Kültür Sanat Edebiyat Şiir

resim sizce ne demek, resim size neyi çağrıştırıyor?

resim terimi Hebil Akan tarafından 24.01.2004 tarihinde eklendi

 • Espoir–
  Espoir– 18.10.2018 - 18:11

  şuraya sürekli konuşmak ve sürekli görmek istediğimiz birisini çizelim :P
  işte şimdi tanır oldum seni, mor karanfil.. aferin aslına rücû ettin işte, yakıştı vesselam :)
  yarım kalan , eksik , belirsiz düşüncelerin ortasında hep gülümseten hoş bir esinti, derin duyguların özlemli birikimi...
  aslolan, ‘’hare hare bakışı ‘’ resmedebilmektir belki :)

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur 19.01.2010 - 18:53

  Resmine bakar durur gözlerim,
  Özledim derim duymazsın!

 • Yasemin Karadaş
  Yasemin Karadaş 22.07.2009 - 09:39

  Resim duyguların gümüş bir tepside sunulmuş hali.Güzel bir resme baktığımda yapan kişinin dünyasını kolaylıkla görebiliriz.

 • Lütfi Yıldız
  Lütfi Yıldız 18.06.2009 - 11:32

  resim çizebilmek değil, bir resim olabilmek güzel hayata........

 • Pelin Berfin
  Pelin Berfin 05.01.2009 - 16:11

  resim duygusallık olarak belirtilir hayatın akışını anlatır.bazıları resim yapmayı çok sever bağzıları ise resimden nefret eder.ama ben şimdiye kadar hep seveleri içi mutluluk dolu insanları gördüm.
  bende resim yapmayı sevenlerdenim resim güzeldir.sizde sevin.

 • Pelin Berfin
  Pelin Berfin 05.01.2009 - 16:07

  Resim bir sanattır.Aklımızdan geçenleri tabloya yansıtmaktır.Resim size belki başka şeyleri de çağırıştırıyor olabilir.

 • Rosa Rosarum
  Rosa Rosarum 15.09.2008 - 21:52

  -Working Out-

  Van Gogh kulağını kesip
  bir
  orospuya verdi
  orospu
  hunharca fırlattı
  kulağı
  sokağa tiksinerek.

  Van,
  orospular
  kulak
  istemezler
  para isterler

  sanırım bu yüzden
  muhteşem bir
  ressamsın sen
  başka
  birşeyden
  anlamadığından...

  Charles Bukowski

 • Zeytin Zeytin
  Zeytin Zeytin 30.01.2008 - 16:15

  sıkça fotografla karışıtırılan kelime...'resim çektirmek' gibi :)

 • Fatma Nur
  Fatma Nur 22.11.2007 - 11:09

  *resim bir şiirdir; duygu ve düşünceleri,halet-i ruhiyeyi renklerle çizgilerle anlatma biçimidir.
  *resim,hayattır; buram buram yaşam kokar,
  aşktır,aşık olmaktır yaratılana yaradandan ötürü..
  farketmektir iyiyi,güzeli,gerçeği..
  sevmektir,hayatı,insanı,eşyayı,doğayı.. okşamaktır minik dokunuşlarla tuvale renklerle haşır neşir olmaktır ve her şeye resim gözüyle bakmak.. zihninde canlandırmak bütün güzel düşleri ve kağıda,tuvale ya da her nereyeyse,aktarabilmenin en iyi yolu kendimce..

 • Vera Kramer
  Vera Kramer 18.09.2007 - 18:31

  İÇSEL DÜNYAMIZDAN DIŞ DÜNYAYA RENKLERLE KURULAN KÖPRÜ

 • İlker Koç
  İlker Koç 10.08.2007 - 14:39

  cannas tam adı ile cannas dragon ejderin kanı gibi kan dökücü ecel

 • Türkan Sezgin
  Türkan Sezgin 29.07.2007 - 11:04

  resim kendini ifade şeklidir
  iletişim yoludur
  deşarz olmak
  duyguları ölümsüzleştirmek

 • Sitare Ağyar
  Sitare Ağyar 29.04.2007 - 16:07

  kelimelerimin bittiği yerde, fırçamın dile gelmesi...

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde 30.03.2007 - 23:36

  o kadar sevdimki resmini...işte bugün konuştu benle! ! !

