Kültür Sanat Edebiyat Şiir

yakamoz sizce ne demek, yakamoz size neyi çağrıştırıyor?

yakamoz terimi Yıldız Yılmaz tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Ceylan
  Tuna Ceylan 15.05.2023 - 04:04

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur

  Hayalin suya vurdu, yakamozlar kanadı!

 • Niştiman Niştiman
  Niştiman Niştiman

  yıllardır kullandığım,bende etiket haline gelen bir sözcük..görüntüsüyle,telaffuzuyla harikadır YaKaMoZ....

 • Filiz Tekin
  Filiz Tekin

  Nedense herkes yanlis bilir, Yakamoz Ayin isiginin suya, denize vuran savki degildir.
  Onun adi ayın şavkıdır.
  Yakamoz aksine Ay olan gecelerde olmaz..
  Yakamoz bir canlidir, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canli ayni bir ates böceginin denizde yasayan versiyonudur.
  Limunisans maddesini vücudunda barindiran bu canliya dokunuldugunda bir isik saçar.
  Bu canli bir planktondur,yani milimetrik boyutlarda bir canlidir.
  Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayik geçerken, veya bir balik sürüsü geçtiginde bu canlilara çarparak isik çikartmalarini saglarlar.
  O yüzden balikçi sandallarinda yüksek bir direk ve bu diregin ucunda oturulacak bir yer vardir.
  Balikçilardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri baliklarin yakamoz yaparak geçtikleri yollari görüp dümenciyi oraya yönlendirirler.
  O yüzden Lüfer avlarken Lüx ısigi kullanilir, isik balik gelsin diye degil misinanin degdigi yakamozlarin çikardigi isiktan Lüfer korkmasin diye Lüx isigi ile yakamoz isiginı öldürmek için kullanilir.
  Kelimeleri harcarken yanlislara düsmeyelim.
  Esasinda Yakamoz (eger göreniniz varsa bilir) olagan üstü bir seydir, Yakamoz oldugunda denizde uzun floresan lambalar yaniyormus gibi olur.
  Ama bunun için ay isigi olmamasi gerekir.
  Ay isiginda (daha baskin oldugu için) göremezsiniz..

 • Esen Can
  Esen Can

  Nedense herkes yanlis bilir.
  Yakamoz Ayın ışığının suya,denize vuran şavkıdegildir.
  Onun adi ayın şavkıdır. Yakamoz aksine Ay olan gecelerde olmaz..

  Yakamoz bir canlidir ve latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı aynı bir ates böceginin denizde yasayan versiyonudur.

  Limunisans maddesini vücudunda barindiran bu canliya dokunuldugunda bir ışık saçar.

  Bu canlı bir planktondur,yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır.

  Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayık geçerken veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık
  çıkartmalarını sağlarlar.

  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır.Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri
  yollari
  görüp dümenciyi oraya yönlendirirler.O yüzden Lüfer avlarken Lüx ışığı kullanılır.

  Işık balık gelsin diye degil,misinanin değdigi yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüx ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanilir.

  Esasında Yakamoz olağan üstü bir şeydir.Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormus gibi olur.

  Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay isiginda (daha baskın olduğu
  için) göremezsiniz.

 • Halit Atalay
  Halit Atalay

  Ben yakamoz'un anlamını değil de kullanıldığı yerler hakkında konuşmak istiyorum..dikkatimi çekti de yakamoz rumuzunu genelde denize kıyısı olan şehirlerde yaşayan kullanıcılar kullanıyor....bu durum da aklıma:
  rumuz seçimi yaşanılan coğrafya ile doğru orantılı olarak mı yapılıyor sorusunu getiriyor.eğer cevap evet ise dil kullanımı ülkenin her yerinde homojenlik göstermiyor demektir...

 • Batuhan Batu
  Batuhan Batu

  deniz parıldısı

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  deniz...

  köpüklerine...

  vuran...

  ayışığı...

  mübarek...

 • Sari Menekse
  Sari Menekse

  Ayışığının suya yansıması (mehtap) ile karıştırılan yakamoz, uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateş böceği olarak da düşünülebilir çünkü iki canlının biyolojik olarak ışık saçması (Biyoluminesans) onları özel kılar. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip, ışık saçmasına da yakamoz denir. Yakamozun gözlemlenebilmesi için diğer ışık kaynaklarının (Güneş, Ay ve Şehir ışıkları) yakamoz ışıklarını bastırmaması gerekir. Yakamoz oluştuğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi gözükür.

 • Kara Dut
  Kara Dut

  yagmur yagar ıslanırsın,
  güneş dogar kaybolursun
  ay ışıgı der kaybolursun
  YAKOMOZ SUN sen............

