Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kağıt sizce ne demek, kağıt size neyi çağrıştırıyor?

kağıt terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  kağıt kelimesinin ek almış halinde hece düşmesi oluyor mu? kağda gibi yani..

 • Xale Cemil
  Xale Cemil

  derdimi dinleyen tek arkadaşım

 • Ebru Uludağ
  Ebru Uludağ

  boş kağıt. üstüne her şey yazılabilir...

 • Eray Şimşek
  Eray Şimşek

  sakla samanı saman kağıdı yaparsın;
  gibi özdeyişlere malzeme :)

 • Perihan Pehlivan
  Perihan Pehlivan

  sevgiden öfkeye herşey onun sırtına vurulur.akıl almadık renklere boyanır. mutluluk göz yaşlarına şahid olur. temizlik, pislik ondan sorulur. para olur değer kazanır. vara yoğa gersksiz harcanır. varlığı fark edilmez, yokluğunda bir adım gidilmez. sen neymişsin be selüloz!

 • Eren Erensoy
  Eren Erensoy

  kağıt-hane deresi

 • Serhat Yıldız
  Serhat Yıldız

  Bir türlü açılamayan beyaz sayfalar...

 • Nur Ul Envâr
  Nur Ul Envâr

  Bir kalem, bir kağıt idi sırrımı paylaşan..

 • Efe Beyli
  Efe Beyli

  Su kagit denen nesnenin cektigi eziyetler nedir,her gün yüzlercesini burusturup atiyoruz.........onu en son wc de görmüstüm.....

 • Gaye Kaya
  Gaye Kaya

  herşey yapılabilir bir beyaz kağıda uçurtma örneğin
  herşey yazılabilir bir beyaz kağıda
  senin dışında
  demiş yılmaz erdoğan (şiirin adı:yeni bir sayfada sana bakmak)

 • Mustafa Kılıç
  Mustafa Kılıç

  Hayatımızı temize geçtiğimizi zannettiğimiz düzlemin adıydı. Kağıttan gemi yapmayı öğrendiğimizde, hayallerimiz oldu. Kağıttan para yapmayı öğrendik ve sattık o hayelleri. Pul yapmayı öğrendik ve yeni bir değer ölçüsü çıktı ortaya. Pul kadar değeri olmayan hayatlar yaşamaya başladık. Bu hayatların üstüne etiketler yapıştırmaya başladık kağıttan. Yüzümüzü saklamak için. Kimimiz hepsinden vazgeçmeye razı şimdi, kağıttan uçurtmalar yaptığımız günlere dönmek için. Ama işte, kağıt üstünde isteklerimiz...

 • Ebru Çavaş
  Ebru Çavaş

  ablama inat buruşturup atmak gerek eheheh

  (ayka) ((=

 • Ayça Çavaş
  Ayça Çavaş

  tüketimini azaltmak gerek..

 • Birgül Meral
  Birgül Meral

  bazen üstüne akıyorum kalemden. korkuyorum siliyorum kendimi.
  bir benden bir ben daha doğarsa...

 • Oyhan Hasan Bıldırki
  Oyhan Hasan Bıldırki

  Yazdıklarımızı ve okuyacaklarımızı gösteren fotoğraf.
  Kağıt cahile en gereksiz şey... Değerini bilene en güzel ödül.

 • Cgl Cgl
  Cgl Cgl

  söyleyebilmek epey zamanımı almıştı...
  -
  bi de kalem vardır....bazen arkadaşı,bazen sevgilisi rolündedir...her role de yakışır kalem...

 • Ahmet Bayrak
  Ahmet Bayrak

  'kelime olarak dilimize, Farsça 'kağız'dan gelen kağıt,halk arasında kağat şekline dönüşmüştür.Arapça'daki 'kırtas' bizde kağıt manasında kullanılmıyorsa da kağıt malzemesi satan yerlere hala kırtasiye mağazası denir.'.......................................................................(*)

 • Aylin Mutlu
  Aylin Mutlu

  işyerinde hergün onlarca A4 ün ırzına geçiyorum, gün içinde fotokopi makinasına sıkışan,dikkatsizliğim yüzünden yanlış çekip çöpe attığım o kadar çok kağıt oluyor ki; kendime en sonunda müsvedde kağıt köşesi yaptım,atmıyorum oraya koyuyorum artık. bu seferde onlar üstüste yığıldıkça müdürümün bir gün gelip de; 'hanfendi nedir bu rezalet,bu kadar kağıdı boşamı harcıyorsunuz,siz bizim şirketi iflas ettirmeyemi çalışıyorsunuz? ' demesinden korkuyorum :) illa pahalı mı olması lazım birşeyin değerini anlamamız için bilmiyorum!

