Kültür Sanat Edebiyat Şiir

necip fazıl kısakürek sizce ne demek, necip fazıl kısakürek size neyi çağrıştırıyor?

necip fazıl kısakürek terimi Çç tarafından tarihinde eklendi

 • Fatmanur Can
  Fatmanur Can

  Mehmed'im, sevinin, başlar yüksekte!
  Ölsek de sevinin, eve dönsek de!
  Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
  Yarın elbet bizim, elbet bizimdir!
  Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir...
  .
  (Necip Fazıl KISAKÜREK)

 • Fatih Veci Sürücü
  Fatih Veci Sürücü

  Methiye konusunda uzmanlaşmıştır lakin methiyelerden para ummak gibi bir huya sahip bir kişiymiş.İnönü'ye Menderes'i kötüler,Menderes'e İnönü'yü kötüler her ikisinin de ıslah olmaz destekçisi olduğunu ileri sürer...Kumara tövbeli olduğunun beyanının akabinde Beyoğlu'nda bir kumar baskınında yakalanır.Pokeri kadına benzetmesi ise her ikisine de ne kadar düşkün olduğunu anlamaya yeter.Sultan Vahdettin gibi tarih kitabı adı altında tamamen kurgu bir kitaba imza atmıştır.

  At'a senfoni şiirinin dikakatli okunmalıdır.

 • Rabia Çetin
  Rabia Çetin

  Necip Fazıl, kitaplara ve hatta ciltlere sığmayan büyük şair.. Yedi güzel adamın üstadı.. Hayatın tüm yönlerini şiirle ilmek ilmek işleyen büyük insan. Ne denir ki başka?

 • Abdullah Kaya
  Abdullah Kaya

  Büyük Şair, düşünür....Vatanperver.

 • Erdem Çelikdağ
  Erdem Çelikdağ

  Edebiyata "hakim" halkına cellat bir karakter...

 • Ahmet Koç
  Ahmet Koç

  Din ve millet düşmanı bazı şairleri sevenlerin çamur atmaya çalıştığı 20. asrın en büyük şair ve fikir adamlarından biri. "Kumarbazın teki!" deyip ayyaşlara şair diye hitap eden cahillere inat, üstadın arkasındayız.

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  Surda (dünyada) bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes,
  Ey kahpe rüzgar (batı) artık ne yandan esersen es.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Komünist şair-Vampir:Baudelaire:
  nasıl kumarbaz kumara
  nasıl şişesine sarhoş
  nasıl kurtlarına bir leş
  bağlandıysa -lanet sana
  ben de bağlandım o kadar.
  BEKLENEN: NECİP FAZIL
  ne hasta bekler sabahı
  ne taze ölüyü mezar
  seni beklediğim kadar.
  SADECE SÖZCÜKLER DEĞİŞİK.
  N.Fazıl"ın Komünist Fransız Şairi Baudelaire"den etkilendiği başka şiirleri de vardır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ölümünden çok kısa bir süre önce oğlundan bir sigara yakıp kendisine vermesini istemiş, ardından derin bir nefes çektikten sonra gözlerini pencereden dışarıya çevirerek "Demek böyle ölünürmüş!" diyerek hayata gözlerini yummuştur. Bilinenin aksine, son zamanlarında dini radikal bir şekilde yorumlamaktan kaçınmış, kişilere ve olaylara gerçek bir müslümanın bakması gerektiği şekilde, yani müsamaha ve hoşgörü ile yaklaşmıştır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun..

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Son asrın en büyük şairi. Üstad-ı azam .

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kalbimi ve aklımı hep sağ elime verdim! görevi olmasaydı sol elimi keserdim diyecek kadar sağcı Necip fazıl"ın şiirine "Tanrı bir rezilliktir" diyen,Komünist şair Baudelaire""in damgasını vurması kaderin bir cilvesi midir ?

