Kültür Sanat Edebiyat Şiir

newroz sizce ne demek, newroz size neyi çağrıştırıyor?

newroz terimi Ultimate tarafından tarihinde eklendi

 • Kamuran Özer
  Kamuran Özer

  newroz bahar bayramıdır. turkçede w harfı yok dıyen arkadaslar bu kelıme turkçe degil zaten...

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  Nevruz Bahar bayramının adı Newroz ise ruh hastalığı.

 • Baran Ahmet Tokat
  Baran Ahmet Tokat

  newroz u biz kürtçede newroz dıye yazar ve okuruz çünki newroz kutlanış şekli ilede ezilmiş bir halkın sonunda zaferi kucaklayışının bayramı yada bazı kesımlerın baharın gelişi dıye adlandırılsada aslında baharında zaferi çiçeklerın toprağın tabiatın zaferi olarak adlandırılabilir.her halukarda ezilmişliğin zafere ulaşması yani 'v' ile yazılması aslında türkçeye yani türklerede hakaret sayılır.Çünkü o zaman da sanki anadoluda bınlerce yıl hüküm sürmemişler gibi bır tarih çıkar.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Uzun yıllar önce,Zağroslarda Zalim Dehak'a karşı Demirci Kawa'nın önderliğinde halk ayaklandı.Kurtuluşunu sağladı.İşte Newroz; kurtuluşu, özgürlüğü mutulayan böyle bir zaferin bayramıdır.Aradan geçen binlerce yıl,bu bayramın yarattığı bağımsızlık tutkusunu södürememiştir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Anadolu'nun en eski ve yerleşik insanları kimlerse,Newroz onlarındır.

 • Dîla Evîna Te
  Dîla Evîna Te

  Newroz iddia edilidği gibi buradaki cevap yazan bazılarını değindiği gibi orta Asya Türklerinin kutladığı bir bayramı yada bir değeri değildir.

  Daha düne kadar Newrozun ne olduğunu bilmeyen ve nasıl kutlandığını bilmeyenler bugün karşılarında büyük çoşkuyla sahiplenip kutlandığını görenlerin hazmedemediği gibi bir söylentiyi bir politika haline getirip kürt insanını kişiliksizleştirme polikasının bir diğer adıyla asimilasyona uğratılmak istenen bir halkın tarihine sahip çıkılması ve çarpıtılmasıdır.

  Newrozu Newroz yapan ve sembol haline getiren başta kawa ve mazlum doğandır....

  Newroz, Ortadoğu halklarının isyanıdır.
  Newroz Halkların birlik, dayanışma ve zulme karşı koyma iradesinin adıdır.
  Newroz Demirci Kawa önderliğinde zalim Dehak'a karşı gerçekleştirilen isyanın zafere erişmesidir.
  Newroz Alçaklıklara, Haksızlıklara, Zulme, Emperyalist İşgale ve Sömürüye İşbirlikçilerine karşı İsyanın bir diğer adıyla Başkaldırısıdır.

  Ew roja pîroz e
  Ew cejna me Kurda ye.
  Roj roja gelê me ye
  Roja we hemû ya pîroz be…

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Bugün Yirmibir mart
  Süreşim yeşil gül yollamış
  Kutlamış Newroz Dedemi
  Sen ki baramımız umudumuzsun
  Zerdüşt'lerden bu yana.
  Halkın oğlu yarınlar yaratıyor
  Hoş geldin
  Sefa geldin
  Newroz Dedem...

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  En eski Kutlamalardan biridir, zamanında yasaklandı çünkü bazı fırsat düşkünü insanlar bunu propaganda,gövde gösterisi haline getirdiler...

  Bu olmamalıydı... Korkularak değil, coşkuyla kutlanmalıydı ogün...

