Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

cariye sizce ne demek, cariye size neyi çağrıştırıyor?

cariye terimi Periru Gogen tarafından tarihinde eklendi

 • Kadir Yıldız
  Kadir Yıldız

  savaşta da olsa bayanlara gül gibi ve kendi annemizden ayırmazcasına davranmak her baba yiğidin harcı değildir..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  SAVAŞ GANİMETİ.

 • Tekin Kayahan
  Tekin Kayahan

  Erkeklerin zevklerine göre kullandıkları 'savaş esiri kadınlar'dır.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Cariyeler mal gibi değerlendirildiği için kolay kolay onların elden gitmesine izin verilmiyordu.Şayet zinz halinde,'onlara da recim usulu infaz' edilir denseydi,o zaman gelir kaybı olurdu. İşte bu nedenle ceza indirimine gidilmiştir.
  Tecrid-i Sarih,Diyanet tecemesi No:998-6/469

 • Sahizer Davis
  Sahizer Davis

  CARIYE: anlami 'kiralamak/kiralık' anlamına gelen ' iCAR ' kelimesinden türetilmiş olup 'kiralık işçi / köle ' anlamına gelmektedir.

 • Levent Kamışlık
  Levent Kamışlık

  Cariye, kadın köle demektir. Köle de cariye de alınıp satılırdı. Mal gibi idi. Mesela ilk müezzin Bilal-i Habeşi hazretleri de bir köle idi. Köle azat edilince hür insan statüsüne tâbi oluyordu.

  Köle kadınların hukuki durumu hür kadınlardan farklı idi. Hür kadının her yeri kapalı olurdu. Cariyenin ise kol ve başları, dizden altı açık dursa günah olmazdı. Şarkı söylemeleri de caiz idi.

  Durumu iyi bilmeyen veya art niyetli bazı kimseler, bak Müslümanlıkta kadınlara şarkı söyletmek caiz idi diyerek müziğe helal diyorlar. Hür kadınlara değil cariyelere şarkı söylemek caiz idi. Açık saçık giyinmek de onlara serbest idi. Hür kadın ile cariye karıştırılmamalıdır.

  Kölelik sistemini sanki İslamiyet kurmuş gibi, bazıları dinimizi kötülüyorlar. İslamiyet, Yunan ve Roma’da görülen köleliğin kaldırılması için bir çok tedbir bildirmektedir. Hem de kölelere iyi muamele edilmesini emretmektedir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Kölelere iyilik edin.) [Nisa 36]

  (Yanlışlıkla bir adam öldürenin, bir köle azat etmesi gerekir.) [Nisa 92]

  (Yemin kefareti, on fakiri yedirmek, giydirmek veya bir köle azat etmektir.) [Maide 89]

  (Bir mal karşılığı kölelikten kurtulmak isteyenlere yardım edin.) [Nur 33]

  (Savaşta alınan esirlere iyilik edin veya fidye alarak bırakın.) [Muhammed 4]

  Celaleyn tefsirinde, (İyilik edin demek, esirleri karşılıksız olarak serbest bırakın demektir. Fidyeden maksat da, mal ile veya esirleri mübadele etmek suretiyle serbest bırakın demektir) buyuruluyor. Savaşta alınan esirler, fidye ile de serbest bırakılmazsa, canımızı ve malımızı almaya gelen bu düşmanlara, (isterseniz köle olarak kalabilirsiniz) deniyor. Kabul edenler de köle oluyor. Böyle bir düşmanı öldürmeyip, kendi rızası ile köle olarak kullanmak normal değil midir? Şimdi, savaşlar gibi köleliğin şekli de değişti. Ülkeleri işgal edilen, kültürleri erozyona uğratılan, yer üstü ve yer altı kaynakları sömürülen milletler yok mu? Bugün dünyada ekmek parası için kölelik yapanlar az mı?

