Kültür Sanat Edebiyat Şiir

semi sizce ne demek, semi size neyi çağrıştırıyor?

semi terimi Cem Nizamoglu tarafından 09.05.2003 tarihinde eklendi

 • dragon-
  dragon- 10.10.2018 - 20:17

  semi_allah ın herşeyi işit mesi

 • Yayoo
  Yayoo 28.09.2018 - 20:36

  Jsks

 • EEREN
  EEREN 25.09.2018 - 17:32

  TTEŞEKKÜRLER

 • Gürsel Çiloğulları
  Gürsel Çiloğulları 23.09.2006 - 16:30

  allahın işitme sıfatı ve oglumun ismi

 • Semihokan
  Semihokan 26.06.2006 - 13:07

  semii demek Allahın isimlerinden oldugundan Allah ile kulları arasında olan olaydır.
  Semiinin anlamı ise duymak,işitmektir.

 • Elif Ak
  Elif Ak 31.12.2004 - 14:13

  Allahin ismi olarak, yaratiklarinin hitaplarini her hali ile algilayan anlamindadir.

  Aynı zamanda Allah'ın Subuti sıfatlarından biridir.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 09.05.2003 - 16:28

  Konu Allah’ın işitmesi., İnşallah, Allah bilir, Selamın Aleyküm, Allah her şeyi görür gibi günlük hayatımızda kullandığımız, sanki birisi hapşırdığında otomatikman söylediğimiz çok yaşa gibi dilimize yerleşen bu kısa cümlelerle ilgili ne kadar çok şey anlatabiliriz ki?

  Herkez bilir Allah her şeyi işitiğini? Belki anca bir olayda sinirlendiğimizde karşımızdakine üstüne basarak ‘’Bak Allah işitiyor! ! ! ’’ diye söyleriz. Monotonlaşan hayatta kullandığımız bu cümlenin politika, spor, arabalar, cep telefonları gibi konuşulacak konuların yanında çekiciliği nedir ki?

  Kuran’da insana çekici gelen çok konu vardır. Mesala 19 sayısı, cinler, ruhlar gibi. Tekamülümüze o kadar çok etki etmiyecek konuları tartışmak insana daha cazip gelir ki Allah’n işitmesi konusunda neler söylenebilir ki?

  Allah Her Şeyi İşitir! Her Şeyi! Birisyle konuşuken kafamızdan geçenleri, gizlice konuştuklarımızı, söylediklerimizi, fısıldadıklarımızı, düşündüklerimizi, gönlümüzden geçirdiklerimizi, ve 24 saat içersinde neler yapıyorsak hepsini işeten bir varlık… Esasında ne korkutucu bir düşünce di mi? Fakat ölüm gibi alışmışız ve normal hayat akışında unutulan bir olay!

  Bugün yaptıklarınızı iyice düşünün, özellikle konuştuklarınızı ve düşündüklerinizi… İyice düşünün ki onları dinleyen birisi olmasın, tabir yerindeyse yerin bile kulağı olmasın? Öyle ki sizin şu anda ‘bugün ne yaptığınızı düşünürken’ bile unuttuklarınızı bilen bir güç var. Hala kafanız yere eğilmemiş, kendinizden eminseniz şunu bilin ki bugün gerçekten sizi konuştularınızı, düşündüklerinizi hatta gönlünüzden geçirdiklerinizi işiten, size bunların hesabını sormasın… Esasında ne kadar utandırıcı; 'Yer yarılsa da yerin dibine girseydim şunları şunları söylemeseydim, aklıma gelmeseydi! ' der dediğinizi ben bile duyar gibiyim!

  Allah’ın işitmesi hakkında onlarca ayet varken bir kaç yerde geçen 19 sayısı üzerine TV’de programlar ve şovlar yapıldı, kitaplar, mekalerler ve tezler yazıldı… Ekonomik krizdeyken insanlar haftalarca medyadan bu konuyla meşgul oldular. Fakat yalanı, dedikoduyu, art niyeti gibi sorunları engelleyecek hatta Allah’ın işitme sıfatı olan Semi kelimesiyle ilgli kaç tane yazı, kaç tane program bulabiliriz?

  Bizi tekamülümüzde ilerletecek bu cümle çevremizi çepeçevre sarmıştır ki yaptığınız en küçük günahı ve sevabı anında işiten güce sahip bir sistemdir.

 • Cem Nizamoglu
  Cem Nizamoglu 09.05.2003 - 16:16

  ayrıca,
  bkz: Esma-ül Hüsna
  bkz: Allah