 • Erhan Karakuzu
  Erhan Karakuzu

  Newroz;

  Newroz cejn û dîlan e
  Roja cerg û milan e
  I id û esman dikene
  Newroz behna gulan e

  Newroze,
  Newroz sed silav ne carek
  Hele cejna berxwedan
  Pîroz û bimbarek
  Hele Newroz, hele Newroz
  Sed silav ne carek
  Hele cejna serhildane
  Pîroz û bimbarek

  Newroz roj e bidin dû
  Pîroz kin ve roja nû
  Vexin agire pîroz
  Newroz ji bo me bû doz

  Agire Newroz gur kin
  Dîlana xwe mezin kin
  Gazi keç û xorta kin
  Roja nû pîroz bikin

 • Sevgi Aktekin
  Sevgi Aktekin

  Yuhhhhhhhhhh TÜRKCE´mizide katlediyorsunuz! .

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  'Newroz' değil, 'Nevruz' doğrusu...

  Türkçe'de 'w' harfi yoktur...

  ...

 • ´m e R n n`
  ´m e R n n`

  resmi ideoloji
  onca zaman yasaklayıp
  yok saydıktan sonra
  nihayet bir türk geleneği olduuna karar verdi de
  kutlanması serbest hale geldi

 • Esra Aydın
  Esra Aydın

  new'in farsca karsiligi yeni, 'gün'ün kurtce karsiligi ise 'roz', farscasi 'ruz'.'nevruz' ise bu kelimenin turkcelestirilmis halidir, nouruz.

  soylencede newroz efsanesi, demirci kawanin ve kawa ruhunu tasiyanlarin zulmu - iskence - kani temsil eden dehak'i yok etmesidir, atesin yakilmasi bu yuzden simgesel bir anlam tasir.newroz'un atesi dehak'i yakacak zerdust,zerdustluk

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  pkk laştırıldı alakasız yere. fazla görmemek lazım pkk lılara. ellerinde avuçlarında ne var ki :)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Orta asya Türklerinin kutladığı dünyanın en eski bayramı olmasına rağmen,
  bizler bayram bolluğundan bu bayramı unutunca,
  Kürtler kendilerine mal etmiş, dahada ilerisine gidilerek bir pkk bayramı havasına sokulmuştur.
  Değerinize sahip çıkmazsanız birileri sahip çıkar sizin yerinize.
  Aynen Nasreddin hoca'yı ve Hacıvat Karagöz'ü Yunanlıların sahipllenmeye kalkışması gibi.
  Sonra kendinize ait olan şeyin kendinize ait olduğunu ispatlamak için çırpınır durursunuz.....

 • Bahar Değer
  Bahar Değer

  new =yeni,roz=güneş

 • Kıtıpyoz Mehmet
  Kıtıpyoz Mehmet

  hastalık abicim sendrom bi nevi...yasaklı dönemlerde legalitede idi...yasallaşınca toplumun hastalığı oldu nörotik bi çeşit hastalık nörotiklerin yılın 21 martında toplanıp demir dövdüğü veya birilerine özgürlük isteği ile bağırdığı çağımızın özgürlük istemi(! ! !) hastalığı...

 • Yaşar Türk
  Yaşar Türk

  Yazılışı NEVRUZ olan Orta asya tüklerinin kutladığı dünyanın en eski bayramıdır.. Tabi son yıllarda yasa dışı örgütün şovuna dönüşen menşei öz mü öz TÜRK bayramıdır....

 • Nupelda Gule
  Nupelda Gule

  Üzerinde yaşadığımız topraklar dahil, Ortadoğu coğrafyası için ezilen kitleler nezdinde hep başkaldırı ve isyan anlamına gelir. Çelişki ve çatışmaların alabildiğine derin yaşandığı bu topraklarda, ezilen ve sömürülen kitleler kendi ezilmişliklerini açığa vuracak ve bunu yığınsal olarak örgütleyecek özel günler yaratabilmişlerdir. İşte Newroz, ona atfedilen tüm efsaneleri aşarak ezilen Kürt halkının başkaldırı günü oluvermiştir. Zalim Dehakların yenildiği, Kawaların efsaneleştiği, halkların özgürleştiği gündür.

