Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması

joseph stalin sizce ne demek, joseph stalin size neyi çağrıştırıyor?

joseph stalin terimi Zeki Nasip tarafından tarihinde eklendi

 • Alperen Bozkurt
  Alperen Bozkurt

  adolf hitlerin en büyük düsmani.

 • Olcay Mehmet
  Olcay Mehmet

  fakat dört bucuk milyon german askerinide berline gömmüş bi vatandaştır Stalin. yaptıgı cok cok cok hata olabilir sonucta birinci özelliği askerdir. fakat onun adolf hitlere karsı kazandıgı zaferi küçümsemek kimsenin haddine düşmez o olmasa şimdi hepiniz alman uyruklu olcaktınız bunu aklınızdan cıkarmayın.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  ona verilecek en güzel ceza elleri bağlı biçimde yüzlerce Kırım ve Ahıska Türklerinin eline vermektir...

 • Burak Hacıoğlu
  Burak Hacıoğlu

  zafer uğruna onca insanı gebertmiş kendi halkını sibiryadaki maden ocaklarında acımasızca çalıştırtmış komüninizm saçmalığını benimsemiş gürcü asıllı sscb mareşellerinden biri olan insan müsfettesi...

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  1917 devrimini yapan 4.kişi...
  lenin e kendini sevdirdi ve 2.liğe yükseldi...
  Lenin felç olduğu zaman yönetimi bi oldu bitti ile ele geçirdi...Lenin felç olduğu zaman anladı onun gerçek yüzünü..Ve bakın şu sosyalisti önce Lenin i devirdi ardından diğer dava arkadaşları Sultan Galiyev ve Leon Trocki yi öldürttü...
  ve sonrası malum Polonya ve Finlandiya işgalleri...
  kafkasya ve orta asyada özgürlük namına bişey yok...
  ve ikinci dünya savaşında Hitler le anlaştı...Hitler yamuk yapmasaydı o da Avrupanın yarısını işgal edecekti...
  ölümüne sebep olduğu insan sayısı 100 milyonun üstünde...
  onun döneminde orta asyada ben Türküm demek idam sebebiydi...orta asya ve kafkasya yı komple ruslaştırdı...herkesin isminin sonuna -ov -ev yav- gibi rus isimleri koymaya mecbur etti..muhalefeti bastırdı ve yıllarca rusya yı demir yumruklar yönetti...bizim komunistlerin taptığı adi bir faşist o...

 • Burak Hacıoğlu
  Burak Hacıoğlu

  cani bir kominist

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı

  İnsanların insanlığa layık bir yaşama kavuşması için kim mücadele etmektedir? Komünistler. İnsanların insanlığa layık bir yaşama ve böylece tam ve kesin bir insanlık anlayışına kavuşmasını nasıl elde edeceğiz? Komünizmi inşa ederek!

  İyi ama, bu sonucu elde etmek için sınıflar arası mücadelede tutarlı bir bilinç ve kararlı bir siyasi yapıya sahip olmak zorundayız. İnsanlar arasında birbirlerine karşı saygı, birbirlerini kollamak ve korumak, insan canına kıymamak bilinci gökten düşen şeyler değildir ki. Bu şartlar bugün yoksa, insanlar savaşlarla, bolluk içinde yoksulluk üzerinden açlık, susuzluk ve hastalıklarla kırılıyorsa, yaşam kavgasının rekabeti onları birbirlerine karşı insanca tavırdan gerisin geri geldiğimiz yere, hayvanlar alemine geri götürüyorsa, bu mevcut şartları ortadan kaldırmadan insanlığa nasıl ulaşacağız? İnsanların birbirleriyle rekabet, hem de öldüresiye bir rekabet içinde olmalarına nasıl son verecek, insanlar arasında işbirliği ahlakı ve anlayışını nasıl elde edeceğiz? Burjuvazinin iktidarı buna izin veriyor mu?

  Vermiyor!

  İnsanlık bilincine varmak demek, sınıfların ortadan kaldırılmasının gerekliliği bilincine varmak demektir. Bu bilince sahip olmayan, bu bilince uygun bir siyasi çaba ve yaşam tarzı içinde olmayan hiçbir kimse insanlık kavramını, insanlığın ne anlama geldiğini tam olarak idrak edememiştir. İnsanlığı savunmak adına yaptığı işlerde ve ettiği laflarda insanlığa zarar verici, hayvanlık alemini savunucu işler ve laflar yapacaktır.

