Kültür Sanat Edebiyat Şiir

necip fazıl kısakürek sizce ne demek, necip fazıl kısakürek size neyi çağrıştırıyor?

necip fazıl kısakürek terimi Çç tarafından tarihinde eklendi

 • Erdem Çelikdağ
  Erdem Çelikdağ

  Edebiyata "hakim" halkına cellat bir karakter...

 • Ahmet Koç
  Ahmet Koç

  Din ve millet düşmanı bazı şairleri sevenlerin çamur atmaya çalıştığı 20. asrın en büyük şair ve fikir adamlarından biri. "Kumarbazın teki!" deyip ayyaşlara şair diye hitap eden cahillere inat, üstadın arkasındayız.

 • Fadullah Düzyol
  Fadullah Düzyol

  felsefenin önünde diz çöktüğü adam gibi adam

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  Surda (dünyada) bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes,
  Ey kahpe rüzgar (batı) artık ne yandan esersen es.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Komünist şair-Vampir:Baudelaire:
  nasıl kumarbaz kumara
  nasıl şişesine sarhoş
  nasıl kurtlarına bir leş
  bağlandıysa -lanet sana
  ben de bağlandım o kadar.
  BEKLENEN: NECİP FAZIL
  ne hasta bekler sabahı
  ne taze ölüyü mezar
  seni beklediğim kadar.
  SADECE SÖZCÜKLER DEĞİŞİK.
  N.Fazıl"ın Komünist Fransız Şairi Baudelaire"den etkilendiği başka şiirleri de vardır.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ölümünden çok kısa bir süre önce oğlundan bir sigara yakıp kendisine vermesini istemiş, ardından derin bir nefes çektikten sonra gözlerini pencereden dışarıya çevirerek "Demek böyle ölünürmüş!" diyerek hayata gözlerini yummuştur. Bilinenin aksine, son zamanlarında dini radikal bir şekilde yorumlamaktan kaçınmış, kişilere ve olaylara gerçek bir müslümanın bakması gerektiği şekilde, yani müsamaha ve hoşgörü ile yaklaşmıştır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun..

 • Şaban Mortaş
  Şaban Mortaş

  Son asrın en büyük şairi. Üstad-ı azam .

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Kalbimi ve aklımı hep sağ elime verdim! görevi olmasaydı sol elimi keserdim diyecek kadar sağcı Necip fazıl"ın şiirine "Tanrı bir rezilliktir" diyen,Komünist şair Baudelaire""in damgasını vurması kaderin bir cilvesi midir ?

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  bize mafsallarının verdiği alışkanlıkla kıbleye dönüp eğilip kalkanlar değil, bize ruh şakımalarıyla coşup secdeye kapanan müminler lazım
  necip fazıl

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  şair sözcüklere ahenkle yön verip, ortaya bir musiki çıkran adamsa bu kesinlikle necip fzıl, yalnız sözcüklere de değil üstelik, duygulara düşüncelere de işte onu nazımdan da dh bir çoklarından d üstte bir yere koyan da bu sanırım, aynı zamanda duygu ve düşüncelere de ahenk katması

 • Aşkın Romansı
  Aşkın Romansı

  işte şair

 • Mehpare Candaş
  Mehpare Candaş

  KONUMUZ ŞİİRSE: İyi şiir yazdığı herkesçe kabul edilen gelmiş geçmiş en büyük on şairden biri. Ancak hayatta olsa sanırım bu yorumumdan hoşlanmazdı.Zira kendine göre o, en iyisiydi.
  KONUMUZ SİYASETSE: Atatürk'e hakaret eden şiirleri nedeniyle yargılanmış, her devrin adamı olmayı başarabilmiş Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük on hokkabazından biriydi.Belki de birincisiydi.

 • İdil Ce
  İdil Ce

  mukaddesatı yunan bile böyle çiğnemedi ey üstad

 • Ayşe Ebrar Gökkaya
  Ayşe Ebrar Gökkaya

  ÜSTAD işte daha ne denilebilir ki...

 • Alperen Anadolu
  Alperen Anadolu

  VE HAKİKATI GÖREN ŞAİR....

