Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yakamoz sizce ne demek, yakamoz size neyi çağrıştırıyor?

yakamoz terimi Yıldız Yılmaz tarafından 29.07.2002 tarihinde eklendi

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur 17.11.2010 - 14:23

  Hayalin suya vurdu, yakamozlar kanadı!

 • Niştiman Niştiman
  Niştiman Niştiman 12.09.2009 - 14:22

  yıllardır kullandığım,bende etiket haline gelen bir sözcük..görüntüsüyle,telaffuzuyla harikadır YaKaMoZ....

 • Filiz Tekin
  Filiz Tekin 28.03.2009 - 23:14

  Nedense herkes yanlis bilir, Yakamoz Ayin isiginin suya, denize vuran savki degildir.
  Onun adi ayın şavkıdır.
  Yakamoz aksine Ay olan gecelerde olmaz..
  Yakamoz bir canlidir, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canli ayni bir ates böceginin denizde yasayan versiyonudur.
  Limunisans maddesini vücudunda barindiran bu canliya dokunuldugunda bir isik saçar.
  Bu canli bir planktondur,yani milimetrik boyutlarda bir canlidir.
  Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayik geçerken, veya bir balik sürüsü geçtiginde bu canlilara çarparak isik çikartmalarini saglarlar.
  O yüzden balikçi sandallarinda yüksek bir direk ve bu diregin ucunda oturulacak bir yer vardir.
  Balikçilardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri baliklarin yakamoz yaparak geçtikleri yollari görüp dümenciyi oraya yönlendirirler.
  O yüzden Lüfer avlarken Lüx ısigi kullanilir, isik balik gelsin diye degil misinanin degdigi yakamozlarin çikardigi isiktan Lüfer korkmasin diye Lüx isigi ile yakamoz isiginı öldürmek için kullanilir.
  Kelimeleri harcarken yanlislara düsmeyelim.
  Esasinda Yakamoz (eger göreniniz varsa bilir) olagan üstü bir seydir, Yakamoz oldugunda denizde uzun floresan lambalar yaniyormus gibi olur.
  Ama bunun için ay isigi olmamasi gerekir.
  Ay isiginda (daha baskin oldugu için) göremezsiniz..

 • Esen Can
  Esen Can 27.02.2009 - 09:55

  Nedense herkes yanlis bilir.
  Yakamoz Ayın ışığının suya,denize vuran şavkıdegildir.
  Onun adi ayın şavkıdır. Yakamoz aksine Ay olan gecelerde olmaz..

  Yakamoz bir canlidir ve latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı aynı bir ates böceginin denizde yasayan versiyonudur.

  Limunisans maddesini vücudunda barindiran bu canliya dokunuldugunda bir ışık saçar.

  Bu canlı bir planktondur,yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır.

  Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayık geçerken veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık
  çıkartmalarını sağlarlar.

  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır.Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri
  yollari
  görüp dümenciyi oraya yönlendirirler.O yüzden Lüfer avlarken Lüx ışığı kullanılır.

  Işık balık gelsin diye degil,misinanin değdigi yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüx ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanilir.

  Esasında Yakamoz olağan üstü bir şeydir.Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormus gibi olur.

  Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay isiginda (daha baskın olduğu
  için) göremezsiniz.

 • Halit Atalay
  Halit Atalay 24.01.2009 - 23:26

  Ben yakamoz'un anlamını değil de kullanıldığı yerler hakkında konuşmak istiyorum..dikkatimi çekti de yakamoz rumuzunu genelde denize kıyısı olan şehirlerde yaşayan kullanıcılar kullanıyor....bu durum da aklıma:
  rumuz seçimi yaşanılan coğrafya ile doğru orantılı olarak mı yapılıyor sorusunu getiriyor.eğer cevap evet ise dil kullanımı ülkenin her yerinde homojenlik göstermiyor demektir...

 • Batuhan Batu
  Batuhan Batu 04.01.2009 - 17:13

  deniz parıldısı

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı 27.11.2008 - 22:10

  deniz...

  köpüklerine...

  vuran...

  ayışığı...

  mübarek...

 • Sari Menekse
  Sari Menekse 27.11.2008 - 01:37

  Ayışığının suya yansıması (mehtap) ile karıştırılan yakamoz, uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateş böceği olarak da düşünülebilir çünkü iki canlının biyolojik olarak ışık saçması (Biyoluminesans) onları özel kılar. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip, ışık saçmasına da yakamoz denir. Yakamozun gözlemlenebilmesi için diğer ışık kaynaklarının (Güneş, Ay ve Şehir ışıkları) yakamoz ışıklarını bastırmaması gerekir. Yakamoz oluştuğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi gözükür.

 • Kara Dut
  Kara Dut 10.09.2008 - 15:45

  yagmur yagar ıslanırsın,
  güneş dogar kaybolursun
  ay ışıgı der kaybolursun
  YAKOMOZ SUN sen............