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde

  ağaçları korumak adına tonlarca kağıda ağaçları koruyalım diye bişiler yazıp kapı kapı millete dağıttılar geçende, yaf bu nasıl ağaçları korumaktır? ? ağaç olmasa kağıdı nerden bulcanız bu kadar salaklık olurmu hiç? ?

 • Seher Taşcıoğlu
  Seher Taşcıoğlu

  Geri dönüştürün!
  Hepsi bir ağaç...

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Kağıt imalatı yapan fabrikaları kağıt hamuru fabrikaları -bugün selüloz fabrikaları olarak bilinmektedir- ve kağıt fabrikaları olarak ikiye ayırmak mümkündür. Ancak bugün kağıt fabrikaları hem kağıt hem de hamur üretimi yapar, entegre tesisler olarak kurulmaktadır.

  Hamur üretim bölümünde çeşitli metodlarla sözkonusu hammaddelerden kağıt hamuru üretilir. Üretilen hamur ya sulu halde uygun karışımlar ile doğrudan doğruya kağıt makinasına verilir veya suyu alınarak teksif edilmiş halde stoklanır.

  Başlıca kağıt hamuru (selüloz) üretim yöntemleri

  Mekanik hamur
  Genellikle meşe gibi bazı yapraklı ağaçların dışında ağaçlar 1-1,5 m boylarda kesilerek, gerekiyorsa nemlendirildikten sonra, taşlı liflendirici denilen bir makinada liflerine ayrılarak lif su karışımı süspansiyonu elde edilr. Kirlilik yaratacak maddeleri ve büyü kıymıkları ayırmak için muhtelif eleklerden geçirildikten sonra, kağıt makinası hamur hazırlama kısmına veya kesafeti arttırılarak özel havuzlarda depolanır.
  Tomrukların makinaya verildiği bölmelerine göre, zinciri veya pistonlu olarak ayrılabilir. Pistonlular ise kendi içinde tek cepli ve çok cepli gibi tasarımları mevcut. Tomruk, basınç uygulanarak dönen bir taşa bastırılır, yaklaşık 1,5 m çapı olan taş suni taştır.
  İşlem çok basit olmakla beraber, çıkan hamurun kalitesini kontrol altında tutma zorluğu, işlemin en büyük dezavantajını teşkil etmektedir. Bir ton mekanik hamur üretebilmek için 2,33 m³ kabuğu soyulmuş oduna (verim %98) , 10-15 m³ temiz suya ve 800-1500 kWh elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Ayrıca bu hamurla her tür kağıdı üretmek mümkün değildir. Daha çok rengin ve fiziksel direncin daha az önemli olduğu ve hacimliliğin önemli olduğu kağıt türlerinin yapımındakullanılmaktadır.

  Rafinör mekanik hamuru
  Bu yöntemde de kimyasal madde kullanılmaz, ağaç yongaları diskli rafinörlerde liflerine ayırarak, hamur üretimi yapılmaktadır. Odun, ya tomruk halinde fabrikaya gelmekte ve yongalanmakta veya yongalanmış veya kereste fabrikalarının talaşı olarak gelmekte ve rafinörlere verilmekte.
  Hamurun kalitesi taş mekanik hamurdan daha iyi (% 50-% 100) olmakla beraber bu üstünlük % 50 daha fazla elektrik enerjisi harcanarak sağlanır (ton başına 1200-2200 kWh) . Buna karşılık, testere talaşı gibi çok daha ucuz odun hammaddesi kullanılabilmektedir.


  Termomekanik hamur
  Rafinör mekanik hamur usulünden farklı olarak odun yongalarının rafinöre girmeden önce buharla ön işlem uygulayarak yumuşatılmasıdır. Bundan dolayı liflendirme işleminde lifler daha az hasar görerek daha iyi nitelikte bir hamur elde edilebilir.