  Bu işin seçeneği ve dolayısıyla lami cimi yoktur. Ya burjuvaziyi ve onun insanların milyonlarla katline yol açan düzenini yok etmek için savaşacak, her şeye bu açıdan yanaşacaksın, ya da burjuvazinin yaşamını uzatmasına, burjuva düzenin yaşamını uzatmasına ve dolayısıyla da milyonlarca insanın burjuvazi ve burjuva düzen tarafından katline katkı koyacaksın. Siyasette işler böyle yürüyor. Siyasette yer alan her bir kişi ya karayüzlü bir gaddar katildir-burjuvadır veya burjuvaziye katkı koymaktadır, böylece her yıl 40 milyon insanın katline katkı koymaktadır (yoksa onlar insandan sayılmıyor mu?) , ya da burjuvazinin yenilgisi için canla başla çalışır, ve böylece milyonlarca insanın katlinin önlenmesi için çalışmış olur. Bu arada bu çalışma içinde olanlar burjuvazinin onlara karşı savaş yapmayacaklarının garantisini veremez. Tam tersine, burjuvazinin onlara karşı savaştığının ve de savaşacağının bilincindedirler. Stalin gibi!

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı

  STALİN KOMÜNİZMDİR!

  Dünya burjuvazisi sadece komünizmin öldüğünü ilan etmekle kalmıyor, aynı zamanda eski SSCB’nde olanları ve olmakta olanları Stalin’e mal ediyor.

  Açıktır ki, onlar ve onların eski SSCB’ndeki yoldaşları, tıpkı Troçki ve Buharin gibi, Stalin’den pek hoşlanmıyorlar.

  Bu kolayca anlaşılır: Stalin demek komünizmin inşası demektir ve komünizmin inşası demek kapitalizmin yerle bir edilmesi demektir.

  En iyi üretim tekniği bile kendi başına sosyalizmi inşa edemez. Onun, komünist amaçlar için kullanılması gereklidir. Bunu burjuvazi yapamaz. Mevcut teknolojiyi, ancak komünist hedefe sahip olan proletarya tam anlamıyla kullanabilir.

  SSCB’nde, Stalin yönetiminde bu yapılmıştır.

  SSCB’inde proletarya üretim tekniğinin relatif olarak geri olduğu bir ülkede iktidarı ele geçirdi. Fakat, proleter iktidar, komünist hedefi sayesinde, üretici güçlerin tüm potansiyelini kullanma imkanına sahiptir. Bu, SSCB proletaryasının sayılamaz özverileriyle birlikte “mucizeler” yarattı.

  1938’e gelindiğinde SSCB sosyalizmi inşa etti ve komünizmin inşasına yöneldi. Stalin’in ölümünden hemen önce bizim anayurdumuz Dünya’daki ikinci büyük endüstriyel güçtü, en büyük çaplı tarımsal üretim ve en ileri üretim tekniğine sahipti. Dünyanın en ileri fabrika üretim tekniği SSCB’ndeydi. Dünya SSCB’nde, 1951’de tamamen otomatik olarak üretim yapan piston fabrikasını konuşmaktaydı ve dahası, Dünya’da ikinci, Avrupa’da birinci olarak mikro-çiplerin önceli bir kompüter fabrikası SSCB’nde,1952’de inşa edilmişti.

 • Selim Kaya
  Selim Kaya

  Türk düşmanı! ...

  Ve…

  Bazı kimselerin Hitler’e saldırırken Stalin’e sığınması, beni pek fazla güldürür. :))

 • Ahmet
  Ahmet

  Adolf ile anlaşma imzalamışken,Komünist Rusya sınırına yığılan tam donanımlı 4,5 milyon german askerini görünce gözleri fal taşı gibi açılan vatandaş.

