Kültür Sanat Edebiyat Şiir

beklenti sizce ne demek, beklenti size neyi çağrıştırıyor?

beklenti terimi tarafından 09.05.2001 tarihinde eklendi

 • Sondraktaki Şaşkınyolcu
  Sondraktaki Şaşkınyolcu24.01.2017 - 22:00

  beklenti insanı yorar

 • Zuhru Addidi
  Zuhru Addidi22.07.2015 - 16:22

  gözlerin yağmurdan yeni ayrılmış
  gibi çocuk, gibi büyük, gibi sımsıcak

  sen bir şehir olmalısın ya da nar
  belki granada, belki eylül, belki kırmızı

  gövden ruhunun yaz gecesi mi ne
  çok idil, çok deniz, çok rüzgar

  çocukluğun tutmuş da yine aşık olmuşsun
  sanki bana, sanki ah, sanki olur a

  aşk bile dolduramaz bazı aşıkların yerini
  diye övgü, diye sana, diye haziran

  heves uykuduysa ruh çıplak gezer
  gazel bundan, keder bundan, sır bundan

  gözlerin şehirden yeni ayrılmış
  gibi dolu, gibi ürkek, gibi konuşkan

  hadi git yeni şehirler yık kalbimize bu aşktan

 • Olay Olay
  Olay Olay13.07.2010 - 08:21

  Beklemeyeceksiniz bir şey arkadaşlarınızdan, arkadaşlıktan. Siz arkadaşlık, kardeşlik ne ise onun gereğini yapın, dost kelimesinin anlamını yaşayarak gösterin. Ama olur da bir vefasızlık görürseniz dost bildiğinizden, bir darbe yerseniz arkadaş dediğinizden yıkılmamanız için, sabır için baştan beklentisiz olmak gerekir. Hem bir şey bekleyerek yapılacak arkadaşlıkta, dostlukta samimiyet olur mu? Samimiyetsiz dostluk hiç olur mu?

  Beklemeyeceksiniz bir şey sevgiden, sevdiğinizden, sevgilinizden. Yine en geniş anlamı ile ele alabilirsiniz sevgiyi, sevgiliyi. Ben seviyorum, o da sevsin diyebilirsiniz. Severken sevilmemek kolay gelmez kimseye. Ama asıl sevgi o sevmese de sevebilmek değil mi? Beklenti ile sevmek, karşılık beklemek adeta sevgiye pazarlık katma gibi bir şey olmaz mı? Hani diyor ya büyük söz sultanı: “Karşılık bulamama elemi”. Sevmede öyle bir noktaya gelinir ki karşılık beklenmez orada. Sebeplerden geçilir, sıfatlar aşılır orada. Güzel diye değil, O diye seversiniz. Böyle sevince güzellik gitse de, olmasa da seversiniz. Seviyor diye değil, sadece ve sadece O diye seversiniz, ilhamla seversiniz. İşte bu yüzden çok zordur; ama o nispette güzeldir sevmede karşılık beklememek, hak etseniz bile..

 • Bora Aslan
  Bora Aslan22.03.2010 - 20:46

  saatler, büyük zamanlar ve bolca düşünme fırsatı.. düşünmek çeşitli üzüntülerle aynı uzantılı gidince çelişkiler meydana çıkıyor. kendini olduğundan farklı göstermek gibi bir aptallık, gerçeklerle yüzleşince fiyasko durumunu doğurur. bu bir tembihtir belki. en baştan kim olduğunu göstereceksin, eğer göstermediysen bu senden ziyade karşındaki insanı ya da insanları üzecektir. bazı suçsuz taraflar vardır ki durum daha beter. kişi beyninde öyle imgeler canlandırıyor ki görsen 'bu ben miyim' dersin. hayır o sen değilsin o sen sanılansın. gerçeği görmeyen, görmek istemeyenler kafasında renkli, istediği şeyi oluşturur ve onu seninle beslemeye çalışır. bekler, hep bekler. istediği portreyi görmesi sana kalmıştır belki verirsen daha mutlu olacaksın. dikkatli olmak gerek, karşılayamadığınız an incinirsiniz. 'ben buyum' deyin ve köşenize çekilin çünkü herkes göründüğünden daha az. beklentileri hafif tutun o zaten yükselecektir fazlaysa. görmek istediğiniz insanları hep daha üstünmüş gibi görmek insanı mutlu eder ama o insan veya insanlar bunu bilmiyorsa kendi olacaktır ve belkide daha fazlasını verecektir. bilirse zaten daha yüksektedir.

 • Tarkan Tolga
  Tarkan Tolga29.04.2009 - 20:09

  bekleyen kişinin gelip gelmeyeceğinden olup olmayacağından bile emin olmadığı bir duygu hali ama aslında bunun sonucuda önemli değildir önemli olan o umudu taşımaktır zaten beklenti her zaman her konuda var olmuştur,
  şairin dediği gibi
  ne hasta bekler sabahı
  ne genç ölüyü mezar
  nede bir şeytan bekler günahı
  seni beklediğim kadar,

 • Can Can
  Can Can07.10.2007 - 05:13

  uğruna değeceğini inandığınız kişileri bekleyin arkadaşlar...peki nasıl anlıcaz demi uğruna değilecek kişileri...işte işin zor kısmı...
  beklemeyin arkadaşlar kimseyi beklemeyin,değmez kimseyi beklemeye...sonra saf saf beklersin...

 • Sibel Turan
  Sibel Turan18.12.2006 - 22:22

  hiç bir zaman tamam bu kadar yeter dediğimz olmuyor.daha fazla daha fazlasını istiyoruz, hayat beklentilerden ibaret önemli olan ii beklentiler içinde olmamız mutluluk beklememiz..

 • Unal Emre
  Unal Emre18.12.2006 - 22:18

  gelecekte oluşacak fayda ve zarar.
  yaşarken kişinin birinden, bir şeyden, bir durumdan, bir olgudan kendi payına düşeceğini umduğu, istediği dilediği şeyler bütünü.

 • Teo Kal
  Teo Kal25.06.2006 - 10:15

  Umutlar bazen bir dünya görüşü olmaktan çok uzak bir diyarı anımsattığı zaman kendimi umutsuzlukla suçlarım.Her bir umutta bir beklenti değil mi?

 • Sibel Keten
  Sibel Keten24.05.2006 - 16:49

  İnsan duygularının işleyişinde umuttan sonra, çaresizlikten önce gelen zihinsel bir durum.