Kültür Sanat Edebiyat Şiir

bahçelievler katliamı sizce ne demek, bahçelievler katliamı size neyi çağrıştırıyor?

bahçelievler katliamı terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  öldürülenler TİP lide olsa, Komünistte olsa, ateistte olsa, katliamlar hoş değil. Geçmişte yapılan hatalardan sadece biri.
  Ama tıpkı Sivas madımakta katledilen vatandaşlarımızı sık sık gündeme getirip hemen Sivasın ardından Kemaliye başbağlardaki katliamdan hiç bahsetmemek ne kadar doğru olabilir ki?
  Sİvasta yapılan yanlıştı, ama Başbaşlarda yapılan çok daha fazla yanlıştı.

 • Muhammet Köksal
  Muhammet Köksal

  slm haluk kırcıya slm korkmaza slm b reise ve butun ülkücülere size seslenyorum solcu komunıstler ölen ülkücü öğretmenler sızın babanız olsaydı yıne aynı seylerı dusunurmuyduz ne bu vatan 3 5serefsizin elinde kalır nede bizi yolumuzdan çevırırler hani bi söz varya reis İNCELDİĞİ YERDEN KOPAR ALAAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE VATANNNNNNNNNNNNNNNNNN

 • Masalin Perisi
  Masalin Perisi

  Türkiye'nin yakın tarihindeki bir katliamdır. 8 Ekim 1978 günü Abdullah Çatlı,Haluk Kırcı,Ünal Osmanağaoğlu,Bünyamin Adanalı, Ercüment Gedikli, Mahmut Korkmaz ve Kadri Kürşat Poyraz'ın Ankara'nın Bahçelievler mahallesinde Türkiye İşçi Partisi üyesi Latif Can, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar, Serdar Alten, Faruk Ersan ve Salih Gevenci isimli gençleri öldürmesine Bahçelievler Katliamı denmiştir. Kurbanların biri yastıkla boğularak, dördü kafa hizasından kurşuna dizilerek, diğer ikisi de Eskişehir yolunda öldürülmüştür...


  tarihin kara sayfalarindan biri... bide bu kisiler kahraman ilan edilirler...

 • Ecem Karaoğlan
  Ecem Karaoğlan

  bu ülke düşünceleri yüzünden öldürülenleri çok görmüştür.çok yazık ki bu durum türkiyenin demokratik sürecini tamamlayamadığının gösterir.bahçelievler katliamı bir vahşettir.bu katliamda yer alan ve buna ortam hazırlayan herkes vatan hainidir.artık cumhuriyetimizin tehlikede olduğu bu günlerde birlik olmak gerek.dış güçlere defol demek gerek.şehit edilen tüm devrimciler için bunu istiyorum.gelin kardeş olalım.

 • Gökhan Akgün
  Gökhan Akgün

  Haluk Kırcının halen cezaevinde kalmasını sağlayan hadise.
  Ülkede Haluk Kırcı adı geçince temcit pilavı gibi öne sürülmesine alıştığımız olay. 1 Mayıs mahallesinde katledilen 5 ülkücü işçinin, adanada katledinlen 6 ülkücü öğretmenin varlığından bi haber bir sürü nesil bahçelievler diye yırtınmayı maharet saymaktadır.
  chp li adalet bakanı seyfi oktayın keyfi uygulaması neticesinde haluk kırcı 7 kere 11 yıl yatması gerektiği belirtilerek halen cezaevindedir ama aynı oranda suçlardan ceza alan sovyet teröristleri tahliye olmuştur (Kırcı hadisesi ülkede hukukun olmadığının göstergesidir)

 • Murat Cimcim
  Murat Cimcim

  BAHÇELİEVLER KATLİAMI
  Bu ülkenin içine kapanıp, dünya üzerinde söz sahibi olmasını engellemeye çalışan insanların planlı ve programlı bir şekilde yazdıkları senaryo içerisinde geçen küçük bir sahnedir bu. Biz millet olarak ilk önce kendimizi tanımalıyız, neyiz, nereden geldik, ne için yaşıyor, nereye ulaşmaya çalışıyoruz. Dışarıda o kadar düşman varken tutup birbirimizin boğazına basmak, başkaları tarafından karşı karşıya getirilip bir kaosa sürüklenmek , yıllardır olduğumuz yerde sayıp şu memleketi güvensiz, çatışma dolu hale getirmeye ve çocuklarımıza böyle bir dünya bırakmaya hakkımız yok. Ne kominist nede nazi söylemleriyle bir yere varabiliriz, varabilseydik hala bahçelievlerde öldürülen o beyni yıkanmış insanlarımızla onları öldüren diğer beyni yıkanmışların olayını senelerdir tartışmazdık. AKILLI OLMAK LAZIM.... İnsanca yaşamayı hak eden yegane milletlerdeniz ama nedense bunu başaramıyoruz. Elin amerikalısı, rusu gelipte bu ülke insanın yaşam kültürünü, şeklini, düşüncelerini etkilememeli, adamsak adam gibi kendi vizyonumuzu oluşturup, dünya üzerinde söz söylemeye başlayalım artık... Yada birbirimizi telef edip sonra bu teleflerin tartışmalarını yapıp duralım, bu arada patronlarda ceplerini doldursun.....