 • Fgrotyrtyrtuyrtuyruy
  Fgrotyrtyrtuyrtuyruy

  hitlerle birlikte avrupayı kovboy kasabasına çevirmiş piskopat şahsiyet

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  O adıyla, sanıyla stalin. Kan içici, Türk kasabı stalin.
  Aslen gürcüdür. 1924 te lenin ölümünden sonra sovyetler birliğinin başına geçer. Kendine muhalif herkesi ortadan kaldırmasıyla ünlüdür. Türkiyeden kars-ardahan ve erzurumu mütemadiyen ister. Bunun üzerine M. Kemal 'Söyleyin o kalilinmidir, stalinmidir ne Allahın belası ise herife; Biz Türkler moskovanın göbeğinde rakı içmiş milletiz gider gene içeriz' cevabını verir.
  Bugün pek çok sosyalistin bilmediği şey şudur; Leninin ölümünden sonra doğal varis olarak görülen Troçki ve Müslüman Türklerin Lideri Sultan Galiyev Stalin belasından nasiplenmiştir. Lenin 'son mektuplar son yazılarında' stalin için; 'sosyal faşist' demektedir.
  2. dünya savaşının hemen başında hitlerle anlaşıp polonyayı paylaşır savaşın ilerleyen döneminde hitlerin uralların batısını doğal yaşam alanı olarak görmesi sonucu bu sefer almanya ile savaşa tutuşurlar. Savaşın sonlarına doğru yüzbinlerce kırım Türkünü bir gecede evlerinden çıkarıp sibiryaya sürer, binlercesi yollarda ölür. Kırım Türklerine reva görülen Ahıska Türkleri içinde geçerli olacaktır onlar içinde yeni bir sürgün çıkarır.
  İnsanlığa kan, gözyaşı ve katliamdan başka hiç bir şey kazandırmamış olan joseph stalinin ölümünden sonra komünist partisi sekreteri olan Brejnev stalini lanetlemiştir, bundan sonra rusyanın her yerinden heykelleri kaldırılır ve çöplüğe terkedilir lakin insanoğluna getirmiş olduğu kan ve ızdırap tarih boyunca varlığını sürdürecektir.

 • Emre Sönmez
  Emre Sönmez

  Canavların kahraman olduğu bu dünyada bir başka canvar onu düşündükçe soruyorum acab günün birinde birileride bush u kahraman diye anıcak mı acaba.
  Katileri kahraman dönüştüren şey ne kadar çok insan öldürdükleridir.

 • Deniz
  Deniz

  Leninden sonra ülkeyi yönetmeye başlayan başta trochki olmak üzere beyzlara yakınlığıyla bilinen ve sosyalizmi baltalama amacında olan tüm resmi ve gayri resmi işbirlikcileri ortadan kaldıran. ülkesinin dünya arenasında süper güç olmasını sağlamak için tüm milliyetci dinci ve bilimum muhalif sesleri bastıran. Hitler denen kedi pisliğinin saldırmazlık anlaşmasına uymayarak saldırması karsısında önce inanmayan.. ordusu hazır olmayan ülkesini direniş için örgütleyip harekete geciren ve sonunda hitleri ve uyduruk ordusunu yerle bir eden... daha sonraki yıllarda savaşta kaybettiği insanlarına rağmen ülkenin kaybedilen yıllarını ve gelişme sürecini yeniden ve daha kesin bir kararla başlatarak SSCB yi süper güç yapan lakabına uygun karakteri ve tavrıyla STALİN..
  SOVYET ÜLKESİNİN GELMİŞ GECMİŞ EN SAGLAM İRADELİ VE GÜÇLÜ LİDERİDİR.....

