Kültür Sanat Edebiyat Şiir

nemrut sizce ne demek, nemrut size neyi çağrıştırıyor?

nemrut terimi Mehmet Ağır tarafından tarihinde eklendi

 • Tuna Kafkas
  Tuna Kafkas 26.02.2023 - 17:23

 • Barış Sevgi Özgürlük
  Barış Sevgi Özgürlük

  Nemrud olarak yanıtlarsam; enfes müzik yapan müzik grubudur. Progressive rock yaparlar ve hakkını verirler.Türkiye’de yapılan standart rock veya popüler mısra-nakarat düzeni üzerine kurulu şarkı yapılarının ötesine geçerek; rock müziğin teknik ve kompozisyon sınırlarını zorlamıştır. Bununla birlikte şarkılarının tınılarında; klasik, caz ve avangart unsurlar bulunmaktadır.

  Şarkıları oldukça uzundur ve size nerede olduğunuzu unutturur. Yerde ya da gökte değilsinizdir artık...

  Journey of the Shaman isimli bir albümleri vardır. Yurtdışında Türkiye'den daha çok bilinirler ne yazık ki... Böyle müzik yapabilen yüzlerce müzisyenimiz varmış gibi değerini bilmiyoruz işte!

 • Hakan Kılıç
  Hakan Kılıç

  hıh

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde

  bir karamel tadıysa dünya senin ağzında
  gittikçe azalan her kalbin atışında...
  ...

 • Asuva Dans Pistinde
  Asuva Dans Pistinde

  Güneşin aynasında ben Bende bir düş Düşte bir çocuk, çocukta yol Yolda toz, tozda avuç, avuçta kader Kaderde sen, güneşte akşam oluyor Ben düşünürken...
  buda dağa yazılmış bişey

 • Duffy Duck
  Duffy Duck

  Kelime anlamı olarak kötü düşünceli, art niyetli yada çirkin olarakta kullanılır.

 • Ece Özdemir
  Ece Özdemir

  1 yıl önce gittim, gördüm ve dünyanın harikalarından bir yer olduğunu fark ettim...

 • Tamara
  Tamara

  güneşin batışını ordan görmeyi çok isterim.........

 • Mâi Eflatun
  Mâi Eflatun

  zalim kral nemrud'un burnundan içeri giren sinek ölümü tattırmıştı ona...

  yavuz sultan selim nereee nemrut nere? ? ?

  el insaf!

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle

  Kelime anlamı gülmeyen tebessüm etmeyendir.Diger anlamını bilmeyen yoktur, varsa kendiniadamdan sanmasın

 • Cem Sagol
  Cem Sagol

  nemrudun kızı isimli şarkının klibi burda çekilmişti....(mahsun kırmızıgül)

  güneşin batışı ve doguşu net bi şekilde ekrana yansımıştı...

 • Yusuf Bülent Sönmez
  Yusuf Bülent Sönmez

  nemrut benim yurdumun yüce bir dağı benim meskenim her nekadar herkes adıyamanda olarak bilsede nemrut dağı türkiyenin tek aktif yanardağıdır ve bitlis ilimizin sınırları içinde bulunmaktadır.

 • Mz
  Mz

  asıl adı ile urnemmu.. sanıldığının aksine allahın varlığına inanan ama rab kavramının merkez olma boyutunda kendini kavminin merkezi olarak görüp rab olduğu iddiasına tutuşan asi..

 • Hakan Kılıç
  Hakan Kılıç

  ben :))

 • Sezgin Yeşiltaş
  Sezgin Yeşiltaş

  İslamiyette (yada Kuran'da) nasıl anlatılır bilmiyorum.

  Fakat Hıristiyanlığa göre Babil'e dev bir kule yaptırmıştır. En sonunda bu kulenin tepesine çıkıp tanrıya attığı okla onu yaralamıştır. Tanrı da öfkelenip kuleyi yıkmış ve bir anda tüm insanların lisanını değiştirmiştir. Böylece Kimse Kral Nemrut'un ne dediğini anlamamış hatta kendi aralarında bile anlaşamaz olmuşlar.

  Ve böylece de o zamana kadar herkes tek dille konuşurken değişik lisanlar oluşmuş..

  (Ya Hıristiyanlıkta ya da Musevilikte aynen böyle işte)

