Kültür Sanat Edebiyat Şiir

sabahattin ali sizce ne demek, sabahattin ali size neyi çağrıştırıyor?

sabahattin ali terimi Seu Kuyt tarafından 17.10.2003 tarihinde eklendi

 • Metin Tuncel
  Metin Tuncel11.10.2017 - 21:46

  'O gelmez artık!'' dedi.
  ''Nereden biliyorsun?'' dedim.
  ''Gidişinden belliydi!'' dedi.

  Sabahattin Ali.

 • Eylül Geldi Sonra
  Eylül Geldi Sonra09.11.2015 - 10:46

  Gözlerimden öptü,
  Ellerimden öptü,ellerimden.
  Avuç içlerimden öptü.
  Unutabilir misin şimdi?
  Ben ölsem,unutamam.”
  Sabahattin Ali

 • Ozan Mir Kaya
  Ozan Mir Kaya25.08.2015 - 15:11

  Sabahattin Ali cinayeti aslında faili meçhul bir cinayet değildir. Devlet katil Ali Ertekin'i bulmuştur. Ali Ertekin'in ifadesi gerçekten çok komiktir. Sabahattin Ali bana Rusya'ya gidecem, rejimi deviricem dedi, bende onu öldürdüm gibi komik ifadeler kullanmıştır. Tabi gerçek katil Ali Ertekin değildir, Devlet her zaman gerçek suçluyu gizlemek için bir kaç iLlüzyon kullanacaktır. Bu yüzden bu cinayet her zaman faili meçhul olacak kalacaktır.

 • Emelll Emelll
  Emelll Emelll21.05.2015 - 11:44

  şimdi aramızda noksan olan şeyin ne olduğunu biliyorum.' dedi. 'bu eksiklik sana değil, bana ait...bende inanmak noksanmış... beni bu kadar çok sevdiğine bir türlü inanmadığım için sana aşık olmadığı zannediyormuşum... bunu şimdi anlıyorum. demek ki, insanlar benden inanmak kabiliyetini almışlar.... ama şimdi inanıyorum... sen beni inandırdın. seni seviyorum. deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum..

 • Kafamda Bir Tuhaflık
  Kafamda Bir Tuhaflık12.04.2014 - 17:59

  Tarihteki bir çok kişinin bakış açısını değiştiren ve zulme, umutsuzluğa, baş kadırtan şiirlerin romanların faili meçhul yazarı....

  Yarimi ellere verin
  Sevdamı yellere verin
  Yelleri bana gönderin
  Benim meskenim dağlardır dağlar...

  Bir gün kadrim bilinirse
  İsmim ağza alınırsa
  Yerim soran bulunursa
  Benim meskenim dağlardır dağlar...

 • Melisa Doğan
  Melisa Doğan05.02.2014 - 09:55

  Sabahattin Ali denilince çoğumuzun ilk aklına gelen, yazarın trajik ölümü oluyor. Daha sonra öyküleri ve romanları giriyor devreye. Şiirleri ise en son geliyor aklımıza. Oysa öykülerinden daha çok şiirlerini bildiğimizi bilmiyoruz. Ve sözlerini kimin yazdığını bilmeden zevkle dinliyoruz o güzel şarkıları.

  Aslında Sabahattin Ali de şairden saymaz kendini. Yazdığı onca güzel şiire rağmen beğenmez yazdıklarını. Yaşadığı sürece sadece bir şiir kitabıyla yetinmesi bu yüzdendir.

  Onun şiirlerini tanıyan kesimin bir kısmı, hatta büyük bir kısmının edebiyat okuru olmadığını söylemek tuhaf belki ama bu da bir gerçektir. Zira bazı şiirleri ilginç bir şekilde anonimleşmiştir. Halk arasında “Aldırma Gönül Aldırma “ diye bilinen şarkı senelerdir Edip Akbayram’dan aynı çoşkuyla dinlenir. Aslında bu şarkı Ali’nin Sinop cezaevinde, Karadeniz’in dalgalarını dinleyerek yazdığı ve beş bölümden oluşan “Hapishane Şarkıları” şiirinin beşinci bölümüdür: “Başın öne eğilmesin / Aldırma gönül aldırma / Ağladığın duyulmasın / Aldırma gönül aldırma / Dışarda deli dalgalar / Gelip duvarları yalar/ Beni bu sesler oyalar / Aldırma gönül aldırma. (…)

  Zülfü Livaneli şarkıları denildiğinde ilk aklımıza düşen “Leylim Ley” değil midir? Yıllardır her konserinde hep bir ağızdan söylemez miyiz bu şarkıyı? “Döndüm daldan düşen kuru yaprağa / Seher yeli dağıt beni, kır beni / Götür tozlarımı burdan uzağa / Yarin çıplak ayağına sür beni. // Aldım sazı çıktım gurbet görmeye /Dönüp yare geldim yüzüm sürmeye / Ne lüzum var şuna buna sormaya / Senden ayrı ne hal oldum gör beni. // Ayın şavkı vurur sazım üstüne / Söz söyleyen yoktur sözüm üstüne / Gel ey hilal kaşlım dizim üstüne / Ay bir yandan sen bir yandan sar beni “

  Ahmet Kaya’nın seslendirdiği Hapishane Şarkılarının üçüncü bölümü, Sezen Aksu’dan Dağlar ve Çocuklar Gibi, Nükhet Duru’dan Melankoli ve Ben Sana Vurgunum hala dinlenen ve sevilen şarkılardır. Ama dediğim gibi sözlerinin kime ait olduğunu çoğumuz merak bile etmeyiz…

 • Deniz Kara
  Deniz Kara27.05.2013 - 15:56

  “Sonra çıkıyorsun dışarı, bakıyorsun güneş hala tepede. Bir cigara yakıyorsun ve yıllardır kurduğun cümleyi bilmem kaçıncı kez kuruyorsun: “Napalım, kısmet değilmiş…”

 • Beste Negâr
  Beste Negâr02.04.2010 - 23:55

  'Ruhum bir heykel gibi düşüp parçalanırdı,
  bu sesleri duyanlar gülüyorum sanırdı...'

  Sabahattin Ali

  Ölümünün 62. yılında hâlâ mezarı da failleri de kayıp olan yazar…

  O’nun meskeni dağlardır, dağlar…

  Rahmet O’na…

 • Nokta Nokta
  Nokta Nokta21.02.2009 - 12:01

  çoçuklar gibi...

 • Savt-ı Dicle
  Savt-ı Dicle14.12.2008 - 22:22

  Roman hikaye ve şiirleriyle Türk edebiyatının firkat küncünde sessizce ciddi manada keşfedilemyi bekleyen yegane sanaçımız.Özellikle Kuyucaklı Yusuf romanıyla nam salmıştır ayrıca şiirleryle ciddi bir itibar edinmiştir bir çok şiiri şarkı sözü olarak kullanılmıştır.Şiirleri genel itibarıyla şarkı tadında mükkemel şiirlerdir