 • Aşk Olsun
  Aşk Olsun

  bize mafsallarının verdiği alışkanlıkla kıbleye dönüp eğilip kalkanlar değil, bize ruh şakımalarıyla coşup secdeye kapanan müminler lazım
  necip fazıl

 • Aşk Olsun
  Aşk Olsun

  şair sözcüklere ahenkle yön verip, ortaya bir musiki çıkran adamsa bu kesinlikle necip fzıl, yalnız sözcüklere de değil üstelik, duygulara düşüncelere de işte onu nazımdan da dh bir çoklarından d üstte bir yere koyan da bu sanırım, aynı zamanda duygu ve düşüncelere de ahenk katması

 • Aşk Olsun
  Aşk Olsun

  işte şair

 • Mehpare Candaş
  Mehpare Candaş

  KONUMUZ ŞİİRSE: İyi şiir yazdığı herkesçe kabul edilen gelmiş geçmiş en büyük on şairden biri. Ancak hayatta olsa sanırım bu yorumumdan hoşlanmazdı.Zira kendine göre o, en iyisiydi.
  KONUMUZ SİYASETSE: Atatürk'e hakaret eden şiirleri nedeniyle yargılanmış, her devrin adamı olmayı başarabilmiş Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük on hokkabazından biriydi.Belki de birincisiydi.

 • İdil Ce
  İdil Ce

  mukaddesatı yunan bile böyle çiğnemedi ey üstad

 • Ayşe Ebrar Gökkaya
  Ayşe Ebrar Gökkaya

  ÜSTAD işte daha ne denilebilir ki...

 • Alperen Anadolu
  Alperen Anadolu

  VE HAKİKATI GÖREN ŞAİR....

 • Ebru Akay
  Ebru Akay

  kelimelerin anlatmada yetersiz kalacağı nadir şairlerden..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  .B.E.K.L.E.N.E.N.
  Ne hasta bekler sabahı
  N etaze ölüyü mezar
  Ne de şeytan bir günhaı
  Seni beklediğim kadar

  Geçti,istemem gelmeni
  Yokluğunda buldum seni
  Bırak vehmimle gölgeni
  Gelme artık neye yarar......

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Büyük Doğu'nun babası..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Sarhoşu Bile 'Allah! ' Diye Nara Atan Bir Toplumun Geleceğinden Ümit Kesilmez.. (Necip Fazıl KISAKÜREK)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  görevi olmnasaydı sol elimi keserdim diyen sol düşmanı,fransız komünist şair baudelaire' etkisinde kalmış bir muhafazakar şair.-vampir:baudelaire:
  nasıl kumarbaz kumara
  nasıl şişesine sarhoş
  nasıl kurtlarınabir leş
  bağlandıysa -lanet sana
  ben de bağlandım o kadar.
  beklenen.necip fazıl.
  ne hastabekler sabahı
  ne taze ölüyü mezar
  nedeşeytan günahı
  seni beklediğim kadar
  farklı olan sadece sözcükler.

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  AYA GİDEN, YILDIZA GİDEN MİLLETLERE İMRENEN EY TÜRK GENÇLİĞİ! YİRMİ YAŞINDAKİ FATİHİN AHLAK FEZASINDAN DÜŞTÜĞÜNÜZ BU GÜNKÜ ÇÖPLÜĞE BAKIN VE UTANIN..! (N.F.K.)

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  - Her şeyde bir tükeniş, her oluşta bir bitiş;
  Gökten ses: Ölümsüzler kafilesine yetiş!

 • Eren Gürleyük
  Eren Gürleyük

  Şiir sanatına uzak olanların anlata anlata bitiremediği insan. Şairmiş(!) ... Öyle diyor bizim şairler(!)

 • Nevfel Denizel
  Nevfel Denizel

  Mezarlıklar arasındaki yoldan Piyerloti'ye çıkarken, usta şairin kabri farkedilir.

