Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

agememnon sizce ne demek, agememnon size neyi çağrıştırıyor?

agememnon terimi Erhan Aydemir tarafından tarihinde eklendi

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  1. dünya savaşı sırasında bi germi, adı değilmiydi bu ya? ? ?

 • Gul Simsir
  Gul Simsir

  Yunanlı Kral sanırsam

 • Müge Canan
  Müge Canan

  homeros'u çağrıştırıyor... :)

 • İlhan Sucu
  İlhan Sucu

  agamemnon 18 mart 1915 senesinde yapılan Çanakkale Deniz Savaşlarında Türk'ün sarsılmaz iradesi sonucu arkasına bile bakmadan kaçan bir itilaf savaş gemisidir.

  itilaf devletlerinin bu yenilgisini psikolojik anlamda ortadan kaldırmak için Osmanlı Devleti'ni fiilen bitiren Mondros Ateşkes Antlaşması da Limni Adası'nın Mondros Limanı'nda AGAMEMNON denen ve Türklerden Çanakkale önlerinde kaçan savaş gemisinde imzalanmıştır.

 • Tevfik Pekel
  Tevfik Pekel

  AGEMEMNON,
  Troia'lı başkumandan,Zeus'un sahte bir rüya göndererek,Agamemnon'u gördüğü rüyanın etkisiyle acayip gaza getirip troia'da o güne kadar görülmemiş bir savaşla altettiği garip kumandan... =0(

 • Merve Adg
  Merve Adg

  agememnon deyince aklıma çörçill geliyooo o gelince de hiç iyi şeyler olmuyooo...

 • Serhat Şenli
  Serhat Şenli

  Agememnon, Minos deniz uygarlığını yıkıp yerini alan Miken(AKHA) uygarlığının imparatorudur. Amacı ne bir kadın (kardeşi Menelausun eşi Helen) ne de yalnızca Truvadır. Karadenizde kurulacak yeni ticaret kolonilerini kurmaktır.Kolonilerinin önünde ki engel sadece Truva değil aynı zamanda bölgedeki diğer bir süpergüç olan Hititlerdir uzun savaşlar(10 yılı aşkın) sonunda hedefinr ulaşmıştır.

 • Fahrı Yamanlı
  Fahrı Yamanlı

  eskıyunanıstanda kuçuk ulke kralların başı.... krallar kralı... izmirde bı cadde

 • Burak Şen
  Burak Şen

  agememnon zırhlı gemi olduğunu biliyorum türk tarihi için pek iyi anısı yok

 • Elif
  Elif

  herkes agamemnon u bır trajık kahramana cevırmeye kalkmıs.arkadaslar unutmayalım kı aynı adam gemılerıne ıyı ruzgar saglamak ıcın kızını kurban etmeye kalkmıs bırıdır hemde torenle

  neden ıphıgenıa dururken karısının ıhanetını anlatıyorsunuz kı?

 • Cengiz Cansız
  Cengiz Cansız

  Nemrut dağındaki efsane krallığın hükümdarı...
  persler moğollar roma arasında yaşam mücadelesi verir
  güçlü bir hükümdar (zeka olarak)
  oğlundan sonra imparatorluk çöker.

 • İlkay İlhan
  İlkay İlhan

  Clytemnestra'nın ihtirasına kurban gitmiştir....Sen git koca Troy şehrini yerle bir et,ge karın seni arkandan bıçaklasın...Valla biz bu efsaneyi drama dersinde işledik 1.5 dönem boyunca...C ile zar zor geçtim...neyse...

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Agememnon donemi efsaneler donemi...

  Kyklopslar tarafindan insa edildigi soylenen efsanevi Mykenai ve orada hukum surmus Agememnon. Savasci bir halk, kumandanlari keskin kilicli, mizrakli savascilari ise zirh, migfer, baldir zirhi (knemis denirmis) ve kalkan tasirlarmis.

  Akha toplumu hiyerarsik bir yapida orgutlenmis. Her prensin etrafinda 'arkadas' denen gorevlililer bulunurmus. Feodal bir sistem. Ama hala tam cozulelememis kendilerine ait yazilar var... Biri haric o da tanistirayim Linear B imis :) . Dokumler, sayilar, cetveller, vergiler listeler dolusu yazilar. Ve en onemlisi M.O. 1280'e dogru cikilan bir sefere iliskin kayitlar varmis ve ne sansliyiz ki gunumuze kadar kalmis. Dediklerine gore Kral Agememnon'un giristigi ve Homeros destanlarinda antilan Truva savasi olabilirmis de. Denilene gore bu savas daha sonra Dorlar tarafindan yok edilen bir uygarligin giristigi son buyuk harekatmis. Eeee onca tutanak var, savas pahali :)

 • Aslı Eren
  Aslı Eren

  myken kralı agamemnon aslında yunan ülkesinin tek hakimi değildir.o sadece eşitler içinde birincidir.yani bir çok küçük krallığın bağlı olduğu büyük kraldır...

