Kültür Sanat Edebiyat Şiir

lale sizce ne demek, lale size neyi çağrıştırıyor?

lale terimi Tolga Coşar tarafından 25.05.2004 tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan 18.02.2018 - 12:35

  Çocukluğumun ünlü çarşaf-nevresim markası.. Oldukça hoş bir logosu vardı. Fuad Bezmen'in sahibi olduğu Edirne'deki Mensucat Santral tesislerinde üretilirdi. 1993’de Mensucat Santral’ın iflasıyla o da mazi oldu maalesef.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan 18.02.2018 - 12:34

  Çocukluğumun ünlü çarşaf-nevresim markası.. Oldukça hoş bir logosu vardı. Fuad Bezmen'in sahibi olduğu Edirne'deki Mensucat Santral tesislerinde üretilirdi. 1993’de Mensucat Santral’ın iflasıyla o da mazi oldu maalesef.

 • Şüheda Nur
  Şüheda Nur 10.07.2010 - 17:49

  Lale ile acı gerçekler mutlu düşlere, paslı demirler parlak gümüşlere,
  yavuz bakışlar tatlı gülüşlere döner birden; lale ile uğruna can verilecek bir sevgili
  yaşar içim de..
  Lale, bağıma taç ve ben ona muhtaç...

 • Lale Ay Yıldız
  Lale Ay Yıldız 10.01.2010 - 23:04

  bence LA İLAHE İLLALLAH kelimesinin çiçekçesi :)) benden bu kadar...

 • Kulbéi Ahzan
  Kulbéi Ahzan 19.08.2009 - 13:09

  Katre-i Matem de anlatılıyor:LALE bir ilham; güzellik uğuldar renklerinde,sevgiler coşar yapraklarında.LALE bir güzel bahçe,şavklar saçılır altı yöne altı yaprağından.LALE hasbi bir tebessüm,kalbi bir yakınlık...LALE bir aşkın adı; bir derin hüzün buketi...LALE ile acı gerçekler mutlu düşlere,paslı demirler parlak gümüşlere,yavuz bakışlar tatlı gülüşlere döner birden; LALE ile uğruna can verilecek sevgili yaşar içimde.LALE başıma taç ve ben ona muhtaç.Bakir kaselerinde demlenmiş düşler getirir LALE hayatımıza ve yaşama sevinci vurur kalplerimizin duvarlarına.Kapa gözlerini ve dinle saki,bir İstanbul lalesinin çığlıklarını duyuyor musun? ! ...İstanbul'a çıkmayan bir LALE yolu,LALEye çıkmayan bir İstanbul kadar kayıptır,yitiktir.Rüzgarları toplayan hüzünler ağlar yoksa İstanbul bahçelerinde; ve bir kabir başında yas tutar gibi LALEler ağlar seher vakitlerinde.

 • Mavi Kalp
  Mavi Kalp 10.06.2009 - 22:03

  neyi simgeler bilmiyorum ama bana asilliği çağrıştırıyor.

 • Muhammed
  Muhammed 29.11.2008 - 13:16

  mimesis esasına göre görmeye alışmış hollandalı ressamlardan birinin tuvalindeki gerçeğine çok benzeyen bir sarı lale ile bir osmanlı çinisindeki gerçeğine çok da benzemeyen mavi bir osmanlı lalesinin arasındaki fark iki dünya arasındaki fark kadar büyüktür.

  gerçek hayatta mavi bir lale yoktur.
  doğru,
  ama,
  gerçek ile irtibatı ortak bir çizgiden ibaret kalmış bir tecrid muhayyilesinde de mavi bir lalenin sarı bir laleden farkı yoktur.

  n.b.

 • Muhammed
  Muhammed 29.11.2008 - 13:11

  ama seven ve sevilen hakikatinde daima vedûd.
  bu yüzden başlangıçta birken esma-ı hüsna mukabilince çoğaltıldı.
  ikibinden fazla çeşidinin zuhuru bu yüzden.
  n.b.