 • Ebru Akay
  Ebru Akay

  kelimelerin anlatmada yetersiz kalacağı nadir şairlerden..

 • Abdullah Tural
  Abdullah Tural

  Tek bir isim Necip fazıl'ı Necip fazıl yapan,Necip fazıl'ın kalemini soldan sağa çeken bir isim: ES-SEYYİD ABDÜLHAKİM-İ ARVASİ (Rahmetullahi Teala Aleyh)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  .B.E.K.L.E.N.E.N.
  Ne hasta bekler sabahı
  N etaze ölüyü mezar
  Ne de şeytan bir günhaı
  Seni beklediğim kadar

  Geçti,istemem gelmeni
  Yokluğunda buldum seni
  Bırak vehmimle gölgeni
  Gelme artık neye yarar......

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Büyük Doğu'nun babası..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Sarhoşu Bile 'Allah! ' Diye Nara Atan Bir Toplumun Geleceğinden Ümit Kesilmez.. (Necip Fazıl KISAKÜREK)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  görevi olmnasaydı sol elimi keserdim diyen sol düşmanı,fransız komünist şair baudelaire' etkisinde kalmış bir muhafazakar şair.-vampir:baudelaire:
  nasıl kumarbaz kumara
  nasıl şişesine sarhoş
  nasıl kurtlarınabir leş
  bağlandıysa -lanet sana
  ben de bağlandım o kadar.
  beklenen.necip fazıl.
  ne hastabekler sabahı
  ne taze ölüyü mezar
  nedeşeytan günahı
  seni beklediğim kadar
  farklı olan sadece sözcükler.

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  AYA GİDEN, YILDIZA GİDEN MİLLETLERE İMRENEN EY TÜRK GENÇLİĞİ! YİRMİ YAŞINDAKİ FATİHİN AHLAK FEZASINDAN DÜŞTÜĞÜNÜZ BU GÜNKÜ ÇÖPLÜĞE BAKIN VE UTANIN..! (N.F.K.)

 • Zulmü Alkışlayamam
  Zulmü Alkışlayamam

  - Her şeyde bir tükeniş, her oluşta bir bitiş;
  Gökten ses: Ölümsüzler kafilesine yetiş!

 • Eren Gürleyük
  Eren Gürleyük

  Şiir sanatına uzak olanların anlata anlata bitiremediği insan. Şairmiş(!) ... Öyle diyor bizim şairler(!)

 • Nevfel Denizel
  Nevfel Denizel

  Mezarlıklar arasındaki yoldan Piyerloti'ye çıkarken, usta şairin kabri farkedilir.

 • İzzet Yıldız
  İzzet Yıldız

  sakarya, istanbul, çile, kaldırımlar, beklenen, bekleyen... inanılmaz derecede güzel şiirleridir...

  beklenen

  ne hasta bekler sabahı
  ne taze ölüyü mezar
  ne de şeytan bir günahı
  seni beklediğim kadar

  geçti istemem artık gelmeni
  yokluğunda buldum seni
  bırak vehmimde gölgeni
  gelme artık neye yarar..

  bir de bekleyen vardır ki 'sen kaçan ürkek bir ceylansın dağda, ben peşine düşmüş canavarım, istersen dünyayı çağır imdada, yeryüzünde bir sen bir de ben varım... seni korkutacak geçtiğin yollar, enseni yakacak ateş nefesim...' diye sürer gider...

 • Naz Bilen
  Naz Bilen

  .vasiyeti:
  1- bu vasiyet,çoluk-çoğumun ve şahsi yakınlarımın dar ve hususi kadrosundan ziyade,onların da içinde olduğu geniş ve umumi zümreyi muhatap tutuyor.başta gerçek türk'ün ruh köküne bağlı yeni gençlik,şu kadar yıllık mücadele hayatımda beni okumuş veya dinlemiş her fert, kısaca allah ve resulüne perçinli herkes...onlara hitap ediyorum ve dileklerimin yerine getirilmesi için gerekli çalışmayı işte bu yeni gençliğe ısmarlıyorum! eğer üzerilerinde bir hakkım varsa, hesap gününde tek tek sorumludurlar.emanetim,beni seven ve islam davasında bir hak sahibi olduğumu kabul eden herkese...

