Kültür Sanat Edebiyat Şiir

anti semitizm sizce ne demek, anti semitizm size neyi çağrıştırıyor?

anti semitizm terimi F tarafından tarihinde eklendi

 • Serkan Özgücü
  Serkan Özgücü

  bütün yahudileri siyonist olarak gören ve her yaştan yahudiyi öcü kabul eden anlayış. antisiyonizmin aşırı versiyonu.

 • Aşık Mahzun İ
  Aşık Mahzun İ

  herhalde buda semitizme karşı :))

 • Sera Su
  Sera Su

  yazdığınız ayetler doğrudur, benim yazdıklarım da öyle. ben tarihçiyim ve söz konusu tarihse, kafadan atmam. onu da müslümanlara hakaret olsun diye değil, aşağıda bir kişi kur'an'ı kullanarak ırkçılık yaptığı için yazdım. ayrıca, evet, 'arabın arab olmayana üstünlüğü yoktur'... peki ya müslümanın, müslüman olmayana?

 • Zeynep Berk
  Zeynep Berk

  'Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran Bizden değildir; ırkçılık için savaşan Bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen Bizden değildir.' (Müslim, İmâre 53, 57, hadis no: 1850; Ebû Dâvud, Edeb 121; İbn Mâce, Fiten 7, hadis no: 3948; Nesâî, Tahrim 27, 28)
  'Asabiyet (kavmiyetçilik) dâvâsına kalkan, onu yaymaya çalışan, bu dâvâ yolunda mücâdeleye girişen Bizden değildir.' (Ebû Dâvud, Edeb 112)
  Görüldüğü üzere İslam dininin Peygamberi Hz.Muhammed'in de defaatle,açıkça ve kesin olarak yasakladığı 'ırkçılık'ın İsrail tarfından ağlama duvarı olarak feryadını vurguladığı,uyguladığı katliamlara,vahşete her sesini çıkarana yaftaladığı klişe bir kimlik..
  (Gazze katliamından sonra çok komik duruyor)

  Ayrıca; ırkçılığı çağrıştıran her kelime kavram ve ideolojiden şiddetle nefret ediyorum....

 • Zeynep Berk
  Zeynep Berk

  Asabiyet (kavmiyetçilik) dâvâsına kalkan, onu yaymaya çalışan, bu dâvâ yolunda mücâdeleye girişen Bizden değildir.' (Ebû Dâvud, Edeb 112)
  'Allah indinde en şerefliniz takvâca en ileri olanınızdır. Arabın Arap olmayan üzerine bir üstünlüğü yoktur. Arap olmayanın da Arap üzerine bir üstünlüğü yoktur. Siyah derili olanın beyaz derili üzerine bir üstünlüğü yoktur, beyazın da siyah derili üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takvâ iledir.' (Cem'u'l-Fevâid, 1/510, hadis no: 3632)
  'Mûsâ'nın kavminden de hakka yönelten ve onunla âdilce hükmeden bir ümmet vardır.' (7/A'râf, 159)

  İlk iki paragraf Hadis-i şerif üçücüsü ayet-i kerimedir...
  Bu bilgileri vermek istedim zira Hz.Muhammed'e ve onun mücadelesini verdiği dine(mümkünse ona inananlara karşı) saygılı olunmadığı son derece sığ ve kulaktan dolma,belgeli hiçbir bilgiye dayanamayan bu safsatalardan midemiz bulandı artık!
  O'nu (s.a.v) ve dinini savunmak bir bakıma yanlış..
  Yalnız insanlar biraz daha 'aklını' kullansın ve araştırsınlar diyorum ben...Belki bundan sonra yapacakları yorum yeryüzündeki yaklaşık birbuçuk milyar müslümana karşı bir nevi küfür mahiyeti taşıyan bu 'yobaz' yaklaşımdan uzaklaşır ve at gözlüklerini çıkarırlar! !

  Ayrıca ırkçılığı çağrıştıran her kelimeye,kavrama ve ideolojiye derinden nefret duyuyorum...
  İsral için de ne ifade ettiği açık değil mi? ? ?
  SUSSSSSSSSSUN bütün dünya..