 • Emre Emirdar
  Emre Emirdar 17.05.2008 - 10:19

  yakamoz:çocuklugmuza ışıgın sudayansıması,kırılmaı olarak anlatılmıtı.benbirgun denizde bir kaptanla taniştim.konuyu o açtı; yokamoznedir sorusunu obana sordubende bildigim kadarı ile konuştum.ve o anlatmaya başladı yakamoz onun anlattıgına göre denizin derinlikleride yaşayan bir canlı denizin içinde yaşayan bir gelindi.denize dalıp gördügü resimleri çizendi.onun gözü ile çizdigi resimi gördüm.çok ilginç veharikayıdı.o gundenberi yakamozun ışığın suda kırıla olmadıgnı anladım.

  i

 • Mehmet Kapçak
  Mehmet Kapçak 28.10.2007 - 08:56

  Almanya'nın başkenti Berlin'deki Dış İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen, 60 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kelimenin göz önünde tutulduğu yarışmada, Türkçe 'Yakamoz' sözcüğü, 3 kişilik jüri tarafından dünyanın en güzel sözcüğü olarak Seçildiğini basından öğrendim.
  Yakamoz: Ayın sudaki yansımasını ifade eder.

  Mehmet KAPÇAK

 • Nilgün Akarsu
  Nilgün Akarsu 27.10.2007 - 00:08

  evet yaa, senelerce ay ışığının sudaki yansımasını yakamoz bildik. üstelik görebilmek için aysız bir gece olması gerekiyor.
  şeker bayramında çıralı plajında gördüm; şaşırtıcı ve etkileyiciydi. güney ufkundan denize doğru inen yıldızların saçıntısı dalgalarla kıyıya vuruyor gibiydi.

 • Sabri Aydın
  Sabri Aydın 03.05.2007 - 04:13

  YAKAMOZ, (Bioluminicence)

  Türkçe okunuşu Biyoluminesans.
  Genellikle yanlış bilinen 'Yakamoz' ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.

  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

  Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.  Sayın Aydın Yardım'a ve Bülent Artüz'e teşekkürlerimizle

 • Özge Tuncel
  Özge Tuncel 07.02.2007 - 16:57

  eğer yakamoz deniz canlılarının üstündeki pulların çıkardığı ışık olsaydı neden o zaman ay ile aynı paralelde uzanıyor..o zaman şöyle olmalı..deniz canlılarının üzerine vuran ay ışığının yansıması.

 • Hasan Dinçer
  Hasan Dinçer 20.01.2007 - 13:48

  Yakamoz; ay ışığı olmayan bir gecede denizin bir bölümünün planktonlar vasıtasıyla fosforik hale gelmesidir. Yani Sezen Aksunun'da şarkısında dediği gibi yareye tuz diye yakamoz basılırken bunun tek şahidi ay olamaz. Olacaksa son şahidi olur. Çünkü aylı gecede yakamoz olmaz. Bazı arkadaşlarımızın ay ışığının denize vurmasını yakamoz ile karıştırmaları doğaldır çünkü yakamoza gerçekten rastlayan insan sayısı çok azdır. O an diliniz tutulur ne diyeceğinizi bilemezsiniz.

  Ay ışığının denize vurmasının ismi 'Selvi Simin' dir. Selviyi biliyorsunuz, sim de gümüş demektir. Yani bunun adı 'Gümüşten selvidir' 'Ayın şavkı bir selvi simin imiş suda' diyerek gerçek bilgili şairler bize durumun ne olduğunu özetliyorlar. Ayın ışığı suya çarpıyor ve bunu siz de deniz kıyısına yakın bir yerden izliyorsanız, sudaki ışık ucu sivri ucu sizin ayaklarınızın altında, geniş tabanı ay tarafında olan bir üçgene benzer. Yani bir ters duran selviye. Bunun için de bu yansımaya selvi simin denir.

 • Kamile Tilavel
  Kamile Tilavel 01.01.2007 - 02:26

  gecenin karanlığına inat, umudu simgeleyen bir aşktır. sebepsiz ve kimsesizce sığınmışlık dalgalara ve naihayetsiz bir yolun en korkusuz ve aynı zamanda en savunmasız yolcusudur...

 • Emre Ret
  Emre Ret 25.11.2006 - 15:55

  yakamoz bence tuzlu suda yani denizlerde yasayan canli turudur ve geceleri kipirdamayla yani hareket ettigi zaman beyaz isik olarak gorulebilen canlidir balikcilar bilir bunu bende bir balikciyim tesekurler dogrusu budur

 • Emine Hapel
  Emine Hapel 25.09.2006 - 01:06

  pansiyoncuğuma giderken her akşam muhtemeLen beni karşıLayan yoLumu aydınLatan görüntü

 • Fatih Tiker
  Fatih Tiker 20.08.2006 - 02:11

  yakamoz gece denizde küreklerin çekilmesiyle denize vuran parıltıdır....

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri 13.05.2006 - 10:39

  Ahmet Kaya'nın söylediği türkünün adıdır.

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri 13.05.2006 - 10:37

  ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur.

 • Yasın Muco
  Yasın Muco 07.05.2006 - 11:48

  Yağmur yağar ıslanırsın vay aman
  Güneş doğar kaybolursun vay aman
  Ay ışığı der durursun vay aman
  Yakamozsun sen
  Sessiz sessiz ağlar gibisin vay aman
  Zaman geldi gideceksin vay aman
  Umudumsun sen

 • Sinem Sönmerz
  Sinem Sönmerz 24.04.2006 - 19:16

  Genellikle yanlış bilinen 'Yakamoz' ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.