  2- fikir ve duyguda vasiyete lüzum görmüyorum. bu bahiste bütün eserlerim,her kelime,cümle,mısra ve topyekün ifade tarzım vasiyettir.eğer bu kamusluk bütünü tek ve minicik bir daire içinde toplamak gerekirse söylenecek söz 'allah ve resulü; başka her şey hiç ve batıl' demekten ibarettir.

  3- 'büyük doğu yayınları' kitabevi kuruluncaya kadar şunun bunun neşrettiği eserlerim arasında mukaddes ölçülere karşı küçük ve hafif çapta laubali,dikkatsiz ve ciddiyetsiz,hürmet ve haşyetten mahrum ve ne varsa - isterse nokta veya virgül olsun-onları reddediyor,malım olmaktan çıkarıyor ve bütün sorumluluğumu,bundan böyle kendi idare, murakabe ve firmam altında çıkaracağım eserlere bağlı yorum.inşallah hak bana onları dünya gözüyle bütünleşmiş ve tamamlanmış gösterir,arkamdan gelecekler de bu örneklere göre devam ederler, virgül oynatmaktan bile çekinirler. islama pazarlıksız ve sımsıkı bağlanmadan önceki şiirlerim ve yazılarım arasında hatta küfre kadar gidenler ise,çoktan beri eser çerçevem dışına çıkarıldığı,herbirinden ayrı ayrı istiğfar edildiği ve çöp tenekesine atıldığı için nereden nereye geldiğimi göstermekte bile kullanılmamalı ve onlarla müminleri benden çevirmek isteyeceklere -çok denenmiştir- şu cevap verilmelidir: 'koca hz.ömer bile allahın resulünü öldürmeye davranmış ve peşinden bütün sahabilerin,derecede ikincisi olmak gibi bir şerefe ermiştir.hiç ona bu ilk davranışından ötürü sonradan dil uzatan olmuş mudur? belki o noktadan bu noktaya gelmekte faziletlerin en büyüğü vardır.' eserlerim mevzuunda vasiyetim kısaca şu: ilk yazılarımdan birkaçı asla benim değil; sonrakiler de en dakik şeriat mihengine vurulduktan,yani nasip olursa tarafımdan bütünleştirildikten sonra benim...bir kısmını şimdiden tamamlamış bulunduğum eserlerim üzerinde bu ölçüyü devam ettirmek ve en titiz murakabeyi sürdürmek borcu ise,mirasçılarımın ve manevi mirasçım gençliğin...
  ben öldükten sonra kim ve ne suretle eserlerimin üzerinde gizli bir tasarrufa kalkar da ölçüyü hafifçe bile olsa örselerse,tezgahını başına yıkınız!
  en büyük korkularımdan biri,nice müellifin başına geldiği gibi, ölümümden sonraki tahriflerdir.

  4-beni,ayrıca hususi vasiyetimde gösterdiğim gibi,islami usullerin en incelerine riayetle gömünüz!
  burada,umumi vasiyette de belirtilmesi gereken bir noktaya dokunmalıyım:1935 yılında,mürşidim ve kurtarıcım esseyyid abdülhakim efendi hazretlerine, bir yazımı okumuştum.bu yazı,kendilerini tanıdıktan sonraki dünya görüşüme ait olarak,zamanenin bize aykırı,meşhur bir gazetesinde çıkmıştı ve türk'ün tarih muhasebesini islami tafekkür noktası etrafında çerçeveliyordu.
  yazıyı ellerine aldılar,kalem istediler ve üstüne öz elleriyle 'altın ile yazılacak yazı'buyurdular.işte hususi zarfında duran bu kesilmiş makaleyi,bütün eserlerimin tasdiknamesi olarak kefenime iliştirsinler..

  5-nasıl,nerede ve ne şekilde öleceğimi allah bilir.fakat imkan aleminde en küçük pay bulundukça,biricik dileğim ankara'da bağlum nahiyesindeki yalçın mezarlıkta,şeyhimin civarına defnedilmektir.elden gelen yapılsın...

