Kültür Sanat Edebiyat Şiir

kürt tarihi sizce ne demek, kürt tarihi size neyi çağrıştırıyor?

kürt tarihi terimi Yunus Çetin tarafından 07.03.2007 tarihinde eklendi

 • Bilal Geniş
  Bilal Geniş31.03.2017 - 19:29

  Kürt ırkı diye bir ırk yoktur ki Tarihleri olsun. Kızıldereliler nasıl Türk soyundan gelmişlerse..Kürtlerde Türk soyundan gelmişlerdir. Dünyadaki tüm türklerin Anavatanları Orta Asyadır. Orta asyada yaşarken nevruz kutlanırdı, nevruzu kutlayan tabiata hayvanlara saygı duyan tek ırk Türklerdir, Nevruzu sadece Kürtler kutlamaz, Oğuzlar,Uygurlar, Kazaklar, Çeçenler, Azeriler, Özbekler, Hunlular, İskitler, avarlar, Türkmenler, Kırgızlar, Moğollar, hatta Kızıldereliler, bunlardan Oğuzları ele alsak 24 boydan meydana gelirler...Kızıldereliler deseniz en az 15 kabileden meydana gelir.. Gelelim dil meselesine her boy her kabile gittikleri coğrafyada öz dilleri dışında çevrelerindeki komşularıdan etkilenip onların dillerini de öğrenip, zaman içinde diller zenginleşmiş fakat yozlaşmıştır. öz dillerini koruyamamışlardır. Kürtler de Oğuzların boylarından birirdir, Orgun abidelerinde yazar '' Kürt ilinin hanı Alp Urungunun altın okluğını belime bağladım'' ben kısa kesiyorum, Aynı şey kitabelerinde de var. Türklerde bir adet vardır, Türk olmayan hiç kimse Türk boyuna Bey olamazdı. Alp Urungu da Kürtlerin beyiydi. Birk kere Mantık Yürütün, TÜRK-KÜRT ikiside aynı harflerden meydana gelmiş, bu kadar benzerlik hangi boyda var. Üstelik 1000 yıldır aynı ülkeyi aynı bayrağı aynı dini aynı kültyürü paylaşıyoruz Kız alıp kız vermişiz. Gelelim PKK meselesine..PKK asaladan sonra kurulmuş bir ermeni örgütüdür Aponun anası türk babası ermenidir.amaçları türkiyede türk ve kürt halkını birbirine kırdırıp BÜYÜK ERMENİSTANI kurmaktır. PKK nın örgütü Ermeni, kürt, yunanlı, rus, hollandalı, danimarkalı iranlı ıraklı suriye içinde bulunan ermeni militanlardan oluşmuştur..
  TÜRK KÜRT Kardeştir
  PKK ERMENİ Kalleştir.

 • Alp Aldatmaz
  Alp Aldatmaz28.09.2015 - 03:37

  En komik seylerden birisi, kürtlerin Anadolu'ya Türklerden evvel gelmis olmasi iddiasidir.
  Ki bu iddia dogru ise, kürtler hristiyandir. Çünkü Selçuklular gelmeden önce Roma imparatorlugunun ikiye bölünmesinden olusmus olan Bizans topraklarinda, Bizans'in müslüman bir tebaasi yoktu. Eger Selçuklulardan önce zaten Anadoludaydik diyorsaniz, Bizans'in hristiyan ahalisi olmus olmaniz gerekir.
  Ki siz buna da evet der hristiyanligi kabul edersiniz, Túrklerden evvel Anadoludaydik iddiasinda bulunabilmek için, fakat bu seferde baska konu olur yine kivirirsiniz, biz Túrklerden önce müslümandik dersiniz.

  Simdi eger Türklerden evvel müslüman idiyseniz, Bizans'in elinde olan Anadolu'da olmus olamazsiniz, çünkü Bizans müslüman azinlik güruh kabul etmiyordu topraklarinda.

  Kürtlere hala tarih uydurulamadi, devlet kurmayi bilmediklerinden, sürekli aileler súlaleler arasi eften püften mevzular için barbarliklar yapip birbirini öldürmek ve kan davasi güdüldügünden.

  Fakat üzülmeyin, dünyanin Türk düsmani tüm milletleri elbirligiyle size tarih uydurmaya çalisiyorlar. 2015'e yetismedi ama 3015'te kürt tarihi tamamlanacak, Holywood olmasa, Bollywood, o da olmadi Kro-wood kurulur, Los Angeles'in ermenileri sponsor olur, bulunur cani birseyler.

  Asurlar'i kürt yapamadik, çünkü paradokslar çikti ortaya, ee dedik, Asur'la savasmis olan Kommagene'yi kürt yapalim, ee tevekkeli degil, Kommagene'de hep eski yunanca adlar var, kürt yapilamiyor Antiokhos'lar Mitridat'lar...

  Med'leri kürt yapalim dedik, Pers'ler kiziyor.

  Durun bulucaz, olmadi evrim teorisinin maymun tekamül sistematiginden birseyler bulucaz, er geç bulucaz sakin olun.

 • Yavuz Sultan
  Yavuz Sultan29.03.2012 - 01:47

  aslında burada şu gerçekleri hiç fark edemiyoruz.
  dünyada etnik gruplaşmanın kime ne gibi bir faydası olabilir.bakın arkadaşlar zaten en büyük yanlış özümüzü bilmemekten geliyor.ben şahsen lazım hemde mohdi lazım.ama şunu da kabul ediyorum türkiye devletinin vatandaşıyım.kürt kardeşlerim şunun farkına varamıyoruz bir türlü türkler müslüman mı evet kürtler müslüman mı evet.ee daha niye yiyoruz birbirimizi.hah işte burda bazı unsurlar devreye giriyor.
  1) biz birbirimizi yiyecez ve allah korusun bölünecez ki sonra batılı devletlerde bizi yesin.
  2) bizi bölmek istiyorlar çünkü türk ve kürt kardeş oldukça bizi asla yiyemezler.
  şimdi kürt kardeşlerime şu soruyu soracağım:
  KÜRT KARDEŞLERİM DİYELİM Kİ KÜRT DEVLETİ KURULACAK.TAAMAM EYVALLAH.EYVALLAH DA SONRA NE OLACAĞINI SİZE MADDE MADDE ANLATAYIM.
  1) ŞU AN SİZE DESTEK OLAN VE TÜM LOJİSTİK UNSURLARINIZI SAĞLAYAN ABD VE İSRAİLİN SEÇTİĞİ BİR BAŞBAKAN KÜRDİSTANDA YÖNETİMİ ELİNE ALACAK.
  2) HANİ DEVLET OLURSAK DOĞU ANADOLUDA BOLCA BULUNAN PETROLÜ KULLANARAK ZENGİN BİR ULUS OLURUZ DİYORSANIZ YANILIYORSUNUZ.TAM BİR HAYAL.ABD O BÖLGENİN PETROLÜNÜN ANCAK 100/1 İNİ SİZE YEDİRİR.
  3) ABD VE İSRAİL SİZİ ORTADOĞU ÜLKELERİNE KARŞI MAŞA OLARAK KULLANIR.
  4) ŞU AN Kİ GELİR SEVİYESİNDEN ÇOK DAHA İYİ BİR GELİR SEVİYESİNE TIRMANACAĞINIZ DA TAM ANLAMIYLA BİR RÜYA.
  5) ZATEN KÜRT NÜFUSUNUN YOĞUNCA YAŞADIĞI DİYARBAKIR.MARDİN BİNGÖL HAKKARİ ŞANLIURFA VS....İSRAİLİN VADEDİLMİŞ TOPRAKLAR HARİTASI İÇERİSİNDE.YANİ BİZİ BÖLDÜKTEN SONRA SİZİ ORADA RAHAT BIRAKMAYACAKLAR.
  6) BİR ZAMAN SONRA FENA ŞEKİLDE KANDIRILDIĞINIZI ANLAYACAK(ŞU AN IRAKIN DURUMU GİBİ) AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK.

  KARDEŞLERİM UNUTMAYIN BİZ BİR BÜTÜNÜZ.EĞER BİZ BİRBİRİMİZDEN BU BATILI ŞER ODAKLARI YÜZÜNDEN KOPARILIRSAK BİZİ RAHATLIKLA YUTARLAR.ZATEN AMAÇLARIDA BU YA BÖL PARÇALA YOK ET.BİZ BİRLİK OLDUĞUMUZ SÜRECE BİZE KİMSE KARŞI KOYAMAZ AMA ALLAH KORUSUN BİR BÖLÜNÜRSEK EYVAH OZAMAN ÇOK ARARIZ BU DEVLETİ VE BU TOPRAKLARI.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün30.01.2010 - 17:26

  Kürtlerle ilgili yazıldığı bilinen en eski eser Ebu'l-Hasan el-Medaini(M:Ö840) tarafından kaleme alınmış ve islam'ın yayılmaya başladığı dönemde,Kürtler ve İslam ordusu arasında meydana gelmış olan savaşları anlatan el_Qila' Wel-Ekrad (Kaleler ve Kürtler) isimli eseridir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün05.08.2009 - 12:22

  Buhar,bulut oluyor.Havada yağacak yağmurun sıkıntısı var.

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``31.07.2009 - 17:56

  'Wilson ilkelerini bağımsızlık bildirisi gibi yorumlayan azınlıklardan Ermeniler ve Kürtler bu ilkelerden cesaret alarak Osmanlı'dan toprak talebinde bulunmuşlardı.

  Esasen, Ermeniler ve Kürtler sürekli mücadele halinde olmalarına rağmen 'bu uğurda' nedense birlikte hareket etme kararı almışlardı!

  Ermeni lideri Bağos Paşa ile eski Stokholm Büyükelçisi Kürt Şerif Paşa 20 Aralık 1920'de Paris'te ortak bir bildiri yayınlayarak, bu bildiriyi Paris Barış Konferans'ına sunmuşlardı. Bildiride çıkarları ortak olan iki ulusun kendilerine uzun zamandan beri 'zulm eden' Türklerin boyunduruğundan kurtulmayı ve bağımsız olmayı istedikleri söylenerek, bağımsız bir Kürdistan ve Ermenistan devleti kurularak, büyük devletlerden birinin koruması altına verilmesi talebinde bulunulmaktaydı.'

  ...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün31.07.2009 - 12:28

  Leach(2001:92-93) aşiretle rarasındaki çatılmaları,toplumsal kenetleşmeyi sağlayan ve başka gruplara karşı besledikleri ortak düşmanlık duyguları sayesinde aralarındaki cemaat birlikteliklerini güçlendiren bir tutunum aracı olarak değerlendirilmektedir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün31.07.2009 - 12:07

  Geçmişte yoğun olarak görülen aşiretler arası çatışmaler Kürt folklorunu da derinden etkilemiştir.Dengbejlerin söylediğ,aşiretler arası savaşları ve bu savaşlardaki,özellikle aşiret reislerinin göstermiş olduğu yiğitlikleri anlatan pek çok klam(kılam) örneği vardır.

 • Ramazan Akalın
  Ramazan Akalın30.07.2009 - 21:26

  benim anlamadığım 5000 yıllık bir kürt tarihi varya bu 5000 yıllık bir kürt tarihinden sadece 1 yıllık tarihini yazarmısınız bana tez olarak değil kaynak olarak gösterirseniz sevinirim olmayan bir tarihi savunmayın mümkünse

  Çağdaş Eğitim Vakfı’nın, “Baba beni okula gönder”,” Haydi kızlar okula” kampanyalarının, Türkler için ve Kürtler için anlamları çok çok farklıdır. Köy Enstitüleri de Türkler için ve Kürtler için farklı anlamlar ortaya koyar. [[ Bide bunun nasıl bir farklılık gösterdiğini söylermisiniz rica etsem

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün25.07.2009 - 11:34

  Dersim yöresinde ve çevresinde yaşayan Kürt halkı Zerdüşt inancının kurallarını hala uygulamakta bu inançlarını,Bektaşilik,Alevilik ve şia şekilleri altında korumaktadır.Günümüzde bile İslam'ın çıkış ülkesi olan Suudi Arabistan da dahil,hiç bir İslam ğlkesinde müzikli,rakslı bir ayin geleneği mevcut değildir.