 • Emre Emirdar
  Emre Emirdar

  yakamoz:çocuklugmuza ışıgın sudayansıması,kırılmaı olarak anlatılmıtı.benbirgun denizde bir kaptanla taniştim.konuyu o açtı; yokamoznedir sorusunu obana sordubende bildigim kadarı ile konuştum.ve o anlatmaya başladı yakamoz onun anlattıgına göre denizin derinlikleride yaşayan bir canlı denizin içinde yaşayan bir gelindi.denize dalıp gördügü resimleri çizendi.onun gözü ile çizdigi resimi gördüm.çok ilginç veharikayıdı.o gundenberi yakamozun ışığın suda kırıla olmadıgnı anladım.

  i

 • Mehmet Kapçak
  Mehmet Kapçak

  Almanya'nın başkenti Berlin'deki Dış İlişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen, 60 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kelimenin göz önünde tutulduğu yarışmada, Türkçe 'Yakamoz' sözcüğü, 3 kişilik jüri tarafından dünyanın en güzel sözcüğü olarak Seçildiğini basından öğrendim.
  Yakamoz: Ayın sudaki yansımasını ifade eder.

  Mehmet KAPÇAK

 • Nilgün Akarsu
  Nilgün Akarsu

  evet yaa, senelerce ay ışığının sudaki yansımasını yakamoz bildik. üstelik görebilmek için aysız bir gece olması gerekiyor.
  şeker bayramında çıralı plajında gördüm; şaşırtıcı ve etkileyiciydi. güney ufkundan denize doğru inen yıldızların saçıntısı dalgalarla kıyıya vuruyor gibiydi.

 • Sabri Aydın
  Sabri Aydın

  YAKAMOZ, (Bioluminicence)

  Türkçe okunuşu Biyoluminesans.
  Genellikle yanlış bilinen 'Yakamoz' ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.

  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

  Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.  Sayın Aydın Yardım'a ve Bülent Artüz'e teşekkürlerimizle

 • Özge Tuncel
  Özge Tuncel

  eğer yakamoz deniz canlılarının üstündeki pulların çıkardığı ışık olsaydı neden o zaman ay ile aynı paralelde uzanıyor..o zaman şöyle olmalı..deniz canlılarının üzerine vuran ay ışığının yansıması.

 • Hasan Dinçer
  Hasan Dinçer

  Yakamoz; ay ışığı olmayan bir gecede denizin bir bölümünün planktonlar vasıtasıyla fosforik hale gelmesidir. Yani Sezen Aksunun'da şarkısında dediği gibi yareye tuz diye yakamoz basılırken bunun tek şahidi ay olamaz. Olacaksa son şahidi olur. Çünkü aylı gecede yakamoz olmaz. Bazı arkadaşlarımızın ay ışığının denize vurmasını yakamoz ile karıştırmaları doğaldır çünkü yakamoza gerçekten rastlayan insan sayısı çok azdır. O an diliniz tutulur ne diyeceğinizi bilemezsiniz.

  Ay ışığının denize vurmasının ismi 'Selvi Simin' dir. Selviyi biliyorsunuz, sim de gümüş demektir. Yani bunun adı 'Gümüşten selvidir' 'Ayın şavkı bir selvi simin imiş suda' diyerek gerçek bilgili şairler bize durumun ne olduğunu özetliyorlar. Ayın ışığı suya çarpıyor ve bunu siz de deniz kıyısına yakın bir yerden izliyorsanız, sudaki ışık ucu sivri ucu sizin ayaklarınızın altında, geniş tabanı ay tarafında olan bir üçgene benzer. Yani bir ters duran selviye. Bunun için de bu yansımaya selvi simin denir.

 • Kamile Tilavel
  Kamile Tilavel

  gecenin karanlığına inat, umudu simgeleyen bir aşktır. sebepsiz ve kimsesizce sığınmışlık dalgalara ve naihayetsiz bir yolun en korkusuz ve aynı zamanda en savunmasız yolcusudur...

 • Emre Ret
  Emre Ret

  yakamoz bence tuzlu suda yani denizlerde yasayan canli turudur ve geceleri kipirdamayla yani hareket ettigi zaman beyaz isik olarak gorulebilen canlidir balikcilar bilir bunu bende bir balikciyim tesekurler dogrusu budur

 • Emine Hapel
  Emine Hapel

  pansiyoncuğuma giderken her akşam muhtemeLen beni karşıLayan yoLumu aydınLatan görüntü

 • Fatih Tiker
  Fatih Tiker

  yakamoz gece denizde küreklerin çekilmesiyle denize vuran parıltıdır....

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  Ahmet Kaya'nın söylediği türkünün adıdır.

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur.

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  Yağmur yağar ıslanırsın vay aman
  Güneş doğar kaybolursun vay aman
  Ay ışığı der durursun vay aman
  Yakamozsun sen
  Sessiz sessiz ağlar gibisin vay aman
  Zaman geldi gideceksin vay aman
  Umudumsun sen

 • Sinem Sönmerz
  Sinem Sönmerz

  Genellikle yanlış bilinen 'Yakamoz' ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.

  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

  Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.

 • Erkan Orhan
  Erkan Orhan

  bana fazla cazip gelemedi bir türlü....

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Ay ışığı ile denizin dansı..

 • Muhammet Sancak
  Muhammet Sancak

  Kemerburgaz Göktürk' te bir mağaza ismidir..

 • Muhammet Sancak
  Muhammet Sancak

  Geceleyin ay' ın denize yansımasıyla oluşan parıltıya denir

 • Cemal Sahin
  Cemal Sahin

  gezegen nedir?

 • Cemal Sahin
  Cemal Sahin

  yakomoz nedir? nasıl oluşur.
  gezegen nedir?