 • Mehmet Molkoç
  Mehmet Molkoç

  Haluk Kırcı; Hayatını TÜRKİYE Sevdasını Bar taburelerinde Yanında Sevgilisi ile değilde TÜRKİYE Sevdası için Yapmış olduğu icraatlar yüzünden Cezaevlerinde geçiren ADAM GİBİ ADAM TÜRK OĞLU TÜRK' tür.. Bhçlvr katliamına gelince; Bu Ülkede Nedense? ŞEHİD Olan TÜRK Evlatları anılmıyor...! Aksine Maşallah ismi üzerinde 7 tip genç anılıyor ve bu nerdeyse yarım asırdır devam ediliyor...! Nerde Vatanıma Şehid olan Kelle veren Mehmetciklerimiz Neden anılmıyor..? ! Aslında Bazı işine gelmeyen azınlıklar anmıyor Yoksa Herzaman Bizim Gönlümüzdeler İçimizdeler... Haluk Kırcıda Hemşeremizdir... Abimizdir... REİSİMİZDİR...!

 • Bon Jovi
  Bon Jovi

  7 tane masum genci,hunharca,hayvanca,delirmiş kuduz bir köpek gibi öldüren,insanlıktan nasibini almamış,aile sevgisi,insan sevgisi,cevre sevgisi görmemiş,kalbi soguk,beyni boş,gözü dönmüş bir avuç sürüngeni hatırlatıyor bana..........................ülkeleri için degil,kendi sahsi çıkarları için her türlü adaletsizligi her türlü suçu gözlerini kırpmadan yapan bu insanat parçaları,sadece derin devletin yani sermayenin maşaları olduklarından habersiz,kontrolsüzce salyalar sacarak insanlıgı tehdit etmeye devam ediyorlar bugün bile............................pislikler.................kalleşler...............vatan hainleri..........................

 • Cengiz Han
  Cengiz Han

  Yaklaşık 4000 vatansever kudurmuş komunist katillerin kurşunlarıyla can verdi. 4 bin kişiden hiç bahsedilmiyor nedense. Anlatılanların hepsi palavra, 80 öncesi sokaklarda Çatlı ve Çatlılarla başademeyen, saklanacak delik arayan işbirlikçi kuduz köpekler köşelerinden kalemleriyle havlıyorlar. Ama merak etmeyin ne Çatlı ölür ne Çatlılar. Biz bir ölür bin diriliriz. Bu ülke için ne gerekiyorsa yapılmıştır ve yapılacaktır, dost düşman iyi bellesin.

 • Bahçelievler 56/
  Bahçelievler 56/

  türkiye ne yazıkki bahçelievler katliamını bir katliam olarak değilde temizlik olarak görenler yüzünden bu halde. asıl böyle düşünenleri TEMİZLEMEK lazım ki türkiye kirlirinden arınsın.

 • Kıvılcım Ateş
  Kıvılcım Ateş

  türkiyenin utanc sayfasında sadece bir tanesi........

 • Duney Neuh
  Duney Neuh

  komünizmi asla tasvip etmiyorum ama müslümanlıkla yakından uzaktan alakası olmayanların müslümanlığı kullanıp tetikçilik yapması asla kabul edilemez...ülkeyi 7 genci öldürerek feraha çıkartmayı düşünmeleri ne acıklı...

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  türkiye'de sadece bahçelievler utancı olsa ammena.türkiyedeki adaletsizlik başını almış gidiyor.bu olaylara kim dur diyecek?