 • Alper Yalcin
  Alper Yalcin

  piroz be

 • Özgecan Erener
  Özgecan Erener

  21 Mart Nevruz(Yenigün, Ergenekon): Dünya Türklerini birbirine kenetleyen ve Ergenekon'dan demir dağları eriterek dirilen atalarımızın ruhlarıyla yanan bir ateştir.
  İlkbaharda doğanın uyanıp, yeniden dirilmesi misali, Türk milleti de titreyip, özüne dönüp yeniden uyansın ve Türkbirliği'ne giden kutlu yolumuz açılsın.. Nevruz bayramımız,tarih boyunca tek bir devleti bile olmamış,bayraksız,kültürsüz,tarihsiz,dilsiz,medeniyetsiz insanlara bırakılmasın...

  Yeni yurt Ötüken’ e vardıklarında
  Bahar başlamıştı dört bir yanda
  O gün bu gündür coşkuyla kutlanır
  Turan elleri mutlulukla kanatlanır
  Adına Nevruz dediler kutlu bayramın
  Tadına doyulmaz o gün yapılan seyranın

 • Polat Alemdar
  Polat Alemdar

  Bayrak meselesi

  Nedendir bilinmez, bir olguyu gerçek anlamda sahiplenebilmek için hem yönetenler hem de yönetilenler olarak, onun başına bir şey gelmesini bekliyoruz. Müzakere tarihi alamayacak gibi oluyoruz, Avrupa Birliği süreci tehlikeye giriyor; dikkatlerimizi hemen oraya yoğunlaştırıyoruz, yöneticiler olarak ard arda yasalar çıkarmaya başlıyoruz. Devletin doruğunda irtica gerginliği yaşanıyor, laik şeriat tartışmaları alevleniyor; dikkatlerimizi diğer tarafa çeviriyoruz, yönetilenler olarak tarihte görülmemiş eylemlerle tepkimizi gösteriyoruz. Mersin’deki bayrak yakma olaylarında karşımıza çıkan durum da bunların bir benzeridir.

  Avrupa Birliği’nin resmi görevlileri Güneydoğu Anadolumuzu Kürdistan olarak adlandırıyor, sınırlarımızın dibinde fiili bir Kürt Devleti kuruluyor, bölücübaşı İmralı’daki sözde hapishanesinden konfederasyon çağrısı yapıyor, terör örgütüyle birebir bağlantısının olmadığını hiçkimsenin iddia edemeyeceği siyasi parti her toplantısında devlete meydan okuyor, sokaklarda her fırsatta olaylar çıkarıyor ve devletin hiçbir organı bu tür faaliyetlerin önünü alamıyor; vatandaşlar ise yalnızca söylenmekle yetiniyorlardı. Bir bayrak yakma olayıyla kralın çıplaklığı; Hitler kitaplarının neden bu kadar çok sattığı ve hamasi kardeşlik nutuklarının altının doldurulması gerektiği anlaşıldı.

  Mesele, 12 yaşında iki çocuğun Türk bayrağını yakma girişimi meselesi değildir. Toplumda terör zamanlarından bugüne görülen belki en yüksek huzursuzluk dalgası yayılıyor. Doğu bölgelerimizde eli kanlı terör örgütünün destekçilerinin sayısı hala endişe verici boyutlarda seyretmeyi sürdürüyor. Batı bölgelerimizde gün geçtikçe Doğu kökenli yurttaşlarımızın aynı geleneği sürdürerek yaşadıkları iç şehirler oluşturuluyor.

  12 yaşındaki çocuğa bayrağına saygı duyması gereğini öğretemeyen eğitim sistemi sorgulanmalıdır. Binlerce vatandaşı böylesine mantıksız bir anlayışın peşinden giden devletimizin bir türlü yerleştiremediği yurttaşlık bilinci sorgulanmalıdır. Sorun, bayrağı yerden kaldıran polise 24 maaş ikramiye verince çözülecek kadar basit bir sorun değildir. Ne var ki, siyasi sistemimiz, sorunları çözmeye değil, yok saymaya veya ertelemeye alışkındır.