 • Muhammed
  Muhammed 29.11.2008 - 13:09

  o seyirin alfabesinde lalenin, Allah lafz-ı celilinin yazıldığı harflerle yazılıyor olması itibarını artırdı.hilal de öyle. ve üçünün de abced karşılığı altmış altı. altmış altı. elhamdülillah! lalenin gördüğü itibarda bu tevafukun payı da büyük oldu. öyle ki Allah sözcüğünü oluşturan cevahir harflerin noktasın oluşuna mebni lekeli laleler pek de makbul sayılmadı.
  n.b.

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı 24.11.2008 - 22:53

  Zannetme ki güldür, ne de lâle
  Âteş doludur, tutma yanarsın
  Karşında şu gülgûn piyâle...

  İçmişti Fuzuli bu alevden,
  Düşmüştü bu iksir ile Mecnûn
  Şi'rin sana anlattığı hâle...

  Yanmakta bu sağârdan içenler,
  Doldurmuş onunçün şeb-i aşkı
  Baştanbaşa efgân ile nâle...

  Âteş doludur, tutma yanarsın
  Karşında şu gülgûn piyâle! ..
  (mukaddime-ahmet haşim)

 • Beste Negâr
  Beste Negâr 20.11.2008 - 03:09

  Necâtî bir gazelinde bakınız güllere (güzellere) sitem ettiği ve şikayetini dile getirdiği gazelin şu beytinde nasıl bir benzetme yapmış, nasıl tanımlamış laleyi... buyurunuz;


  Taşradan geldi çemen sahnına bîçaredürür
  Devr-i gül sohbetine lâleyi iletmediler..


  Lâle, bahçeye dışarıdan gelen bir zavallıdır; ondan dolayı onu gül devri sohbetine sokmadılar...

 • T£k Bir
  T£k Bir 08.07.2008 - 19:18

  ALLAH,LALE VE HİLAL
  Bu isimlerin ebced değerleri 66 dır..
  bunun içindir ki ecdadım bayraklarında HİLAL'İ resmetmişler,
  bahçelerinede LALE' yi ekmişlerdir..taaa ki lale bir devre adını verinceye kadar..
  gönül bahçenizde rengarenk lale ler yetiştirebilmeniz dileğiyle...

 • Bora Aslan
  Bora Aslan 08.07.2008 - 15:47

  kırmızı olanı şehadeti simgelerdi,metin yüksel'ce...

 • Bora Aslan
  Bora Aslan 08.07.2008 - 15:46

  görülmek için on bir ay beklenen, geldiğinde yanında baharı getiren, ince ve narin bedeninin üzerinde, ateşten teniyle, suya doymuş dudaklarıyla, yakıcı ışıktan yüzüyle, varlığın, tekliğin, geçiciliğin, kırılganlığın, hasretin,çiçeğidir...

 • Yerçekimsiz Karanfil
  Yerçekimsiz Karanfil 15.04.2008 - 10:05

  en güzelleri... emirgan koruluğundadır..dün festivalin son gününde yetişip..bir sürü fotoğraflarını çektimm..yine..yeniden..çok güzellerdi..zaten her sene çok ama çok güzeller :)

 • Sıtkı Sıyrılmış
  Sıtkı Sıyrılmış 10.04.2008 - 00:00

  Lale tevhidi simgeliyor..diye biliyorum

 • Alper Yalcin
  Alper Yalcin 25.01.2008 - 14:48

  Siyah laleler büyütsün artik
  terk i sehirlerde kalan anilarim
  gökyüzü kendini bölsün
  su dursun...

 • Akarsuya Bırakılan Mektup
  Akarsuya Bırakılan Mektup 25.11.2007 - 20:52

  Üstüme, lapa lapa kar yağıyor yeniden
  Yeniden yüreğim beyaz bir lâle
  ............................................
  Y.B.B.

 • Hamza
  Hamza 22.11.2007 - 14:41

  Bir devre adını veren tefekkürün simgesi olan çiçeğin adıdır lale...