 • Asya Asena Şahin
  Asya Asena Şahin 28.02.2007 - 17:41

  bence resim insanların ruhunun dinlendirmek,rahatlatmak veya eğlence amaçlı yaptığı bir sanattır

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir 04.02.2007 - 23:28

  Msn'de kendi resmini koymayanları anlayamıyorum...Samimiyet yok gibi geliyor...Bu yüzden de, kendi resmini koymayan tek bir kişi var msn'de kayıtlı...Onu da anlayabiliyorum...Hayranları çok...))) ...Onun dışında, resmini koymayan hiç bir arkadaşımı barındırmam msn listemde....)))

 • Mustafa Nihat Malkoç
  Mustafa Nihat Malkoç 02.02.2007 - 22:07

  TURKUAZ SANATEVİ 12 YAŞINDA

  M.NİHAT MALKOÇ

  İnsan çok yönlü bir varlıktır. Onun hem beden, hem de ruh cephesi vardır. Bedenimiz ve ona dair isteklerimiz hayvani yanımızı teşkil eder. Bizi insan olarak özel bir konumda tutan ve diğer canlılardan ayıran ruh tarafımızdır. Ruh cephemiz asil ve ebedi yanımızdır. Akıl nimetini kullanan insanoğlu bunun sayesinde pek çok güzelliklere imza atar. Bu güzeller sanat ana başlığı altında toplanabilir.

  Sanat deyip de geçmeyelim. Toplumları ayakta tutan değerlerden biri de şüphesiz sanattır. Bize bu güzel toprakları kazandıran Atatürk, veciz bir sözünde sanata dair şunları söylüyor: “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Demek ki sanat, vücudu canlı tutan hayat damarları kadar ehemmiyetlidir. Bedenimizin diriliği kan dolaşımına bağlıysa, ruhumuzun diriliği de sanata ve sanatkâra bağlıdır.

  Cumhuriyetimizin ve devletimizin kurucusu Atatürk yine bir başka sözünde sanatı ve sanatçıyı şöyle yüceltiyordu: “Efendiler siz hayatınızda mebus olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat hiçbir zaman sanatkâr olamazsınız.” Bu söz sanatçının toplumdaki yerini ve önemini göstermesi bakımından dikkate değerdir.

  Sanat; hayatımızı sıradanlıktan kurtarır; ruhumuza renk ve ahenk katar. Sanat, insanları yaratıcılığa ve üretkenliğe teşvik eder. Milletlerin ayakta kalması sanata ve sanatkâra verdikleri öneme bağlıdır. Milletler sanatla, kültürle ve edebiyatla beslenemezlerse yaşayamazlar. Yaşamak nefes alıp vermek kadar basit bir eylemse yaşarlar. Fakat hayatı yemek, içmek ve bunları boşaltmak kadar basit göremeyiz. Yaşamak, hayatta derin ve estetik izler bırakmaktır; dünyayı kültür ve sanatla buluşturmaktır. Sanatkârlık, yaşananlara sanat penceresinden bakmaktır. Ruh yüceliğini kemale erdirmektir.

  Trabzon’umuz Türkiye’nin tarihi şehirlerinden birisidir. Osmanlı devletinin tahtında 47 yıl gibi uzun bir süre kalan Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu, halifelik şerefini Osmanlı devletine bahşeden Yavuz Sultan Selim’in uzun süre valilik yaptığı bu kent, tarihi süreç içerisinde hep sanatla, edebiyatla ve kültürle hemhal olmuştur. Dün kadar olmasa da bugün de Trabzon bir kültür, sanat ve edebiyat şehridir.

  Trabzon’umuz bazı kesimler tarafından özellikle karıştırılmak istenmektedir. Bu güzel şehir, son yıllarda uluslararası arenaya taşınan cinayetlerle büyük yaralar almıştır. Bu yaraları kültür, sanat ve edebiyata sarılarak sarabiliriz. Şehrimizdeki sanat faaliyetleri Trabzon’un zedelenen imajını tamir etmektedir. Bu sanat faaliyetlerinden birisi de son zamanlarda Turkuaz Sanatevi’nin açmış olduğu resim, grafik ve desen sergisidir.

  Kıymetli ressam Cemil Bayram’ın önderliğinde ve rehberliğinde sanat faaliyetlerini sürdüren Turkuaz Sanatevi, Trabzon’da desen, grafik ve resim alanında bir ekol oluşturmuştur. 12 yıllık tecrübesi ile Trabzon’da hizmet veren Turkuaz Sanatevi görsel sanatlar eğitimi vermektedir. Burada güzel sanatlar fakültelerinde, güzel sanatlar liselerinde ve resim öğretmenliği bölümlerinde eğitim görmek isteyenlere uzun yıllardan beri hazırlık kursu verilmektedir. Trabzon’da resim hazırlık kursu denilince Turkuaz akla gelmektedir. Bu yönüyle şehirde alanında adeta bir marka oluşturmuş durumdadır.