  Zamanında müfettiş raporlarında Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden DEHAP’a bile para aktarıldığı yazılıyor, basında Halk Otobüsü işletmecilerinin özellikle Doğu kökenli yurttaşlarımızdan seçildiği vurgulanıyordu. O zamanların Büyükşehir Belediye Başkanı, “Sen, ne mutlu Türküm diyene dersen, doğal olarak etki tepkiyi doğurur o da ne mutlu kürdüm diyene der. Yahu milletin bütünlüğü ne mutlu Türküm diyene ifadesi ile sağlanır mı? Osmanlı 30’u aşkın etnik grubu ümmet düşüncesiyle bir arada tuttu. Biz de inanç birliği ile tutacağız” diyerek gittiği yerlerde ulusal birlikten, Türk kimliğinden değil; inanç birliğinden, ümmet kimliğinden söz ediyordu. Sanıyorum başbakan olunca işlerin başka türlü yürüdüğü anlaşıldı. En azından, inşallah anlaşılmıştır..

 • Bir Kara Karga
  Bir Kara Karga

  orta asya kökenlidir..çekiştirmeye gerek yok

 • Ciwan Azad
  Ciwan Azad

  Mahsum halkın her sene bir şekilde saldırıya maruz kaldığı bayram. Düne kadar adını bilmeyen insanların bugün dört elle sarılıp bizim dedikleri bayram. :)

  Esasen tüm ortadoğu halklarınındır. Coşkuyla sevgiyle kutlanması temenni edilendir. Herkese kutlu olsundur.

  Newroza we Piroz be.
  İd Newroz mubarek.
  Have a happy Newroz.

 • Harun Bircan Cat
  Harun Bircan Cat

  senin mi benim mi? .... tartışması içinde bayram havasından çıkıpta başka başka havalara giren ve artık bir çok kişideki anlamının TEDİRGİNLİK olduğu bayram...(dı) .

 • Serkan Serinkan
  Serkan Serinkan

  new rise

 • Zilan
  Zilan

  ben söyleyeyim...

  zılgıt... :)))

 • Zilan
  Zilan

  Yakılan kamyon tekerleri...

  İndirilen bankamatik camları....

  Sökülen kaldırım taşları...

  Anasınıfı çağındaki çocukların panzer önüne itilmesi..

  Bir başkadır benim memleketimde Nev(w) ruz...

 • Tamara
  Tamara

  kürtler için bu baharın gelişi falan deildir...bu demirci kawa'nın halkının dehhak'ın zulmünden kurtuluşudur....ateşler yakar üstünden atlar stranlarla halay cekerek kutlarız bugünü.....

  em belavken agire newrozé
  lé her deré pirozken wé cejné........................

 • Ozgur Polat
  Ozgur Polat

  newroz: kurtlerin geleneksel olarak kutladigi yenigun anlamina gelen bir senliktir kawa'nin dekaka isyan ettigi ve onun zulmunden ve baskisindan kurtarildigi gun anlamina gelir baharin gelsii olarakta biliniR

 • Hasan Taş
  Hasan Taş

  newroz ortadoğu halklarının bayramı dır özellikle mezopotamya bölgesinde yaşayan halklarındır günümüze bakıldığında bu bayramı geçmişten günümüze kadar en çoşkulu bir şekilde kutlayan halkların başında kürtler gelir newroz kürtlerin özgürlük mücadelesinin ateşidir sümerler dağlı bir toplumdan ve onların bayramı olan newrozdan bahseder baharın gelişini tüm insanlar kutlaraleviler hıdıralez der azeriler nevruz der ama kürtler ise newroz der anlamı yeni gün demektir pardon unutmadan farisilerde kutlar zaten bu iki halk bu bayramı geçmişten beri kutlar türkler ise pkk nın siyasi propaganda yapmaması için newrozu kendi tekeline almak istemiştir1990 den beri türklerin satılmış yöneticileri de bu bayramı kutlamaya çalışıyorlar ne kadar başartdıkları ortada her neyse türklerin newroz kutladıklarına şahit olmadım

 • Süleyman Kahramaner
  Süleyman Kahramaner

  newroz Kürt Halkının esaret altından çıkışının sembolü olarak yakılanateştir.zindandanların hücresi,Botanın Serhadı,Gabarın çiçeğidir.

