Kültür Sanat Edebiyat Şiir

joseph stalin sizce ne demek, joseph stalin size neyi çağrıştırıyor?

joseph stalin terimi Zeki Nasip tarafından 15.07.2003 tarihinde eklendi

 • Alperen Bozkurt
  Alperen Bozkurt 04.11.2010 - 09:04

  adolf hitlerin en büyük düsmani.

 • Olcay Mehmet
  Olcay Mehmet 05.09.2008 - 21:09

  fakat dört bucuk milyon german askerinide berline gömmüş bi vatandaştır Stalin. yaptıgı cok cok cok hata olabilir sonucta birinci özelliği askerdir. fakat onun adolf hitlere karsı kazandıgı zaferi küçümsemek kimsenin haddine düşmez o olmasa şimdi hepiniz alman uyruklu olcaktınız bunu aklınızdan cıkarmayın.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören 02.09.2008 - 02:41

  ona verilecek en güzel ceza elleri bağlı biçimde yüzlerce Kırım ve Ahıska Türklerinin eline vermektir...

 • Burak Hacıoğlu
  Burak Hacıoğlu 01.09.2008 - 16:41

  zafer uğruna onca insanı gebertmiş kendi halkını sibiryadaki maden ocaklarında acımasızca çalıştırtmış komüninizm saçmalığını benimsemiş gürcü asıllı sscb mareşellerinden biri olan insan müsfettesi...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören 01.09.2008 - 05:07

  1917 devrimini yapan 4.kişi...
  lenin e kendini sevdirdi ve 2.liğe yükseldi...
  Lenin felç olduğu zaman yönetimi bi oldu bitti ile ele geçirdi...Lenin felç olduğu zaman anladı onun gerçek yüzünü..Ve bakın şu sosyalisti önce Lenin i devirdi ardından diğer dava arkadaşları Sultan Galiyev ve Leon Trocki yi öldürttü...
  ve sonrası malum Polonya ve Finlandiya işgalleri...
  kafkasya ve orta asyada özgürlük namına bişey yok...
  ve ikinci dünya savaşında Hitler le anlaştı...Hitler yamuk yapmasaydı o da Avrupanın yarısını işgal edecekti...
  ölümüne sebep olduğu insan sayısı 100 milyonun üstünde...
  onun döneminde orta asyada ben Türküm demek idam sebebiydi...orta asya ve kafkasya yı komple ruslaştırdı...herkesin isminin sonuna -ov -ev yav- gibi rus isimleri koymaya mecbur etti..muhalefeti bastırdı ve yıllarca rusya yı demir yumruklar yönetti...bizim komunistlerin taptığı adi bir faşist o...

 • Burak Hacıoğlu
  Burak Hacıoğlu 30.06.2008 - 13:22

  cani bir kominist

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 11.08.2007 - 11:37

  İnsanların insanlığa layık bir yaşama kavuşması için kim mücadele etmektedir? Komünistler. İnsanların insanlığa layık bir yaşama ve böylece tam ve kesin bir insanlık anlayışına kavuşmasını nasıl elde edeceğiz? Komünizmi inşa ederek!

  İyi ama, bu sonucu elde etmek için sınıflar arası mücadelede tutarlı bir bilinç ve kararlı bir siyasi yapıya sahip olmak zorundayız. İnsanlar arasında birbirlerine karşı saygı, birbirlerini kollamak ve korumak, insan canına kıymamak bilinci gökten düşen şeyler değildir ki. Bu şartlar bugün yoksa, insanlar savaşlarla, bolluk içinde yoksulluk üzerinden açlık, susuzluk ve hastalıklarla kırılıyorsa, yaşam kavgasının rekabeti onları birbirlerine karşı insanca tavırdan gerisin geri geldiğimiz yere, hayvanlar alemine geri götürüyorsa, bu mevcut şartları ortadan kaldırmadan insanlığa nasıl ulaşacağız? İnsanların birbirleriyle rekabet, hem de öldüresiye bir rekabet içinde olmalarına nasıl son verecek, insanlar arasında işbirliği ahlakı ve anlayışını nasıl elde edeceğiz? Burjuvazinin iktidarı buna izin veriyor mu?

  Vermiyor!

  İnsanlık bilincine varmak demek, sınıfların ortadan kaldırılmasının gerekliliği bilincine varmak demektir. Bu bilince sahip olmayan, bu bilince uygun bir siyasi çaba ve yaşam tarzı içinde olmayan hiçbir kimse insanlık kavramını, insanlığın ne anlama geldiğini tam olarak idrak edememiştir. İnsanlığı savunmak adına yaptığı işlerde ve ettiği laflarda insanlığa zarar verici, hayvanlık alemini savunucu işler ve laflar yapacaktır.

  Bu işin seçeneği ve dolayısıyla lami cimi yoktur. Ya burjuvaziyi ve onun insanların milyonlarla katline yol açan düzenini yok etmek için savaşacak, her şeye bu açıdan yanaşacaksın, ya da burjuvazinin yaşamını uzatmasına, burjuva düzenin yaşamını uzatmasına ve dolayısıyla da milyonlarca insanın burjuvazi ve burjuva düzen tarafından katline katkı koyacaksın. Siyasette işler böyle yürüyor. Siyasette yer alan her bir kişi ya karayüzlü bir gaddar katildir-burjuvadır veya burjuvaziye katkı koymaktadır, böylece her yıl 40 milyon insanın katline katkı koymaktadır (yoksa onlar insandan sayılmıyor mu?) , ya da burjuvazinin yenilgisi için canla başla çalışır, ve böylece milyonlarca insanın katlinin önlenmesi için çalışmış olur. Bu arada bu çalışma içinde olanlar burjuvazinin onlara karşı savaş yapmayacaklarının garantisini veremez. Tam tersine, burjuvazinin onlara karşı savaştığının ve de savaşacağının bilincindedirler. Stalin gibi!