 • Harun İşlek
  Harun İşlek

  Stalin en sadist cinayetlerini planladigi çalisma odasina yakin dostlarini toplamis sohbet ediyordu.
  Votka siselerinin biri gidip, digeri geliyordu. Kafalar iyice dumanlanmisti.
  Stalin kan çanagina dönmüs gözlerini etrafinda dalkavukluk yarisina girmis adamlarina çevirerek sordu:
  - Saçini ihtilalde, halk içinde, devlet yönetiminde, bürokraside agartmis dostlarim...
  Söyleyin bakalim halkin yönetime bas egmesi, kayitsiz sartsiz itaat etmesi için yöneticiler ne yapmali, nasil davranmalidir?
  Her dumanli kafadan bir ses çikti..Kimisi adaletten, haktan söz etti..
  Kimisi demokrasiden....
  Kimisi sürgünden, sehpadan, hapisten...
  Kitlesel cinayetlerin deha çapindaki katili Stalin, begenmedi adamlarinin izahatlarini...
  Bir kadeh daha votka çekerek söyle dedi:
  - Yönetimi eline geçiren hükümdarin Tanridan pek farki yoktur! Halkin karsinizda basegip durmasi için ne yapmaniz gerektigini durun da su beyinsiz kafalariniza çivi gibi çakayim...
  Hemen hizmetçileri çagirip emretti.
  - Çabuk bana bir tavuk getirin...
  Aceleyle bir tavuk kapip getirdi adamlari...
  Stalin, kafalari iyice dumanlanmis adamlarinin gözleri önünde basladi canli canli tüylerini yolmaya tavugun,...
  Bütün tüyleri yolunup cascavlak kalan tavugu odanin ortasina saliverdi, lider...
  - Simdi izleyin bakalim nereye gidecek bu saskin tavuk...
  Zavalli tavuk bu azaptan kaçip kurtulayim diye aralik kapidan disari canini atayim diyor, soguktan tir tir titriyor...Masalarin altina giriyor, köseli masa ayaklari canini yakiyor...Duvar diplerine kosuyor teleksiz, tüysüz kanatlari yara bere içinde kaliyor...Sömineye yaklasiyor tüysüz derisi kavruluyor...
  Çaresiz, tüylerini yolan Stalin'in bacaklari arasina saklanip, siginiyor...
  O zaman Stalin, cebinden bir avuç yem çikarip önüne tane tane ativeriyor yolunmus tavugun...Yemlenen tavuk, Stalin nereye yönelse pesinden kosuveriyor..
  Agizlari bir karis açik kalan dostlarina bakip, pos biyiklarinin atindan gulerek söyle diyor Stalin:
  - Gördünüz mü, Halk dediginiz topluluk bu tavuk gibidir.Tüylerini yolup al ve serbest birak... O zaman yönetmek kolay olur...
  Stalin'in sofra dostlari hayretler içinde kalip ' Vay anasini birader...Adamdaki akila bak...' diye baslarini salladilar...
  Bu gerçekten olmus mu, yoksa uydurulmus bir öykü mü bilmem. Ancak 'Stalin'in Tavugu' diye bir tabir var...Bu tabire uyan nice halk, nice yönetici görmedik mi biz de su kisacik hayatimizda...
  Hele de, tüylerimiz yolundukça AB liderlerinin bacaklari arasina girip, ara sira önümüze serpistirdikleri yemlerin pesinden kostukça...
  Aklima hep bu hikaye geliyor! ! !

  Arkadaşımdan arak :)

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  hakkında yazılan bütün kötülükler dogrudur..ama eksiktir..............en büyük kötülügü,adının komünist kelimesi ile yanyana anılması..................sovyet ihtilalini yapan bütün bolşevikleri katleden bu katil sosyalist olabilirmi..mümkünmü........tarih bilinci....lazım...herkese....bilerek düşman olmalı...............yani stalin e düşman olmak lenin i haklı çıkarmaktır.....çünkü lenin defalarca stalin tehlikesine karsı politbüroyu uyarmıştır......

 • Ali Aydın
  Ali Aydın

  Milyonlarca Müslümanı Katletmiştir...Kırgızlar Kazaklar Türkmenler...

 • Burak Güngör
  Burak Güngör

  Abd nin hitleri yok etme konsunda daha fazla payı olduğunu söyleyenler ya tarihi yönden cahildir ya da art niyetlidir.Zaten hitleri abd destekleyip palazlandırmıştır.Çünkü abd ve hempası hitlerin sovyetler birliğini yıkabileceğini umuyorlardı.
  Sovyetler birliği nazileri püskürtüp orta avrupa ya kadar ilerleyince avrupa yı tamamen kaybetmek istemeyen emperyalistler göstermelik bir normandiya çıkarması yapmışlardır.Nazileri yok etmek şerefine komünistler ve onların önderi staline aittir.

 • Selçuk Akçaören
  Selçuk Akçaören

  Dünyanın sayılı liderlerindendir..
  Ama Kırım da Ahıska da kafkasya ve Orta Asya da öldürdüğü Türklerin sayısı milyonları geçmektedir..
  Her diktatör gibi o da zalimdir ama şunu da söylemek lazımki katlettiği on milyonlarca insan boşa değildi.Sovyetleri süper güç yaptı ABD nin tek başına at oynatmasına izin vermedi