  Turkuaz Sanatevi’nin emektarı, önderi, patronu ve her şeyi olan Cemil Bey bütün mesaisini öğrencilerine ayıran bir sanat gönüllüsüdür. Tabir caizse o, hayatını öğrencilerine adamıştır. Şehrimizin özelliklerini çok iyi bilen ve bizden biri olan Bayram, Trabzon’a yeni ressamlar ve grafikerler kazandırmak için büyük gayret sarf ediyor. Öğrencilerini bir müşteri olarak değil, bir ekibin vazgeçilmez unsurları olarak görüyor.

  1972 yılında Trabzon’da doğan Cemil Bayram, KTÜ Resim Öğretmenliği ve KTÜ İç Mimarlık Bölümünde eğitim aldı. 1995 yılından beri Turkuaz Sanatevi’nde görsel sanatlar eğitimi vermektedir. Birçok grup sergisine ve karma sergiye katılmıştır. Açtığı sanat evinde bugüne kadar beş yüzün üzerinde öğrencisini üniversiteli yapmıştır. Bayram, Türkiye’nin birbirinden seçkin değişik üniversitelerine yerleştirdiği öğrencileriyle olan iletişimini hiç kesmemiştir. Onların başarılarıyla daima övünmüş, onlara hep destek olmuştur. Bu yönüyle hocalıktan öte, ağabeylik rolünü başarıyla yürütmüştür.

  Geçenlerde (29 Ocak 2007 Pazartesi) günü Trabzon Belediyesi Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi’nde Turkuaz Sanatevi’nin 30. Resim Sergisi vardı. Akşam saatlerinde açılan sergiye sanatseverlerin ilgisi büyüktü. Serginin kokteyline gelenler Ressam Cemil Bayram’ın güler yüzüyle, sıcak ve samimi ilgisiyle karşılaştılar. Herkesle özel olarak ilgilenen Bayram, 12. yıla girmenin gururunu öğrencileriyle beraber yaşıyordu. Bu gurur onun hakkıydı. Çünkü o, 12 yıldan beri iyi günde kötü günde gecesini gündüzünü öğrencilerine ayırmıştı.

  Trabzon, bilindiği üzere işsizliğin yoğun olduğu bir yerleşim yeridir. İş güç sahibi olmayan gençleri bu gibi sanat kurslarına yönlendirebilirsek hem suç oranı azalır, hem de Trabzon’un geleceğinde söz sahibi olacak sanatkârlar yetişir. Turkuaz Sanatevi’ne bu açıdan bakınca onları takdir etmemek mümkün değildir. Cemil Bayram’a çok iyi bildiği bu işinde başarılar diliyorum. Genel yetenek ağırlıklı üniversite sınavlarında bu yıl da başarılı olmalarını temenni ediyorum. Sanat bizleri sıradanlıktan kurtaracak yegâne vasıtadır. Trabzon’umuz adi cinayetlerle değil, sanatla gündeme gelirse bunun onurunu hep birlikte paylaşırız. Yarınlarınızın sanat dolu olması dileğiyle! ...

 • Merter Mankal
  Merter Mankal 22.01.2007 - 14:00

  resım asktır

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir 03.01.2007 - 20:46

  bakmasını bilen göze ne çok şey anlatır...

 • Edaa
  Edaa 24.12.2006 - 21:44

  http://ic3.deviantart.com/images/store/bt/e/ec68cfe444ed27e7.jpg

 • Nade Smith
  Nade Smith 14.12.2006 - 19:01

  http://altreligion.about.com/library/graphics/ares.jpg

  bu

 • Nade Smith
  Nade Smith 14.12.2006 - 19:00

  lazimsa verelim bir tane
  o kara deligi kapatmaya

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı 28.10.2006 - 17:56

  http://www.anlamak.com/gormek/artemisia-gentileschi-Judith-Slaying-Holofernes-1.htm

  kadının soğukkanlılığı hayret verici...
  incilden bir tasvîr bu
  farklı ressamlarda resmetmiş bu tasvîri fakat
  ressam gençliğinde tecavüze uğramış bir kız olunca
  herşey çok değişiyor...
  bir intikam hissiyle çizmiş.
  michelangelo'nun çizişi ise şöyle

  http://www.anlamak.com/gormek/michelangelo-merisi-caravaggio-Holofernesin-Basini-Kesen-Yudit.htm

  varın aradaki farkı siz düşünün...

