Kültür Sanat Edebiyat Şiir

türkçülük sizce ne demek, türkçülük size neyi çağrıştırıyor?

türkçülük terimi Uğur Sönmez Özlü tarafından tarihinde eklendi

 • Deniz Ercivan
  Deniz Ercivan

  türküm doğruyum çalışkanım

  iyiki ben değilim


  bütün gün her Alman gibi yan gelip yatıyorum)

 • Yusuf Kaan Sarıkoç
  Yusuf Kaan Sarıkoç

  Türkçülüğe ırkçılık diyen asimile çöplüğüne katılmış cahil vatandaşlarım.Atatürk'ün meşhur sözünü değiştirebilecek haddi kendinde bulabilen vasıfsız vatandaşlarım.Ben sizlerin düşüncesini emin olun tahmin edebiliyorum ve sizlerin düşüncesinde birçok kitap okudum.Ey kulaktan dolma cahiller.Hangi makaleyi incelediniz hangi kitabı okudunuz?''Ziya Gökalp Türkçülüğün Esasları'',Cemil Meriç ve Halil İnalcık'ın bu konu üzerindeki deneme ve makalelerini okuyunuz.Filhakika okuduğunuzda pek bir şey anlayacağınızı sanmıyorum çünkü bundan önce pek kitap da okuduğunuzu sanmıyorum ya...

 • Emirhan Eder
  Emirhan Eder

  Bu internet sitesindeki, Türk milleti için en önemli kavram, Türk milletinin yaşam felsefesi olmasını düşlediğimiz, Türkçülük ülküsü, malesef diğer boş ve kozmopolitan, birçok bölücü başlıktan daha az yorum alıyor. Türkçü kardeşlerime çağrı: Türk milletinin tarihini, kültürünü konu alan; savaşlardan bayramlara, Türk dilinin incelenmesinden, Türk teknolojisinin gelişimine kadar birçok konuyu 'Türkçülük' Nedir? Başlığı altında konuşalım.

 • Emirhan Eder
  Emirhan Eder

  Türkçülük, Türklüğün menfaatlerini kendi menfaatin bilmek, geleceğe giderken nereden geldiğini unutmamaktır. Türkçülük, Türk diline sahip çıkmak, kadim Türk tarihine hakim olmaktır.
  Türkçülük, dünyanın böylesine geliştiği bu çağda Türk'ü ilimle, bilgiyle sarmalamaktır.
  Türkçülük,her alanda Türk milletine fayda sağlayacak, her alanda ilerletecek olan; Türk milletini yükseltme ülküsüdür.

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Ne mutlu insanım diyene!

 • Elif Key
  Elif Key

  IRKÇI .... IRKÇILIK...

 • Merve AÇAR
  Merve AÇAR

  Türkçülük Osmanlı Devletinin dağılma sürecinde ortaya atılan bir düşünce akımıdır.

 • Hasan Hüseyin Yapar
  Hasan Hüseyin Yapar

  Türk milletini sevmek, hayat standardının yükselmesini, dünyada sözü geçen bir konuma gelmesini, bütün Türklerin özgür olarak yaşamasını, kendi kültürünü geliştirmesini sağlamak için çalışmaktır.

 • Emirhan Eder
  Emirhan Eder

  “Alp Arslan”la “Kılıç Arslan” şanlı bir fasıl
  Avrupa'yı rezil eden “Yıldırım”… Nasıl?

  Düşünsene ne biçim bir kahraman erdir
  Ankara'da Yıldırım'ı eriten “Demir”…

 • Cengizhan Demirkaya
  Cengizhan Demirkaya

  Türkçülük nedir? Neredeyse Türkiye'de 100 kişinin doğru bildiği, diğer geri kalanların yanlış bildiği bir kavram. Türkçülüğün esaslarını yazan profesöre de açıklamıştım. Dil bilimcisi 83 yaşındaki bir bilim adamına da açıklamıştım. İkisi de açıklamamdan sonra, kendileri dahi bu kavramı yanlış kullandığını fark etti.

  Cı, ci, cu, cü, çı, çi, çu, çü gibi ekler Türkçe'de genellikle iki ana yapıyı ifade eder. Birincisi her hangi bir malzemenin isminin sonuna bu uygun olan eklerden biri kullanılarak, o malzemenin üreticisi ve - veya satıcısı, yapıcısı, anlamını kazandırır. Süt - sütçü, ayakkabı - ayakkabıcı, gözlük - gözlükçü... Bu ekler bir de fikirlerin, ülkelerin, kurumların ve veya insanların yandaşı, kabul edeni, anlamını oluşturan, ekler olarak kullanılır.