 • Borahan Bilen
  Borahan Bilen

  Alman arkeolog Shillman Agamemnon un mezarını bulmaya çalışmış,mezarlardan çıkan bir ölü maskesi nin O na ait olduğu sanmış ama yanılmıştır...Daha sonra bu ünlü hırsız adım ona arkeolog Çanakkale Troy harabelerini soyup soğana çevirmiş ve Almanya ya kaçırmıştır...

 • Akın Basol
  Akın Basol

  agememnon ilyada geçen önemli figur kardesi menelaosun karısı helenin kaçırılması yüzünde çıkan savaşta yunan ordularının komutanı kendisi troyada savaşırken karısı Kylitemnestra onu başka bir erkekle aldatmaktadır bu iki kardeşin yaşadıkları birbirine benziyor

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  İzmir'den Çeşme'ye giden karayolu, İnciraltı kavşağına gelince soldaki yol bizi 1 km. sonra Balçova'ya bağlı Agamemnon Kaplıcaları'na götürür. Dünyanın ilk hastehanesi olarak haklı bir üne sahip olan bu şifalı sular, ismini Troya kentine saldırılan Mykene Kralı Agamemnon'dan almıştır.

 • Var Mısın?
  Var Mısın?

  Yunan krallarının en önemlilerinden biri. Troia savaşında,Yunan ordularının baş komutanı

 • Ayhan Karadag
  Ayhan Karadag

  Yunan krallarının en önemlilerinden biri. Troia savaşında,Yunan ordularının baş komutanı.

 • Oktay Karaca
  Oktay Karaca

  Zeusun asasını taşıyan ve bütün akha yiğitlerine (savaşçılarına) hükmeden Attreusoğlu argos kralı ilyadada çok kötü biri olduğu açıkça görülen ama iyi bir yönetici olan kişi güzel kız düşkünlüğünden assileus ile kavga eden salak bu kavga neredeyse ona savaşı kaybettirecekti. Menelausun Abisi kısaca yunanistanın çoban kralı.

 • Cay Keyfi
  Cay Keyfi

  Bİr babanın trajik hikayesi, babanın kızını o dönemdeki ünlü komutana vereceği vaadiyle kandırması... İki trajedi yazarı taafından farklı işlenmiş. Biri Sophokles, diğeri Aiskhloys olmalı.... İkincisinin yazımı yanlış olabilir.Bu kadar karışık bir isim anca bu kadar akılda kalırdı :)

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  bu arada doğru yazılışı Agamemnon yani Age yerine Aga diye başlıyor.

  Hastası olduğum Babylon 5 bilim kurgu fantazi dizisinde ki Sheridan(Şeridın) ın kaptanı olduğu Dünya Güçlerine bağlı Savaş (Uzay) Gemisi. (Earth Force Destroyer)

  Agamemnon, Dünya-Minbari Savaşı'ndan hemen sonra yapıldı; Babylon 5'e gelmeden önce Sheridan'ın gemisiydi. Sonra Babylon 5'ın başındeyken ve bir de dünya Başkan Clark'ın sıkıyönetimi altındayken bir kaç kez yine karşılaşmıştır. Ayrıca bir daha güvertesinde; dünyayı Başkan Clark'tan ve Nightwatch'tan kurtarmak için koalisyon güçlerinin komutanlığını yapmıştır. Dizinin yönetmeni J. Michael Straczynski (JMS) , Sheridan'in gemisi için seçtiği isimin kaza eseri olmadığını onaylar.

  Geminin göründüğü sahnelerin olduğu bölümler:
  (Sezon x Bölüm) Bölümün ismi:
  (2x01) Points of Departure;
  (2x11) All Alone in the Night;
  (3x08) Messages from Earth;
  (4x19) Between the Darkness and the Light;
  (4x17) Face of the Enemy;
  (4x20) Endgame

  resimleri:
  http://members.shaw.ca/michaelvester/html/agamemnon.htm
  http://members.shaw.ca/michaelvester/html/agamemside.htm

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu

  Kral Menelaus’un kardeşi.

  Truva şehrini ele geçirlmek için kardeşi tarafından orduların başına getirilen gözü pek komutan.

  Av Tanrısı olan Artemis Agamemnon'un kurban ettiği geyiği beğenmediğinden dolayı mı ne rüzgarları durdurur ve Agamemnon kızını evlendirmeye götürme yalanı ile kızını kurban edilmesine yollar ve böylece Artemis gemiler için rüzgarları salar.

  Hiç ele geçirilmeyen Truva şehrindeki başarılarından dolayı ele geçirilen iki Truvalı güzelden Chrysies Agamemnon'a hediye olarak verilir ve böylece ünlü Homeros’un Illiada adlı eseri başlamış olur.