 • Cay Keyfi
  Cay Keyfi

  Nemrut'un yüzleri
  Yüzler... Onlarca, koca koca... Eski tanrıların, kralların, hayvanların yüzleri... Nemrut’un tepesinde...
  Binlerce yıldır, öylesine seyrediyorlar Nemrut Dağı’nın zirvesinden yukarıları ve aşağıları.Indiana Jones filmlerinde rastlanacak türden görüntüler.
  Nasıl yapıldılar? Kim yaptı? Bu soruların yanıtları meçhul.
  Bir kralın söyledikleri var yalnızca:
  “Ben yaptırdım. Tanrılara olan sevgimi kanıtlamak için. Cennette Zeus ve Ahura Mazda ile beraber olacak ruhum.”
  Yüzler... Onlarca, koca koca….Eski tanrıların, kralların, hayvanların yüzleri. Nemrut’un tepesinde.
  Öylesine duruyorlar orada. Dönemin tanrıları ile eş olduğunu sanan bir ölümlünün duygularını yansıtarak ve gizemlerini hâlâ koruyarak...
  M.Ö. 3. yüzyılda bölge bugünkü Suriye merkezli İskitler ile doğudaki Partlar arasında bir sınır bölgesi. İskitler’in egemenliği altında bir bölge.
  M.Ö. 80 yılına kadar böyle gelinir. Bölge valisi Mithridates, bu tarihte bağımsızlığını ilan eder ve bugün eski kale denilen Arsemia merkezli bir krallık kurar.
  Kral, tüm komşuları ile iyi ilişkiler geliştirir. Bir Part prensesi ile evlenir. M.Ö. 64 yılında öldüğünde oğlu Antiochos kral olur. O da babasının stratejisini uygular, komşuları ile iyi geçinir.
  Bu dönemde Kommegene Krallığı gelişir, büyür. Antiochos, kendini dönemin tanrıları ile eş tutar. Kölelerden bir ordu kurar ve tapınağı inşa ettirir. Tapınağa, Roma ve Pers tanrılarının, Antiochos’un heykelleri konulur. Tapınak, Antiochos’un da bir tanrı olduğunu göstermektedir aslında.
  Krallığın diğer bölgelerine de, benzer heykeller yapılır. Kendisini tanrılarla eş tutan Kral Antiochos, Romalılar’ın gazabına uğrar sonunda. M.S. 32 yılında Roma, Antiochos’un krallığını lağveder. Bundan sonra bölgeye Roma kuklası krallar hükmederler.
  Sonra, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri yaşanır. 19. yüzyıla kadar Nemrut, sır perdesi altına gömülür. Ta ki, bir Osmanlı jeoloji bilgini dağa çıkana kadar.
  Farkına varılır varılmasına da, Nemrut’ta kazılar, ancak Cumhuriyet Dönemi'nde başlar.
  ...Ve bugüne kadar, kendini tanrılarla eş tutup bu tapınağı yaptıran Kral Antiochos’un izine rastlanmaz Nemrut Dağı’nda…
  Nemrut'a Adıyaman üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yollarının İstanbul ve Ankara'dan hergün direkt ucuşları bulunmaktadır. Malatya'da konaklamak için her bütçeye uygun oteller bulunmaktadır

 • Cay Keyfi
  Cay Keyfi

  Türkiye’nin Güneydoğusunda, Toros Dağları’nın ortasında Kommagene’in kutsal dağı; Nemrut Dağı (2150m.) 1882’de mühendis Karl Sester, dağın doruğunda bulunan kocaman tahtlardan ve heykellerden söz etti. Berlin’deki Prusya Bilimler Akademisi, hemen bir inceleme ekibi gönderdi. Ekibin başında Alman Arkeolog Otto Puchstein bulunuyordu.
  İncelemeler sonucunda yayınlanan raporda, dağın doruğunda insan eliyle yapılmış bir taşlık tepe olduğunu bildirdi. Dağın 50m. altında ise doğu-batı arası 150m. olan üç platform bulundu. Ondan sonra kazı çalışmaları zaman zaman dursa da hep sürdü.

  Ama bugün hala Tanrılar Dağının sırrı çözülmüş değildir.
  M.Ö. 36 yılında ölen ve arkasında küçük ama iyi örgütlenmiş bir devlet bırakan Kral 1. Antiyokos yaptırmıştı. Antiochos, Nemrud Dağı’ndaki kitabesinde, krallığının sınırları içinde her yere kutsal kültler yaptırdığını belirtiyor. Antiochos, Sofraz Köyü’ndeki kült yerini,Apollona ve kız kardeşi Tanrıça Artemis Diktynna’ya adamıştır. Kommagene mi daha önce vardı yoksa Artemis Diktynna kültünü ilk olarak Antiochos mu başlattı bilinmiyor.
  Kral I.Antiochos, dindar bir tanrı olarak diğer tanrılara yardımlarından dolayı teşekkür amacıyla ve Kommagene hanedanı için geniş kaideli dizileriyle bir atalar galerisi yaptırmıştır. Dağın doğu terasında Kralın baba tarafından atalarının kaidelerinin, güney tarafta ise ana tarafından atalarının kaidelerinin galerisi yer almaktadır. Bütün atalar kabartması aynı şemaya göre yaptırılmıştır. Her kaideye, ön tarafında atanın veya büyükannenin kabartmasını gösteren bir taş levha, levhanın arka tarafında ise, kabartmadaki kişinin kim olduğunu bildiren bilgiler vardır.
  Malatya’nın Pütürge ilçesi üzerinden 90km’lik karayolu ile Nemrut’a ulaşım daha kolay ve daha kısadır. Nemrut Dağı’nın Malatya tarafından güneşin doğumunu izlemek için havanın açık ve bulutsuz olması gerektiğinden en iyi Ağustos ve Temmuz aylarında gözlenmektedir. Nemrut Dağından güneşin doğuşunun ve batışının verdiği mistik ve olağanın dışında ki görüntüler bir çok yerli ve yabancı gezginin ilgisini çekmekte,sırf bu nedenle Nemrut Dağına yoğun bir ziyaretçi trafiği oluşmaktadır.

 • Gregor Samsa
  Gregor Samsa

  Dünyanın 8. harikası olmaya aday.ama bence bu harika şaheser adylıktan kurtulmalı bence.doğunun en gizemli yerlerinden biri.ama hak ettiği değeri hala bulmuş değil sanırım.Türkiyenin ve güneydoğunun özelliklede adıyamanlıların gözbebeği.anlatılmakla bitmez.bir an önce gidilmesi gereken bir yer.tabi bu mevsimde değil.