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 11.08.2007 - 11:28

  STALİN KOMÜNİZMDİR!

  Dünya burjuvazisi sadece komünizmin öldüğünü ilan etmekle kalmıyor, aynı zamanda eski SSCB’nde olanları ve olmakta olanları Stalin’e mal ediyor.

  Açıktır ki, onlar ve onların eski SSCB’ndeki yoldaşları, tıpkı Troçki ve Buharin gibi, Stalin’den pek hoşlanmıyorlar.

  Bu kolayca anlaşılır: Stalin demek komünizmin inşası demektir ve komünizmin inşası demek kapitalizmin yerle bir edilmesi demektir.

  En iyi üretim tekniği bile kendi başına sosyalizmi inşa edemez. Onun, komünist amaçlar için kullanılması gereklidir. Bunu burjuvazi yapamaz. Mevcut teknolojiyi, ancak komünist hedefe sahip olan proletarya tam anlamıyla kullanabilir.

  SSCB’nde, Stalin yönetiminde bu yapılmıştır.

  SSCB’inde proletarya üretim tekniğinin relatif olarak geri olduğu bir ülkede iktidarı ele geçirdi. Fakat, proleter iktidar, komünist hedefi sayesinde, üretici güçlerin tüm potansiyelini kullanma imkanına sahiptir. Bu, SSCB proletaryasının sayılamaz özverileriyle birlikte “mucizeler” yarattı.

  1938’e gelindiğinde SSCB sosyalizmi inşa etti ve komünizmin inşasına yöneldi. Stalin’in ölümünden hemen önce bizim anayurdumuz Dünya’daki ikinci büyük endüstriyel güçtü, en büyük çaplı tarımsal üretim ve en ileri üretim tekniğine sahipti. Dünyanın en ileri fabrika üretim tekniği SSCB’ndeydi. Dünya SSCB’nde, 1951’de tamamen otomatik olarak üretim yapan piston fabrikasını konuşmaktaydı ve dahası, Dünya’da ikinci, Avrupa’da birinci olarak mikro-çiplerin önceli bir kompüter fabrikası SSCB’nde,1952’de inşa edilmişti.

 • Selim Kaya
  Selim Kaya 31.05.2007 - 19:38

  Türk düşmanı! ...

  Ve…

  Bazı kimselerin Hitler’e saldırırken Stalin’e sığınması, beni pek fazla güldürür. :))

 • Ahmet
  Ahmet 31.05.2007 - 19:34

  Adolf ile anlaşma imzalamışken,Komünist Rusya sınırına yığılan tam donanımlı 4,5 milyon german askerini görünce gözleri fal taşı gibi açılan vatandaş.

 • Fgrotyrtyrtuyrtuyruy
  Fgrotyrtyrtuyrtuyruy 14.05.2007 - 22:03

  hitlerle birlikte avrupayı kovboy kasabasına çevirmiş piskopat şahsiyet

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün 15.04.2007 - 19:25

  O adıyla, sanıyla stalin. Kan içici, Türk kasabı stalin.
  Aslen gürcüdür. 1924 te lenin ölümünden sonra sovyetler birliğinin başına geçer. Kendine muhalif herkesi ortadan kaldırmasıyla ünlüdür. Türkiyeden kars-ardahan ve erzurumu mütemadiyen ister. Bunun üzerine M. Kemal 'Söyleyin o kalilinmidir, stalinmidir ne Allahın belası ise herife; Biz Türkler moskovanın göbeğinde rakı içmiş milletiz gider gene içeriz' cevabını verir.
  Bugün pek çok sosyalistin bilmediği şey şudur; Leninin ölümünden sonra doğal varis olarak görülen Troçki ve Müslüman Türklerin Lideri Sultan Galiyev Stalin belasından nasiplenmiştir. Lenin 'son mektuplar son yazılarında' stalin için; 'sosyal faşist' demektedir.
  2. dünya savaşının hemen başında hitlerle anlaşıp polonyayı paylaşır savaşın ilerleyen döneminde hitlerin uralların batısını doğal yaşam alanı olarak görmesi sonucu bu sefer almanya ile savaşa tutuşurlar. Savaşın sonlarına doğru yüzbinlerce kırım Türkünü bir gecede evlerinden çıkarıp sibiryaya sürer, binlercesi yollarda ölür. Kırım Türklerine reva görülen Ahıska Türkleri içinde geçerli olacaktır onlar içinde yeni bir sürgün çıkarır.
  İnsanlığa kan, gözyaşı ve katliamdan başka hiç bir şey kazandırmamış olan joseph stalinin ölümünden sonra komünist partisi sekreteri olan Brejnev stalini lanetlemiştir, bundan sonra rusyanın her yerinden heykelleri kaldırılır ve çöplüğe terkedilir lakin insanoğluna getirmiş olduğu kan ve ızdırap tarih boyunca varlığını sürdürecektir.

 • Özgür Köktürk
  Özgür Köktürk 14.04.2007 - 16:30

  İkinci put.