  Atatürk - Atatürkçü, Amerika - Amerikancı, Rus - Rusçu, hükümet - hükümetçi, cumhuriyet - cumhuriyetçi, padişah - padişahçı...

  Bu kadar örnekten sonra esas mesle aslında anlaşılmaya başlanmıştır. Türk - Türkçü. Türk kelimesi, Türk'ün yanında olan, yandaşı olan anlamını kazanır, 'çü' eki ile. Bu da şunu ifade eder. Türk'ün yandaşı, yanında olmak için önce Türk olmamak gerekiyor. Başka bir etnik tanımlamayla kendisini ifade eden biri, ancak Türkçü olabilir. Türk'ün kendisi Türkçü olamaz. Bir Alman, Türkçü olabilir. Bir Kürt Türkçü olabilir.

  Osmanlı'nın parçalanma döneminde, Ziya Gökalp gibi aslında Kürt olan, ancak Osmanlı hakimiyetinin, başka milletlerde değil, İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar, Ruslar'da değil, Türkler de olmasını, isteyen bir düşünür, yazardır, şairdir. O dönemde ki Türk yanlılarının oluşturduğu bir Türkçülük akımı söz konusudur. Osmanlı'nın son zamanlarında, parçalanma dönemlerinde, bir çok Arnavut, Bulgar, Arap, Kürt vd. Türkçülük akımının içinde olmuş ve hakimiyetin Türkler de kalması için büyük mücadele vermişlerdir.

  Bu kavramı maalesef bir çok siyasetçi, bilim adamı dahi yanlış kullanmaktadır. Hatta kendisini Türk olarak tanımlayan insanlar dahi ' Ben Türkçüyüm' der. Türk, Türkçü olamaz.

  Bu ifadenin yanlış kullanımı ise, algıyı değiştirecek kadar siyasi - sosyal sorunları doğurur. Bu yanlış ifade, Irkçı suçlaması, Faşist bir yaklaşım şeklinde algıyı değiştirir. Kendisini Türk olarak tanımlayan birinin, 'Ben Türkçüyüm' ifadesiyle, hem yanlış bir tanımlama hem de 'ırkçı - faşist' algısıyla karşı karşıya kalır. Bu da Türk Halkı'nın, kendisine Türk demekten kaçınmasına, derse de faşist olduğunu düşündürecek, yanlış bir algıya sahip olmasına neden olur.

  Ruslar, İngilizler, Fransızlar vd. terminolojilerinde böyle yanlış algı üretecek bir kavram yoktur. Ruslar ' Biz Rusçuyuz' demezler. İngilizler 'Biz İngilizciyiz' demezler. Bu kavramı doğru kullanarak, bir halkın faşistlikle suçlanma zeminlerinden birini ortadan kaldırabiliriz. Ben Türk'üm. Evet hepsi bu kadar. Ve bir Türk olduğum için, büyük ailemi düşünür ve severim. Elbette tüm insanları da severim. Ama nasıl önce kendi çocuğun, anne baban ise, önce büyük ailemi sevebilirim. Bu da faşist ve ırkçı bir yaklaşım değildir.

  Basit diye önemsemediğimiz kavramlar, yaşamımız içersinde büyük etkilere sahiptir. Bir kelimedir ama vucuda giren bir kurşun gibidir. Bu konuyu Türkiye'de ilk kez gündeme getiren bendim. Sanırım 5 yıl önceydi. Ama hala yanlış kullanılıyor diye tekrar açıklamak durumunda kaldım. Lütfen herkese anlatın.

  Cengizhan Demirkaya
  30.12.2010
  Manavgat

 • Osman Aslan
  Osman Aslan

  Faşizmin kurucusu Benito Mussolini'ye rahmet okutturacak cinsten ideolojik bir akımdır.. Yani Faşizmin dik alasıdır.. Bkz: Nihal Atsız

 • Barbaros Alkan
  Barbaros Alkan

  devlete can veren canlarız öldükçe dirilen militanlarız derler

 • Korkmaz Şükürlü
  Korkmaz Şükürlü

  Türkcülük vücudumuz, Islamiyyet ruhumuz, Elmde inqilab ise düsünen beynimizdir!

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Türkifikasyon,'başka halklardan Türk yaratma veya topraktaki başka uluslardan kurtulma' demektir.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Nazi'lerin Sovyetler Birliği yenilgisinden sonra TürkiyeCumhuriyeti devletinin destek ve himayesini kendilerinden çekmekte olduğunu anlayan ırkçı-Türkçüler bunun üzerine yoğun bir anti-komünist bir propaganda başlattı.