 • Sera Su
  Sera Su

  soykırımcı diktatörlerin ve tüm tarih boyunca hıristiyan tiranların yahudilere zulmederkenki ideolojisi, ve bazı müslümanların da kur'an'dan ayetlerle süslemeye çalıştığı şoven düşüncesi. yine bu 'bazı' müslümanların, muhammed peygamberin medineye göç ederken, tek tanrılı yahudilerin desteğini almaya çalıştığını, bazı önemli yahudi geleneklerini bu yüzden islamın içine kattığını, hatta ilk kıblenin kudüs yönü olduğunu, ve fakat destek bulamayınca bunun acısını da yahudilerden çıkardığını bilmeden, tarihten bîhaber ve cahilce yaptıkları saldırıya verilen isim. ayrıca faşist israil devletinin, dünyaya karşı manevi bir silah olarak kullandığı ve filistinli çocukları bombalamaya yarayan düşünce tarzı.

 • Osman Ayhaner
  Osman Ayhaner

  Yahudiler cevaplasın bence bu soruyu.
  onlara göre nedir?

 • Esra Miraz
  Esra Miraz

  antisi olarak semitik bir harekettir. van minut diyerek yapılır :)

 • İbrahim Özev
  İbrahim Özev

  anti semitizm yahudilerin dünyayı baskı altına almak için geliştirdikleri siyasi bir oyundur.bu oyunla dünya insanlığı zalim konumuna getirilip yahudilerin mazlum gösterilmesi amaçlanmaktadır.

 • Osman Sorhun Kaya
  Osman Sorhun Kaya

  antisemitizm ırkçılıktır ve her ırkçılık gibi insanlıkdışıdır iğrençtir

 • Selahattin Aykurt
  Selahattin Aykurt

  ANTİ SEMİTİZM

  ANTİ SEMİTİZM HİTLERİNDE DESTEKLEDİĞİ BİR AKIMDIR YANİ YAHUDİ DÜŞMANLIĞIDIR BUGÜNLERDE,İSE SAYIN BAŞBAKANIN AĞIZINDAN ÇIKINCA O AKIMDA BİR ANDA BU KELİME ANTİ SEMİTİZM MEŞHUR BİR TERİM OLDU ANTİ SEMİTİZM DE FAŞİZM KAADR KÖTÜ BİR ŞEYDİR AYRIMCILIKTIR.

 • Nusret Orhan
  Nusret Orhan

  isaillilere göre;
  İsrailin yaptıklarını onaylamamak,
  yaptığı işgallere ses çıkarmak anti-semitizmdir.

 • Bekir Tekoğlu
  Bekir Tekoğlu

  batı da başlayıp hala batı da yaşayan yahudilere karşı geliştirilen fakat biz müslümanların üstüne atılmaya çalışılan gavur icadı düşünce sistemi. ama adamlara da hak vermemek elde değil. 1300 lü yıllarda avrupada büyük veba salgını çıktığında kilise bu duruma çareler arar ve bir çok yerde başarılı olur fakat almanyada bir türlü veba nın önüne geçilemez. kilise bir piskoposu bu konu ile görevlendirir. araştırma sonucunda karşılarına şu olay çıkar o bölgedeki yahudiler veba virüsü taşıyan boyaları almanların evlerinin dışına sürüyor geçtikleri yerlere döküyor ayrıca su kaynaklarına atıyor. tabi düşman olmaları doğru. madem adamın ülkesinde yaşıyorsun niye ihanet ediyorsun. bizdede oldu osmanlı onlara en güzel topraklarını verdi onlarda osmanlıyı yıkarak teşekkür ettiler. çok komik bi millet bu yahudiler başlarına geleceği bile bile rahat durmuyorlar.

 • İbrahim Özev
  İbrahim Özev

  hiç hoşlanmadığım bir kelime sözlüklerden silmek isterim.bu kelimeyi duyunca eyvah yoksa bir yahudimi öldürüldü.bu ölen yahudi için yüzlerce insanmı öldürülecek.yahudi için basın ağıtlarmı yakacak diye düşünürüm

 • Osman Olgun
  Osman Olgun

  kösefakılı

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Bide kardeşi çıktı şimdi, Anti-Fransizm :))) neyse oda üç günlük bir heves gelir geçer....