  6-cenazeme çiçek ve bando muzika gönderecek makam ve şahıslara uzaklığımız ve kimsenin böyle bir zahmete girişmeyeceği malum.
  fakat bu hususta bir muziplik zuhur edecek olursa,ne yapılmak gerektiği de beni sevenlerce malum...çiçekler çamura ve bando yüzgeri koğuşuna...

  7-cenazemde,namazıma durmayacaklardan hiç kimseyi istemiyorum! nede,kim olursa olsun,kadın...ve bilhassa,ölü simsarı cinsinden imam! ve 'bid'at' belirtici hiçbirşey! ...başucumda ne nutuk,ne şamata, ne medh,ne şu,ne bu...sadece fatiha ve kur'an...

  8-mezarımda ilahi ve ulvi isim ve sıfatlardan ve benim beşeri ve süfli isim ve sıfatlarımdan hiçbir iz bulunmayacak...mevlid de istemem!
  onu,uhrevi rüşvet vasıtası yapanlara bırakınız!
  sadece kur'an...

  9-şimdi sıra en büyük dileğimde...müslümanlardan,eğer bu davada hizmetim geçtiğine inanan varsa,şunları istiyorum: her ferdin,herhangi bir kifayet hesabına yanaşmaksızın,benim için 'necip fazıl'ın kazaborcuna karşılık' niyeti ile bir günlük (beş vakit) namaz kılması ve yine birgün oruç tutması... mevtanın ardından,onun için kaza namazı şafii içtihadında caizdir ve aynı içtihat hanefilerce de rahmettir.
  her ferdin,en aşağı yüz tevhid kelimesi okuyup sevabının mislini bana hediye etmesi...70 bine dolması lazım...bir de,üzerimde hakkı olanların bunu allah rızası için helal etmeleri...
  ölünceye dek,üzerimdeki allah ve kul haklarından mümkün olanını ödeyebilmek için elimden geldiği kadar cehdetmek azmindeysem dene olacağını,nereye,hangi noktaya varabileceğimi bilmiyorum ve yardımı müslümanlardan bekliyorum.
  'şey'en lillah' tabiriyle bana allah için bir şey veriniz! yardımınızı
  esirgemeyiniz!

  10-allahı,allah dostlarını ve düşmanlarını unutmayınız! hele düşmanlarını! ..olanca sevgi ve nefretinizi bu iki kutup üzerinde toplayınız!

  11-beni de allah ve resul aşkının yanık bir örneği ve ardından birtakım sesler bırakmış divanesi olarak arada bir hatırlayınız

 • Hatice Semiz
  Hatice Semiz

  nazım hikmet'le ilgili yaptığı yorumlardan ötürü kendisini sevmiyorum

 • Serdar Erkovan
  Serdar Erkovan

  benliğimi sarınca bütün şiirlerin..
  oturup düşünür oldum tüm dizelerin..
  karanlıkta parlayan,ışıldayan gözlerin..
  bir mıh gibi çakıldı; satırların,sözlerin..!

  oturup ağlasamda geri gelmez o yürek..
  bu davanın yoluna; sen gibi ADAM gerek..
  MEVLAM nasip etsede; rüyamızda bir görsek..
  adam gibi adamdın; cennet mekan KISAKÜREK..!

 • Hüzün Yalçın
  Hüzün Yalçın

  .... Esasen cok önemli ve asil soruyu cevaplamamisim af edersiniz...


  NECİP FAZIL KISAKÜREK sizce ne demek,
  NECİP FAZIL KISAKÜREK size neyi çağrıştırıyor?

  -] Necip Fazil Kisakürek benim icin ruh gidasi demek...
  Onun ismi sahsen bende huzuru, düsündürücü ders alinan aciyi ve kederi göstermektedir...

  Tesekkürler....

 • Hüzün Yalçın
  Hüzün Yalçın

  Icimdeki idraki ayaga kaldiran ve icimdeki uslanmaz arsiz 'ben-in' inislerini ve cikislarini belirten her düsünce fikir hal hareket ruh halime anlam katan bu essiz sair Necip Fazil Kisakürek, hayatimda kücüklügümden beri nezdimde yer etmis ve duygu yüklü essiz bir sahsiyetdir.
  En cok sevdigim siirleri ve sözlerinden bazilarini sizlerle paylasmak isterim:

  'Surda bir gedik actik, mukaddes mi mukaddes;
  Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es...'

