrasi hariç her şey mübahtı bunlar için..Oysa ki Temiz ve aydınlık bir Türkiye rejimin en sağlam teminatıdır...Bunu bilemediler..Ekonomisi güçlü bir Türkiye,yi kimse yıkamazdı...Bence bunu göremediler.Bu arada birileri de umarım takiyye yapmıyordur ve ülkemizi ters bir yöne doğru rayından çıkarmaya çalışmazlar.Ancak şuna eminimki hukuka saygılı çok Atatürkçü, laik insanlar var bu ülkede ve onlar ülkemizin; Ata,mızın işaret ettiği çağdaş uygarlık rotasından çıkmasına asla izin vermiyeceklerdir...

 • Mehmet Selim Polat
  Mehmet Selim Polat 14.09.2009 - 17:25

  Ergenekon,PKK'nin teyzesinin oğludur.
  PKK yi ört-bas etmek için Hükümet tarafından ortaya çıkartıldı.
  PKK ne suç işlemişse,sorumluluğy,Ergenekon'a devredildi.
  PKK ne ise Ergenekonda O'dur.
  Amca çocuğudurlar.Yakında kardeş olurlar,Belkide Evlenireler.
  Olan bize olur.
  Dağda ölürüz.Vatan sağolsun derler,Kürt,Açılımına devam ederler,
  Bizi yönetenelrin,Umurlarında değildir.
  Askerlik yapanlar Fakir,Türk ve Müslüman olanlardır.
  Yahudi,Hıristiyan ve Zendin Çocuklarının,Vatan savunmasında, öldüğünü duydunuzmu? .
  İşte Ergenekon Budur.

  Ergenekon'un atası PKK dir.
  Pkk ve Ergenekonu,Özal icat etti,
  Mesut+Bahçeli+Ecevit Geliştirdi.
  Erdoğan,Ahmet Türk Birleştirdi.
  kürt açılımını Ortaya Çıkardılar.

  Helal olsun İyi Buluştu.Buna Türkdı derler.

  ABD ve AB Kanun ve yasalarımızı beğenmiyorlar,Beğenmezler,zaten bizi sevmiyorlar ki.
  ERmeni ile Yahudiyi Kullanarak İç huzurumuzu bozuyorlar.
  Bizim hainlerde,kişisel makam ve menfaatleri uğruna,
  ABD,İngiltere ve Ab sefoni orkestrasını çalıyorlar,gece gündüz oynuyorlar,Kemençeye,saza gerek yoktur.
  İşte Ergenekon budur.

  Kısacası İslam ve Türk Düşmanlığıdır.

 • Mehmet Faruk Habiboglu
  Mehmet Faruk Habiboglu 11.09.2009 - 17:19

  Valla iyi bir film senaryosu bana göre. iyi de yutturdular halka. Ama sonuç fos bir balon olacak. Daha şimdiden.. Tutuklular her duruşmadan sonra birer,üçer salınıyorlar. Yanisi ABD bizi cambaza baktırırken artık neyi götürdüyse bu arada...

 • Yasemin Acar
  Yasemin Acar 04.09.2009 - 16:48

  önemli bir Göktürk destanı

 • Serkan Arslan
  Serkan Arslan 04.09.2009 - 15:50

  ergenekon nedir? iraki isgal etmek icin saddam diktator bahanesi afkanistana girmek icin husame bin ladim abd yi ucakla vurdu bahnesi turkiyeyi savasla isgal edemezler iste ergenekon bahanesi 100 yilin savasi fasizm ve sosyalizm savasi rant 2

 • Erol Gökmen
  Erol Gökmen 02.09.2009 - 08:59

  Varlığına hiç bir zaman inanmadığım.Tarihi değerimize zarar vercek,hayali tanıklarla uydurulan ve insanlara eziyet etmekten başka bir faydası olmayan,ne zaman sonuçlanacağı meçhul bir duruşma trajedisi.Tabiki suçlular cezalandırılmalı amma ysalar ve deliller hiç'e sayılarak değil.Ömrüm yeterse sonuçlarını göreceğim.Bakalım çok girmeye çabaladıkları AB.ve AİHM.ne tazminat 'lar ödenmesini isteyecek? .

 • Kemal Toklu
  Kemal Toklu 01.09.2009 - 23:33

  Ergenekon=Türkiyedeki virüsler

 • Empati Kurarak Yaşamalıyız Yıldız
  Empati Kurarak Yaşamalıyız Yıldız 26.08.2009 - 18:14

  ergenekon sebotoist ve masonların kendi çıkarları uğruna verdikleri emparyalizm savaşıdır.bunun için kullanılan insanlar ne yazıkki kullanıldığının farkında değil ınsan kendi topraklarını satarmı

 • Hasan Kocamanoğlu
  Hasan Kocamanoğlu 26.08.2009 - 13:28

  Ergen Anakonda

  İçimizde yetişip, dışarıda-batıda aşılanan, cia-mossad’la irtibatlandırılan ve bu milletin başına bela olarak salınan ve ilahi dinlerle işleri olmayan ulusalcı-kuvayı milliyetçi- sosyalist vatan-perverlerle dolu… Yıllardır batı kamçısıyla döverek bu milleti arzu ettikleri kıvama getiremeyenleri hiç de hoş günler beklemiyor.

  Yıllardır Müslümanlığı bastırılmaya çalışılan, akıl almaz oyun, hile ve desiselerle kronik travma yaşatılan bu toplumun sessiz direnişi ve yıkılmayışı karşısında paniklemeleri ve çözülmeleri devam etmektedir.

  Doksan yıl önce biçilen ve iğreti olarak dikilen gömlek Türkiye’ye dar geliyor… Hatta lime lime dökülüyor… Gömlek her dikiş atmasında ve tellenmesinde dipçik ve süngüyle zorla kabul ettirilmeye çalışıldı. Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devrimcilik adı altında tepeden inme ideolojilerle Türk halkına yapılan dayatmalar tutmamıştır, tutmayacaktır da… Anti demokratik hüküm ve yasalarla devrimcilik denilen bu iğreti yapı yaşatılmaya çalışılmıştır. Laiklikle din devletin tekeline alınmak istenmiştir.

  “Gönülsüz avrat anadan doğma kısırdır” “Zorla güzellik olmaz” olmamıştır da, olamayacaktır da… “Halka rağmen halk için” olmaz, olmamıştır da… Doksan yıldır bu toplum aşağılanmış, horlanmış, dışlanmış ve tepeden bakılarak parya yerine konmuştur.