 • Meryem Türkeri
  Meryem Türkeri

  'Erzurumda tanışan Haluk Kırcı ile hem Emek Bölgesi'nin sorumlusu hem de MHP Ankara İl İkinci Başkanı olan Mahmut Korkmaz'ın, kaldıkları Bahçelievler 17. Sokak'taki bir apartmanın bodrum katında, 'ülküdaş' misafirleri vardı: 'Büyük Reis' Abdullah Çatlı, Bahçelievler Bölge Sorumlusu Ahmet Ercüment Gedikli ve Kürşat Poyraz.
  Daha önce hazırlanan plan, tekrar gözden geçirildi. Durumdan iyice emin olmak için, 'İdi Amin' kod isimli Haluk Kırcı, Bahçelievler, 15. Sokak, 56/2 adresine tekrar gönderildi.
  Haluk Kırcı, eve gidip kapıyı dinledi. Sonra koşa koşa, arkadaşlarının bulunduğu kendi evine döndü: 'İçeriden iki-üç kişinin sesi geliyor' dedi.
  Eylemi o akşam yapmaya karar verdiler. Ercüment Gedikli, takviye güç için Dadaş Kahvesi'ne gidip, daha önce yapacakları bu eylemle ilgili olarak bilgi toplayan Ömer Özcan ve Duran Demirkan'ı buldu: 'Hareket bu akşam yapılacak, kalkın, benimle gelin.'
  Saat 22:00
  Bahçelievler, 15. Sokak'taki 56 No'lu apartmanın üçyüz metre sağında, trafonun yanında gözcü olarak Duran Demirkan bırakıldı. Apartmanın bir köşesinde ise Ömer Özcan gözcülük yapacaktı. 16. Sokak'a giren küçük caddenin başındaki otomobilin içinde, Abdullah Çatlı vardı.
  Plana göre, içeriye dört kişi girecekti: Haluk Kırcı, Ercüment Gedikli, Mahmut Korkmaz, Kürşat Poyraz.
  Bu dört kişi, ürkek adımlarla 56 No'lu apartmana girdiler. 2 Numaralı dairenin önüne gelince, bellerindeki silahları çıkardılar. Ercüment Gedikli, kapıyı zorladı, açamadı. Zile bastılar.
  Kapının açılmasıyla birlikte eve daldılar.
  İçeride, Türkiye İşçi Partisi üyesi beş öğrenci vardı:
  ODTÜ Elektrik Bölümü öğrencisi, 23 yaşındaki Serdar Alten..
  Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi öğrencisi, 26 yaşındaki Hürcan Gürses.
  Ankara İktisadi Ticari Bilimler Akademisi Gazetecilik Bölümü öğrencisi, 23 yaşındaki Efraim Ezgin.
  Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü öğrencisi, 20 yaşındaki Osman Nuri Uzunlar.
  Aynı okuldan, 20 yaşındaki Latif Can.
  Televizyon seyretmekte olan öğrenciler, elleri silahlı dört kişiyi görünce şoke oldular.
  Saldırganlar da şaşırdı. Evde beş kişi olmasını beklemiyorlardı. Bildikleri, en fazla üç kişi olduğuydu.
  Hemen hemen aynı yaşlardaki saldırganlar, evdekilerin ellerini arkadan bağlayıp, yüzükoyun yere yatırdılar. Odaları dolaşıp arama yaptılar. Haluk Kırcı, 'Böyle devrimcilik mi olur, evde bir silah dahi yok,' dedi.
  Evde silah yoktu. Saldırganların evde bulabildikleri, Genç Öncü, Çark Başak ve Yürüyüş adlı dergilerdi. Ve başta Aziz Nesin olmak üzere, bazı ünlü yazarların kitapları...
  Saldırganlar, evdekilerin sayılarının fazla olması nedeniyle aralarında biraz tartıştılar. Bir de arabada bekleyen Reis'e danışmaya karar verdiler. Kürşat Poyraz ve Ercüment Gedikli, dışarıya çıkıp durumu anlattılar.
  Abdullah Çatlı, Kürşat Poyraz'ı yanına alarak: 'Ben şimdi geliyorum, beni bekleyin' dedi. Çatlı ve Poyraz otomobille hareket edince, Ercüment gözcülerin yanına gidip onları uyardı: 'Aman dikkat edin, sinek uçsa bize haber verin.'
  Kısa bir zaman geçti.
