Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Masalların Masalı
Masalların Masalı

Baktım geniş ufuklar başımın üstündeydi

 • kasırga21.09.2017 - 12:21

  Pasifik ve Atlas Okyanusu'nda her yıl onlarca kasırga görülüyor. Büyüklü küçüklü tüm kasırgalar istatistiklerinin daha kolay tutulabilmesi için tek tek isimlendiriliyor. Peki bazıları çok şiddetli olan ve yüzlerce milyon dolar zarara yol açan bu kasırgaların isimleri nereden geliyor?
  Kasırgalara isim vermek çok eski yıllara dayanmıyor. İlk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru Avustralyalı bir meteorolog, kasırgalara kadın isimleri vermeye başladı. Bu fikri benimseyen Amerika Ulusal Kasırga Merkezi, 1953 yılından itibaren uygulamayı resmen yürürlüğe koydu. 1979 yılından sonra da kadın isimlerinin yanına erkek isimlerinin eklenmesine karar verildi.
  Merkez her yıl isim tabloları oluşturuyor. 21 isimden ve 6 listeden oluşan tablo, A harfinden başlayarak Z harfine kadar gidiyor ve bu liste 6 yılda bir tekrar ediyor. Ancak herhangi bir kasırga çok sayıda can ve mal kaybına sebep olmuşsa, "efsane" yapılıyor ve ona verilim isim listeden çıkarılıp yerine yeni bir isim ekleniyor. Örneğin, 2005 yılında özellikle New Orleans eyaletinde çok ciddi zarara sebep olan Katrina listeden çıkarılan isimlerden bir tanesi. 1953 yılından itibaren ise yaklaşık 40 isim emekliye ayrılmış durumda.
  Tüm kasırgalar ismini sıraya göre alıyor. Yani sırası gelen isim, bir sonraki kasırgaya adını veriyor. ABD'yi bugün vurması beklenen Sandy, 2012 yılı listesinin 18. sırasında yer alıyor. Bundan sonraki kasırgalar ise sırasıyla Tony, Valerie ve William adlarını alacak.
  Bununla birlikte günümüzde birçok kişi hala kasırga isimlerinin sadece kadın isimlerinden oluştuğunu sanıyor. Sebebi ise şiddetli kasırgaların çoğunlukla kadın isimlerini almış olması. Aslında merkez 1979 yılından beri listelerinde eşit sayıda kadın ve erkek ismi kullanıyor. Yani en şiddetli kasırgaların kadınların isimlerini almış olması sadece bir tesadüf.

 • tek geçerim20.09.2017 - 15:24

  Can alıcı zekası leb-i derya.

 • Göklere çıkarmak17.09.2017 - 17:57

 • mehmet öz17.09.2017 - 00:30

  ''Kalp sihirbazı'' lakabıyla anılan Doktor Mehmet Öz,dünyada ilk kez yapay kalp naklini gerçekleştirdi. Robotla kalp ameliyatı yaptı ve yine 'sol karıncık destek aygıtını (LVAD) geliştirdi. Bir tür yedek kalp görevi gören LVAD uygulamasını özelliği, kalp nakli kadar tehlikeli bir uygulama olmasıdır. Tıp alanında bir devrim olarak nitelendirilen robot ile yapılan kalp ameliyatında hastanın göğsü hiçbir şekilde kesilmemektedir. Normal ameliyattan iki kat daha fazla zaman alan bu yöntemi geliştirmek için Öz'ün çalışmaları sürmektedir. Prof. Doktor Mehmet Öz, robotun içinde ellerini koyup ameliyat yaparken, hasta başka bir odada bulunmakta, kendisi bir video aracılığıyla ameliyat yapacağı yeri görmektedir.

 • kalp bir kas yumağıdır, onu sararsan sevgi olur17.09.2017 - 00:03

  Hey! Mr. Tambourine Man, play a song for me,
  I’m not sleepy and there is no place I’m going to.

 • kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş14.09.2017 - 23:46

  Elde edemediğine karşı güçsüzlüğünü belli etmemek veya başkalarına karşı utancını gizlemek için, bunun elde edilmeye değer olmadığım söylemeye başlar. Hatta başkaları da elde etmesin diye, olmayan bir sürü kusuru olduğunu söylemeyi de ihmal etmez. Bütün bunlar iyi insanın özellikleriyle bağdaşmaz. Çünkü iyi insan doğru söyleyen insandır. Kendisini olduğu gibi göstermekten kaçınmayan insandır.

 • kaç yaşına gelmiş olup da hala masallara bayılmak12.09.2017 - 14:26

  Over the Garden Wall

 • kalbinde ne varsa,dünyada onu görürsün12.09.2017 - 13:43

 • iyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur12.09.2017 - 13:41

  iyi edebiyat edebiyat bilmeyen toplumlarda saygı yoktur.

 • yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var12.09.2017 - 13:35


  Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara,göğe,bütün evrene karışırcasına
  Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır
  Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana