Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

newroz sizce ne demek, newroz size neyi çağrıştırıyor?

newroz terimi Ultimate tarafından tarihinde eklendi

 • Kamuran Özer
  Kamuran Özer

  newroz bahar bayramıdır. turkçede w harfı yok dıyen arkadaslar bu kelıme turkçe degil zaten...

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  Nevruz Bahar bayramının adı Newroz ise ruh hastalığı.

 • Baran Ahmet Tokat
  Baran Ahmet Tokat

  newroz u biz kürtçede newroz dıye yazar ve okuruz çünki newroz kutlanış şekli ilede ezilmiş bir halkın sonunda zaferi kucaklayışının bayramı yada bazı kesımlerın baharın gelişi dıye adlandırılsada aslında baharında zaferi çiçeklerın toprağın tabiatın zaferi olarak adlandırılabilir.her halukarda ezilmişliğin zafere ulaşması yani 'v' ile yazılması aslında türkçeye yani türklerede hakaret sayılır.Çünkü o zaman da sanki anadoluda bınlerce yıl hüküm sürmemişler gibi bır tarih çıkar.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Uzun yıllar önce,Zağroslarda Zalim Dehak'a karşı Demirci Kawa'nın önderliğinde halk ayaklandı.Kurtuluşunu sağladı.İşte Newroz; kurtuluşu, özgürlüğü mutulayan böyle bir zaferin bayramıdır.Aradan geçen binlerce yıl,bu bayramın yarattığı bağımsızlık tutkusunu södürememiştir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Anadolu'nun en eski ve yerleşik insanları kimlerse,Newroz onlarındır.

 • Dîla Evîna Te
  Dîla Evîna Te

  Newroz iddia edilidği gibi buradaki cevap yazan bazılarını değindiği gibi orta Asya Türklerinin kutladığı bir bayramı yada bir değeri değildir.

  Daha düne kadar Newrozun ne olduğunu bilmeyen ve nasıl kutlandığını bilmeyenler bugün karşılarında büyük çoşkuyla sahiplenip kutlandığını görenlerin hazmedemediği gibi bir söylentiyi bir politika haline getirip kürt insanını kişiliksizleştirme polikasının bir diğer adıyla asimilasyona uğratılmak istenen bir halkın tarihine sahip çıkılması ve çarpıtılmasıdır.

  Newrozu Newroz yapan ve sembol haline getiren başta kawa ve mazlum doğandır....

  Newroz, Ortadoğu halklarının isyanıdır.
  Newroz Halkların birlik, dayanışma ve zulme karşı koyma iradesinin adıdır.
  Newroz Demirci Kawa önderliğinde zalim Dehak'a karşı gerçekleştirilen isyanın zafere erişmesidir.
  Newroz Alçaklıklara, Haksızlıklara, Zulme, Emperyalist İşgale ve Sömürüye İşbirlikçilerine karşı İsyanın bir diğer adıyla Başkaldırısıdır.

  Ew roja pîroz e
  Ew cejna me Kurda ye.
  Roj roja gelê me ye
  Roja we hemû ya pîroz be…

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bugün Yirmibir mart
  Süreşim yeşil gül yollamış
  Kutlamış Newroz Dedemi
  Sen ki baramımız umudumuzsun
  Zerdüşt'lerden bu yana.
  Halkın oğlu yarınlar yaratıyor
  Hoş geldin
  Sefa geldin
  Newroz Dedem...

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  En eski Kutlamalardan biridir, zamanında yasaklandı çünkü bazı fırsat düşkünü insanlar bunu propaganda,gövde gösterisi haline getirdiler...

  Bu olmamalıydı... Korkularak değil, coşkuyla kutlanmalıydı ogün...

 • Erhan Karakuzu
  Erhan Karakuzu

  Newroz;

  Newroz cejn û dîlan e
  Roja cerg û milan e
  I id û esman dikene
  Newroz behna gulan e

  Newroze,
  Newroz sed silav ne carek
  Hele cejna berxwedan
  Pîroz û bimbarek
  Hele Newroz, hele Newroz
  Sed silav ne carek
  Hele cejna serhildane
  Pîroz û bimbarek

  Newroz roj e bidin dû
  Pîroz kin ve roja nû
  Vexin agire pîroz
  Newroz ji bo me bû doz

  Agire Newroz gur kin
  Dîlana xwe mezin kin
  Gazi keç û xorta kin
  Roja nû pîroz bikin

 • Sevgi Aktekin
  Sevgi Aktekin

  Yuhhhhhhhhhh TÜRKCE´mizide katlediyorsunuz! .

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  'Newroz' değil, 'Nevruz' doğrusu...

  Türkçe'de 'w' harfi yoktur...

  ...

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  resmi ideoloji
  onca zaman yasaklayıp
  yok saydıktan sonra
  nihayet bir türk geleneği olduuna karar verdi de
  kutlanması serbest hale geldi

 • Esra Aydın
  Esra Aydın

  new'in farsca karsiligi yeni, 'gün'ün kurtce karsiligi ise 'roz', farscasi 'ruz'.'nevruz' ise bu kelimenin turkcelestirilmis halidir, nouruz.

  soylencede newroz efsanesi, demirci kawanin ve kawa ruhunu tasiyanlarin zulmu - iskence - kani temsil eden dehak'i yok etmesidir, atesin yakilmasi bu yuzden simgesel bir anlam tasir.newroz'un atesi dehak'i yakacak zerdust,zerdustluk

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  pkk laştırıldı alakasız yere. fazla görmemek lazım pkk lılara. ellerinde avuçlarında ne var ki :)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Orta asya Türklerinin kutladığı dünyanın en eski bayramı olmasına rağmen,
  bizler bayram bolluğundan bu bayramı unutunca,
  Kürtler kendilerine mal etmiş, dahada ilerisine gidilerek bir pkk bayramı havasına sokulmuştur.
  Değerinize sahip çıkmazsanız birileri sahip çıkar sizin yerinize.
  Aynen Nasreddin hoca'yı ve Hacıvat Karagöz'ü Yunanlıların sahipllenmeye kalkışması gibi.
  Sonra kendinize ait olan şeyin kendinize ait olduğunu ispatlamak için çırpınır durursunuz.....

 • Bahar Değer
  Bahar Değer

  new =yeni,roz=güneş

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet

  hastalık abicim sendrom bi nevi...yasaklı dönemlerde legalitede idi...yasallaşınca toplumun hastalığı oldu nörotik bi çeşit hastalık nörotiklerin yılın 21 martında toplanıp demir dövdüğü veya birilerine özgürlük isteği ile bağırdığı çağımızın özgürlük istemi(! ! !) hastalığı...

 • Yaşar Türk
  Yaşar Türk

  Yazılışı NEVRUZ olan Orta asya tüklerinin kutladığı dünyanın en eski bayramıdır.. Tabi son yıllarda yasa dışı örgütün şovuna dönüşen menşei öz mü öz TÜRK bayramıdır....

 • Nupelda Gule
  Nupelda Gule

  Üzerinde yaşadığımız topraklar dahil, Ortadoğu coğrafyası için ezilen kitleler nezdinde hep başkaldırı ve isyan anlamına gelir. Çelişki ve çatışmaların alabildiğine derin yaşandığı bu topraklarda, ezilen ve sömürülen kitleler kendi ezilmişliklerini açığa vuracak ve bunu yığınsal olarak örgütleyecek özel günler yaratabilmişlerdir. İşte Newroz, ona atfedilen tüm efsaneleri aşarak ezilen Kürt halkının başkaldırı günü oluvermiştir. Zalim Dehakların yenildiği, Kawaların efsaneleştiği, halkların özgürleştiği gündür.

 • Alper Yalcin
  Alper Yalcin

  piroz be

 • Özgecan Erener
  Özgecan Erener

  21 Mart Nevruz(Yenigün, Ergenekon): Dünya Türklerini birbirine kenetleyen ve Ergenekon'dan demir dağları eriterek dirilen atalarımızın ruhlarıyla yanan bir ateştir.
  İlkbaharda doğanın uyanıp, yeniden dirilmesi misali, Türk milleti de titreyip, özüne dönüp yeniden uyansın ve Türkbirliği'ne giden kutlu yolumuz açılsın.. Nevruz bayramımız,tarih boyunca tek bir devleti bile olmamış,bayraksız,kültürsüz,tarihsiz,dilsiz,medeniyetsiz insanlara bırakılmasın...

  Yeni yurt Ötüken’ e vardıklarında
  Bahar başlamıştı dört bir yanda
  O gün bu gündür coşkuyla kutlanır
  Turan elleri mutlulukla kanatlanır
  Adına Nevruz dediler kutlu bayramın
  Tadına doyulmaz o gün yapılan seyranın

 • Polat Alemdar
  Polat Alemdar

  Bayrak meselesi

  Nedendir bilinmez, bir olguyu gerçek anlamda sahiplenebilmek için hem yönetenler hem de yönetilenler olarak, onun başına bir şey gelmesini bekliyoruz. Müzakere tarihi alamayacak gibi oluyoruz, Avrupa Birliği süreci tehlikeye giriyor; dikkatlerimizi hemen oraya yoğunlaştırıyoruz, yöneticiler olarak ard arda yasalar çıkarmaya başlıyoruz. Devletin doruğunda irtica gerginliği yaşanıyor, laik şeriat tartışmaları alevleniyor; dikkatlerimizi diğer tarafa çeviriyoruz, yönetilenler olarak tarihte görülmemiş eylemlerle tepkimizi gösteriyoruz. Mersin’deki bayrak yakma olaylarında karşımıza çıkan durum da bunların bir benzeridir.

  Avrupa Birliği’nin resmi görevlileri Güneydoğu Anadolumuzu Kürdistan olarak adlandırıyor, sınırlarımızın dibinde fiili bir Kürt Devleti kuruluyor, bölücübaşı İmralı’daki sözde hapishanesinden konfederasyon çağrısı yapıyor, terör örgütüyle birebir bağlantısının olmadığını hiçkimsenin iddia edemeyeceği siyasi parti her toplantısında devlete meydan okuyor, sokaklarda her fırsatta olaylar çıkarıyor ve devletin hiçbir organı bu tür faaliyetlerin önünü alamıyor; vatandaşlar ise yalnızca söylenmekle yetiniyorlardı. Bir bayrak yakma olayıyla kralın çıplaklığı; Hitler kitaplarının neden bu kadar çok sattığı ve hamasi kardeşlik nutuklarının altının doldurulması gerektiği anlaşıldı.

  Mesele, 12 yaşında iki çocuğun Türk bayrağını yakma girişimi meselesi değildir. Toplumda terör zamanlarından bugüne görülen belki en yüksek huzursuzluk dalgası yayılıyor. Doğu bölgelerimizde eli kanlı terör örgütünün destekçilerinin sayısı hala endişe verici boyutlarda seyretmeyi sürdürüyor. Batı bölgelerimizde gün geçtikçe Doğu kökenli yurttaşlarımızın aynı geleneği sürdürerek yaşadıkları iç şehirler oluşturuluyor.

  12 yaşındaki çocuğa bayrağına saygı duyması gereğini öğretemeyen eğitim sistemi sorgulanmalıdır. Binlerce vatandaşı böylesine mantıksız bir anlayışın peşinden giden devletimizin bir türlü yerleştiremediği yurttaşlık bilinci sorgulanmalıdır. Sorun, bayrağı yerden kaldıran polise 24 maaş ikramiye verince çözülecek kadar basit bir sorun değildir. Ne var ki, siyasi sistemimiz, sorunları çözmeye değil, yok saymaya veya ertelemeye alışkındır.

  Zamanında müfettiş raporlarında Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden DEHAP’a bile para aktarıldığı yazılıyor, basında Halk Otobüsü işletmecilerinin özellikle Doğu kökenli yurttaşlarımızdan seçildiği vurgulanıyordu. O zamanların Büyükşehir Belediye Başkanı, “Sen, ne mutlu Türküm diyene dersen, doğal olarak etki tepkiyi doğurur o da ne mutlu kürdüm diyene der. Yahu milletin bütünlüğü ne mutlu Türküm diyene ifadesi ile sağlanır mı? Osmanlı 30’u aşkın etnik grubu ümmet düşüncesiyle bir arada tuttu. Biz de inanç birliği ile tutacağız” diyerek gittiği yerlerde ulusal birlikten, Türk kimliğinden değil; inanç birliğinden, ümmet kimliğinden söz ediyordu. Sanıyorum başbakan olunca işlerin başka türlü yürüdüğü anlaşıldı. En azından, inşallah anlaşılmıştır..

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga

  orta asya kökenlidir..çekiştirmeye gerek yok

 • Ciwan Azad
  Ciwan Azad

  Mahsum halkın her sene bir şekilde saldırıya maruz kaldığı bayram. Düne kadar adını bilmeyen insanların bugün dört elle sarılıp bizim dedikleri bayram. :)

  Esasen tüm ortadoğu halklarınındır. Coşkuyla sevgiyle kutlanması temenni edilendir. Herkese kutlu olsundur.

  Newroza we Piroz be.
  İd Newroz mubarek.
  Have a happy Newroz.

 • Harun Bircan Cat
  Harun Bircan Cat

  senin mi benim mi? .... tartışması içinde bayram havasından çıkıpta başka başka havalara giren ve artık bir çok kişideki anlamının TEDİRGİNLİK olduğu bayram...(dı) .

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan

  new rise

 • Zilan
  Zilan

  ben söyleyeyim...

  zılgıt... :)))

 • Zilan
  Zilan

  Yakılan kamyon tekerleri...

  İndirilen bankamatik camları....

  Sökülen kaldırım taşları...

  Anasınıfı çağındaki çocukların panzer önüne itilmesi..

  Bir başkadır benim memleketimde Nev(w) ruz...

 • Tamara
  Tamara

  kürtler için bu baharın gelişi falan deildir...bu demirci kawa'nın halkının dehhak'ın zulmünden kurtuluşudur....ateşler yakar üstünden atlar stranlarla halay cekerek kutlarız bugünü.....

  em belavken agire newrozé
  lé her deré pirozken wé cejné........................

 • Ozgur Polat
  Ozgur Polat

  newroz: kurtlerin geleneksel olarak kutladigi yenigun anlamina gelen bir senliktir kawa'nin dekaka isyan ettigi ve onun zulmunden ve baskisindan kurtarildigi gun anlamina gelir baharin gelsii olarakta biliniR