Kültür Sanat Edebiyat Şiir

mitoloji sizce ne demek, mitoloji size neyi çağrıştırıyor?

mitoloji terimi Cem Nizamoglu tarafından tarihinde eklendi

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Toplumların izdüşümleridir..

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  …Ancak gelip geçen zaman içinde ilahlar insanın kurban edilmesi yerine,onun bedeninden bir parça alınmasıyla yetindiler.bu parça sünnette kesilen kısımdır.Sünnet olmakla her çocuk Rab’be kurban olma yükümlülüğünü yerine getirmiş oluyordu.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Ölümsüzlük,firavunlara Tanrı tarafından verilmişti,ama firavunlar ölüyordu.ölüm karşısında herkes eşitti,firavunun mezarları normal insandan ihtişamlı ve büyük olsada...karar Osiris tanrınındı.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Mitolojide,
  Tanrılar hata yapmaz
  Hatayı onaylamaz
  İnsanı mutlu etmektir
  Onları var eden neden
  Bunca insan mutsuz
  peki bu neden?

 • Şerife Duman
  Şerife Duman

  Onu gerçekten dinlediğinizde ne demek istediği ancak anlaşılabilendir.....

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  keyifli hayal dünyası.

 • Can Can
  Can Can

  'tenha sokaklardaki hayat mitolojiye benzer.her başlangıcın her sonucun bir tanrısı vardır.
  hayatı hep kendi talihindeki ölçülerde yaşamış insanları başka bir dünyanın mizacına koyamıyoruz'

 • Birgül Meral
  Birgül Meral

  mythos dinlersin merakla bitince birşeyler kalır elinde gerçek zihnindekinin aslı. duydukların bütün yalan..
  kosmogoni: sizce bu hikayeyi bize ilk anlatan kim?

 • Mesut Çelik
  Mesut Çelik

  Ya da Tanrıçaları......

 • Mesut Çelik
  Mesut Çelik

  Mitolojiye inanmam. Yok Su Tanrısı, Ateş Tanrısı, Yer, Gök, Aşk, Savaş, ŞarapTanrıları, Tanrıların Tanrısı...Vs. Vs.....saçma geliyor hepsi bana.

 • Tamara
  Tamara

  asıl merak ettiğim insanlar nasıl bu kadar tanrı yaratmışlar ya.....aşk tanrısı,güzellik tanrıçası,vs.................................

 • Merve Kırmacı
  Merve Kırmacı

  Mısır'da rakamlar çok eski zamanlardan itibaren kullanılıyordu. MÖ 2000 yılına ait birtakım aritmetik problemlerini açıklayan papirüsler ele geçmiştir. Bu dokümanlar, Kahun, Berlin ve Rhind papirüsleri diye bilinmektedir. Bu belgelerde, ölçülerin ne gibi esaslara göre yapılacağı örneklerle belirtilmiştir. Mısırlılar, Pisagor Teoremi'ni, ölçüleri 3-4-5 olan bir üçgenin dik üçgen olduğunu biliyor ve bundan inşa ölçümlerinde faydalanıyorlardı.

  Ayrıca Mısırlılar, yıldızlarla gezegenler arasındaki ayrımı da biliyorlardı. Astronomi ile ilgili çalışmalarına görülmesi çok zor olan yıldızları da eklemişlerdi.

  Diğer taraftan Mısırlıların hayatı, Nil'in yükselme ve alçalmasına bağlı olduğundan, bu durumu daima ölçmeleri ve kontrol etmeleri gerekliydi. Hükümdar, Nil'in yükselme ve alçalmasını kaydettirmek için, bir 'Nilometre' yaptırmış ve bu işle uğraşmak üzere memurlar tayin etmişti.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  Efsaneleri inceleyen bir bilim dalı diyebilmekteyim...lakin; canım yurdumun güzide futbol klupleride, arasıra efsanelere konu olmaktalar.Kendi kendilerine efsane yakıştırması yapmaktalar.Esasen kendilerinin mitoloji ile alakası küllüyen bulunmamaktadır...O efsane değil, feshane'dir.! ! ! hani ramazan'da istanbul'da insanların eğlendirildikleri yer var yaa? işte ondan...anladınız siz onuu...