  'Ellerime uzanan dudaklari tepeyim;
  Allah diyen gel seni ayagindan öpeyim'

  'Dügümlenirken uzun yollarin ufukta ucu bugünde gelmedi hasretle beklenen yolcu.'

  'Lugat, bir isim ver bana halimden;
  Herkesin bildiği dilden bir isim!
  Eski esvaplarım, tutun elimden;
  Aynalar söyleyin bana, ben kimim? ' (Cile siirinden)  (Hatali türkcemden dolayi daha dogrusu kötü türkcemden dolayi affiniza ve hos görünüzü dilerim)


  Dilerim her aniniz her bakisiniz bir hayir ve güzellik olur, daim olun, gül olun, sag olun, var olun....

  Not.: Ayriyeten editörlere görevlerinden dolayida tesekkürlerimi arz eder kolayliklar dilerim...

 • Yeşim Yeşim
  Yeşim Yeşim

  üstadım... seni nasıl anlatabilirim kelimelerle.... bu mümkün degil... mekanın cennet olsun inşallah

 • Yeşil Hazretleri ``
  Yeşil Hazretleri ``

  ...

  Ölürsün... Kapanır yollar geriye;
  Ben mezarla sırdaş olur, beklerim.
  Varılmaz hayale işaret diye
  Toprağında bir taş olur, beklerim...

  ...

 • Ömer Tan
  Ömer Tan

  anlam: Necip Fazıl Kısakürek demek üstat demek şiir demek türkçe demek o gelmiş geçmiş en üstün şairlerden biri kaçmamış korkmamış inandığı yolda devamlı yürümüş onun her mısrasında sayfalar dolusu anlam var huzur var kurtuluş var eğer şairliğe özenenler varsa sanatını sır saklayarak devam ettirmeli okuyanları düşündürmeli toplumu kendi seviyesine çıkarmalı şair toplumun seviyesine inmez çünkü o milletini yüceltmek için var onun her sözünde ilham var yüce rabbimizin türk milletine vermiş olduğu büyük bir nimet necip fazıl bir kere marifeti kendinde arayanlardan şair olmaz ancak hokkabaz olur şair her kalıpta şiir yazabilmeli belli bir kalıpta şiir yazıp sadece kafiye uydurmak deildir şairlik içi boş anlam ve değer taşımayan mısraları dizdirerek dörtlükler oluşturmak deildir şiir.

 • Canan Gül
  Canan Gül

  mihenk taşı ve düğümlenmiş seslerin haykırışı

 • Samet Sakal
  Samet Sakal

  Sultan-üş Şuara ya laf demek şiir bilmemek edebiyattan anlamamak demektir...ölüm teması şiirlerinde bolca bulunur ancak yaşamın ana temasıda ölüm değil midir zaten? ..sonsuzlukta bir nokta olmaktır ölüm...bugünde bir dev olmaktan iyi olsa gerek...

 • Şahmerdan Yıldırım
  Şahmerdan Yıldırım

  Ne hasta bekler sabahı
  Ne taze ölü mezarı
  Ne şeytan bir günahı
  Seni beklediğim kadar.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Akşamı getiren sesleri dinle,
  Dinle de gönlümü alıver gitsin.
  Saçlarımdan tutup kor gözlerinle,
  Yaşlı gözlerime dalıver gitsin.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Bir idamlık Ali vardi, asıldı,
  Kaydını düştüler, mühür basıldı.
  Geçti gitti, birkaç günlük fasildı
  Ondan kalan, boynu bükük ve sefil;
  Bahçeye diktiği üç beş karanfil...

  (N.F.K. - Zindandan Mehmed'e mektup'tan bir bölüm)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  İlla bu kamplaşma neden?
  Sevip sevmeme beğenip beğenmeme ayrı şeylerdir,
  tahammül etmek ayrı şeydir.
  Nazım Hikme'te bizim, Necip Fazıl'da,
  Her İkiside bu toprağın yani Anadolu'nun çocuklarıdır.
  Herkesi sevmek zorunda değiliz,
  ama herkesin duygu, düşünce ve fikirlerine saygı göstermek zorundayız.