  Devlet hem siyaseten hem de iktisaden yürütülmüş, kendine münhasır devletle beslenen asalak zenginler üretilmiştir. Her ne kadar batıda para iktidar getirse de, bu Orta Doğu ve Asya ülkelerinde iktidarlar para getirmiştir… Doksan yılda devletin bünyesinde bu milletin kanıyla beslenen “Ergen Anakonda” ların yaşamasına müsaade edilmiştir. Bu ülkenin kaba taşlarını yerinden oynatacak yiğitleri bu millet bu gün anlaşılmasa da ileride rahmetle anacaktır. Çünkü bu devletin temel yapı taşlarının her birinin altında irili ufaklı yüzlerce “Ergen ve yavru Anakonda” vardır.

  “O yalan bu yalan, deveyi yuttu bir yılan…” Var içeride birazda sen oylan! Hak ve adaletin tuzla buz olduğu bir yerde huzur, güven ve başarı gider, yerine anarşi, terör ve zulüm gelir. Zülüm ise asit gibidir, bir gün bulunduğu kabı da eritir, zarar verir. Temeli hak ve adalete dayanmayan yargı da kendi tesis ettiği düzen içinde zulme ve gadre uğramaya mahkûmdur. Zenginin fakire, beyazın siyaha üstünlüğü yoktur. Ancak bir insanın diğer insana olan üstünlüğü, Allah’ın tesis ettiği nizam ve intizama imanla olur.

  Şu suçlu, bu suçsuz demek bana düşmez. Bu gün birileri tutuklanır, yarın başka birileri… Bu gün tutuklu birileri serbest bırakılır, yarın bir başkaları.. Önemli olan Yargının adil olması… İmansız bir yargının ise, adil olma imkânı yoktur. Rahmetli babam ve onun da rahmetli babası öyle diyooo…

  Korumacı ve dayatmacı zihniyetle, değişimci düşüncenin kıyasıya bir mücadelesidir bu… Son operasyonlar bir son değil, bir başlangıçtır… Devlet içerisinde yapılanan ve sarmal bir ağa dönüşen yapının ucu “Susurlukla” yakalandı olarak görülmüştü. Ancak siyasi varlıklarına ve iradelerine güvenmeyenlerin veya vesayet altında olduklarından savsaklamalarına sebep oldu. Gerçi Türkiye’de serbest ve hür siyasi irade olmamıştır. Yapılan seçimler ve seçilmişlerin çoğunluğu, siyasal alanı elinde tutanların vesayeti altında gerçekleşmiştir. Bu alanı seçilmişlere asla bırakmak istememektedir. Türkiye bu ilişkiler ağına dokunup tasfiye etmedikçe, hukuk devleti olma imkânı yoktur.

  Tüm darbeler de gizemini suç organizasyonun gizliliğini taşır. Kirli ve karanlık ilişkileri ortaya dökülmedikçe gizemlerini devam ettirirler. Devlet içinde yuvalanan mikropların temizlenmesi Hukukun ve demokrasinin ayağa kalkmasıdır aksi yatalak yaşamaya mahkûm olmak demektir. Türkiye içine düşürüldüğü bu kaos ortamında oyalanırken, büyük balıklar ortamı kendilerine göre dizayn etmeye devam ediyorlar. Çünkü Türkiye kendi kendiyle epey bir süre didişip duracak ve etrafına bakmaya, bakınmaya zamanı olmayacaktır.

  Dün “Susurluk Mızrağı çuvala girmez” diyenler, pekâlâ sessiz sedasız mızrağı çuvala koymuşlardı bu milletin gözlerini içine baka baka... Bu gün Ergen Anakondalardan şikâyet etmeleri yanlış ve büyük abes olur. Çünkü o mızrak Ergen Anakondalara aitti… Şunların ellerindeki laiklik ve Atatürk maskesini birileri alıverse, pislikleri açığa çıkıverse de bu millet ibretle temaşa etse olmaz mı? Gerçi bu millet kimin geçer akçe, kimin geçmez akçe olduğunu herkesten çok daha iyi bilmekte ya!

  “Şeriatın kestiği parmak acımaz” çok doğru, eğer kesen “Şeriat” ise… Eğer o parmağı hıyarın biri kesiyorsa o parmağın ne kadar çok acıyacağın herkes bilir…

  Km-020708

  http://www.hikayeler.net/yazilar/75483/ergen-anakonda/

 • Ali Güler
  Ali Güler 23.08.2009 - 02:05

  ERGENEKON kimine göre ülkemize kök salmış bizi derinden yıpratan DERİN çete kimine göre AKP nin karşıtlarını cezalandırdığı bir oyun.Bence bir an önce neticelendirilmesi gereken bir dava

 • Bengüzar Kopuk
  Bengüzar Kopuk 20.08.2009 - 13:09

  Bu milletin 150 yıldır ayağa kalkmasını engelleyen, dindar insanlara dünyayı yaşanmaz hale getiren, ne sağcı, ne solcu, ne dindar, ne milliyetci,amaçları sadece Türkiye'yi öldürmeden hasta tutmaya çalışan bir zümrenin organizasyonudur ergenekon. Ergenekonu anlamak için Tutuklananların listesine bakarsanır daha iyi anlarsınız. kimisi milliyetci bir çizgide, kimisi ulasalcı bir çizgide, kimisi sol çizgide, kimisi dinci çizgide, kimisi laik çizgide gözüküyor. Aslında bunların hiçbirinin çizgisi yok. O görüntüler sadece maskeleri. Maskenin altındaki yüz hepsinde aynı...

 • Mehmet Tamer Altıparmak
  Mehmet Tamer Altıparmak 13.08.2009 - 21:49

  kim ne derse desin türkçü olmam dolayısıla benim için çok önemli ve özel isimdir.Yaşım geçti bir çocuğum olsa Nadide Ülkü,Tamtürk den sonra bu ismi nüfusa kaydettirmek gurur verirdi.Yeni çocuğu olanlara olacaklara önemle duyururum.

 • Cemal Aydın
  Cemal Aydın 12.08.2009 - 14:37

  Bu Ergenekon'a damgasını vuran son iddia Albay Dursun Çiçek imzalı (olduğu ileri sürülen) belge idi.

  Bu belgenin aslına ulaşılmadı. Elde sadece bir fotokopi var ve hukukculardan duyduğumuza göre ceza muhakemeleri mevzuatına göre 'yaş imza' olmayan evrak, delilden sayılmıyor.