 • Hakan Karadag
  Hakan Karadag

  'Dionysos her bakımdan doğaya yöneliktir. Ancak simgelediği asıl güç doğanın kendisi değil, insanla doğa arasındaki bir ilişki, insanı doğanın sırlarına erdiren büyülü bir güçtür. Doğa sırlarına ve gücüne ermek, yani tanrılaşmak insanoğlunun ulaşmayı istediği bir aşamadır. Dionysos bu aşamaya ulaşmanın yolunu herkese açar. Bu yol, şarap ve sarhoşluktur. İnsan yaratacılığının kökeninde bulunan gücü, şarabı elde ettikten sonra kazanmıştır.'


  http://bacchus.blogcu.com/

 • Hasan
  Hasan

  mitoloji

 • Talha Yasin
  Talha Yasin

  tühhh keşke bitoloji olsaydı. onun ne olduğunu biliyodum amma bunu bilmiyom.

 • Ayşe Dayan
  Ayşe Dayan

  yaw adonis ne demek bilipte sölemeyenin..... çok lazım anlamını sölediler unuttum bilen allah rızası için sölesin! !

 • Ümit Hatipoğlu
  Ümit Hatipoğlu

  mitoloji nedir

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Yunan mitolojisinde baş tanrı olarak bilinen Zeus, İdris Peygamber tarafından Atina'ya inancını tebliğ etmesi ve halkı çok tanrıcılıktan ve ahlaki yozlaşmadan kurtarması için gönderdiği validir. Ancak orada gösterdiği mucizeler ile Atina halkı tarafından ölümünden sonra Tanrılığa yükseltilmiştir Tıpkı İsa Peygamber gibi....

 • Selami Ateş
  Selami Ateş

  Mit bilgisi...Eski çağlara ait efsaneleri inceleyen bilim...

 • Seveceksenkalptensevmelisin
  Seveceksenkalptensevmelisin

  mitoloji

  ,

 • Talha Yasin
  Talha Yasin

  bence mitoloji falan yok. anlatılanların hepsi gerçek fakat bize mitoloji diye yutturmaya çalışıyorlar. sanki yutuyoruzda. kimi kandırıyorlar?

 • Erhan Fırat
  Erhan Fırat

  yıldızların insanlar üzerinde olan etkilerini araştıran, hz adem'in 6. göbekten torunu olan hz idris, bu bilgilerini ve diğer bildiklerini insanlarla paylaşmıştır. sonra tabiki insanın bilmeden atıp tutma özelliğinden ve de 'madem ki yıldızların bu kadar önemli etkileri var üzerimizde o zaman bunlar tanrı olmalı' diye yanılgılı düşüncesi kaynaklı olarak, takım yıldızların her birini özellikleri doğrultusunda tanrılaştırmışlardır. ve buna mitoloji demişler.

  günümüzde ise mitoloji, entellektüel potansiyeli olan insanlar için bir oyun alanı oluşturmaktadır. kelimeler ve düşsel kurgular içinde yasaksız bir alan sağlar çünkü.

  bunun yanı sıra mitoloji, astroloji ilminin en bariz ispatıdır.

 • Tuba Atmaca
  Tuba Atmaca

  mitoloji bana var oluşu çağrıştırıyor

 • Zeynep Yılmaz
  Zeynep Yılmaz

  nil karaibrahimgil turk mitolojisine gore yada oyle sanan saftirik sevgilisine gore :))

 • Yunus Dokumacı
  Yunus Dokumacı

  MİTOLOJİ NEDİR?

  Mitoloji kelimesi, yunanca mythos (masal - hikaye) ve logos (söz) kelimesinden yapılmıştır. Mitoloji; çok ski zamanlarda gelmiş ve yaşamış olan ulusların inandıkları tanrıların, kahramanların, devlerin ve perilerin hayat ve bahseden hikayelerdir. Her toplumun kendine özgü bir mitoloji maceraları vardır. Ve temsil ettiği topluluğun aynası gibidir. Mitolojiler toplumdan topluma farklılık gösterdiği gibi ortak yanlarda çok bulunmaktadır. Mitolojide geçen öykülerin hepsi hayal ürünü değildir. Birçok mitolojide geçen tufan olayı, yapılan kazı ve araştırmalar sonuçu gerçek olduğu ispatlanmıştır.
  Mitolojilerin en güzeli olarak olarak kabul edilen klasik mitoloji (Greek mitoloji) deki öykülerin tamamına yakın bir bölümü ya Anadolu da geçmektedir, yada anadolu ile ilintilidir.