 • Yiğit Tekin
  Yiğit Tekin

  necip fazıl kısakürek hiç bir şey ve her şey dir.eski solcudur. kaldırımlar şiirini dinlemenizi tavsiye ederim yiğit tekin de okumuş ve muhteşem yorumlamış izlesene de var dinleyin derim

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Değerli şair,yazar ve fikir adamı.. Şayet şovenist milliyetçilik ve teokratik devlet ideali gibi takıntıları olmasaydı eminim ki eserleri dünyada bestseller olmuştu..Maalesef evrensel açıdan olaylara bakmamasıyla kendine yazık etmiş.. Allah rahmet eylesin..

 • T£k Bir
  T£k Bir

  Devlet ve milletinin 7 asırlık hayatında dört devre...
  Birincisi iki buçuk asır... Aşk, vecd, fetih ve hakimiyet...
  İkincisi üç asır... Kaba softa ve ham yobaz elinde sefalet ve hezimet...
  Üçüncüsü bir asır... Allahın, Kur'ân'ında 'belhüm adal-hayvandan aşağı' dediği cüce taklitçilere ve batı dünyasına esaret...
  Ya dördüncüsü? .... Son yarım asır! .. İşgâl ordularının bile yapamayacağı bir cinayetle, madde plânında kurtarıldıktan sonra ruh plânında ebedî helâke mahkûmiyet... İşte tarihinde böyle dört devre bulunduğunu gören... Bunları, yükseltici aşk, süründürücü satıhçılık, çürütücü taklitçilik ve öldürücü küfür diye yaftalayan ve şimdi, evet şimdi...
  Beşinci devrenin kapısı önünde nur infilâkı yeni bir şafak fışkırışını gözleyen bir gençlik...

  Gökleri çökertecek ve son moda kurbağa diliyle bütün 'dikey'leri 'yatay' hale getirecek bir çığlık kopararak 'mukaddes emaneti ne yaptınız? ' diye meydan yerine çıkacağı günü kollayan bir gençlik...

  Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin dâvacısı bir gençlik...

  Halka değil, Hakka inanan; meclisinin duvarında 'Hakimiyet Hakkındır' düsturuna hasret çeken, gerçek adâleti bu inanışta bulan ve halis hürriyeti Hakka kölelikte bilen bir gençlik...

  Bugün komik üniversitesi, hokkabaz profesörü, yalancı ders kitabı, demagog politikacısı, çıkartma kâğıdı şehri, muzahrafat kanalı sokağı, takma diş fabrikası, fuhuş albümü gazetesi, mümin zindanı mâbedi, temeli yıkık ailesi, hâsılı kendisini yetiştirecek bütün cemiyet müesseselerinden aldığı zehirli tesiri üzerinden atabilecek, kendi öz talim ve terbiyesine memur vasıtalara kadar nefsini koruyabilecek, destanlık bir meydan savaşı içinde ve bu savaşı mutlaka kazanmakla vazifeli bir gençlik...

  Annesi, babası, ninesi ve dedesi de içinde olsa, gelmiş ve geçmiş bütün eski mümin nesillerden hiçbirini beğenmeyecek, onlara 'siz güneşi ceplerinizde kaybetmiş marka müslümanlarısınız! Gerçek müslüman olsaydınız bu hallerden hiçbiri başımıza gelmezdi! ' diyecek ve gerçek müslümanlığın 'nasıl'ını ve 'ne idüğü'nü her haliyle gösterecek bir gençlik...

  Tek cümleyle, Allahın, kâinatı yüzü suyu hürmetine yarattığı Sevgilisinin fezayı bütün yıldızlariyle manto gibi saran mukaddes eteğine tutunacak, ve O'ndan başka hiçbir tutamak, dayanak, sığınak tanımayacak ve O'nun düşmanlarını ancak kubur farelerine lâyık bir muameleye tâbi tutacak bir gençlik...

