Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

zal oğlu rüstem sizce ne demek, zal oğlu rüstem size neyi çağrıştırıyor?

zal oğlu rüstem terimi Hikmet Turan tarafından tarihinde eklendi

 • Mehmet Karahanlı
  Mehmet Karahanlı

  Sadece google'dan bakıp bilgi sahibi oluyorsunuz ve ne kadar bilgisiz olduğunuz da burdan belli. Bin yıl önce yazılmış ve ondan önce de yazılmış eserler var. Ama işinize gelmiyor okumak, sadece telefondan kuru bilgi! Okumuş olsaydınız sadece her kafadan bir ses çıkmazdı.

 • Namık ALTIPARMAK
  Namık ALTIPARMAK

  Zal oğlu Rüstem ( Rüstem-i İrani);

  İranın ünlü edebiyatçısı, FİRDEVSİ tarafından X.yy da, 60 bin beyit olarak yazılmış, ŞAHNAME yada şehname adlı eserindeki,onlarca destan kahramanlarından biridir.Hepsi hayal ürünüdür.Ve İrani dirler.

  Sasani imparatorluğu, Hz.Ömer (r.a.) tarafından 642 yılında yıkılınca, Onurları kırılan PERS (İRAN) lıları, dörtyüz yıl sonra, Firdevsi tarafından"Bununla İran milletini yeniden dirilttim." diyerek, İranlıların, kırılan onurlarını, yerine getirmek için yazılmıştır.
  Firdevsi, ödül almak ve itibar görmek için,bu eserini Gazneli MAHMUD a sunmuştur. Gazneli Mahmud "Benim ordum da bu kahramanlardan yüzlerce var "diyerek, kıymet vermemiştir.

  Ezcümle;
  Şahname deki (şehname) hayal ürünü kahramanları, kim istiyor ve kimin ihtiyacı varsa onun olsun...

 • yakup erduran
  yakup erduran

  RÜSTEMİ ZAL TARİHTE BİR KÜRT KAHRAMANIDIR VE EN GÜÇLÜ İNSANDIR

 • Yılmaz Derin
  Yılmaz Derin

  Rüstem batım Show. genel sapık. delikli demirden korkmayan ve tirene binen şahıs-ı na munaaaaahasır bir vatandaş'ül cenabet.

 • Alp Aldatmaz
  Alp Aldatmaz

  Zaloglu'nu bosverinde, Saka (iskit) Hakan'i Alp Er Tonga, bu Rüstemleri mahfetmis 70 savasin hepsinde yenmis.

  Zaloglu Rüstem'e kürt diyenler bunu iranda söylerse, iran'daki farslar onlari devletin tarihine muhalefetten devrim mahkemesinde yargilayip meydanda asarlar.

  Bu kürtler tam kro, Fars'larin herseyini sahiplenirler. Kütçe bile farsça iken, kelimeleri kürtçe diyerek her boku kürtçe diye lanse ederler.

  Farslar o kadar mühimdiler de, neden Türkler yönetti orayi 1000 senedir. Bugünkú iraní bile Türkler kurdu, farslar daha dün iktidar oldular.

 • Beria Mümine Akela
  Beria Mümine Akela

  Firdevsi'nin 5 ciltlik Şehnamesinde müthiş bir şekilde anlattığı İran halk kahramanı Rüstem'in babası olan Zal albinoydu doğdunda. bu yüzden babası onu terketmiş ve simurg büyütmüştü onu. Rüstem oğlu Sührab'ı öldürdüğünde ve Keykavus'un oğluna bakmaya başladıktan sonra bıraktım okumayı Şehname'yi.

 • Memet Kaynar
  Memet Kaynar

  hep merak ediyrdum zaloglu rustemin hayatini, bir yigit kahraman oldugunu duymustum ama nereli oldugu hakkinda bilgim yoktu. yaptigim bazi arastirmalara gore, daha once iclerine sindiremedikleri diger kürt dusunurlerler gibi ZAL'ıda sindiremediler. okuduklarima gore zalda kürt.

 • Emren Güleryüz
  Emren Güleryüz

  hani Rüstem bembeyaz doğuyorda zal onu kuşlara emanet ediyor (simorg) ben acıyla demlenen bu yüreği kime emanet edeyim

 • Mehmet Fatih Balta
  Mehmet Fatih Balta

  Rüstem-e Zâl... Bir iran evsanevi kahramanı olarak geçer. Neriman ] Samu sawur ] Zal Ve Rüstem Mezopotamya egemenliğinin yüzyılalrca Perslerde olması; Perslerle yüzyıllarca ortak bir yasayıs icinde olmaları nedeniyle İran hükümdarlarına hizmet etmişlerdir. Kürt oldukları bilinmektedir. Kürtler newroz bayramlarında bu şahısları yad etme törenleri yapmıslardır. Yine bir iran evsanevi kahramanı olan Demirci Kawa da bu törenlerde temsillenmiştir. Fakat günümüzde bu törenlerin sayısı nerdeyse tükenmiştir.