 • Can Cimsit
  Can Cimsit 12.11.2007 - 19:22

  Zerafet...

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle 10.08.2007 - 23:36

  Divan şiirinin el üstünde tutulan değerli belki de kutsallık yönü olan sözcügüdür.Çoğu şair tarafından kullanılmıştır.Kutsal veya el üstünde tutulmasının sebebi Eski yazı (osmanlıca) yazılışının Allah sözcüğügünün yazımıyla aynı olamsı aynı harflerle yazılmasıdır.Yani; her iki sözcükte de Elif, lam he (güzel he) harfleri vardır.

 • Haydar Sevimsiz
  Haydar Sevimsiz 03.05.2007 - 09:45

  İlk lâleler başlarını muhtemelen Orta Asya'da, Tiyenşan dağlarının kuzey yamaçlarında güneşe uzattılar.

  ...

  Kısa zamanda Horasan ve İran coğrafyasına yayılıp bahçeleri tutuşturarak ortak kültürün malı haline gelen lâle, İran şiirinde, önce Hayyam, Hâfız ve Sâdi gibi şairlerin gazel ve rubailerinde boy gösterdi; rengi ve şekli dolayısıyla genellikle ateşe, şarap dolu kadehe ve sevgilinin yanağına benzetiliyordu

  ...

  Ne Romalılar biliyordu lâleyi, ne Bizanslılar. Bugüne kadar herhangi bir Bizans kalıntısında -paralarda, mimari eserlerde vb- lâleye benzer bir motife rastlanmamıştır. Bu demektir ki, lâle XI veya XII. yüzyılda İran yoluyla Anadolu'ya geçti; bu çiçek etrafında oluşan kültür ve edebî duyarlık da Mevlânâ'nın şiirleriyle Konya'dan yayıldı.
  ...

  elimizde yeterince belge bulunmadığı için bu çiçeğin Selçuklu devrinde sanat ve edebiyata nasıl yansıdığı hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. Ancak Konya'da Kılıçaslan tarafından yaptırılan Alaeddin Köşkü'nün bugün Berlin İslâm Müzesi'nde korunan çinilerinden birinde, iki saraylının arasına resmedilmiş lâle figürü, bu çiçeğin süsleme programlarında yer aldığını gösterir. Karatay Medresesi pencerelerini içeriden çevreleyen çinilerde de lâleye benzer motifler görülmektedir.

  Kubâdâbâd gibi Selçuklu saraylarının bahçelerinde lâlezarlar bulunduğunu da İbn Bibi'den öğreniyoruz.

  ...

 • Hayat Yaşamaya Değer
  Hayat Yaşamaya Değer 12.04.2007 - 15:36

  aslında Manisa'ya has olan; fakat Hollanda'ya bir şekilde gitmiş ve ismi Hollanda lalesi olarak kalmış çiçek. bizim okulun da simgesi. üstelik ilçenin göbeğinde kocaman bir lale var :)

 • Osman
  Osman 11.04.2007 - 16:55

  ot:P

 • Duffy Duck
  Duffy Duck 29.03.2007 - 20:07

  Lale, monokotiledonlar sınıfından, Liliiflorae (liliales) takımından, Liliaceae familyasından Tulipa gesneriana Latince adlı lale, sert kahverengi bir kabukla örtülü armudi formlu bir çiçek soğanıdır.
  Anadolu’nun dağlık bölgeleri, Kafkasya, Himalayalar’ın 4000 m ye kadar olan yüksekliklerinde, yani yazın kuru ve sıcak, kışın soğuk ve nemli geçen iklime sahip bölgelerde doğal olarak yetişir.
  Doğal laleler arasında yapılan melezlemeler sonucu bir çok yeni çeşitler elde edilmiştir. Elde edilmiş 5000 in üzerinde lale varyetesi mevcuttur. Kültür varyetelerinin sınıflandırması, çoğunun orijinlerinin belli olmaması nedeniyle yapılamamaktadır. Kültür varyeteleri çoğunlukla diploid (2n=24) olup arada triploid ve tetraploidlerede rastlanmaktadır.