  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

  Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan 15.04.2006 - 06:53

  bana fazla cazip gelemedi bir türlü....

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik 14.04.2006 - 01:11

  Ay ışığı ile denizin dansı..

 • Muhammet Sancak
  Muhammet Sancak 07.04.2006 - 12:02

  Kemerburgaz Göktürk' te bir mağaza ismidir..

 • Muhammet Sancak
  Muhammet Sancak 07.04.2006 - 11:55

  Geceleyin ay' ın denize yansımasıyla oluşan parıltıya denir

 • Cemal Sahin
  Cemal Sahin 13.03.2006 - 19:58

  gezegen nedir?

 • Cemal Sahin
  Cemal Sahin 13.03.2006 - 19:53

  yakomoz nedir? nasıl oluşur.
  gezegen nedir?

 • Hakan Öz
  Hakan Öz 06.02.2006 - 23:13

  Portakal bahçelerinin denizle birleştiği yerde spot ışığı... :)

 • Mammamam
  Mammamam 16.01.2006 - 16:53

  bence yakamoz insanın giydiğinin kendine yakışmasıdır

 • Serkan Bal
  Serkan Bal 01.01.2006 - 13:33

  Yakamoz 'AY' Işığının Denize Yansımasıdır.......

 • Kenan Onaran
  Kenan Onaran 20.11.2005 - 22:02

  ATEŞ BÖCEĞİNİN DENİZDEKİ HALİ ANLAMINA GELİYOR.

 • Suna Soylu
  Suna Soylu 18.09.2005 - 22:47

  Ahmet Kaya söylerdi
  sessiz sessiz ağlar gibisin vay aman...
  bir adam ağlardı...

 • Tuğçe Öz
  Tuğçe Öz 05.09.2005 - 23:14

  yakamoz hep son sözdü

 • Nihat Zalaltuntaş
  Nihat Zalaltuntaş 30.08.2005 - 14:38

  yakamoz güneş batarken güneş ışının denize yansımasıdır.

 • Yaşam Aslan
  Yaşam Aslan 31.07.2005 - 14:50

  Bende yakamozun ayın yansıması olarak bilirdim. Valla öyle bilmek daha güzeldi.En azından bir romantikliği vardı :)

 • Filiz Özdemir
  Filiz Özdemir 27.08.2004 - 17:31

  Nedense herkes yanlış bilir, Yakamoz Ay ışığının suya, denize vuran yansıması değildir.

  Yakamoz aksine Ay olan gecelerde olmaz. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctulica Milliaris olan bu canlı aynı bir ateş böceğinin denizde yasayan versiyonudur. Limunisans maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlı.. Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiginde bu canlılara çarparak ışık çıkarmalarını sağlar. O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardir. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceler, balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler. O yüzden Lüfer avlarken Lüx ışığı kullanılır, balık gelsin diye değil misinanin değdiği yakamozlarin çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüxışığı yakamoz ışığını söndürmek için kullanılır. Aslında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir seydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormus gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığı (daha baskin oldugu için) gerçek yakamozu göremezsiniz. Bir de Yakamozlu ve Ayışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl gümüşe bulanmış gibi olursunuz.

  *******

 • Abdulkadir Kahraman
  Abdulkadir Kahraman 25.06.2004 - 07:16

  Bir cümbüştür kopsa da gece yakamozlarda
  Münzevi balıklarız ayrı kavanozlarda...

  N.F.K.

 • Adsa Dasda
  Adsa Dasda 24.02.2004 - 11:04

  ahmet kaya dinlemeye başladığım albümdür....bir kırmızı tekirdağ şarabı bir de yakomoz....bir de deniz...bir de sinem daha ne isterim ki...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz 07.09.2003 - 03:38

  bende resmi de var bu planktonun..ilginç bir yaratık gerçekten....meraklısına gönderirim haberim olsun...

 • Selin Sonsuz
  Selin Sonsuz 06.09.2003 - 21:35

  Nedense herkes yanlis bilir, Yakamoz ayin isiginin suya, denize vuran şavki degildir.Yakamoz aksine Ay olan gecelerde olmaz..(ayın ışığı daha baskin oldugu için) Yakamoz bir canlidir, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canli ayni bir ates böceginin denizde yasayan versiyonudur. Limunisans maddesini vücudunda barindiran bu canliya dokunuldugunda bir isik saçar. Bu canli bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlidir. Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayik geçerken, veya bir balik sürüsü geçtiginde bu canlilara çarparak isik çikartmalarini saglarlar.

  arkadaşım öyle diyooo....

 • Bülent Sedat Arslan
  Bülent Sedat Arslan 08.08.2002 - 17:05

  hiç görmedim anlatılanlardan duydum gece gözle görünmeyen küçük deniz canlılarının aynı ateş böcekleri gibi parlayıp denizi aydınlatmalarıymış.anltılan etkiledi beni.görmek isterdim