 • Ece Günen
  Ece Günen

  bir ulus bir dineözellkle yunan we latin uygarlığına ait mitlerin,efsanelerin bütünü
  türk mitolojisine örnek:
  *Tuyku(Asena) :Türk mitolojisi
  *Dokuz Oğuz-On Uygur(ağaçtan doğan çocuklar) :Türk mitolojisi
  *Ergenekon:Türk mitolojisi
  *Manas
  *Öksüz kız
  *Cesteni bey
  *Ulu toyun
  *Geyik avi
  *Tepegöz ile basat
  yunan mitolojisine örnek:Zeus]evlilik tanrıçası:Yunan mitolojisi
  *Ares]zeusun eşi:Yunan mitolojisi
  *Eros(amour) ]aşk tanrıçası:Yunan mitolojisi
  çin mitolojisine örnek:
  *Sumbol:Çin mitolojisi

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  'mit' efsane demek... efsanelerin bilimlesellikle ne alakâsı olabilir....

  bu mantıkla bakıldığında, mitoloji = ossuruktan teyyare...bu kadar basit işte ...- ;)) .Pp

 • Meral Dağkıran
  Meral Dağkıran

  eski Mısır,Sümer ile Hitit mitolojisi.ilgiyle okumaya devam ediyorum...

 • Yusuf Davut
  Yusuf Davut

  Pagan zırvalıklarına bir tür 'bilimsellik ve derinlik' katmak için uydurulmuş bir isim...

  Bizim 'çağdaş paganlar' da çok düşkündürler mitolojiye.:D

  .

 • Gülçin Yalçın
  Gülçin Yalçın

  bir kitap kapağında:

  'Herkes için mitaloji! '

  :))

 • Nesrin Gelincik
  Nesrin Gelincik

  Yunan Mitolojisi...okumaya değer

 • çok tanrılı dinlerden kalma uyduruk ötesi saçmalıklar...

 • Göktuğ Yayman
  Göktuğ Yayman

  bugün işledik halk edebiyatında. bana finali zor geçecek gibi geliyor

 • Hamza Ressam
  Hamza Ressam

  mitoloji; mithy-logos kelimelerinin birlemesinden oluşan latince bir kelimedir.mithy hikaye logos ise bilim anlamına gelmektedir yani o halde mithylogos hikaye bilimidir.kelime manası hikaye bilimi olan bu sözcük zamanla içindeki hikayelerden dolayı efsanevilemiş destnası masal bilimi olarak anılmaya başlanmıştır.
  mitoloji denince akla her ne kadar sadece yunan mitolojisi gelsede aslında sadece onların değil hemen her köklü milletin bir mitolojisi olduğunu unutmamak gerek.
  eğer bir kaç milletin mitolojilerinden kısaca bahsedecek olursak;

  yunuan mitolojisini; homores,hesadies,aristo,platon,sohphokles gibi ünlü filozofların eserlerinden öğreniriz.ama en geniş olarak homores'in ilyada ve oddissei destanları ve hesadies'in de soylar efsanesi isimli eserlerindenöğreniyoruz...yunan mitolojisi kimilerine göre kainatın yaratılışından troya savaşının bitimine kadardır kimilerine göre ise yine kainatın yaratılışından başlar ve pagan inançları ile günümüze kadar devam eder,kimilerine göre ise yine kainatın yaratılışından başlar ve iseviliğin romanın resmi dini kabul edilmesiyle biter...

  türk mitolojisi; - bu konu hakkında fazla bi bilgi haznem olmamasıyla birlikte şunları söyleyebilirim; - türk mitolojisini günümüze ulaşmış tarihi eserlerin üzerindeki simgeler ve tasvirler aracılığıyla ve çin ve iran gibi köklü medeniyetlerin yazılı kaynaklarından öğreniyoruz.çin mitolojisinden etkilendiğini biliyoruz.göçebe kültürünün inançlara da etki ettiğini görüyoruz.

  çin mitolojisi; -yine fazla bir bilgiye sahip değilim ama çinin yazılı kaynakları ve tasvir sanatı bunun var olduğunu kanıtlıyor.ve hala da devam eden bir inanç sistemi olarak karşımıza çıkar.

  iran mitolojisi; şahname yeteri kadar açık bir delil...ve diğer iran eserleri

  ...
  ...
  ...
  liste bu şekilde uzayıp gidiyor...
  aslında mitoloji bir inançlar bütünüdür ve en genel adı paganizmdir.