  Genelkurmayımız bu belgeyi 'kâğıt parçası' olarak nitelendirdi ve Albay Çiçek hakkında hiç bir işlemde bulunmadı, sadece YAŞ'da görev mühletini bir yıl daha uzatmak hariç. Oysa Çiçek'in, Ergenekon Davası'nda sanık statüsü devam ediyor. Belki de bu belge ortaya çıkmasaydı amiralliğe terfi ettireceklerdi. Şimdi terfi ettirilirse, hükümetden veya cumhurbaşkanından veto yiyebilirdi.

  Acaba kamuoyunun aklına hiç gelmiyor mu? Genelkurmay, bu zamana kadar, sorgusuz sualsiz yüzlerce subayı ordudan atarken, Albay Çiçek'e neden dokunmadı. En azından, neden dava sonucuna kadar açığa almadı?

  Birileri çıkıp diyecekdir: masuniyet karinesi vardır, suçu sabit olana kadar herkes masum sayılır. Oysa YAŞ kararları ile ordudan atılan subayların çoğuna bizim hukuk ehli, toplum mühendisleri ve kanaat önderleri 'bugün masumsun ama yarın tehlikeli olabilirsin! ' demiyorlar mıydı?

  Galatasaray Üniversitesi'nden Kabasakal isimli bir sözde hukukcu tv.de şöyle diyordu: yasak fiil eyleme geçmedi ise, düşünce babında kaldı ise cezaya tabi değildir!

  Gelin bu Aciz'le eyleme nasıl geçildiğini irdeleyelim: Genelkurmay'ın 'kâğıt parçası' dediği belge, Albay Çiçek'in koynunda değil, avukatının bilgisayarında bulunmuşdur ve o avukat halihazırda Ergenekon'un (zannederim tutuklu) sanığıdır. Şimdi onu da, Çiçek'i de başka avukatlar savunmakdalar.

  Belgenin altında imza neden vardır? - Eğer Albay Çiçek, bu senaryoyu vakit öldürmek için yazmış olsa idi, imza atmasına gerek olmazdı. Muhtemelen rapor halinde 'büyüklerine' sunması gerekdiğinden imzaladı. Beni burda müfteri durumuna düşecek tek nokta, belgedeki imzanın misansen yoluyla oraya yerleştirilmiş olmasıydı. Bir vatandaş olarak beklerdim ki, Genelkurmay araştırma emri vere!

  Albay Çiçek, nöbetci mahkeme tarafından tutklandıkdan sonra üç saat içerisinde nasıl tahliye ettirildi? - Anlaşılan, kolu kanadı bağlı olan saygıdeğer albayımızdan korkanlar var. Bu korkanlar Ergenekon savcıları mı? - Yanıldınız, ondan sadece 'ya mahkemede bizim adımızı verirse' diye düşünenler korkuyor.

  İnşaallah yazdıklarım yanlış çıkar da, ben de Genelkurmay'dan ve Albay Çiçek'den özür dilemeye mecbur kalırım.

 • Cebbar Korkmaz
  Cebbar Korkmaz 11.08.2009 - 09:48

  Ergenekon nedir
  Ergenekon emperyalizimin kurduğu natoya bağlı anti sol bir cinyet örgütüdür
  Emperyalistler adına aydınları devrimcileri katleden sosyal uyanışı engelleyen
  Irkçı faşistleri cezaevlerinden çıkarp ellerine silah verip devrimcileri yurtseverleri öldürten emperyalist uşagı emperyalizmime bağlı tüm ülkelerde var olan emperyalist uşağı bir kurumlaşmadır
  Bizdeki Ergenekon emperyalizmin direktiflerinden çıkarak fuhuş çeteleri kurmuş kara para aklama silah kaçakçılığı insan kaçakçılığı esrar eroin mafyası sivil halkın bulunduğu alanları bombalayarak masum insanları öldürerek kaos ortamı yaratıp sistemi eline geçirerek ülkenin tamamına egemen olmaya kalkışmıştır bu nedenle yine kurucusu emperyalistlerce tasfiyesine karar verilmiş halk düşmanı bir örgütlenmedir
  Bazı Ergenekon kalemşörleri bu katilleri yurtsever devrimci gibi göstermeye çalışmaktadırlar bu tamamen kafa bulandırma oyunudur
  Yukarıda yazdıklarımı hiçbir devrimci aydın yurtsever yapmaz yapamaz
  Emperyalizme göbekten bağlı bu halk düşmanları bu sıfatlarla masum gösterilmeye çalışılmaktadır
  Aynı zamanda İslamcılar empeylist uşağı göterilmektedir bu ülke kuruluşundan kıssa bir süre sonra emperyalizmin müttefiki olmuş hitlerle iş birliyi yapmıştır bu işbirliyide yine bu Ergenekoncu halk düşmanlarınca sağlanmıştır
  İkinci konuysa dinle ilgilidir yine bu ergenekon kalemşörleri devrimcileri aydınları din düşmanıymış gibi göstermektedirler oysa halkın inançlarına saygı göstermeyenler asla devrimci aydın olamazlar
  Umutulmamalıdır ki dünya düzenindeki toplumsal sosyal halkların özgürlükleri eşit paylaşım insan haklarına saygı dinlerin toplumlara kazandırdıkları yasalardır bu nedenle aydınların devrimcilerin din düşmanı gibi gösterilmesi yine emperyalizmin kendine bağlı gladyo yolula devrimciler aleyhine yaptığı propağandadan ibarettir bu gibi konuları işleyenler emperyalist uşağı sahte solculardır
  Bu konuda lenine sorulmuştur bir devrimcinin dini anlayışı ne olmalıdır Lenin bir devrimci hangi toplumda yaşıyorsa o toplum hagi dine inanıyorsa o olmalıdır bu nedenle devrimciler adına din düşmanlığı yapanlar gladyonun uşaklarıdır asla devrimci deyilerdir asıl amaçları devrimci görüntü verip halkın inançlarına saldırıp devrimcilerle halkın arasını açmaktır
  Yorumu okuyucuya bırakıyorum saygılarımla Cebbar korkmaz

 • Yusuf Ziya Demirel
  Yusuf Ziya Demirel 08.08.2009 - 11:51

  Ergenekon, şanlı bir destanken, günümüzde AKP'nin darbe paranoyasına dönüşmüş halidir.

