Kültür Sanat Edebiyat Şiir

borsa sizce ne demek, borsa size neyi çağrıştırıyor?

borsa terimi Adsa Dasda tarafından tarihinde eklendi

 • Salim Şengül
  Salim Şengül

  Borsa:
  Devlet denetimi altında soyut bir alış veriş pazarı olan mübadele konusu ise mal ve değerli varlıkların, maddelerin ortada olmadığı halde sadece kâğıt üzerinde alınıp satılan yerlere borsa denir.

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Kutsal(!) Cuma nedeniyle uluslararası borsalarmı g-7 mi ne kapalıymış bugün.
  Pazartesi de paskalya nedeniyle kapalı olacakmış.

  Nası yani ya

 • Serhat Meric
  Serhat Meric

  Sermaye Borsaları (Security Exchanges) , değerli evrakların (menkul kıymetlerin) ticaretinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Bir piyasadır, çünkü menkul kıymetlerin ticaretinin yapıldığı yerlerdir. Kurumsaldır, çünkü kendine özgü kuralları ve standartları varır.
  Borsalar, sadece hisse senetleri için değil, başka tür emtiaların (ticari malların) ve enstrümanların da ticaretinin yapıldığı yerlerdir. Örneğin bono ve tahviller genellikle menkul kıymetler borsalarının içerisinde ticareti yapılageldiği halde, döviz ticareti için döviz borsaları (forex, foreign exchange) veya mal ticareti için emtia borsaları (commodity exchange) vardır. Örneğin, pamuk fiyatlarının belirlendiği ve ticaretinin yapıldığı pamuk borsaları vardır (Türkiye'de de İzmir'de pamuğun vadeli ticaretin yapılacağı bir vadeli işlemler borsası kurulma aşamasındadır) .
  Türkiye'de borsanın tarihi Osmanlının son dönemlerine kadar uzanmakla (özellikle bono piyasası) birlikte 1970 ve 1980 lerin ilk yarısında, mekan olarak Sirkeci Vakıf Han'da bir tür tezgah üstü piyasa (OTC; over the counter) şeklinde faaliyette bulunuyordu. (Tezgah üstü piyasalarda, sermaye piyasasına aracılık eden kurumlar, kendi aralarında bir borsanın belirleyici kural ve tüzüklerine uyma zorunluğu duymadan işlem (alım/satım) yaparlar.Bugün en gelişmiş piyasalardan biri olan Amerika Birleşik Devletlerinde bazı küçük işlem hacmine sahip firmalar, borsa haricinde OTC olarak işlem görürler.)
  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) , konjektürel gelişmeler sonucu, hisse senetlerinin ticaretinin düzenlenmesi ve standartlaştırılması amacıyla 1986 yılında Karaköy-Tophane'de faaliyete geçmiş bulunmaktaydı. Günümüzde, kendi modern binasıyla İstinye'de faaliyetini sürdürmektedir.
  İlk zamanlarda az sayıda şirket, düşük işlem hacmi ve türk ekonomisine endeksli hareket eden İMKB, günümüzde 270'den fazla şirketin hisse senedi, ortalama 200-300 milyon dolarlık işlem hacmi ve dünya ekonomileriyle entegre bir şekilde faaliyetini sürdürmektedir.

 • Esra Büyükyılmaz
  Esra Büyükyılmaz

  borsa

 • Esra Büyükyılmaz
  Esra Büyükyılmaz

  herşey demek - çok fazlaşey çağrıştırıyor

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım

  Osman abi evini büro yaptı.

 • Pınar Bahar Doğan
  Pınar Bahar Doğan

  piyasa organizasyonu...

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  çobuk paniğe kapılanların yatırım yapması gereken en son yer.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Genellikle malın kendisi hiç görülmeden ya da örnekleri görülerek alışveriş yapılan piyasalar. Borsalarda alım satım bedeli ödemeden, hatta mal ya da senet elde olmadan da taahhüde girilebilir. Çeşitli borsalar vardır: Hisse senedi ve tahvil borsası, tahıl borsası, kambiyo borsası gibi.

  Borsa adı, Belçika'nın Bruges kentinde ki Hotel Bourses'den gelmektedir. Bu otelde eskiden işadamları toplanır ve mal ortada olmadığı halde örnekler üzerinden iş yapılırmış, acenteleri, müşteriden alış ve satış emirlerin, borsada yerine getirerek karşılaştığında komişyon alanlar.

  Bu başlığa bağlı olarak Borsa Cetvelleri, Borsada Deport, Borsa Değeri ya da fiyatı, Borsa İşlemleri, Borsa Koduna Kabul, Borsa Meclisi, Borsa Orginizasyonu, Borsada Primli pi,yasa, Borsa Rayici, Borsada report, Borsa Simsarı, Borsa Spekülasyonu, Borsaya Paralel Piyasa ya da Üçüncü Piyasa gibi terimlerde vardır.

 • Fatma Sena Gündüz
  Fatma Sena Gündüz

  Bazı kişilerin değerli kâğıt ve tahvil alışverişiyle uğraşanların alım satım ve değişim amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yer:
  Paraya para kazandırmanın en akıllıca yapılacağı yer...Panik yapmama birinci kural...

 • Adsa Dasda
  Adsa Dasda

  para kazanmanın kısa yolu....lot manüpülasyon....temettü...sermaye artırımı...ayı boğa tilki bunların hepsini öğrendigim yer...