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag

  Mitoloji bir nevi “ efsane bilimidir. “ Yunanca masal, hikaye anlamına gelen Mythos ve söz anlamına gelen Logos kelimelerinden türemiştir. Yani Mitoloji eski çağ Tanrılarının, yarı Tanrılarının, masallarının ve kahramanlarının da içinde bulunduğu büyüleyici dünyanın hikayelerinin destansı bir dil ile anlatılmasıdır.

  Her ulusun, her milletin tarihinde destanları, kahramanlıkları, efsanevi hikayeleri, inanç sistemleri, Tanrıları, dinleri, masalları, söylenceleri vardır. Ama nedense mitoloji denince akla ilk “ Yunan Mitolojisi” gelir. Neden mi? Çünkü Yunan Mitlerinde anlatılan olayların sonuçları günümüzde görülmektedir. Ayrıca Yunan Mitolojisi ulusal bir yapıyı değil evrensel bir yapıyı barındırır. Fantezi öykülerinde ve FRP oyunlarında sıkça karşılaştığımız Satyrler, Centaurlar, Minatourlar, Harpyler, Titanlar, Cyclopslar, Nymphler vb. gibi karakterler de ilk olarak Yunan Mitolojisinden ortaya çıkmıştır. Ayrıca fantezi edebiyatındaki Tanrıların da hata yapabilme olasılığı, Tanrı- insan diyalogları, Tanrılarla savaş gibi temalar da ilk olarak mitolojiyle ortaya atılmış oldu

 • Fos
  Fos

  bu arada ilgilenenler için http://www.workz.org/mitoloji/ http://bilgi.aof.edu.tr/users/cotbar/mitoloji/mitoloji.htm

 • Fos
  Fos

  terim eklemeye calıştığımda anka kuşuna vermek istediğim kategorinin bulunmamasını.

  kimi insanlarca saçmalık olarak nitelendirilmesi. aslında greg, nort, roma mitoslarının tanrıyla dalga geçmelerinin bir örneğidir. edebi açıdan bence zengindirler. insan yapısı ile fantastiğe inanması kanımca mitolojinin yükselişinde büyük etkide bulunmuştur. şimdi bile bu etgiyi görebiliyoruz. sinemalarda aman tanrım var. bence bir mitos tur.amerikan kültürünün postmodern akımının bir ürünüdür.

 • Fildişi Kule
  Fildişi Kule

  vızırtı..

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Olağanüstü varlıkları, olayları konu edinen hayalî söylencelere, hikayelere, yazıtlara ve arkolojiye dayanan Mitoloji geçmişe ışık tutar. Bu ışıktan yararlanmak tabi ki bizim elimizde. Düşünsenize, Tolkien kendi ülkesinin mitolojisi olmadığı için, bu boşluğu doldurmak için Orta Dünya adlı fantastik bir dünya yaratmış. Yaradılışa kadar olan efsanelerimize, destanlarımıza, hikayelerimize bakıyorum da ne kadar şanslı olduğumuzu görüyorum. Diğer mitlojilere göre sade olan mitolojimiz gurur kaynaklarımızdandır. Ve de İslamyet'e olan yakınlığı ile nasıl müslüman olduğumuz sorularını çok kolay cevaplıyor...

  Kimliğimizi ve tarihimizi daha iyi anlamamız için elimden geldiğince türk mitolojisine ait efsaneleri nedire bölümüne aktarmaya çalışacağım.

  Sadece türk mitolojisi olarak da ayırmamız lazım. Anadolomuz mediyetlerin doğdu yer olunca bize bırakılan mirasların değerini bilmemiz gerekiyor.

  Amacım dinimize bidat sokmak değil. Mitoloji tamamen efsane bilimidir... On binlerce yıla dayanan hikayelerden gerçeklik beklemek zaten saçma olur. Ama altın çamura düşmüş diye çöpe atmamamız gerekir. Bilim yani inceleme konusu olan mitoloji Hilmi Yavuz'un dediği gibi 'Dünya'yı açıklayan ve temellendiren hiçbir düşünce irrasyonel olamaz'. Yobazlar ve dar kafalılar ne kadar üstlerine beton dökmeye çalıssa da duyarlı olan kişiler ne demek istediğimi anladıklarına eminim.

  Mitlerin, doğuşlarını, anlamlarını yorumlayan, inceleyen bilim olan mitoloji, İlim Çin'de bile olsa gidin sözünü çağrıştırıyor bana..