 • İzzet Yıldız
  İzzet Yıldız

  sakarya, istanbul, çile, kaldırımlar, beklenen, bekleyen... inanılmaz derecede güzel şiirleridir...

  beklenen

  ne hasta bekler sabahı
  ne taze ölüyü mezar
  ne de şeytan bir günahı
  seni beklediğim kadar

  geçti istemem artık gelmeni
  yokluğunda buldum seni
  bırak vehmimde gölgeni
  gelme artık neye yarar..

  bir de bekleyen vardır ki 'sen kaçan ürkek bir ceylansın dağda, ben peşine düşmüş canavarım, istersen dünyayı çağır imdada, yeryüzünde bir sen bir de ben varım... seni korkutacak geçtiğin yollar, enseni yakacak ateş nefesim...' diye sürer gider...

 • Naz Bilen
  Naz Bilen

  .vasiyeti:
  1- bu vasiyet,çoluk-çoğumun ve şahsi yakınlarımın dar ve hususi kadrosundan ziyade,onların da içinde olduğu geniş ve umumi zümreyi muhatap tutuyor.başta gerçek türk'ün ruh köküne bağlı yeni gençlik,şu kadar yıllık mücadele hayatımda beni okumuş veya dinlemiş her fert, kısaca allah ve resulüne perçinli herkes...onlara hitap ediyorum ve dileklerimin yerine getirilmesi için gerekli çalışmayı işte bu yeni gençliğe ısmarlıyorum! eğer üzerilerinde bir hakkım varsa, hesap gününde tek tek sorumludurlar.emanetim,beni seven ve islam davasında bir hak sahibi olduğumu kabul eden herkese...

  2- fikir ve duyguda vasiyete lüzum görmüyorum. bu bahiste bütün eserlerim,her kelime,cümle,mısra ve topyekün ifade tarzım vasiyettir.eğer bu kamusluk bütünü tek ve minicik bir daire içinde toplamak gerekirse söylenecek söz 'allah ve resulü; başka her şey hiç ve batıl' demekten ibarettir.

  3- 'büyük doğu yayınları' kitabevi kuruluncaya kadar şunun bunun neşrettiği eserlerim arasında mukaddes ölçülere karşı küçük ve hafif çapta laubali,dikkatsiz ve ciddiyetsiz,hürmet ve haşyetten mahrum ve ne varsa - isterse nokta veya virgül olsun-onları reddediyor,malım olmaktan çıkarıyor ve bütün sorumluluğumu,bundan böyle kendi idare, murakabe ve firmam altında çıkaracağım eserlere bağlı yorum.inşallah hak bana onları dünya gözüyle bütünleşmiş ve tamamlanmış gösterir,arkamdan gelecekler de bu örneklere göre devam ederler, virgül oynatmaktan bile çekinirler. islama pazarlıksız ve sımsıkı bağlanmadan önceki şiirlerim ve yazılarım arasında hatta küfre kadar gidenler ise,çoktan beri eser çerçevem dışına çıkarıldığı,herbirinden ayrı ayrı istiğfar edildiği ve çöp tenekesine atıldığı için nereden nereye geldiğimi göstermekte bile kullanılmamalı ve onlarla müminleri benden çevirmek isteyeceklere -çok denenmiştir- şu cevap verilmelidir: 'koca hz.ömer bile allahın resulünü öldürmeye davranmış ve peşinden bütün sahabilerin,derecede ikincisi olmak gibi bir şerefe ermiştir.hiç ona bu ilk davranışından ötürü sonradan dil uzatan olmuş mudur? belki o noktadan bu noktaya gelmekte faziletlerin en büyüğü vardır.' eserlerim mevzuunda vasiyetim kısaca şu: ilk yazılarımdan birkaçı asla benim değil; sonrakiler de en dakik şeriat mihengine vurulduktan,yani nasip olursa tarafımdan bütünleştirildikten sonra benim...bir kısmını şimdiden tamamlamış bulunduğum eserlerim üzerinde bu ölçüyü devam ettirmek ve en titiz murakabeyi sürdürmek borcu ise,mirasçılarımın ve manevi mirasçım gençliğin...
  ben öldükten sonra kim ve ne suretle eserlerimin üzerinde gizli bir tasarrufa kalkar da ölçüyü hafifçe bile olsa örselerse,tezgahını başına yıkınız!
  en büyük korkularımdan biri,nice müellifin başına geldiği gibi, ölümümden sonraki tahriflerdir.