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Türkçü,Türk ırkının üstünlüğüne inanmışolan kimsedir.Irkının üstünlüğünü anlatacak,yabancıların tehlikesini söyleyecek,barışmaz düşmanımızın Moskof olduğunu söyletecektir.her Türk,Türkçü değildir.bazı şartlara uyması gerekir.(Adsız)

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Adına üretilmeye çalışılan fakat zamanla ezoterizm gibi sonradan kullanılmaktan vazgeçilen kelimeler
  İşmen:işçi
  çıkat:İhracat
  kendiz:şahsi
  Süel:Askeri
  Tükel:tam

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Yasakları,inkarları,dogmaları,yalanları dolanları aş da gel Türkiyem!

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Zorga:Sorumluluk
  Abit vecdi:İbadet Coşkusu
  Boğatman:Tüketici
  Tecim:Ticeret
  Arı ulusal:Uluslararası
  Anasal:Temel

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  1946 öz Türkçe kelime denemesi:Millet Meclisi:kamutay
  Saylav:Milletvekili-Seyirime:Başıbozuk-AdamlıkTarihi:insanlık Tarihi-Genlik:Refah

 • Erdem Ülkün
  Erdem Ülkün

  Türkçüler,tamamıyla Türk ve Müslüman kalmak kaydıyla Batı uygarlığına girmek isteyenlerdir.Z.Gökalp

 • Berk Aslan
  Berk Aslan

  Türküz Türkçüyüz Atatürkçüyüz

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  körfezlere akan zehirli sularıda gören...
  abd üslerini içi kanayarak gören..
  vatanını ve milletini seven kürdüde ermeniyide aleviyide rumu da seven..
  BİZ TÜRK MİLLİYETÇİLERİ...
  Atatürk ün bir görüşünü savunuyoruz...
  Dili dini ırkı mezhebi ne olursa olsun kalbinde türklük ülküsünü taşıyan herkes Türktür...
  ve ülkeyi bu hale getirenler...
  tarihi şan ve şerefle dolu bu milleti böyle rezil edenler...
  bu ülke için ve bu ülkede al sancak inmemesi için canını veren aziz şehitlerimizi görmezden gelenler...Cezanız yakındır! ! !

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  Türk vatanında Türk uruğunun kayıtsız ve şartsız hakimiyeti ve her alanda diğer uruğlardan ileri ve üstün olması ülküsüdür.

 • Baki Bilge
  Baki Bilge

  Türkçülük ve gerçek Türk Milliyetçiliği, ülkemizde yaşayan ve ırkı ne olursaolsun her TC vatandaşını Türk sayan bir anlayıştır. Bu görüşü istisnalar hariç, ülkemizdeki her Türk milliyetçisi benimsemekte ve savunmaktadır.

  Buna sadece PKK ve AKP karşı çıkmaktadır. Bir de ülkemizdeki tüm etnik grupların MİLLET olduğunu zanneden diğer bölücüler...

 • Korkut Orhan
  Korkut Orhan

  abartı...

  b.kunu çıkarmamak lazım...

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Aha buyrun burdan yakın Uluuuuğ Türk milletinin Uluuuğ Türk Ordusunun en üst kademesinin bir altındaki uluuuuğ komutanından bomba gibi bir demeç aynen aktarıyorum ''Yeryüzündeki bütün Türkleri bir arada, aynı devlet kimliğinde birleştirmeyi öngören ve adına `Türkçülük` denen ütopik düşüncenin yaşama geçirilmesini reddeder. Bu milliyetçilik anlayışı, Türkiye Cumhuriyeti ile onu oluşturan ulusu, yalnızca milli sınırlar içinde ülke, ülkü ve dil birliği idealinde bağımsız bir devlet kurumu halinde yaşatmayı amaçlayan bir ilkedir.'
  eeee hadi şimdi ne olacak sayın turancı arkadaşlar bizzatihi kutsal ve uluuuğ ordunuz bunu söylüyorken siz hala Turan rüyalarıyla mı günlerinizi geçireceksiniz....?

 • Hüseyin Kayış
  Hüseyin Kayış

  turancılık demektir. büyük turan ülküsüdür.

 • Derya Gökçen
  Derya Gökçen

  Bu TÜRKÇÜLÜK niye bu kadar millete batar anlamam...

 • Sonra Sonra
  Sonra Sonra

  boş... bomboş... YOK!