 • Emre Sönmez
  Emre Sönmez 07.04.2007 - 08:01

  Canavların kahraman olduğu bu dünyada bir başka canvar onu düşündükçe soruyorum acab günün birinde birileride bush u kahraman diye anıcak mı acaba.
  Katileri kahraman dönüştüren şey ne kadar çok insan öldürdükleridir.

 • Deniz
  Deniz 28.03.2007 - 17:13

  Leninden sonra ülkeyi yönetmeye başlayan başta trochki olmak üzere beyzlara yakınlığıyla bilinen ve sosyalizmi baltalama amacında olan tüm resmi ve gayri resmi işbirlikcileri ortadan kaldıran. ülkesinin dünya arenasında süper güç olmasını sağlamak için tüm milliyetci dinci ve bilimum muhalif sesleri bastıran. Hitler denen kedi pisliğinin saldırmazlık anlaşmasına uymayarak saldırması karsısında önce inanmayan.. ordusu hazır olmayan ülkesini direniş için örgütleyip harekete geciren ve sonunda hitleri ve uyduruk ordusunu yerle bir eden... daha sonraki yıllarda savaşta kaybettiği insanlarına rağmen ülkenin kaybedilen yıllarını ve gelişme sürecini yeniden ve daha kesin bir kararla başlatarak SSCB yi süper güç yapan lakabına uygun karakteri ve tavrıyla STALİN..
  SOVYET ÜLKESİNİN GELMİŞ GECMİŞ EN SAGLAM İRADELİ VE GÜÇLÜ LİDERİDİR.....

 • Harun İşlek
  Harun İşlek 08.12.2006 - 16:31

  Stalin en sadist cinayetlerini planladigi çalisma odasina yakin dostlarini toplamis sohbet ediyordu.
  Votka siselerinin biri gidip, digeri geliyordu. Kafalar iyice dumanlanmisti.
  Stalin kan çanagina dönmüs gözlerini etrafinda dalkavukluk yarisina girmis adamlarina çevirerek sordu:
  - Saçini ihtilalde, halk içinde, devlet yönetiminde, bürokraside agartmis dostlarim...
  Söyleyin bakalim halkin yönetime bas egmesi, kayitsiz sartsiz itaat etmesi için yöneticiler ne yapmali, nasil davranmalidir?
  Her dumanli kafadan bir ses çikti..Kimisi adaletten, haktan söz etti..
  Kimisi demokrasiden....
  Kimisi sürgünden, sehpadan, hapisten...
  Kitlesel cinayetlerin deha çapindaki katili Stalin, begenmedi adamlarinin izahatlarini...
  Bir kadeh daha votka çekerek söyle dedi:
  - Yönetimi eline geçiren hükümdarin Tanridan pek farki yoktur! Halkin karsinizda basegip durmasi için ne yapmaniz gerektigini durun da su beyinsiz kafalariniza çivi gibi çakayim...
  Hemen hizmetçileri çagirip emretti.
  - Çabuk bana bir tavuk getirin...
  Aceleyle bir tavuk kapip getirdi adamlari...
  Stalin, kafalari iyice dumanlanmis adamlarinin gözleri önünde basladi canli canli tüylerini yolmaya tavugun,...
  Bütün tüyleri yolunup cascavlak kalan tavugu odanin ortasina saliverdi, lider...
  - Simdi izleyin bakalim nereye gidecek bu saskin tavuk...
  Zavalli tavuk bu azaptan kaçip kurtulayim diye aralik kapidan disari canini atayim diyor, soguktan tir tir titriyor...Masalarin altina giriyor, köseli masa ayaklari canini yakiyor...Duvar diplerine kosuyor teleksiz, tüysüz kanatlari yara bere içinde kaliyor...Sömineye yaklasiyor tüysüz derisi kavruluyor...
  Çaresiz, tüylerini yolan Stalin'in bacaklari arasina saklanip, siginiyor...
  O zaman Stalin, cebinden bir avuç yem çikarip önüne tane tane ativeriyor yolunmus tavugun...Yemlenen tavuk, Stalin nereye yönelse pesinden kosuveriyor..
  Agizlari bir karis açik kalan dostlarina bakip, pos biyiklarinin atindan gulerek söyle diyor Stalin:
  - Gördünüz mü, Halk dediginiz topluluk bu tavuk gibidir.Tüylerini yolup al ve serbest birak... O zaman yönetmek kolay olur...
  Stalin'in sofra dostlari hayretler içinde kalip ' Vay anasini birader...Adamdaki akila bak...' diye baslarini salladilar...
  Bu gerçekten olmus mu, yoksa uydurulmus bir öykü mü bilmem. Ancak 'Stalin'in Tavugu' diye bir tabir var...Bu tabire uyan nice halk, nice yönetici görmedik mi biz de su kisacik hayatimizda...
  Hele de, tüylerimiz yolundukça AB liderlerinin bacaklari arasina girip, ara sira önümüze serpistirdikleri yemlerin pesinden kostukça...
  Aklima hep bu hikaye geliyor! ! !

  Arkadaşımdan arak :)

 • Bon Jovi
  Bon Jovi 05.12.2006 - 01:18

  hakkında yazılan bütün kötülükler dogrudur..ama eksiktir..............en büyük kötülügü,adının komünist kelimesi ile yanyana anılması..................sovyet ihtilalini yapan bütün bolşevikleri katleden bu katil sosyalist olabilirmi..mümkünmü........tarih bilinci....lazım...herkese....bilerek düşman olmalı...............yani stalin e düşman olmak lenin i haklı çıkarmaktır.....çünkü lenin defalarca stalin tehlikesine karsı politbüroyu uyarmıştır......