  İslamiyet, normal insanı köle etmiyor. Vatana, cana, mala ve namusa kasteden düşmanı, esir alınca, o da razı olursa köle kabul ediyordu. Bununla beraber, dinimiz, köleyi azat etmek için çeşitli yollar koymuş ve köle azat etmeyi ibadet olarak bildirmiştir. Mesela Ramazan orucunu veya yeminini bozanın; bunun kefareti olarak, varsa bir köle azat etmesi gerekir. Böyle sebeplerle köle azat edilince, kölelik kendiliğinden kalkmış olur. Dinimizin köleye verdiği hakkı, gayri müslimler kendi halkına tanıyor mu?

  Zenci cariye olan Ümmi Eymen’in oğlu Üsame bin Zeyd, 18 yaşında iken, bir birliğin komutanı idi. Babası Zeyd bin Harise de, köle idi. Rum ordusu ile savaşırken İslam ordusunun komutanı idi.

  Peygamber efendimiz, Zeyd bin Harise’yi azat etti. Ana babası bunu almaya geldiler. Onlarla gitmeye razı olmadı. Ben yine Resulullaha hizmet edeceğim dedi.
  Dinimizde kölenin hakkı çok mühimdir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Azat edilen kölenin her uzvu için, azat edenin o uzvu Cehennemden azat olur.) [Buhari]

  (Kölelere yediğinizden yedirin, güç iş vermeyin ve onları hiç üzmeyin.) [Ebu Davud]

  (Kölesine kötü davranan Cennete giremez.) [Tirmizi]

  (Köle günde 70 hata işlese de affedin!) [Ebu Davud]

  (Cennete ilk girecek olanlar; şehitler, efendisine hizmet ve Rabbine ibadet eden köleler ile kalabalık aileye malik olan iffet sahibi fakirlerdir.) [Tirmizi]

  Bir kimse, suçundan dolayı kölesini döver. Kölesi, Allah aşkına beni bırak demesine rağmen dövmeye devam eder. Peygamber efendimiz, bunu duyunca (Allah aşkına beni bırak dediği halde onu niçin bırakmadın?) buyurur. O kişi, Ya Resulallah, suçumun cezası olarak bu köleyi azat ettim der. (Eğer azat etmeseydin, Cehennem ateşi yüzünü yakıp karartırdı) buyurdu. (İbni Mübarek)

  Bütün bu misaller; dinimizdeki köleliğin, eski Mısır, Yunan ve Roma’daki gibi bir esaret olmadığını açıkça göstermektedir.

  Bir batılı ilim adamının basında yer alan itirafı:

  [En önemli Ortadoğu uzmanlarından kabul edilen, Fransa’da Aix-en-Provence Üniversitesi'nde Siyasi ve Kültürel Antropoloji dersi veren, Fransız siyaset bilimcisi Bruno Etienne şöyle diyor:
  “Osmanlı İmparatorluğundaki köleler, bugünün sözde özgür bireylerinden daha çok özgürlüğe sahiptiler.” (Yenişafak, 21.10.2002) ]

 • Alp Kulaç
  Alp Kulaç

  İŞTE KURANDA GECEN 'CARIYE' KELIMESINE BIR KAC ORNEK (DIYANET İŞLERİNIN WEB SITESINDEKI KURAN TEFSIRINDEN ALINMISTIR.) UMARIM BIR FIKIR VERIR
  MÜ'MİNÛN SÛRESİ
  1.Mü’minler, gerçekten kurtuluşa ermişlerdir.
  2.Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.
  3.Onlar ki, faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler.
  4.Onlar ki, zekâtı öderler.
  5.Onlar ki, ırzlarını korurlar.
  6.Ancak eşleri ve ellerinin altında bulunan CARIYEleri bunun dışındadır. Onlarla ilişkilerinden dolayı kınanmazlar.
  NİSÂ SÛRESİ
  3.Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil) , size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (CARIYEler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.