  4-beni,ayrıca hususi vasiyetimde gösterdiğim gibi,islami usullerin en incelerine riayetle gömünüz!
  burada,umumi vasiyette de belirtilmesi gereken bir noktaya dokunmalıyım:1935 yılında,mürşidim ve kurtarıcım esseyyid abdülhakim efendi hazretlerine, bir yazımı okumuştum.bu yazı,kendilerini tanıdıktan sonraki dünya görüşüme ait olarak,zamanenin bize aykırı,meşhur bir gazetesinde çıkmıştı ve türk'ün tarih muhasebesini islami tafekkür noktası etrafında çerçeveliyordu.
  yazıyı ellerine aldılar,kalem istediler ve üstüne öz elleriyle 'altın ile yazılacak yazı'buyurdular.işte hususi zarfında duran bu kesilmiş makaleyi,bütün eserlerimin tasdiknamesi olarak kefenime iliştirsinler..

  5-nasıl,nerede ve ne şekilde öleceğimi allah bilir.fakat imkan aleminde en küçük pay bulundukça,biricik dileğim ankara'da bağlum nahiyesindeki yalçın mezarlıkta,şeyhimin civarına defnedilmektir.elden gelen yapılsın...

  6-cenazeme çiçek ve bando muzika gönderecek makam ve şahıslara uzaklığımız ve kimsenin böyle bir zahmete girişmeyeceği malum.
  fakat bu hususta bir muziplik zuhur edecek olursa,ne yapılmak gerektiği de beni sevenlerce malum...çiçekler çamura ve bando yüzgeri koğuşuna...

  7-cenazemde,namazıma durmayacaklardan hiç kimseyi istemiyorum! nede,kim olursa olsun,kadın...ve bilhassa,ölü simsarı cinsinden imam! ve 'bid'at' belirtici hiçbirşey! ...başucumda ne nutuk,ne şamata, ne medh,ne şu,ne bu...sadece fatiha ve kur'an...

  8-mezarımda ilahi ve ulvi isim ve sıfatlardan ve benim beşeri ve süfli isim ve sıfatlarımdan hiçbir iz bulunmayacak...mevlid de istemem!
  onu,uhrevi rüşvet vasıtası yapanlara bırakınız!
  sadece kur'an...

  9-şimdi sıra en büyük dileğimde...müslümanlardan,eğer bu davada hizmetim geçtiğine inanan varsa,şunları istiyorum: her ferdin,herhangi bir kifayet hesabına yanaşmaksızın,benim için 'necip fazıl'ın kazaborcuna karşılık' niyeti ile bir günlük (beş vakit) namaz kılması ve yine birgün oruç tutması... mevtanın ardından,onun için kaza namazı şafii içtihadında caizdir ve aynı içtihat hanefilerce de rahmettir.
  her ferdin,en aşağı yüz tevhid kelimesi okuyup sevabının mislini bana hediye etmesi...70 bine dolması lazım...bir de,üzerimde hakkı olanların bunu allah rızası için helal etmeleri...
  ölünceye dek,üzerimdeki allah ve kul haklarından mümkün olanını ödeyebilmek için elimden geldiği kadar cehdetmek azmindeysem dene olacağını,nereye,hangi noktaya varabileceğimi bilmiyorum ve yardımı müslümanlardan bekliyorum.
  'şey'en lillah' tabiriyle bana allah için bir şey veriniz! yardımınızı
  esirgemeyiniz!

  10-allahı,allah dostlarını ve düşmanlarını unutmayınız! hele düşmanlarını! ..olanca sevgi ve nefretinizi bu iki kutup üzerinde toplayınız!

  11-beni de allah ve resul aşkının yanık bir örneği ve ardından birtakım sesler bırakmış divanesi olarak arada bir hatırlayınız

 • Hatice Semiz
  Hatice Semiz

  nazım hikmet'le ilgili yaptığı yorumlardan ötürü kendisini sevmiyorum