  Reis Çatlı, gittiği yerden döndü. Onlara bir şişe eter ve pamuk getirmişti. Kürşat Poyraz ve Ercüment Gedikli, eteri ve pamuğu alıp eve girdiler.
  Yere yatan beş gencin yüzüne sırasıyla, etere batırılmış pamuğu bastırdılar.
  Tam o sırada, kapı kısa aralıklarla üç kez vuruldu. Saldırganlar telaşlandılar, kim olabilirdi gecenin bu saatinde?
  Kapıyı açtılar. İki kişi daha gelmişti. Türkiye İşçi Partisi Üyesi Faruk Erzan ve Salih Gevence. Evde bulunanların sayısı, bir anda, 7'si TİP'li gençler olmak üzere, 11 kişi olmuştu. Tekrar Reisleri Çatlı'ya koştular, durumu haber verdiler.
  Çatlı, 'soğukkanlılığını' kaybetmedi. Emrini verdi: 'Sonradan gelen iki kişiyi alıp otomobile getirin.'
  Kürşat Poyraz ve Haluk Kırcı, Salih Gevence ile Faruk Ferzan'ı, Çatlı'nın otomobiline getirdiler.
  Kürşat Poyraz otomobilin önüne, Çatlı'nın yanına, Haluk Kırcı ve tabanca tehdidi altındaki iki TİP'li genç, arka koltuğa oturdular. Araba, Bahçelievler'den çıkıp süratle İstanbul-Eskişehir yoluna yöneldi.
  10 dakika sonra, Balmumcu yolunun 13. kilometresine vardılar. Otomobil durdu. Abdullah Çatlı, aracın motorunu çalışır durumda tutarken, farlarını söndürdü.
  İki TİP'li genç, Haluk Kırcı ve Kürşat Poyraz tarafından, yol kenarındaki tarlanın içine doğru 600 metre götürüldü.
  24 yaşındaki Faruk Erzan'ın kafasına üç, 26 yaşındaki Salih Gevence'nin kafasına da üç kurşun sıktılar.
  Otomobil aynı hızla yine Bahçelievler'in 15. Sokağı'na döndü. Haluk Kırcı ve Kürşat Poyraz, arabadan inip eve girdiler. Evde bulunan Ercüment Gedikli ve Mahmut Korkmaz, beş TİP'li genci eterle bayıltmıştı. Aslında Çatlı'nın yolda yaptığı plan değişikliğine göre, evdeki 'esirler', ikişer üçer otomobile bindirilip Eskişehir yoluna götürülecekti.
  Bu arada Serdar Alten'in yarı uyanık olduğunu gördüler, kollarına girip otomobile götürdüler.
  Reis, 'Hemen geri götürün, biraz önce buradan ekip arabası geçti. Belki Eskişehir yolundaki cesetleri bulmuşlardır. İşi siz, evde bitirin.' emrini verdi. Serdar Alten, eve geri götürüldü.
  Saldırganlar, beş genci nasıl yok edeceklerini tartıştılar. Haluk Kırcı, 'Ben iple boğarım' dedi. Bu teklife, arkadaşları bile şaşırdı. 'Sahi yapabilir misin? '
  Haluk Kırcı; 'Denerim' dedikten sonra; içeri girip, telden yapılmış bir askı getirdi.
  Osman Nuri Uzunlar'ı, sürükleyerek mutfağa götürdü. Telle boğazını sıktı. Ancak telle boğamayacağını anladıktan sonra, gidip banyodan bir havlu aldı. 20 yaşındaki Uzunlar'ın yüzüne havluyu bastırdı.
  Dakikalar geçti. Osman Nuri Uzunlar, havlunun altında can çekişiyordu.
  Üniversite öğrencisi Uzunlar'ın öldürülmesi epey zaman aldı. Bunun üzerine Haluk Kırcı ülkücü akadaşlarına dönüp; 'Bu böyle olmayacak, siz evden çıkın, ben hepsinin kafasına sıkıp çıkarım,' dedi. Eskişehir yolunda kullandığı silahı Kürşat Poyraz ile değiştirip, ondan mermi dolu 14'lü tabancayı aldı.
  Ercüment Gedikli, Kürşat Poyraz, Mahmut Korkmaz dışarı çıktılar. Ercüment Gedikli, gözcülük yapan Ömer Özcan ve Duran Demirkıran'a, 'görevlerinin' bittiğini bildirdi. Sonra Çatlı ile otomobilde bekleyen Kürşat Poyraz ve Mahmut Korkmaz'la birlikte, 15. Sokak'tan hızla uzaklaştılar.