 • Osman Sökmen
  Osman Sökmen 06.08.2009 - 05:29

  Türk'ün varoluş destanıdır,,her milletin bir destanı veya ona benzer efsaneleri vardır,bizim de ergenokonumuz vardır,,ama bugünlerde olurolmaz alakasız yerlerde kullanılmaktadır bence yazık,o bir kahramanlık ve varoluş efsanesidir,,ne yapmaya çalışırlar anlamadım,,ama böyle giderse efsane geri gelicek,bu millet Türk'ün gücünü yine dünyaya hissettirecek,çünki Türk onuruna asabiyetine haysiyetine düşkün bir millettir,onun öfkesi korkunç olur,tarih bunun örnekleri ile doludur,

 • Murat Çelik
  Murat Çelik 28.07.2009 - 16:33

  destana göre yok edilen bir halkın bi ferdinin bir dağa sığınması ve yıllar sonra çoğalı tekrar gün yüzüne çıkıp büyük imparatorluklar kurarak dünyaya hükmetmesidir.osmnlıdan sonra aynı durum geçerli olmamıştır bu defada komşu halkları inkar imha veşiddetle asimile etmye çalışa bir terör çetesi olarak deşifre olmuştur

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 20.07.2009 - 20:25

  Türk milliyetçi kimlik vurgusunun her zaman bir Ergenekon(Moğol'ca sırp dağ beli) destanı vardır.Benzer bir durum Kürt milliyetçiliğinin öreğin Demirci Kawa destanını yorumlayış biçimimde karşımıza çıkabiliyor.

 • Ertuğrul Zengin
  Ertuğrul Zengin 17.07.2009 - 16:28

  Vatansızların gözü

 • Aslı Artı
  Aslı Artı 05.07.2009 - 19:26

  göktürklerin türeyişini anlatan bir türk destanıdır........

 • Nur Talebesi
  Nur Talebesi 19.06.2009 - 19:49

  türklerin demiri kömürle eritip hürriyete kavuştukları destanın adıdır

 • Cemal Aydın
  Cemal Aydın 19.06.2009 - 03:31

  Ergenekon, Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Sanırım yakında bitiririz ve Malazgirt'e geliriz.

 • Mine Kibaroğlu
  Mine Kibaroğlu 17.06.2009 - 13:32

  ergenekonla oyalanıyoruz arkadaşlar.ülkemizde herzaman yapılan bir oyalama takdiği vardır.öncelikle halkı alıştıra alıştıra gerçekleri bu şekilde anlatıyorlar.bunları deşifre ettiklerinde biz bunlarla oyalnırken daha büyük olaylar oluyor.farkındaysanız bu ara çok büyük tarihsel açıklamalar yapılıyor.dikkatinizi ergenekondan ayırın ve etrafa bakın. ins.anlık büyük tehlike altında.biz hala sağ sol ermeni kürt ergenekon olaylarındayız.öğrenmemizi bilgilenmememizi istiyorlar.lütfen okuyalım.ama herşeyi okuyalım.cahil kalmamız isteniliyor.buna boyun eğmeyelim.cehalet bilgisizlikten gelir.bilgide okumayla araştırmayla gelir.

 • Leyla Durak
  Leyla Durak 16.06.2009 - 22:21

  güzel ismin davalara konu olması...

 • Enginocak
  Enginocak 15.06.2009 - 21:12

  (Ergenekon) ülkemiz insanlarının nekadar basit düzeyeye indirilişinin,nedenli hiçe sayılışının aynı zamanda da hiçbir kötü düşünce veeylemin baki kalamayacağının bir göstergesidir.böylesine şanlı bir ismin alet edilerek yolaçıkılmış olmasına ayrıca üzülüyorum.

  Prens Poor

 • Erdal Baş
  Erdal Baş 31.05.2009 - 00:17

  ergenekon pkk vs örgütler madem türkiyeye abd tarafından servis ediliyo kopartalım bağımızı osmanlı zamanında amerikamı vardı yanımızda sıkıştığımızda imf mi vardı çoçuğun babasından para ister gibi her krize girdimizde kapılarındayız dileniyoruz ülkeyi kaosdan dar boğazdan üst kağıtçılardan düzenbazlardan hilebazlardan kutarmanın tek yolu var türk müyüz türk türkçe tek dil olaçak müslümanmıyız elhamdülillah müslümanız herkes allaha secde edecek medya düzeltilecek çok iyi hatırlıyorum 90 lı yılların başlarında daha cocuktum klipler süperdi diziler harikaydı klipler daha seviyeli daha cocuksu mahsumdu şimdi resmen erotizim empoz ediyolar 20 yıl önceki diziler sevgiği komşulu insanların insana saygıyla bakmasını öğretiyodu şimdi ise ihaneti yobazlığı cinselliği aldatmayı kazık atmayı öğretiyolar hayatta tek gercek var hiç bir insan hiç bir güç yer yüzünde bir şey değiştiremez fertler anca kendini değiştirir dürüst saygılı ahlaklı vatan millet insan bayrak sevgisini aşılamalıyız o zaman ne ergenekon ne pkk ne dtp vız gelir makam mevki para kadın koltuk sevdası olmayak tek sevda tek aşk tek sevgi önce dine müslümanlığa sonra toprağa türkiyeye sonraya bayrağa canım ayyıldızım canım feda sana

 • Osman Özütler
  Osman Özütler 25.05.2009 - 19:15

  Bombala Kurt! .. :)

 • Ertuğrul Zengin
  Ertuğrul Zengin 25.05.2009 - 13:40

  Dengesizler toplulugu

 • Enes Muhammed
  Enes Muhammed 22.05.2009 - 16:46

  Bekliyor Zebaniler

  Bir avuç çapulcu işte!
  Son çırpınışları bunlar!
  Söküldü azı dişleri de!
  Son kez ısırmaya çalışıyorlar!

  Asımın nesli demiştik ya hani!
  Kaldığımız yerden aynen devam!
  Çiğnetmedi bu millet namusunu!
  Asla kimseye çiğnetmeyecek!

  Saldırıyor çetecilerin üçü beşi!
  Kimi çürük kimi çarık!
  Kimi bilmem ne bela!
  Kin püskürmekte hak yoluna!
  Zulüm yağdırmakta inananlara!

  Ey Allah’tan korkmaz!
  Ey son peygamberi tanımaz!
  Allah’a yeminler olsun ki!
  Mekke’nin müşrikleri,
  Ancak bu kadar bedbaht idi!