 • Soner Ardıç
  Soner Ardıç

  türklerin binlerce yıldır kutladığı gelenek.

 • Yuri Dildar
  Yuri Dildar

  önce devlet tarafından yasaklanan sonra yumurta tokuşturarak kutlanan(!) medlerin ve perslerin bayramı
  bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum
  kürtler newroz sadece bizimdir demiyor
  ama biz de kutluyoruz diyor
  tabi kafatasçı zihniyet bu bayramı ergenekon dan çıkış diye de kutlayabilir

 • Sevilay Yeğinoğlu
  Sevilay Yeğinoğlu

  nevrotik kişilikleri çağrıştırıyorbu kişiler çocukluklarında geçirdiği dönemlerle ilgili karakterler geliştirir anal karakter oral karakter gibi.örneğin kişi başkası olmadan tek başına hiç bi işini yapamaz,kendine güvenmez, sorumluluk duygusu gelişmemiştir bunun nedeni çocuğun anneye müthiş bağımlı olması annenin çocuğunu uzun süre emzirmesinden kaynaklanır.

 • Emirhanaslanturkhotmailcom
  Emirhanaslanturkhotmailcom

  Yok; dehak iki tane kürt gencinin beynini omuzlarına sürermiş de! ondan medet beklermiş de! bırakın bu fasa fiso efsaneleri, Baharın gelişi herkesindir. Herkes bunu çok iyi bilir. Böyle efsaneleri hiçkimse başkaldırı olarak benimsemesin. Çünkü şimdi ne dehak var, Ne de omuzlara sürülen beyinler. Bu ülke hepimizin. Çanakkale de şehit olanlar. Oraya etnik kimliklerine bakılarak gönderilmediler. Onlarda bu vatan için şehit oldular. Ruhları Şad olsun.

 • Remzi Ekin
  Remzi Ekin

  Bütün kirlilikler yok olsun NEWROZ ateşiyle! Geriye sadece tertemiz ve aydınlık bir gelecek kalsın! NEWROZ'A WE PİROZ BE!

 • Hamza
  Hamza

  En eski Türk bayramı olan Nevruz, Türkler aracılığıyla Avrasya'ya yayılmıştır. Eski Doğu geleneklerinin devamı olarak yaşamıştır. Çin kaynaklarına dayanarak Hunların milattan yüzlerce yıl önceleri 21 Mart'ta hazır yemeklerle kıra çıktıklarını, bahar şenlikleri yaptıklarını, bugün Nevruz kutlamalarındaki geleneklerin o zamanda da yer aldığını biliyoruz. Aynı gelenekler, Hunlardan sonra Uygurlarda da görülmüş ve bugüne kadar uzanmıştır.

  Çağdaş Uygur resminde Uygurların Nevruz kutlamalarını temsil eden tablolar yapılmıştır. Nevruz'u İran geleneğine bağlayan Firdevsi'nin Şehnamesi ve diğer kaynaklar yanıltıcıdır. Çünkü Nevruz hakkındaki bilgiler orada XI. yüzyıldan itibaren görülür.

  Milâttan önceki yıllarda Nevruz hakkında İran metinlerinde herhangi bir iz ve kayıt yoktur. Ancak Hunlarda bu kayıtlar mevcuttur.

 • Hamza
  Hamza

  enteresan olan neden kürtlerin miş gibi bi hava yaratılmak isteniyor..
  adamlar nerdeyse sivrisinek bayaramınıda olay çıkartmak için kullanacaklar
  bu nevruz kürtlerın olduğu kadar türklerin ve lazlarında hatta diğer başka miletlerindir..
  sirf olay çıkartmak ise niyetiniz sivrisinek bayramları ne güne duruyor o günlerde siviri sinek öldüründe bi işe yarayın.

 • Kemal Kutlu
  Kemal Kutlu

  kürt fasistleri perslerin lisanını, medlerin tarihini, ortadoğu'nun da toprağını sahiplendikleri gibi, bu bayramı da kendilerine mal etmişlerdir.