  Osmanlı'nın fetihlere ve büyümeye ara vererek sanata ve eğlenceye yöneldiği bir döneme rastlaması nedeniyle lale sevgisinin doruğa çıktığı 1718-1730 tarihleri arasındaki dönem 'Lale Devri' adını almıştı. Patrona Halil isyanıyla sona eren dönemle birlikte laleler İstanbul'dan silindi. Bu nadide çiceğe sahip çıkan Hollanda ise melezleme yoluyla bugün 5 bin 500 türe sahip. Tüm dünyada lale artık Hollanda'nın simgesi ve önemli bir ihracat ürünü olarak biliniyor.

 • Lale Bollukcu
  Lale Bollukcu 10.12.2006 - 20:09

  güzellik incelik güzel duyguların hepsi

 • Pelin Su
  Pelin Su 12.11.2006 - 13:05

  osmanlı sanatında çok önemli yeri olan bir çiçek... hatta İstanbul da yetişrilen bir lale türü varmış..ve dünyanın başka hiçbir yerinde yetiştirilmiyomuş..soyu tükenmek üzere olan bu lalenin saf tohumu saklanıyor..

 • Yıldız Demirel
  Yıldız Demirel 30.09.2006 - 15:03

  Açtı bu dem naz'ile gül gonca dehanı a canım.
  Dinleyelim bülbülü gel lale zamanı.

  dinliyorum... :))
  münir nurettin...

 • Şekerrîz
  Şekerrîz 26.07.2006 - 16:24

  Eski alfabe ile 'lâle'nin yazılışı 'lam, elif, lam, he' harfleri ile olurmuş.. Allah kelimesinin yazılışı da 'elif, lam(lam şeddeleniyor burada) , elif ve he'. Yani harfler aynı..

  Ne ilginçtir ki, kurşun kalemle çizilen bir lâle resmi ile, şeddenin şekilleri de aynıdır.. Bana göre bu, şu demek: 'Allah ile lâle arasında, bir lâlelik fark var..'

  Belki de saçmalıyoruumm... (ama bildiğim bir gerçek var ki, o da lâlenin, dîvan edebiyâtında Allah'ın remzi olduğudur.)

  Noktalar...

 • Tanıyınca Ögrenilir
  Tanıyınca Ögrenilir 26.07.2006 - 00:54

  Ahhhhhhhhhhhhhhhhh lale mi bana lale demeyin kaldırın şu ismi şurdan lala benim sevdigim kız.beni bırakıp gitti artık lale görmek duymak istemiyorum.ist. belediyesinin de lale kampanyasını kınıyorum

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı 25.07.2006 - 16:16

  görüntüsü duruşu rengi ve kokusuyla asaleti temsil eden çiçek

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz 03.07.2006 - 01:45

  Sohbet-i Canan kitabının girizgahında anlatılıyor; 'Acı çiçeği'dir lalenin bir başka adı. Yüzü kırmızıdır, çünkü içinde fokurdayan aşk ateşi (nâr-ı aşk) yüzüne vurmuştur. Ateş gibi yakıcıdır bu yüzden rengi; ve acıdan bağrı yanmış, üstü başı yırtılmış gibidir. İçinde infilake hazır bir volkan, kabuğunu muttasıl kanatmaktadır. Bu yüzden gönlü yaralı, elbisesi kanlıdır.'

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik 26.05.2006 - 02:25

  Ağrı 'nın yaylalarında arkadaşımın bugün çektiği fotograflara bakıyorum da şimdi..
  Bu denli güzel olabilceğini hiç düşünmemiştim..
  Ağrı'ya mı gitsem ki.. :))

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun 21.05.2006 - 20:53

  ilk akla gelen bu hoş çiçeğin Allah'ı remzetmesidir..


  ikinci olarak;
  'sana sarı laleler aldım çiçek pazarından....'

  hüzünlü parça...