  Ey namert oğlu namert!
  İsteme bu milletten makber!
  Kollarını açmışta cehennemde!
  Bekliyor seni zebaniler!

  Enes Muhammed

 • Astürkoğlu
  Astürkoğlu 22.05.2009 - 02:12

  Ergenekon kelime olarak nedir bilmiyorum ama şimdilerde ergenekon denen örgüt hakkında edindiğim izlenmim; Dünya dengeleri içinde ülkenin her şart ve koşulda ezilmeden, oyuna gelmeden, çökertilmeden vb. hayatını idame ettirmesi için gerekli olan, kısaca devletin sol (taharet) eli denebilir. Düşünsenize siz demokrasi, insan hakları, adalet, saygı, sevgi diyorsunuz, oysa dünya devletleri, kan, kin, hırs, açgözlülük, haçlılık vb. ideolojilerle heryol mübah anlayışıyla devletinize, toprak bütünlüğünüze göz dikmiş, dahada ileri gitmiş elini kolunu sokmuş. Kısaca evinizin içine ha bire pisleyip duruyorlar, ama bunu gece karanlığında kimseler görmeden, delil bırakmadan yapıyorlar. Sizde devlet olarak aynı silahla yada aynı mukavemette kalkanla karşılık vermek zorundasınız, üzerinde yaşadığınız toprağa vatan demeye devam etmek istiyorsak. Ne yazıkki bizim ergenekonumuz vatanına hizmet adıyla milletini kontrol altında tutmaya çalışmış (heryol mübah düsturu ile) . Buda düşmanların işine gelmiş hatta farkıda olmadan bu düşmanlarla vatana sahip çıkacağız diye ortak çalışmışlar. Yoksa kim alıkoyabilirdi yıllarca bizi süper dünya devleti olmaktan, başka kim...(Kanaatimce böyle gibi..)

 • Limonî Erz
  Limonî Erz 21.05.2009 - 13:11

  Hayatının son demlerinde masum bir kadını 'fikirlerinden dolayı' yargılama eylemi...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün 17.05.2009 - 02:41

  Ergenekon,Moğolca'da (Sarp dağ beli demektir.)

 • 13.05.2009 - 17:05

  bu şiir özetliyo her şeyi. Çok güzel

 • Enes Muhammed
  Enes Muhammed 08.05.2009 - 14:14

  Şişman Adamın Örgütü

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün avukatları var!
  Guguk guguk diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün misyonerleri var!
  İrtica irtica diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün hortumcuları var!
  Ordu göreve ordu göreve diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün kartel medyası var!
  Mahalle baskısı mahalle baskısı diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün sendikacıları var!
  Saltanat saltanat diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün asit kuyucuları var!
  Cumhuriyet cumhuriyet diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün Siyonistleri var!
  Kahrolsun İslam kahrolsun İslam diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün askerleri var!
  Darbe darbe diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Şişman adamın bir örgütü var!
  Örgütünün destekçileri var!
  Bende müslümanım bende müslümanım diye bağırır!
  Köşe başlarında şanlı vatanın!

  Enes Muhammed

 • İsmail Karagülle
  İsmail Karagülle 30.04.2009 - 01:49

  Ergenokon, ile ilgili, basın ve halktan, kim, bu konuda yorum yaparken hukuk devletinde, masumiyet karinesine uymuyor ve savcının her dediğini, yargılamadan, kişileri mahkum ediyorsa, yüzde kırkyedilik, halk kesiminden diye düşünüyorum.
  Başka bir deyişle halkımızın, % 47 lik bir bölümü, hukuk devletine değil, savcı ve polis devletine,pirim veriyorlar.Ama,bu işin birgün kendilerine, dönebileceğini hesaplıyamıyorlar.Fakat gene de şanslılar zira, bunlardan başka kim, iş başına gelirse gelsin, onlar mağdur olmayacaklardır.Zira, bunlardan başka herkes, hukuk devletinden yana olacaktır.Eminim.

 • Derviş Ali Mamat
  Derviş Ali Mamat 29.04.2009 - 20:24

  sözkonusu davaya bakan mahkeme ve savcılar bu davaya Özel bir isim konmaması konusunda karar almışken,yani bu davanın hukuken böyle bir adı yokken her yerde aynı özel ve çok anlamlı ismin kullanılmasında kimin ne amacı vardır acaba...yada bu ismi kim koymuştur bu davaya... bunu hiç merak etmeden bu kadar rahat kullanmak kolaycılıktan başka bir şey değil...

 • Mine Uzel
  Mine Uzel 27.04.2009 - 21:20

  bastigin yeri toprak diyerek gecme tani
  düsün altindaki binlerce bomba ve silahi
  ...............
  yine de terör örgütü degil(mis) ya
  ben ona yaniyorum....

 • Karçagu Ketken
  Karçagu Ketken 27.04.2009 - 08:07

  ergenekon isminin bu davaya verilmesi manidar,bu ismi kim vermiş bilen var mı?

 • Mehmet Yusuflar
  Mehmet Yusuflar 20.04.2009 - 11:59

  Bugün Taraf gazetesinde yapılan röportajı bilgilerinize sunuyorum. Bizler sadece yönlendirilen insan konumunda olmayalım. İşin uzmanı konuşssun.

  Demirel belgeleri cuntacılara verdi, Ergenekon 10 yıl gecikti


  Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Orakoğlu'ya göre, Demirel 28 Şubat'ta cunta belgesini Karadayı ve Bir'e verince Ergenekon soruşturması 10 yıl gecikti.  İtalya'da 1 numara cumhurbaşkanıydı

  Son dalgada toplumu şaşırtan isimler gözaltına alındı. O kadar çok rektörün ve profesörün gözaltına alınması ne anlama geliyor? Niye aldılar o profesörleri?

  Önce şunu söyleyeyim. Şu anda yargılanan insanların hepsi şüpheli veya sanıktır. Yargılanıp mahkûm olana kadar da suçsuzdur. Ben bir yıl önce Ergenekon operasyonu başlarken toplam beş saatten fazla iki kez ifade verdim. Savcılar sadece beni değil, Hanefi Avcı, Nurullah Aydın gibi pek çok ismi çağırıp dinlediler. Savcılar bu operasyonlara bilinçli başladılar. Savcılar büyük odaklarca engelleniyorlar ama çok iradeli davranıyorlar. Arkalarında siyasi irade de var tabii.

  Hükümetin bu operasyonun arkasında durması yeterli mi?

