Kültür Sanat Edebiyat Şiir

budizm sizce ne demek, budizm size neyi çağrıştırıyor?

budizm terimi 3rd3m tarafından tarihinde eklendi

 • Orhan Ak
  Orhan Ak

  Budizmin tarihini okursanız bir din olmadığını, sonradan insanların bu felsefeyi dinleştirdiğini görürsünüz.Budizmin ilkeleri benim de çok hoşuma gitti. Bu felsefenin İslamiyetle çelişen bir tarafı yok zaten. Bazı arkadaşları anlamıyrum. Hemen bir karşılaştırma yapmak ihtiyacı içindeler.Son din İslamiyettir. Tamam bişey diyemem ama müslüman olanların bununla övünmesi gerekmez. Hele müslüman olmayanların dışındaki herkesin cehenneme gideceğinin söylenmesi, aslında tüm insanlığa hakarettir.Oh ne güzel, mülüman doğ, sırf bu yüzden cennete git. Bu ne şans böyle, ne şanslıymışız biz. Biraz aklı olan, herşeyin bu kadar basit olmadığını anlar. Kimin ne olacağını kim bilebilir? Saygı göstermek lazım, yani önce insan olabilmek lazım.

 • Erhan Karakuzu
  Erhan Karakuzu

  Öyleyse ne halin varsa Gör! ! !

 • Hüsne Kilinc
  Hüsne Kilinc

  aynen öyle benim sorunum kimseyi ilgilendirmez

 • Erhan Karakuzu
  Erhan Karakuzu

  inanmiyorsan bu senin sorunun! ! !

 • Hüsne Kilinc
  Hüsne Kilinc

  ben buna inanmiyorum! hicbiyere bakmiyorum

 • Erhan Karakuzu
  Erhan Karakuzu

  Tabii ki ben karar veremem! Ama İslam dini geldikten sonra islam dinine inanmayan kabul etmeyen cennete giremez ve inanmayanlar ebediyyen cehennemde kalacaklardır.! Bunu ben demiyorum imanın ve islamın şartları var oraya bak görürsün! !

 • Hüsne Kilinc
  Hüsne Kilinc

  ve Prognasticator - beyfendi kimin cennete kimin cehenneme gidecegine siz karar veremezsiniz!

 • Hüsne Kilinc
  Hüsne Kilinc

  galiba bana laf atilmis beni kimin ne oldugu ilgilendirmiyor beyfendi ama okudum kötü bisy yok ordada ve benim asil cok güzel buldugum felsefesidir! hic bi dinde insan bu kadar düsünmeye sevkedilmiyor hic bi din insanin kendi istediklerine bukadar önem vermiyor!

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  budist rahipler neyin nesidir diye sormak istyrm budizm felsefesini can hıraş savunan budizme ilgi duyan muhtereme? gör hz.googledan ne okudu ne gördü de akabinde içini boşalttı nedire?
  şüphe ilen...

 • Erhan Karakuzu
  Erhan Karakuzu

  Budizm kesinlikle ama kesinlikle bir din değil bir Felsefedir (görüştür..) ! Budizm ilk ortaya çıktığında bir bir görüş olarak ortaya çıkmıştır o zamanlarda da o kadar çok beğenilmiş ki zamanla bunun din olduğunu bile öne sürmüşler! ama aslında felsefe kesinlikle ama kesinle bir din değildir! ! Tek Doğru Din islamdır! Hristiyanlarda - musivelerde -Yahudilerde - allaha inanmayanlarda hepsi ebediyyen Cehennemde kalacaklardır!

 • Hüsne Kilinc
  Hüsne Kilinc

  yorumlari okuyunca gördüm ki bunu aslinda bi felsefe olarak gören tek kisi ben degilmisin gercekten bazi noktalari haric hayran kaldigim bisy bisy diyorum cünkü din veya felsefe ikisini de söyleyemiyorum insanliga en büyük degerin verildigi insan gücüne sonsuz inanildigi ve dünyayi degistireek bi görüstür bence ben hayran kalmistim bence müslüman veya hristiyan hic farketmez herkes konusmalara ve meditasyona katilabilir hayata bakis seklinin degisecegine cok inanaiyorum.

 • John Carew
  John Carew

  Bir yaşam felsefesinin,binbir türlü acaiplikle bir din şekline dönüştürülmesidir...Örneğin mensuplarının en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Thailand ta,insanlar yollardaki Buddha heykellerinin önünden geçerken,ellerindeki yiyecek veya içeceklerinin bir kısmını sembolik olarak bırakırlar.Buddha yesin veya içsin diye...Budist rahipler hiçbir şekilde paraya ellerini sürmezler ama tapınaklarına girerken,para karşılığında onlar için erzak alırsınız....Binbir türlü heykelleri vardır açık havalarda...Bunlar genelde sarı yaldız kaplamalıdır ve buraları gezerken elinize tutuştulan sarı yaldızlı kağıtlarla heykellerin dökülen yaldızlarını tekrar yapıştırırsınız...İnananları bu heykellerin önünde sağ dizleri yere temas edecek şekilde diz çökerler.Tapınaklarına ayakkabıyla insan almazlar.Merak edip girerseniz,baş rahibin yüzüne bakmamanız ve karşısına çıktığında diz çökmek zorunda olduğunuz söylenir...Ve daha binbir türlü tuhaflık ve abukluklar...son söz bence 'putperestliğin içine felsefe katılmış boyutudur'.......