  Kimyasal hamur (selüloz)
  Yarı kimyasal hamur üretim yöntemleri olmakla bereber birçok kimyasal hamur üretim yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan sülfat (kraft) yöntemidir.
  Sülfat işleminde hazırlanan her türlü yonga esas olarak alkali ve sodyum sülfit çözeltisi içerisinde 160-170°C'de 2-3 saat pişirilir.
  Çözelti tekrar kullanılmak üzere kurulan geri kazanma üniteleri ile geri kazanılır. İşlem güçlü hamur üretimi için uygun ise de yeterli teknoloji seviyesinde olmayan ve kimyasal madde tedarikinde güçlükleri bulunan memleketlerde problemler çıkarmaktadır.
  Gazete kağıtları % 100 oranında mekanik rafinör, termomekanik veya kimyasal termomekanik hamurdan yapılabilirse de çeşitli bakımlardan bir miktar (% 10-20 civarında) sülfat prosesi ile imal edilmiş selüloz katılması uygun görülmektedir. Dergi kağıtlarında mekanik hamur % 60 - % 100 oranında kullanılmaktadır. Kaliteli baskı kağıtları ise % 100 kimyasal hamurdan imal edilmektedir (I hamur) . Oluklu mukavva ve çimento torba kağıtlarında genellikle mukavemeti yüksek sülfat hamur kullanılmaktadır.
  Önceki kısımlarda bahsedilen hammaddelerden, anlatılan metodlarla elde edilen kağıt hamuru (selüloz) , hamur hazırlama bölümünde işlem gördükten sonra dolgu, boyar vb. katkı maddeleri ilave edildikten sonra kağıt makinasına verilmektedir. Kağıt makinasına ço düşük kesafette (yaklaşık %1-1,5) verilen hamur çeşitli kademelerden geçerek suyu uzaklaştırılır, bunlar şekillendirme, presleme, kurutma ve gerekirse yüzey basınça düzgünleştirme veya kaplama aşamalarıdır. Üretilen kağıt makinenin genişliğinde olan bir tampon adı verlen ruloya sarılır. Bu kağıt kesilerek bobin veya tabaka haline getirilir ve kullanıma sunulur.


  ATIK KAĞIT
  Sahipleri için atık olmakla birlikte kağıt sanayi için hammadde olma özelliği ile “değerlendirilebilir atık” sınıfına giren atık kağıt ülkemiz kağıt sanayinin en önemli hammaddesi konumundadır.
  Kağıt üretiminde tekrar kullanılabilir olmakla birlikte her kullanımda elyafında kayıplar meydana gelmesi sebebi ile 5 keze kadar yeniden kullanılabileceği hesaplanan atık kağıt yeniden kağıt olurken %5 –30 arasında miktar kaybına uğramaktadır.

  Büyük miktarda atık kağıdın bir alanda toplandığı işletme orijinli atıklar, toplama maliyetlerini azaltması, düzenli temin imkanı sağlaması ve kalitenin yüksek olması ile kağıt sanayi tarafından toplanması evsel atıklara göre caziptir.

  Bu sebeple atık toplama sistemleri geliştirilmesinde sanayi tesislerinin ihtiyaçları ön planda tutulmaktadır.

  Sahipleri için atık olmakla birlikte kağıt sanayi için hammadde olma özelliği ile “değerlendirilebilir atık” sınıfına giren atık kağıt ülkemiz kağıt sanayinin en önemli hammaddesi konumundadır. Kağıt üretiminde tekrar kullanılabilir olmakla birlikte her kullanımda elyafında kayıplar meydana gelmesi sebebi ile 5 keze kadar yeniden kullanılabileceği hesaplanan atık kağıt yeniden kağıt olurken %5 –30 arasında miktar kaybına uğramaktadır.

  Farklı orijinli selülozlar (odun, saman, kimyasal selüloz) atık kağıt ve dolgu maddelerinin hammadde olarak kullanıldığı ülkemiz kağıt sanayinde 1997 yılında atık kağıdın kullanılan hammaddeler içerisindeki payı %56’ya ulaşmıştır. 1998 yılında yıllık bitki kökenli selüloz üretim teknolojilerinin büyük ölçüde terk edilmesi ve geri kazanılan atık kağıt miktar ve kalitesindeki olumlu değişiklikler bu oranı önemli ölçüde arttırmıştır.