  Değil, sadece hükümetin iradesiyle bu iş çözülmez. Ergenekon operasyonu tamamen iç dinamiklerle açıklanamaz. Çünkü kural şudur. Bir örgütü kim kurduysa o tasfiye eder. İç ve dış dinamiklerin bir örgütü kurmadaki amaçlan bitmeden o örgüt bitmez. Gladio'yu kuran dış dinamik Pentagon'dur.

  Türk derin devletiyle Amerikan derin devletinin birlikte kurduğu Ergenekon şimdi tasfiye mi ediliyor?

  Evet. Çünkü dünyada yükselen değer demokrasi, insan hakları ve özgürlükler... Türkiye'ye de bu dünyada. Amerika tarafından bir rol biçiliyor. Türkiye'nin bu rolü üstlenebilmesi için şartlara uygun olması, temizlenmesi lazım. Hatırlayın, Başbakan Erdoğan 5 Kasım 2007'deki Amerika ziyaretinde Bush'la görüşmüştü. Ergenekon operasyonu Washington'daki o görüşmeden sonra başladı.

  Biz operasyonun hangi aşamasındayız? Bizde bu örgütün hangi bacağı eksik kaldı sizce?

  Yargı ve polis, parlamento ayağı da çok eksik. Türkiye'deki Gladio dünyadaki Gladiolann en girift ve en ketum olanı. Bunu İtalyan savcı da, İtalyan Gladiosu'nun bir numarası olan eski Cumhurbaşkanı Francesca Cossiga da söyledi. Bir de sadece bizde ve Almanya'da Gladio kaldı.

  Niye bizim ve Almanya'nın Gladiosu tasfiye edilmedi?

  Gladio tipi yapıları kuranların henüz Türkiye'de işlerinin bitmemesiyle ilgili bu. Türkiye ve Almanya Ergenekonları arasında ciddi paslaşmalar, ilişkiler var zaten. Ergenekon'un yabana servislerle ilişkileri ortaya çıkarılmalı. O zaman bazı kişilerin gizli servislerle ilişkileri çıkabilir.

  Son dalgada o kadar çok rektörün ve profesörün gözaltına alınması ve bazılarının tutuklanması ne anlama geliyor? Niye aldılar o profesörleri?

  Türkiye'de dört darbe yaşandı. 27 Mayıs 1960, 1971, 1980 ve 28 Şubat darbeleri. Dört darbe de soruşturulamadı ve bu darbelerin hepsinde hem 'askerî cenah' vardı, hem de Türkiye'yi istikrarsızlığa sürükleyerek darbe ortamına hazırlayan ve askeri kışkırtan bir 'sivil grup' vardı. Dört darbede de bu sivil grupların içinde üniversite çevreleri, medya, sivil toplum kuruluşları ve yargı yer aldı... Profesörlerin şimdi tutuklanmasına gelince...

  Evet..

  28 Şubat eski darbeler gibi tamamlanamadı. 28 Şubat yarım kaldı. Dolayısıyla Ergenekon örgütü Sankız, Ayışığı adlarıyla darbe girişimlerine devam etti. Ama bunlar da başarılı olamadı. Çünkü TSK içinde konsensüs sağlanamadı ve Amerika'nın da izni alınamadı. Bunun üzerine Ergenekoncular, 'darbenin medya, üniversite, sivil toplum kuruluşları bacaklarını örgütleyelim' dediler. Ve sivil toplum kuruluşlarına açıldılar. Düşünün... Atatürkçü Düşünce Derneği'nin yurtdışı bağlantısı ortaya çıktı. Ergenekon ne kadar dış güçlere karşı bir ideolojiye sahipmiş gibi gözüküyorsa da, aslında diş güçlerin kontrolünde bir yapıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Amerika'dan parasal yardım aldığı ileri sürülüyor iddianamede.

  Bu demek Amerikan karşıtlığıyla biliniyor. Amerikan derin devletinin Türkiye'de Amerikan karşıtlığının artmasından nasıl bir çıkan var?

  Pentagon'un, yönetebilmek için, Türkiye'de Amerikan karşıtlarının içinde de elemanları vardır. Zaten gizli servislerin faaliyetlerine düz mantıkla bakamazsınız. Bakarsanız, 'böyle bir şey olmaz' dersiniz ama istihbarat faaliyetlerinde iki kere iki dört etmez. Mesela şunu da araştırmalıyız. Ergenekon'da bir sürü generalin ismi şüpheli olarak geçiyor. Acaba Amerikan karşıtı olan bu isimler ne kadar süreyle Amerika'ya gittiler? Amerika'nın bir yerinde kurs gördüler mi? Bunu araştırırsak, bu olayın arka perdesi çıkar. Çünkü Amerikan karşıtı olanların Amerikan istihbarat kurumlarında kurs aldıkları görülür.

  İhtiyatlı biri olmakla tanınan Süleyman Demirel neden gözaltına alınan Mehmet Haberal'ı havaalanına kadar gidip yolcu etti? Bir mesaj mı vermek istiyordu?

  Türkiye bir hukuk devleti olmak istedikçe, üst düzey bazı insanlar bunun karşısında bir görüntü vermeye çalışıyorlar. Demirel'in tavrı da darbelerin soruşturulmasını engellemeye yönelik böyle bir direnç. Ergenekon zihniyetine ve sistemine destek mahiyetinde bir hamle bu. Madem Demirel bu kadar devlet hassasiyeti olan biriydi, bizim 28 Şubat sürecinde tespit ettiğimiz Batı Çalışma Grubu cuntasının belgelerini niçin darbecilere verdi?

  Darbenin belgesini Demirel kime verdi?

  Biz, devletin seçimle işbaşına gelmiş en üst düzey yetkililerine demokrasi dışı bir hareketi bildirdik ama Demirel cunta belgesini Genelkurmay Başkanı Hakkı Karadayı'ya ya da İkinci Başkan Çevik Bir'e verdi. Ondan sonra da bizi hapse attılar. Çünkü Demirel cumhurbaşkanı olarak yapması gerekeni yapmadı. Cunta faaliyetinin ortaya çıkarılıp yargılanmasını istemedi. Oysa biz Ergenekon'un çok ciddi bir koluna ulaşmıştık. Ergenekon soruşturması o dönemde başlayabilirdi.

  Gözaltına alınan bütün eski ve yeni rektörler eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından göreve atanmış. Bu tesadüfü nasıl açıklamalıyız?