 • Ersinavci
  Ersinavci

  felsefelerin dine dönüştürülmesinin örneklerinden biridir.maddeyi zihinde yok eder.bu inanıs diğer hak dinlere belirli açılardan benzer ama onu onlardan ayıran ve belkide en önemlisi belirli bi tanrıları yoktur,her an herseye tapabilir inananları.felsefelerin böyle dine dönüştürülmesi ne kadar dogru bilemem ama umarım 'karma'ya dokunmazlar.

 • Hüseyin Reyveci
  Hüseyin Reyveci

  tek dogru din ISLAM dir! ! !

 • Yusuf Pişkin
  Yusuf Pişkin

  Çok hoş bir yaşam tarzı olacakken insanlar tarafından DİN örtüsü giydirilen insanı özüne döndüren güsel düşünceler topluluğu.

 • Ahmet Yıldırım
  Ahmet Yıldırım

  Gothama Sidarta'nın ortaya koymuş olduğu bir düşünce Allah inancı hakkında net bir görüş yok ama evrensel doğrular var kötü söz içki içmemek adam öldürmek hırsızlik vs BUDA kelime anlamı aydınlanmış demek elbette NİRVANA sönmek demek bedenin istek ve arzularını söndürmek yok etmek böylece aydınlığa kavuşmak işte budizm ahirete dair bir fikirleri yok bazı budist akımlar ruh göçüne inanırlar

 • Ferhat Seyhan
  Ferhat Seyhan

  budizm bence bi dinden ziyade bi yaşam tarzı gibi..benim hep özleyip arayıp bulamadığım bi iç huzur..kavgasız gürültüsüz yarişsiz bi yaşam şekli gibi..aslında ne kadar ihtiyaç var..ne kadar acil..sanki süregelen yaşamın bi parçası olmak gibi kimseye ve hiçbirşeye deymeden yaşamak..uçsuz bucaksız mutluluk ve o kadar hiçliğin içinde herşeye sahip olmak gibi..güneşe bakıp gülümsemek gibi..

 • Salim Yunus
  Salim Yunus

  Buda mesela agci buda geriye ne kalir sap gibi bir sey.icki yok,zina yok,heyecan yok.Sap gibi bir yasam anliyacaginiz.Tanri hepsine sabir versin.

 • İrem
  İrem

  Gautama Buda adında bir Hint düşünürün kurmuş olduğu din ve felsefe sistemine verilen ad.
  Budizm Hindistan'ın bütün doğu bölgelerini içine almış,batı ve kuzeydoğuya yayılarak Kamboç,Tayland gibi ülkelerin halklarının dini inancı olmuştur.Budizmin kabul edilmesinden sonra çeşitli mezhepler doğdu ve gelenekçi budizm olarak bilinen'Theravada ve Hinayana'ya karşılık'Mayahan'budizmi ortaya çıktı.Theravada budizmi Brahman felsefesinden geniş bir şekilde etkilenmiş,ilkel maddenin yok olmazlığına inanmış.
  Evrende ne varsa önce o kurulur,gelişir,geriler ve yok olur,sonra yeniden doğar.Bu dört aşamanın her birine'Kalpa'adı verilir.Canlıların ruhuda 'kalpa'ların uyduğu yasalara boyun eğer.Ruh,hayvandan insana,insandan tanrıya doğru gelişir.Bu evrimler sırasında günahlara ve sevaplara göre alçalıp yükselir ve günahlardan sıyrılıp'Nirvana'ya erişinceye kadar sürüp gider.
  Budizme göre acı hayatın bir parçasıdır ve hayatın kaynağı bilgisizliğe dayanır.Bilgisizlik ortadan kaldırılırsa duyularda yok olur ve ruhun geçirdiği yeni doğuşlar engellenir.

  Budizmin ortaya koyduğu 5 yasak
  1-Zina yapmak
  2-Hırsızlık yapmak
  3-Cana kıymak
  4-Yalan söylemek
  5-Sarhoş olmaktır.
  Çekinilmesi gereken 10 günah da,adam öldürm,zina,hırsızlık,yalan,dedikodu,küfür,gevezelik,kin,haset,iman yoksunluğudur.Hrkes eylemlerinden sorumludur.Budizm de bilge kişi,ışıklar dünyasının uluları arasında yer aılr,olgunlaştıkça önce'Bodhisatva' sonra buda olur.Günahkar ya da dinsizler,cinler ve hayvanlar arasında 18 cehennemden birind yer alırlar,kalış ebedi değildir; ceza çkildikten sonra yavaş yavaş layık olunan mertebeye gelinir.Tanrılar da insanlar gibi ölürler fakat,daha sonra tekrar dirilirler.Belli bir zaman içiinde evreni korumakla görevlidirler.

  Budanın ibadetle ilgili gelnklerin hatırlatmak ve sürdürebilmek için Budayı temsil eden heykeller yapılmış,tapınaklar inşa edilmiştir.Budanın heykel ve resimlerine tapınma,süsler,çiçekler,hediyler sunmak,ilahiler okumak,vakıflarada bağışlarda bulunmakla olur.Ayrıca zamanla halktan gelen isteklerle tapınaklarda sihirler yapılır,cinler kovulur,muskalr,dövmeler,efsunlar yapılır

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  budisttt mmm...
  dalai lama...modern pollyanna felsefesi desek doru olur heralde...tüm gün meditasyon diyip yatıp duran elemanlar iş yok güç yok dert yok tasa yok nerde bu yoğurdun bolluğu