 • Med Cezir
  Med Cezir 08.05.2006 - 23:29

  şimdilerde sarısı meşhur olan bahçedeyse mor renktekinin çiçek açtığı her bir baktığınızda tarihi,kültürleri,uygarlıkları yönlendiren,bir döneme adını veren bu müstesna çiçek uğruna yüzlerce yıl insanların yaptığı çılgınlıkları anlamaya çalışıp bi türlü anlayamadığım güzel çiçek :-)
  asıl anavatanının orta doğu olduğu kelime kökünün 'turban veya toliban' olması da ilginçtir hani...

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz 24.04.2006 - 00:56

  Konya'daki lale bahçeleri gelir aklıma.. İstanbul'a da yakıştı :))

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz 24.04.2006 - 00:55

  Asil duruşuna hayranım..

 • Husnu Malt
  Husnu Malt 22.02.2006 - 13:18

  lalezar,sevgililer içindeki tek sevgili

 • Atmaca
  Atmaca 04.02.2006 - 01:07

  ben bu çiçeği pek sevmiyorum benim evde bir tane var her sabah aralıksız suluyorum hemde sıcak suyla olmadi kurumadı...
  hem bide boyu var sap gibi :))

 • Dila Tekin
  Dila Tekin 10.01.2006 - 03:34

  GELİNİM
  Yıldırımdan geldin bana
  Mitolojik bır armagandı sana
  Gobegındekı yanık ızınden bellı
  Alev alev yanan bedenın sarmıs gozlerını
  Benim sucum degıl asık olmak
  Senı bana yazan kaderın....
  Kar beyaz bır gelınlık ya da mor bır entarı gıy
  Fark eder mı?
  Gonul bahçem kokunla doluyken
  Senı bedenımle sarıp kokunu ıcıme cekmem
  Anlatabılır mıyım bendekı anlamını
  Gosterebılır mıyım ruhumdakı ızlerını
  Bılmem kanıtlayabılır mıyım o eşşiz güzelliğini bu kainata? ..

 • Dila Tekin
  Dila Tekin 10.01.2006 - 03:29

  Bir zamanlar bır ulkenın bırınde güzelligiyle akılları bastan alan bı cıcek yetısırmıs.Herkes onun buyuleyıcı guzellıgıne hayran olmus kı bu yuzden'tulipomanıa'hastalıgına tutulmuslar!

 • Dila Tekin
  Dila Tekin 10.01.2006 - 03:26

  İran mitolojisine göre bır yapragın uzerındekı cıg tanesıne yıldırım duser ve alev alan yaprak o halıyle donup kalarak laleye donusur Gobegındekı sıyahlık ızı de yıldırımdan kalan yanık ızıdır.O gunden sonra lale bahcelerın gozde cıcegı olur.....

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz 19.11.2005 - 01:24

  150 yıl sonra anayurduna geri döndü.. :))

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz 19.11.2005 - 01:23

  Konya'da ne güzel lale bahçeleri vardır.. renk renk; sarı, kırmızı, beyaz, mor, turuncu, alacalı.. tersi-düzü..

 • Zeynep Deniz
  Zeynep Deniz 19.11.2005 - 01:18

  Lale, Allah'ın birliğini temsil eder.. gül de efendimizi (s.a.v) ..

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım 21.10.2005 - 13:41

  Rahmetli Hz. Şaban geldi aklıma.

 • Adınız Soyadınız
  Adınız Soyadınız 09.07.2005 - 13:58

  gül nasıl ki efendimizle özdeşleşmişse lale de sonsuz aşk makamıyla özdeşleşmiş bir çiçek olarak özellikle benim hayatımda büyük öneme sahip yegane...

 • Lale Kutay
  Lale Kutay 25.06.2005 - 19:00

  lale beni çağrıştırıyor çünkü ben laleyim :))))

 • Düşünmüyorum Yine De Varım
  Düşünmüyorum Yine De Varım 01.06.2005 - 14:04

  Soğan

 • Eda Yıldırımtürk
  Eda Yıldırımtürk 07.05.2005 - 23:10

  Veda telaşında...