Kültür Sanat Edebiyat Şiir

günlük sizce ne demek, günlük size neyi çağrıştırıyor?

günlük terimi Renan Re tarafından 19.11.2004 tarihinde eklendi

 • Arzu Kılınç
  Arzu Kılınç10.01.2017 - 00:33

  Günlük...bütün sırlarını anlatır yazarsın.. O ilk kimin eline geçerse hemen anlatır... Çok dedikoducu cookkkk: :)))))

 • Zümra Yıldız
  Zümra Yıldız31.12.2016 - 01:29

  'Pamuk şekeri ister misin?
  İstersen dondurma da ısmarlayabilirim ama önce bana söz ver, artık bu kadar çok üzülmeyeceksin.
  Toparlan artık, bir gün mutlaka kapını çalacak nasibinde olan mutluluklar.
  Ah şu bir türlü kaynamayan kırıklar…
  İstersen biraz sohbet edelim görüyorum ki konuşmamız gereken şeyler var.
  Hem bu kez kahve ile birlikte üzümlü kek de var.“

 • Zeynep Ece
  Zeynep Ece26.12.2016 - 19:16

  Şunları yazmak istediğim defterdir, kağıttır:
  Sevgili günlük, aslında neden bu kadar yorgunum bilmiyorum. İlaçtan mı? Korkudan, özlemekten? Bir gün her şey güzel olacak bunu biliyorum da o gün ne zaman bulamadım bi. Korkuyorum. Kaybetmekten. Evet, beni bırakıp gitmesinden. Bu sadece bir ihtimal. Her şey gibi işte nasıl ki gün doğunca belki belki geceyi görememe ihtimalim var, buda öyle işte. Anlamadığım bir şey var. Sanki aramızda yavaştan bir duvar örülüyor. Sebepsiz. Onu bu kadar severken bin misli de özlüyorum. İşte bu korku da oradan geliyor belki. Bazen dayanamaz oluyorum bu özleme. Bencillik mi yapıyorum bilmiyorum.
  O’ nu seviyorum. Aslında ilk gördüğümde hayalim olmuşta ben bilmemişim. Hayalim, hayatım oldu. O farklı. Bana ‘sen farklısın’ dedikleri gibi farklı. Umarım herkes gibi olmaz, bundan da korkum var.
  O’ nun gözleri var böyle kara kara  benden güzel kaşları var birde. Sesi var ki en karizmasından. Elleri ellerimde çok güzel. Kalbi var bir de, bana ısınmış. Hala öyle mi bilmiyorum. Mantıklı, zeki böyle kafası çok çalışan birisi. Bana dedi ki: “Güven bana.” Güvendim, güveniyorum. 100 points verdim ona  Benim istediğim bu değil mi? Hayatımda biri olsun güveneyim hikayem gerçek olmadı mı?
  Gerçekten şartlar farklı olsa nasıl olurduk bilmiyorum ama bu şartlarda biz çok güzeliz. Yada kendimi mi avutuyorum? Nereden hâsıl oldu bu düşünceler? Kıskanmak, özlemek, sevmek, güvenmek, güvensizlik, aşk, tutku, kızgınlık bazen hepsini aynı anda yaşatabiliyor bana.
  Onu seviyorum. Bana bişeyler anlatmasını seviyorum. Sanki hep onu bekliyormuşum da bulmuşum gibi kaybetmekten korkuyorum. Bu yüzden mi zaman yetmiyor bilmiyorum. Ona yeterli olan ama bana asla yetmeyecek olan zamanlarımız var bizim. Yanında fazla konuşmuyorum ki onun etinden, sütünden mümkün olduğunca faydalanayım  sesini en uzun duyayım, kokusunu çekeyim içime. Her hareketini beynime kazıyorum. Ben ölürken kalbim onunla dolu olsun istiyorum. Tıpkı şimdi dolduğu gibi.
  O’nu seviyorum. Bana okuduğu şiiri, gönderdiği şarkıları, görüşmeye kalan saatlerimizi saymayı, O’ nunla planlar yapmayı, bana göre kendini ayarlamasını seviyorum. Konuşurken ciddiye bağlamasını, yüzüne bakmayı. Ciddi ciddi benimle ilgilenmesini. Birbirimize benziyor olmamızı. Aynı sebzeden, aynı meyveden, aynı kitaptan hoşlanıyor olmamızı seviyorum.
  Benim onunla ilgili anı’larım an’larım olacak sadece. Bunları kaybetmek istemiyorum. Elimde belki hiçbir zaman bir kağıda basılı fotoğrafımız olmayacak. Belki benden de, saçma sorunlarla dolu hayatımdan da sıkılıp gidecek bir gün. Belki evham değil gerçek bir duvar oluşuyor aramızda. Bilmiyorum. O olmadan ne yaparım bu saatten sonra? Ben O’ nu beklerken bile zaten dolmuşum O’ nunla.
  Tanrım işte koruman gereken bişeyler var. ‘biz’ i ‘biz’ iken koru.
  Tavsiye ettiği kitapta en sevdiğim cümle aylarca whatsapp statüsü olarak kalmıştı. Şimdi gideyim de onu düşüneyim en iyisi: “Yazın gölde uçan ördekler, kış gelince ne olur? ”

 • Ridsar .
  Ridsar .08.10.2016 - 00:23

  Son veriyorum satırlarıma
  Yazılmıyor ki kararmış sayfalarına
  Ne yapıştırılacak gül, ne de resim yok sana
  Sevgili de değil,artık sıradan bir deftersin bana :))

 • Zuhru Addidi
  Zuhru Addidi02.01.2015 - 16:58

  Kayıtlı hal

 • Limonî Erz
  Limonî Erz10.08.2009 - 15:19

  5 adet ile sınırlıdır.

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`30.03.2009 - 13:44

  bugün hiç de güllük gülistanlık değil be
  günlüküm
  CHP oy arttırmış
  AKP oyları azalmış
  büükerşen büükşeer belediesini
  yani koltuunu kaybetmemiş de olsa
  moralim bozuk walla

 • Nehir Akkuş
  Nehir Akkuş29.10.2008 - 17:16

  Kişisel anı ve tarih kitabı...Bizim ailede gelenektir, herkes tutar...Ama ben çocuklarımın günlüklerini okumuştum, bir keresinde, sonra vicdanıma yenilerek, söylemiştim onlara...Baktım ki sonra yazdıkları temkin ve tedbir kokuyor..Ben onların doğru yazdıklarına inanmadım, onlar da benim okumadığıma..Sadece onları tanımak istemiştim bir anne olarak...Artık kimse günlük tutmuyor...

 • Ela Mihrace
  Ela Mihrace14.10.2008 - 12:03

  terapist gibidir dertlerini içindeki sıkıntıları ona dökersin bir dert arkadaşın sırdaşın gibi ama hergün biri açacak bütün duygularını isteklerini sıkıntılarını bulup okuyacak diye korkarsın ama yine de vazgeçmezsin

 • Küçük Nokta
  Küçük Nokta11.09.2008 - 23:06

  ..şu sıralar geçmişteki beni öğrenmek için didik didik incemeye çalıştığım benim tarafımdan yazılmış alan bir geçmiş zaman romanı..

  yazılırken sadece biraz konuşmak, dertleşmek belki de sadece yazmış olmak için yazılan satırların gün gelipte beni bana tanıtmaya çalışabileceği, sanırım o zamanlar asla aklıma gememiştir,, [ akıl(?) o da neyse artık ]

  ..kendimi ne kadar yanlış hatırlıyormuşum meğerse..