 • Zafer Polat
  Zafer Polat 18.10.2006 - 15:47

  resim nedir

 • Yamac Sarp
  Yamac Sarp 14.10.2006 - 10:32

  duyguların kapıda dökülmesi

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan 02.10.2006 - 13:42

  duyguların fırçadan kâğıda dökülmesi..

 • Nurullah Keskin
  Nurullah Keskin 30.09.2006 - 22:16

  resim renkli bir gölgedir tuwalde

 • Nmuzik Tsm
  Nmuzik Tsm 28.09.2006 - 22:06

  Duyguların bir şekilde kağıt veya tuval üzerine yansıması.
  Ama ben bu konuda kobyacıyım.

 • Lavanta Kokusu
  Lavanta Kokusu 01.09.2006 - 00:46

  kavramları görselleştirme diyeyim yine kuru kuru..

 • Alp Tanhu
  Alp Tanhu 26.08.2006 - 22:27

  çizerim walla...
  çiziyorum...
  bi ara kafayı çizmemek için kağıda çizdim...
  şimdilerde de yayınevi için çiziyorum...
  okusun çocuklar..
  eğitim şart...

 • Fırat Aktaş
  Fırat Aktaş 15.07.2006 - 00:49

  bir gün belki hayatta
  geçmişteki günlerden
  bir teselli ararsın
  bak o zaman RESMİME...

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri 30.06.2006 - 18:18

  duygularını resime dökmek

 • Simge Ekiz
  Simge Ekiz 30.06.2006 - 18:15

  yağmurcuğumun resmi :) :))

 • Selin Kaçar
  Selin Kaçar 12.06.2006 - 22:22

  Renk, ışık ve lekedir.

 • Cihat Çayır
  Cihat Çayır 16.05.2006 - 20:55

  resim duyguların dısa vurulmasıdır bence ama bu ınsanların tasıdıgı duyguya ve yasadıgı hayata baglı

 • Muvahhid Duranoglu
  Muvahhid Duranoglu 26.04.2006 - 20:38

  herseye ragmen bir resim cizmek istiyorum..
  ister gri olsun ister siyahla beyaz..
  kocaman bir karanlikta,bembeyaz bir gul cizebilirim..
  iste o zaman.. hayat benden daha acimasiz olamaz..

 • H Cet
  H Cet 26.04.2006 - 14:06

  hayat demek

 • Hatice Yavuzdurmaz
  Hatice Yavuzdurmaz 19.04.2006 - 16:55

  dünya insanlarıyla aynı anda resim yapın.... :))
  http://web.okaygo.co.uk/apps/scratchpad/flashcom/index2.htm

 • Ney
  Ney 03.04.2006 - 21:37

  Hayat...

 • Nerminözdemir
  Nerminözdemir 03.04.2006 - 15:18

  ..yapmak, dünyevi eylemlerin en harikası.

 • Derya Kaya
  Derya Kaya 26.02.2006 - 10:28

  Resim insanların duygu, düşünce ve hayallerinde canlandırdıkları herşeyi kağıt üzerine kalem ve boyalarla çizmesidir.

 • Faruk Yıldız
  Faruk Yıldız 28.12.2005 - 14:23

  resim banagöre resim adına belli bir yetenek seviyesinin ustundeki insanların dünyayabakış paradigmasıdır

 • Özcan Devrim
  Özcan Devrim 12.12.2005 - 21:21

  resim nedir

 • Meral Dağkıran
  Meral Dağkıran 09.12.2005 - 09:37

  En çok mutluluğun resmini merak ediyorum...

 • Ayşe Kıyar
  Ayşe Kıyar 09.12.2005 - 09:34

  İnsanın duygu ve düşüncelerinin çizgilerle anlatılması.

 • Yiğit
  Yiğit 24.11.2005 - 12:20

  hayatın degişik yanlarını

 • Ciz Lavit
  Ciz Lavit 24.11.2005 - 10:14

  Valla işyerinde çalışan 6 kişiden ikisi resim örtmeni olunca biz de baya kültür yaptık.
  Ha bu arada bikaç karaladım bende de resmetme yetisi mevcutmuş, öle diyolar...(Acaba gaz mı veriyolar ne)

 • Ugur Özdemir
  Ugur Özdemir 02.11.2005 - 18:44

  RESİM göreceli dir bunu tartısmak lazim

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım 21.10.2005 - 13:39

  Ödül almıştım.Faf biee

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam 21.10.2005 - 11:57

  işte bütün sorun bu çimek yada çizmemek...