Kültür Sanat Edebiyat Şiir

ibret sizce ne demek, ibret size neyi çağrıştırıyor?

ibret terimi Gülizar Güven tarafından tarihinde eklendi

 • Ahmet Bayrak
  Ahmet Bayrak

  ...
  'DERS ALINMIŞ BAŞARISIZLIK EN BÜYÜK BAŞARIDIR.

  Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer.
  Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır.
  En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten
  kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar
  verir. Bütün komşularını yardıma çağırır. Herbiri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne
  olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser.
  Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra, çiftci kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır.
  Bir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır!

  Hayat üzerinize hep toprak atacaktır; her türlü pislik ile.
  Kuyudan çıkmanın sırrı, bu pisliği silkeleyip bir adım yükselmektir.

  Sıkıntılarımızın herbiri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz.
  Silkelenin ve biraz daha yukarı çıkın.

  Mutlulugun 5 basit kuralını unutmayınız:


  1. Kalbinizi nefretten arındırın - Affedin.
  2. Düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın - Çoğu zaten hiç gerçekleşmez.
  3. Basit yaşayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin.
  4. Daha çok verin.
  5. Daha az bekleyin.(mümkünse hiç beklemeyin, naçizane fikrim) '

 • Limonî Erz
  Limonî Erz

  'Batılılar geldiklerinde ellerinde İncil, bizim elimizde topraklarımız vardı.
  Bize, gözlerimizi kapayarak dua etmesini öğrettiler.
  Gözümüzü açtığımızda ise;
  bizim elimizde İncil, onların elinde topraklarımız vardı.'

  Kenya Kurucu Devlet Başkanı

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  İbret alınacak ne kadar çok olay var,
  oysa ibret alan ne kadar da az.....

 • Fizanlı Necip Fîyakalı
  Fizanlı Necip Fîyakalı

  'Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektas Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektas Veli'ye anlatır ve Hacı Bektas Veli: ' Helal değildir ' diye bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlana'ya anlatır. Mevlana ise; bu hediyeyi kabul eder.

  Adam ayni şeyi Hacı Bektas Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar. Mevlana söyle der: - Biz bir karga isek Hacı Bektas Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

  Adam üşenmez kalkar Hacı Bektas dergâhı'na gider ve Hacı Bektas Veli'ye, Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektas Veli'ye sorar. Hacı Bektas da söyle der: - Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.'

  ibret ilen...

 • Ferit Ala
  Ferit Ala

  Arkeoloji eserleri olarak izlediğimiz helâk olan kavimler..

  Alacağımız ibret bundan öteye gitmez..

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Dünya ibretlerle dolu bir kitaptır,
  öyledirde, bu kitabı hakkıyla okuyup, nasiplenen çok azdır.
  Zaten ibret alınmış olsa, dünyadaki bu felaketler, tekrar eder durumuydu?

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  Bir durumdan bir hal ve olaydan ders çıkarmak,
  sonuçları üzerinde derinlemesine düşünmek.

 • Nur Ul Envâr
  Nur Ul Envâr

  ...Bak ibret al yere düşen yaprağa, oda eskiden tepeden bakardı toprağa...

 • Unsel Gunduz
  Unsel Gunduz

  Her hangi bir yanlistan,kotu bir olaydan alinacak, ogretici uyarici ders.

 • Pelin Karatas
  Pelin Karatas

  aleme elaleme ibret olsun laleme......(bi cankan sarkisi)

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  DİSKONUN ÜZERİNE KAYA DÜŞTÜ!

  Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde bir diskonun üzerine kaya parçaları düştü. Diskonun çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

  Nevşehir’in Ürgüp İlçesi'nde yağışın zemini gevşetmesi sonucu yuvarlanan kayalar yeraltı oyma Harem diskonun üzerine düştü. Göçük altında kalan disko çalışanlarından Eser Büyüksarı öldü, 3 kişi kurtarıldı.

  Ürgüp'te Kapadokya Bölgesi'ni kuşbakışı gören Temenni Tepesi'ndeki kayalar, yağış nedeniyle zemin gevşediği için saat 06.30 sıralarında yuvarlandı. Tonlarca ağırlıktaki 6 kaya parçası Ürgüp- Nevşehir yolu kenarında Salih Ezer’e ait kayadan oyma Harem Disko'nun üzerine düştü.