  Rüstemin oğlu Sohrab hariç hepsi iran için hizmetler vermiştir. İran kralı Key Kawus Rüstemin pek söz dinlememesi itibari ile Rüstemi 20 yıl şehire girmemek kaydıyla sürgün etmiştir. Bu sırada Rüstemin karısı Tahmina ile bir çoçukları olur. Fakat Rüstemin sürgün edilmesi ve yenilmez bir kahraman olması yüzünden düşmanlarıda bulunmaktadır. Tahmina bu yüzden Sohrab a babasının Rüstem olduğunu açıklamadan onu büyütmüştür. Zamanla Sohrabın namı büyük derecede yayılır. Ve turan hükümdarı Efrasiyab onu sarayına davet eder ve İranla savaşmak ve askerline cesaret vermek adına generali olarak tayin eder. Tahmina Efrasiyabın İrana savaş açaçağını duyunca Rüstemin bu savaşa katılacagından emindir. Bu yüzden oğlu Sohrab'a Babasının kim olduğunu açıklar. Efrasiyab bu gerçeği bilmekteydi amacı baba ve oğulu birbirine vurdurmaktı. Ama bu açıklamaya engel olamamıştır fakat yinede durum onun lehine gelişir.
  İran hükümdarı Sohrabın ne kadar büyük bir savaşçı oldugunu duyunca bir sekilde Rüstemin en iyi arkadaslarını göndererk onu geri getirtir. Fakat Sohrab ın namı Key Kawus u öylesine etkilemiştir ki Rüstemin yaşınıda göz önünde bulundurarak. Rüstemin savaşa katıldıgında adının açıklanmasını istemez cünkü olurda Sohrab, Rüstemi yenerse bu yenilgi İran ordusunu büyük bir korkuya itecektir. Bu yüzden Baba ve oğul birbirinin kim olduklarını bilmeden savaşırlar ve savasşın sonunda Rüstem oğlunu yener ve öldürür.
  Zerdüşt rahiplerden pehlevice öğrenen firdevsi bunu epik ve destansı ve insnaı büyüleyecek sekilde anlatmıstır.


  Ama günümüzde resmi olarak bu insnaların kürt oldugu açıklanmamıştır. Tıpkı Selahaddin eyyubi gibi. Ve yine diyarbakırlı Nesimi, Urfalı Nabi, bugün ki Kuzey ırakta yaşayan Fuzuli mehmet ve daha bilemediğimiz yüzlerce kişi ve Tüm kürt tarihi yokolmus, tahrip edilmis ve gizlenmiştir.

  Bkz:
  Zaloğlu Rüstemin Oğlu filmi


  Rüstem ile Sohrab'ın hikâyesi...
  http://mavikubbe.blogcu.com/rustem-ile-sohrab-in-hikayesi/10702443

 • Belgin Zal
  Belgin Zal

  zaloğlu rüstem inanc güc adalet simgesidir bence

 • Belgin Zal
  Belgin Zal

  zal

 • Acem Kizii
  Acem Kizii

  Hakī m Abu'l-Qā sim Ferdowsī iranin saiirlerinden yazdigi muhtesem siirler her okudumda kendimi o hikayenin tam ortasinda buldum muhtesem bir sah eser bence :)

 • Ercan Taşdemir
  Ercan Taşdemir

  'Okla vurulmayacağına kanaat getirirse, meydanda bin kişiye meydan okuma cesareti varmış'... Bu, ne kadar doğru bilemem; ama gerçekten karşısına bir ordu çıkaracak kadar bazı korkak medeniyetler de vardı. Kendilerini uygar gören doğu kavimlerini ve cahil diye adlandıranların, korkak sananların aynaya baktıkları kesindir.