 • Kemal Değer
  Kemal Değer

  Kimse Stalin aptaldır demiyor.Çünkü Stalin aptal değildir.Kesinlikle Sovyetler birliğinin ve Dünyanın gördüğü en büyük liderlerdendir.Soyetler birliğinin Teknolojisi ve gücü onun zamanında ortaya çıkmış merkez yönetimi güçlenmiştir ve bir süper güç olmuştur KGB ve diğer önemli sovyet kuruluşlarının temelini atmıştır.Ama bu kişinin yaptığı katliamları ve diğer şeyleri örtpas edemez 20 milyon siyasi suçluyu köle olarak kullanması kolektif tarım adı altında halkın açkalmasının Yönetimi boyunca 40 miyondan fazla insanın savaşlarla ve onu emirleriyle ölmesini sübyacı oluşunu.Bu adam bir melek diğildi zaten hiçbir büyüklider melek diğildir.Ama kendisinin yönetimi zamanında Rus mafyası çökmenin eşiğine gelmiş asayiş sağlanmıştır.Sovyetler birliğinin ömrü en azından 50 yıl uzamıştır.Bilinmesi gereken şey staline tarafsız bakılması gerektiği Joseph Stalin güçlü bir lider ama kötü bir insandır en basit açıklama

 • Uğur Şener
  Uğur Şener

  Büyük adamdı,fakat günümüzde onu ve onun gibileri anlayamayan
  faşist itler bir kez daha itliklerini gösterip ağza alınmayacak iftiralarını
  şuursuzca yazmaktalar.'Köpeklerin duası kabul olsa gökten kemik yağardı.'

 • yattiği yerden ateş çıksin inşallah.. yanardağ patlasun... meteor düşsün... :)

 • Bb Bbb
  Bb Bbb

  bakın bişeyi açıklığa kavuşturalım. dünyanın eniyi şairi dediğiniz nazim hikmet bolşevik katili staline övgüler yağdırırdı. hatta beni stalin yarattı diyecek kadar ileri gitmişti. bu nasıl bi çelişki?

 • Martin Gore
  Martin Gore

  stalin i en iyi george orwell in hayvan çiftligi romani anlatir.........devrimi yapan bütün bolsevikleri nasil katlettigini,nasil onlara vatan haini damgasi vurdurdugunu,nasil bir diktatörlük yaptigini........lütfen okuyalim......stalin ve lenin in adini ayni cümlelerde kullanmak bile,dünya sosyalizmine vurulan en agir darbedir....lenin in son mektuplari nda,yaklsan stalin tehlikesine karsi yoldasi troçki yi ve bolsevikleri nasil uyardigini görebilirsiniz..........

 • Ekim Adalı
  Ekim Adalı

  Stalin insanlığın kurtarıcısıdır..Stalin insanlıktır..Stalin sosyalizm-komünizmdir..insanlıkta ısrar sosyalizmde ısrardır..Leninin Stalinin ışıklı yolunda 21, yya sosyalizmi yazacağız

 • Ahmet Yüksel Çolak
  Ahmet Yüksel Çolak

  şartlar geregi sadece yapılması gereken şeyleri yapan bir insan bence ne yaptıysa ülkesi için ve kominizm için yaptı yaptıklarını faşistlikle bagdaştırmak en büyük hata. ülkesi işgal edilen oydu şaşist ve katil olanda hitler.

 • Bb Bbb
  Bb Bbb

  stalinin bolşevik katili olduğu doğrudur. ama bu lenin in katil olmadığı anlamına gelmez stalinden 20000 insan daha az öldürdü diye stalinden ayrılamaz

 • Martin Gore
  Martin Gore

  stalin i komünist sanan bir avuç milliyetçi asalak......bin kere söyledik stalin bizimde düsmanimiz diye.....yani sizin düsman oldugunuz seye bizde düsmaniz...........anlamiyo ki adam..cahil..okumamis öörenmemis...kulaktan dolma bilgilerle uyduruyor....stalin hakkinda söylenen kötü seylerin hepsi dogrudur..............ama bunu komünizme mal etmek tamamen bilgisizlik ve cehalettir........

 • Kemal Değer
  Kemal Değer

  Evet haklıydı haksızdı diyen mi var? Yani bir insanın 20milyon insanı öldürmek için iyi bir nedeni olmalı öyle değil mi :) Bu arada kendisi sübyancıdır bunu içinde iyi bir nedeni vardır eminim ki.Komünistleri insan öldürmek cinsel istismar için hep iyi ve asil nedenleri var.Öyle değil mi?

 • Kemal Değer
  Kemal Değer

  Al bendende o kadar