  Kesinlikle tesadüf değil. 28 Şubat'tan sonra yapılan bütün darbe girişimlerinde Ahmet Necdet Sezer hep cumhurbaşkanıydı. Bu boyut araştırılacaktır. Kimseyi suçlamak için söylemiyorum... İtalya'da 'bir numara' cumhurbaşkanı çıktı. Bunların bu bakımdan araştırılması gerekir.

  Profesör Türkan Saylan'ın evinin basılması kamu vicdanını incitti. Neden Saylan gibi birinin evini, üstelik de çok ciddi bir hastalığı varken bastılar?

  Çıkan haberlere göre, bu derneğin burs verdiği öğrencilerden bir kısmının DTP'yle ve PKK'yla bağları olduğu iddia ediliyor.

  Türkiye'nin vatandaştan olan bu çocuklar dağa gitmek yerine okuldalar. Bu çocuklara, gençlere burs verilmesinin nesi suç? Bu çocukların dağdan kurtarılmaları için, onların okula gönderilmelerinin sağlanması gerekmiyor mu zaten?

  Beni çok zorladınız. Söylemek istemiyordum ama söyleyeceğim. Savcılar büyük özveriyle çalışıyor.

  Evet...

  Ergenekon operasyonunu engelleyen güçler, devletin en üst katlarına girmiş ve Ergenekon örgütü lehine devletin yetkilerini kullanabilen güçlerdir. Çünkü henüz deşifre olmadılar. Operasyonunu zayıflatmak amacıyla bunlar savcıları yanlış yönlendirebilirler. Bunu raporlarla da yapabilirler. Savcılar dikkat etmeliler.

  Türkan Saylan'a yapılan operasyon, Ergenekon sürecine yönelik bir tuzak olabilir mi diyorsunuz?

  Türkan Saylan'ın evinin ve başkanı olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin aranması için elde çok ciddi bilgi ve belge var mı? Yoksa bu operasyon internet sitelerine düşen misyonerlik iddialan gibi haberlere ve düz bir istihbarat raporuna mı dayanıyor? Bu sorunun cevabı önemlidir. Mesela Tuncay Güney'in ifadesinin işkenceyle alınmış olduğunun görüntüleri sonradan ortaya çıktı ve bazı gazetelerde Ergenekon bitti diye manşetler atıldı. Oysa iddianamede, Tuncay Güney'in ifadeleri delil olarak kullanılmıyor.

  Kullanılmış olsaydı, Ergenekon bitmez miydi?

  Biterdi. Bu da belki bir tuzaktı ama savcılar bu tuzağa düşmemişler. Güney'in ifadelerini delil olarak almamışlar. Anlayacağınız Ergenekon operasyonuyla ilgili bir takım sulandırmalar oluyor. Bence Güney'in ifadeleri, işkence görüntülerinin daha sonra ortaya çıkarılması gayesiyle şişirildi. Ben olayları asla tek başına değerlendirmiyorum.

  Nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Bakın... Amerikan Başkanı Obama'nın Türkiye'ye gelişi. Amerika'nın PKK'yı tasfiye konusunda verdiği söz. Kuzey Irak'ta Barzani ve Talabani'nin PKK'ya karşı tavır almaları. Sonra Ergenekon'un 12. dalga operasyonunun yapılması. DTP'yle organik bağı olan PKK'lıların içeri alınmaları. Olan biteni bu bütün içinde değerlendirmek lazım.

  Saylan'ın demeğinden burs alan çocuklarla ne alakası var bütün bunların?

  Ben emniyet müdürlüğü, istihbarat daire başkanlığı yaptım. Saylan binlerce öğrenciye burs verirken, kurduğu organizasyonda çalışan yüzlerce kişiye hâkim mi, değil mi? Bence Saylan'ın evinde, demekte PKK'yla bağlantısı olan birileri var mı diye bilgi aradılar.

  Bu baskını yaparken gelecek tepkileri düşünmediler mi?

  Bir güç, halkın Ergenekon operasyonuna olan inancını yok etmek için psikolojik propagandalar uyguluyor. Çünkü halk bu operasyonlara inanmazsa, Ergenekon operasyonu başarılı olamaz. Halkın mutlaka bu işe inanması gerekir. Eğer Saylan gibi kişileri gözaltına alırken, eldeki deliller bu kadarsa sıkıntı var demektir. Ama henüz eldeki delilleri bilmiyoruz. Bakın... Türkan Saylan için söylemiyorum ama... Gladio tipi yapıların şöyle bir uygulaması var: Gladio, toplum içinde saygın insanları seçiyor. Çünkü kendine karşı bir operasyon yapıldığında, kamuoyu bu operasyona o saygın isim nedeniyle karşı çıkıyor. Gladio ayrıca devletin kurumlarına sızıyor.

  Tutuklanan profesörlere baktığınızda Ergenekon soruşturmasının neye doğru yol aldığını düşünüyorsunuz?

  Son operasyonla süreç çok ilerledi. Operasyonu geliştiren unsurlar var. Birincisi örgütün cezaevinde birbirine düşmesi ve henüz deşifre olmamış dışındaki bazı kişilere hapishaneden üstü kapalı mesajlar gönderilmesi... İkincisi, birçok kişinin gizli tanıklık olarak savcılara başvurması... Böylece operasyon, Türkiye'yi geçmiş yıllarda yöneten mekanizmalara ve beyne doğru gidiyor.

  Ergenekon'un beyni kim?

  Tek bir kişi değil. Bir kurul.

  Ergenekon sanıktan Tolon ve Enıygur paşalar o kurulda yer almıyorlar mı?

  Yer almayabilirler.

  Ergenekon'dan tutuklu olanların arasında kurul üyesi var mı peki?

  Olabilir. Bir de firariler var. Bedrettin Dalan ve Turan Çömez'in Türkiye'ye gelmesiyle örgütün çok ciddi bacakları ortaya çıkacak. Onların yakalanmasıyla siyasi ayak da, kurul da netleşir.

  Yeni bir dalga daha olacak mı?

  Daha çok dalga olur... İtalya'da sekiz bin kişi gözaltına alındı. Büyük kısmı siyasetçiydi. 12 bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı vardı. İki bin 500'ü polis, asker, gibi kamu görevlisiydi. Bin kadarı işadamıydı. Medyadan da inanılmaz sayıda isim vardı.

  Siz siyasetteki Ergenekon üyelerine de dokunulacağını söylerken, isimler biliyor musunuz?