 • Ali Aydın
  Ali Aydın 03.11.2006 - 16:54

  Milyonlarca Müslümanı Katletmiştir...Kırgızlar Kazaklar Türkmenler...

 • Burak Güngör
  Burak Güngör 03.10.2006 - 13:19

  Abd nin hitleri yok etme konsunda daha fazla payı olduğunu söyleyenler ya tarihi yönden cahildir ya da art niyetlidir.Zaten hitleri abd destekleyip palazlandırmıştır.Çünkü abd ve hempası hitlerin sovyetler birliğini yıkabileceğini umuyorlardı.
  Sovyetler birliği nazileri püskürtüp orta avrupa ya kadar ilerleyince avrupa yı tamamen kaybetmek istemeyen emperyalistler göstermelik bir normandiya çıkarması yapmışlardır.Nazileri yok etmek şerefine komünistler ve onların önderi staline aittir.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören 09.09.2006 - 14:41

  Dünyanın sayılı liderlerindendir..
  Ama Kırım da Ahıska da kafkasya ve Orta Asya da öldürdüğü Türklerin sayısı milyonları geçmektedir..
  Her diktatör gibi o da zalimdir ama şunu da söylemek lazımki katlettiği on milyonlarca insan boşa değildi.Sovyetleri süper güç yaptı ABD nin tek başına at oynatmasına izin vermedi

 • Kemal Değer
  Kemal Değer 09.09.2006 - 11:40

  Kimse Stalin aptaldır demiyor.Çünkü Stalin aptal değildir.Kesinlikle Sovyetler birliğinin ve Dünyanın gördüğü en büyük liderlerdendir.Soyetler birliğinin Teknolojisi ve gücü onun zamanında ortaya çıkmış merkez yönetimi güçlenmiştir ve bir süper güç olmuştur KGB ve diğer önemli sovyet kuruluşlarının temelini atmıştır.Ama bu kişinin yaptığı katliamları ve diğer şeyleri örtpas edemez 20 milyon siyasi suçluyu köle olarak kullanması kolektif tarım adı altında halkın açkalmasının Yönetimi boyunca 40 miyondan fazla insanın savaşlarla ve onu emirleriyle ölmesini sübyacı oluşunu.Bu adam bir melek diğildi zaten hiçbir büyüklider melek diğildir.Ama kendisinin yönetimi zamanında Rus mafyası çökmenin eşiğine gelmiş asayiş sağlanmıştır.Sovyetler birliğinin ömrü en azından 50 yıl uzamıştır.Bilinmesi gereken şey staline tarafsız bakılması gerektiği Joseph Stalin güçlü bir lider ama kötü bir insandır en basit açıklama

 • Uğur Şener
  Uğur Şener 02.09.2006 - 20:50

  Büyük adamdı,fakat günümüzde onu ve onun gibileri anlayamayan
  faşist itler bir kez daha itliklerini gösterip ağza alınmayacak iftiralarını
  şuursuzca yazmaktalar.'Köpeklerin duası kabul olsa gökten kemik yağardı.'

 • 23.07.2006 - 23:32

  yattiği yerden ateş çıksin inşallah.. yanardağ patlasun... meteor düşsün... :)

 • Bb Bbb
  Bb Bbb 23.07.2006 - 23:29

  bakın bişeyi açıklığa kavuşturalım. dünyanın eniyi şairi dediğiniz nazim hikmet bolşevik katili staline övgüler yağdırırdı. hatta beni stalin yarattı diyecek kadar ileri gitmişti. bu nasıl bi çelişki?

 • Martin Gore
  Martin Gore 05.07.2006 - 02:11

  stalin i en iyi george orwell in hayvan çiftligi romani anlatir.........devrimi yapan bütün bolsevikleri nasil katlettigini,nasil onlara vatan haini damgasi vurdurdugunu,nasil bir diktatörlük yaptigini........lütfen okuyalim......stalin ve lenin in adini ayni cümlelerde kullanmak bile,dünya sosyalizmine vurulan en agir darbedir....lenin in son mektuplari nda,yaklsan stalin tehlikesine karsi yoldasi troçki yi ve bolsevikleri nasil uyardigini görebilirsiniz..........

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 05.07.2006 - 02:01

  Stalin insanlığın kurtarıcısıdır..Stalin insanlıktır..Stalin sosyalizm-komünizmdir..insanlıkta ısrar sosyalizmde ısrardır..Leninin Stalinin ışıklı yolunda 21, yya sosyalizmi yazacağız

 • Ahmet Yüksel Çolak
  Ahmet Yüksel Çolak 04.07.2006 - 21:15

  şartlar geregi sadece yapılması gereken şeyleri yapan bir insan bence ne yaptıysa ülkesi için ve kominizm için yaptı yaptıklarını faşistlikle bagdaştırmak en büyük hata. ülkesi işgal edilen oydu şaşist ve katil olanda hitler.