 • Baran Tekdal
  Baran Tekdal

  Newroz'un Kawa'nın Dehak ve onun gibi zalimlere karşı başlattığı bir başkaldırı olduğunu herkez biliyor ve her nedense bazı kesimler tarafından yok new den yok roj dan türemiş ve tüm ortadoğu halklarının bayramı falan deniliyor. Madem ki öyle neden 5-6 yıl öncesine kadar resmi değildi insanlar meydanlarda dövülüyordu soruyorum

 • Harun Tuna
  Harun Tuna

  başta newrozun ne olduğunu kimin için ne ifade ettiğini bilmeden lütfen yazmayınız...
  newroz; new, ve ruj yani roj kelimelerinden oluşmaktadır new yeni demektir(ingceyede farsçadan geçmiştir.) roj gün manasına gelmektedir.
  yani yeni gün manasında.
  bence yerleşik hayatın bi bayramıdır tarımcılarım emekçilerin bayramıdır;
  günün uzaması bereket kazanması dır bence...
  kürtlere olan anlamına gelince kawanın yazın gelişiyle baş kaldırış isyanının sembolüdür. bu hepimizin bayramı türk kardeşlerim...

 • Kemal Kutlu
  Kemal Kutlu

  sağolsun, bazı kürt fasistleri perslerin lisanını, medlerin tarihini, ortadoğu'nun da toprağını sahiplendikleri gibi, bu bayramı da kendilerine mal etmişlerdir. çıkarlar terör örgütü propagandası yaparlar bir de.

 • Emirhanaslanturkhotmailcom
  Emirhanaslanturkhotmailcom

  Yok; dehak iki tane kürt gencinin beynini omuzlarına sürermiş de! ondan medet beklermiş de! bırakın bu fasa fiso efsaneleri, Baharın gelişi herkesindir. Herkes bunu çok iyi bilir. Böyle efsaneleri hiçkimse başkaldırı olarak benimsemesin. Çünkü şimdi ne dehak var, Ne de omuzlara sürülen beyinler. Bu ülke hepimizin. Çanakkale de şehit olanlar. Oraya etnik kimliklerine bakılarak gönderilmediler. Onlarda bu vatan için şehit oldular. Ruhları Şad olsun.

 • Borahan Bilen
  Borahan Bilen

  Öncelikle Newroz değil yazılışı Nevruz dur...Ayrıca bu Kürtlerin değil tüm Orta Asya uluslarının bayramıdır...

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  medeni dünya mı nerede medeniyet tek dişi kalmış canavar amerika gibi ve amerikanın hali tam psikiyatriktir hatta paranoid şizofren
  neydi newroz ne doğrusuda nevroz olmalı ama newroz yazarak aslında nevruz yazılmış uyanık kendini zeki sanan

 • Yasın Muco
  Yasın Muco

  tek kelımeyle saçmalık. gercek anlamını, ozellıgını yıtırmıs bazı kesımın şarlatanlıgını sundugu bır gun...

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  Birbirimizi aldatmayalım. Medenî dünya çok ilerdedir. Buna yetişmek, o medeniyet dairesine dahil olmak mecburiyetindeyiz. Bütün boş ve temelsiz sözleri ortadan kaldırmak lâzımdır. Şapka giyelim mi, giymeyelim mi gibi sözler mânasızdır. Şapka da giyeceğiz, Batının her türlü medenî eserlerini de alacağız. Medenî olmayan insanlar, medenî olanların ayakları altında kalmağa maruzdurlar.
  1925
  Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mâna çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, zekâyı terbiye etmektir.
  1936
  Biz cahil dediğimiz zaman mektepte okumamış olanları kasdetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikatı bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikatı gören hakiki âlimler çıkabilir.
  22.3.1923

 • Ahmet Ok
  Ahmet Ok

  Nevruz/Yenigün

  Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

  Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

  Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

  Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

  Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

  Orta Asya'da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

  Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

  Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon'dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

  (http://www.kultur.gov.tr/portal/kultur_tr.asp? BELGENO=50222)

 • Oguzcan Demir
  Oguzcan Demir

  psikiyatrik bir durumdur başka şekildede anlaşılsa aynı tıp alanına girer