  Atık kağıt kaynağı açısından endüstriyel ve evsel atıklar olmak üzere iki kısımda incelenebilir. Endüstriyel atıklar, işletmelerde miktar avantajları ve işletmeye sağlayacağı ekonomik değer sebebi ile geri dönüş oranı yüksek olan bir kaynaktır. Büyük miktarda atık kağıdın bir alanda toplandığı işletme orijinli atıklar, toplama maliyetlerini azaltması, düzenli temin imkanı sağlaması ve kalitenin yüksek olması ile kağıt sanayi tarafından toplanması evsel atıklara göre caziptir. Bu sebeple atık toplama sistemleri geliştirilmesinde sanayi tesislerinin ihtiyaçları ön planda tutulmaktadır.

  Kağıt-Karton: Atık kağıt karton, özellikle ambalaj kartonu üretimi için geri kazandırılıyor. Ülkemizde atık kağıt geri kazanımı ve geri dönüşümü için çalışan, orta ve büyük ölçekli 30'un üzerinde işletme mevcut. Yılda yaklaşık 600.000 ton kağıt/karton geri kazanılıyor. Atık kağıt geri kazanım oranı %32.
  Kağıt ve Karton Ambalajlar: Kağıt ve karton en çok kullanılan ambalaj malzemesi türüdür. Değerlendirilebilir nitelikli atıkların ağırlık olarak yarısından fazlasını kağıt ve karton oluşturmaktadır. Kağıdın hammaddesini selüloz adı verilen madde oluşturur. Selüloz son derece kıymetli bir madde olup kaynağı ormanlarımız ve özel yetiştirilen bitki türleridir. Bu nedenle, belki de en kıymetli atık cinsi kağıt ve kartondur. Kağıt ve karton atıkların sağlıklı bir şekilde geri kazanımını sağlamak için, diğer tüm atıklarda olduğu gibi, bu atıklarında temiz şekilde toplanması ve cinslerine göre ayrılması şarttır. Kağıt ve karton atıkların geri dönüşümü ile de önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır.
  Meşrubat ve İçecek kartonları: Bu ambalaj türü süt, meyve suyu gibi içeceklerin ambalajlanmasında kullanılır. Bu ambalajların %80’i kağıt ve az bir oranı da plastik ve alüminyumdan oluşmaktadır. Bu malzeme sayesinde süt ve meyve suyu gibi özellikle güneş ışığına karşı çok duyarlı olan içecekleri saklama süresi daha uzun olabilmektedir. Meşrubat ve içecek kartonları olarak adlandırdığımız bu ambalaj türü de geri dönüştürülebilir. Bu tür içecek kartonlarının atıkları küçük parçalara ayrılır ve yüksek ısıda preslenerek dayanıklı levhalar haline getirilir. Geri dönüşüm işlemi sonucunda bu levhalardan masa, sandalye ve dolap gibi mobilyalar üretilebilir veya inşaat sanayiinde yardımcı malzeme olarak kullanmak mümkündür.

 • Murat Özbaşak
  Murat Özbaşak

  günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası,ekmek,su,hava

 • Sofi_
  Sofi_

  kağıt hayat demek kısaca

 • Seval Kefeli
  Seval Kefeli

  En iyi dert ortağı.tam da en dertli anınızda içinizi dökerken 'o da bişey mi....' diye başlayan cümlelerin muhatabı olmazsınız :)

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Kıymeti bilinmeyen bir madde.

 • Seu Kuyt
  Seu Kuyt

  saman kağıdı!
  yazmak ne hoş sana!

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  Yazılı kâğıt yaprağı, pusula, tezkere:
  'Belediye kâtibine bir kâğıt götürmüştü, dönerken kasabın çırağına rast geldi.'- M. Ş. Esendal
  Yazılı sınav kâğıdı.
  İskambil kâğıdı
  halk ağzında Kâğıt para.

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  Belge ve doküman:
  '... hâkim kararı olmadıkça... kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz.'- Anayasa

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  Menkul kıymetler borsasında işlem gören tahvil, hisse senedi gibi mali değeri olan senet.

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  Hamur durumuna getirilmiş türlü bitkisel maddelerden yapılan, yazı yazmaya, baskı yapmaya, bir şey sarmaya yarayan kuru, ince yaprak