  İşte bu gençliği, bu gençliğin ilk filizlerini karşımda görüyorum. Şekillenmesi, billurlaşması için 30 küsur yıldır, devrimbaz kodomanların viski çektiği kamış borularla kalemime ciğerimden kan çekerek yırtındığım, paralandığım ve zindanlarda süründüğüm bu gençlik karşısında, uykusuz, susuz, ekmeksiz, başımı secdeye mıhlayıp bir ömür Allaha hamd etme makamındayım.

  Genç adam! Bundan böyle senden beklediğim şudur: Tabutumu öz ellerinle musalla taşına koyarken, Anadolu kıtası büyüklüğündeki dâva taşını da gediğine koymayı unutma ve bunu tek vasiyetim bil! Allahın selâmı üzerine olsun...

  Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!
  Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es! ...

  Necip Fazıl Kısakürek

 • T£k Bir
  T£k Bir

  Necip Fazıl Kısakürek üstadın vasiyeti..

  “...Nasıl, nerede ve ne şekilde öleceğimi Allah bilir. En büyük korkularımdan biri, nice müellifin başına geldiği gibi, ölümümden sonraki tahriflerdir.

  Beni, ayrıca hususi vasiyetimde gösterdiğim gibi, İslami usullerin en incelerine riayetle gömünüz!

  Cenazeme çiçek ve bando muzika gönderecek makam ve şahıslara uzaklığımız ve kimsenin böyle bir zahmete girişmeyeceği malum. Fakat bu hususta bir muziplik zuhur edecek olursa, ne yapılmak gerektiği de beni sevenlerce malum... Çiçekler çamura ve bando yüzgeri koğuşuna...

  Cenazemde, namazıma durmayacaklardan hiç kimseyi istemiyorum! Nede, kim olursa olsun, kadın... Ve bilhassa, ölü simsarı cinsinden imam! (üstadın bu sözü bana Türkan Saylanın cenazesindeki amin efektini kullanan şakşakçı imamı hatırlattı ne hikmetse :) ..)
  Ve 'bid'at' belirtici hiçbirşey! ...

  Başucumda ne nutuk, ne şamata, ne medh, ne şu, ne bu... Sadece Fatiha ve Kur'an...

  Mezarımda ilahi ve ulvi isim ve sıfatlardan ve benim beşeri ve süfli isim ve sıfatlarımdan hiçbir iz bulunmayacak... Mevlid de istemem! Onu, uhrevi rüşvet vasıtası yapanlara bırakınız! Sadece Kur'an...

  Allah’ı, Allah dostlarını ve düşmanlarını unutmayınız! Hele düşmanlarını! ...

  Olanca sevgi ve nefretinizi bu iki kutup üzerinde toplayınız!

  Beni de Allah ve Resul aşkının yanık bir örneği ve ardından bir takım sesler bırakmış divanesi olarak arada bir hatırlayınız! ”...

 • Ferit Ala
  Ferit Ala

  Vefat yıldönümü, Nur içinde yat şiirlerin sultanı...

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  Zamanın çarkları sizi yürütüyor, zamanın çarkları beni öğütüyor.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  BEKLENEN

  Ne hasta bekler sabahı,
  Ne taze ölüyü mezar.
  Ne de şeytan, bir günahı,
  Seni beklediğim kadar.

  Geçti istemem gelmeni,
  Yokluğunda buldum seni;
  Bırak vehmimde gölgeni,
  Gelme, artık neye yarar?

  N.F.K. (1937)

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  ALLAH DERİM

  Sırtımda taşınmaz yükü göklerin;
  Herkes koşar, zıplar, ben yürüyemem!
  İsterseniz hayat aşını verin;
  Sayılı nimetler bal olsa yemem!

  Ey akıl, nasıl da delinmez küfen?
  Ebedî oluşun urbası kefen!
  Kursa da boşluğa asma köprü, fen,
  Allah derim, başka hiçbir şey demem!

  N.F.K. (1973)

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır..

 • Yasin Büyükdağ
  Yasin Büyükdağ

  Şiirlerini okuduğumda, bütün şiir anlayışımın değiştiği, şiiri yeniden keşfetmeme neden olan büyük şair...