 • Bb Bbb
  Bb Bbb 26.06.2006 - 16:32

  stalinin bolşevik katili olduğu doğrudur. ama bu lenin in katil olmadığı anlamına gelmez stalinden 20000 insan daha az öldürdü diye stalinden ayrılamaz

 • Martin Gore
  Martin Gore 25.06.2006 - 10:33

  stalin i komünist sanan bir avuç milliyetçi asalak......bin kere söyledik stalin bizimde düsmanimiz diye.....yani sizin düsman oldugunuz seye bizde düsmaniz...........anlamiyo ki adam..cahil..okumamis öörenmemis...kulaktan dolma bilgilerle uyduruyor....stalin hakkinda söylenen kötü seylerin hepsi dogrudur..............ama bunu komünizme mal etmek tamamen bilgisizlik ve cehalettir........

 • Kemal Değer
  Kemal Değer 24.06.2006 - 09:40

  Evet haklıydı haksızdı diyen mi var? Yani bir insanın 20milyon insanı öldürmek için iyi bir nedeni olmalı öyle değil mi :) Bu arada kendisi sübyancıdır bunu içinde iyi bir nedeni vardır eminim ki.Komünistleri insan öldürmek cinsel istismar için hep iyi ve asil nedenleri var.Öyle değil mi?

 • Kemal Değer
  Kemal Değer 09.06.2006 - 03:57

  Al bendende o kadar

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 15.04.2006 - 14:11

  stalin kararlılıkla sosyalist inşayı ekim devrimini ve marksizm leninizmi savunmuş ve uygulamıştır..stalinin önderliğindeki yiğit sovyet halklarını 2. dünya savasını ssona erdirmiş,faşist alman ordularını moskova önlerinde durdurmuş.dünyayı kana bulayan faşizmi yenerek ezerek dünyaya demokrasi getirmiştir..ve sosyalizm en prestijli döneminde stalin sayesinde yakalamıştır..
  Stalin'e karşı saldırı, gerçekte ML ve komünizm davasına karşı bir saldırıdır. Karşı devrimci propaganda ne denli güçlü olursa olsun gerçek komünistlerin, sosyalizme ve Stalin'in devrimci kişiliğine olan bağlılığını sarsmayacaktır..

  Stalin insanlığın kurtarıcısıdır..Stalin insanlıktır..Stalin sosyalizm-komünizmdir..insanlıkta ısrar sosyalizmde ısrardır..Leninin Stalinin ışıklı yolunda 21, yya sosyalizmi yazacağız

 • Alper Aydoğan
  Alper Aydoğan 16.02.2006 - 03:30

  çağdışı kalmış bir lider....,dünyanın garip buhranlarla ortalığa saçma sapan liderler kustuğu dönemde ortaya çıkan ve garip icraatlarla hem kendi ülkesinin hemde dünya düzeninin mahvolmasında büyük pay sahibi gaydırı-guppak liderlerden biri...
  Lider denilebilcek adamlar.....Atatürk...Selahaddin Eyyübi...Fatih Sultan Mehmet...Timur...Cengiz Kaan...J.F.Kennedy...vs gibi adamlardır...bence
  Stalin basitliğin ve fantastik bir hikayeye dönüşmüşlüğün simgesidir...
  O dönemdeki liderlerin gerçek olduklarına inanmak güç...bana hepsi yalan geliyo çünkü o derece gülünçler...
  Nacizane....
  Madem Türksün...Göster Korksun! ! :)))))

 • Bb Bbb
  Bb Bbb 02.02.2006 - 18:20

  Mustafa Kemal Paşa, Milli Harekat'ın amacını anlatmış ve komünizmle ilgili görüşlerini şöyle dile getirmiştir:

  'Bolşeviklere gelince, bizim memleketimizde bu doktrinin hiçbir şekilde bir yeri olamaz. Dinimiz, adetlerimiz ve aynı zamanda sosyal bünyemiz tamamiyle böyle bir fikrin yerleşmesine müsait değildir. Türkiye'de ne büyük kapitalistler, ne de milyonlarca zanaatkar ve işçi vardır. Diğer taraftan zirai bir problemimiz yoktur. Son olarak, sosyal bakımdan dini prensiplerimiz bolşevizmi benimsemekten bizi uzak tutmaktadır.' (Atatürk'ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri, IV., 1917-1938, Ankara, 1964, s.78)

 • Kemal Değer
  Kemal Değer 27.01.2006 - 11:48

  Dünya Tahrihindeki sayılı lider ve katilerden.Bu arada hala aklım almıyor sen 40 miyon insan nasıl öldürürsün.Yani insan kendini yırtsa yapamaz.Birde aklıma gelmişken.Rusyadaki 1993-1999 arasındaki seçimleri araştıran arkadaşlar sonderece ilginç bir şeyler bula bilirler

 • Martin Gore
  Martin Gore 01.01.2006 - 11:19

  efsanevi katil,bu konuda hemfikir olamadigimiz için cok üzüldüm thaelman,ama dünya devrim hareketine en büyük darbeyi vuran stalin dir..lenin le stalin i ayni cizgide görmende büyük hata,lenin in hasta yatagindan yazdiklarini yani mektuplarini oku bence,yaklasan stalin tehlikesini bolsevik yoldaslarina nasil haber verdigini göreceksin....bütün ömrü kumpaslar ve entrikalar ve cinayete azmettirmelerle gecmis,tek ülke sosyalizmini benimsemis bir insan asla marksist olamaz,stalin bu ülkede bile devrim zemini hazirken tkp ye maddi destek verip sonrada -desantralizasyon-karariyla harekete darbesini vurmustur..