  25.Sizden kimin, hür mü’min kadınlarla evlenmeye gücü yetmezse sahip olduğunuz mü’min genç kızlarınızdan (CARIYElerinizden) alsın. Allah, sizin imanınızı daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Öyle ise iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost tutmamaları hâlinde, sahiplerinin izniyle onlarla evlenin, mehirlerini de güzelce verin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı uygulanır. Bu (CARIYE ile evlenme izni) , içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir. Sabretmeniz ise sizin için daha hayırlıdır. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

 • Edaa
  Edaa

  Kölelik ve cariyelik kavramlarinin, toplumumuzda ayri kavramlar olarak algilandigini ve özellikle cariye kelimesinin cok yaalis manalarda kullanildigi efesle müsahede ediyoruz.

  Burada önemle ifade edilmesi gereken husus sudur: Köle tabiri ile cariye tabiri arasinda hukuki muhteva itibariyle hicbir mana farkliligi yoktur. Her ikisi de rikkiyet yani kölelik manasini ifade etmek üzere kullanilmisitir. Sadece kölelige maruz erkekler icin kul veya köle tabiri kullanilirken, kölelige maruz kadinlar hakkinda da cariye veya eme tabiri kullanilmaktadir.

  Toplumda yerlesen mana ise, cariye denilince, sahibinin ve efendisinin istedigi zaman cinsi duygularini tatmin icin bir zevk aleti olarak kullandigi kadinlar seklindedir ki bu mana Islam hukuku acisindan dogru degildir. Cariye denilen kadin köleler ile efendilerinin, Islam Hukukunun aradigi sartlara uymak kuraliyla kari koca munasebetine girmeleri ve mesru dairede bunu bir evlilik müessesi gibi yürütmeleri mümkündür. Ancak her cariye, efendisi ile kari koca müsasebetine giriyor demek degildir.Kuran-I kerim deki su ayet de bahsettigimiz ayirimi acikca ifade etmektedir: “Aranizdaki bekarlari, erkek kölelerinizden ve cariyelerinizden durumu musait olanlari evlendiriniz.”

  Eger her cariye, efendisinin cinsi münasebetleri icin kullandigi bir zevk aleti ise, bir efendi, Kuranin bu emir geregi baskasiyla evlendirdigi cariyesi ile yine kari koca münasebetini sürdürecekmidir? Hasa.. Böyle bir hükmü Islamiyet tastik edemez. Peki nasil olacak? Efendi, cariyesini evlendirecek. Cariyesi, baskasinin karisi olacak. Ancak tipki bugun özellikle evlerde calisan hizmetci kadinlar gibi,fakat kölelik statüsünde olarak efendisinin evine gelip hizmetlerini görmeye devam edecek. Efendisinin kölesi ve kocasinin da karisi olacak. Demek ki, cariye demek, kölenin kadini demektir, efendisiyle istedigi gibi kari koca hayati yasayan ortalik kadini demek degildir..

 • Önder Döventaş
  Önder Döventaş

  Cariye=Kadın savaş esirleri sahiplerine kadınlık hizmeti sunarsa (cinsel taleplerin yerine getirilmesi) cariye olurlar.Cariyelerin evli yada bekar olması farketmez.Sahipleri talep ederse isteği karşılamak zorundadırlar.
  Cariyelik kölelik dönemlerinin ne kadar iğrenç ilişkileride beraberinde getirdiğini göstermektedir.

 • Mehmet Serkan Sincan
  Mehmet Serkan Sincan

  kadın.hizmet.hayat.hak.cinsellik

 • Ferdi Şavk
  Ferdi Şavk

  hımmmmmmmm.....benimde olsa 3 tane 5 tane 7 tane...