  Kafamda isimler yok dersem yalan söylemiş olurum. İtalya'da operasyonu yapan savcı, Türkiye'deki yapının çok farklı olduğunu söyledi. Çünkü her yerde Gladio komünizm tehlikesine karşı kurulmuş ve aşırı sağdan oluşmuş. Türkiye'de ise hem aşırı sol hem aşırı sağ, hem Kürtçüler hem de İslamcılar kullanılıyor. Dört eğilimden insanlar bu örgütün içine alınıp Türkiye'nin içini karıştırmak, istikrarsızlaştırmak ve darbeye sürüklemek için kullanıldılar.

  Bir Numara'nın kim olduğunu biliyor musunuz?

  Bir numara devamlı değişiyor, örgütün en üstünde kurul var. Kurulun yönlendirdiği bazı insanlar, farklı zamanlarda bir numara olarak seçilebiliyor.

  Bu kurulun üstüne gidilecek mi sizce?

  Hayır, üstüne gidilemez. Çünkü bariyerler var. İtalya'da bile kurula gidilemedi. Orada kurulun seçtiği bir numaranın cumhurbaşkanı olduğu ortaya çıktı.

  Bir numaranın kim olduğunu biliyor musunuz peki?

  Tahmin ediyoruz.

  Bir gün bir numara da alınacak mı?

  Şu anda zor. Bir numaraya doğru gidilebilmesi için parlamento ve asker, polis, yargıdan oluşan kamu görevlileri ayağının ortaya çıkarılması lazım.

  Yalçın Küçük serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamada, eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun evine gidilirse intihar edeceğini söyledi. Böyle laflar niye söyleniyor?

  Cezaevinde bulunan insanlar belki bir yerlere mesaj veriyor dedim ya... Zaten operasyon böyle büyüyor. İçerideki kişi güvenini kaybederse ve 'bunlar bizi kandırmış' diye düşünürse, örgüt çözülür. Zaten konuşanlar da bundan dolayı konuşuyor. Bazı komutanlar çıkıp 'Veli Küçük de kim, kendisini tanımıyoruz' dediler. Bu açıklamanın hemen ardından eski Genelkurmay Başkanı Karadayı'nın ses kayıtları ortalığa düştü.

  Ne anlatılmak istendi bu kayıtlarla?

  28 Şubat sürecinde ve darbelerde Karadayı'nın ne kadar önemli rol aldığını, olayların çok içinde olduğunu anlatan ses kayıtlarıydı bunlar. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ son konuşmasında demokrasi ve insan haklarından söz etti ama Başbuğ'un sağında Karadayı, solunda da Kıvrıkoğlu vardı. Tamam, eski paşalar onlar ama Karadayı'yla ilgili ciddi suçlamalar var. Kıvrıkoğlu'yla da ilgili de bazı şeyler var. Devam eden operasyonların zedelenememesi adına herkes kamuoyuna doğru dürüst görüntü vermeli.

  Ergenekon soruşturması nereye kadar gidecek?

  Medya ayağı devam edecek. Savcılar bence çok önemli bilgilerle dolu. Yıllarca bu operasyonları yaptığım için bazı şahısların gelmesi ve yakalanması bekleniyor gibi gözüküyor. Ayrıca geçenlerde eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, '65 sava ve hâkim dinleniyor' dedi. Bu açıklama bence Ergenekon'la irtibatlıydı. Çünkü herkesten habersiz bazı izlemeler, dinlemeler yapılıyor.

  Ergenekon Güneydoğu'da neler yaptı?

  Bir Türk-Kürt çatışmasının temelleri burada atıldı. Susurluk olayındaki yapılar ortaya çıkınca, 1998'de bu yapılar daha da yerin altına indiler ve yeniden yapılandılar. Şimdi Ergenekon'da 'Lobi' denilen şeyler de bu yeniden yapılanmanın bir sonucudur. Mesela 28 Şubat'ta adli müşavir olan emekli tümgeneralin evinde bulunan belgeler, bilgiler çok vahim.

  Bu emekli general ifade verdikten sonra, 'savcının bana gösterdiği belgelerden dehşete düştüm. Böyle olduğunu bilmiyordum' demedi mi?

  Onun şimdi gizli tanık olduğuna dair iddialar var. Eğer bir tümgeneral de gizli tanık olmuşsa bu iş bitmiştir zaten! Beyne doğru gidildikçe yabana istihbarat örgütlerine çalışanlar da ortaya çıkacak.

  Ergenekon örgütünden yeni bir eylem bekliyor musunuz?

  Her türlü eylem kapasiteleri mevcut ama... Bunlar içeriye alındı ve eylemler durdu intibaı verilmeye çalışılıyor. Çünkü eylem yaparlarsa, esas ucun hâlâ dışarıda olduğu anlaşılacak. Demek ki gövde ya da beyin dediğimiz kısım, bu içeriye alınanları zaten feda etmiş durumda. Bu yüzden de güçleri olduğu halde eylem yapmamayı tercih ederler. Ama çok tahrik edilirlerse eylem yaparlar, onu da söyleyeyim! ..


  Kaynak: Taraf

 • Meynur Aktaş
  Meynur Aktaş 17.04.2009 - 20:40

  Bugünkü Türkiye'den AB de memnun değil ABD de.Onlara göre Türkiye hazmedilemiyecek kadar iri.Şimdiye kadar uygulanan tezgâhların hiç biri belki sarstı,belki duraklattı ama Türkiye'nin parçalanmasına yetmedi. Atatürk'ün attığı temeller fazla sağlam.Yapılabilecek en iyi şey kaleyi içeriden, rejim muhalifleri ile işbirliği yaparak fethedip sonuca gitmek.Ergenekon bu iş için düşünülmüş planlanmış harika bir buluş.Bu yolla tüm rejim savunucuları tek tek yok edilebilir.Üstelik yargı gibi legal bi yol izlenerek.Üstelik tutuklama nedenini de darbe gibi gösterip demokratik bir tavır takınarak.
  Bu iş Türkiye'nin başına örülecek çoraba direnebilecek tüm güçler susturuluncaya kadar devam edecektir.

 • Ali Fuat Çoşkun
  Ali Fuat Çoşkun 16.04.2009 - 17:26

  Ergenekon, henüz öğrenmemiş olanlar için; milletime yurt olmuş o; Şanlı Vadi'nin adıdır. Gerisi hikaye! .. Sözkonusu vatansa gerisi teferruattır.