Kültür Sanat Edebiyat Şiir

zal oğlu rüstem sizce ne demek, zal oğlu rüstem size neyi çağrıştırıyor?

zal oğlu rüstem terimi Hikmet Turan tarafından 12.05.2005 tarihinde eklendi

 • Yılmaz Derin
  Yılmaz Derin18.05.2016 - 02:17

  Rüstem batım Show. genel sapık. delikli demirden korkmayan ve tirene binen şahıs-ı na munaaaaahasır bir vatandaş'ül cenabet.

 • Alp Aldatmaz
  Alp Aldatmaz30.09.2015 - 15:25

  Zaloglu'nu bosverinde, Saka (iskit) Hakan'i Alp Er Tonga, bu Rüstemleri mahfetmis 70 savasin hepsinde yenmis.

  Zaloglu Rüstem'e kürt diyenler bunu iranda söylerse, iran'daki farslar onlari devletin tarihine muhalefetten devrim mahkemesinde yargilayip meydanda asarlar.

  Bu kürtler tam kro, Fars'larin herseyini sahiplenirler. Kütçe bile farsça iken, kelimeleri kürtçe diyerek her boku kürtçe diye lanse ederler.

  Farslar o kadar mühimdiler de, neden Türkler yönetti orayi 1000 senedir. Bugünkú iraní bile Türkler kurdu, farslar daha dün iktidar oldular.

 • Beria Mümine Akela
  Beria Mümine Akela09.09.2015 - 16:27

  Firdevsi'nin 5 ciltlik Şehnamesinde müthiş bir şekilde anlattığı İran halk kahramanı Rüstem'in babası olan Zal albinoydu doğdunda. bu yüzden babası onu terketmiş ve simurg büyütmüştü onu. Rüstem oğlu Sührab'ı öldürdüğünde ve Keykavus'un oğluna bakmaya başladıktan sonra bıraktım okumayı Şehname'yi.

 • Memet Kaynar
  Memet Kaynar08.05.2013 - 22:23

  hep merak ediyrdum zaloglu rustemin hayatini, bir yigit kahraman oldugunu duymustum ama nereli oldugu hakkinda bilgim yoktu. yaptigim bazi arastirmalara gore, daha once iclerine sindiremedikleri diger kürt dusunurlerler gibi ZAL'ıda sindiremediler. okuduklarima gore zalda kürt.

 • Emren Güleryüz
  Emren Güleryüz07.09.2012 - 10:51

  hani Rüstem bembeyaz doğuyorda zal onu kuşlara emanet ediyor (simorg) ben acıyla demlenen bu yüreği kime emanet edeyim

 • Mehmet Fatih Balta
  Mehmet Fatih Balta29.08.2012 - 22:02

  Rüstem-e Zâl... Bir iran evsanevi kahramanı olarak geçer. Neriman ] Samu sawur ] Zal Ve Rüstem Mezopotamya egemenliğinin yüzyılalrca Perslerde olması; Perslerle yüzyıllarca ortak bir yasayıs icinde olmaları nedeniyle İran hükümdarlarına hizmet etmişlerdir. Kürt oldukları bilinmektedir. Kürtler newroz bayramlarında bu şahısları yad etme törenleri yapmıslardır. Yine bir iran evsanevi kahramanı olan Demirci Kawa da bu törenlerde temsillenmiştir. Fakat günümüzde bu törenlerin sayısı nerdeyse tükenmiştir.

  Rüstemin oğlu Sohrab hariç hepsi iran için hizmetler vermiştir. İran kralı Key Kawus Rüstemin pek söz dinlememesi itibari ile Rüstemi 20 yıl şehire girmemek kaydıyla sürgün etmiştir. Bu sırada Rüstemin karısı Tahmina ile bir çoçukları olur. Fakat Rüstemin sürgün edilmesi ve yenilmez bir kahraman olması yüzünden düşmanlarıda bulunmaktadır. Tahmina bu yüzden Sohrab a babasının Rüstem olduğunu açıklamadan onu büyütmüştür. Zamanla Sohrabın namı büyük derecede yayılır. Ve turan hükümdarı Efrasiyab onu sarayına davet eder ve İranla savaşmak ve askerline cesaret vermek adına generali olarak tayin eder. Tahmina Efrasiyabın İrana savaş açaçağını duyunca Rüstemin bu savaşa katılacagından emindir. Bu yüzden oğlu Sohrab'a Babasının kim olduğunu açıklar. Efrasiyab bu gerçeği bilmekteydi amacı baba ve oğulu birbirine vurdurmaktı. Ama bu açıklamaya engel olamamıştır fakat yinede durum onun lehine gelişir.
  İran hükümdarı Sohrabın ne kadar büyük bir savaşçı oldugunu duyunca bir sekilde Rüstemin en iyi arkadaslarını göndererk onu geri getirtir. Fakat Sohrab ın namı Key Kawus u öylesine etkilemiştir ki Rüstemin yaşınıda göz önünde bulundurarak. Rüstemin savaşa katıldıgında adının açıklanmasını istemez cünkü olurda Sohrab, Rüstemi yenerse bu yenilgi İran ordusunu büyük bir korkuya itecektir. Bu yüzden Baba ve oğul birbirinin kim olduklarını bilmeden savaşırlar ve savasşın sonunda Rüstem oğlunu yener ve öldürür.
  Zerdüşt rahiplerden pehlevice öğrenen firdevsi bunu epik ve destansı ve insnaı büyüleyecek sekilde anlatmıstır.


  Ama günümüzde resmi olarak bu insnaların kürt oldugu açıklanmamıştır. Tıpkı Selahaddin eyyubi gibi. Ve yine diyarbakırlı Nesimi, Urfalı Nabi, bugün ki Kuzey ırakta yaşayan Fuzuli mehmet ve daha bilemediğimiz yüzlerce kişi ve Tüm kürt tarihi yokolmus, tahrip edilmis ve gizlenmiştir.

  Bkz:
  Zaloğlu Rüstemin Oğlu filmi


  Rüstem ile Sohrab'ın hikâyesi...
  http://mavikubbe.blogcu.com/rustem-ile-sohrab-in-hikayesi/10702443

 • Belgin Zal
  Belgin Zal18.03.2012 - 01:06

  zaloğlu rüstem inanc güc adalet simgesidir bence

 • Belgin Zal
  Belgin Zal18.03.2012 - 01:05

  zal

 • Acem Kizii
  Acem Kizii03.10.2011 - 15:01

  Hakī m Abu'l-Qā sim Ferdowsī iranin saiirlerinden yazdigi muhtesem siirler her okudumda kendimi o hikayenin tam ortasinda buldum muhtesem bir sah eser bence :)

 • Ercan Taşdemir
  Ercan Taşdemir10.09.2011 - 17:13

  'Okla vurulmayacağına kanaat getirirse, meydanda bin kişiye meydan okuma cesareti varmış'... Bu, ne kadar doğru bilemem; ama gerçekten karşısına bir ordu çıkaracak kadar bazı korkak medeniyetler de vardı. Kendilerini uygar gören doğu kavimlerini ve cahil diye adlandıranların, korkak sananların aynaya baktıkları kesindir.