 • Bay Grey
  Bay Grey

  Anti Semirizm fazla kilo almaya karşı 1930 ların sonuna doğru gelişmeye başlayan bir akımdır. Bu akımın destekçileri zamanla zıvanadan çıkarak önlerine gelen her kilolu kişiyi çalışma kamplarına hapsederek zorunlu eğitim ve spora tabi tutmuş ayrıca düzenli olarak buhar ve gaz terapisi uygulamışlardır. Ancak o dönemde genelde fazla kilolu olan insanlar yahudiler arasından çıktığı için bu akımın ismi zamanla değişerek anti semitizm haline gelmiştir. Ama işin aslı benim söylediğim gibidir.

 • Ceren Atmaca
  Ceren Atmaca

  bence dünyadakı en kötü seylerden bırı bır ınsanı veya mılletı ırkı yüzünden suçlamaktır.sonuçta ırk verılmış bır statudur ve kımse bunu degıstıremez.ırklar hakkındakı genellemelerden hoşlanmıyorum.hıtler'ın yaptıgı canıceydı ama anlayamadıgım su; yahudıler o kadar acı çekmelerıne ve bu acıyı defalarca fılmlere konu etmelerıne ragmen nasıl oluyor da bır başka devlete bahanelerle saldırıp haklarına tecavüz edıyor anlamış degılım.yanı daha kötüsünü sız cektınız ne dıye rahat durmazlar anlamadım.yıne de genelleme yapmak ıstemıyorum.her koyun kendı bacagından asılır ve butun yahudıler savas yanlısı degıldır. UMARIM.

 • Kadir Aydın
  Kadir Aydın

  semitizm nedir?

 • İbrahim Yener
  İbrahim Yener

  Ben.
  Yahudi kelimesi duydugunda midesi bulanan kisi; yani ben.

 • Melis Kabay
  Melis Kabay

  'Musevi düşmanlığı, utanç verici bir akıl hastalığıdır. Bir sapıklıktır. Musevi soykırımı, tarih boyunca insanlığa karşı işlenmiş en ağır suçtur. Soykırım, ayırımcılık, İslam düşmanlığı, Hıristiyan düşmanlığı, etnik temizlik, hep aynı hastalığın tezahürüdür.' Bu sözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait. AK Parti içinde bu sözleri başkasının ağzından duysa duraksamadan Siyonistlikle itham edecek siyasetçilerin varlığına rağmen, Erdoğan New York'taki Yahudi kuruluşlarınca düzenlenen törende bunları söylüyordu. Töreni düzenleyen Karalamacılığa Karşı Birlik (İngilizcesiyle, Anti Defamation League-ADL) Erdoğan tarafından, 'çocuklarımıza daha iyi bir gelecek' sağlamak için verilen 'Bu asil çabanın amiral gemisi' olarak nitelendi.
  Bana da gülmek düştü. :))))))))

 • Lutfullah Aruğaslan
  Lutfullah Aruğaslan

  Semitizm, 'Yahudi taraftarlığı' demek olduğuna göre, anti-Semitizm de 'Yahudi karşıtlığı' anlamında kullanılmaktadır.

 • Emrah Çekiç
  Emrah Çekiç

  bizzat israil'in körüklediği dalga.

 • Mi
  Mi

  Aslında çok yanlış bir düşünce ama İsrail zorla herkesi anti-semitist yapmak için elinden gelen herşeyi yapıyor.

 • Can Dericioğlu
  Can Dericioğlu

  Hitler'i anti semitist olarak tanımlayabilirim daha kolay anlaşılması açısından

 • F
  F

  anti-semitizm, anti-sizyonizm le karıştırılmamalıdır.Çünkü anti-Siyonizm yayılmacı, saldırgan, dünyayı ele geçirme niyetinde olan İsrail Devletinin yürüttüğü politikalara karşı olmaktır.Oysa Anti-Semitizm, bir ırkçılıktır, yahudi düşmanlığıdır.Karşı olunması gereken Siyonist felsefedir.

 • F
  F

  kelime anlamı 'sami topluluğuna mensup kişilere
  (ki bunlar, sam'ın oğulları olaraktan araplar ve yahudiler oluyor) karşı olma'dır. Ancak, incil'de kullanıldığı bağlamıyla yahudi aleyhtarlığı anlamında kullanılagelmiştir kelime.