  (alıntıdır.)

 • Bahçelievler 56/
  Bahçelievler 56/

  ne yazıkki bahçelievler katliamı türkiyenin en büyük utançlarından biridir.7masum gencin orada isgence gorerek oldurulmus olmasından utanc duymamız gerekırken bazi insanlar hala iyi oldu diyor.neydi insanlarin alip veremdigi.evet belki su anda sag_sol olayları ozamanlara gore kapandı ama unutmayın olan masum insanlara oldu.kimse sunu untmasın orada bogazı telle sıkılan kisi sizde olabilirdiniz. bunun icin biraz vicdan diyorum. bukadar umursamaz olmayın hayatın gerceklerine karsı

 • Ezel Ünal
  Ezel Ünal

  vah vah ya.. katliamdan önce yazılanlar acıklı bence.. ya bir katliamı büyüyünce onlar öldürecekti vs.. gibi meşrulaştırmaya çalışmak gerçekten sünger bir beyne sahip olmayı gerektirir bence.. gerçekten bir faşist insan duygularını çok zorluyor. her neyse.
  olayla ilgili daha geniş bilgi için bakınız: 5-6-2 tamam reis/ saygı öztürk

 • Martin Gore
  Martin Gore

  yazıklar olsun...birgün sizinde cocuklarınız özgürlükten esitlikten insanca yasamaktan yana olacak...onlarıda böyle ugursuz kanlı katiller tel askıyla bogunca insanların yasadıkları dramları anlayacaksınız....ne demişler bir musibet bin nasihatten iyidir.

 • Aaa Bbb
  Aaa Bbb

  o tip'lerin ne yapacağını göz önünde bulundurmak,eğer yaşayıp o bölücü düşüncelerini-zehirlerini masum,saf anadolu gençlerine akıttıklarını hesaplayıp kaç tane can alacaklarını düşünmek gerek.7tane 'pırıl pırıl' genç öldürülmüş.bu sayı kaç olurdu yaşasalardı? 107 mi? 507 mi? 1007 mi? sağa sola bakmasın kimse.beyin vücudun ortasındadır.

 • Martin Gore
  Martin Gore

  salyalar sacarak saldıran kuduz köpek sürüsü geliyor aklıma....

 • Gökhan Demir
  Gökhan Demir

  bölücülerin sonunu...

 • Yavuz Kurt
  Yavuz Kurt

  HAK VE ADALET YERİNİ BULMUŞTUR İBRET-İ ALEM OLMUŞTUR UMARIM...

 • Ant Dede
  Ant Dede

  Caniler.............

 • Depeche Mode
  Depeche Mode

  ben sadece bu olayı gerceklestirenlerin gözlerini kan bürüdüğünü sanırdım,yanılmısım,su yazılanlara bakın,gercekten tüylerim kalktı,7 tane pırıl pırıl genci gözünü kırpmadan elleriyle öldüren kanlı katillerden hesap sormak yerine onlara arka cıkan onlarca insan,yazıklar olsun,sizinde evinizin duvarlarından kan akıyor.

 • Mehmet Özbey
  Mehmet Özbey

  Abartılan bir olay...

 • Tarik Girit
  Tarik Girit

  Provokasyon

 • Kenan Alpogan
  Kenan Alpogan

  Çatlı'nın elini öptüğü kişilerin yaptırdığı olmaması gereken bir olay..çatlı sadece olaydaki emir kulu! ! yıllardır çatlı'nın geçmişte elini öptüğü kişiler ve onların emperyalist uşağı kuşakları bu ülkeyi yönetiyor..ülkenin durumu ortada..ülke tam bağımsız bile değil..çatlı milliyetçiydi belki ama farkında olarak veya olmayarak emperyalsit güçler için öldürdü ve yine uğruna genececik insanları öldürdüğü emperyalist güçler tarafından öldürüldü! ! ! yani, çatlı'ya cinayetleri işlettiren ve işi bitiiğinde çatlı'yı öldürtenler aynı emperyalist uşağı güçlerdi! ! !

 • Bilhan Erden
  Bilhan Erden

  katliamlardan herhangi birine gösterdiğimiz ilgiyi yorumu feryadı trafik katliamına verseydik acaba heryıl 10000lerce insanın ölümünde bi azalma olurmuydu...

 • Cenk Baba
  Cenk Baba

  hep olmadımı böyle katliamlar?

 • Gencay Güneş
  Gencay Güneş

  herkes şunu iyi bilsinki eğer bu ülkede hala bahçelievler olayına ktliam diyenler varsa beyin fonksiyonlarını hala tamamlayamamıştır şunu unutmayınki onlar siz şimdi rahat oturun diye çalıştı siz kimsinizde bunun hesabını soruyorsunuz TÜRKİYE CUMHURİYETİ bugün rusyaya dönişmediyse onların sayesinde dir herkes artık ibret alsın ve ayağını ona göre uzatsın

 • Hasan Gürelliler
  Hasan Gürelliler

  Abdullah Çatlı ve Idi Amin kod adlı Haluk Kırcı nın gerçekleştirdiği 7 TIP üyesi gencin hunharca katledildiği olay.
  Abdullah Çatlı layiğini buldu.Haluk Kırcı adlı faşist sürekli yanlışlıkla tahliye edilip duruyor.O şimdi dışarda.TC nin adaletinden kaçabildikçe kaçıyor ama halkın adaletinden kaçamayacak