 • Veli Kök
  Veli Kök 31.12.2005 - 12:45

  İnsanlık katilleri...

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 30.12.2005 - 22:24

  Faşizme Karşı Zaferin Yaratıcılarına Bin Selam!

  Alman işgalcilerini yenilgiye uğratacağımızdan, uğratmak zorunda olduğumuzdan kuşku duymak mümkün mü?
  Düşman, bazı korkuya kapılmış aydınların düşündüğü kadar güçlü değil. Belâ göründüğü kadar korkunç değil...

  Kızıl asker, Kızıl Donanma bahriyelisi, komutan, ve politik fonksiyoner, kadın ve erkek partizan yoldaşlar, bütün dünyanın gözü, Alman işgalci haydut sürülerini yenebilecek güç olarak, sizin üzerinizde. Alman haydutlarının boyunduruğu altında tutulan Avrupa halklarının gözü, kurtarıcıları olarak, sizin üzerinizde. Omuzlarınıza büyük bir kurtuluş misyonu verildi. Bu misyona layık olun! Yürüttüğünüz savaş, kurtuluş savaşıdır, haklı bir savaştır...

  Alman istilacıların tamamen ezilmesi için!
  Alman işgalcilerine ölüm!
  Yaşasın şanlı vatanımız, vatanımızın özgürlüğü ve bağımsızlığı!
  Lenin'in bayrağraltında zafere ileri!

 • Kemal Değer
  Kemal Değer 30.12.2005 - 04:40

  Stalin 20 milyon kazak hı ikinci dünya savaşı bir yanda sürerken yok etirmiştir.Ve kominist partililer vatan hainlerinin öldürüldüğünü açıklamıştır.Acaba Hitlerin yahudileri öldür mesiyle arada fark varmıdır.Birde Stalinin tahrihe mal olmuş bir lafıyla yazımı noktalıycam bir kişi ölürse bu bir cinayet bir milyon kişi ölürse b bir istatisliktir

 • Kemal Değer
  Kemal Değer 30.12.2005 - 04:35

  Bir konuya değinmek istiyorum.Sovyetlerin 2.Dünya savaşında en ağrı kaybı vermelerinin nedeni çoluk çocuk kim varsa ellerine tüfek verip cep heye sürmeleridir.Ve bu tüfeklerde kurşun ya yoktur yada az vardır.Arkalarında gitmez seniz sizi vatan haini sayarız diyen ağır makinalılarla tehtid eden kominist parti adamlarını saymıyorum bile.Bunla beraber Almanlar Rusya girdiklerinin ilk aylarında Rus halkı ordusu ve rusyanı çeşitli yerlerindeki halk tarafından kaharam gibi gözükmüşlerdir.Ama bu rusları sebebsiz öldürmeleri yüzünden Nefrete dönüşmüşdür.Hatta tarih bilgisi iyi olan arkadaşlarımız almanların ruslardan ve rusyadaki etnik toluluklardan kendi ordusunu asker ihtiyacını karşıladığını bilir.Yani anlatıcak çok şey var ama Lütfen devrimci beyler alınmasın ama sovyet tahrihi hakında kara cahiller.Ve farkında diğiller saygılar

 • Burak Güngör
  Burak Güngör 29.12.2005 - 23:34

  YAŞASIN STALİN!

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 24.12.2005 - 21:08

  Dünya proletaryasının büyük önderi ve öğretmeni Stalin -Josef Vissarionoviç Cugaşvili- 21 Aralık 1879'da Gürcistan'ın Tiflis kentinin Geri kasabasında ayakkabı tamircisi -daha sonradan fabrika işçisi- bir baba ve toprak kölesi bir annenin kızı olan bir annenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

  Henüz 15 yaşında bir daha kopmamak üzere devrimci mücadeleye atılan Stalin, 1898'de RSDİP'e üye oldu. 1903 yılındaki parti içi ayrışmada kararlı bir şekilde Bolşevik safta, Lenin'in yanında yerini aldı. Ve bundan sonra ölene kadar Lenin'in sadık bir öğrencisi, en yakın silah arkadaşı ve onun davasının kararlı bir yürütücüsü oldu. 1910'da Bolşevik Partisi'nin MK'sına şeçildi. 1912'de yapılan Prag Konferası'nda Lenin'in önerisi ile MK Rusya Bürosu sorumluluğuna -o sırada sürgünde olmasından dolayı konferansa katılamamasına rağmen- getirildi. Bu görevle O, Lenin'in yol göstericiliğinde Ekim Devrimi'nin en başta gelen örgütleyicilerinden birisi oldu.

  Tüm devrimci yaşamı boyunca Marksizm-Leninizm'in arılığını korumada uzlaşmaz bir mücadele yürüten Stalin, işçi sınıfı bilimine önemli katkılarda bulundu; Leninist ilkeler temelinde partinin ulusal sorun teorisini geliştirdi. Leninist demokratik devrim ve kesintisiz devrim teorisini yeni deneyler ışığında zenginleştirdi. Hiziplerin, grupların varlığı ile bağdaşmaz tek çizgili, tek merkezli Leninist parti teorisini her türlü bozma girişimine karşı titizlikle korudu, savundu. Lenin'in koyduğu ilkeler ışığında tek ülkede sosyalizmin kurulabilir olduğu teorisini geliştirdi. Emperyalist kuşatma altında sosyalist kuruluş, sosyalizmin geliştirilmesi, tarımın kollektifleştirilmesi, proletarya diktatörlüğü vb. sorunları ele alıp inceledi ve Marksist-Leninist teoriyi bu noktadan geliştirdi. Komünizme geçişin sorunlarını inceledi ve çözümler üretti. Savaşa, askeri sorunlara ilişkin Marksist-Leninist teoriyi yeni koşullarda başarılı bir şekilde pratiğe geçildi ve zenginleştirdi. Dil sorununun Marksist-Leninist çözümlemesini yaptı.