 • Yunus Tunçok
  Yunus Tunçok

  zaloğlu rüstem efrasiyabı yenerek ömrünün son dönemlerinde bir zafer daha kazanmıştı. fakat öldürmek istememişt efrasiyab'ı; çünkü oda kendisi kadar güçlü ve başarılı bir komutandı. ama barışa şans tanımamıştı.850 yaşları civarında öldüğünde sayısız zafer bırakacaktı arkasında.kaynak tarihi taberi

 • Belgin Zal
  Belgin Zal

  zaloğlu rüstem zal benim ata dedemdir ben zaloğlu hakkında geniş bilgi edınmek istiyorum bilgisi olanlar detey bilmek istıyorum belgelı bilgilere ihtiyacım var irana bile gitmeyi düşünüyorum lutfen belge nerden bulurum yardımcıolabılecek birileri varsa destek bekliyorum teşekkurler belgin zal

 • Belgin Zal
  Belgin Zal

  zaloğlu rüstem zal benim ata dedemdir ben zaloğlu hakkında geniş bilgi edınmek istiyorum bilgisi olanlar detey bilmek istıyorum belgelı bilgilere ihtiyacım var irana bile gitmeyi düşünüyorum lutfen belge nerden bulurum yardımcıolabılecek birileri varsa destek bekliyorum teşekkurler belgin zal

 • Osman Demir
  Osman Demir

  Okuduklarımdan anladığım kadarı ile islamdan önce yaşayıp müslüman olan, kürt olup pers kahramanı olan, iranlı yada kürt olmasına rağmen arabistanda mezarı olan, Hz Ali tarafından kabrinden çıkarılan biri imiş. Hz Ali İle Rüstemin Hikayesinin yalandan ibaret olduğunu düşünüyorum. Rüstemin ispatlanamayan bir kahraman olduğu belli iken, teketekte Hz Alinin Rüstem gibi bir hayal kahramanından güçsüz olduğunu düşünmeside bir o kadar hayaldir. Netekim Hz ali Rüstemi Training Knife ile bile keser hemde stunda. :) Aynı zamanda kürt yada farisi olan birinin Hz alinin yaşadığı yerdeki kabristanda yatması ne kadar saçmadır. Arap olmasın sakın.. Birde rüstemi zal kürtçe imişmişde o yüzden kürtmüş. Kürtmüş farisiymiş beni ilgilendirmez de rüstemi zal kürtçe biye bu adam kürt olmak zorunda değilki. O na kalırsa zal oğlu rüstem türkçe bu adam türkmü şimdi. rüstem bin zal'da arapça ne ilginç dimi. Zal son rustam de ingilizce. Vay be..

 • Sait Sezgin
  Sait Sezgin

  olmayan bir milleti milet yapmaya ugrasmak olmayan bir dili dilyapmaya kalkmak kadar ici disi bos bir ugras yokdur bizim insanimiz ve hem dinkardesimiz olan ve anadolu topraklarinda yasamis veyasamaya devam eden bir halk veya bir asiret toplulugu olan kürkleri millet yapmaya ve kürtce dillerini dünya dillerinden bir millet dili oldugunu savunmak kadar
  bos bir ugras yokdur

 • Salih Sarikaya
  Salih Sarikaya

  zalaoglu rüstem cok dindar ve cok güclü bir zatti ha türk ha kürt ne farkeder! sonucda müslümandi elhamdülillah! rabbim onun ve onun gibilerden razi olsun amin!

 • Salih Sarikaya
  Salih Sarikaya

  atmayin bre cahiller

 • Salih Sarikaya
  Salih Sarikaya

  arkadaslar su kürt türk olayini kaldirin allah rizasi icin hepimiz kardesiz! zalaoglu rüstem gercekten bir kahramandi ve dindardi bazi arkadaslarin yazdigi gibi hz.ali.radiyallahu anh.bir riyayete göre basindan gercekten mezar hadisesi gemistir! sunuda unutmayalim lütfen ahirette türk kürt sorulmayacak (yani hic bir irk) ama müslümanlik elbette sorulacak! BU COK ÖNEMLI ARKADASLAR!

 • Mustafa Yılmaz
  Mustafa Yılmaz

  Zaloğlu rüstem yada rüzteme zal farsça kökenlı isim olup ıranda yaşamış mitolojik bır ıran kahramanıdır

 • Cemal Yildirmaz
  Cemal Yildirmaz

  tûrklerin tarih boyunca kendilerine mal etmeye calistigi ama bunu beceremeyince de bu sefer arap yada fars olarak lanse etmeye calistiklari eba muslimi horasani,selahattini eyyubi ve daha bir cok tarihi kisilik gibi rostemê zal(yani zal in oglu rustem) da bir kûrt tûr ama ne yazikki turanci zihniyet bunu bir turlu kabullenemedigi icin her zaman bu tur kisilikler ya turk yada arap yada fars olarak yutturulmaya calisilmistir.