  Göçüğün haber alınması üzerine Ürgüp Belediyesi iş makineleri ve Nevşehir Sivil Savunma ekipleri olay yerine geldi. İçerde disko çalışanlarından Eser Büyüksarı'nın öldüğü belirlenirken göçük altında kalan diğer çalışanlar Şahner Özyalın, Serkan Selçuk ve Süleyman Karaca kurtarılarak Nevşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

  Kurtarma çalışmalarını izleyen Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş, Temenni Tepesi'nin SİT alanı olduğunu ve kaya tehditi nedeniyle, daha önce Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne sayısız kez başvuruda bulunduklarını söyledi.

  Bu arada Nevşehir Valisi Asım Hacımustafaoğlu da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu,

  Göçük altında başka kimsenin kalıp kalmadığı araştırılırken bu amaçla Nevşehir'deki Jandarma Köpek Eğitim Merkezi'nden (JAKEM) de iki köpek getirildi.

 • Fatih Yılmaz
  Fatih Yılmaz

  13.12.2006


  Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde, 15 yıl önce sezaryenle yaptığı doğum sonrası karnında oluşan izi yok etmek ve karın yağlarını aldırmak isteyen 2 çocuk annesi, özel bir tıp merkezinde gerçekleştirilen operasyondan 2 gün sonra öldü.

  Muradiye Mahallesi'nde yaşayan Şehide Avcı (37) , 15 yıl önce yaptığı doğum sonrası karnında oluşan izlerden ve yağlardan rahatsız olunca ilçedeki özel bir tıp merkezine başvurdu. Estetik Uzmanı Dr. Atilla Ersoy'un yaptığı tetkikin ardından ameliyat olan Avcı, operasyondan 48 saat sonra aniden rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

  Dr. Ersoy'un kendilerine ameliyatın başarılı geçtiğini söylediğini ifade eden Şehide Avcı'nın kocası İsa Avcı, 'Cumartesi günü eşimi tüm kontrolleri yapıldıktan sonra ameliyat olmak üzere anlaştığımız doktorun bağlı bulunduğu özel tıp merkezine yatırdık. Bir gün sonra yani pazar günü de pansuman yapılıyordu. Doktor, 'Seni kaldırıp yürüteceğim, sonra evine göndereceğim' dedi. Eşim ayağa kalktı ve bir adım attı.

  İkinci adımı atamadan kucağıma düştü. Hemen koşuşturduk. Hemşire ve doktor tansiyon ölçüp kalp masajı, suni teneffüs yaptı ama bir gelişme olmayınca İskenderun Körfez Devlet Hastanesi aranarak ambulans istendi ve ambulansla hastaneye götürüldü. Hastanede de kalp masajı, cihazlar, yoğun bakım derken eşim hayatını kaybetti' dedi.

  'İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? ' diyen İsa Avcı, doktordan davacı olacağını ifade ederek, 'Mademki tıp merkezi ameliyat yapıyor. Her şeyi dört dörtlük olmalı, eksik cihazları olmamalı. Bir tansiyondan karım öldü. Sağlık Bakanlığı bu merkezin çalışmasına izin veriyorsa her şeyi olmalı ve de bu tür yerler sürekli denetlenmeli. İnsan özel diye güveniyor ve üstelik para veriyorsunuz' diye konuştu.

  Dr. Atilla Ersoy ise, ameliyatın başarılı geçtiğini, operasyonun ardından hastanın kendisini iyi hissettiğini ifade etti. Benzer ameliyatlarda hastanın 24-36 saat içinde taburcu edilebileceğini söyleyen Ersoy, 'Kalkıp yürüdü ve evine gitmeye hazırlanıyordu. Yakınlarının da bulunduğu bir sırada aniden nefes alamadığını, kalbinin hızlı çarptığını söyleyince müdahalede bulundum. Kalbine masaj yaptım, suni solunum cihazına bağladık. Daha sonra ambulansla İskenderun Devlet Hastanesine kaldırarak, müdahaleyi burada sürdürdük' dedi.

  Avcı'nın kalp krizi veya yağ ambolisinden ölmüş olabileceğini belirten Ersoy, 'Küçük bir ameliyatta hastanın ölmesi binde bir görülen bir olay. Anestezi olan her hasta da bu risk vardır. Çok üzgünüm' diye konuştu.

  Karnındaki yağ bezeleri ve dikiş izinden kurtulmak için estetik ameliyat olduktan sonra hayatını kaybeden Şehide Avcı, gözyaşları arasında Karaağaç Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi. Genç kadının yakınları, cenaze töreninde gözyaşlarına boğuldu.

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  Yol gösterme, akıl verme..

 • Sultan Fatih Yağcı
  Sultan Fatih Yağcı

  Örnek, öğüt,model..