  Stalin aynı zamanda devrimin, sosyalizmin ve dünyanın üçte birinin sosyalizmin kampına kazanılmasının pratik örgütleyicisi, önderidir. Keskin uzak görüşlülüğü ile Stalin, 2. Dünya Savaşı'nın gelişini 10 yıl önceden gördü. Ülkeyi ekonomik, siyasi, moral ve askeri olarak bu büyük tehlikeye karşı hazırladı. Sanayideki dev atılımlarla savaşın teknik temelini hazırladı. Sovyet emekçilerinin yaşam düzeyini yükselterek onların parti etrafında daha sıkı kenetlenmesini sağladı. Parti ve proletarya diktatörlüğü'ne karşı hazırlanan komplo örgütlenmelerinin açığa çıkarılması ile birlikte, onların parti, bürokrasi ve askeriye içerisindeki fesat yuvalarını dağıttı. Böylece ülkenin savaşa parti etrafında sımsıkı kilitlenerek girmesini sağladı. Diplomatik bir zafer olan saldırmazlık paktını faşist Almanya ile imzalayarak, Sovyet ülkesine bir buçuk yıllık çok değerli bir zaman kazandırdı. Faşist Almanya'nın paktı yırtıp atmasıyla Dünya emekçi halkları gözünde kanlı bir saldırgan olarak deşifre olmasını sağladı. Keskin askeri dehası ile Moskova önlerine kadar gelen düşmanı püskürtmeyi başardı.

  Stalin savunulmadan komünist olunmaz
  Stalin, mücadele yaşamı boyunca Marx, Engels ve Lenin'in proletarya devrimi ve sosyalizmin inşasına ilişkin tüm temel görüşlerinin sadık savunucusu ve kararlı izleyicisi olmuştur. Üretim araçları üzerindeki özel mülkiyeti kaldırarak, üretim araçlarının tüm toplumun çıkarları için planlı bir şekilde kullanılmasının yolunu açmıştır. Burjuva ideolojisine karşı sert bir sınıf mücadelesi sürdüren Stalin, sosyalist inşanın yaratılmasının toplumsal temelini gerçekleştirmiştir. Ancak böylesi bir toplumsal temel üzerinde yeni insan yaratılabilir; sosyalist ideoloji ve kültür burjuva ideolojisinin kalıntılarına karşı zafer kazanabilirdi.

  Stalin ve onun sosyalizmin kuruluşuna ilişkin teori ve pratik öğretilerine saldırı kampanyası modern revizyonizmin doğuşu ile birlikte gündeme geldi. Modern revizyonizm tarih sahnesine çıkarken açıktan Marksizm-Leninizm'e saldırmaya cesaret edemiyordu. Kruşçevciler, sosyalizmin başta Sovyet toplumu olmak üzere dünya proletaryası ve halkları üzerindeki prestijini hesap etmek ve girdikleri ihanet yolunu gizlemek zorundaydı. Bu nedenle onlar sahte bir Leninizm savunuculuğunu yaparak Marksizm-Leninzm'e yönelik saldırılarını Stalin'in kişiliğine ve onun sosyalizmin kuruluşuna ilişkin öğretilerine yöneltiler.

  Stalin'e karşı saldırı, gerçekte ML ve komünizm davasına karşı bir saldırıdır. Karşı devrimci propaganda ne denli güçlü olursa olsun gerçek komünistlerin, sosyalizme ve Stalin'in devrimci kişiliğine olan bağlılığını sarsmayacaktır

 • Ferdi Kavlakoğlu
  Ferdi Kavlakoğlu 24.12.2005 - 14:03

  kABUL EDİNKİ SALAK VE SAPIKTI BU ADAMLAR. Leninde aynı stalinide troçkiside aynı halt.
  Darwinci aptallardı. Çatışmacı saldırgan.
  SÜSLÜ LAFLARI BIRAKIP GERÇEKLERİ GÖRÜN VE KABUL EDİN.

 • Kemal Değer
  Kemal Değer 24.12.2005 - 05:31

  Beyler burda stalin konusuna yabacı bazı elamlar var.Stalim sovyet rusyanın ömrünün okadar uzun olmasını sağlıyan acımasız bir adamdır.
  2.Dünya savaşında alman ordularını yenebilmek için 12 yaşında ve büyük bütün erkek ve kadınları askere almıştır.Zekice bir hamledir.Ülkeyi geliştirmek için düşünce ve siyasi suçlulardan oluşan 20 milyon kişilik bir topluluk oluşturmuşlardır bu kişiler yol fabrika ve baraj tren yolu inşatlarında çalışmışlardır.Tabi bu kişilere alman nazi kamplarındaki yahudi muhamelesi yaplmıştır.Epeyce bir kazak öldüren eleman.doğu avrupayı sovyet kontrolüne geçirmiştir.Ve sovyet teknolojisini kalkındırıcak bilim adamlarını almanlardan almıştır.Kendisinin yaptıkları pek hoş karşılanmamış olucak ki ondan sonra yaptıklarına devam edilmemiştir.