 • Ali Akyüz
  Ali Akyüz

  hz ali banlik duygusuna kapılır ve çokgüçlü olduğunu düşünür peygamberimize gelir ve benden daha güçlü biri varmı der oda mezarlığa git selamün aleyküm rüstem de der ama elini tutma sakın der hz ali mezarlıga gider selamün aleyküm rüstem der 5 ila 6 mezardan aleyküm selam derler sonrasında ali 1 sefer daha selam verir ama bu sefer selamün aleyküm zaloğlu rüstemm der bir mezarın içinden iri yarı güçlü kuvvetli bir adam çıkar aleyküm selam ya ali. ve rüstem ya ali şu elini uzatta şurdan çıkayım der ali elini vermez yanına irice bir taş atar tutunsun diye rüstem taşi eline alır okadar kuvvetlidirki taşı unufak eder sonra mezardan çıkar ayağının bastığı yer çöker ya ali toprak çürümüş bizi tartmıyo der ve sonrasın da ya ali allah sana aslanım dedi bana kedim deseydi sen görseydin rüstemi der arkadaşlar bu yazdıklarım yaşlı bir amcamızdan dinledim nekadar doğru veya yanlış bilmiyorum...

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Yazım hatası.Zaloğlu Rüstem (birleşik olacaktı)

  Bir muhalefet milletvekili Zaloğlu Rüstem olmaya soyunmuş,Ancak Zülfikarı tahta olduğundan bu işi kıvıramamıştır.üstelik de genel başkanı tarafından azarlanmıştır.

 • Emin Kurt
  Emin Kurt

  ünlü kürt kahramanıdır.rüstemi mizal kürtçe bir kelimedir...rüstemi misal isalmiyet olmdan önce yaşamıştır..küfarların devri çok büyük hayvaların yaşadığı devirde yaşamışlar..rüstem bir gün yağmur yağar o da ıslanmamak için mağaraya girer ama mağarın ağzı çok acayip bir götürünüşü var. rüstemi mizal mağarayı inceler bakar eberet derler kütçe; canavar mı dinazor mu.. o zamann çocuktur.çok korkar gider babasına olup biteni süyler...babası o ana güler oğlum o ebreti ben ödürdüm mağaraya ben yapıştırdım derler....rüstemi mizal ın inancında bildiğim kadarıyla büyle demiş GECE VE GÜNDÜZÜN ALLAHI NA İNANIYORUM DEMİŞ.
  yani allah inancı var demek ki...bildiğm kadarıyala hz ali efendimiz bir gün savaştan gelir fatma annemiz onu karşılar hz ali savaşta üstün bir zafer kazandığı için çok bübürlenir...at tan inmek ister fakat inemez ayağı şiştiği için ayağı o demirden çokamaz..fatma annemiz peygamber efendimize gider..olup biteni süyler ...peygamber efendimiz de hz aliye bir gürev verir.. gürevi şudur bir yeri tarif eder o falan yere git orda olup biteni bize rapor et..der. hz ali gider o yere gider bakarki üyle bir insan çıkarki çok farklı bir gürünüşü var..kılıcı bir tepe kadar kalkanı 2 tepe kadar kendiside bir dağ kadar. var..hz aliye selam verir hz ali selamı almaz geri düner...olup biteni süyler..peygamber efendimizde eğer onun selamını alsaydın ne kadar savaşa gitseydin o da yardımına gelecekti...der...sayın okurlar doğru rüstemi mizalın kalıntıları iranda fakat büyük cengaver in kalıntıları hala iranda saklıyor..kılıcı kalkanı hala var fakat güstrilmiyor..niye kürt olduğu için... biraz DÜRÜST OLALIM..BÜTÜN OKURLARA TEŞEKÜR EDERİM..

 • Hilmi Akyol
  Hilmi Akyol

  Ristemê Zal Med- asûr ortak imparatorluğunda ünlü Kurd kahramanın adıdır. we yaşamı boyunca Turan ırkıyla savaşmıştır. bunu iranlı yazar Eli şeriati de kitabında yazmıştı Ristem Kurd tür

 • Mine Karahanli
  Mine Karahanli

  Hanimin Ciftligi adli dizide ki bir karakter ilk aklima gelen :)

 • İrem Bilgiç
  İrem Bilgiç

  rüsteme zal bir kürt kahramanıdır.

 • Mehmet Bağlı
  Mehmet Bağlı

  zal oğlu rüstem kürt edebiyatında bir kahraman dır türklere kadar yansımıştır rüsteme zale nin adına şakılar yazılmıştır