 • Betül Sultan
  Betül Sultan

  tüysüz ve seçilmeyi bekleyen işveli kadın türü

 • Mehmet Nadir Özdemir
  Mehmet Nadir Özdemir

  İslam Hukukuna göre cariye savaşta esir düşmüş kadın veya kızlardır.İslam bunların haklarının korunmasına özel bir önem vermiş,bunun için de Kur'an ve Sünnette onların haklarının korunması için özel hükümler konulmuştur.Esasen istismara açık bir konu olan kölelik ve cariyelik konusunda İslam dininin getirdiği hükümler değil Ortaçağda bugün bile insan hakları açısından fevkalededir.Nitekim
  Hz.Peygamber 'kölelerinize yediklerinizden yedirin.Giydiklerinizden giydirin.'buyurmuştur.

 • Dünya Aydın
  Dünya Aydın

  bir çok erkeğin hayali

 • Nirvana
  Nirvana

  savaş esiri kadın (fahişe deyil) karşısındaki kötü niyetliyse bu onun suçu islamiyetin değil (kendilerini biliyorlar) .....
  sevgilerle.

 • Guroltosun
  Guroltosun

  se,y cağrıştırıyor

 • Nail Çetin
  Nail Çetin

  padisahlarin odaliklari

 • Nail Çetin
  Nail Çetin

  nikahsiz yasanilan kadin

 • Nihal Akdeniz
  Nihal Akdeniz

  CARİYE
  islam dininde cariye; savaşta esir düşen kadınların sahiplenilmesi bence.ayrıca çocuğu olduktan sonra evin hanımı oluyor.

 • İclal Seyhan
  İclal Seyhan

  Cariyenin anlam ve içeriğini üç aşağı beş yukarı herkes bilir. Benim bildiğim günümüz dünyasında milyonlarca kadının cariye bile olamadığı ve olamayacağı...................

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Araplarda savaştan sonra yenilen tarafın toprakları, evleri ve insanı kazanan tarafından paylaşılır. Eğer bu insanlar erkek ise köle, kadın ise cariye olur.

  Büyük çoğunluktaki hükümleri arap gelenekleri üzerine olan Kuranı Kerim'de bu paylaşım sonrası kölelerin ve cariyelerin nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı hükümler taşıması sebebiyle geçerliliği olmayan ama hala günümüzde kullanılan bir kavramdır.

 • Fatih Karakartal
  Fatih Karakartal

  günümüzde aydın geçinen birtakım insanların osmanlıyı karalama yolu

 • Ömer Faruk Aydın
  Ömer Faruk Aydın

  Bence cariye, kadının kısmen hakettiği tek şey olan, erkeğe cinsel zevk sağlama unusurunun yerine gelmesidir. Günümüzde bazılarını cariye yapmalı, bazılarını da hanımefendi yapıp başköşeye oturtmalı.

 • Adsa Dasda
  Adsa Dasda

  valla şöyle olsa 5 10 cariyem...biriyle bir gün gezsemm ikisini koluma taksam..bi güzel havamı atsam ne güzel olurdu...

 • Gamze
  Gamze

  benim aklıma hep osmanlı gelir. acayip derecede hayatları enterasan gelmiştir. hala da onlarla ilgili zaman zaman araştırma yaparım ve merak ettiklerimi sorarım. çok acı çekmişlerdir gerçi ve yanlış zamanda hala yanlış yerde oldukları için çuvalla suyun dibini boylamışlardır.

 • Leyla Acba
  Leyla Acba

  demek sonunda ekledin :)) Cariye islamda kadin köledir, bu kisiler ama köle hayatindan ziyade ayni hür kadinlar gibi yasamislardir hatta cariyeler hür kadinlardan daha iyi hayat kosullarina dahi ulasmislardir. Mesela saraylarda yasamis ve debdebe icinde ömürlerini tamamlamislardir. Osmanli da cariyeler bilhassa kafkas kökenli olmustur. Habesi yani siyahi kadin cariylerde olmustur bunlar dadilar olarak zengin konaklarda hizmet etmislerdir.