 • Abdülbaki Kavlakoğlu
  Abdülbaki Kavlakoğlu 22.12.2005 - 19:21

  Rahman ve Rahim Olan Allah`ın Adıyla
  De ki: 'Ey kafirler.
  Ben sizin taptıklarınıza tapmam.
  Benim taptığıma siz tapacak değilsiniz.
  Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim.
  Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz.
  Sizin dininiz size, benim dinim bana. (Kafirun Suresi)

 • Abdülbaki Kavlakoğlu
  Abdülbaki Kavlakoğlu 22.12.2005 - 19:11

  Lenin ve Stalinin başında bulunduğu SBKP(B) nin önderliğinde işçi sınıfı ve emekçi yığınların ayağa kalkarak dünyada ilk olarak sömürücü sınıfların iktidarına son verip KENDİ SÖMÜRÜ VE KATLİAM DÜZENLERİNİ KURDULAR.
  Rusya'da ONBİNLERCE İNSANIN tarım ürünleri toplandı AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİLER.
  NEDENİ İSE Komünizmi benimsememeleridir.
  KOMÜNZMİDE AYNI HALT, KAPİTALİZMİDE AYNI

  İslam bana ve bize yeter, size de yeter ama nasipse.

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı 22.12.2005 - 10:37

  Komünistler tek bir insanın bile ölümünü engellemek için barbar burjuvaziye karşı kararlı ve can bedeli bir çalışmanın gerekliliğini bilen bunu herkese kavratan insanlardır,onlar her yıl 40 milyon insanın ölüsü insanlığın ve doğanın yıkımı karşısında demogoji yapan burjuva kuyrukçusu empeeryalizm uşağı,mperyalist faşist sistemin insanlık düşmanı suçlarının ortağı değildirler..stalinin sovyetler birliği diğer ülkelere ve milletlere karşı savas yapıcılığını insanlık düşmanı suç olarak ilan etmiştir,tam bir silahsızlanmada önermiştir
  Büyük önder Stalin tüm yasamını insanların ölümünü önlemeye onların burjuvazi tarafından kırılmasını katlini önlemeye onların barış ve bolluk içinde yasamasını saglamaya adamış bir komünisttir,stalin savas yapıcılarını insanlık düşmanı olarak ilan ederken insanlar açlıktan ölürken yiyecek maddelerini dnize döken açlığın yoksulluğun onursuzluğun yaratıcısı hayvanlara hayvan oğlu hayvan manyak burjuva barbarlar diyen sosyalizmin yenilgiye ugraması şartlarında dünyanın barbarlığa köleliğe geri döneceğini bize öğreten yüce bir insan insanlığın simgesidir,geçtim milyonlarca insanın katlinden tek bir insanın katline karşıda newfret anlayışının yayıcısı insanları tek tek ve milyonlarla öldürmeyi planlayanlara karşı azılı bir düşmanlık hissinin o barbarlara karşı mücadelre azminin yayıcısı yani insanların ışığıdır,faşizmi yenilgiye uğratmak böylece daha az insanın ölümünü garanti altına almak için nazi generale karşı oğlunu takas etmeyecek kadar tüm insanlık için sevgi ve fedeklarlık ruhuyla dolu faşizm düşmanlığıyla barbar burjuva düşmanlığıyla el ele giden bir insanlık aşığıdır,,Komünisttir de onun için,her yıl 40 milyon insanın cesedi üzerinde insanlık edebiyatı yapan bir burjuva kuyrukçusu cani ve cahil değildir,proleteryanın büyük öğretmeni,dünyanın üzerinde parlayan batmayan güneş..FAŞİSTLERİN TANKLARININ ÜSTÜNDE CANLARINI FEDA EDEREK MOLOTOF KOKTEYLİYLE ATLAYAN SOVYET GENÇLERİNİN SON SÖZLERİNİN NE OLDUĞUNU BİLİRMİSİNİZ YAŞASIN STALİN

 • Leche
  Leche 10.12.2005 - 23:54

  katil vb. suçlamalara çok açık ve net cevabı olan leninizmi ortaya koyan zamanın gereğini yapmış, kendi döneminde ülkeyi en yüksek ve güçlü dönemine çıkaran devlet adamı.

  '-Ülkem için yaptığım herşey meşrudur.'
  (joseph STALİN)

  Eserleri;
  Anarşizm mi, Sosyalizm mi? (1907)
  Marksizm ve Ulusal Sorun (1913)
  Leninizmin İlkeleri (1924)
  Leninizmin Sorunları (1926)
  Diyalektik ve Tarihsel Materyalizm (1938)
  Dilbiliminde Marksizm Üzerine (1948)
  SSCB'nde Sosyalizmin Ekonomik Sorunları (1952)

 • Abdülbaki Kavlakoğlu
  Abdülbaki Kavlakoğlu 26.11.2005 - 22:06

  Bebek katili stalin ve lenin

 • Abdülbaki Kavlakoğlu
  Abdülbaki Kavlakoğlu 26.11.2005 - 22:05

  Lenin ve Stalinin başında bulunduğu SBKP(B) nin önderliğinde işçi sınıfı ve emekçi yığınların ayağa
  kalkalarak dünyada ilk olarak sömürücü sınıfların iktidarına son verip KENDİ SÖMÜRÜ VE KATLİAM DÜZENLERİNİ KURDULAR.